Gapinge wil vrij liggend fietspad Sloop pand Walstraat 38 sluit een tijdperk af PZC PZC Plaats van nieuw stadskantoor over maand bekend Scholen zoeken alternatieven voor overblijfmoeders zeeland 19 Bewoners vinden Schellachseweg na reconstructie onveiliger Scholen Middelburg verbaasd over korten schoolverlatersproject woensdag 29 september 1999 door Lukas Fransen GAPINGE - De inwoners van Gapinge willen een vrijliggend fietspad langs de Schellachse weg in Gapinge. Het Water schap Zeeuwse Eilanden heeft de plattelandsweg deze zomer aangepakt, maar volgens bewo ners heeft de reconstructie de weg alleen maar onveiliger ge maakt voor fietsers. Dat bleek dinsdagavond tijdens een door het waterschap belegde en druk bezochte informatiebijeen komst in dorpshuis De Spil in Gapinge. Het waterschap heeft enkele door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse scholen voor voortgezet en speciaal voortgezet onder wijs zijn verbaasd over het plan van staatssecretaris K. Adel- mund van Onderwijs om het Bijeenkomst herinrichting Middelburg MIDDELBURG - De gemeente Middelburg houdt vandaag (woensdag) in de Zeeuwse bi bliotheek een informatiebijeen komst voor winkeliers, pandei- genaren en bewoners van het kernwinkelgebied. Onderwerp is de herinrichting van het centrum. De bijeen- komst is bedoeld om eigenaren en gebruikers van panden in het kernwinkelgebied op de hoogte te brengen van de laatste ont wikkelingen. Aan de orde komen het master- plan van Kuiper Compagnons en de financiële bijdrage aan het kern winkelgebied. De informa tiebijeenkomst begint om 19.30 uur. Dure bierblikjes MIDDELBURG - Een 27-jarige man uit het DuitseEssen is dins dag in Middelburg veroordeeld tot 350 gulden boete. De verdachte had 12 juli dit jaar zes blikjes bier bij Albert Heijn in Vlissingen weggenomen. De politierechter vonniste conform de eis. project voortijdig schoolverla ten met twee ton te korten. Eer der al trok de gemeente aan de bel. Die vindt dat de staatsse cretaris een toegezegde evalua tie moet laten uitvoeren. Middelburg begon in april met het intensief begeleiden van jongeren om te voorkomen dat ze zouden stoppen met hun op leiding. De gemeente kreeg daarvoor ook extra geld. Na een jaar zouden er conclusies wor den getrokken. Adelmund be sloot echter nu al de geldkraan gedeeltelijk dicht te draaien. Middelburg krijgt in de toe komst nog maar honderddui zend gulden. Kritiek De rectoren en directeuren van de scholen voor voortgezet en speciaal voortgezet onderwijs in Middelburg hebben zich in een brief aan de staatssecretaris geschaard achter de kritiek van de gemeente. Zij schrijven ver baasd te zijn over de korting van Adelmund, terwijl diezelfde staatssecretaris uitermate te vreden is over de Middelburgse werkwijze. Zij vindt het Mid delburgse project zelfs een voorbeeld voor andere. De scholen benadrukken in de brief tevreden te zijn over het werk van de speciaal aange trokken begeleiders. De afgelo pen maanden hebben zij zo'n driehonderd risicoleerlingen benaderd. Ook is dankzij hun begeleiding een aantal leerlin gen weer op een goed spoor- op leiding of werk - gekomen. De rectoren en directeur vragen de staatssecretaris met klem het project voort te zetten. door Ab vari der Sluis MIDDELBURG - Binnen vier weken is duidelijk op welke plek in het Stationsgebied het nieuwe stadskantoor van Mid delburg komt. Wethouder J. C. van Dijk-Sturm (Huisvesting) heeft dat meegedeeld. Het colle ge had aanvankelijk een locatie schuin tegenover het NS-sta- tion op het oog, maar daar heeft het waterschap Zeeuwse Eilan den belangstelling voor. Zowel volgens de wethouder als het stedenbouwkundig adviesbu reau BVR zijn er in het Stations gebied meer mogelijkheden. iDe RPF/GPV-fractie stelde on- jlangs schriftelijke vragen over |de bouw van het nieuwe stads kantoor in relatie tot de vor ming van consortia (groepen 'van projectontwikkelaars) die het Stationsgebied gaan recon- jstrueren en over architect T. Rau die opdracht kreeg voor een ont werp. Het college antwoordt dat de discussie over de vestiging REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J.Schrier(chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl van het waterschap los staat van de selectie van een archi tect. Dat het college Rau wil, heeft niets te maken met de lo catie, maar meer met zijn filoso fie en zijn andere ontwerpen. Van Dijk-Sturm is vooralsnog niet bereid te kijken naar een lo catie voor het stadskantoor bui ten het Stationsgebied. Om die reden vindt ze de vraag niet re levant of een kantoor op zo'n plek leidt tot meer kosten. Het college is ook niet van plan te kijken of een nieuw gebouw be ter gehuurd kan worden. Een ei gen investering ligt wat B en W betreft voor de hand, omdat er in het verleden verschillende fi nancieringsconstructies zijn bekeken. Tekst en uitleg daar over krijgt de gemeenteraad pas als het college een definitief krediet vraagt aan de raad. Motie De bouw van het stadskantoor, de locatie en de keuze van de ar chitect stonden maandagavond ter discussie. Een aantal frac ties, waaronder RPF/GPV, vond het onjuist een besluit te nemen over een architect, terwijl de exacte locatie nog niet eens be kend is en er geen zekerheid is over de vorming van consortia. Dat komt op 22 november aan de orde. De RPF/GPV diende een motie in, die alleen werd ge steund door collegepartij PvdA Kledingbeurs Lammerenburg VLISSINGEN - De diakonie van de wijkgemeente Lamme renburg in West-Souburg houdt woensdag 13 oktober een beurs met kinderkleding en speel goed. Van 9.30 tot 11 uur staat het kerkgebouw van de wijkge meente, De Schaapskooi, in de wijk Papegaaienburg in West- Souburg open. Goede en schone kleding en speelgoed kan hier op maandag 11 en dinsdag 12 oktober wor den aangeboden van 9 tot 10 uur. De helft is bestemd voor de in brenger, de andere helft voor onderwijsmateriaal voor vluch telingen uit Birma. ZOA vluch telingenzorg stelt schoolmate riaal beschikbaar voor zeven vluchtelingenkampen (met ruim 12.000 leerlingen), die in Thailand aan de westgrens met Birma liggen. maanden geleden in het kader van de ruilverkaveling de Schellachseweg, die veel wordt gebruikt door fietsende scholie ren, versmald en aan weerszij den voorzien van zogenaamde 'doorgroeistenen'. Daarnaast is de maximumsnelheid terugge bracht van tachtig naar zestig kilometer per uur en zijn kruis puntplateaus aangebracht. De Dorpsraad Gapinge is vanaf het begin tegen de reeds uitge voerde herinrichtingsplannen. Zij vindt dat de versmalling de weg niet veiliger maakt voor fietsers, maar juist gevaarlijker. De dorpsraad bood in juli een petitie en vierhonderd handte keningen aan het waterschap aan, om het belang van een apart fietspad te benadrukken. Door een fout van het water schap zijn omwonenden en de dorpsraad nooit in de gelegen heid gesteld mee te denken over de reconstructie van de Schel lachseweg. Het waterschap hield daarom gisteravond een evaluatieavond in het dorps huis. De bezoekers kregen een blad met veertien stellingen uit gereikt, waarbij ze moesten aangeven of ze het met de stel ling eens waren of niet. Iedereen was het eens met de stelling 'de doorgroeistenen langs de Schel lachseweg zijn voor fietsers on veilig'. Uitwijken „Mijn zoon is al twee keer geval len, omdat hij in de berm is ge duwd", zei een bezorgde vader. „Voor de reconstructie is er nog nooit wat gebeurd. Toen was de weg breder en konden fietsers nog uitwijken. Nu worden ze ge lijk op de doorgroeistenen ge drukt als er een voertuig langs komt." „Als een vrachtwagen passeert, heb je als fietser slechts een halve meter over", rekende iemand anders voor. „Is dat nou veilig?" C. Slabbekoorn van het water schap zei dat de maatregelen voldoen aan de doelstelling: het terugbrengen van de snelheid van het verkeer op de Schel lachseweg. „Eerst reed elf procent harder dan tachtig kilo meter per uur, nu slechts vijf procent." „Maar", reageerde ie mand daarop, „het gaat niet om de auto's, het gaat om het veilig heidsgevoel van de fietsers. Die voelen zich nu onveilig. Iedereen was het er over eens dat een vrijliggend fietspad de beste oplossing is. „Maar", liet waterschapsbestuurder B. van de Hoef weten, „dat kost zeven ton. We moeten bij het water schap prioriteiten stellen. Er is een fietsnota opgesteld, waarin de grootste knelpunten worden genoemd. Daar zit de Schel lachseweg niet bij. Als we hier een fietspad aanleggen, dan moeten we dat op een paar an dere wegen, zoals de Hogeland- seweg, ook doen." Oplossing Een tweede optie, na een vrijlig gend fietspad, is volgens Van de Hoef dat de doorgroeistenen worden vervangen door asfalt en dat op het verbrede wegdek door middel van lijnen fietsstro ken worden aangebracht. Een derde mogelijkheid is een schel penfietspad. Van de Hoef be loofde de toehoorders de drie mogelijkheden in deze volgorde vandaag (woensdag) te bespre ken in de commissie wegen en waterkeringen en tevens voor te leggen aan het bestuur van het waterschap. „Ik kom binnen twee maanden terug om u te vertellen voor welke oplossing we gekozen hebben." De achterkant van de winkel van de familie Van Dalsum staat na 23 jaar leegstand op instorten. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het huis van Van Dalsum in de Walstraat- zuid, of liever de Korte Wal straat, zoals het meest flore rende gedeelte van de Vlis- singse winkelstraat vroeger werd genoemd, gaat tegen de vlakte. Er rest niets meer dan een bouwval. Daaraan hebben 23 jaar leegstand bijgedragen. Nummer 38 heeft nog maar een klein zetje nodig en dan is het definitief voorbij met het huis met de bruine rolluiken van de voormalige horloge- en klokkenmaker/goudsmid Georg Ludovicus Johannes van Dalsum. De woning staat jaren te boek als krot. Buren kijken er met afschuw naar en vinden het absoluut géén reclame voor de winkelstraat. Ze zeggen de vlaguit te zullen hangen als de sloop echt begint. „We willen zelfs wel meehelpen. Het is in de omgeving ook gevaarlijk geworden. Eén harde wind vlaag en de schoorsteen komt naar beneden." De gemeente is sinds tien jaar eigenaar van het pand. Zij stuurt nii aan op sloop in oktober. Alle commis sies, zoals ook de welstand commissie, hebben positief ge reageerd op de aanvraag van de sloopvergunning. Aan de Walstraat werden in de zeventiende eeuw veel koop manshuizen of rederswonin gen gebouwd. Zo ook naar alle waarschijnlijkheid dit huis op nummer 38. Er doen veel ver halen de ronde over het pand en over de familie Van Dalsum. Vader van Dalsum verhuisde in 1893 van Amsterdam naar Vlissingen en hij opende in de Walstraat zijn horlogewinkel. Levensgenieter Hij was de vakman, de rijzige klokkenmaker, die goud en al lerlei materialen als geen an der kon bewerken, herinneren de oud-ondernemers zich nog. Joseph Franciscus Johannes was geliefd in Vlissingen. Een man die van het leven hield. Hij trouwde met de Vlissingse Justine Louisa Pison en ze kre gen kinderen, van wie de hui dige omwonenden in elk geval Georg en Louise nog voor de geest kunnen halen. De horlogemaker schreef even voor de twintigste eeuw op zij n gevel: Van Dalsum en zonen. Georg moest hem opvolgen en deed dat ook. Maar zijn oude buren typeren hem als minder begaafd als zijn vader. Moeilij ke reparaties voerde hij niet zelf uit. Hij liet klokken vaak elders repareren. Vrijgezel Georg was een in zichzelf ge keerde man, die vrijgezel bleef. Hij woonde met zijn/zus in bij zijn ouders. 'Zus' werd ze door iedereen genoemd. Georg mopperde wat af. Als er een auto verkeerd geparkeerd stond, belde hij de politie. Een Vlissingse dokter was te min voor hem. Die moest ten min ste van Middelburg komen. Kortom, klinkt het, met Georg viel weinig te beleven, maar ei genzinnig was hij wel. Over de ondernemersdrang van vader Van Dalsum werd in de Vlissingsche Courant in 1901 gerept. 'Een winkelhuis in de Korte Walstraat werd ge- metamorphoseerd'. Dat was nummer 38, dat volgens de courant een moderne uitstra ling had gekregen en een voor beeld voor andere winkels was: 'Het is een eisch van den tegenwoordige tijd dat men zijn waren aanbiedt in een ge legenheid die tot koopen uit lokt'. Wat er na die ingrijpende ge daanteverwisseling is ge beurd, is onduidelijk. Maar aan het uiterlijk en innerlijk De verpauperde voorgevel van het Van Dalsumpand, eens een voorbeeld voor andere winkels, is al jaren een doorn in het oog van de omwonenden. foto's Lex de Meester van de woning lijkt in al die ja ren weinig gesleuteld te zijn. Ruim tien j aar geleden konden Janny en Gerard Kloeg, die ge ïnteresseerd zijn in antiek, eindelijk een deel van de boe del opkopen. Ze werden ver rast door 'zoveel oude en mooie art-decospullen'. „Maar ook stapels PZC's, Pa norama's, Duitse, Nederland se en Engelse bladen van 45 jaar en langer geleden. Ook stond er nog een mooie toon bank van glas en mahonie uit begin 1900." „Jammer", vult Kloeg aan, „dat we niet sneller na het overlijden van Van Dalsum de boedel in het huis konden be kijken en kopen. Het daklekte en veel mooie spullen zijn in die dertien jaar door het weer aangetast." Het verhaal wil dat Van Dal- sums erfgenamen, de Vlissing se zusjes De Bont, het huis wilden laten zoals het was. Vandaar dat het leeg bleef staan en verpauperde. „De fa milie is niet zo verkoperig. We hebben bijvoorbeeld ook nog oud gereedschap gevonden. Zogenaamde rekbanken voor goud. uit begin 1900. Die wa ren allang uit de tijd, maar het zijn wel museumstukken. Schatgraven De Kloegs gebruikten het eer ste recht om ook eens in de, grond te kijken. Want VanDal- sum kon weieens een schat on der de grond in een kruik heb ben opgeborgen, ook dat verhaal deed de ronde. „We hebben gegraven. Niet dat we op zoek waren naar een schat. Maar bekend is dat alle huizen aan de Walstraat kelders heb ben, waarin van alles werd op geslagen. We hebben ook daar mooie tegeltjes gevonden en nog wel aardige potjes." Van Dalsum is 'als het ware op gebrand in zijn eigen huis'. Zijn nicht deed de gordijnen de laatste jaren voor hem open. Zij verzorgde hem, toen hij li chamelijke gebreken kreeg en blind was geworden. Hij kwam zijn huis bijna niet meer uit. De uitspraak: Eens een zelfstandige, altijd een zelf standige, paste bij hem. Hij bleef op zichzelf wonen, totdat de bruine rolluiken gewoon niet meer opengingen. Autobranden in Middelburg MIDDELBURG - Aan de Prinses Beatrixlaan in Middelburg zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee auto's vernield. De eerste brand was rond tien uur. Het motorgedeelte en een deel van het dashboard van een Ford Escort brandden geheel uit voordat de brandweer het vuur onder controle had. De brand is volgens de politie waarschij nlij k ontstaan door kort sluiting. De tweede brand ontstond rond half één in een zwar te Fiat. Een getuige was er snel bij en kon het vuur snel doven zonder dat de brandweer hoefde op te treden. De politie sluit bij dit tweede geval brandstichting niet uit. Provincie bezoekt Reimerswaal MIDDELBURG - Een driekoppige delegatie van het dage lijks provinciebestuur brengt binnenkort een bezoek aan het gemeentebestuur van Reimerswaal. De leden van het college van Gedeputeerde Staten willen met de gemeente praten over het onderzoek van het ministerie van VROM. De inspecties voor milieu en ruimtelijke ordening concludeerden onlangs dat Reimerswaal de wettelijke regels op beide beleidsterrei nen structureel met voeten treedt. Namens het college gaan gedeputeerde A Poppelaars (CDA milieu), J. G. van Zwieten (VVD, ruimtelijke ordening) en commissaris van de koningin W. T. van Gelder (voorzitter van GS) het gemeentebestuur om opheldering vragen. Fiat GS voor plan Over de Dijk HEINKENSZAND - Gedeputeerde Staten hebben het be stemmingsplan Over de Dijk in Heinkenszand goedgekeurd. De bedenkingen van de boer die op het aanpalende stuk grond boert, zijn ongegrond verklaard. Daarmee kan de gemeente Borsele nog niet direct bouwvergunningen gaan uitgeven, al wordt daarop metsmart gewacht. Eerst moet de beslissing van GS zes weken ter visie worden gelegd. De bezwaarde boer kan dan nog met zijn bedenkingen naar de Raad van State. In dat geval treedt het bestemmingsplan pas in werking als een uitspraak is gedaan. Draagt de boer zijn bezwaar niet verder, dan is het bestemmingsplan een dag na de termijn van ter vi sielegging geldig. In het plan Over de Dijk wil Borsele in een eerste fase 167 woningen bouwen. De kopers van de reeds uit geven kavels popelen om met de bouw te beginnen. Of de boer naar Den Haag gaat met de beslissing van GS, is nog niet be kend. Tholen ondervraagt ouderen SINT-MAARTENSDIJK - Burgemeester en wethouders van de gemeente Tholen willen 35.000 gulden uittrekken voor on derzoek onder ouderen. Daarbij geeft het college de voorkeur aan uitvoering door het Vlissingse onderzoeksbureau P20 boven uitvoering door Scoop. De studie moet meer zicht geven op de specifiek Thoolse situatie om het bestaande oude renbeleid te kunnen toetsen. Hiervoor wordt gebruik ge maakt van mondelinge - in plaats van schriftelijke - inter views. De commissie algemeen bestuur en welzijn heeft hier in een eerdere vergadering expliciet om gevraagd. Zij buigt zich voor advies over dit voorstel op dinsdag 5 oktober. De - vergadering begint om half acht in het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Zuid Chemie geen hinderpaal SAS VAN GENT - De provincie denkt dat de geuruitstoot van Zuid Chemie in Sas van Gent geen belemmering hoeft te zijn voor de bouw van het appartementencomplex op het Kanaal eiland. Dat hebben Gedeputeerde Staten dinsdag laten het Sasse chemieconcern laten weten. Zij verwachten dat de maatregelen die Zuid Chemie heeft genomen om de geurover- last voor de omgeving zoveel mogelijk te beperken, afdoende zijn om een prettige woonomgeving te waarborgen. door Miriam van der Schot VLISSINGEN - Walcherse ba sisscholen hebben moeite om moeders van basisschoolkinde ren te vinden die bij het over blijven willen helpen. Dat komt doordat de moeders-van-tegen- woordig zelf een drukke baan hebben. De scholen zijn echter op zoek gegaan naar andere per sonen of professionele instellin gen die de overblijfmoeders ver vangen. Daardoor lijkt het tekort van opvang grotendeels opgelost te zijn. C. J. Corstanje is een van de di recteuren van Archipel, het cen trale bestuur van openbare ba sisscholen op Walcheren. Volgens hem is het lastig te zeg gen of er momenteel inderdaad een tekort aan opvang is. „In de eerste plaats komt dat doordat het per school verschillend is. Sommige scholen hebben echt moeite met het vinden van over blijfmoeders en andere hele maal niet." In de tweede plaats hebben scholen volgens Corstanje an dere overblijfmogelijkheden gevonden waardoor er geen te kort meer geldt. „Er zijn basis scholen die in plaats van jonge moeders, 55-plussers bereid hebben gevonden om tijdens de middagpauze een oogje in het zeil te houden. Dat kunnen de oma's van de kinderen zijn. Ba- sisschoolUilenburch in Middel burg heeft het overblijven over gedragen aan de professionele Stichting Kinderopvang Mid delburg, dus ook daar is geen te kort meer. Ouders sluiten nu zelf een contract af met de stichting en draaien op voor de kosten." Veranderde behoefte Tenslotte is het moeilijk te zeg gen of er sprake is van een tekort omdat de behoefte van ouders aan oppasmoeders in het alge meen veranderd is. „Ouders willen steeds meer voor- en na schoolse opvang op allerlei manieren. Op de Ravenstein in Vlissingen wordt al vier jaar ge werkt met een 'verlengde schooldag'. Op de Leeuwen- burch in Middelburg zijn ze be zig met buitenschoolse opvang in de vorm van een brede school. Daar werkt de school samen met het Sociaal Kultureel Werk Middelburg. Ook wordt er hiel en daar gesproken en gediscus sieerd over 24-uurs opvang", vertelt Corstanje. Een aantal weken geleden pre senteerden de FNV, de Vrouwen Alliantie en het Netwerk Schoolkinderopvang een plan van aanpak voor het overblij ven aan staatssecretaris Adelmund. Formeel heeft de overheid niets geregeld op dit gebied maar de Nederlandse basisscholen zijn wel verplicht om de mogelijk heid van kinderopvang in de middagpauze te bieden. Volgens het plan moet de overheid zor gen voor een overblij fregeling die de kwaliteit van de kinder opvang verbetert. Ouders die op vrijwillige basis dit werk op zich nemen, zouden daarvoor een hogere vergoeding en be roepsopleiding krijgen. Verder is het volgens het plan nodig de overblijfruimten aan te passen. Corstanje is van mening dat een algemene regeling voor alle ba sisscholen lastig te realiseren valt. „Er zal echt per school ge keken moeten worden want daarvoor zijn de wensen inmid dels te divers." W ateronderzoek voor de jeugd in natuurweek VLISSINGEN - In het kader van de Nationale Jeugdnatuur- week houdt het MicMec Wal cheren op woensdag 6 en zondag 10 oktober activiteiten. Kinde ren tussen 10 en 12 jaar kunnen zich dan verdiepen in het water leven en onderzoekjes doen naar waterkwaliteit. Ze gaan op zoek naar waterdier tjes en doen proefjes die inzicht geven in de kwaliteit van sloot of plas. Er wordt met schepnet ten gevist in de vijver van het Mee en in watergang De Lei ding. De vondsten worden on der de microscoop bekeken. Verder worden onder meer de oppervlaktespanning van het water en het effect van olie op vogelveren. Ook doen de kinde ren een voedselketenspel waar uit blijkt dat watervervuiling het ergste is voor hogei-e dieren, zoals voor de mens. Aan het eind maken ze een waterrapport waaruit conclusies getrokken worden over het onderzochte water. De activiteiten vinden steeds van 14 tot 16 uur plaats in het Mee in Vlissingen (Koren bloemlaan 5). Opgeven vooraf is noodzakelijk: tel. 0118-417039 of 633419.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 19