Veere moet lastendruk beteugelen lain©» PZC PZC Lampsinshuis krijgt originele indeling zoveel mogelijk terug yeere telt ondanks herindeling steeds neer ambtenaren Raad wijst plan voor doseerinrichting Hogelandseweg af OR vraagt personeel Arduin dringend van acties af te zien zeeland 19 Fracties bepleiten bezuinigen Themamiddag over blinden Oreel moet nog langer wachten Werkstraf voor mishandeling Scheldemondschool groeit Fiat voor nieuw tehuis Zanddijk Politie houdt vandalen aan ï&r ...dc .andere "Ht keuken woensdag 6 oktober 1999 HoorLukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeente Veere moet bezuinigen. Grote investeringen en teruglopende inkomsten mogen niet op de burger worden afgewend door de belastingen fors te verhogen. Dat stellen alle politieke partij en in hun algemene polit ieke be schouwingen. Bezuinigen kan door de vaste lasten omlaag te brengen en enkele in 2000 ge plande investeringen uit te stel len of te verspreiden over meer dere jaren. Uit de onlangs door het college van burgemeester en wethou ders gepresenteerde begroting voor 2000 blijkt dat het leven voor de inwoners van de ge meente Veere de komende jaren een stuk duurder wordt. De ri oolrechten stijgen met vijftien procent en de Onroerend Zaak Belasting (OZB) met twee pro cent. Ook de afvalstoffenheffing en de overige gemeentelijke be lastingen gaan met twee pro cent omhoog. Het gaat goed met de Nederlandse economie enhet kabinet heeft onlangs besloten dat iedereen er in 2000 in koop kracht op vooruit gaat. „Is dit in de gemeente Veere het ge vraagt de WD-fractie af. „Helaas moeten wij con dat de lasten bij de bur gers worden neergelegd door sxtra verhoging van de OZB. Bij teruglopende inkomsten moet tekort eerst worden opge door kostenbeheersing niet door belastingverho Er moet grote terughou betracht worden bij verhoging van gemeentelijke oelastingen." Bezuinigen WD vindt dat investeringen moeten plaatsvin met bezuinigingen op de vaste lasten. „De vaste lasten sijn te hoog ten opzichte van de ïnanciële mogelijkheden." Een die lasten is het personeels- De liberalen stellen oorLukas Fransen - De gemeente eere moet het met minder per- meel doen. Dat schrijven VVD, DA, D66, en RPF/GPV in hun politieke beschou- 'ingen. De VVD stelt zelfs voor met onmiddellijke ingang vacaturestop in te stellen, 'e raadsfracties herinneren :aan dat een van de doelstellin- en van de gemeentelijke herin- was om tot een effectiq- en efficiëntere organisatie komen. Dat moet onder meer uitdrukking komen in een ikrimpend personeelsbestand. !n 2000 groeit de personeels- irmatie weer langzaam verder daar hebben wij geen goed bij", schrijft het CDA e christendemocraten vinden de door het college toege- :gde efficiencyverbeteringen a drie jaar ook zichtbaar moe- n zijn in het personeelsbe- and. „Juist bij de overgang één werklocatie in Dom- redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier (chef) R. Bosboom I-Huibers A.M. van der Jagt E-Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 s-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl burg had het CDA verwacht dat dit duidelijker zichtbaar zou worden in een langzaam dalen de trend. Wellicht is 2000 nog te vroeg, maar handhaving van de nu getoonde trend in 2001, ach ten wij niet overeenkomstig de eerder met u hierover gemaakte afspraken." Ook D66 geeft aan nog weinig te merken van de beoogde effici ëntie wanneer het gaat om de personeelsbezetting. „We zijn het aan onze bewoners verplicht te laten zien dat de voordelen van de gemeentelijke herinde ling zullen worden benut." Het RPF/GPV pleit zo snel mo gelijk voor een kerntakendis cussie, waardoor duidelijk moet worden wat wel en wat geen ta ken van de gemeente zijn. Vol gens de partij zal deze discussie onvermijdelijk leiden tot het af stoten van taken, waardoor het personeelsbestand van de ge meente Veere omlaag kan. De WD vindt dat de gemeente Veere meer personeel in dienst heeft dan het zich kan veroorlo ven. De liberalen benadrukken wel dat het terugbrengen van het personeelsbestand gepaard moet gaan met een gelijkop- gaande vermindering van het aantal taken, zodat de werk druk niet te hoog wordt. De WD stelt een vacaturestop voor, maar maakt zich even ver derop in haar beschouwing sterk voor het aantrekken van beter gekwalificeerd personeel, waardoor een betere dienstver lening naar de burger verzorgd kan worden. „Kortom", schetst de WD een ideaalbeeld van haar gemeente, „een efficiënte, goedkope, pro fessionele, zelfstandige ge meente Veere. De fractie van de WD ervaart dit tot op heden niet." GOES - De landelijke Stichting Slechtzienden en Blinden Visio houdt morgen, donderdag, in Goes een informatiemiddag voor de zorgsector. Dat gebeurt vanaf 13 uur op de Visio-locatie aan de Lijnbaan 34. Er worden elf workshops ge houden over revalidatiemoge- lijkheden. Ook wordt het boek 'Seksualiteit onder de loep: de seksuele ontwikkeling van slechtziende en blinde kinderen en jongeren' gepresenteerd. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Alle gemeen teraadsfracties van de gemeen te Veere vinden dat er een vrij- liggend fietspad moet komen langs de Hogelandseweg tussen Middelburg en Biggekerke. De fracties zien geen heil in de plannen van het Waterschap Zeeuwse Eilanden om de weg tijdelijk voor het autoverkeer af te sluiten met doseerinstalla- ties. Dat blijkt uit de algemene be schouwingen van de politieke partijen. Hierin scharen zij zich achter het dagelijks bestuur, dat reeds een brief heeft geschreven naar het waterschap met het verzoek een vrijliggend fietspad langs de Hogelandseweg aan te leggen. Dat is de enige oplossing om het fiets en autoverkeer van elkaar te scheiden. De PvdA schrijft dat zich op de Hogelandseweg een conflict voordoet tussen fietsers en het autoverkeer. „Met de gepresen teerde doseerinrichting van het waterschap wordt deze con flictsituatie niet weggenomen." AOV/UNIE 55+ noemt de voor stellen van het waterschap voor de Hogelandseweg 'publici- teitsbelust'. „Het is in onze ogen geldverspilling en het zal de vei ligheid averechts beïnvloeden." Er moeten volgens de ouderen partij goede vrijliggende fiets paden tussen de verschillende kernen komen. Verschillende partijen zien niet alleen graag een apart fietspad langs de Hogelandseweg, maar ook langs de Schellachseweg bij Gapinge en de Koningin Emma- weg bij Vrouwenpolder. Het CDA spoort het college aan het waterschap achter de broek te blijven zitten en het te bewegen vrijliggende fietspaden langs deze wegen aan te leggen, waar door de veiligheid voor de fiet sers wordt verhoogd. voor gemeentelijke taken af te stoten en een vacaturestop in te stellen, waardoor uiteindelijk een half miljoen gulden kan worden bespaart. De belastingen verhogen omdat in Veere een betrekkelijk lage belastingdruk heerst, is voor het CDA geen goede reden. „Het is ons een extra inspanning waard om dit ook voor de komende ja ren zo te houden." Het CDA vindt dat het college zuiniger met het geld moet omspringen door niet alle geplande investe ringen tegelijk te willen aan pakken. „We moeten keuzes maken en het beschikbare geld, zonder extra lastenverhogin gen, optimaal benutten." De christendemocraten stellen on der meer voor het gebouwen on derhoudsplan pas na 2000 of 2001 ter hand te nemen, het rio leringsplan minder snel uit te voeren en de kwijtscheldings norm in 2000 op te trekken tot 98 procent, in 2001 tot 99 pro cent en in 2002 uiteindelijk tot 100 procent. Ook de SGP wil de belastingdruk in Veere graagre- latief laag houden. „Wij hebben moeite met de extra verhoging van twee procent van de OZB. Ook het rioolrecht stijgt fors, zodat de lasten voor de burger belangrijk meer stijgen dan de inflatiecorrectie. Dat is de norm die de SGP wil nastreven. Het doel van de herindeling was on der meer beheersing van de las ten voor de burger." „De gemeente moet bezuinigen en de tering naar de nering zet ten", schrijft GroenLinks. „De belastingdruk voor de burger mag gemiddeld niet meer zijn dan de inflatie en daarbij moe ten de sterkste schouders de zwaarste lasten diragen." De partij zet vraagtekens bij de for se investeringsplannen van het college in 2000. „Is het college misschien wat doorgeschoten, misschien iets te enthousiast ge worden na twee a drie jaar de hand op de knip te hebben ge houden?" Ooit was de natuurstenen gevel van het Lampsinslxuis in verschillende kleuren geschilderd, maar die oorspronkelijke beschildering zal bij de restauratie niet terugkomen. foto R u ben O reel door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Rond 1640 koopt de belangrijke Vlissing- se reder Cornelis Lampsins IH vier panden aan de Nieuwen- dijk en de Nieuwstraat in Vlis- singen. De twee panden aan de Nieuwendijk laat hij verbou wen tot één woning met kan toorruimte. Om te laten zien dat hij erg welvarend is, wordt een markante natuurstenen voorgevel met ornamenten op getrokken. Ongeveer 350 jaar later staat het monumentale pand op het punt ingericht te worden als Zeeuws Maritiem Museum. Het kantoor- annex woonhuis vormt het hart van wat nu be kend staat als het Lampsins- complex en vijf panden omvat. Het Stedelijk Museum in Vlis- singen gaat de panden verbou wen om er een Maritiem Muse um te vestigen. Voordat er gesloopt, verbouwd of ver nieuwd wordt, heeft een drie tal vrijwilligers onderzoek verricht naar de bouwhistorie van het complex. Het onder zoeksrapport wordt gebruikt bij de herinrichting van het toekomstige museiun. Uit het onderhoek is gebleken dat het Lampsinshuis van alle vijf panden, het beste bewaard is gebleven. Het interieur is echter voor het grootste deel verloren gegaan door veel ver bouwingen in de loop der eeu wen. Een volledige terugres tauratie is onmogelijk. Maar wel wordt met de nieuwe ver bouwing voor het museum te- ruggegi'epen op de ruimte-in deling zoals die was in de Lampsinsperiode. Dat wil zeggen dat het gebouw weer wordt opgedeeld in enkele grote kamers. Op de begane grond had Lampsins het kantoor voor zijn rederij. Daar kon hij zich niet alleen bezighouden met de kaapvaart, maar ook met de slavenhandel en de kolonisa tie in West-Indië. Zelf woonde hij met zijn vrouw en twee zo nen op de eerste verdieping en de zolder. Op het dak liet hij een torentje bouwen. Het pla fond daarvan is afgezet met een rozet. Het verhaal gaat dat dit een roos moet voorstellen en dat de gesprekken die Cor nelis daar voerde dan ook 'sub rosa' of vertrouwelijk waren. Duidelijk is dat Lampsins vanuit dit kamertje een uit zicht had over de Westerschel- de en de passerende en binnen vallende schepen. Het torentje dat Cornelis Lampsins op het dak van zijn huis liet bouwen, werd omstreeks 1760 bekroond met een eenhoorn, een verwijzing naar de familienaam van de toenmalige bewoner N. van Hoorn van Burg. foto Ruben Oreel Na het overlijden van Corne lis, in 1664. blijft zijn zoon daar wonen. Daarna trekt de familie van Cornelis' vrouw, de familie Hoorn, in 1730 in het huis. Ongeveer twintig jaar la ter ver-vangt N. van Hoorn van Burgh de windwijzer op het torentje door een exemplaar met een eenhoorn. Die verwijst naar het wapen van zijn fami lie. De eenhoorn prijkt nog steeds op het pand. Loodswezen In 1824 komen het huis enbei- de pakhuizen aan de Nieuw straat in het bezit van het Rijk als huisvesting voor het Ne derlandse Loodswezen. Vanaf deze periode worden gei-egeld extra wanden neergezet om het geheel te laten voldoen als kantoorruimte, tevens woning voor de directeur van het Loodswezen. Maar één van de grootste ver anderingen aan het Lampsins huis werd na de Tweede We reldoorlog doorgevoerd. De imposante natuurstenen geor namenteerde gevel was ver moedelijk in de negentiende eeuw in verschillende kleuren geschilderd. In 1912 werd ech ter op prijs gesteld dat de verf- lagen verwijderd werden. Uit correspondentie tussen de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg en de burgemees ter van Vlissingen blijkt vol gens het onderzoek dat de verf ergens tussen 1912 en maart 1948 van de gevel werd ge haald. Die kleui-en zullen de Vlissingers niet meer terug zien. Het is niet te achterhalen wat de oorspronkelijke kleuren pi-ecies waren. De natuurste nen gevel zal dus ïxa de restau ratie 'naturel' blijven. DEN HAAG - Kees Oreel uit Oost-Souburg, die in Frankrijk tien jaar cel uitzit voor drugssmokkel, zal voorlopig in een Franse gevangenis moeten blijven. Minister B. Korthals van Justitie is er begin deze week niet in geslaagd zijn Franse col lega te spreken op een Europese topontmoeting van justitie ministers in Luxemburg, omdat Frankrijk daar niet verte genwoordigd was. Korthals wil zijn Franse collega ertoe bewegen Oreel vrij te laten, omdat het overgrote deel van zijn gevangenisstraf erop zit en omdat hij in een slechte lichamelijke conditie verkeert. „Op deze kwestie lijkt geen zegen te rusten", merkte een woordvoerder van Justitie dinsdag op. „In september wilde Korthals het al aankaarten in Finland. Wegens ziekte van de minister lukte dat toen niet. De volgende gelegenheid doet zich eind oktober voor. Korthals behandelt deze zaak zelf, nadat Kamerlid L. C. van Dijke (RPF) daarop had aangedrongen en omdat het langs ambtelijke en diplomatieke weg niet is gelukt Oreel naar huis te krijgen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A Jans- sens-van Kampen heeft dinsdag een 23-jarige man uit Vlis singen veroordeeld voor mishandeling. De man werd ervan verdacht een plaatsgenoot te hebben mishandeld en van zijn portemonnee te hebben beroofd. Alleen de mishandeling werd bewezen geacht. De Vlissinger heeft daarvoor tot zestig uur werkstraf gekre gen. Verder moet hij 284 gulden schadevergoeding betalen aan het slachtoffer, dat aan de mishandeling schaafwonden en een afgebroken tand overhield. De politierechter hield er in zijn uitspraak rekening mee dat het strafblad van de Vlissinger wemelt van de aan alcohol ge relateerde delicten. De verdachte en zijn slachtoffer waren el kaar op 4 september vorig jaar in Vlissingen te lijf gegaan. Beiden hadden gedronken. Volgens de verdachte had het slachtoffer hem geïrriteerd. Officier van Justitie M. Kappeyne van de Coppello had eerder zes maanden gevangenisstraf geëist, waarvan twee maanden voorwaardelijk. VLISSINGEN - De nieuwe koers die de stedelijke scholenge meenschap Vlissingen is ingeslagen, blijkt aan te slaan. Ook dit jaar is het aantal leerlingen weer gegroeid, zelfs meer dan verwacht. Vorig jaar al schreef de school 15 procent meer nieuwe leerlin gen in. Dit jaar groeide de totale schoolbevolking met ruim 5 procent, zo bleek tijdens de officiële teldatum: 1 oktober. De school is hier erg tevreden o vei-, omdat op Walcheren sprake is van enige terugloop van het leerlingenaanbod voor het voort gezet onderwijs, er de school dit jaar een relatief grote uit stroom had van leerlingen die hun diploma haalden. De school schrijft het succes toe aan een reorganisatie die de af gelopen jaren werd doorgevoerd. Met ingang van het nieuwe jaar wordt de reorganisatie bekroond met de invoering van een kwaliteitszorgsysteem dat samen met de Hogeschool Zee land is ontwikkeld. ZANDDIJK - De provincie stemt in met de aanbesteding van de plannen voor de gedeeltelijke vernieuwing van en nieuw bouw bij het verzorgingshuis Nieuw-Sandenburgh in Zand dijk. Er wordt eennieuw verzorgingshuis gebouwd met vijftig verzorgingsplaatsen. Het huidige gebouw van Nieuw-San denburgh wordt gerenoveerd en zal dienst doen als verpleeg huis met dertig plaatsen. De werkzaamheden, die eind dit jaar of begin volgend jaar aanvangen, zullen twee jaar in beslag door Roelf Reinders GOES - De ondernemingsraad van Arduin roept het personeel van de locatie Den Berg drin gend op af te zien van de aange kondigde acties en zich profes sioneel op te stellen. Voorzitter F. Passchier vindt dat het perso neel het onderzoek bij Den Berg van de Inspectie voor de Ge zondheidszorg moet afwachten. Ook de oudervereniging van Den Berg neemt nadrukkelijk afstand van de acties. Dit bleek dinsdag uit een geza menlijk overleg van het bestuur van de oudervereniging Den Berg, de ondernemingsraad (or de raad van toezicht, de raad van bestuur en het management van Arduin. Het overleg resul teerde in het gezamenlijke standpunt dat acties de zorg aan cliënten 'ontoelaatbax-e schade' kunnen berokkenen. De bewo ners van Den Berg zouden het meest gebaat zijn bij 'rust en kalmte.' Misstanden De ondernemingsraad gelooft dat als de Inspectie misstanden constateert er verbeteringen bij de Zeeuwse instelling voor ver standelijk gehandicapten vol gen. „Aan dit onderzoek zitten consequenties vast", aldus Pas schier. „Het gaat hier niét om een vrijblijvend onderzoek, dus kan de bestuurder daar ook niet vrijblijvend meer omgaan. Als uit het onderzoek blijkt dat er veranderingen moeten komen, zal de or er goed op letten dat_ dat ook gebeuld." Personeel bij de Arduinvesti gingen in Goes en Zierikzee heeft met ouders acties aange kondigd om te protesteren tegen de gevolgen van de reorganisa tie. De acties vinden plaats onder leiding van de verpleeg- kundigenbond NU'91. Volgens ouders en personeel heeft ma nier waarop het model-Arduin is ingevoerd negatieve gevolgen voor personeel en gehandicap ten. Passchier van de or zegt dat de gehandicapten direct schade van acties ondex*vinden. „Als personeel zich met anderezaken dan zorg bezighoudt, heeft dat consequenties voor de kwaliteit van zorg." De ondernemingsraad voelt zich buitenspel gezet door het klagende personeel van Den Berg. Volgens Passchier heeft de or verschillende oproepen ge daan om met klachten te komen. „Vorige week nog is een lid naar klagend Den Berg-personeel gestapt om de diensten van de or aan te bieden. Maar de reactie was: 'Wij doppen onze eigen boontjes wel.' Terwijl ze ons niet eens kennen. Vorige week vroeg personeel bij het onderzoek van de Inspectie ons: 'Zijn jullie de Inspectie of de ondernemings raad?' Volgens H. Geldof van NU'91 heeft het klagende Den Berg- personeel geen vertrouwen in de or. Volgens Passchier is dat ten onrechte. „Wij zetten ons zuiver neer en staan voor de belangen van het personeel. Wij kijken zeer kritisch naar de bestuurder en hebben ook meningsver schillen met hem." Passchier zegt dat de or wel het vertrouwen heeft van personeel van de Arduin-vestigingen op Walcheren dat vorig jaar nog met grote kritiek op de situatie bij Arduin kwam. „Wij hebben steeds bij de bestuurder op goe de communicatie en informatie aangedrongen. Dat is ook gebeurd." Volgens Passchier is directeur Van den Beemt niet te kort geschoten in de communi catie met het personeel van Den Bei-g over de veranderingen bij Arduin. s-GRAVENPOLDER - De poli tie heeft dinsdag twee mannen uit Borsele aangehouden. Afge lopen weekeinde stalen ze in 's- Gravenpolder tuinmeubelen en vlaggen en richten vernielingen aan auto's, lampen en tuinmeu bilair- aan. Ook zetten zij hekken van dierenverblijven open. (Advertentie) Van Belle Keukens Pres. Rooseveltlaan 772 VLISSINGEN .Tel. 0118-431278

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19