Borst gaat onderuit met drankplan Cohen loodst regeling voor witte illegalen door parlement E U R0 PA K K E R 4 WEKEN HERFSTUITVERKOOP ASSEMEUBELEN Mm mM w ■L a B W Meerderheid Kamer vindt alcoholbeleid minister te betuttelend Serviërs dood na - aanslag Kosovo Nationale stille tocht trekt tweeduizend deelnemers RLi Lottospelers Italië In alle staten: Rome roomt prijs der prijzen af NedCar in Born heeft toekomst Wapens tegen misbruik Internet De merklap is terug Schip mag na explosie Wester schelde niet op VOOR 16,00 JA, ik wil: m wmmmm 17° 14° Perioden met regen Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, plaatselijk met onweer. Matige tot harde zuidwestenwind. Maximum 17 graden. 242e jaargang no. 230 woensdag 29 september 1999 losse nummers 1,80 'f door Lianne Sleutjes DEN HAAG - De Tweede Kamer vindt de aanscher ping van de drank- en ho- recawet te betuttelend. PvdA, VVD, D66 en het CDA voorzien droogge legde sportkantines en be drijfsrestaurants als het kabinet zijn zin krijgt. Bedrijven kunnen zelf wel be palen of zij hun personeel een pilsje verkopen of niet, vinden zij. En als sporters niet in de sportkantine terecht kunnen, gaan ze wel naar het café ver derop. Minister Borst (Volksgezond heid) wil het alcoholmisbruik tegengaan door het aantal ver kooppunten te verminderen. Tankstations en tabakswinkels mogen straks geen alcohol meer verkopen. Reclame moet wor den beperkt. Verder moet de be staande leeftijdsgrens voor het kopen van alcohol -zestien jaar voor wijn en bier en achttien voor sterke drank- strikt wor den nageleefd. Ook mogen jon geren onder de zestien niet meer in grote dansgelegenheden ko men om te voorkomen dat ze daar drank krijgen. Een heikel punt is haar voorstel om de verkoop van alcohol in bedrijfsrestaurants verbieden. In sportkantines en buurthui zen moet de barkeeper een di ploma 'sociale hygiëne' hebben anders mag hij geen alcohol schenken. Als dat toch gebeurt, kan de kantine worden droog gelegd. Het CDA vindt die diploma-eis 'raar en duur'. De partij vreest dat er straks geen vrijwilliger meer te vinden is die bardienst wil draaien in het clubhuis. De PvdA denkt dat alcoholmis bruik te beperken is door sociale controle. „Ouders en sportver enigingen kunnen zelf wel cor rigerend optreden", meent Apostolou. D66 ziet meer heil in reclames in een 'trendy-jongeren jargon' om de jeugd van de alcohol af te houden, aldus woordvoerster Scheltema. Het. van voetbalstadions en onder wijsinstellingen kan zij wel bil lijken. De scheiding die Borst wil aan brengen tussen productie en consumptie van alcohol gaat Scheltema en ook WD'er Udo echter weer te ver. De minister wil proeflokalen verbieden zo als die bij sommige brouwerijen zijn ingericht. De minister stelt zich op het standpunt dat op de plek waar drank wordt ge maakt, deze niet mag worden geconsumeerd. Minister Borst antwoordt de Kamer vandaag. GPD PRISTINA - Bij een a de voornamelijk door Serviërs bewoonde plaats Bresje, op en kele kilometers van Pristina, zijn gisterochtend twee Serviërs om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de VN-vredesmacht KFOR raakten veertig mensen ge wond, van wie vier ernstig, toen twee granaten ontploften op het volle marktplein. Alle doden en gewonden zijn Serviërs. De granaten zouden door mid del van geweren afgevuurd zijn uit een huis aan het plein. KFOR-soldaten hielden gister middag vier verdachten aan. RTR/AFP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Tweeduizend mensen heb ben gisteren in Den Haag meegelopen in de eerste nationale stille tocht tegen ge weld. Met witte rozen in de hand trok een stoet scholieren, burgemeesters en pro minenten van het Malieveld naar het Binnenhof. Daar overhandigde een dele gatie van de Stichting Gorcum Tegen Ge weld een petitie aan minister Korthals van Justitie. In die petitie dringt de stichting aan op een generaal pardon voor het inleveren van wapens, meer aandacht voor slacht offers van geweld en het tegengaan van groepsgedrag. Minister Korthals zegde toe na overleg met de ministers Peper (Binnenlandse Zaken) en Van Boxtel (Grote steden- en Integratiebeleid), zo snel mogelijk te reageren op de sugges ties uit de petitie. Zelfs met het aantal genodigden in het achterhoofd vond M. Krol, voorzitter van de stichting, de opkomst fantastisch. Alle middelbare scholen en colleges van burgemeesters en wethouders in Neder land waren uitgenodigd. „Maar je kunt niet verwachten dat heel Nederland komt. Dit is eigenlijk al meer dan we hadden verwacht", aldus Krol. Een tiental burgemeesters waaronder die van Gorinchem, Tilburg, Hendrik- Ido-Ambacht, Groningen en Den Helder had de uitnodiging aanvaard. Andere ge meenten stuurden een afvaardiging. Er liepen ook enkel bekenden mee, zoals schrijfster Yvonne Keuls en rabbijn Soe- tendorp. De Stichting Gorcum Tegen Geweld werd vorig jaar opgericht na de schiet partij in Gorinchem waarbij twee meis jes werden gedood. Na hun begrafenis sen hield de stichting een stille tocht die 25.000 mensen op de been bracht. ANP/GPD (Advertentie) Winterviolen, in verschillende vrolijke kleuren. Compleet in handige draagtray. 10 stuks GOES, NIEUWE RIIKSWEG 2D. 0113-215595. RENESSE, LA0NE 20, 0111-461031, OOSTBURG, NIEUVELTWEG 56, 0117-452279 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Coalitiepartijen PvdA, VVD en D66 hebben zich zonder veel morren neergelegd bij de eenmalige regeling voor witte illegalen van staatssecre taris Cohen van Justitie. Geen van de regeringsfracties in de Tweede Kamer bleek bereid de kritiek 'hard uit te spelen'. Cohen wil witte illegalen die kunnen aantonen dat zij vanaf 1 januari 1992 in Nederland heb ben gewoond, vanaf die datum tot 1 juni 1998 een sofinummer hadden en een geldig paspoort, de kans geven om alsnog in Ne derland te kunnen blijven. Zij kunnen tussen 1 oktober en 1 december een verzoek indienen bij de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND). Cohen voelt er niets voor om de regeling ook te laten gelden voor witte illegalen die eerder vrij willig zijn vertrokken. PvdA en D66 leken aanvanke lijk aan te dringen op een ver soepeling van de regels. Zij be kritiseerden onder meer de eis voor de witte illegalen om een paspoort te kunnen tonen om kans te maken op een beoorde ling van hun dossier. Voor som mige illegalen is het onmogelijk (Advertentie) ledereen kan profiterenl hn 29 september t/m Ridderkerk - Van 29 september t/m 30 oktober wordt bij Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een spectaculaire herfstuitverkoop gehouden. U kunt nu voor weinig geld in het bezit komen van een schitterend kwaliteitsmeubel, want honderden eiken, grenen en koloniale eethoeken, kasten, dressoirs, kleinmeubelen, lederen en stoffen bankstellen wor den verkocht VOOR DE HALVE PRIJS. U hebt bijvoorbeeld al een prachtig massief eiken dressoir van 200 cm breed, met een zee aan bergruimte, van 1790,- voor slechts 895,-. Alle meubelen worden onder volle dige garantie verkocht, gratis thuis gebracht en vakkundig geplaatst. Reservering voor latere levering is mogelijk. Wie meubels nodig heeft kan zijn Meubelboerderij De Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk (wijk Bolnes) bij Rotterdam. Dagelijks geopend van 10.00-18.00 uur. Vrijdags koopavond. Zondags gesloten. Gratis parkeren voor de deur. door Hans Geleijnse ROME - Goklustige Italianen kunnen vanavond voor de laatste keer hun geld inzetten voor een Super Prijs in de Su- perenalotto. De gelukkige die zes van de negentig nummers juist voorspelt, wint 92 mil jard lire (ruim 104 miljoen gulden). De centrum-linkse regering vindt dat een waan zinnig bedrag. Per decreet zal deze week worden bepaald dat de hoofdprijs in de lotto voortaan 'slechts' vijftig mil jard lire mag zijn. Lotto-organisator Sisal is in alle staten. Gevreesd wordt dat de 'Superena' zijn aan trekkingskracht zal verliezen, want gigantische prijzen trekken gigantische inzetten aan, is de redenering van Si sal. En de regering werd voor gerekend dat de twee lotto trekkingen per week dankzij de kansspelbelasting de schatkist vorig jaar injecteer den met dertien biljoen lire (ruim veertien miljard gulden Dat de hoofprijs tot astrono mische hoogten kan oplopen heeft alles te maken met de minieme winstkansen. Wie met één rijtje voor achthon derd lire meedoet heeft een kans van één op de 448 mil- j oen om als winnaar uit de bus te komen. Geen wonder dat de jackpot al 24 trekkingen maagdelijk bleef en het prij zengeld navenant opliep. Steen des aanstoots voor de regering is bovendien dat er maar twee prijzen worden uit gekeerd: zes goed en vijf plus het reservegetal, hier 'jolly' geheten. Volgens staatssecre taris van Financiën Visco moeten er meer gelukkigen komen. Ook bij vijf, vier en drie goed zou - als de jackpot blijft staan - de kassa moeten rinkelen. De regering verwijst daarbij naar een fiks aantal corrup tieschandalen sinds de Supe- renalotto-gelddroommachine twee j aar geleden in beweging werd gezet. De lotto-verslaaf den zitten daar niet mee. Zij raadplegen waarzeggers en helderzienden of organiseren zich in 'teams' die met inge wikkelde kruisschema's hun winstkansen denken op te krikken. GPD aan die papieren te komen. Co- hen verklaarde dat dan een 'ont heffing' geldt. Vreemdelingen die eerder Ne derland zijn uitgezet, een crimi neel verleden hebben of valse papieren hebben gebruikt, val len buiten de regeling. De Ka merleden Kamp (WD) en Wijn (CDA) hekelden het feit dat dit niet geldt voor illegalen die op het moment van uitzetting 'ver dwenen zijn' en dus niet 'fysiek' zijn uitgezet. Ook dan is voor hen duidelijk dat de staat deze mensen 'niet tolereert'. ANP Volvo en Mitsubishi blijven ook na 2 00 5 samenwerken via een joint venture bij NedCar in Born. Beide autofabrikanten heb ben voordeel van de samenwerking op het gebied van bevoor rading en bij het gebruik van productielijnen. Het akkoord maakt een einde aan de onzekerheid over het voortbestaan van NedCar in Born. Bedrij v'en geven, om te voorkomen dat sites over (kinderpor no of rassenhaat worden uitgewisseld, niet iedere werknemer toegang tot Internet. Soms wordt een Firewall geïnstalleerd om ongewenste informatie buiten de deur te houden. Andere bedrijven schaffen een filterabonnement tr\ rij aan, dat bepaalde informatie blokkeert. De merklap is weer in trek. In de jaren zestig en zeventig was er een dip, maar nu trekt de belang stelling voor borduren weer aan. Het blijkt uit de belangstelling voor ten toonstellingen en uit nieuwe ontwerpen. Het blijkt ook uit een boekje, dat deze week verschijnt over deze eeu wenoude bor- duurtraditie. ff feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: radio en televisie: 7; uit: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,18,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitenge bied: 27,28,29,30 en 31 De moeder v.an Dick Reintjes uit Huizen tijdens de stille tocht. Haar zoon werd twee jaar geleden na een ruzie door vier mannen in Huizen doodgeslagen. foto Raymond Rutting/ANP door Ben Jansen VLISSINGEN - Rijkswater staat en het ministerie van Vrom onderzoeken of een bulkcarrier met een mogelijk explosieve la ding de Westerschelde mag op varen naar Antwerpen. Onderweg vanaf de Verenigde Staten heeft zich op de Atlanti sche Oceaan aan boord van het schip een explosie voorgedaan, waarbij twee bemanningsleden om het leven kwamen en één zwaargewond raakte. Het schip, de Karteria, ligt nu 25 ki lometer voor de kust bij Oosten de in het Belgische gedeelte van het mondingsgebied van de Westerschelde. De Karteria (150 meter lang, Maltese vlag) is geladen met 22.000 ton van een soort ijzer erts waaruit waterstof vrij komt. Waterstof vermengd met zuurstof levert knalgas op. De explosie op de oceaan deed zich volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat voor tijdens las- of slijpwerkzaamheden. Bij de Azoren zijn de slachtoffers van de ontploffing van boord gehaald en zijn noodreparaties uitgevoerd. Daarbij is geconsta teerd dat de romp van de Karte ria ogenschijnlijk onbescha digd is gebleven. Aan dek heeft de explosie wel schade aange richt. Nadat de Karteria zijn tocht richting Antwerpen had ver volgd, meldde het schip zich aan bij het Schelde Coördinatie Centrum. De ertstanker kreeg geen toestemming zonder meer de riviermond binnen te varen. Sinds vrijdag ligt het daarom voor de Belgische kust. Rijkswaterstaat en Vrom probe ren een antwoord te krijgen op de vraag of de Vlaamse en Ant werpse autoriteiten wel willen dat de Karteria doorvaart. Bo vendien wordt geprobeerd dui- delijkte krijgenhoegroothetri- sico is dat zich bij de vaart over de Rede van Vlissingen en op de Westerschelde opnieuw een ex plosie voordoet. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) (Advertentie) De Nephrolepis cordifolia kennen we beter als 'Lemon Button' varen. Een ijzersterke pl^nt die ook in de winter z'n blad behoudt. In de mooie ecru kleurige vaas komt hij goed tot zijn recht. Hoogte plant 30-35 cm, hoogte vaas 24 cm. Samen van 15.95 voor een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 - een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC HET GROENE WARENHUIS Koopavond: vrijdag tot 20.45 uur. Maandag t/m zaterdag v.a. 8.45 uur. 7132 000002 9S9HBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1