Tussenpaus na Leemhuis Overschot cellen geeft ruimte voor TBS Watersnood teistert groot deel Mexico 4 WEKEN Snelrecht in Hulster wijk Moerschans Zalm raakt bezorgd over de hoge inflatie 115° 112° mB» Staat u op het punt een auto te kopen? WÊÊmÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊm VOOR 16,00 Ceteco-zaak kost commissaris en drie gedeputeerden de kop Stem van Portugal overleden Netelenbos positief over IJzeren Rijn Toename werkloosheid verwacht Wereldtitel voor Jan Ullrich Britten trekken miljarden uit voor veiligheid spoorwegen Drop zou seksleven aantasten Laat u nu inspireren door de nieuwste trends en collecties bij In Zonnemaire! wmm W 4 Af en toe regen Vanochtend af en toe zon, later toenemende bewolking en wat regen. Maximumtemperatuur van 15 graden. 242e jaargang no. 237 donderdag 7 oktober 1999 losse nummers 1,80 Mexicaanse militairen evacueren inwoners van Vïllahermosa in de deelstaat Tabasco. van onze redactie buitenland MEXICO-STAD - In Mexico zijn de afgelopen dagen door hevige regenval meer dan honderd mensen verdronken. Grote delen van het Latijns-Amerikaanse land zijn overstroomd. Tienduizenden mensen zijn uit hun huis gevlucht. De regering van Mexico heeft in de deelstaten Puebla, Micho- acan., Jalisco en Tabasco de noodtoestand afgekondigd. Daar- foto Jose Luis Magana/AP door mogen lokale autoriteiten van nationale hulpfondsen voor natuurrampen gebruik maken. Overstromingen in Centraal- Amerika kostten vorige week tientallen mensen het leven. Zo 'n vijftigduizend mensen zijn geëvacueerd. In Honduras en El Sal vador is de noodtoestand afgekondigd. In Nicaragua verslech tert de situatie met de dag. In dit gebied sloeg vorig jaar in okto ber orkaan Mitch toe. Ook Colombia is getroffen door zware re genval. Daardoor kwamen de afgelopen week twintig mensen om. RTR/AFP/DPA (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 16.00 O een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische afschrijving a 34,25 O per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters:m/v Straat: Postcode: LUXEMBURG - Minister Netelenbos van Verkeer staat zeer positief tegen de oude wens van met name België om de IJzeren Rijn nieuw leven in te blazen. Die goederenlijn kan op langere termijn ook voor Zeeland interessant zijn. Nederland, België en Duitsland zullen samen drie mogelijke tracés be kijken. ,,Dat er gereden gaat worden van Duits land naar België over Ne derlands grondgebied is zeker", zei Netelenbos gisteren. Bij het onder zoek zijn (bestaande) tra cés betrokken door onder meer Noord-Brabant en Limburg. De variant door Limburg, via Roermond, is omstreden. Die loopt dan door het natuurge bied Meinweg aan de Limburgs-Duitse grens. Netelenbos benadrukte dat zorgvuldigheid ver eist is. Ze zal geen over haaste besluiten nemen. Netelenbos sprak in Luxemburg bij EU-be- raad met haar Duitse en Belgische collega's. In december spreken de mi nisters opnieuw over de Uzeren Rijn. Deze moet Antwerpen weer via Lim burg verbinden met Duitsland. Op de lange termijn kan de lijn ook voor Zeeland belangrijk zijn mocht de goederen stroom flink groeien. De Zeeuwse gedeputeerde Bruinooge (Economie) stelde eerder als voor waarde dat de Sloelijn wordt verbeterd. Boven- dienisbij Rilland een aan sluiting nodig op het spoor van en naar Ant werpen. ANP zijn er in de afgelopen jaren minder vermogensdelicten ge pleegd en kregen veroordeelden geen langere straf opgelegd. Ook de invoering van elektroni sche detentie leidt tot minder behoefte aan cellen. Begin jaren negentig werden gevangenen nog naar huis gestuurd vanwege het cellentekort. Wegwerken Korthals wil de ontstane over capaciteit inzetten om de wachtlijsten voorTBS en jeugd inrichtingen weg te werken. De wachtlijst voor behandeling in een speciale TBS-instelling was tot voor kort een jaar. Justitie moet tot TBS veroordeelde ge vangenen een schadevergoe ding betalen als ze na het uitzit ten van hun straf meer dan een half jaar moeten wachten op therapie. Ook die tijd brengen ze door in een gevangenis. De duur van de wachtlijst is vol gens Korthals dit jaar gedaald tot ongeveer 41 weken. Con creet betekent het plan van Korthals dat op bepaalde afde lingen van gevangenissen het TBS-regime gaat gelden. TBS-cliënten die na zes jaar in tensieve therapie nog steeds 'delictgevaarlijk' zijn kunnen - indien er geen uitzicht is op ver betering - naar een speciale af deling worden overgeplaatst. Op deze afdeling staat niet be handeling maar verpleging cen traal. Dit is ongeveer de helft goedkoper dan therapeutische behandeling, waarvan de kos ten oplopen tot zevenhonderd gulden per dag. Het gaat om een kleine groep van de in totaal 1300 TBS-patiënten. Een meerderheid in de Tweede Kamer gaat akkoord met dit voorstel van Korthals, maar PvdA D66 en GroenLinks vin den dat deze groep TBS-ers toch weer voor therapie in aanmer king moeten komen als hun si tuatie verbetert. „De deur moet op een kier blijven, anders is er via een omweg sprake van le venslang", aldus GroenLinks- Kamerlid Halsema. GPD overwogen het besluit ter ver nietiging voor te leggen aan de Kroon. Na advies over de be stuurlijke en juridische aspec ten van 'een deskundige uit haar eigen netwerk' zag ze daarvan af. Leemhuis weigerde te ont hullen wie haar adviseur is ge weest. Op verzoek van Peper blijft Leemhuis haar functie voorlo pig nog uitoefenen. In overleg met hem bepaalt zij een datum waarop zij het provinciehuis verlaat. Leemhuis is de eerste commissaris in de politieke ge schiedenis die zich gedwongen ziet voortijdig ontslag te nemen. Minister Peper respecteerde het aftreden van Leemhuis. „Zij is in juli niet weggelopen, maar ze heeft eerst een onderzoek inge steld en maatregelen genomen. En ze heeft verantwoording af gelegd tegenover de volksverte genwoordiging", aldus Peper. Leemhuis 'heeft zich als een man opgesteld', oordeelde hij. CDA-gedeputeerde Heijkoop zei dat het vertrouwen in het openbaar bestuur ernstig is*ge schaad. „Het herstel moet het primaat hebben", aldus Heij koop. „Ik kies niet voor een sor- ry-democratie." Na de PvdA'ers De Jong en Wolf is Heijkoop de derde gedeputeerde die door de Ceteco-affaire opstapt. Binnen Provinciale Staten is over het algemeen met instem ming en respect gereageerd op het aftreden van Leemhuis en Heijkoop. De aanbevelingen van de commissie-Van Dijk kre gen in de Staten brede steun. Dat betekent dat het omstreden bankiersbesluit ongedaan wordt gemaakt. GPD/ANP pagina 5: Bankieren sleept aan tot 2008 Ster Leemhuis daalde snel Ze was zo populair in Portugal dat ze in 1990 werd onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Santiago. Toenmalig president Mario Soares kuste bij die gelegenheid haar hand. Gisteren over leed op 79-jarige leeftijd in Lissabon Amalia Ro- drigues. De zangeres was vooral bekend vanwege haar interpretatie van de fado, de Portugese blues. Arbeidsvoorziening Zeeland houdt rekening met een toena me van de werkloosheid in de provincie. Dit is vooral het ge volg van het vervallen van banen in de industrie. Voorbeeld is de recente aankondiging van Philips om in Terneuzen 280 banen te schrappen. De Duitser Jan Ullrich heeft op het WK wielrennen in Treviso goud gewonnen op het onderdeel tijdrijden voor mannen. De winnaar van de Ronde van Spanje legde de ruim 50 kilometer af in 1.00.28. Tweede werd de Zweed Michael Andersson (1.00.42), het brons was voor de Brit Chris Board man, in 101.27Beste Nederlander was Erik Dekker. Hij werd achtste in 1.02.09. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; financiën en economie: 6; buitenland: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13,15 en 17; sport: 21,23 en 25; jong: 26 en 27; wonen: 31,32,33,35 en 37. LONDEN - De Britse regering gaat ongeveer een miljard pond (3,4 miljard gulden) uittrekken om de veilgeid van de spoorwe gen te verbeteren. Het besluit is genomen na de treinramp in de buurt van Lon den die dinsdag aan minstens zeventig mensen het leven heeft gekost. Op de Britse televisie verklaar de de onderminister voor Trans portzaken, Macdonald, dat de regering bereid is een automa tisch veiligheidssysteem voor de treinen aan te leggen. RTR pagina 2: Brits spoor ramp van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Korthals van Justitie verwacht dat er binnen twee jaar geen wacht lijsten meer bestaan voor ge vangenen die TBS opgelegd hebben gekregen. Het verwach te overschot aan cellen wordt de komende tijd benut om de te korten in de TBS- en jeugdsec- tor op te vangen. Uit berekeningen van het minis terie Justitie blijkt dat er vol gend jaar in het gevangeniswe zen een overschot ontstaat van bijna 1100 cellen. Volgens direc teur Van de Bunt van het onder zoekscentrum WODC van dit ministerie zijn deze cijfers al weer achterhaald. In het pro gramma Nova zei deze hoge ambtenaar gisteravond dat er momenteel al 1600 cellen leeg staan. Het overschot vindt zijn oor zaak in de versnelde bouw van gevangenissen in de afgelopen jaren tot een totale capaciteit van 12.000 cellen. Bovendien (Advertentie) Kijk snel op pag. 22 vooir enkele belangrijke aandachtspunten. door René Hoonhorst HULST - De gemeente Hulst en de politie krijgen hulp van het Openbaar Ministerie in Middel burg in de strijd tegen drugs overlast en vandalisme in de Hulster wijkMoerschans. Als de politie iemand na een overtre ding of een misdrijf aanhoudt, zal justitie daaraan zo snel mo gelijk een strafrechtelijk ver volg geven. Overtreders krijgen ter plaatse een boete, direct een dagvaar ding mee naar huis of worden versneld voorgeleid. De politie beloofde al eerder va ker en met meer mensen te sur veilleren in de wijk. Na een bru te roofoverval op een bejaarde man en een emotionele informa tiebij eenkomst over de proble men in de wijk, werd die belofte herhaald. De gemeente zou zich bovendien sterk maken voor een lik-op-stukbeleid en het toe passen van snelrecht. Het Open baar Ministerie is bereid aan die strenge aanpak mee te werken, verzekerde (pers)officier J. Eland woensdagmiddag na overleg met burgemeester A Kessen en politiechef J. van Op- dorp. Justitie overlegt nog met de po litie over de wijze waarop zij het best mee kan werken aan oplos sing van problemen in de wijk, verklaarde Eland. „We zullen de mogelijkheden voor een straf rechtelijke aanpak nog eens op een rijtje zetten. Het direct be boeten van overtredingen, het onmiddellijk meegeven van dagvaardingen en het versneld voorgeleiden aan de officier in Middelburg zijn zaken waar we het eerst aan denken. Het over leg met de politie krijgt snel zijn beslag, want de problemen in de wijk zijn nijpend. De effecten van het strenge optreden van politie en justitie moeten daar om ook als signaal naar de buurt toewerken." BOSTON - Mannen die een goed seksleven erop na willen hou den, doen er goed aan geen drop te eten. Italiaanse artsen heb ben namelijk ontdekt dat een kleine hoeveelheid van dit snoepgoed al een vernietigende invloed heeft op de hormonen die bepalen hoeveel zin in seks een man heeft. Slecht zeven gram drop per dag, vier dagen lang, is al voldoende om het niveau van testosteron bij jonge mannen met 44 pro cent te laten dalen. Na vier da gen drop-onthouding, wordt alles weer als vanouds. De boos doener is de glyceride, vetzuur, dat een van de hoofdbestandde len van drop vormt. De resultaten van het Italiaanse onderzoek worden vandaag ge publiceerd in het toonaange vende New England Journal of Medicine. RTR (Advertentie) door Ans Bouwmans DEN HAAG - Minister Zalm van Financiën maakt zich zor gen over de hoge inflatie. Hij gaat de ontwikkeling ervan nauwlettend in de gaten hou den. „Er kan een moment ko men dat je iets moet doen", zei hij gisteren tijdens de financiële beschouwingen over de Miljoe nennota. Zalm wil niet zeggen welke maatregelen het kabinet zou kunnen nemen. De Tweede Kamer is bezorgd over de gevolgen die de inflatie kan hebben voor de exportposi tie van Nederland. De relatief hoge stijging van het prijspeil (2,6 procent in augustus) wordt veroorzaakt door veel factoren. Oorzaken zijn het overheidsbe leid en het feit dat het in Neder land economisch beter gaat dan in buurlanden, hoge huren, dure huizen en dure grond. Dat dreef in augustus de consu mentenprijsindex op en daar mee de inflatie, aldus Zalm. Hij hoopt dat de september-cijfers wat gunstiger zijn. Voor 2000 wordt nog afvlakking van de in flatie voorspeld, aldus Zalm. De minister verzette zich giste ren hevig tegen het idee om de invoering van de belastingher vorming in 2001 afhankelijk te maken van de economische si tuatie. De lastenverlichting van vijf miljard die daarmee ge paard gaat, kan volgens econo men tot oververhitting leiden. Volgens Zalm kim je een struc turele herziening niet laten af hangen van conjunctuurvoor spellingen. GPD pagina 3: Ga je mee naar Yab Yum? Oktober Woonmaand; O «4» van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Pe per van Binnenlandse Za ken heeft gisteravond Zuid-Hollandse politici gepolst over de benoeming van een waarnemend commissaris van de ko ningin. Eerder op de dag kondigden commissaris Leemhuis en gede puteerde Heijkoop aan af te tre den. De Ceteco-affaire, het ban kiersschandaal rond het Zuid- Hollandse provinciehuis, kwam daarmee tot een climax. Peper denkt aan een tijdelijke benoeming voor een periode van hooguit zes maanden. „Ik heb nog geen kandidaten", aldus de minister. In het provinciehuis gingen al wel namen rond. Ge noemd werden oud-burgemees ter Vos van Utrecht, ex-staats secretarissen Linschoten en Koning en oud-minister Winse- mius. De benoeming van een commis saris is een zaak van de Kroon (kabinet en staatshoofd). De positie van griffier en direc teur Centrale Afdelingen van de provincie, Korff, is gisteren on der grote druk komen te staan. Provinciale Staten hebben Ge deputeerde Staten verzocht om over zijn toekomst te beslissen. In zijn openbare verantwoor ding legde een bij vlagen geïrri teerde Korff zijn lot in handen van de Staten. Hij voelt zich maar ten dele aangesproken door de kritiek van de commis sie-Van Dijk, die hem onder meer verwijt dat hij kansen om de zaak in goede banen te leiden heeft laten liggen. Beeldvorming Leemhuis (WD) verklaarde gisteren dat haar besluit drie weken geleden al vaststond. De beeldvorming in de media speelde volgens haar een grote rol. „Daarin ging het erom of ik zou aanblijven of mijn ontslag zou indienen." Zij benadrukte dat ze in 1995 tegen het beruch te bankiersbesluit stemde. Ook zei Leemhuis dat zij heeft Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1