Van Moorsel haalt haar gelijk Afscheid in nostalgische koers PZC Dubbeldam weg bij Duitse ploeg Patrick van Passel wint solo in Hulst sport woensdag 6 oktober 1999 23 Erelijst Leontien van Moorsel Zesde wereldtitel eigenzinnige vedette TREVISO - Leontien Zijlaard- Van Moorsel heeft bij de WK tijdrijden in Treviso haar zes de wereldtitel behaald. De 29-jarige renster schreef op de weg en de baan ook talloze nationale titels op haar naam. Zij zegevierde ook in vele etappe wedstrijden, waaron der twee keer de Ronde van Frankrijk voor vrouwen. Haar voornaamste titels zijn: 1989: NK weg. 1990: NK weg, WK ploegen tijdrit, NK achtervolging, WK achtervolging. 1991: WK weg, NK weg. 1992: NK weg, NK achtervol ging, Ronde van Frankrijk vrouwen. 1993: WK weg, NK weg, Ronde van Frankrijk vrouwen. 1997: NK tijdrijden. 1998: WK tijdrijden, 2e WK weg, NK tijdrijden, NK weg, NK achtervolging, NK pun- tenkoers, 2e WK achtervol ging. 1999: WK tijdrijden, NK tijd rijden, NK weg, NK omnium, NK achtervolging, winnares Ronde van Nederland vrou wen, 2e wereldbekerwedstrijd Sp ij kenisse .ANP Heerenveen naar tweede ronde HEERENVEEN - Heerenveen heeft dinsdag de tweede ronde van het nationale bekertoernooi bereikt. De Friezen versloe gen voor eigen publiek De Graafschap met 2-0. Jensen en Lurling tekenden na rust voor de goals van Heerenveen. De Graafschap haalde het eindsignaal met negen man. Roelof sen werd in de 45e minuut door scheidsrechter Bossen met een tweede gele kaart van het veld gestuurd. De Tsjech Nehoda van de Doetinchemmers werd vijf minuten voor tijd na een el leboogstoot weggestuurd. Ook Fortuna Sittard bekert verder. De Limburgers versloegen de bezoekende amateurs van Noordwijk. Hamming en Paciorek beslisten het duel in de eerste helft. De amateurs van Be Quick'28 bereikten de twee de ronde na een 2-0-zege op zaterdag-hoofdklasser Excelsior Maassluis. ANP Daehlie wintersporter van de eeuw OBERHOF - Björn Daehlie is uitgeroepen tot de beste winter sporter (Noordse disciplines) van de eeuw. De Noorse lang laufer is met acht gouden medailles de succesvolste atleet van de Olympische Winterspelen. De 32-jarige Daehlie, die zijn loopbaan wil afsluiten in Salt Lake City 2002, kreeg de voor keur boven de Zweedse skilooplegende Sixten Jernberg en de Duitser Jens Weissflog, drievoudig olympisch kampioen ski springen. SID Karembeu wil weg bij Real Madrid MADRID - Christian Karembeu wil zo snel mogelijk weg bij Real Madrid. De Franse middenvelder kan onder trainer To- shack niet op een basisplaats rekenen en heeft voorzitter Lo renzo Sanz van de Spaanse recordkampioen dinsdag van zijn plannen op de hoogte gebracht. ,,Ik wil niet het hele seizoen op de bank zitten", zei de middenvelder die in januari 1998 de overstap van Sampdoria naar Real Madrid maakte. RTR Versleijen nieuwe trainer TOP Oss OSS - Jan Versleijen is dinsdag aangesteld als trainer/coach van TOP Oss. Het bestuur van de nummer laatst in de Toto Di visie deed een bliksemactie met zijn aanstelling. Onlangs ont sloeg TOP Oss trainer-coach Lex Schoenmaker. Versleijen werkte het laatst in Japan. Voor zijn vertrek naar het verre oosten werkte hij onder meer bij Go Ahead Eagles en VW. Versleijen debuteert volgende week woensdag op de bank in de thuiswedstrijd tegen FC Groningen. ANP Zoon Pele aangeklaagd voor moord SAO PAULO - Een zoon van de beroemde Pele staat in Sao Paulo terecht wegens moord. De 27-jarige Edson Cholbi do Nascimento wordt met een bijrijder beschuldigd van de op zettelijke dood van een motorrijder tijdens een illegale auto race in oktober 1992. Beide 'coureurs' hadden zich niets aangetrokken van het ongeluk in de wedstrijd en de race voortgezet. De nazaat van Pele heeft acht jaar het doel verde digd van FC Santos, waar zijn vader vroeger vele lauweren oogstte. Na zijn loopbaan stapte hij in het marketingbureau van Pele. Hem dreigt nu een langdurige celstraf. SID EU voor deelname antidopingbureau BERLIJN - De Europese Unie heeft zich bereid verklaard deel te nemen aan de oprichting van het antidopingbureau. Voor dien moeten wel nog enkele vragen worden beantwoord. Dit is uitkomst van een bespreking in Luxemburg tussen Otto Schily, de Duitse minister van Binnenlandse Zaken, en EU- commissaris Vivianne Reding. De EU is voor deelname aan een transparant antidopingbureau en wil in de stichting van het bureau vertegenwoordigd zijn. DPA door Fred Segaar TREVISO - Topsporters zijn ei genzinnige wezens. Ze haten groepsgedrag, zijn allergisch voor orders van bovenaf en gaan liever dood dan dat ze zich de wet laten voorschrijven. Leon tien van Moorsel is zo'n type. Ze bereidde zich voor op het WK-tijdrijden in afzondering van de Nederlandse ploeg en ze verscheen niet op een persbij eenkomst aan de vooravond van de voor haar zo belangrijke dag. Ze was gevoelig, prikkelbaar, een enkele keer zelfs onuit staanbaar en haalde daarmee het bloed onder de nagels van haar man en coach Michael Zij laard vandaan. Die besloot de nacht vóór de wedstrijd niet het bed met haar te delen omdat de stemming an ders wel eens zou kunnen esca leren. Maar een dag later was alles goed. Van Moorsel stónd er op het moment dat het van haar werd verwacht en won haar tweede achtereenvolgende we reldtitel. Waarna Zijlaard zijn vrouw haar gedrag vergaf. „Ui teraard. Ze is soms niet te har den, ongelooflijk hoe prikkel baar ze ook de afgelopen dagen weer was. Maar dit maakt in één klap alles goed. Hier doen we het voor, hier leven we voor. Achter de Brabantse werd de Australische Anna Wilson, vol gend jaar op de Olympisch Spe len in Sydney haar voornaamste concurrente, tweede. Elita Pu- cinskaite eindigde op ruim een halve minuut als derde. Kleinste dingen De druk was groot voor-afgaan de aan de strijd om de wereldti tel, véél groter dan een jaar geleden in Valkenburg toen nie mand een podiumplaats van. haar verlangde. „Toen zei ieder een: o, Van Moorsel doet ook mee. Nu was de situatie heel an ders", zei Zijlaard. „Als Leon tien tweede was geworden, dan had ze iedereen over zich heen gekregen. Logisch dus dat ze snel geïrriteerd was de afgelo pen dagen. Van Moorsel kwam vlot in haar ritme, kreeg de grote versnelling (53x12) rond en noteerde na acht van de ruim 25 kilometer de snelste tussentijd. Zijlaard hoefde haar vanuit de volgwa- gen nauwelijks aan te moedi gen. „Ik zag al snel dat het héél goed ging. Ze beef maar draai en, we zaten steeds tegen een ge middelde van vijftig gaan. En ik hoorde haar achterwiel dat prettige geluid maken: voef, voef. Ik weet dat Leontien dat graag heeft. We hebben dat wiel speciaal gemonteerd." Ze reed het snelste gemiddelde ooit op een WK (47.698 km), bij na een kilometer harder dan het oude record van Karen Kurreck in Catania, waar vijf jaar gele den eveneens een vlak parcours Offday voor Bobbie Traksel TREVISO - Bobbie Traksel klopte onlangs in de Grand Prix des Nations Fabian Cancellara. Dat was opmerkelijk want de Zwitser was twee jaar niet ver slagen. In Treviso tijdens het WK tijdrijden voor junioren was dinsdag alles anders. Can cellara, een klasse apart, pro longeerde zijn titel. Traksel moest ontgoocheld genoegen nemen met de zeventiende plaats. De Tielenaar had zich veel voor gesteld van de tijdrit over ruim 25 kilometer. Na negen kilome ter kon hij zijn medailleaspira ties opbergen. De een minuut na hem gestarte Cancellara kwam voorbij denderen. Traksel had in Treviso een offday. „Net van daag, met de benen die ik had in de Grand Prix des Nations had ik hier bij de eerste vijf kunnen eindigen. Het liep niet, ik kreeg de zwaarste versnelling niet rond. Vraag me niet hoe het komt." Cancellara werd vorig jaar in Valkenburg ook al wereldkam pioen tijdrijden. „Zet hem eens naast mij", zei Traksel. „dan ben ik een jochie, hij oogt als een prof." ANP was uitgezet. Van Moorsel was in die periode een schicht. Ze onderhield een relatie met haar fiets. Die verruilde ze drie jaar geleden voor een verhouding met Michael Zijlaard, de oud- stayerkampioen die haar leerde voor andere dingen dan alleen het fietsen te leven. Samen stel den ze een programma op dat volgend jaar in Australië moet worden afgerond met een gou den olympische medaille. Van Moorsel won veel in haar loopbaan. In Treviso kreeg ze haar zesde regenboogtrui uitge reikt. Eerder was ze succesvol in Japan (1990, ploegen achtervol ging en individuele achtervol ging op de baan), Stuttgart (1991, wegwedstrijd), Oslo (1993, wegwedstrijd), Valken burg (1998, tijdrit). Spelen Goud op de Olympische Spelen ontbreekt. Op haar eigen, eigen zinnige wijze, gaat ze zich voor bereiden; afgescheiden van de Nederlandse ploeg. Zijlaard: „We hebben succes met deze aanpak, dus waarom zouden we iets veranderen. Voor Jean-Paul van Poppel (de bondscoach) is het wel eens moeilijk. Hij zou Leontien graag vaker in wereldbeker wedstrijden aanhet werk zien. Van Poppel had graag eerder ge weten of Van Moorsel zaterdag meedoet aan de wegwedstrijd, maar het paste niet in haar voorbereiding daar al vóór de tijdrit een beslissing over te ne men. „Eerst moest ze hier pres teren. Woensdagavond nemen we een besluit. Eigenzinnig? Zo lang ze er succes mee heeft moet zeniet veranderen." GPD Leontien van Moorsel racet door de straten van Treviso op weg naar haar zesde wereldtitel. foto Viocenzo Pinto/reuters van onze sportredactie SLUISKIL - De Zeeuwse prof renner Davy Dubbeldam rijdt volgend seizoen niet meer voor de Duitse ploeg van Team Co logne. Hij is één van de drie ren ners die de dit jaar zo succesvol le formatie verlaten. Jans Koerts heeft een contract gete kend bij TVM. De sprinter Ralph Grabsch rijdt nu al wed strijden voor Telekom. Dubbel dam heeft nog geen nieuwe ploeg. Met vier overwinningen (twee in Zuid Afrikaéén in Duitsland en één in België) had Dubbeldam dit jaar een belangrijk aandeel in de successen van de Duitse formatie. In een gesprek met ploegleider Dieter Koslar kon hij echter niet tot overeenstem ming komen over een nieuw contract. „Ik heb vorige week mijn laatste koers voor de ploeg gereden", aldus de Sluiskilse renner, die vandaag nog wel een kermis- koers in Zele rijdt. Het Duitse team wordt door het vertrek van Dubbeldam nog verder uitgedund. Jans Koerts (17 overwinningen), Ralph Grabsch (5) en Davy Dubbel dam (4) zorgden samen voor 26 van de in totaal 41 overwinnin gen die de ploeg tot nu toe heeft gehaald. Dieter Koslar hield tot een paar weken geleden vol dat Koerts en Grabsch zijn ploeg niet zouden verlaten. Het was niettemin al lang bekend dat Koerts, die veel met Dubbeldam optrok, een principe-afspraak had met Cees Priem en dat Ralph Grabsch op het punt stond om naar Telekom te vertrekken. Over een nieuw contract van Dubbeldam deed de ploegleider tot het laatste moment vage be loftes. „Toen het tot een con tractbespreking kwam, bleek dat we niet overeen kwamen", aldus Dubbeldam. De Zeeuw heeft deze week nog een gesprek met een kleine Ne derlandse profploeg. „Maar de kans is net zo groot dat ik vol gend jaar terugkeer naar de amateurs." Dubbeldam heeft vier profjaren achter de rug, waarvan één bij Foreldorado, twee bij TVM en één bij Team Cologne. Knieband De Boer niet afgescheurd RIJSWIJK - De knieblessure van Frank de Boer is minder erg dan gevreesd. De verdediger van Barcelona was dinsdag in Nederland vooreen 'second opi nion'. Onderzoek wees uit dat de latere band is beschadigd maar niet afgescheurd. Een operatie is derhalve niet nodig. Ook hoeft het gewricht niet in het gips ge zet. Met rust en functionele be handeling hoopt De Boer over een maand, en misschien wel eerder, zijn rentree te kunnen maken. ANP van onze sportredactie HULST - Met een demarrage in de laatste ronde schreef Patrick van Passel gisteren de sluitings- lcoers in Hulst op zijn naam. De Sluiskilse amateur, die zijn laatste wedstrijd reed, liet twee medevluchters achter zich. Het was zijn 35e overwinning als amateur. De Ronde van Hulst, waarin ook trimmers en junioren van start gingen, had een levendig ver loop. De Belg Jan Vei-vekken, Frangois Franse, Patrick van Passel en zelfs de 49-jarige oud prof Wim de Waal toonden zich zeer aktief Met nog twintig kilometer voor de wielen viel de beslissing. Van Passel, Franse en de Belg Dirk Ongenae reden weg van het pe loton en namen snel een veilige voorsprong. „Ik wist dat die Belg niet de kracht hadom me te bedreigen", vertelde Van Passel na zijn winnende solo. „En Frangois (Franse) gunde me de overwinning wel." Achter de drie vluchters werd de Canadees Heath Cockburn vier de, voor Richard Slabbekoorn en Erik Vereecken. Wim de Waal haalde een verdienstelijke ne gende plaats. De afwachtingskoers voor vete ranen, cyclo-sportieven en juni oren werd gewonnen door de Belg Freddy Vlerick, voor Bart ter Harmsel en Mario de Ritter uit Hoek. Patrick van Passel (35) stopt met overwinning in Hulst door Frits Bakker HULST - „Mama, ik wil ook op koersen." De kleine Leroy van Passel (4) kijkt zijn moeder vragend aan en klimt even la ter in de auto die zijn vader naar de allerlaatste wedstrijd uit zijn carrière brengt. Dins dagmiddag. Het is grauw en somber weer, zoals altijd op de dag van de kermiskoers in Hulst. Patrick van Passel stapt een halfuurtje later uit voor het café waar hij zijn rugnummer moet halen. „Ik ben benieuwd wat het wordt vandaag." De entourage is niet al te stijl vol. Ver weggestopt in een ach terzaaltje van het café gaat hij uit de kleren, temidden van collega's met wie hij al jaren lang door het peloton rijdt. Zo als Frangois Franse, zijn eeuwige concurrent in de klas siekers, die speciaal voor het afscheid is gekomen. Hij wijst naar zijn kleine collega en zegt: „Ik ben gekomen voor die ka bouter hier." Wim de Waal, de bijna-vijfti- ger, die het maar niet kan laten om af en toe nog eens op de fiets te klimmen, is er ook bij. En verder: twee oude Belgische knarren, van wie de één nog in de legendarische ploeg van Merckx heeft gereden en de an der zo'n tweehonderd wed strijden bij de amateurs heeft gewonnen. Eric Vereecken, be zig aan zijn zesde afscheids- toer. En veel onbekende trim mers, allemaal jongens van de gestampte pot. Ab Verplanke, ploegleider: „Het wordt hier nog een nostalgisch koersje." Toeval Dat de 35-jarige Patrick van Passel uit Sluiskil, die toch een prachtige loopbaan achter de rug heeft, uitgerekend hier in Hulst zijn afscheidskoers komt rijden, is eigenlijk toeval. „Ik was het eerst niet van plan", zegt hij met een zekere schroom. „Mijn laatste koers had ik normaal in België gere den. Maar dat is zaterdag en dan is mijn dochtertje jarig." Het werd dus de Ronde van Hulst, die op de kalender stond als een wedstrijd voor trim mers en cyclo's. De KNWU (wielrenunie), die een soepel beleid hanteert, besliste in de weken vooraf echter dat alles en iedereen mocht starten in de sluitingskoers. Amateurs, ju- Een laatste blik van Patrick van Passel. Na de sluitingskoers in Hulst hangt hij zijn fiets aan de wilgen. foto's Charles Strijd gemaakt op de selectieheren van de bond. Rinus Verboom, oud-ploegleider, vertelt: „Ik herinner me dat Patrick mee- mocht naar het WK voor ama teurs in Colorado, omdat hij ie dereen naar huis had gefietst in de klassiekers. Toen ze daar waren aangekomen, hoorde hij dat hij net buiten de selectie viel. Hij was zo teleurgesteld dat hij tot 's nachts op stap ging en het hotel niet meer in- mocht." Maar uitspattingen waren zeldzaam in zijn carrière. Ab Verplanke, de laatste jaren zijn ploegleider bij Zeeuws-Vlaan- deren: „Ehhh, wel eens iets meegemaakt met Patrick? Ja, één keer, toen we met z'n drieën aan het trainen waren in Bel gië. Patrick, Werner Wieme en ik. Wij reden op kop en Patrick reed achter ons. Toen ik achter me keek, waren we hem kwijt. Hij was in een tramrails terecht gekomen en zo de bosjes inge reden." Frangois Franse: „Patrick van Passel? Een voorbeeldige col lega, nooit mekkeren, altijd mee op kop rijden. Jammer dat-ie stopt, want zo zijn er niet veel meer. Als ik vandaag in Hulst met hem naar de streep rij d, mag hij winnen. Ik gun het hem." En Dennis Mesu, ook van Middelkamp: „Ik ben voor hem naar hier gekomen, omdat hij zijn afscheid viert. Hij was een karaktermens, ééntje die nooit zat te linkeballen." Speldenprikken Dat wordt nog maar eens on derstreept in zijn laatste koers. Patrick van Passel laat de eer ste speldenprikken, met vooral veel doorzichtige ontsnappin gen, aan zich voorbij gaan en demarreert in het zicht van de finale. Frangois Franse rijdt het gaatje dicht, de oude Belg Dirk Ongenae glipt ook mee. En in de laatste ronde rijdt Van Passel weg van zijn twee mede vluchters. Honderd meter na de finish laat hij zich uithollen. „Zo. dat was het dan, heerlijk is dat om zo te stoppen." Zijn vrouw Na- taschia, met een grote bos bloe men, vangt hem op en pinkt een traantje weg. En Leroy weet het nu helemaal zeker: „Ik zit nu nog op voetbal, maar later wil ik ook op koersen." nioren, nieuwelingen, cyclo- sportieven, veteranen, alles is welkom. Daar, in de kermiskoers, tussen oliebollenkramen, schietten ten, botsauto's en een paar honderd toeschouwers rijdt hij zijn laatste meters in wed strijdverband. Patrick van Passel. Twee jaar prof geweest bij Jan Raas (Superconfex) in 1987 en 1988. Daarvoor vier jaar amateur, daarna nog eens tien jaar amateur bij zijn eigen clubje. Keiharde werker, bege nadigd klimmer, anti-sprinter, maar vooral een beminnelijke collega. Verdacht pilletje Zomaar wat cijfers. Bijna dui zend koersen gereden, 35 kus sen van de rondemiss, 340.000 fietskilometers in zeventien jaar, tien fietsen versleten, 170 tubes, geen breuken („alleen mijn stuur"), vierduizend bidons leeggedronken en nooit één verdacht pilletje genomen. Ja, toch één keer. „Ik reed de Dauphiné Liberé in 1987 en tij dens een bergetappe was ik ge vallen. De rondearts gaf me on derweg een pijnstiller en na de etappe moest ik naar de con trole. De uitslag was positief, ik werd op doping betrapt. Ik heb verteld wat er was gebeurd en toen bleek dat de rondearts me iets had gegeven dat op de verboden lijst stond. Daarom hebben ze me later vrijgespro ken." Twee jaar tussen de profs, nooit de echte doorbraak gemaakt. Het heeft wel iets weg van de carrière van Davy Dubbeldam, zijn plaatsgenoot, met wie hij nog vaak trainingsritjes maakt. „Ik weet niet hoe het komt", zegt hij bescheiden, „maar misschien zijn Zeeuwen iets te schuchter, niet brutaal genoeg om te slagen." Hoe wel... „Dat ging voor Raas, Priem en Bal natuurlijk niet op." Patrick van Passel kan ze zo nog opsommen met wie hij die twee jaar als beroepsrenner criteriums, klassiekers en etappekoersen heeft gereden. Jelle Nijdam, Joop Zoetemelk, Edwig van Hooijdonk, Jean- Paul van Poppel, Jacques Ha- negraaf, Rolf Gölz, Frans Maassen. Allemaal kopstuk ken uit de Superconfex-ploeg, die in dat eerste jaar onder meer twee ritten in de Ronde van Frankrijk won. „Ik heb zelf maai- een beetje aan het grote werk mogen rui ken", vertelt hij een uurtje voor de start in Hulst. „Er zaten zo veel grote renners in die ploeg dat ik alleen de kleinere ronden mocht rijden. „De Waalse Pijl, Parijs-Nice, Dauphiné, Ronde van het Baskenland, dat soort koersen. Maar geen Tour. Het is wel een belevenis geweest, want zo veel renners zijn er niet die dit hebben meegemaakt." Bergop Hij kreeg een aanbod van Jan Raas, omdat hij als amateur een specialist was in bergop rij den. En omdat hij indruk had Patrick van Passel ontvangt de felicitaties van zijn vrouw Nataschia (links), met hun zoontje Leroy (op het stuur) en dochter Marscha in de buurt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23