Noodsituatie Delfland is voorbij Patiëntjes IC slecht gevoed binnenland Extreem hoog waterpeil in tuindersgebied zakt snel Rotterdam in de fout bij organisatie van huldiging Feyenoord Jongen verdacht van misbruik Recordaantal dassen doodgereden Verdachte moord Deventer vast Metrotaxi voor bange ouderen Mentaal onderzoek op topniveau Bulgaren in Nederlands bataljon Politie doet inval bij piramidespel QPELS Veertien jaar geëist voor liquidatie ex-vriendin Kortingskaart of geld vervangt mogelijk ov-studentenkaart Provincies eisen geheel nieuw onderzoek naar aftakkingen Betuwelijn woensdag 6 oktober 1999 van onze redactie binnenland DELFT - De noodsituatie in het Westland als gevolg van de wa teroverlast is voorbij. Het hoog heemraadschap van Delfland liet gisteravond weten dat desi- tuatie onder controle is. De alarmfase die maandagochtend werd ingesteld is nog wel van kracht, maar tot een minimum beperkt. Het waterpeil was gisteravond in het Westland gemiddeld zo'n zes centimeter hoger dan nor- van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De politie en het gemeentebestuur van Rot terdam hebben cruciale fouten gemaakt bij de voorbereiding van het kampioensfeest van Feyenoord dat op 25 april uit liep op rellen en plunderingen. Tot die conclusie komt het Crisis Onderzoeks Team (COT) van de Universiteit van Leiden in een rapport dat is opgesteld in op dracht van de burgemeester I. Opstelten, korpschef B. Lutken en hoofdofficier L. de Wit. De onderzoekers verwijten deze deelnemers aan het zogeheten driehoeksoverleg dat zij de hul diging per se wilden laten plaatsvinden op de Coolsingel om te bewijzen dat een veilig feest mogelijk is in Rotterdam. Die keuze verwondert het COT temeer omdat het op dit plek in 1993 ook al enorm uit de hand liep tijdens een voetbalfeest. Volgens de onderzoekers gingen de gemeente en de politie voor bij aan het gegeven dat voetbal rellen steeds vaker buiten de stadions plaatsvinden. Ook hadden het bestuur en de politie onvoldoende aandacht voor de toenemende overlast die jongeren veroorzaken. Op waarschuwingen van de eigen drugsexpert omtrent stijgend gebruik van drugs en drank werd onvoldoende acht gesla gen. Het COT constateert dat de au toriteiten er verkeerd aan deden de nadruk te leggen op het fees telijke karakter van de huldi ging. Agenten kregen badges mee met het opschrift 'Rotter- maal, op sommige plekken zelfs veertien centimeter. Doordat in de nacht van maan dag op dinsdag nauwelijks re gen viel, kon het overtollige wa ter uit de polders naar de hoger gelegen kanalen, de boezem, worden afgevoerd. Vanuit de boezem wordt het water geloosd dam houdt van Feyenoord'. Die aanpak trok ook mensen met foute bedoelingen aan, die aanvoelden dat de politie hen weinig in de weg zou kunnen leggen. „Zo'n verwachtingspa troon verlaagt de drempels om deel te nemen aan rellen of plun deringen." meent het COT. Deze sfeer had tot gevolg dat agenten nauwelijks optraden tegen 'kleine' overtredingen zo als drugsgebruik. Dit 'gedoog beleid' leidde ertoe dat groepen voetbalvandalen hun eigen nor men stelden. Het COT: „Ze blowden, snoven, zopen en knokten onderling en ze merk ten dat hen zelden iets in de weg werd gelegd." Toen de rellen eenmaal in volle hevigheid losbarstten, kwam de politie in het nauw en vuurde schoten af op de hooligans. De politie had toen een tekort aan mensen, omdat de politietop ge wone agenten binnenhield. De ME'ers hadden de situatie niet meer onder controle. Bijstand van ME'ers uit andere gemeen ten was er niet. Ook de politiehelikopter werd gemist: het luchtvoertuig was 'tanken'. Niet eens Rotterdam is het op een aantal punten niet eens met de conclu sies van het COT. Rotterdam is het vooral niet eens met de con clusie dat de gemeente er alleen van uitging dat het een feest zou zijn, en er geen rekening mee hield dat het uit de hand kon lo pen. „Daar herkent de driehoek zich absoluut niet in", aldus een woordvoerder van burgemees ter Opstelten. GPD/ANP Een eenzame fietser baant zich een weg door het water. foto Marcel Antonisse/ANP op de Nieuwe Waterweg en op de Noordzee. Het extreem hoge waterpeil in Westlandse tuindersgebied be gon in de loop van de ochtend snel te zakken. Het hoogheem raadschap constateerde een da ling van één centimeter per uur. Het Regionaal Coördinatiecen trum (RCC), waarin gemeenten en hulpverleningsdiensten sa menwerkten met het hoog heemraadschap is gistermorgen opgeheven. Volgens de brandweer en de po litie hebben enkele tientèllen tuindersbedrijven overlast ge had van het stijgende water. Door de inzet van pompen heeft de brandweer de schade weten te beperken. De overlast in het Westland bestond voornamelijk uit ondergelopen kelders en straten. Gedupeerden kunnen op him gemeentehuis formulie ren ophalen voor een inventari satie van de schade. Maatregelen Staatsecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat pleitte na afloop van een bezoek aan het Westland voor structurele maatregelen om de gevolgen van wateroverlast het hoofd te kunnen bieden. Ze vindt dat de inrichting van het land moet veranderen en er meer landoppervlak moet ko men waar overtollig water in kan trekken. Zij wees de kritiek van omwonenden dat er te laat zou zijn ingegrepen van de hand. ANP TWIJZELERHEIDE - Een jon gen van veertien jaar uit Twijze- lerheide wordt verdacht van seksueel misbruik van negen kinderen. Begin september is de jongen al opgepakt. De kinderen zijn in de leeftijd van vier tot elf jaar. De jongen zit op dit moment in een openbare inrichting. Hij staat onder toezicht van de Raad van de Kinderbescher ming. Het onderzoek is nog in volle gang, aldus een woordvoerder van justitie gisteren. ANP BEEK-UBBERGEN - Het gaat niet goed met de dassen in Ne derland. Vorig jaar is een recordaantal van 600 a 650 van deze zeldzame dieren doodgereden op de Nederlandse wegen. Dat overtreft het aantal geboortes, stelde de vereniging Das en Boom in Beek-Ubbergen gisteren. Ongeveer een kwart van deze nachtdieren sterft tegenwoor dig door aanrijding van een auto of motor. In sommige gebie den, zoals de Hatertse Vennen ten zuiden van Nijmegen, is dat inmiddels eenderde van het totaal. Voorheen was dat onge veer eenvijfde. Voorzitter J. Dirkmaat van Das en Boom legt de oorzaak bij het toenemende autoverkeer in de avond en nacht. Ook de tunnels voor dassen bieden onvoldoende soelaas. ANP DEVENTER - Een 37-jarige man uit Deventer is gisteroch tend gearresteerd op verdenking van moord op een 49-jarige stadsgenoot op het Vogeleiland. Het slachtoffer werd maandagochtend gevonden in een plantsoen in Deventer. Hij was met messteken om het leven gebracht. De verdachte is een bekende van het slachtoffer. De politie zegt niets over het motief van de moord. ANP ROTTERDAM - Rotterdam overweegt de introductie van een metrotaxi-systeem voor senioren. Vooral 's avonds durven nu veel ouderen niet meer gebruik te maken van het openbaar vervoer. Dat moet veranderen door taxivervoer van en naar de metrostations. In Rotterdam wordt al hard gewerkt aan een veilige metro. Zo keren de draaipoortjes terug om alleen de mensen met een vervoersbewijs op het perron toe te laten. In combinatie met een betaalbare taxi zouden ouderen weer bereid zijn in grote re mate gebruik te maken van de metro. Na uitgebreid onder zoek moet volgend jaar blijken of het plan haalbaar is. GPD UTRECHT - Het psychlogisch onderzoek in Nederland is in ternationaal gezien van hoge kwaliteit. Dat concludeert een internationale commissie onder leiding van professor Kal- verboer. De commissie-Kalverboer beoordeelde 61 onderzoekspro gramma's aan acht universiteiten. De hoge kwaliteit geldt al le domeinen van de psychologie, maar vooral de sociale psy chologie, de psychonomie (de studie van algemeen menselijke functies zoals beslissen, waarnemen en denken) en de klini sche psychologie springen eruit, volgens het rapport. De Nederlandse psychologen hebben echter wel de neiging zich op te sluiten in hun eigen vakgebied, constateert de com missie. Meer samenwerking met andere disciplines als bij voorbeeld biologie zou het psychologisch onderzoek nog ver der verbeteren. ANP DEN HAAG - Bulgaarse militairen gaan deel uit maken van het Nederlandse geniehulpbataljon in Kosovo. Dit gebeurt op verzoek van Bulgarije en na overleg met de NAVO, zo liet mi nister De Grave (Defensie) de Tweede Kamer gisteren weten. Bulgarije levert een genieconstructiepeloton van veertig mi litairen, dat in november aan de slag gaat. De militairen zijn in Nederland opgeleid en hebben al ervaring met het uitvoe ren van vredestaken. Tot juni 2000 worden ze opgenomen in het Nederlandse bataljon. Dankzij de samenwerking kan in januari 2000 een Nederlands peloton naar huis. De Grave trekt twee ton uit voor ondersteuning van de Bulgaren. Ook in Bosnië maken Bulgaarse militairen deel uit van een Neder landse eenheid (SFOR). ANP NULAND - De politie, de Economische Controledienst (ECD) en de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD) hebben maandag avond in Nuland een inval gedaan op een bijeenkomst van het piramidespel Euro star Business Club. Bij de inval zijn geen aan houdingen verricht. Wel is administratie in beslag ge nomen. De politie heeft dit gisteren meegedeeld. De bijeenkomst was in een hotel, waar onder een andere naam een zaaltje was ge huurd. De afgelopen maan den zijn in het hele land bij de politie en de ECD klachten binnengekomen van mensen die zich opgelicht voelen door Eurostar. Alle klagers zijn hun inleg van bijna 6000 gulden kwijtgeraakt. Het piramidespel heeft de af gelopen maanden vooral veel studenten voor duizenden guldens gedupeerd. Hoewel piramidespelen sinds mei 1998 zijn verboden, blijken sommige nog steeds actief. De meeste slachtoffers ko men uit het zuidelijke deel van de randstad. ANP door Hans Leber ROTTERDAM - Ernstig zieke kinderen op intensive care-af- delingen van ziekenhuizen krij gen vaak te veel of te weinig voeding. Het aanpassen van de voeding aan de energiebehoefte betekent een stap voorwaarts voor het genezingsproces. De acht ziekenhuizen in Nederland met kinder-IC's moeten daarom in de toekomst beschikken over 'voedingsteams' met artsen, diëtisten en verpleegkundigen. Volgens de kinderarts K.F.M. Joosten van het Rotterdamse Sophia-kinderziekenhuis, ge specialiseerd in het werken op een kinder-IC, kunnen deze voedingsteams ook artsen en ziekenhuizen in de regio onder steunen. „Voedsel geeft het li chaam energie. Vooral bij chro nisch zieke kinderen kan het meten van de energiebehoefte veel profijt opleveren. Als een kind te veel eet, dan zet het li chaam voeding om in vet, wat veel energie kost. En die energie heeft het lichaam hard nodig om te herstellen. Te weinig eten is sowieso niet goed." Joosten, die deze week promo veert op zijn onderzoek naar de energiebehoefte van ernstig zie ke kinderen, vindt dat voeding te weinig aandacht krijgt. „De eerste zorg van artsen is, begrij pelijk, het wegnemen van le vensgevaar. Maar aan voeding wordt niet gedacht. Er overlij den op IC's geen kinderen door te veel of te weinig voeding, Advertentie De Corsa Strada Cool. Standaard uitgerust met airconditioning, centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging en nog veel meer. Tijdelijk nog aantrekkelijker door de slimme manier van betalen. Zo rij je al in deze Corsa voor fl. 199,- per maand. Geloof je het niet? Probeer hem uit bij de Opel dealer en sluit de deal. Model Contante prijs Aanbctaling of inruil Looptijd in maanden vergoeding Effectieve rente 1 op jaarbasis Maand- termijn Slottcrmi|n Prijs bij verkoop op afbetaling Corsa Strada Cool 1.2-16V 26.090- 8022,-- 18.068.- 25 3426,96 9,9% 198,79 16.724,- 29.516.96 Corsa Spon Cool 1 4-I6V 29.090.- 8772-* 20.318.- 25 3780.40 9.9% 252,60 1S.036- 32.870.40 Inclusief fl. 1500.- Opel-voordcel. Voor de financrenng geldt een minimale aanbetaling van 25% van de conrante verkoopprijs. De financiering wordt 1 ongeboden via Opel Credit. Toetsing bij het BKR icTiel. Prijs inclusief BTW/BPM, exclusief kosten rijklaar maken en verwijderingsbijdrage. De actie loopt t/m 30 november 1999 Maximum 20.000 km p.j. Wilt u meer weten, vraag het de Opel dealer of kijk op www.opel.nl maar ik denk wel dat het de spreekwoordelijke druppel kan zijn die de emmer doet overlo pen. Goede voeding kan een heilzame bijdrage leveren." Zijn onderzoek leverde ook een verrassend resultaat op. „Het bleek dat kinderen op een inten sive care-afdeling amper ener gie verbruiken, terwijl altijd is aangenomen dat zij veel energie nodig hebben om te herstellen. De hoeveelheid voeding moet dus ook wel eens naar beneden worden aangepast. Verminder de groei en ontwikkeling van het kind gedurende een lang ziekbed, betekenen dat een kind daar later 'de gevolgen van kan ondervinden. Voor zijn onderzoek onder pati entjes op de kinder-IC gebruikte Joosten speciale apparatuur, een energiemeter. „Via de be ademingsapparatuur konden we het energieverbruik meten. Bij kinderen zonder beademing deden we de meting tijdens de slaap met een soort kap over het gezicht. De gegevens gaven aan welke hoeveelheid energie een kind nodig had, wanneer er groei of herstel was. Een ziek kind eet veel eerder te veel of te weinig dan een gezond kind." In Nedeiiand komen jaarlijks ongeveer 4500 kinderen op een van de negentig bedden van kin der-IC's terecht. Ongeveer de helft daarvan keert er vaker te rug wegens chronische aandoe ningen. Vooral de chronisch zie ken komen volgens Joosten slecht gevoed binnen. „We ken nen de beelden uit Afrika van ondervoede kinderen, maar het gebeurt hier om de hoek dus ook. De achterstand van deze kinderen wordt alleen maar groter op de IC. Daar wordt de voeding met de natte vinger be paald. Nu hebben we een tech niek waarmee we aan de hand van de energiebehoefte de beno digde hoeveelheid voeding kun nen bepalen." Sondevoeding Volgens Joosten zal in sommige gevallen eerder op sondevoe ding moeten worden overge gaan, vooral als het kind niet wil eten of bepaalde voeding niet verdraagt. Vloeibare voeding wordt dan via een slangetje di rect in de maag gespoten. „Zo'n ingreep is vervelend, maar heil zaam voor de ontwikkeling en genezing van het kind. Tot dus ver werd sondevoeding vaak slecht geacht, maar het blijkt dat de maag van een kind dit veel eerder aankan dan we dachten." Joosten ziet mogelijkheden voor nauwkeurige voedselbe- paling bij de behandeling van de zieke kinderen. „Het is een nieuw terreiner zal nog veel on derzocht moeten worden." GPD CORSA STRADA COOL VOOR FL. 199- PER MAAND. DE DEAL VAN JE LEVEN. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een 35-jarige man uit Waddinxveen heeft gis teren bij de rechtbank in Den Haag veertien j aar cel tegen zich horen eisen voor de moord op zijn dertigjarige ex-vriendin uit Leiden. De vrouw werd in de nacht van zondag op maandag 28 juni 1999 doodgeschoten op het kruispunt van de Rijksstraat weg met de Rozen weg in Wasse naar. Het slachtoffer zat in de passagiersstoel naast haar vriend, een 27-jarige Hagenaar. Het stel werd volgens de Hage naar al een tijdje achtervolgd door een andere auto met een kapotte koplamp die naast hen stopte voor het verkeerslicht op het kruispunt. De bestuurder vuurde enkele schoten af op de vrouw. De vriend van het slacht offer reed met de zwaargewonde wouw naar het Westeinde-zie kenhuis. Daar is ze bezweken aan haar verwondingen. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Over een paar jaar reizen studenten misschien niet meer met een ov-kaart, maar met een kortingskaart. Een an dere mogelijkheid is dat ze hele maal geen vervoerskaart meer hebben, maar geld krijgen. Dat staat in een nu nog vertrouwelij - ke reactie van de ministers van Onderwijs, Verkeer en Financi en op een onderzoek naar de toekomst van de ov-kaart. De voorkeur van minister Her mans (Onderwijs) gaat uit naar de huidige week- dan wel week- eindekaart. Maar ook over een kortingskaart valt te praten, zo blijkt uit het werkstuk dat het kabinet vrijdag bespreekt. Stu denten krijgen dan in de spits veertig procent korting en in de overige uren 65 procent. De mi nisters willen alleen een kor tingskaart als tegelijkertijd de basisbeurs wordt verhoogd. Die verhoging is mogelijk omdat studenten met een kortings kaart minder zullen reizen. Een derde mogelijkheid is dat studenten helemaal geen kaart meer krijgen maar geld. Her mans onderhandelt in 2001 over een nieuw contract met de NS dat na 2002 moet ingaan. Wan neer hij het niet met de spoorwe gen eens wordt over een van bei de kaarten, overweegt Hermans thuiswonende studenten 130 per maand uit te keren. Uitwo nende studenten krijgen in dat geval 100. In de onderhande lingen met. de NS heeft Hermans 740 miljoen ter beschikking. De studentenbonden ISO en LSVb zijn fel tegen een kor tingskaart of de geldoptie. Vol gens ISO-voorzitterK. Valk zijn studenten in beide gevallen veel duurder uit en komt de toegan kelijkheid van het onderwijs onder druk te staan. De Tweede Kamerleden Eur- lings (CDA) en Rehwinkel (PvdA) vinden dat Hermans he lemaal niet moet praten over verschillende opties. Zij willen de ov-kaar behouden. ANP Een ooggetuige had het kente ken van de Mercedes van de ver dachte gedeeltelijk kunnen ont houden. Hij had de eerste vier letters en cijfers gezien. In Ne derland rijden maar twee don kere Mercedessen met een der gelijke combinatie. Eén ervan is de auto van de verdachte uit Waddinxveen. De politie nam zijn auto in beslag, de auto bleek een kapotte koplamp te hebben. De beklaagde ontkent echter dat hij de vrouw heeft doodge schoten. Hij zegt wel dat hij haar die avond in een Leidse bar enkele minuten gesproken heeft. Volgens een vriendin van het slachtoffer had de verdachte de vrouw vaak mishandeld en be dreigd met de dood. De ver dachte zou het niet hebben kun nen verkroppen dat zijn ex zich inliet met een nieuwe man. La ter trok ze die belastende ver klaring bij de rechter-commis- saris weer gedeeltelijk in. Uitspraak op 19 oktober. ANP in het landschap, moet je wel heel zeker zijn van wat je doet", aldus Kamminga. Minister Netelenbos wil de de Hanzespoorlijn (Lelystad- Zwolle) versneld aanleggen om zo het goederenvervoer naar Noord-Duitsland te compense ren voor het wegvallen van de noordtak. Volgens Kamminga en Hendi'ikx kan dit evenwel nooit een volwaardig alterna tief zijn omdat de lijn te ver uit de richting ligt. Kamminga is nog altijd zeer verbolgen over de manier waar op Netelenbos met de provincies communiceert over de Betuwe lijn. Hij is vooral boos over het interview enkele weken geleden in be Gelderlander, waarin de minister zonder vooraankondi ging stelde dat de noordtak er wat haar betreft niet hoefde te komen. „Wij voelen ons door de minister in ons hemd gezet. Op deze manier ga je als overheden niet met elkaar om. De handel wijze van Netelenbos is be stuurlijk volstrekt onder de maat." ANP vari onze redactie binnenland ZWOLLE - De provincies Gel derland en Overijssel willen dat er een geheel nieuw onderzoek komt naar de wenselijkheid en haalbaarheid van aftakkingen van de Betuwelijn. Er heerst volgens de beide overheden te veel onzekerheid om op dit mo ment een gefundeerde beslis sing te nemen over de toekomst van het goederenvervoer per spoor. De commissarissen van de ko ningin J. Hendrikx (Overijssel) en J. Kamminga (Gelderland) maakten dit gistermiddag in Zwolle bekend na afloop van hun tweemaandelijkse overleg. Het tweetal wil dat alle mogelij - ke scenario's die nu op tafel lig gen (noordtak, noordoosttak, zuidtak, Hanzespoorlijn, Zui- derzeelijn, IJzeren Rijn) in het nieuwe onderzoek opnieuw be keken worden. Hierdoor zou een reëel beeld ontstaan van de goe derenvervoerstromen vanuit de randstad Europa in. Als je zulke forse ingrepen doet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5