Oudere vaak slachtoffer geweld Bronzen Pandabroodje voor prins Leerlingen varen nieuwe school open Machinefabriek krijgt toch nieuwe directie Werkgevers noemen Klimaatnota ramp voor werkgelegenheid Zeeuwse thuiszorg ziet niets in Utrechtse wervingscampagne Automobilisten en toeristen eisen regels veiligheid tunnels 17 Mishandeling meestal gevolg van machteloosheid verzorgers Politie flitst duizenden hardrijders Deodorant Terneuzenaar mishandeld zeeuwse almanak Meeëter PZC ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 29 september 1999 doorMaurits Sep VLISSINGEN - De huidige di rectie van de Machinefabriek van de Koninklijke Schelde Groep moet in de aangekon digde reorganisatie wel dege lijk het veld ruimen. De Centrale Ondernemings raad had dat als eis gesteld. Volgens COR-voorzitter R. de Jonge heeft de Raad van Be stuur die eis gehonoreerd. KSG-woordvoerder T. L. van de Poel van de KSG verklaarde maandag dat de leiding aan blijft en de directie gaat voeren over de twee nieuwe BV's die uit de Machinefabriek voort komen. In een nadere toelich ting zegt Van de Poel dat de huidige directie 'vooralsnog' aanblijft, 'tot er een nieuwe lei ding is'. Bovendien blijven de directeuren werkzaam binnen de KSG. De Schelde voert ge sprekken met een kandidaat voor de opvolging van de hui dige directie van de Machine fabriek. Die kreeg forse kritiek over zich heen van zowel de on dernemingsraad als de raad van bestuur. De directie zou signalen dat het de verkeerde kant opging te lang hebben ge negeerd. De Centrale Onderne mingsraad heeft onderzoeken gelast naar de omvang, samen stelling en beste positie van vijf bedrijfsonderdelen. De onderzoeken moeten voor het einde van dit jaar klaar zijn. De reden daarvoor is dat dan de opzegtermijnen aflopen voor de mensen die bij de Ma chinefabriek moeten vertrek ken. COR-voorzitter De Jonge hoopt dat de onderzoeken aan tonen dat sommige arbeids plaatsen niet kunnen verval len. „Omdatmensen dannogin de opzegtermijn zitten, kanhet ontslag zonder problemen worden teruggedraaid." Tot zijn grote teleurstelling heeft De Jonge moeten consta teren dat vijf van de zeven le den van de ondernemingsraad van de Machinefabriek tot de ontslagenen behoren.Maar er is absoluut geen sprake van ontslag omdat men zich kri tisch heeft uitgelaten over het bedrijf. Dat zij weg moeten is geheel conform de afspiegeling van bijvoorbeeld leeftijd en dienstjaren. Ik kan er dus niks aan veranderen." door Arjan van Westen iVLISSINGEN - Een op de twin- lig ouderen in Zeeland is het Slachtoffer van verbaal of fysiek geweld. Ook krijgen senioren op grote schaal te maken met dief stal. De daders zijn familiele den, bekenden of verzorgers. Welzijnsorganisatie Scoop zet ten netwerk op om deze vorm van mishandeling en uitbuiting 'te bestrijden. it onderzoek van de Vrije Uni- 'ersiteit in Amsterdam bleek inlangs dat vijf procent van de :elfstandig wonende 65-plus- ;ers in Amsterdam het slachtof fer is van geweld en diefstal bin- ïen de relationele sfeer. ,,Die ijfers zijn zonder meer toepas bar op Zeeland", zegt G. van teeuwen, consulent ouderen bij icoop. Verbale agressie komt jvolgens haar het meest voor, ge volgd door diefstal en lichame- ii]k geweld. Het gaat altijd om tructurele agressie tegen be- aarden die van zorg afhanke- ijk zijn. Een enkele keer is er sprake van opzettelijke langdu rige verwaarlozing. Het netwerk waarin naast Scoop de Zeeuwse Stichtingen Welzijn Ouderen, de SOS Tele fonische Hulpdienst, Algemeen Maatschappelijk Werk Walche ren en Slachtofferhulp Zeeland bijeenkomen, moet mishande ling opsporen en hulp verlenen. Huisartsen en andere professio nele zorgverleners gaat het net werk op het probleem wijzen. Het onderwerp ouderenmis- handeling zit volgens Van Leeu wen nog in de taboesfeer. De slachtoffers durven er niet voor uit te komen. Bovendien willen ze de relatie met de dader niet op het spel zetten. Onwetendheid is de oorzaak van veel agressie. Van Leeuwen woonde deze week in Ede een congres bij over ouderenmis- handeling. Een spreker haalde tot haar genoegen het woord 'mishandelen' uit elkaar. „Door te spreken over mis-handelen geef je goed aan wat het pro bleem is." Familie en andere verzorgers kunnen de druk niet aan. Ten einde raad schreeuwt men tegen de oudere, zonder zich te realiseren wat dit voor het slachtoffer betekent. Wordt de stress groter, dan gaan som mige verzorgers over tot fysiek geweld. Van Leeuwen zegt dat het in mindere mate ook in de professionele hulpverlening ge beurt. Dementie Veel aandacht vragende demen te bejaarden, die thuis door fa milie worden verzorgd, krijgen het meest te maken met geweld. Overbelasting en onbekendheid met dementie zijn er de oorzaak van. Ten einde raad bindt de ioor Maurits Sep BORSSELE - De Klimaatnota van minister Pronk van milieu is funest voor de werkgelegenheid in Midden-Zeeland. Dat schrij ven de afdeling Zeeland van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel en de Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) in brieven aan Pronk en ide Tweede Kamer. Zij pleiten daarom voor het openhouden van de kerncentra le Borssele en voor minder ver gaande milieumaatregelen voor kolencentrales. Pronk wil dat kolencentrales jvorden omgebouwd om op gas te worden gestookt. Gas is beter poor het milieu, omdat daarbij ininder broeikasgassen worden MIDDELBURG - Aan de inmiddels tienduizenden bonnen die sinds half juni zijn uitgeschreven voor verkeersovertredingen, heeft de politie er vorige week weer ruim 7700 aan toegevoegd. De helft betrof snelheids overtredingen op de rou tes Goes-Grevelingen- dam en Vrouwenpolder- Schouwen. Op de trajec ten werden 3968 mensen betrapt die te hard reden. Daarnaast betrapten ver- keerslicht-annex snel heidscamera's er 654 be stuurders die te hard en/of door rood licht reden. Op Walcheren kregen 838 vorige week een bon voor te hard rijden, in West- Zeeuws-Vlaanderen 814, in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren 731 en op Tholen 310. In de laatste twee re gio's werden nog eens 371 (Oost-Zeeuws-Vlaande- ren) en 400 (Tholen) men sen geknipt door een ge combineerde camera. Verder kregen nog 250 mensen een bekeuring voor het niet-dragen van de autogordel en hadden 6 motor- of bromfietsrij ders geen helm op. verzorger bijvoorbeeld de de mente vast. „De agressie is het gevolg van wanhoop", merkt Van Leeuwen op. Verleiding Financiële uitbuiting van be jaarden komt op grote schaal voor. Daders hebben veelal een drank- of gokverslaving of langlopende schulden. De oude ren lenen bijvoorbeeld te goeder trouw geld aan hun kinderen. Van Leeuwen: „Brengen ze dat later ter sprake, dan zeggen de daders: 'Dat heb je toch gege ven, weet je dat niet meer?" Veel familieleden zijn verantwoor delijk voor de financiële zaken van ouderen. De verleiding is dan groot om misbruik van deze taak te maken. De vergeetachtigheid van be jaarden roept misbruik op. Van Leeuwen wil onder meer van wege het hoge aantal diefstallen met de politie om de tafel gaan uitgestoten. Voor de Elektrici- teits-Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) is dit een ingrijpende beslissing, omdat het bedrijf voor een groot deel afhankelijk is van kolenge- stookte elektriciteitscentrales, zoals die in Borssele. EPZ wordt extra getroffen omdat de kern centrale Borssele in 2004 dicht gaat. Nijverheid en Handel wijst Pronk erop dat de EPZ-centra- les in Borssele door de Klimaat nota geen toekomst meer heb ben. Sluiting zou betekenen dat negenhonderd mensen op straat komen te staan. Gezien de pro blemen waarin ook de Konink lijke Schelde Groep al verkeert en de andere industrieën die eveneens inkrimpen, kan de Zeeuwse economie zo'n klap niet verwerken, voorspelt voor zitter K. Scherphuis. De BZW richt zijn pijlen op pre cies dezelfde punten in de Kli maatnota. De omschakeling van kolen naar gas vereist extra investeringen, terwijl eerdere investeringen nog niet zijn afge schreven. Dit leidt er volgens de BZW toe dat EPZ de prijs voor stroom moet verhogen en daar mee zijn concurrentiepositie verspeelt. Onbegrijpelijk Vooral sluiting van de kerncen trale is voor Nijverheid en Han del en de BZW onbegrijpelijk. Beide constateren dat Pronk er aan voorbijgaat dat de kerncen trale goedkope en schone elek triciteit levert, omdat er geen C02 bij vrijkomt. Bovendien is de centrale onlangs volledig ge moderniseerd. Sluiting staat gelijk aan het weggooien van al die investeringen. De BZW be treurt het tevens dat daardoor technologische kennis verloren MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter heeft dinsdag een 36-jarige man uit Goes bij verstek veroordeeld tot twintig dagen cel. De Goesenaar stal 17 juli dit jaar bij Albert Heijn in Gissin gen 37 spuitbussen deodorant met een waarde van 200 gulden, maar kwam door zijn vreemde houding niet langs de kassa. De spuitbussen had hij namelijk onder zijn kleren verstopt. Het vonnis kwam overeen met de eis van de officier van justitie. Prins Bernhard kreeg gisteren als president van het Wereld Natuur Fonds een bronzen Pandabrood aangeboden; het fonds vierde dat er in tien jaar 65 miljoen broodjes zijn verkocht. foto Raymond Rutting/ANP door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een lekker broodje voor een goed doel. Dat is het recept van de ge zamenlijke actie 'Help de natuur een pootje, eet een Pandabroodje' van het We reld Natuur Fonds (WNF) en bakke- rijgrondstoffenproducent Koninklijke Zeelandia uit Zierikzee. Het leverde het WNF in tien jaar tijd zes eneenhalf miljoen gulden op. WNF-presi- dent prins Bernhard kreeg dinsdag ter ge legenheid van het jubileum en de verkoop van het 65 miljoenste Pandabroodje een bronzen Pandabroodje. Twaalf weken na het begin van de actie in 1989 reisde een delegatie van Zeelandia naar Soestdijk om een cheque van 650.000 gulden aan prins Bernhard aan te bieden. Gisteren reisde onder aanvoering van directeur G. Rietveld van Zeelandia opnieuw een ploeg naar het paleis. Dit keer om een zeer grote munt, het symbool voor de zesen eenhalf miljoen gulden, aan de prins te overhandigen. Het Pandabroodje is volgens Rietveld een trendsetter gebleken. In de tien j aar dat de actie loopt is het broodassortiment enorm verbreed, zowel bij ambachtelijke bak kers als de broodafdeling in de super markt. Toch is dat volgens Rietveld niet ten koste gegaan van het Pandabroodje. WNF en Zeelandia koppelen een actie aan het jubileum. De consument krijgt bij aankoop van een Pandabroodje een kleurplaat en een exemplaar van het WNF-jeugdblad Tam Tam. Kinderen kunnen hun kleurplaat inleveren bij him bakker. De winnaars van de kleurwed- strijd krijgen twee vrijkaartjes voor de theatershow Bart Hupie en het vreemde geluid. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Vijfentwintig jaar geleden stond zijn moeder er, als klein meisje, met de toen malige burgemeester J. C. As- schoff van Terneuzen. Dinsdag middag deed Eelco van Es (3,5) het nog eens dunnetjes over. Met een tiental schoolkinderen vaarde hij in een sloepje op wie len het schoolplein op. Daar meerde hij aan en met de hulp van wethouder A Stahl- Hemelsoet wierp hij de tros om de meerpaal op het plein. Hier mee was de heropening van openbare basisschool De Meer paal met in Terneuzen, na de fu sie met De Wiekslag, een feit. De kinderen van de fuserende scholen hadden een passende yell bedacht. 'Wiekslag en Meerpaal zijn nu bij elkaar, onze school is nu helemaal klaar, hoe ra hoera laat de duiven nu vrij, met de nieuwe school zijn we al lemaal blij', schreeuwden ze in koor. De vrijgelaten duiven, symbool voor De Wiekslag, von den al gauw hun vrijheid. ,Het is niet alleen een meerpaal, maar ook een mijlpaal", zei Stahl-Hemelsoet na de opening. In het kort legde ze de beweeg redenen van de gemeente uit om tot de veelbesproken fusie over te gaan. „De Wiekslag werd steeds minder groot. En het ge meentelijk huisvestingsbeleid is om elke school op één locatie te huisvesten. De Wiekslag was de openbare school die het dichtst bij De Meerpaal is gesi tueerd. De Meerpaal is bereik baar voor iedereen uit Oude- landsehoeve, Katsepolder, St. Annapolder en Zeldenrust." Golfslag Cor Reijn, woordvoerder van de medezeggenschapsraad van de beide scholen, riep het gemeen tebestuur op aandacht te beste den aan de bereikbaarheid voor iedereen uit dat gebied. Daar naast drong hij aan op behoud van De Golfslag. „Het is goed om in deze school te investeren" meende hij. Schoolhoofd T. Brei wilde nog even kwijt dat de dag voor hem persoonlijk toch een rouwrand- je had. „Ik betreur het dat er weer een openbare school is ver dwenen. Er is ook nog weinig ruimte op het schoolplein, maar ik ben ervan overtuigd dat dat binnenkort is opgelost", zei hij, met een veelbetekenende blik naar mevrouw Hemelsoet. door Arjan van Westen zitten. Harde maatregelen zijn niet de oplossing. „Belangrijk is om de bestrijding van deze vor men van geweld en diefstal laagdrempelig te houden." Ze wijst wederom op de nauwe band tussen dader en slachtof fer. „De dader is zelf ook vaak slachtoffer." VLISSINGEN - De jaarlijkse Dag voor de Thuiszorg, die dins dag werd gehouden, wordt steeds vaker aangegrepen om het personeelstekort in de sector aan de orde te stellen. De Zeeuwse directies zien de belo ningen, die hun collega's in de Randstad geven als nieuw per soneel wordt binnengehaald, als ongewenst. Utrechtse thuiszorginstellingen zijn gisteren een ludieke actie begonnen. Personeel gaat met een beloningssysteem nieuwe collega's werven. Een nieuwe medewerker levert punten op. Zo kunnen de medewerkers sparen voor auto's, paarden of reizen naar Afrika. Voor Zee land voorlopig een ver-van- mijn-bed-show. Om in de toekomst niet naar dit soort acties te hoeven grijpen, willen de Zeeuwse thuiszorgor ganisaties samen met andere zorginstellingen het imago van de zorg verbeteren. Een mede door de provincie betaalde cam pagne begint in november. „Wij hebben geen problemen met het opvullen van vacatu res', zegt directeur L. Phemam- bucq van Thuiszorg Walcheren. Hij erkent wel dat het moeilij ker wordt. Dat de belangstelling voor werk in de zorg onder jon geren in zeer grote mate tanende is, betwijfelt Phemambucq. „Uit een enquête van Elsevier bleek dat schoolverlaters best in de zorg willen werken. We ston den op de derde plaats, net ach ter de IT-sector." „De actie in Utrecht mikt vooral op korte-termijnsucces", stelt algemeen directeur A Schelf hout van Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen. „Wat heb je aan mensen die na een half jaar weg zijn?" Hoe moeilijk het is om nieuw personeel te vinden, heeft Schelfhout al ondervonden. Be gin dit jaar was er een groot te kort. Mede dankzij een financi ële injectie zijn er in de loop van het jaar tachtig vacatures opge vuld, waarvan veertig nieuwe arbeidsplaatsen. Net als Pher- nambucq doet Schelfout een be roep op zijn personeel. Schelf hout: „Ik heb onlangs nog aan de medewerkers gemaild en ge vraagd of ze anderen voor een baan in de thuiszorg willen inte resseren." Advertentie De Oosterschelde Thuiszorg plaatste twee weken geleden een advertentie in de krant. Tientallen medewerkers zoeken ze. „Er is niet of nauwelijks op gereageerd", aldus directeur D. J. van Zwoll. Ondertussen is de wachtlijst verder opgelopen. Desondanks betwijfelt ook Van Zwoll of de Utrechtse wervings acties het gewenste resultaat hebben. „We hebben 1500 men sen in dienst, zij zijn de beste ambassadeurs voor dit werk." Dat het zwaar is mag van hem best gezegd worden. Maar daar staat volgens Van Zwoll en zijn twee Zeeuwse col lega's een goede beloning en een verantwoordelijke baan tegen- TERNEUZEN - Een zeventien jarige Terneuzenaar heeft dins dag aangifte gedaan van mis handeling en bedreiging. De mishandelingen vonden plaats op 20 en 25 september op de Guido Gezellelaan. Oud- landseweg en de Sloelaan. Hier bij kreeg hij een klap op één van z'n ogen en bij een tweede mis handeling gaf de dader hem een kras op z'n wang met een mes. De dader is een gekleurde man van ongeveer 1.80 tot 1.90 meter lang, draagt dreadlocks met ge kleurde strikjes en touwtjes. Hij heeft een normaal postuur. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Internatio nale Automobielfederatie (FIA) en de Internationale Organisa tie voor Toerisme (AIT) hebben dinsdag bij de Europese Com missie aangedrongen op een grondig onderzoek naar de vei ligheid van verkeerstunnels in Europa. Transportorganisaties pleiten voor een keurmerk voor tun nels. De directie van de NV Wes- terscheldetunnel vindt dat een goede zaak en pleit ervoor de controle in handen te geven van de landsregeringen. De Westerscheldetunnel geldt, hoewel nog verkerend in de pril le bouwfase, internationaal als voorbeeld van optimale veilig heid. De druk op de Europese Com missie om veiligheidsvoorwaar den te stellen aan veikeerstun- nels is ingegeven door een onderzoek van de Duitse auto mobilistenorganisatie ADAC. Het werd in juni uitgevoerd. Be langrijkste conclusie: bijna de helft van de grote tunnels in Eu ropa voldoet niet aan de veilig heidseisen. Veel verbindingen zijn al meer dan twintig jaar ge leden aangelegd. Ze bieden bij calamiteiten onvoldoende ont snappingsmogelijkheden en de ventilatie laat te wensen over. Wereldwijd Onderzoek moet nu uitwijzen waar zich de grootste proble men voordoen. De Mont Blanc- tunnel en de Tauemtunnel, waar zich dit voorjaar regel rechte rampen voltrokken, staan bovenaan de lijst van 'probleemtunnels'. De Automo bielfederatie en de toeristen- branche vinden dat eigenlijk wereldwijd de bouwtechnische aspecten in kaart moeten wor den gebracht. Prima De directie van de NV Wester scheldetunnel vindt dat prima ontwikkelingen. Woordvoerder J. van Gorp: „Wij hebben de in druk dat de veiligheid in ons ontwerp optimaal is gegaran deerd, al kun je calamiteiten na tuurlijk nooit uitsluiten. We hebben, mede na overleg met deskundigen van het ministerie van Binnenlandse Zaken, zelfs nog 350 miljoen gulden extra uitgetrokken voor extra maat regelen. De aanleg van dwars verbindingen om de 250 meter in plaats van de aanvankelijke 500 meter is daarvan het beste voorbeeld. En we hebben tus sentijds nóg een aantal aanpas singen toegevoegd. Na de ram pen in de Mont Blanctunnel en de Tauerntunnel hebben we de rapportage over die branden goed bestudeerd. Je weet maar nooit of je iets over het hoofd hebt gezien. Maar we konden er niets mee; er was al aan alles ge dacht, gelukkig." Advertentie HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 Wethouder A Stahl-Hemelsoet helpt de drieënhalf jarige Eelco van Es de sloep aan te meren bij de her opening van De Meerslag. foto Charles Strijd De bieten- en aardappel oogst is in volle gang. Het zijn lange dagen voor boeren en loonwerkers. Om tijd te spa- ren, eten de mannen van het loonbedrijf regelmatig een hapje mee bij de boer. Dit meeëten is voor sommi gen een ware culinaire ont dekkingstocht. In elk geval voor deze Sint-Annalandse kracht die bij een boer in de buurt van Tholen de piepers uit de grond moest halen. Nadat de vrouw des huizes de maïssalade op tafel had ge zet, viel deze doorgaans zo zwijgzame Stallander bij kans van zijn stoel van verba zing. „Maè da's mais, dat èk a dik- kel op 't land hezieë, moe 'k dochte dat ze dat an de vèrkens voerden", sprak hij i dankbaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45