Renovatie Duinoord in ijskast Strijd tegen iepziekte is verloren •al n PZC PZC Verbree hoeft nog niet op het matje te komen bij Van Gelder OR vraagt personeel Arduin dringend van acties af te zien zeeland 19 Masterplan onderuit gehaald Themamiddag over blinden en slechtzienden Voorlichting over hersenletsel CNV-avond in Ouwerkerk Discussie bestrijdingsmiddelen op vergadering milieufederatie Oreel moet nog langer wachten Werkstraf voor mishandeling Scheldemondschool groeit Fiat voor kassen Bathpolders Vandalen gepakt Double Date in soos De Pul woensdag 6 oktober 1999 door Al i Pankow BURGH-HAAMSTEDE - De renovatie van zorgcentrum Duinoord in Burgh-Haamstede wordt op de lange baan gescho ven, Oorzaak: de afwijzing van de plannen van het zorgcentrum met het voormalige gemeente huis van Westerschouwen. Daardoor is de financiering van een grondige opknapbeurt van Duinoord een stuk moeilijker geworden. Duinoord wilde op het terrein van het vroegere gemeentehuis 35 luxe seniorenappartementen bouwen. Via de verkoop van die luxe zorgappartementen zou een belangrijk deel van de reno vatie van Duinoord gefinan cierd kunnen worden. Nu de ge meente Schouwen-Duiveland de plannen van Duinoord met het voormalige raadhuis terzij de heeft geschoven, dreigt ook de renovatie van het zorgcen trum in de knel te komen. Duinoord-directeur A C. M. Schouw is zeer teleurgesteld GOES - De landelijke Stichting Slechtzienden en Blinden Visio verzorgt morgen, donderdag, in Goes een middag voor mede werkers uit de zorgsector. Er worden elf workshops ge houden, die een beeld geven van de revalidatiemogelijkheden aan blinden en slechtzienden. Tevens wordt deze middag het boek 'Seksualiteit onder de loep: de seksuele ontwikkeling van slechtziende en blinde kin deren en jongeren' gepresen teerd. Een en ander vindt plaats op de Visio-locatie aan de lijn baan 34. De aanvangstijd is 13.00 uur. ZIERIKZEE - In verpleeghuis Cornelia in Zierikzee vindt za terdag 6 november een informa tiemarkt over niet-aangeboren hersenletsel plaats. Vele deskundigen, onder wie artsen en verpleegkundigen, werken hieraan mee. Video films over de ziekte worden de gehele dag vertoond. De markt begint om 11.00 uur. Verpleeg huis Cornelia is gevestigd in de Emil Sandstömweg 2 in Zierik- OUWERKERK - Het CNV Rondom de Oosterschelde houdt vrijdagavond 8 oktober de jaarlijkse Familieavond in het dorpshuis in Ouwerkerk. Tijdens deze bijeenkomst wor den de jubilarissen van het CNV die op Schouwen-Duiveland wonen, gehuldigd door bestuur der A Huizinga. Het programma biedt verder de opvoering van de klucht 'Maak dat jetante wijs' door toneelver eniging Tot Leringhe ende Ver weck uit Veere. De Familie avond begint om 19.30 uur. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P- Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke R.H.N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl over de wijze waarop het ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland met zijn plannen is omgesprongen. Aannemingsbe drijf Sagro uit 's Heerenhoek krijgt als enige van de 27 gega digden voor het voormalige gemeentehuis de kans zijn plan nen nader uit te werken. Duin oord valt, evenals de andere in schrijvers, buiten de boot. Prijs Schouw deed deze week nog een poging de commissie grondge biedzaken op andere gedachten te brengen, maar moest ervaren dat de pap al was gestort. Duin oord bood 2,3 miljoen gulden voor het oude raadhuis. Dat is aanzienlijk minder dan de 3,5 miljoen van de hoogste bieder. Overigens was dat niet Sagro maar Aannemingsbedrijf Gebr. Blokland. Het bod van Duin oord bleek ook vijf ton lager dan de taxatiewaarde voor de WOZ. „Als die 2,8 miljoen als mini mum gold, had de gemeente dat als criterium bekend moeten maken", vindt Schouw die het moeilijk kan verkroppen dat De kans op een spoedige renovatie van Duinoord is verkeken. zijn plannen nu wellicht op de prijs worden afgeschoten. Hij betreurt het. dat de inschrij vers geen enkele gelegenheid is geboden de plannen nader toe te lichten, voordat de ambtenaren een selectie opstelden. Verder stoort het hem, dat geen van de ingediende plannen volledig zou voldoen aan de criteria voor zorgverlening, zoals wethouder G. J. van de Velde-de Wilde liet weten. „Dat lijkt me toch stug wat ons voorstel betreft. Binnen drie maanden zijn we onderdeel van een holding van vijf instel lingen op Schouwen-Duiveland en we weten echt wel wat van zorgverlening af." Met het afschieten van de bouw van luxe zorgappartementen valt een belangrijke pijler weg onder het masterplan van Duin oord en woningbouwvereniging Beter Wonen. Dat omvatte naast de bouw van de duurdere seniorenhuisvesting en de reno vatie van Duinoord ook de bouw van woonzorgcomplexen in Renesse en Scharendijke. „Niet alle plannen zijn van de baan, maar we zijn nu wel in een lange rij gezet met veel Zeeuwse zorgcentra die gerenoveerd moeten worden. De overheid moet voor dat soort projecten weliswaar altijd toestemming verlenen, maar die komt sneller als je als organisatie eigen mid delen kunt inbrengen", aldus Schouw. Een steuntje in de rug van de gemeente was hem wei foto Marijke Folkertsma kom geweest. Bovendien, rede neert Schouw, heeft de gemeen te zelf ook belang bij een snelle renovatie van Duinoord; „Mis schien zou de gemeente met ons plan niet de hoogste prijs voor het voormalig gemeentehuis maken, maar wel zou voorko men worden dat ze later op haar garantiestelling voor Duinoord wordt aangesproken. De geldle ningen voor het zorgcentrum lo pen bijna in de tien miljoen gul den." Aan de Van Veenlaan in Zierikzee hebben veel zieke iepen al plaats moeten maken voor eiken. foto Marijke Folkertsma Gemeente stopt met injecteren van gezonde bomen door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland constateert met spijt dat de iepen in de loop der ja ren uit het stads- en dorpbeeld zullen verdwijnen. De strijd tegen de iepziekte blijkt niet te winnen. Iepen zijn fiere bomen en kenmerkend voor het Zeeuwse landschap. De bomen werden destijds in groten getale aange plant omdat ze goed bestand zijn tegen de zilte zeewind in Zeeland. Tegen de iepespintkever zijn ze echter niet opge wassen. Dit insect verspreidt een scha delijke schimmel die fataal is voor de iep. Kostbaar Op Schouwen-Duiveland staan dui zenden iepen, maar jaarlijks moeten er honderden zieke bomen worden ge rooid. Tot nu toe probeerde de gemeente door het injecteren van gezonde exem plaren de iepen tegen de fatale ziekte te beschermen. In de praktijk blijkt deze methode zeer kostbaar. Bovendien biedt het injecteren geen enkele garan tie. De behandeling moet jaarlijks wor den herhaald en zolang de boom door groeit, is ermeerinjecteermiddelnodig, zodat de gemeente elk jaar meer geld kwijt is. Het gemeentebestuur heeft nu dan ook besloten te stoppen met injecteren en het uitgespaarde geld te gebruiken voor de aanplant van andere bomen zoals ei ken, esdoorns en linden. Cultuurtechnisch ambtenaar C. Koen- raadt noemt de Van Veenlaan in Zierik zee als voorbeeld waar de hoge iepen langzaamaan verdwijnen en worden vervangen door eiken. Volgens hem gedijen ook eiken redelijk in de zilte wind, maar niet zoals de ie pen. „Eigenlijk is er naast de iep geen enkele boom die in dit gebied tot dezelf de grootte kan uitgroeien. Alle soorten worden als het ware afgeplat door de wind", aldus Koenraadt. Advertentie s 9 ...de .andere ■HF keuken g 9 i» 9 8 Van Belle Keukens]; Pres. Rooseveltlaan 772 VLISSINGEN Tel. 0118-431278 ZIERIKZEE - De Zeeuwse Milieufederatie houdt dins dagavond 26 oktober een le denvergadering in theater Mondragon in Zierikzee. Na het huishoudelijk gedeelte staat een discussie over het bestrijdingsmiddelenbeleid op de agenda. De milieubeweging verschilt fors van mening met de land bouworganisaties over het verbieden van een groot aan tal bestrijdingsmiddelen. De landbouw voorziet grote economische gevolgen als de middelen niet meer gebruikt mogen worden. Natuur- en milieuorganisaties denken dat het niet zo'n vaart zal lo pen. Zij stellen dat er vol doende alternatieven be schikbaarzijn. Op de ledenvergadering van de ZMF komen vertegen woordigers uit beide kampen aan het woord. Het huishoudelijk gedeelte van de vergadering begint om 19.15 uur. De themadis cussie staat voor 2 03 0 uur op het programma. door Ingrid Huibers KRUININGEN - Commissaris van de koningin W. T. van Gel der ziet voorlopig geen aanlei ding voor een apart gesprek tus sen hem en de Reimerswaalse burgemeester A Verbree over de problematiek van de ruimtelij ke ordening en het milieu in diens gemeente. Van Gelder gaat ervanuit dat het voorgeno men gesprek tussen een verte genwoordiging van het college van Gedeputeerde Staten en van het college van burgemees ter en wethouders van Reimers- waal voldoende is. In een vergadering van de pro vinciale commissie ruimte, mi lieu en water noemde gedepu teerde J. G. van Zwieten (WD) het nog onvermijdelijk dat Ver bree bij Van Gelder op bezoek moet komen. In die commissie vergadering was geconstateerd dat Verbree raadsbesluiten die in strijd zijn met de wet, voor vernietiging had moeten voor dragen. Luchtfoto's Inmiddels hebben de inspecties aangekondigd zich enkele da gen per week op het gemeente huis van Reimers waal te melden om bouw- en milieuaanvragen te beoordelen. Verder zullen de inspecties met behulp van luchtfoto's controle ren of alles wat daarop te zien is wel rechtmatig gebouwd is. Ook zullen de inspecteurs zelf de polder intrekken. Op het gemeentehuis heeft men overigens nog niemand gezien. Wel hebben de inspecties een groot aantal stukken opge vraagd. Verbree zal bij de in specties op een gesprek aan dringen. „Nu communiceren we hoofdzakelijk met elkaar via de krant. Dat kan nooit de bedoe ling zijn", zei hij. Een afspraak hoopt hij nog deze week te kunnen maken. Vanaf nu zal elke bouw- of milieuver gunning heel zorgvuldig én vol gens de juiste procedure behan deld moeten worden. Daartoe is volgens burgemeester en wet houders een extra arbeids kracht op de afdeling bouwen en wonen nodig. Die willen zij financieren met het positieve saldo van ongeveer een ton, dat er blijkens de managements- rapportages is. Idee In de rapportages worden van de verschillende ambtelijke af delingen de werkelijk gemaakte kosten tegen de begroting afge zet. Zowel de commissie finan ciën, die vandaag (woensdag) op het gemeentehuis, als de com missie wonen en milieu die don derdag 7 oktober in dorpshuis de Zaete in Yerseke vergadert, zal zich over dat idee buigen. Beide bijeenkomsten beginnen om 19.30 uur. DEN HAAG - Kees Oreel uit Oost-Souburg, die in Frankrijk tien jaar cel uitzit voor drugssmokkel, zal voorlopig in een Franse gevangenis moeten blijven. Minister B. Korthals van Justitie is er begin deze week niet in geslaagd zijn Franse collega te spreken op een Europese top ontmoeting van justitieministers in Luxemburg, omdat Frankrijk daar niet vertegenwoordigd was. Korthals wil zijn Franse collega ertoe bewegen Oreel vrij te laten, omdat het overgrote deel van zijn gevangenisstraf erop zit en omdat hij in een slechte lichamelijke conditie verkeert. „Op deze kwestie lijkt geen zegen te rusten", merkte een woordvoerder van Justitie dinsdag op. „In september wilde Korthals het al aankaarten in Finland. Wegens ziekte van de minister lukte dat toen niet. De volgende gelegenheid doet zich eind oktober voor." Korthals behandelt deze zaak zelf, nadat Kamerlid L. C. van Dijke (RPF) daarop had aangedrongen en omdat het langs ambtelijke en diplomatieke weg niet is gelukt Oreel naar huis te krijgen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A Jans- sens-van Kampen heeft dinsdag een 23-jarige man uit Vlis- singen veroordeeld voor mishandeling. De man werd ervan verdacht een plaatsgenoot te hebben mishandeld en van zijn portemonnee te hebben beroofd. Alleen de mishandeling werd bewezen geacht. De Vlissinger heeft daarvoor tot zestig uur werkstraf gekregen. Verder moet hij 284 gulden schade vergoeding betalen aan het slachtoffer, dat aan de mishande ling schaafwonden en een afgebroken tand overhield. De po litierechter hield er in zijn uitspraak rekening mee dat het strafblad van de Vlissinger wemelt van de aan alcohol gerela teerde delicten. De verdachte en zijn slachtoffer waren elkaar op 4 september vorig jaar in Vlissingen te lijf gegaan. Beiden hadden gedron ken. Volgens de verdachte had het slachtoffer hem geïrriteerd. Officier van Justitie M. Kappeyne van de Coppello had eerder zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. VLISSINGEN - De nieuwe koers die de stedelijke scholenge meenschap Vlissingen is ingeslagen, blijkt aan te slaan. Ook dit jaar is het aantal leerlingen weer gegroeid, zelfs meer dan verwacht. Vorig jaar al schreef de school 15 procent meer nieuwe leerlingen in. Dit jaar groeide de totale schoolbevol king met ruim 5 procent, zo bleek tijdens de officiële telda tum: 1 oktober. De school is hier erg tevreden over, omdat op Walcheren sprake is van enige terugloop van het leerlingen aanbod voor het voortgezet onderwijs, er de school dit jaar een relatief grote uitstroom had van leerlingen die him diplo ma haalden. De school schrijft het succes toe aan een reorga nisatie die de afgelopen jaren werd doorgevoerd. Met ingang van het nieuwe jaar wordt de reorganisatie bekroond met de invoering van een kwaliteitszorgsysteem dat samen met de Hogeschool Zeeland is ontwikkeld. RILLAND - A J. Boot uit Rilland zal moeten leven met een glazen stad voor de deur. In de Bathpolders staan al twee be drijven, samen goed voor ongeveer dertien hectare kassen en ook de familie Hoogendoorn zal binnenkort beginnen met de bouw van nog eens twee hectare kassen. Dinsdag besloot de bestuursrechter dat de bouw gewoon door mag gaan. Met het afgeven van de bouwvergunning loopt de gemeente Reimers- waal overigens vooruit op een bestemmingsplan dat de bouw van zo'n honderd hectare kassen in het gebied mogelijk moet maken. De provincie zal zich binnenkort over het plan en de bijbehorende milieueffectrapportage uitspreken. door Roelf Reinders GOES - De ondernemingsraad van Arduin roept het personeel van de locatie Den Berg drin gend op af te zien van de aange kondigde acties en zich profes sioneel op te stellen. Voorzitter F. Passchier vindt dat het perso neel het onderzoek bij Den Berg van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg moet afwachten. Ook de oudervereniging van Den Berg neemt nadrukkelijk afstand van de acties. Dit bleek dinsdag uit een geza menlijk overleg van het bestuur van de oudervereniging Den Berg, de ondernemingsraad (or de raad van toezicht, de raad van bestuur en het management van Arduin. Het overleg resul teerde in het gezamenlijke standpunt dat acties de zorg aan cliënten 'ontoelaatbare schade' kunnen berokkenen. De bewo ners van Den Berg zouden het meest gebaat zijn bij 'rust en kalmte.' Misstanden De ondernemingsraad (or) ge looft dat als de Inspectie mis standen constateert er verbete ringenbij de Zeeuwse instelling voor verstandelijk gehandicap ten volgen. „Aan dit onderzoek zitten consequenties vast", al dus P.asschier. „Het gaat hier niet om een vrijblijvend onder zoek, dus kan de bestuurder daar ook niet vrijblijvend meer omgaan. Als uit het onderzoek blijkt dat er veranderingen moeten komen, zal de or er goed op letten dat dat ook gebeurt." Personeel bij de Arduinvesti gingen in Goes en Zierikzee heeft met ouders acties aange kondigd om te protesteren tegen de gevolgen van de reorganisa tie. De acties vinden plaats onder leiding van de verpleeg- kundigenbond NU'91. Volgens ouders en personeel heeft ma nier waarop het model-Arduin is ingevoerd negatieve gevolgen voor personeel en gehandicap ten. Passchier van de or zegt dat 's-GRAVENPOLDER - De poli tie heeft dinsdag twee mannen uit Borsele aangehouden. Afge lopen weekeinde stalen ze in 's- Gravenpolder tuinmeubelen en vlaggen en richten vernielingen aan auto's, lampen en tuinmeu bilair aan. Ook zetten zij hekken van dierenverblijven open. de gehandicapten direct schade van acties ondervinden. „Als personeel zich met andere zaken dan zorg bezighoudt, heeft dat consequenties voor de kwaliteit van zorg." De ondernemingsraad voelt zich buitenspel gezet door het klagende personeel van Den Berg. Volgens Passchier heeft de or verschillende oproepen ge daan om met klachten te komen „Vorige week nog is een lid naar klagend Den Berg-personeel gestapt om de diensten van de or aan te bieden. Maar de reactie was: 'Wij doppen onze eigen boontjes wel.Terwijl ze ons niet eens kennen. Vorige week vroeg personeel bij het onderzoek van de Inspectie ons: 'Zijn jullie de Inspectie of de ondernemings raad?' Kritisch Volgens H. Geldof van NU'91 heeft het klagende Den Berg- personeel geen vertrouwen in de or. Volgens Passchier is dat ten onrechte. „Wij zetten ons zuiver neer en staan voor de belangen van het personeel. Wij kijken zeer kritisch naar de bestuurder en hebben ook meningsver schillen met hem." Passchier zegt dat de or wel het vertrouwen heeft van personeel van de Arduin-vestigingen op Walcheren dat vorig jaar nog met grote kritiek op de situatie bij Arduin kwam. „Wij hebben steeds bij de bestuurder op goe de communicatie en informatie aangedrongen. Dat is ook gebeurd." Volgens Passchier is directeur Van den Beemt niet te kort geschoten in de communi catie met het personeel van Den Berg over de veranderingen bij Arduin. BRUINISSE - Het duo Double Date treedt zaterdag 16 oktober op in jeugdsoos De Pul in Brui- nisse. De zusjes werden landelijk be kend dooft" hun verschijning op het nationaal songfestival met het nummer E-mail to Berlin. Hoewel de uitvoering toenter tijd mislukte, betekende het voor Double Date toch een doorbraak. Ook scoorden ze een bescheiden hit met The Logical Song. Het concert in het gebouw aan het Stenenpad begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 39