Vragen om laag tarief Iniet gepast Belangstelling Festivals stemt tevreden PZC In optocht voor het krui-record PZC Waardig sluitstuk op Sasse water Amphion Trio is goed op weg Mozart-concert van II Fondamento is absolute aanrader zeeland PvZ zou kiezers paaien kunst cultuur Organisatie wil kleine evenementen voortaan beter belichten maandag 27 september 1999 door Ben Jansen jj MIDDELBURG - Statenlid R. Stoffels van de Partij voor Zee- j| land (PvZ) speelt met zijn vraag I om een laag tunneltarief voor J Zeeuwen uitsluitend voor de e tribune en denkt er goede sier mee te maken bij de kiezer. Het ij Bewoners Hulst eisen in petitie 3 veilige straat HULST - Voor de bewoners van jj de Leeghwaterstraat in Hulst is de maat vol. Al anderhalf jaar ïgaan er regelmatig brieven en J telefoontjes richting stadhuis sj over de verkeersveiligheid in de :1| straat. fj „Maar wij bleven een roepende win de woestijn", zegt woord- ij voerder R. Eggermont. Met het aanbieden van een petitie met j 153 handtekeningen aan bürge- 1 meester A Kessen zijn ze nu een J krachtige actie begonnen. IDe burgemeester heeft toege- Jzegd de kwestie in het college 2 van B en W aan te kaarten. „De sj straat wordt als een racebaan gebruikt", oordeelt Eggermont. jj De doorgaande geasfalteerde lij weg heeft geen enkele snel- 2 heidsremmer of verkeersheu vel. De geparkeerde auto's en de J onoverzichtelijke zijstraten 1 maken de situatie alleen maar j erger. En er spelen veel kinderen nl langs deze racebaan.Een kleine j misstap kan fataal zijn." De straat hoopt nu op een goed overleg met de gemeente. „La- ■1 ten we eerst eens een maandje J afwachten of zij de belofte na- ij komt om daadwerkelijk iets aan aj de verkeersveiligheid te doen." 3J Afgelopen vrijdag heeft de poli- tie al ingespeeld op de roep van de bewoners en op de Leeghwa- j terstraat een snelheidscontrole 1 gehouden. is echter je reinste regionalisme. Deze beschuldiging is van M. Wiersma van GroenLinks/Del- ta Anders (GL/DA). Naar de mening van Wiersma is de strijd over de tarieven voor de Westerscheldetunnel wel ge streden. Niettemin kaartte vori ge week CD A-statenlid B. Pau wels de mogelijkheid van een korting voor Zeeuws-Vlamin gen aan. Stoffels reageerde erop door te pleiten voor een reductie voor alle Zeeuwen. Wiersma acht het regionalisme dat hij in Stoffels' opstelling waarneemt in strijd met de her haalde pleidooien van de PvZ- fraetievoorzitter voor een actie vere opstelling op de internatio nale acquisitiemarkt. Een roep om lagere tarieven voor Zeeu wen zal volgens hem niet bijdra gen aan het imago van Zeeland. Stoffels had er, meent Wiersma, verstandiger aan gedaan de kwestie van de tarieven bij de besluitvorming over de Wester scheldetunnel aan de orde te stellen. Werkgelegenheid Stoffels suggereerde vorige week. de tunneltarieven voor Zeeuwen laag te houden met be hulp van het dividend dat de provincie van Delta Nutsbedrij ven ontvangt. Wiersma wijst er op dat dit dividend met de in stemming van de PvZ al lang is bestemd voor meer wegen en stimulansen voor de werkgele genheid. Een korting op de tunneltarie ven voor Zeeuwen is naar het oordeel van het GL/D A-Staten lid in feite een subsidie voor het bedrijfsleven, omdat het groot ste deel van de gebruikers voor zakelijke doeleinden door de tunnel zal rijden. Als Stoffels de niet-zakelijk gebruikers op het oog heeft, kan hij beter pleiten voor goed openbaar vervoer door de tunnel en een optimaal voet/fietsveer tussen Vlissingen en Breskens, vindt Wiersma. In totaal 199 kruiwagens reden zaterdagavond doorKloosterzande. foto Charles Strijd door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - In onze moderne beschaving met de meest technische snufjes is er nog steeds een plaats inge ruimd voor de eenvoudige met de hand bestuurde kruiwagen. Precies 199 van deze eenwieli- ge voertuigen telde wetsdie- naar Piet Ardonne zaterdag avond voor de kruiwagen optocht in Kloosterzande. De plaatselijke carnavals stichting De Kloorianen pakte tijdens de jaarlijkse Bamis feesten uit met een stunt, om door een vermelding in het Guiness Book of Records lan delijke bekendheid te krijgen. Onder grote publieke belang stelling, voorafgegaan door de sjampetters en begeleid door de boerenkapel Windkracht 9, trok de langste muzikale krui wagenoptocht ooit vanaf het Marijkeplein door het dorp. Geheel in stijl van Bamis kre gen de deelnemers onderweg nog een flinke regenbui over zich heen. Te voet De kruiwagens van verschil lende types werden te voet, per auto en met aanhangwagens aangevoerd. Diverse kruiwa gens waren beladen met pop pen, beren, bouwmaterialen, sloopafval en landbouwpro ducten. Sommige deelnemers liepen er verkleed achter en hadden hun voertuig met zwaailichten, paraplu's en muziekinstallaties nog een ex tra tintje gegeven. Aangevuld met j onge kinderen met speelgoedkruiwagens en een deelnemer die vanuit zijn rolstoel zijn eenwieler voort duwde was er sprake van een gemeleerde stoet. „En dat was juist de bedoeling", zei secre taris Stanny van Mieghem van de Kloorianen. „Het verbaal van de wetsdienaar. kranten artikelen en de band van Om roep Zeeland tv gaan nu naar de redactie van het Guiness Book. Zij behoudt natuurlijk het recht om deze recordpo ging wel of niet als nieuw item op te nemen. We wachten met spanning af." De Bamisfeesten in de feest tent op het Marijkeplein wer den vrijdagavond geopend met een country- en western avond. Vandaag (maandag) begint om 10.00 uur een kaar ting. 's Middags verzorgt de middenstand een koopjes- markt. De Bamisfeesten wor den vanavond afgesloten met een concert van smartlappen- band de Zingende Fresia's. Ontslagen porno-affaire GEP BERGEN OP ZOOM - De Amerikaanse kunststoffenfabri- kant General Electric Plastics (GEP) inBergen op Zoom heeft twee werknemers op staande voet ontslagen omdat zij via het interne computernet porno hebben verspreid. Zes andere werknemers zijn ervoor geschorst en nog eens 21 kregen een waarschuwing. Voorzover bekend is dit de eerste maal dat er in Nederland mensen zijn ontslagen voor de verspreiding van porno binnen een bedrijf. De maatregelen volgen op een in tern onderzoek bij GEP dat onlangs is gehouden. De aanlei ding was een klacht die bij de eigen GEP-Ombudsvrouw bin nenkwam. De directie van General Electric Plastics beschouwt de zaak als een interne aangelegenheid. ANP Inbrekers actief in Terneuzen TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen kende het afgelopen weekend een golf van inbraken en diefstallen. Een inwoner van Terneuzen raakte zaterdagnacht onder meer zijn autora dio kwijt, nadat de ruit van zijn auto werd ingeslagen. Het voertuig stond geparkeerd aan de Guido Gezellestraat in Ter- neuzen. Uit een winkel aan de Havenstraat in Terneuzen zijn afgelopen zaterdag een GSM ter waarde van 899 gulden en een portemonnee met geld en documenten gestolen. Vrijdag nacht al werd er in een winkel aan de Noordstraat in Terneu zen ingebroken. De dader(s) vernielde(n) een etalageruit en stalen onder meer sigaretten. Uit een bedrijf aan de Boulevard de Wielingen in Cadzand werd zaterdagnacht tijdens een inbraak onder meer een geld- lade met wisselgeld gestolen. Ook in de kantine van Tennis vereniging Zaamslag aan de Sportlaan werd zaterdagnacht ingebroken en een geldbedrag gestolen. Gewonden bij frontale botsing SLUIS - Een 28-jarige autobestuurder uit Nieuwvliet en een 66-jarige automobilist uit Breskens zijn zaterdagmiddag ge wond geraakt aan respectievelijk het hoofd en de borst, nadat zij op de Nieuwstraat in Sluis frontaal met elkaar in botsing waren gekomen. De man uit Nieuwvliet had de bocht niet juist genomen. Beiden werden per ambulance afgevoerd naar het ziekenhuis. De brandweer zorgde ervoor dat de auto's werden opgeruimd. Brand na dakbedekken SAS VAN GENT - Twee woningen aan de Zandstraat in Sas van Gent hebben zaterdagavond rook- en waterschade opge lopen. nadat er brand was uitgebroken in een van de twee panden. Het vuur werd veroorzaakt doordat er bedekkings werkzaamheden waren uitgevoerd op het dak van de bijkeu ken van de woning. De brandweer bluste het vuur ter plaatse. Drankrijder raakt lichtmast TERNEUZEN - Een 31-jarige inwoner van Stekene (B) is vrij dagnacht gewond afgevoerd naar het ziekenhuis De Hon- te in Terneuzen, nadat de auto waarin hij zat op de Guido Ge zellestraat in Terneuzen tegen een lichtmast was gereden. De 61-jarige bestuurder van het voertuig, een plaatsgenoot van de Stekenaar, bleek te veel gedronken te hebben. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kreeg een dagvaarding mee. Politie Goes houdt tien mensen aan GOES - De politie heeft afgelopen zaterdagavond bij een spe ciale actie tien mensen aangehouden. Zes van hen kregen me teen een boete te betalen. In het kader van het project Veilig heid op Straat zette de politie extra mensen in om de routes vanuit het Goese stadscentrum in de gaten te houden. Elk weekeinde wordt daar een spoor van vernielingen getrokken. door Ernstjan Rozendaal KAMPERLAND - De elfde edi tie van de Zeeland Nazomer Festivals (ZNF) is dit weekeinde afgesloten met de laatste con certen van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en de dansvoorstelling Iets op Bach in Kamperland. Coördinator R. van Meijel van de ZNF is tevre den over de publieke belang stelling. Hij schat dat de festivals bij el kaar door 35.000 mensen zijn bezocht. Wel is hem dit jaar een onevenwichtigheid opgevallen in de schaal van verschillende evenementen. Kleine evenementen als het Fes tival van Zuid-Beveland en Mu ziek Monumentaal zijn 'onder gesneeuwd' door De Republiek der Negatie, Cirque Plume en vooral Film by the sea, aldus Van Meijel. „De verhouding is scheef, het leek erop alsof het uitsluitend te doen is om de gro te evenementen. Grote dingen REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl uiten zich publicitair kennelijk ook groot. Dat is niet gunstig. Wij willen de Zeeland Nazomer Festivals als een evenwichtig, samenhangend geheel presen teren, maar nu lijkt het erop als of de kleintjes niet meetellen. Dat betekent niet automatisch dat het Festival van Zuid-Beve land of Muziek Monumentaal grootschaliger moeten worden. We moeten dat eerst maar eens evalueren." Verrast Van Meijel is positief verrast over De Republiek der Negatie, waarmee in Hulst de Nazomer Festivals werden geopend. Deze eigen productie trok 4400 be zoekers en werd door pers en publiek positief gewaardeerd. „Die voorstelling is succesvoller uitgepakt dan we hadden dur ven hopen. We hadden natuur lijk ook tien dagen stralend weer. Bij regen zou het bezoek ongetwijfeld slechter zijn ge weest." Het Festival van Zuid-Beve land is hem 'ietwat' tegengeval len. „Uit het Fort Ellewoutsdijk was naar mijn mening meer te halen. Ik zeg niet dat het niet goed was, maar op zo'n span nende locatie had het beter kun nen zijn." Nadat het lange tijd op een fias co dreigde uit te draaien, vielen de bezoekersaantallen van de slotvoorstelling Iets op Bach uiteindelijk mee. Zaterdag zat het vol, zij het voor de helft met genodigden, vrijdag kwam zo'n 200 man opdagen in de zaal die maximaal 400 bezoekers kan herbergen. Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen trok dit jaar met 3200 bezoekers 20 pro cent meer publiek dan vorig jaar. Interim-directeur W. de Clercq van het Zuidlandtheater in Terneuzen is dan ook dik te vreden. „Ik wilde nieuwe bezoe kers trekken door wat meer ver scheidenheid in het programma en toegankelijkere concerten. Dat heeft gewerkt. Als het even SAS VAN GENT, Oostkade Festival van Zeeuws-Vlaanderen. Summerborn Festival Orkest. Je roen Weierink, dirigentAngelina Ruzzafante, sopraan; Bernadette ter Ileyne, sopraanMarcel Boone, bariton. Operafragmenten van Ros sini en Mozart. door Arie Karreman Origineel was het wel om het slotconcert te doen plaats vinden vanaf een podium op het water. Maar de dreigende wol ken hielden het niet alleen bij dreigen en we zagen diverse ma len paraplu's open- en dicht gaan. Toch kon zelfs het geluid van voorbijrijdend verkeer het enthousiasme bij de toehoor ders niet temperen. Het geluid werd versterkt maar dat went heel snel als er uitste kend gemusiceerd wordt. Het was ook duidelijk te horen dat hier musici optraden met ruime orkestervaring. Het zichtbare enthousiasme van de musici re sulteerde in een zeer puntige en vooral blije vertolking van Ros sini's ouverture La Scala di Se ta. Ook in de ouverture voor II Bar kan, ga ik volgend jaar weer zo tewerk." Hoewel in het verleden wel ho gere bezoekcijfers werden ge haald, is Van Meijel tevreden over de 35.000 mensen die de festivals bezochten. Gratis eve nementen waren er nauwelijks, dus het waren betalende bezoe kers. Of veel mensen van buiten Zeeland kwamen, weet Van Meijel niet. Hij verwacht voor volgend jaar weinig verande ringen. Het is enigszins onzeker of Film by the sea blijft mee doen, omdat wordt overwogen aan te haken bij het Filmfestival Gent dat in oktober wordt ge houden. Het streven is volgend jaar weer met twee eigen producties te ko men. Daarvoor heeft de provin cie de ZNF 10 00 0 0 gulden extra beloofd. Zou een tweede productie, net als dit jaar, niet rondkomen, dan ligt het voor de hand dat Provin ciale Staten niet bereid zijn die ton extra voortaan elk j aar uit te keren. „We doen ons best, maar als het niet lukt is dat jammer voor de Staten", reageert Van Meijel. biere di Seviglia en zeker die voor Mozarts Zauberflöte hoor den we temperamentvol musi ceren. Heel nauwkeurig in Ros sini's virtuose versieringen en verfijning in de pianogedeelten. Maar ook temperamentvolle forti in de blazers. Bariton Marcel Boone kwam naar mijn gevoel beter tot zijn recht bij Mozart dan bij Rossini, waarbij ik de Italiaanse uit spraak niet ideaal vond. Hij be zit een goede stem met expres sieve mogelijkheden, hetgeen helemaal uit de verf kwam in zijn Papageno-aria Der Vogelf- anger bin ich ja. Ook zijn duet met sopraan, Pa...pa...Papage- no kwam heel goed over het wa ter heen. Hierin was de sopraan overi gens ook beter op haar plaats dan inhaarRossini-axda aan het begin, waarin ze te veel gehin derd werd door haar grote vi brato. Heel goed vond ik de aria's van de Koningin van de nacht uit Mozarts Zauberflöte. Met de grillige, zeer moeilijke en hoge aria Holle Rache sloot zij op indrukwekkende wijze het festival van Zeeuws-Vlaande ren af. De opening van Zeeland Nazomer Festivals, het Reynaert-spektakel De Republiek der Negatie inHulst was succesvoller dan verwacht. foto Charles Strijd BIERVLIET, Nederlands Hei-vormde Kerk Het Amphion Trio, bestaande uit Pieternel van Lent, viool: Tom van Lent, cello; René Maurer. piano. Werken van Beethoven, Schumann en Arensky. door Jos Verpoorten Voor de volhouders én fijn proevers had het Festival van Zeeuws-Vlaanderen zon dagmiddag nog een toegift in petto. In het kerkje van Biervliet trad in het kader van de fringe concerten, waarin jonge, geta lenteerde musici zich presen teerden aan liet festivalpubliek, het Amphion Trio voor het voet licht. Welnu, jong en getalenteerd zijn deze drie musici zeker. Vooralna de pauze in een pianotrio van Anton Arensky, een laat 19e eeuwse Russische componist, bleken zij meer dan alleen een belofte voor de toekomst. Ze zijn reeds nu in staat tot een vol wassen, uitgebalanceerde, technisch perfecte uitvoering. In dit werk bleek ook hoezeer de leden van dit nog jonge trio al op elkaar zijn ingespeeld. In hun opvatting en interpretatie van dit hoogromantische werk za ten zij duidelijk volledig op één lijn en waren alle nootjes en vaak lastige loopjes perfect op hun plaats. Dit fraaie, meeslepend gespeel de pianotrio van Arensky is ze ker geen oppervlakkige salon- muziek, maar graaft muzikaal ook niet al te diep. Wellicht hier- door waren de aanstormende le- deq van het Amphion Trio in dit werk het meest in hun element. Men moet zich absoluut niet door de volgende opmerking la ten ontmoedigen, maar het eveneens gespeelde Geister-trio van Beethoven is nog net een maatje te groot. Vooral de in breng van pianist René Maurer was hier weinig subtiel en soms een beetje grof. Het leek alsof hij deze muzikale taal nog niet vloeiend kan spreken. Bij de Zes stukken in Canon van Schumann was men dichter bij huis. Hoewel men in de eerste delen meer raffinement, expres siviteit en innigheid had mogen leggen, viel alles in het laatste, een adagio, volledig op zijn plaats. VLISSINGEN, Sint Jacobskerk II Fondamento. onder leiding van Paul Dombrecht, met medewerking van Anne Cambier, sopraan. Werken van Wolfgang Amadeus Mozart. door Leen de Broekert Het artistieke credo van het orkest II Fondamento, dat op 'oude' instrumenten musi ceert. luidt: het op een zo au thentiek mogelijke manier uit voeren van grote muziek van onbekende meesters en onbe kende muziek van grote mees ters. Het Mozart-boeket, dat een keur van opera- en concert aria's bevatte, afgewisseld met bekende symfonieën, viel na tuurlijk in de tweede categorie. Het was een boeiende en leerza me ervaring, om binnen deze reeks Mozartwerken de verba zingwekkende ontwikkelings gang van de componist mee te maken. Neem nou de symfonieën KV 84 en KV 319. De eerste schreef Mozart in Italië in 1770, de tweede negen jaar later in Salz burg. De Italiaanse symfonie onder scheidt zich in niets van de doorsneeproductie van Mozarts tijdgenoten. Dat is niet zo ver wonderlijk, want aan de au thenticiteit van het werk wordt ten zeerste getwijfeld. Het kan dus best zijn dat het hier om een werk gaat van Giovanni Guardi of Domenico Bussani, om maar een paar zijstraten te noemen. - Bij de 'Salzburgse' symfonie zijn we in een totaal andere we reld terechtgekomen. In de doorwerking, eigenlijk kan men hier beter spreken van een con trasterend middendeel, komen we reeds het finalethema tegen uit Mozarts laatste symfonie, de Jupitersymfonie. Door de vlotte tempi die Dombrecht koos, de mooi afgewogen accentplaat sing en het zinderende engage ment werd het vroege symfo- nietje glanzend opgepoetst geserveerd. In de symfonie KV 319, wederom in straffe tempi neergezet, trof vooral het actie ve en expressieve aandeel dat de blazers in de conversatie lever den. .Dombrecht wist de overgang tussen doorwerking en reprise bijzonder spannend tot stand te brengen. De strijkers bewaar den in de wervelende finale op een bewonderenswaardige ma nier het evenwicht tussen preci sie en exuberantie. Anne Cambier bezit een stem, die voor het oeuvre van Mozart nagenoeg ideaal is. Het karak ter van haar stem is door het ui terst spaarzaam toegepaste vi brato puur en rank, zonder dat er sprake is van een koorknaap achtige 'voix blanche'. Ook in de hoogte behoudt de stem rondheid en romigheid. Daar naast beschikt Anne Cambier over een innemende muzikali teit, die haar in staat stelt het specifieke affect van een aria overtuigend voor het voetlicht te brengen. Zowel de snelle co loraturen als de cantabile-pas sages worden door haar met een bewonderenswaardige beheer sing gerealiseerd. Ook in de reeks aria's die Anne Cambier zong was Mozarts ont wikkeling van wonderkind tot wonderman overduidelijk te traceren. Het is opvallend, dat Mozart zich in zijn vroege ope ra's in muzikaal opzicht bedui dend rijper toont dan in de instrumentale werken die in de zelfde periode ontstonden. Blijkbaar werd zijn muzikale verbeeldingskracht door de tekst, door de effecten die de woorden opriepen, gestimu leerd en geïnspireerd. In de begeleide recitatieven slaagde Paul Dombrecht er voortreffelijk in, zijn orkest dramatiek, expi-essie en unani miteit af te dwingen. Un moto di gioia, de Arietta die Mozart ach teraf schreef voor Le nozze di Figaro, werd door Anne Cam bier en het ensemble aan het eind van de avond elegant ve rend uitgevoerd. De tekst (Een gevoel van vreugdeis het orkest op het lijf geschreven. Het ple zier in het werk straalt er van af, als het II Fondamento musi ceert. Het was werkelijk spijtig, dat er zo weinig mensen op deze Mo- zart-avond afgekomen waren. Het zou best eens kunnen zijn, dat in deze Festivalmaand het concertaanbod gewoon te roy aal is. Ook hier geldt: kiezen is verlie zen. Wie het verlies nog wat wil compenseren kan op 22 januari wederom terecht in de Sint-Ja- cobskerk. Dan belicht II Fonda mento de tijd dat Mozart in Londen vertoefde. Van harte aanbevolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31