Ossian is verstild en poëtisch 0 Dyzack in De Piek R&B met pit van Total Touch Suites van Bach op cello en fluit Muziekó t/m 12 oktober 13 zie verhaal elders op deze pagina I zie informatie elders op deze pagina WOENSDAG jazzebel Het Middelburgse jazzorkest Jazzebel presenteert de eerste cd. Arnold Parre houdt de cd Out of nowhere ten doop. Jazz-café Desafinado, Middelburg, 20.00 uur DONDERDAG jubileumconcert De Nederlandse Kankerbestrijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF) geeft ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan jubileumconcerten. Medewerking verlenen onder anderen Ernst Daniël Smid, Margriet Es- huijs, Jan Vayne en Willeke Alberti. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur The Gourds r De Amerikaanse band The Gourds treedt op in Terneuzen. De band is beïnvloed door de alternatieve countryscene. Porgy Bess, Terneuzen, 21.00 uur VRIJDAG Zeeuwse Avond In de Stadsschouwburg wordt een Zeeuwse Avond gehouden. Erzijn optredens van Peter Dieleman, het koor van Ons Boeregoed, En gel Reinhoudt en het Westkappels Kwartet. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Beatmachine Louie Fontaine and his fabulous beatmachine uit Denemarken treden op in Bergen op Zoom. Wat in het oog springt is de grootste drummachine ter wereld: 2,5 me ier hoog en bijna 4 meter breed. BoHo, Bergen op Zoom, 20.00 uur Leendert de Jonge Fluitist Leendert de Jonge treedt solo op. Composities van Johann Sebastiaan Bach. Lutherse Kerk, Middelburg, 20.15 uur Rïgoletto De Internationale Donau Opera (voorheen Staatsopera Rousse) brengt de opera Rigoletto van Verdi. Het verhaal, dat in 1851 in Venetië in première ging, gaat over de nar Ri goletto en zijn door een valse minaar bedreigde dochter Gilda. Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Mark Lambrecht Cellist Mark Lambrecht geeft een concert in de Kloveniersdoe len. Werken van Joh. Sebastian Bach en Domenico Gebrielli. Kloveniersdoelen, Middelburg, 20.30 uur Hotrock De driemansformatie Hotrock speelt in westerncafé Bonanza. Kees (gitaar en zang), Rinus (contrabas) en Roberto (drums) spelen rockabilly en rock'n' roll uit de jaren vijftig. Westerncafé Bonanza, Goes, 21.30 uur Total Touch De Nederlandse band Total Touch in de discotheek Nighttrain. Ook is er een optreden van Rainbow; met deejay's van Radio Cool. Discotheek Nighttrain, Middelburg, 21.20 uur Leent BI iviarrc Hi ozai ZATERDAG St. Fïnnïans Hettrio St. Finnians speelt in de Brasserie in De Drvkkery. Zara Elin (zang en harp), Joost Bart (keyboard) en Kees Neeteson (saxo- 1 foonen percussie) brengen muziek metfusion-elementen. De Drvkkery, Middelburg, 14.30 uur Zeeuwse Avond Nogmaals een Zeeuwse Avond in Middelburg. Zie vrijdag. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Capella Terra T remens Capella Terra Tremens geeft zaterdagavond een concert in Domburg. Het koor, onder leiding van HenkJ. Harinck, werkt samen methetblok- fluitensemble van Marja Smet en organist Jos Vogel. Vocale en instru mentale werken van onder anderen Goudimel, Briegel, Monteverdi. Hervormde Kerk, Domburg, 20.00 uur Straussissïmo! In het kader van 100 jaar Johann Strauss brengt The Belle Epoque Or- chestra het concert Straussissimo! Op het programma staan de ouverture van Die Fledermaus en tal van polka's, marsen en walsen. Zuidlandtheater, Terneuzen, 20.00 uur Knijn )e folkgroep Knijn treedt op in Vlissingen. )e groep, die in 1980 spontaan ontstond als straatband, brengt cajun- ïummers, Nederlandstalige ballades en Ierse en Schotse jigs en reels. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur )ido Aeneas /ocaal ensemble Cantare brengt de eerste uitvoering van de opera Di- lo Aeneas van Henry Pureed. )e regie is van Ans Schilders en Liesbet Kroese dirigeert. Zie de voorpagina van dit katern. Geerteskerk, Kloetinge, 20.30 uur 7 Zuma 7 De band 7 Zuma 7 in Bergen op Zoom. )eformatie maakt rock. Voorprogramma: de band Xantossa met religi- ius aandoende pop. BoHo, Bergen op Zoom, 20.30 uur Diblo Dïbala )iblo Dibala Matchatcha treden op in Podium 't Beest. >oukous-band uit Congo met dansers, drums, bas, diverse percussie- nstrumenten en Diblo zelf met zijn Stratcoaster-gitaar. Podium 't Beest, Goes, 21.30 uur ïyzack Muzikale ontdekkingsreis met Dyzack. Voorprogramma: The Witch Sisters, een Zuid-Bevelands duo. De Piek, Vlissingen, 22.00 uur Vengeance De hardrockformatie Vengeance geeft een concert in Zierikzee. 0 De groep wordt gezien als de beste live-band die Nederland ooit heeft gehad. Vengeance klinkt inmiddels harder, gemener, maar tegelijker tijd melodieuzer dan voorheen. Het voorprogramma komt op naam van Peanuts, een band die symfonische metal voortbrengt. Brogum, Zierikzee, 22.00 uur ZONDAG Euterpe Blaaskwartet >Het Eutertpe Blaaskwartet speelt in Middelburg. Met medewerking van Maurice Lammerts van Bueren (piano). Concertzaal, Middelburg, 15.00 uur Ossïan StOft] De Ierse folkgroep Ossian treedt op in Vlissingen. e H In de jaren zeventig en tachtig nam deze formatie al het voor- HlsSS touw bij de revival van oorspronkelijke Schotse en Ierse songs. Arsenaaltheater, Vlissingen, 15.00 uur NadaNaga De groep Nada Naga geeft een droomtijdconcert in Zierikzee. Een dergelijk concert wordt liggend bijgewoond. Er wordt gebruik ge maakt van instrumenten uit verschillende sjamanistische tradities, zo als didgeridoo, sjamanentrom, fluit en klankschalen. Brogum, Zierikzee, 15.00 uur Samba Salad Samba Salad brengt Wie z(w)ingt leeft in Terneuzen. De groep speelt wereldmuziek in de vorm van een swingend concert voorde hele familie. Zuidlandtheater, Terneuzen, 15.00 uur The Vibrators De Engelse punkband The Vibrators treedt op in Goes. Café De Pompe, Goes, 16.30 uur Fem Fatal De Zeeuwse band Fem Fatal presenteert een cd in café 't Schuttershof. De groep, die in 1996 werd opgericht, beweegt zich op het gebied van ,i rock, pop en funk met eigen composities en covers. Café 't Schuttershof, Middelburg, 17.00 uur MAANDAG Schwarzmeer Kozakken-koor Het Schwarzmeer Kozakken-koor geeft een concert in Oostkapelle. Het koor brengt Russisch-orthodoxe kerkzang en volkswijzen uit het oude Rusland ten gehore. Hervormde Kerk, Oostkapelle, 20.00 uur DINSDAG Tatnmingg r Sjoerd Tamminga bespeelt gedurende een uur het carillon. Tamminga is stadsbeiaardier van Goes. Grote Kerk, Goes, 13.30 uur. ^5 woensdag 6 oktober 1999 Inliet folkcircuit heeft de Schotse groep Ossian sinds het midden van de jaren zeventig een klinkende naam opge bouwd. Vanaf 1989 liet de groep lange tijd niets meer van zich horen, totdat twee jaar geleden de cd The carrying stream verscheen. Volgens velen is dat het beste album van de in het verleden toch al zo veelgeprezen groep. Sinds het verschijnen van The carrying stream toert Ossian weer volop. Zondag wordt het Arsenaaltheater in Vlissingen aangedaan. door Ernst Jan RozendaaB Over folkmuziek bestaan nog al wat misverstanden. Op grond van veelgehoorde lied jes in pubs en kroegen kan bij sommigen de indruk bestaan dat het repertoire van elke band bestaat uit dezelfde uit gemolken meezingers. Dat is niet het geval en zeker niet als het Ossian betreft. De groeps leden zijn veeleer te beschou wen als klassieke musici die de originele uitvoeringspraktijk van eeuwen her voorstaan, dan als de zoveelste Dubli- ners-kloon. Commerciële tunes en songs zijn taboe, in bi bliotheken worden oude mu ziekboeken nageplozen op zoek naar originele melodieën. Die worden van een modern, soms experimenteel arrange ment voorzien. Op de cd The carrying stream wordt keurig verantwoord waar de liedjes vandaan komen en welk ver haal er achter steekt. Een gevolg van deze werkwij ze is dat de muziek van Ossian aanmerkelijk rustiger klinkt dan de meeste Ierse of Schotse folk. Er hangt een zweem van verstilling en poëzie rond de klanken die de vier man sterke formatie produceert. Twee le den van het eerste uur maken nog deel uit van de groep: zan ger/gitarist Billy Ross en har pist William (Billy) Jackson. Laatstgenoemde geniet in Schotland niet alleen faam vanwege het lidmaatschap van Ossian, hij wordt ook ge zien als een belangrijk compo nist. Zo werkte hij veel samen met het Scottish Chamber Or chestra. Volkslied Sinds mei van dit jaar heeft Schotland een eigen parle ment. Het land is nog niet on afhankelijk van het Britse ko ninkrijk, maar God save the queen wordt niet langer als het volkslied beschouwd. Daarom werd door de dagbladen The Herald en The Grampian een competitie uitgeschreven voor een nieuw Schots volkslied. Als winnaar kwam Jacksons compositie Land of light uit de bus, volgens de jury een per fecte en emotionele weergave van het Schotse landschap en de Schotse geest. Ossian moet niets hebben van commerciële tunes en songs maar zoekt originele melodieën. In de huidige bezetting wordt Ossian gecompleteerd door violist Stuart Morison en flui tist/doedelzak (dat wil zeggen: Scottish small pipesspeler Ia in Maclnnes. Net als The Dubliners kwam Ossian vroeger vrijwel jaar lijks op tournee door Neder land. Inmiddels is het lang geleden dat de groep hier inle vende lijve kon worden aan schouwd. In het tijdschrift New Folk Sounds sprak harp speler Jackson onlangs zijn verlangen uit om hier weer te komen optreden. „We staan te popelen om op tournee te ko men, want we hebben al heel lang niet meer in Nederland gespeeld. Het publiek kan een mix van oud en nieuw materi aal verwachten. Tussen de nummers door zullen we wat uitleg geven over de liederen en de composities. We hopen het publiek voor een avond te vermaken." Concert: Ossian, zondag 10 oktober in het Arsenaal theater in Vlissingen. Aan vang 15.00 uur Blaaskwartet Blaasmuziek staat centraal tij dens het eerste zondagmiddag concert van hetnieuwe seizoen in de Middelburgse Concertzaal (15 uur). Uitvoerenden zijn het Euterpe Blaaskwartet met me dewerking van pianist Maurice Lammerts van Bueren. Op het programma staan twee kwar tetten, beide van Rossini en twee kwintetten, van Ludwig Spohr en van Rimsky-Korsakov. Het Euterpe Blaaskwintet be staat uit de top van jonge Neder landse blazers. Ze zijn alle vier laureaten van verschillende na tionale en internationale con coursen. Onder de naam N0G- Blaaskwintet wonnen zij vorig jaar samen met het Duitse Saxemsenble ex aequo het eer ste internationale concours voor blaasensembles in Veenendaal. De jury met Wilem Vos als voorzitter was vol lof over de kwaliteiten en de reper toirekeuze van het ensemble. Leden van het Euterpe Blaas kwartet zoals het in Middelburg optreedt zijn fluittiste Corinne van Veen, klarinettist Lars Wou ters van den Oudenweijer, fa- gottiste Petra Wolters en hoor nist Ron Schaaper. Zij volgden hun opleiding aan verschillende conservatoria in Nederland en spelen - net als pianist Lam merts van Bueren - in verschil lende ensembles en orkesten. Zo is hij er nooit en zo is hij er twee keer binnen vier weken. Nog maar kort geleden maakte singer/songwriter Dyzack grote indruk met een optreden in Ellewoutsdijk, tijdens het Festival van Zuid-Beveland. Komende zaterdag is hij weer in Zeeland. Hij treedt op in De Piek in Vlissingen. Singer/songwriter Dyzack treedt voor de tweede keer binnen een maand op in Zeeland. foto Maarten Corbijn door Ernst Jan Rozendaal Singer/songwriter is eigenlijk een te beperkte aanduiding voor Dyzack. Hij staat zeker in de traditie van artiesten als Robert Johnson, John Martyn, Luka Bloom en Jeff Buckley. Hij is een solo-artiest die, meestal met een akoestische gitaar, zijn eigen liedjes ver tolkt. Toch is hij meer. Dyzack expe rimenteert en improviseert er op los, is gek op dwarse akkoordenschema's en afwij kende harmonieën en maakt bovendien gebruik van sam ples. Zijn debuut-cd The Rat Dance Refizz is door de popcritici en thousiast ontvangen. Hij wordt beschouwd als een van de grootste muzikale talenten die de laatste jaren in Neder land van zich hebben laten ho ren. Zijn intense, expressieve optredens zijn belevenissen, door de Piek vergeleken met een 'muzikale ontdekkingsreis naai- een andere wereld'. Het voorprogramma van Dy- zacks optreden in Vlissingen wordt verzorgd door het Zuid- Bevelandse duo The Witch Sisters. Twee stemmen, met gitaar, pan- en dwarsfluit. Concert: Dyzack, zaterdag 9 oktober in De Piek in Vlis singen. Aanvang: 22 uur. De Vlaamse (barok)cellist Mark Lambrecht. Opvallend; aanstaande vrijdag zijn in Middelburg twee concerten geprogammeerd, waarop - in verschillende set ting - cello-suites van Johann Sebastian Bach te beluiste ren zijn. De Vlaamse cellist Mark Lambrecht speelt in de Kloveniersdoelen de suites 4 en 5 (20.30 uur). In de Lu therse Kerk brengt Leendert de Jonge een transcriptie van (enkele van) Bachs cello-suites voor fluitsolo (20 uur). Haar Flashback-tournee met nummers van Stevie Won der zit er weer op, dus zangeres Trijntje Oosterhuis kan zich weer helemaal richten op de met haar broer Tjeerd opgerichte formatie Total Touch. Komende vrijdag staat een optreden in Middelburg op het programma, tijdens de Cool FM Dance Party in discotheek The Nighttrain. door Ernst Jan RozendaaB Broer en zus Oosterhuis zijn ongetwijfeld cle bekendste vex-tegenwoordigers van het R &B-genre in Nederland, zij het dat zij deze zwijmelmuziek met aanzienlijk meer pit bren gen dan hun gemiddelde Amerikaanse collega's. Zelf omschrijven ze hun muziek daarom wel eens als Euro- R&B. „Als we de huidige Ame rikaanse trend hadden moeten volgen, dan hadden we alles langzaam moeten houden en was ons album over een jaar weer uit de tijd geweest. We houden veel van het Ameri kaanse geluid, maar we heb ben meer stijlen gespeeld, waaronder veel funk, stevig rockende R&B, up tempo nummers en dance-achtige dingetjes." Trijntjes uitstap naar het oeu vre van Stevie Wonder geeft aan dat Total Touch meer in zijn mars heeft dan R&B al leen. Dat neemt niet weg dat de groep vaak uitblinkt in de relaxte, prachtig gezongen ballades (zoals 'One Moment Your Mind'). Tjeerd en Trijntje komen uit een artistiek gezin (vader Huub Oosterhuis is schrijver/- dichter/dominee, moeder is klassiek violiste). Sinds mid den jaren tachtig maken ze sa men muziek. Begin jaren ne gentig levert het ze een tweede plaats op tijdens de Grote Prijs van Nederland, en Total Touch is weer een bewijs dat de twee de in het klassement het vaak verder schopt dan de winnaar. Het debuutalbum Total Touch, dat een brug slaat tussen de soul van de jaren tachtig en de R&B van de jaren negentig, is meteen een schot in de roos. Grote hits worden gescoord met 'Touch me thei-e' en 'So mebody else's lover'. De com posities zijn van Tjeerd, Trijn tje voegt er meestal de teksten aan toe. Tjeerd is muzikaal lei der, Trijntje is het gezicht van de band. Ook de tweede cd This way doet het goed en tussen de be- drijven door trekt de groep, of Trijntje alleen, de aandacht met projecten als de titelsong- van Abeltje ('Vlieg met me mee'), de openingssong van de Amsterdam Arena ('De Zee') en de medewei'king aan al bums van collega-muzikanten als Candy Dulfer. Vrijdag treedt Total Touch om 21.20 uur op in The Nighttrain in Middelburg, tijdens de Cool FM Dance Party die om 19.30 uur be gint Trijntje Oosterhuis foto Avi Goodall door Kees Cijsouw Bij fluittist Leendert de Jonge gaat het om de eerste van een reeks van negen concerten, die hij in de maand oktober geeft in dezelfde locaties in ver schillende Nederlandse ste den: vrij kort geleden geres taureerde Lutherse Kerken namelijk. Hij trekt van Den Bosch naar Weesp en van Enk huizen naar Zierikzee (22 ok tober). Mark Lambx-echt opent met zijn optreden het concert seizoen van Incanto, stichting voor oude muziek, die er op uit is musici te vi-agen die ver- trouwd zijn met de uitvoe ringspraktijk in de stijlperio de van de geprogrammeerde werken. Lambrecht bespeelt een basse de violon, rond 1680 gebouwd door Gaspar Borbon uit Brussel. Bachs zes cello-suites horen tot de indrukwekkendstë van het héle repertoire voor het in strument. Hun technische graad van moeilijkheid neemt toe naarmate men in het zestal vordert. „Decomposities", no- teeil; Leendert de Jonge in een toelichting, „zijn hoogtepun ten van meerstemmigheid voor solo-instrument." Het bijzondere is dat de werken vanuit de eenstemmigheid zijn opgebouwd en dat de verschil lende melodische lijnen zich zowel vrij als gelijktijdig ont wikkelen. De Jonge noemt het 'een uitdaging' deze muziek om te zetten voor fluit en bo vendien passend 'binnen de talloze tx-anscripties die Bach zelf maakte van vele van zijn eigen werken en van die van andere componisten.' Cellist Mark Lambi'echt volg de zijn muziekstudies aan de conservatoria van Brugge, Gent en Brussel en speciali seerde zich daarna in de uit voeringspraktijk van oude muziek op de barokcello bij onder anderen Anner Bijlsma en Lidewij Scheifes. Hij speelt in verschillende ensembles, zoals de barokorkesten IIFon- damento en II Cardellino. Zijn vooxiiefde gaat uit naar de ka mermuziek en hij specialiseex"- de zich als continuospeler. In die hoedanigheid doen barok- specialisten als Paul Dom- brecht en Erik van Nevel vaak een beroep op hem. Lambrecht houdt zich ook bezig met ei gentijdse muziek. Dat laatste doet ook fluittist Leendert de Jonge. Zijn disco grafie bevat overwegend mu ziek van deze eeuw. Hij volgde, na zijn afstuderen aan het Sweelinckconservatorium in Amsterdam, lessen bij toon aangevende fluitisten als Karlheinz Zöller in Hamburg en Michel Debost in Parijs. Ro de draad in zijn concerten is de keuze voor een solo-program ma met werk van één compo nist. De Jonge treedt regelma tig internationaal op in vel schillende ensembles als AS- KO, Ensemble Modern, The Beau Hunks. Vrijdag 8 oktober. Middel burg Kloveniersdoelen 20.30 uur): Mark Lam brecht (cello) met werk van Bach en D. Gabrielli. Vrijdag 8 oktober: Luther se Kerk Middelburg: Leen dert de Jonge (fluit) met werk van Bach (20 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13