Het gaat mis met de Nederlandse dis Sterk fris en eetbare melk Ranja met een rietje Actie voor de Nederlandse keuken 35 Wereldkeuken verslaat authentieke streekgerechten Tal van nieuwe drankjes veroveren de markt donderdag 30 september 1999 anja met een rietjehele volks stammen zijn ermee opgegroeid. Ruim vijftien jaar was de limonadesi roop uit de handel. Maar siropenleve- rancier De Burg uit Heerhugowaard heeft Ranja terug op de markt ge bracht. De nieuwe Ranja zit in een glazen fles die niet helemaal identiek is aan het oorspronkelijke exemplaar; zo is hij veel lichter. De fabrikanten van nu hebben te maken met andere afspraken over verpakkingen dan vroeger. En werd Ranja vroeger uitsluitend in de varianten sinas en grenadine ver kocht, nu is de siroop er ook in frambo zen-, cassis- en aardbeiensmaak. Ook de smaakstoffen zijn een tikje an ders. Toevoegingen die vroeger werden toegestaan, kunnen nu niet meer door de beugel. De Nederlandse pot, wat is dat? Nog even en niemand kan meer een antwoord geven op die vraag. Nu komt er in veel huishoudens af en toe nog wel eens een authen tiek Nederlandse gerecht op tafel, maar buiten de deur eten we uit de wereldkeuken. Dat doen we overigens al heel lang. Al in de 17e eeuw lieten professionele koks zich beïnvloeden door de Franse keuken. Roer om De Nederlandse keuken is een verzameling van streekgerechten van heel Ne derland. Die streekgerechten zijn samengesteld uit produc ten die in de streek geteeld, in het wild geoogst of gevangen worden. Al dan niet op smaak gemaakt met kruiden van ei gen bodem of met vanouds geïmpor teerde specerijen. Streekgerechten ko men voort uit de een voudige maaltijden van Nederlandse boeren en vissers die op pure wijze hun eigen producten consumeer den. Onder de Oud-Nederlandsche dis val len gerechten op als groente soepen, salades, groentescho tels, aardappelen, broden, boter, kaas, eieren, melkpuddingen, papsoorten, broodschotels, pannenkoe ken, pasteien, hutspot, stamp potten, jachtschotels en vele soorten vis. Deze echte Hol landse pot is in verfijnde vorm nooit echt doorgedrongen in de horeca. Daar domineerde de Franse kookstijl die door de Nederlandse adel in de 17e en 18e eeuw in Nederland werd geïmporteerd. Begin 1900 was het in de nog beperkte horeca uitsluitend Frans wat de klok sloeg. Zelfs de Nederlandse gerechten, die er ook wel ge serveerd werden, kregen een Franse naam. Deze tweedeling tussen de dagelijkse huishou delijke voeding en het horeca- -menu is er nog steeds: de volkspot en de fijne (Franse) keuken.Pas in de jaren dertig begon de democratisering van de kookkunst, toen op de huis houdscholen meer aandacht werd besteed aan de fijne keu ken. Vooral na de Tweede We reldoorlog breidde het aantal restaurants zich uit. Waren er voor de oorlog nog maar enkele Chinese restaurants, na de oorlog had al snel el ke grote wijk of plaats zijn eigen Chi nees en kwamen ook de Italiaanse restau rants op. Rond de jaren vijftig waren er drie richtingen in de keuken: de Frans-Nederlandse keuken met de nadruk op Frans, de Burgermanskeuken die op dat moment nog het meeste van de Nederlandse keuken in zich had, maar ook al wat Franse trekjes begon te vertonen, en de Buitenlandse keukens die zich echt begonnen te ont plooien en in diversiteit toena men. foto Harry Verkuylen De makers van fris hebben de markt van de volwassenen ontdekt. Naast drankjes op basis van kruiden (het Italiaanse Crodino en het Chinese Xi) is er sinds kort een sterke frisdrank op de markt waarin behalve kruiden ook vruch ten verwerkt zijn. Terma con Limön is zo'n uit Argentinië gemporteerde drank met limoen, melisse en tijm. Een andere variant, Ter- ma Litoral, bevat bitterhout en kaneel. ,,De drank, die aan gelengd kan worden met ijs koud water, is bedoeld voor volwassenen die geen alcohol willen drinken en een spaatje of jus zat zijn. Ze hebben be hoefte aan een nieuw soort Ms met een pittiger, krachtiger smaak", vertelt C. Bos van im porteur Pie- tercil Ba- rends. Exoti sche vruch ten zijn de nieuwe ont dekking van de fris drank- en si- ropenfabrikanten. Met de ho ge temperaturen van deze zomer lijken ze daarmee een goede slag geslagen te hebben. Spa introduceerde een paar jaar geleden al mineraalwater met een smaakje: appel en cas sis. Nu hebben ze de exotische combinatie van lemon en cac tus bedacht. De makers van Karvan Cevi- tam - wie is er niet mee opge groeid? - zijn zich eveneens op een volwassener marktseg ment gaan richten met hun Lessini-lijn. Dit zijn bedui dend minder zoete siropen dan de kindervarianten met exoti sche vruchtencombinaties: cactus-citroen, mango-li moen, stervrucht-rode grape fruit en lychee-guave-a- nanas. Gezondheid „Er zijn drie algemene trends als het om drankjes gaat", zegt J. Akkerman van Campina- -Melkunie. „Gezondheid is belangrijk en het gemak voor de consument. Daarnaast speelt functional food een be langrijke rol." Gemak laat zich vertalen in kleinere ver pakkingseenheden en kant-en-klaarproducten. Het zuivelontbijt op basis van yog hurt en granen is volgens Ak kerman een gigantisch succes. Graastrend De zuivelschappen puilen uit van de nieuwe producten. Campina/Melkunie introdu ceerde onlangs speciaal voor winkels in benzinestations het Kleintje Melkunie: flesjes van 0,3 liter met een hersluitbare dop. Akkerman: „De graas- trend, waarbij mensen niet langer drie keer per dag eten maar veel meer eetmomenten hebben, zet door. Maar men wil er wel een gezonde en ver antwoorde invulling aan ge ven." Functional Food bete kent voedsel waarvan men aanneemt dat het de gezond heid ten goede komt. Yakult is daar een voorbeeld van, en de toevoegingen van extra calci um aan melk. Ook de makers van zuivel gaan zich steeds meer op verschil lende doelgroe pen rich ten. Yazoo is een zuiveldrank speciaal voor kinderen. Maar ook het moment van de dag gaat een rol spelen. Akkerman: In Engeland, de marktleider op dit gebied, is Yazoo dreamtime geïntrodu ceerd: melk met honing erin. Als het aanslaat gaan we het ook hier uitbrengen." Het ont werp van de verpakkingen van zuivel krijgt steeds meer aan dacht. Niet eerder zag een schap vol zuivelproducten er zo fleurig uit. Christa van der Hoff In de jaren zestig ging het roer in de huishoudens om en werd de Burgermanskeuken steeds zwaarder beïnvloed door de Franse keuken. Het gebruik van kruiden, nieuwe produc ten en het uit eten gaan in de snel opkomende bistro's speel den een grote rol in de Neder landse eetcultuur. Begin jaren zeventig kwam de nouvelle cuisine in zwang en was het afgelopen met de strakke Franse keuken. Vanaf dat moment lijkt alles te kun nen en te mogen op culinair ge bied. De integratie van buitenland se keukens en winkels in de Nederlandse eetcultuur heeft de afgelopen dertig jaar zo'n grote vlucht genomen dat jon geren nauwelijks nog weet hebben van de smaak van de Nederlandse keuken. En on bekend maakt onbemind. De trend van fusion-koken zal zich nog verder doorzetten, waardoor de Intemationale- of Wereldkeuken nog meer op de voorgrond komt. Nu al staan er op veel menu kaarten Aziatische, Afrikaan se en Europese gerechten door elkaar. Met de modegril fusion worden deze keukens ver mengd tot een kakofonie van smaken die geen enkele cultu rele of streekgebonden achter grond meer hebben, een stamppot van keukens met uiteindelijk een een- heidssmaak. Origineel Uiteraard heeft de fusie-keu ken ons ook mooie nieuwe combinaties/gerechten ge bracht, maar daarnaast moe ten we ons sterk maken om de originele keukens en vooral de Nederlandse keuken in ere te houden. Kunnen we er, zoals met de aardappel, geen expe ditie op uitsturen om de oer vorm terug te vinden en alsnog een eigen fijne keuken op te Erik Hubertsen, chef-kok van ver zorgingscentrum De Looborch in Zeist, is zeer begaan met de Neder landse keuken en promoot deze dan ook actief. Hij presenteerde met zijn koksbriga de het afgelopen jaar de campagne Tafelen in Nederland aan de bewo ners van het zorgcentrum. „We hebben de provincies met hun streekgerechten onder de loep geno men: gerechten met de bijbehorende aankleding en muziek. Dit jaar vol gen we de culinaire campagne: Een eeuw tafelen in Nederland met uit elk decennium een aantal gerechten", ver telt hij.De gerechten, die te vinden zijn in het recent uitgegeven, zeer fraaie Het kookboek van de eeuw zijn aan de hedendaagse voedingsnormen aangepast. Nagerechten zijn bijvoorbeeld min der zoet gemaakt en vette sausen zijn met niet vette componenten minder vet gemaakt zonder aan smaak in te boeten. melkuró

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 35