Regels declaraties scherper Appeloogst in het water gevallen Werklunches, taxiritjes en stoffering Hulpverleners kraken achterhaald rapport millenniumprobleem Middelburgse wijk eist maatregelen tegen onruststoker Gel maakt spoorlijn stroever zeeuwse almanak Afstand Middelburgs college neemt aanbevelingen accountants over „I ■fc. MiDDEM ?ZC zeel lai woensdag 6 ok id tober1999 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Burgemees ter L. H. B.Spahr van der Hoek kostte de gemeente Middel burg sinds zijn aantreden in ju ni 1997 tot nu toe bijna 140.000 gulden. Het geld ging groten deels op aan hotelkosten (ruim 51 mille), taxiritjes (bijna 30 mille) en buitenlandse reizen (15 mille). Voorts betaalde de gemeente zijn verhuizing van ruim tien mille en zijn zaken- lunches cn -diners a 5345 gulden. De vier wethouders kostten de gemeente in dezelf de periode samen nog geen 47.000 gulden. Na zijn komst in '97 verhuisde Spahr van der Hoek niet me teen naar Middelburg. Tot eind vorig jaar sliep en at hij in hotel Arneville. Het college ging daarmee akkoord. Overeen komstig het Rechtspositiebe sluit betaalde hij zelf tien pro cent, 5871 gulden. Daarnaast lunchte of dineerde hij regel matig met het voormalig hoofd voorlichting K. W. A de Regt. Spahr van der Hoek betaalde 1352 gulden zelf. Die declara ties waren legitiem volgens de burgemeester, omdat het ging om werkbesprekingen. Zijn se cretaresse bevestigde dat te genover het accountantskan toor Deloitte Touche, omdat er na die lunches en diners al tijd veel werk op haai- bordje belandde. Voor Spahr van der Hoek werd in juni 1997 ook besloten dat voor 'representatief vervoer' de Taxicentrale Middelburg moest worden ingeschakeld. Af en toe maakte Spahr van der Hoek taxiritjes waarbij het ac countantskantoor vraagtekens zet. Op 30 september 1997 bij voorbeeld. In overleg met hoofd voorlichting wordt een taxi besteld voor een ritje a 500 gulden naar een bestuursver gadering van het Astmafonds. Wethouder H. Simons van Rot terdam is daar voorzitter van. Hij is ook verantwoordelijk voor het vliegveld. Een gesprek tussen Spahr van der Hoek en Simons kan nuttig zijn, vindt het hoofd voorlichting. Hij be sluit de taxi te bestellen 'met het oog op de conditie' van de burgemeester. Die had de nacht ervoor tot 1 uur doorgewerkt. Deloitte Touche zet daar de kanttekening bij dat het ging om de raadsexcursie. De burgemeester dient ook een rekening van 251 gulden in. omdat zijn vrouw in Middel burg stoffering wilde uitzoe ken voor de nieuwe woning. Voor de gemeente maakt hij twee maal een buitenlandse reis. In februari van dit jaar vliegt hij samen met een amb tenaar naar Nagasaki en in mei met zijn vrouw naar Amerika voor de uitreiking van de Four Freedom Awards. Spahr van der Hoek biedt in maart al aan om een deel van dat laatste reisje zelf te betalen. Onderzoek Het college wil daar niets van weten tot Spahr van der Hoek eind juni - journalisten doen dan al onderzoek naar zijn de claratiegedrag - met een verre- keningsvoorstel komt. De bur gemeester wil 5302 gulden zelf betalen. Het college stemt op 13 juli - de dag na de perspubli caties - wel in met het verreke- ningsvoorstel. Spahr van der Hoek declareert ook wel eens te weinig. Zo neemt hij 1352 gulden van de zakenlunches met De Regt voor eigen rekening, terwijl hij 'maar' 1149 gulden had hoeven betalen. Hij maakt geen ge bruik van de speciale regeling in de verhuiskostenvergoe ding, wat hem vier mille kost. Ook declareerde hij niet de dubbele woonlasten van twee weken en trok hij per declara tie 25 gulden af voor mogelijk te hoog gedeclareerde bedra gen. Het gaat om 157,50. De drie knaken zijn rente. „Hou je loei voldoende af stand?", vroeg onze Vlissing- se bezorgd aan haar lief die achter het stuur zat. Hij nam wat gas terug, maar volgens haar niet voldoende. Weer liet hij de wijzer van de snelheidsmeter wat zakken. „Volgens mij zit je er nog te dicht op, hoor. Heb je dat bord niet gezienSinds ze zichzelf aan het bek wamen is in het besturen van een auto mobiel heeft ze buitenge woon veel belangstelling voor alle tekens in de zin van de Wegenverkeerswet. „Welk bord?" „Dat waarschuwingbord: let op, nieuw wegdek, langere remweg, 1 kilometer." door Arjan van Westen DEN HAAG - Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport is niet gerust over de hulpverlening in Zeeland tij dens de jaarwisseling. De plan nen zijn onvoldoende ontwik keld, dat heeft het ministerie dinsdag laten weten. Betrokke nen hebben de kritiek van het ministerie inmiddels gekraakt omdat deze gebaseerd is op een rapportage van eind juni. Op gezag van het ministerie heeft de Inspectie voor de Ge zondheidszorg onderzocht hoe de zorg in Nederland zich wa pent tegen calamiteiten als ge volg van de millenniumover gang. De Inspectie bezocht de instellingen afgelopen zomer. Dat deze bevindingen gisteren werden gepresenteerd, zette bij tal van instellingen in het land kwaad bloed. In de tussenlig gende maanden heeft niemand namelijk stil gezeten. Ambulances In juni was volgens de Inspectie in Zeeland bij enkele organisa ties niet bekend of de appara tuur millenniumproof is. De exacte inzet van de ambulances was eveneens nog niet bekend. „Ik kan u met de hand op het hart bezweren dat bij de ambu lancediensten De Bevelanden alles op orde is", aldus J. Ver schuren, kwaliteitsmanager van deze ambulancedienst. Roosters zijn inmiddels bekend en de paraatheid van ziekenwa gens wordt in Zeeland gegaran deerd. Dat in juni dit nog niet het geval was, komt volgens Verschuren omdat de Zeeuwse diensten geldproblemen heb ben en klein zijn. „Wij moeten de millenniumovergang er ge woon bij doen." Belangrijk onderdeel van het rapport is de millenniumbe stendigheid van de ziekenhui zen. De Zeeuwse ziekenhuizen waren in juni al goed voorbereid op calamiteiten. Zestien ziekenhuizen elders in Nederland schieten volgens de Inspectie nu nog tekort. Twee zelfs zo ernstig, dat er rond de jaanvisseling afdelingen geslo ten moeten worden. Blijkens het onderzoek horen Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom en Van Weel Bethesda Zieken huis in Dirksland tot de pro bleemgevallen. Veilig ,Ik heb sterk het idee dat het ministerie onze laatste verande ringen niet heeft meegenomen", aldus F. van den Akker, alge meen directeur van de Lievens berg. Sinds juni heeft het zie kenhuis nog minstens veertig duizend gulden uitgetrokken om het ziekenhuis veilig de nieuwe eeuw binnen te loodsen. „Wij zijn nu milleniumbesten- dig", aldus Van den Akker. „Wij zijn net zo millenniumbe stendig als de Zeeuwse zieken huizen", zegt H. Veghel project leider millennium van het ziekenhuis in Dirksland. „We hadden eind juni een achter stand maar die halen we snel in." Veghel werd eind mei als extern adviseur door het ziekenhuis gevraagd de laatste complica ties op te lossen. „We testen nu nog de apparaten en maken continuïteitsprotocollen.Veg hel vindt de rapportage van de Inspectie en de slordigheid om niet de laatste stand van zaken erin op te nemen 'een klap in het gezicht van het personeel.' In gebreke Minister Borst heeft met twee ziekenhuizen een indringend gesprek gehad. Noodzakelijk omdat het Wilhelmina Zieken huis in Assen en het Carolus Ziekenhuis in Den Bosch in ern stige mate in gebreke blijven, aldus een woordvoerster van het ministerie van Volksge zondheid. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Een Middel burger uit de Prinses Beatrix- straat heeft dinsdagavond voor grpte onrust gezorgd in de wijk Nieuw-Middelburg. Enkele buurtbewoners zagen hem in de Prinses Beatrixstraat met een hakbijl en een baksteen achter zijn buurman aanrennen. Zij belden de politie die de man rond acht uur inrekende. De be dreigde buurman heeft aangifte gedaan. Voor enkele bewoners van Nieuw-Middelbuig is de maat vol. „Vandaar dat we de politie gebeld hebben. Als dit nog lan ger doorgaat kan er wel eens een ernstig misdrijf gebeuren. Moe ten we daar op wachten", zegt een bewoner van de Beatrix straat die anoniem wil blijven. „Uit angst voor represailles van die man." De Nieuw-Middelburgers zeg gen dat de man al langer dan drie jaar een last voor zijn om geving is. „De ene keer gooit hij ruiten van huizen van een ander in, een andere dag zijn zijn eigen ramen het doelwit. Hij scheldt en tiert. Geen buurtbewoner die hem hierover aanspreekt. Hij boezemt angst in, en echt, er komt geen goed woord uit." Brief De bewoners stuurden medio- augustus een brief naar Woon- goed Middelburg en de politie waarin zij de problemen van de laatste jaren schetsten. Bij die brief werd een handtekeningen lij st gevoegd van mensen die aangaven veel hinder van de man te ondervinden. Chef van dienst van de politie Walcheren, A Pasveer, deelt mee dat de in gerekende man een bekende van de politie is. De politie rukte dinsdagavond uit met drie au to's. Pasveer: „Het gaat om een lang slepend probleem, maar de directe aanleiding waarvoor we hem gisteren hebben ingere kend is dat hij zijn buurman be dreigde met een hakbijl. Een forse ruzie is gisteravond geës caleerd. Wij houden hem in elk geval vannacht hier om de zaak morgen verder te onderzoeken." Sluiskil loopt te hoop tegen Ovet SLUISKIL - Sluiskil balt een vuist tegen de eventuele komst van Ovet naar het dorp. Vijf honderd inwoners zetten dins dagavond hun handtekening te gen de verhuizing van het Terneuzense kolenoverslagbe- drijf naar het terrein van de on langs gesloten Cokesfabriek in Sluiskil-Oost. In welzijnscentrum 't Meulen- gat was het dinsdagavond een drukte van belang. Massaal maakten de Sluiskillenaren ge bruik van de gelegenheid hun handtekening te zetten. De actie was een initiatief van het actie comité Sluiskil. De grote opkomst maakt vol gens voorzitter F. Spijkerman duidelijk dat er ruim voldoende draagvlak bestaat voor eventu ele acties. „Daar was deze pei ling in eerste instantie ook voor bedoeld", aldus Spijkerman. „De oprichting van een stich ting is de volgende stap. Zo ko men we juridisch wat sterker te staan. Daarnaast zullen we ons bij alle partijen aanmelden als direct belanghebbende." doorAb van der Sluis MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van Middelburg scherpen de regels voor declare ren aan. Aanleiding daartoe is het rapport van Deloitte Touche. Het accountantsbureau werd ingeschakeld na perspu blicaties over het vermeende niimhartige declaratiegedrag van burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek. Deloitte Touche concludeert dat er op enkele uitzonderingen na goed is gedeclareerd. Noch de burge meester, noch de wethouders hebben de gemeente 'systema tisch of bewust benadeeld'. over het declaratiegedrag van burgemeester Spahr van der Hoek. De accountant zet vraag tekens bij twee taxiritten. Daar staat tegenover dat de bui-ge- meester vierduizend gulden, waarop hij volgens de verhuis kostenvergoeding recht had, niet declareerde. Taxiritten Taxiritjes ('representatief ver voer') van de burgemeester ver liepen niet helemaal volgens college-afspraken. De afge sproken verhouding tussen rij en wachttijd (één uur rijden te genover drie kwartier wachten) werd door burgemeester en wet houders bij lange na niet ge haald. Van de zittende wethou ders hebben alleen de twee PvdA'ers een miniem bedrag te veel gedeclareerd. P. Brakman vroeg 52 gulden terug voor niet- gemaakte dienstreizen en M. L Strous declareerde 28 gulden voor twee cadeautjes tijdens een receptie en ziekenbezoek. Over P. M. Bruinooge (CDA) en J. C. van Dijk-Sturm (WD) schrijft het accountantsbureau dat zij hun declaraties goed konden onderbouwen en dat er geen op merkingen nodig zijn. Het accountantsbureau onder zocht tussen juli en september of de achtereenvolgende colle ges én de individuele wethou ders en burgemeesters zich tijdens him zittingsperiode heb ben gehouden aan alle rijks- en gemeentelijke regeltjes. Uit dat onderzoek blijkt dat de regels ruimhartig werden geïnterpre teerd. Zo mogen er op grond van het Reisbesluit Binnenland geen parkeerkosten worden ge declareerd. In Middelburg krij gen collegeleden, maar ook ambtenaren, gewoon hun par- keerkwartjes terug. Een ander voorbeeld: wethouders behoren volgens hun Rechtspositiebe sluit geen abonnementskosten voor de telefoon te declareren. In Middelburg krijgen de wet houders 250 gulden per jaar te rug. Het college neemt alle aanbeve lingen van Deloitte Touche over. Zo komt er een einde aan allerlei regeltjes voor onkosten vergoedingen voor wethouders. De gemeenteraad moet een for mele verordening vaststellen. Pax-keerkosten worden niet meer vergoed; tol- en veergel den mogen weer wel gedecla reerd worden. Het telefoon abonnement van de wethouder is met ingang van 1 oktober ko men te vervallen. Collegeleden die cursussen of seminars willen bijwonen mogen dat pas na een collegebesluit. Burgemeester Spahr van der Hoek. Burgemeester Spahr van der Hoek kwam in juli onder vuur te liggen. Hij zou te veel zakenlun ches, taxiritten en parkeerkos ten hebben gedeclareerd. Het ging in totaal om enkele duizen den guldens. Het college besloot dinsdag 13 juli Deloitte en Touche opdracht te geven het declaratiegedrag van alle wet houders en burgemeesters van af 1994 te onderzoeken. Deloitte Touche is kritisch Ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer BEKENDMAKING De VROM-inspecties maken hierbij bekend dat zij met ingang van 15 september 1999 ver scherpt toezien op de uitvoering van VROM wet- en regelgeving door de gemeente Reimers- waal. Alle besluiten die de gemeente met ingang van 15 september 1999 ten aanzien van bouw-, aanleg- en milieuvergunningen, vrijstellingen ex artikel 15, 17, 18a en 19 WRO en bouw- en milieumeldingen neemt, worden door de VROM-inspecties gecontroleerd. Indien wordt gecon stateerd dat een besluit in strijd met de wet tot stand is gekomen, zullen de VROM-inspecties hiertegen bij de gemeente een bezwaarschrift indienen. In voorkomende gevallen zullen de VROM-inspecties tevens een verzoek om voorlopige voorziening indienen bij de president van de rechtbank dan wel bij de voorzitter van de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. Houders van een besluit dat naar het oordeel van de VROM-inspecties in strijd met de wet tot stand is gekomen, zullen van dit oordeel door de VROM-inspecties binnen de wettelijke be zwaartermijn (binnen 6 weken na datum van de publicatie van het besluit door het College van burgemeester en wethouders van de gemeente Reimerswaal) schriftelijk op de hoogte worden gesteld. De VROM-inspecties controleren tevens aan de hand van luchtfoto's en door middel van feite lijke controles of activiteiten niet zonder of in strijd met een besluit of een bestemmingsplan worden gerealiseerd. Indien de VROM-inspecties een dergelijke situatie constateren zullen zij de gemeente verzoeken hier handhavend tegen op te treden. Indien noodzakelijk wordt een dergelijk verzoek gevolgd door een verzoek om voorlopige voorziening bij de president van de rechtbank en een bezwaar- en beroepsprocedure. door Ben Jansen VLISSINGEN - Gel moet gedeelten van de spoor lijn Vlissingen-Bergen op Zoom de komende we ken stroever maken. Bij wijze van proef smeert NS Railinfrabeheer het middel Sandite op de spoor staven kort voor en na de stations op de plekken waar treinen afremmen en optrekken. Afgelopen voorjaar is de gel met succes beproefd op het traject tussen Rotterdam en Hoek van Hol land. Van maandag 11 oktober tot zaterdag 20 no vember wordt de test tot vijf andere trajecten uit gebreid. Spoorwegmaatschappijen hebben het niet op gladde spoorstaven. Die gladheid kan worden veroorzaakt door bladeren, vuil of roest in combi natie met vochtig weer. Ook neerslag van chemi sche bedrijven kan spoorstaven glibberig maken. Treinen hebben in dat soort omstandigheden een langere remweg nodig en komen moeizamer op gang. Dat leidt tot vertragingen. NS Infrabeheerlaat vanaf maandag op de Zeeuw se lijn net voor of na de eerste trein een locomotief rijden met een goederenwagon die een pompin- stallatie aan boord heeft. Daarmee wordt op de bedoelde plaatsen een laagje gel aangebracht. Behalve op de lijn Vlissingen-Bergen op Zoom wordt de proef met de anti-slipgel uitgevoerd tus sen Utrecht en Arnhem, tussen Meppel en Leeu warden, op de route Sittard-Maastricht-Heerlen- Sittard en weer op het traject Rotterdam-Hoek van Holland. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen onderzoekt de financiële positie van de drie partijen die vechten om de ver gunning voor het ambulance vervoer op Tholen. Burgemeester H. A van der Munnik meldde dit dinsdag in een vergadering van de commis sie algemeen bestuur en welzijn. Naar verwachting wordt het on derzoek in drie dagen afgerond. Het onderwerp komt op woens dag 13 oktober ter sprake in een speciaal daarvoor ingelaste ver- Tholen bekijkt financiën van aanbieders ambulances gadering. Verschillende fracties zetten gisterenavond vraagte kens bij de jaarrekening van het Gemeentelijk Samenwerkings verband Westelijk Noord-Bra bant. Uit de stukken blijkt, al dus woordvoerders van ID 6 6 en SGP, dat ook het streekgewest met grote tekorten kampt als het om ambulancevervoer gaat. PvdA-er A P. Kornaat zette vraagtekens bij het manage ment van deze organisatie. Tus sen 1993 en 1997 zijn er op dat vlak, volgens zijn informatie, fouten gemaakt die leidden tot een afkoopsom van zes ton. Andere gegadigden voor de ver gunning zijn Delta Noord en ambulancedienst De Bevelan den. De vergunning wordt ver leend door de provincie Noord- Brabant, die daarvoor advies vraagt aan de provincie Zee land. Ook de gemeente is om een standpunt gevraagd. W. Sinke uit Vlissingen krijgt milieuprijs Shell VLISSINGEN - De Vlissinger Wim Sinke heeft de Koninklijke Shell Prijs voor Duurzame Ont wikkeling en Energie 1999 ge wonnen. Sinke krij gt de pr ij s va n 2 0 00 0 0 gulden, alsmede een beeldje, voor zijn onderzoek naar direc te omzetting van zonlicht in elektriciteit. Zijn onderzoek is gericht op efficiëntieverhoging en verlaging van de kosten zo dat er op termijn een volwaar dig alternatief ontstaat voor energiebronnen. Waar in de beginjaren niet meer dan vijf procent van het inval lende vermogen aan zonlicht kon worden omgezet in elektri citeit, is in onderzoekslaborato ria 30 procent al mogelijk geble ken. De zonneceltechnoloog, die in Baarn woont, is verbon den aan het Energieonderzoek Centrum Nederland in Petten. Sinke ontvangt de prijs op 4 no De prijs wordt jaarlijks toegekend voor een bijzondere wetenschappelijke doorbraak of technologische innovatie op het gebied van duurzame ont en energie. In deze boomgaard tussen Kapelle en Kloetinge zorgt de regenval van de afgelopen dagen voor problemen bij de fruitoogst. foto Willem Mieras door René Schrier KAPELLE - De fruitbomen staan weer met de stammen in het water. Zo erg als in het West- (Advertentie) land is het in Zeeland niet, maar toch zijn er ook weer al serieuze hoeveelheden water gevallen. Met name in de nacht van maan dag op dinsdag is er in Vlissin gen 45,3 millimeter gevallen en in West-Zeeuws-Vlaanderen 42,7. Dat zijn wel de uitschieters in Zeeland en beduidend min der dan de 67,1 millimeter die in de nacht van zondag op maan dag in het Westland viel. Het is ook nog veel minder dan vorig jaar in de maand septem ber, toen uit alle hoeken van het land pompen aangevoerd moes ten worden om de overvloedige regenval het hoofd te bieden. Het oostelijk deel van Zeeland en vooral Tholen moesten het toen ontgelden. In 24 uur viel vorig jaar half september 90 tot 150 millimeter regen. Het ziet ernaar uit dat het de ko mende dagen wat droger wordt, dus problematisch zal de situa tie voor de landbouw nog niet worden. Toch staat het water op verschillende plaatsen op het land en dat terwijl nog niet al het fruit geplukt is en alle aard appelen van het land zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 17