Vermeer wil Zeeuwse fabriek PZC Schouwse erkenning voor David Vandekop in Galerij Meester Cruijff moet de Aztecs nog veel leren Zachte rubberen sieraden, echt naar je lijf gemaakt Amerikaans bedrijf onderzoekt produceren in 's-Heer Arendskerke zeeland 18 ondernemend zeeland in detail OZ Zorgverzekeringen zien geen toeloop op Belgische zorg kunst cultuur Kunstroute Bergse Plaat in de steigers m woensdag 6 oktober 1999 door Claudia Sondervan 'S-HEER ARENDSKERKE - Vermeer International in 's- Heer Arendskerke onderzoekt of bij het handelsbedrijf een tweede, Europese productie- De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan TERNEUZEN - Het gebruik van Belgische medische hulp door Nederlandse patiënten is nauwelijks gestegen nadat OZ Zorgverzekeringen daarover afspraken heeft gemaakt. Dat zegt algemeen directeur E. D. Boer van OZ Zorgverzekerin gen in Breda. De ziektekos tenverzekeraar sloot een half jaar geleden contracten met Belgische zorgverleners in een proef die nog een half jaar duurt. „Op jaarbasis kregen ongeveer 4 5 0 van onze verzekerden me dische hulp in België. Het be staan van de regelingen heeft nog geen effect op de toeloop van verzekerden naar Belgi sche zorg. Dat aantal blijft re delijk stabiel", zegt Boer. OZ Zorgverzekeringen opent vrijdag 15 oktober het ver nieuwde kantoor in Terneuzen in het bijzijn van burgemeester R. Barbé en D. Dees, voorzitter van de Raad van Commissaris sen van de ziektekostenverze keraar. De Terneuzense vesti ging is aangepast op de kleinere personeelsbezetting en de nieuwe taakstelling van vestiging kan worden inge richt. Het bedrijf maakt in de Verenigde Staten grondboren, grondverzet- en bosbouwma- chines. De Zeeuwse dochter van het Amerikaanse bedrijf heeft opdracht de mogelijkhe den te bekijken voor een fa briek bij het zojuist betrokken Vrielandcomplex op industrie terrein Eindewege. Het exportkantoor verruilde de te kleine kantoren aan de A Plesmanweg in Goes recent voor het complex. Vrijdag 8 ok tober houdt het bedrijf open dag voor omwonenden en rela ties, met demonstraties van machines op het buitenterrein. Jarret Cowden, vicepresident het regiokantoor. Het regelen van de klinische hulp die verze kerden kunnen krijgen in Bel gische ziekenhuizen en arts praktijken hoort daarbij. De overige ruimte is verbouwd tot een onderkomen voor het Re gionaal Indicatie Orgaan, de gemeenschappelijke instituut van de gemeenten dat mensen kan verwijzen naar zorginstel lingen. Artsen Bij OZ Zorgverzekeringen in Terneuzen werken nu 35 men sen, vijftien minder dan twee jaar geleden. Op twee gedwon gen ontslagen na is de reductie in arbeidsplaatsen door vut regelingen en overplaatsing binnen de OZ-organisatie ge regeld, vertelt Boer. Het Ter neuzense kantoor heeft admi nistratieve taken als het con troleren van declaraties van artsen afgestaan aan de hoofd organisatie van de verzekeraar in Breda. In Terneuzen concen treren de medewerkers zich nu op dienstverlening aan verze kerden, het verkopen van ver zekeringen, het inkopen van zorg bij ziekenhuizen, artsen en apothekers, licht Boer toe. van sales marketing van Ver meer Manufacturing, opent het bedrijf om 14.20 uur. Renovatie Begin dit jaar kocht Vermeer International het jarenlang leegstaande hallencomplex aan. Na een renovatie is een deel van het complex nu in ge bruik als kantoorruimte en op slagruimtevoor diverse machi nes voor ondergronds boren, grondfrezen, boomstronkfre zen, versnipperaars en graaf machines. De twee overige hal len wachten nog op renovatie en op de machinebouwplan nen. „We hopen dat over een of twee jaar de productie een feit is", stelt vestigingsmanager Clari de la Court. De Hollandse erfenis wordt door het Amerikaanse familie bedrijf uit Pella in Iowa ge koesterd. The Diggin' Dutch- Osteopaat Jeantine Bouw man heeft in Krabbendijke een osteopathiepraktijk geopend in de maatschap van fysiothe rapeuten en manueel thera peuten Oostdijk en Elfferich. in het centrum aan de Morlode- straat zijn ook twee logopedis tes en een medisch fitnesscen trum gevestigd. De Kruiningse Bouwman studeerde aan de in- man, het bedrijfslogo, rolt in mozaïek op de stoep de hemds mouwen op. De la Court spreekt van 'mensen met geel bloed' als ze spreekt over de be drijfscultuur, verwijzend naar het geel van de machines die het bedrijf maakt en verkoopt. De familie stamt uit Lunteren, vanwaar ze met dominee Scholte emigreerden in 1847. Gary Vermeer is de grondleg ger van het bedrijf. In de land- bouwgemeenschap Pella groeiden zijn vindingen in landbouwmechanisatie en la ter ook bosbouw uit tot een we reldwijd opererend bedrijf. Het bedrijf kwam twintig jaar geleden in Goes terecht door toedoen van de eerste directeur van Vermeer International, ternationale adacemie voor osteopathie in Gent. Boekhandel Hoekman aan de Noordzandstraat in Yerseke houdt donderdag 7 oktober een informatieavond over het nieuw in de winkel gevestigde Jac. de Jonge. Vanuit 's-Heer Arendskerke bewerken vijf verkoopleiders de markten in Europa, Afrika, het Midden- Oosten en India. Zij sturen ook de lokale dealers aan. Vermeer International heeft 26 mensen in dienst. Vermeer Manufactu ring telt 2800 werknemers. Het besluit om in Zeeland ook te gaan produceren komt voort uit de specifieke eisen die de Europese markt stelt aan ma chines. „We werken tot nog toe met Amerikaans materieel. De Europese markt stelt veel meer eisen aan de veiligheid van de bediener van de machines, aan omgevingshinder en aan de af werking van de machines. Er zijn de algemene EU-stan- daarden, maar elk land heeft PTT Postagentschap. Tussen 18.00 en 20.00 uur wordt uitge legd wat het postagentschap kan doen en hoe de giromaat werkt. Bij de opening vandaag, woensdag 6 oktober is er een ballonnenwedstrijd tussen daarnaast zijn eigen regels", verklaart De la Court. Voorheenimporteerde Vermeer International voornamelijk via de Rotterdamse havens, maar nu komen de leveringen binnen via de havens Zeebrugge en Antwerpen. „We hebben hier te maken met de Zeeuwse douane en dat is zo'n verschil met die in Rotterdam. Daar ben je er een uit het rijtje. Hier zijn we met drie, vier containerladingen per week uniek. De samenwer king is uitstekend", vindt De la Court. Of het bedrijf met de komst van de nieuwe contai nerhaven in het Sloegebied ge bruik gaat maken van de Vhs- singse havens, laat ze in het midden. „We werken met di verse vervoerders. Wat ik nodig heb, zijn goede tarieven en een goede scheepsmaatschappij die voldoende frequent onze havens aandoet." 14.00 en 17.00 uur. In denieuwe afdeling voor hobbies en ge schenken geeft zaterdag 9 ok tober Trudy Neele een demon stratie dakpannen decoreren met servetten tussen 13.00 tot 15.30 uur. Donderdag 14 okto ber demonstreert Jet Engels man driedimensionale kerst kaarten maken tussen 13.30 en 16.30 uur. door Arjen Nijmeijer Zevenduizend toeschouwers laten zich lokken door Cruijff. Dat de Los Angeles Az tecs een partijtje tegen voetbal vereniging Middelburg spelen, is leuk. Maar de beste Neder landse voetballer ooit is de échte attractie. Ook al haalt zijn ploeg nauwelijks het niveau van een amateur-tweedeklasser. Natuurlijk is hij niet voor het geld naar de Verenigde Staten gegaan. Zes ton per jaar? In Eu ropa kon en kan ik veel meer verdienen, verklaart de vedette. Nee, het voetbal in Amerika heeft Cruijff nodig. Om les te ge ven. Om die jonge Amerikaanse soccer-spelers van zijn ervaring te laten profiteren. Om voetbal ook daar tot dé volkssport te maken. De Amerikaanse ploeg maakt in de nazomer van 1979 een toer- nee door Nederland; de wed strijd in Middelburg is de voor laatste uit de reeks. Weken van tevoren lijkt een ware storm loop op toegangskaarten op gang te komen. Iedereen wil de wedstrijd op het Nadorsthoofd- veld in Middelburg zien. De te lefoons in het clubhuis en de woning van secretaris Leo van Halen staan roodgloeiend. Een tientje in plaats van de normale riks voor een staanplaats, 25 gulden in plaats van de gebrui kelijke 3,50 gulden voor een plekje op de tribune. De Los Angeles Aztecs hebben hun prijs, maar die wordt grif betaald. Voorverkoop Tijdens de eerste twee dagen van de voorverkoop worden al 3500 kaarten besteld. De Mid delburgse voetbalvereniging; droomt hardop van tienduizend bezoekers. Het worden er wat minder: zevenduizend liefheb bers zien op 6 oktober de wed strijd. Die zwaar tegenvalt. Het optreden in Middelburg toont aan dat er van enig niveau in de profploeg uit LA nog lang geen sprake is. Het team is spe ciaal voor de toernee aangevuld met gastspelers en jonge talen ten. Dat wreekt zich. In de eerste helft zijn de Middelburgers net zo gevaarlijk als hun professio nele tegenstanders. Na ruim een half uur komen de Aztecs onver diend op een 0-1 voorsprong, maar nog geen kwartier later geeft Kees van der Sluis de wart krachtsverhoudingen weer me: een halve omhaal in de boven hoek (1-1). In de tweede helft doet het fysieke overwicht van de profploeg zich gelden. Twee onnavolgbare acties van Cruiji brerigen de Aztecs op afstand (1-3). Rommelig Johan Cruijff heeft het enkele minuten na de wedstrijd al ge analyseerd. „De bekende ver schijnselen van het Amerikaan se voetbal. Te weinig bewegen, niet om de bal vragen en rommelig in de opbouw. Maar dat verbetert al in iedere wedstrijd." Het zal honderden jeugdige fans ee: worst zijn: ze bestormen de ve dette in een collectieve race oc De Handtekening. Wim Suurbier maakt in één zin netje nog even duidelijk waa het allemaal ook alweer om wa begonnen bij de Aztecs. Wil d< Ziekenomroep Radio Walche ren een interviewtje? „Dat kos je dan wel zeshonderd dollar." door Esme Soesman LEWEDORP - Met haar schil derijen van landschappen, naakten en katten weet Nelly van Nieuwenhuijzen uit Le- wedorp al jarenlang een breed publiek te bespelen. Sinds een maand of negen legt ze zich ook op het maken van sieraden toe. Met rubber creëert Van Nieuwenhuijzen speelse, op het lijf geschreven kettingen en armbanden. Voorzien van de naam Neeltje Vann. Geen ketting of armband van de nu circa zestig exemplaren tellende collectie oogt hetzelf de. Uit - gloednieuwe - banden van diverse voertuigen knipt Van Nieuwenhuijzen verschil-. lende vormen, die - al dan niet in combinatie met bijvoor beeld houten blokjes - tot sie raad geregen worden. „De va riaties zijn eindeloos. De dikte van het rubber speelt een rol. Daarnaast kim je ze draaien, knippen en beschilderen. Maar er zit wel steeds een op gaande lijn in. 't Is niet wille keurig. En als ik al eens zonder te tellen aan de slag ga, ont staat er uiteindelijk toch een zekere willekeur in de onregel matigheid", zegt de ontwerp ster. Grafkisten Van Nieuwenhuijzen schildert al ruim twintig jaar. Aanvan kelijk vooral Zeeuwse land schappen. Katten en naakten - en de combinatie van die twee - volgden later. Naast aquarel leren ging ze aan de slag met acryl. Driedimensionaal wer ken is de Lewedorpse echter niet vreemd. In de loop van haar creatieve bestaan ont wierp ze verschillende meu bels. Ook het beschilderen van graf kisten behoorde tot haar re pertoire. „Me lekker in het zweet werken, daar had ik be hoefte aan. Van te voren bere ken je wel dingen, maar daar na ga je zagen en timmeren. Gewoon echt aan de slag." De sieraden vormen een nieuw hoofdstuk, zij het dat de over stap voor VanNieuwenhuijzen zelf vrij logisch is. „Mode heeft me altijd gefascineerd, maar ik vond nooit sieraden die mij konden behagen. Daarnaast vind ik ze vaak te duur. Ik wil de zelf iets zachts, iets dat echt naar je lijf is gemaakt", herin nert zij zich haar wensen. Materiaal Het materiaal vond ze in haar directe omgeving. Haar man, die een boerenbedrijf runt, was met rubberbanden in de weer. Met dat spul ging Van Nieu wenhuijzen begin dit jaar - aanvankelijk louter voor zich zelf - aan de slag. De sieraden („ik zie ze zelf meer als kle dingstuk, je kunt dit namelijk ook wassen") sloegen aan. Spontane reacties uit de omge ving en contacten met onder meer modeontwerpster Cora de Kok uit Dordrecht spoor den de kunstenares aan tot het maken van meer producten. Een onlangs gebracht bezoek aan Barcelona wierp, hoewel het afzien was om in de bloe- dhitte mooi aangekleed rond te lopen, vruchten af. Bij Gale rie Forum Ferlandina werd Van Nieuwenhuijzen aange sproken en uitgenodigd om haar werk tentoon te stellen. „Dat is een enorme kick", be vestigt Van Nieuwenhuijzen. „Ik ben nog maar kort met sie raden bezig en dan kom je op eens in een goede galerie te recht. M'n publiek is sowieso klein, maar in een grote stad heb je meer kans die enkeling tegen te komen die je ketting graag wil dragen." Klein publiek De Lewedorpse borduurt voorlopig nog verder op het nieuwe concept. Bewust tem pert ze haar eigen enthousias me en probeert de tijd te nemen om met het voor haar nieuwe materiaal te experimenteren. Want wat gebeurt er als je het rubber verft of welke sluiting werkt het beste? Zeker is wel dat haar eigen voorkeur uit gaat naar het grotere - meer opvallende - werk. Dat haar sieraden dan waarschijnlijk voorbehouden blijven aan een klein publiek, lijkt Van Nieu wenhuijzen niet te deren. De Neeltje Vann-collectie moet niet en masse gedragen wor den, vindt zij zelf. Bovendien: „Het gaat mij niet om het grote geld, maar wel om het grote ge noegen." BERGEN OP ZOOM - Bergen op Zoom is binnenkort drie kunstobjecten rijker. Ze verrij zen bij de nieuwbouwwijk Bergse Plaat aan de oevers van recreatiemeer De Binnenschel de. De drie kunstwerken zijn de eerste van een te vormen kunst route rondom het meer. Wethou der P. M. I. van den Kieboom (cultuur) neemt ze zaterdag na mens het gemeentebestuur van Bergen op Zoom in ontvangst. Het initiatief voor de kunstrou te komt van de Stichting Beel denroute Binnenschelde. Deze ijvert voor twintig kunstwerken rondom het meer. Een ambitieus plan, dat in verschillende fasen zal worden uitgevoerd. De stichting is voor financiering van de kunstwerken afhanke lijk van sponsoren. Deze zijn voor de eerste drie objecten ge vonden in Vesteda, Rabo Vast goed en bouwcombinatie Dura- Wilma. De kunstenaars zijn ge selecteerd door een adviescom missie. De keuze viel op Hugo Vrijdag uit Eindhoven, Mar griet Kemper uit Den Bosch en Josef Semah uit Amsterdam. Het ontwerp boom met bank van Margriet Kemper aan de Ansjovislaan verbeeldt de ver pozing. De boom is reeds ge plant, de grote aluminium bank komt daar binnenkort bijHugo Vrijdag kreeg een plek bij het winkelcentrum toegewezen. Hij symboliseert oud en nieuw met zeven roestvrijstalen vanen in en naast het water. Op de rote rende vanen staat de Slag van Bergen op Zoom afgebeeld. De stilstaande reflecteren het he den. Zijn ontwerp wordt zater dag met doeken gevisualiseerd. Het enige kunstwerk dat al in volle glorie te zien is, is dat van Josef Semah op De Boulevard. Twaalf bronzen geiten symboli seren de vastenavondtraditie in Bergen op Zoom. Zij lopen in een spiraal om een antieke lan taarn, een replica van de lan taarns op de Grote Markt in de stad. De overdracht van de kunstwerken begint om 15.30 uur in de Ansjovislaan. Na af loop is er een bijeenkomst in 't Strandhuys aan De Boulevard. Vanitas van David Vandekop. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een beetje com pensatie voor het hiaat in pos tuum eerbetoon aan David Van dekop. Dat is voor initiator Joh. Everaers van galerie Galerij een belangrijk motief voor de in richting van een expositie met werk van deze bekende beel dend kunstenaar. Galerie Gale rij is de tentoonstellingsruimte op de locatie Pieter Zeeman van de scholengroep Pontes in Zie- rikzee. Vandekop werd in 1937 in Den Haag geboren en overleed in 1994. Hij woonde en werkte sinds 1981 in Dreischor. Hij kreeg als beeldhouwer en schil der veel erkenning. De belang rijke musea in Nederland bezit ten werk van Vandekop en in diverse plaatsen in het land rea liseerde hij opdrachten in de openbare ruimte. In Zeeland staan beelden van Vandekop in Goes en Evere. „Jammer dat de gemeente Schouwen-Duiveland zich niet beijvert om een beeld van deze kunstenaar te verwerven", vindt Everaers. Hij wil met de tentoonstelling in Galerij de aandacht vestigen op Vande- kops veelzijdigheid. Hij kreeg daarbij medewerking van Ellen Vandekop, die werk uit het ate lier van haar man beschikbaar stelde. Mythologie De expositie biedt een boeiende indruk van de wijze waarop Vandekop zich liet inspireren door de klassieke mythologie. Zo bracht het verhaal over Eoos, de godin van de dageraad hem tot een robuuste houtclruk. Van de tien afdrukken prijkt er foto Marijke Folkertsma nu één aan de wand in de scho lengemeenschap. Andere vari anten op mythologische verha len zijn kleurrijke aquarellen met mensfiguren, paarden, vo gels en stieren. De serie vrouwe lijke naaktfiguren lijkt een voorstudie op die mythologi sche impressies. In enkele vitrines prijken kleine plastieken zoals modellen van de beelden in Veere en Goes en enkele mooie voorbeelden van zijn keramisch werk, zoals een fraai vrouwenkopje met als titel Vanitas. Vandekop begon als beeldhou wer, ontwikkelde zich daarna als aquarellist en wist ook uit dorre klei prachtige dingen te maken. „Hij was de eerste die keramiek uit de sfeer van potten en pannen heeft gehaald", aldus Everaers. De expositie in galerie Galerij, Hatfieldpark 2 in Zierikzee duurt tot en met 25 november en is te bezichtigen tussen 8.30 een 16.30 uur op schooldagen en na telefonische afspraak: 0111- 402017. (Advertentie) ...de ,andere keuki .en Hoop BouwCenter De I Kennedylaan 32 TERNEUZEN Tel. 0115-680615

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 18