Financieren film fiscaal aantrekkelijk PZC Rabo International richt zich sterker op landbouw en voeding OP I Wet waardering onroerende zaken financiën en economie Verrassende manoeuvre Bank of Scotland O vernamestrij d rond Nat West Overname IJsselwerf bijna rond Oosterschelde klaar voor vertrek s i«g belasting belicht zaterdag 25 september 1999 door Corde Horde j LONDEN - De Britse bankwe reld werd gisteren verrast door ren plotselinge overnamestrijd, pe Bank of Scotland bracht ge- ieel onverwacht een vijandig jod uit van 20,85 miljard pond derling 70 miljard) op de Na tional Westminster (NatWest). Als het lukt, wordt het de groot- iie binnenlandse overname in jet Verenigd Koninkrijk. Het bod betekent een premie van twintig procent boven de slot- koers van donderdag. De Schotse bank vraagt de aan deelhouders van Nat West zich te verzetten tegen de bestaande plannen van NatWest om de verzekeraar Legal and General over te nemen. „Het bestuur van de Bank of Scotland denkt dat een fusie van de twee banken meer waarde voor de aandeel houders creëert dan het plan 3D onze redactie economie l'TRECHT - Rabo Internatio nal gaat zich sterker dan voor- keen richten op de landbouw- ra voedingsmiddelenbedrijven. De bank wil in dit segment in Ine jaar marktleider worden. Dat betekent dat het marktaan deel moet verdubbelen naar vier procent. De specialisatie op deze niche markt is het sluitstuk van de re- jrganisatie van Rabo Interna- ional. Dit ruim drie jaar oude inderdeel presteerde onder de maat en werkte veel te duur. De Azië-crisis liet het onderdeel niet onberoerd. .let internationale aandelenbe- irijf in London werd gesloten. De opgebouwde kennis werd 'ergeheveld naar Rabo Securi ties m Amsterdam. De top was an duiventil waar het afgelo pen jaar zeker zeven hoge ma nagers uitvlogen. Met deherzie- ïe strategie denkt de Rabobank de problemen bij het onderdeel ip te kunnen lossen. Door zich te richten op een be perkt aantal klanten denkt de rank echte toegevoegde waarde :ekunnen leveren. M. Hulshoff, de topman van Rabo Internatio nal stelt dat de bank hiermee :apelle aan den ijssel - )e directie en de bewindvoer der van De IJsselwerf verwach ten dat de nieuwbouwwerf in dapelle aan den IJssel dinsdag definitief wordt overgenomen door Van der Giessen de Noord Krimpen aan den IJssel. Het enige geschilpunt is nog de huurprijs die Van der Giessen joor het gebruik van het terrein moet betalen. boor een taxateur is de huur prijs op 2,2 miljoen bepaald. De directie van Van der Giessen de Noord vindt dat veel te veel. Directeur Brink: „Voor een Fiat Panda ga ik niet de prijs van een Rolls Royce betalen." Het is de bedoeling dat Van der Giessen deNoord 150manvanDeIJssel- werf overneemt. Zij worden in een nieuwe BV ondergebracht. Dit betekent dat er uiteindelijk een klein aantal ontslagen valt bij De IJsselwerf. Het gaat vol gens de bewindvoerder slechts om 'een handjevol mensen'. Het personeelsbestand bij de werf is sedert de surséance gestaag af- ienomen, omdat werknemers hun heil elders zochten. Het is de bedoeling dat Van der Giessen de Noord de nieuw- «uwwerf twee tot drie jaar op Ie huidige locatie exploiteert, jaarna alles naar Krimpen aan den IJssel wordt verplaatst. De Jsselwerf, onderdeel van UVC bolding, verkeert al sinds juni in urséance van betaling. ANP Zwitsers kunnen overnachten bij McDonald's CRISSIER - De Amerikaanse fastfoodketen McDonald's ex perimenteert met restaurants ®el slaapgelegenheden. In het Zwitserse Rümlang, vlakbij" de luchthaven van Zürich, wordt dit concept voor het eerst be proefd, zo bevestigde gisteren wn woordvoerster van de on derneming. Het hotel, dat aan tweehonderd jtamers plaats zal bieden, wordt zoals het er nu naar uitziet in het voorjaar van 2001 geopend. De hosten zijn geraamd op 20 mil- oen Zwitserse frank (ƒ27 mil- oen). In Genève is een tweede slaapgelegenheid van McDo nald's in voorbereiding. De woordvoerster benadrukte het om een puur Zwitsers idee gaat. Ze kon daarom niet zeggen of in andere landen het Poncept ook wordt ingevoerd, pit is vooralsnog een experi ment.D PA/ANP 'duidelijk voorsorteert' op alli anties met gelijkgestemde Eu ropese partners. Daarbij kun nen bepaalde onderdelen in elkaar opgaan, aldus de de top man. Accent Een woordvoerder stelt dat met de concentratie de bank beter gebruik kan maken van de ken nis die het in huis heeft over de voedings- en agribussines. „Voorheen hadden we een wat ruimere menukaart, vergelijk ons nu maar met een specialitei tenrestaurant." De bank wil het accent verleg gen van traditionele kredietver lening naar meer merchant- bank-activiteiten. Dat betekent strategisch advies, bemiddeling bij fusies en overnames en het verzorgen van de benodigde fi nanciering. Rabo International wordt opge deeld in vier winstverantwoor- delijke onderdelen. Dat zijn de voedsel- en agribusiness mark ten, de internationale bedrij ven, de kapitaalmarkten en geldbeheersmarkten Het kantoor in London blij ft een belangrijke schakel in de we reldwijde geld- en kapitaal markt-activiteiten. ANP voor een bank-verzekeraar, dat nu voorligt bij de aandeelhou ders", aldus de Schotten. Dat de aandeelhouders van NatWest het samengaan met Legal and General verwerpen, is een absolute voorwaarde voor het bod van de Bank of Schot land. De banken moeten zich met bankieren bezighouden en niet met verzekeren, vindt de Bank of Scotland. Het voorstel van de Bank of Scotland is eigenlijk een omge keerde overname. In het plan krijgen de huidige aandeelhou ders van het grotere NatWest uiteindelijk 68 procent van de nieuwe combinatie. De beurs waarde van NatWest was don derdagavond 17,7 miljard pond sterling 60,7 miljard). De Schotse bank is de helft waard (8,9 miljard pond sterling of 30,5 miljard). Aandelen Op de effectenbeurs in Londen reageerden beleggers enthousi ast op de overnamestrijd. De aandelen NatWest schoten met vijfentwintig procent omhoog, terwijl de Bank of Scotland 1,5 procent won. Legal General, het kind van de rekening in de plannen, verloor juist acht pro cent. De Schotse bank haalde giste ren fel uit naar NatWest. Vol gens topman P. Burt heeft NatWest tot nu toe slecht ge presteerd bij de kernactiviteit: bankieren. Dat wordt anders, kondigde hij aan. „We zullen een eind maken aan NatWests ondermaatse prestaties en we willen de niet-kernactiviteiten afstoten." Tegelijkertijd meldde hij dat alle topposities bij Nat West zullen worden ingenomen door Schotten. Het samengaan van banken en verzekeraars is in Europa geen zeldzaamheid. Zo is ING ont staan uit Nationale Nederlan den en NMB-Postbank. Maar in Groot-Brittannië wordt met de ze combinatie nog nauwelijks geëxperimenteerd. De Bank of Scotland gelooft dat banken be ter met elkaar kunnen fuseren dan met verzekeraars. ANP ROTTERDAM - In de Rotterdamse Veerhaven ligt Nederlands grootste gerestaureerde zeilschip, De Oosterschelde, klaar voor vertrek. Morgen zal het schip beginnen aan een reis met aan boord een aantal kansarme jongeren. Tijdens de zeven weken durende trip zullen zij onder deskundige begeleiding worden voorbereid op uitstroom naar betaald werk of een vervolgopleiding. Na de trip wordt Oosterschelde verhuurd om in Zuid-Amerikaanse havens te dienen als varende 'ambassade' voor Nederlandse bedrijven en organisaties. foto Marcel Antonisse/ANP De Nederlandse filmda gen zijn deze week be gonnen. Producenten, re gisseurs en acteurs die de Nederlandse film bevol ken, worden uitvoerig belicht. Maar hoe zit het financieel met de Neder landse film. Is er sprake van een filmindustrie of hangt het Nederlandse filmwereldje van subsi dies aan elkaar? door Frank Hendrickx en Peet Vogels DEN HAAG - 'And the winner is Character'. De Neder landse speelfilm in Hollywood lijkt een abonnement te heb ben op de Oscar voor beste niet-Engelstalige speelfilm, maar de werkelijkheid in de polder is heel wat grauwer. Ver weg van de glitter en glamour in het zonovergoten Califor- nië, waar niet op tien miljoen gulden wordt gekeken bij de productie van een film, schra pen de Nederlandse producen ten moeizaam een paar ton bij elkaar voor een speelfilm. Voor drie miljoen gulden maak je in Nederland een volwaardi ge speelfilm, een bedrag waar voor in Hollywood geen sterac teur zelfs maar bereid is het script te lezen. Toch zien be trokkenen in de filmwereld de toekomst zonnig in. Sinds be gin dit jaar is er een fiscale maatregel die het voor vermo gende particulieren interes sant maakt om geld te steken in de Nederlandse speelfilm. Zo heeft Jeroen Krabbé inmiddels al twintig miljoen gulden bin nengehaald voor zijn verfil ming van 'De ontdekking van de hemel', het boek van Harry Mulisch. Staatssecretaris van Financiën W. Vermeend maak te bij de opening van het Ne derlands Film Festival bekend dat er inmiddels al zes nieuwe films zijn goedgekeurd met een totaalbudget van honderd mil joen gulden. Hij beloofde de aanwezige filmwereld dat ook na 2001 de financiering van de speelfilm fiscaal aantrekkelijk blijft. Die stimulans kan de Neder landse film wel gebruiken. De hoogtijdagen van de Neder landse film waren de jaren tachtig, toen miljoenen men sen naar de bioscoop gingen om een Nederlandse film te be kijken. Het afgelopen jaar was alleen Abeltje een hit met 940.000 bezoekers. De meer dan twintig Nederlandse films tezamen trokken ruim 1,6 mil joen bezoekers, minder dan de helft van wat Titanic in zijn eentje naar de bioscoop lokte. Oscarwinnaar Karakter bij voorbeeld trok slechtslöO.OOO bezoekers. Stroom Directeur van het Nederlands Fonds voor de Film R. Rienstra is blij met de extra stroom aan geld voor de film. „Al in 1995 hebben we geroepen dat wij niet de enige willen en kunnen zijn die de Nederlandse speel film financiert. Daarvoorishet budget van het Filmfonds, zo'n achttien miljoen gulden per jaar, te klein." Tot dit jaar was het Nederland se Fonds echter wel de enige geldschieter. Als het Filmfonds geen geld gaf, was het vrijwel onmogelijk een speelfilm te maken. Zelfs de nieuwe gene ratie onafhankelijke filmma kers kon niet om het fonds heen. „Je kunt voor 15.000 gul den een film draaien op video. Dan moeten de acteurs en de crew, cameramensen, geluids mensen en dergelijke, gratis meewerken en het liefst moet de bakker dan ook nog gratis broodjes brengen", aldus Riek Hadders, distributeur bij het Filmmuseum. „Uiteindelijk moet de film echter op cellulo id worden gezet, anders kan hij niet in de bioscoop vertoond worden. Dat kost al snel 70.000 gulden en daar heb je het Film fonds voor nodig." De plotse stroom van de priva te miljoenen heeft Rienstra verbaasd. Hij twijfelt aan de betrokkenheid van de finan ciers bij de Nederlandse speel film. „Het is niet te hopen dat de Nederlandse speelfilm ver wordt tot een fiscale aftrekpost voor de rijken. Er zou een dui delijk verband moeten zijn tussen de opbrengsten van een film en de opbrengst voor de geldschieter. Het is de bedoe ling dat met het particuliere De directeur van het Nederlands Fonds voor de Film, R. Rienstra, voor de film. geld de commerciële film wordt gestimuleerd. Dus de film die grote aantallen bezoe kers trekt." Rienstra, in een recente enquê te van de Volkskrant onder filmmensen uitgeroepen tot machtigste man van de Neder landse film, geeft via het film fonds jaarlijks zo'n tien mil joen gulden aan subsidie voor de realisatie van speelfilms. Dat geld is noodzakelijk om de financiering rond te krijgen. „De Nederlandse filmwereld hangt van subsidies aan el kaar", aldus Hadders. Subsidie Zo was de situatie in ieder ge val tot begin dit jaar nog wel. Voor een speelfilm, die tussen de twee en vier miljoen gulden kost, ging een producent eerst langs bij het Filmfonds. Daar kon na goedkeuring maximaal één miljoen gulden aan subsi die worden opgehaald. Bij de omroepen kon de producent nog zo'n anderhalf miljoen op halen. De overige gelden moest de producent bij de bank, be vriende geldschieters of ande re particulieren zien te lenen of uit eigen zak betalen. Op die manier konden er jaar lijks zo'n vijftien speelfilms gemaakt worden. Met de nieu we fiscale constructie en de daarmee vrijkomende miljoe nen ontstaat een heel nieuw perspectief voor de Neder landse speelfilm. Niet langer is een producent afhankelijk van het Filmfonds. Inmiddels zijn al meer dan vijfendertig pro jecten aangemeld die zich wil len financieren via deze con structie. Gelet op de bedragen die ei- De nieuwe fiscale stimulans voor filmfinan ciering werkt met behulp van een commandi taire vennootschap (cv). Een producent die een film wil produceren richt een cv op. Een particulier, liefst iemand die in het zestigprocents tarief voor de in komstenbelasting valt, stopt geld in die cv. In ruil daarvoor krijgt hij een deeltje van de rechten van de film. Het geïnvesteerde geld mag hij in het eerste jaar voor 2 7 procent, met een maximum van 64.000 gulden, van zijn be lastbaar inkomen aftrekken. Aangezien een film in de loop van de tijd minder waard wordt - een film die al twee keer op tv is ge weest kost minder dan een film die net in de bioscoop gaat draaien - mag de investeerder die waardevermindering als verlies afschrij ven en in mindering brengen op zijn inkomen. Op die manier wordt nog eens een flink be drag aan belasting uitgespaard. Uiteindelijk koopt de producent de rechten terug voor een bepaald bedrag. Dat bedrag, opgeteld bij de bespaarde belasting, bezorgt de investeerder zijn winst. GPD is blij met de extra stroom geld foto CeesZorn/GPD beschikbaar komen en de hoe veelheid projecten die zijn aangemeld kan de Nederland se filmindustrie een flinke groei gaan doormaken. Meer films met hogere budgetten, vaak gemaakt voor de interna tionale markt. De vraag is of de Nederlandse filmindustrie die weelde aankan. Rienstra denkt dat het Filmfonds nog een gro te bijdrage kan leveren aan de volwassenwording van de filmindustrie. „Via de subsidie kunnen we bijvoorbeeld sce narioschrijvers aan het werk houden. Alleen door veel sce nario's te schrijven krijg je vol doende professionele scena rioschrijvers." Tot dit jaar was de subsidie voor scenarioschrijvers in zijn uitwerking meer een steun maatregel om de scenario schrijvers van de straat te hou den. De meeste scenario's belandden op een plank om er nooit meer vandaan gehaald te worden. Met de nieuwe geld stroom voor de film kan er ge oogst gaan worden. „Ook de jonge garde filmma kers die het liefst meteen een grote film maken kunnen beter eerst klein beginnen en zo langzaamaan het vak in de vin gers krijgen. Voor die ontwik keling zal het Filmfonds nodig blijven." GPD Industriële productie EU stijgt BRUSSEL - De industriële productie in de Europese LTnie is in de periode mei-juli met 0,4 procent gestegen ten opzichte van de voorgaande drie maanden. De stijging in Nederland (1,2 procent) en Finland (1 procent) lag ver boven het gemid delde. Uit de cijfers die Eurostat, het EU-bureau voor de statistiek, gisteren verspreidde, blijkt dat ook Griekenland (0,9 procent) en Spanje en Denemarken, beide 0,8 procent, niet slecht scoorden. Italië beleefde voor het eerst sinds maart 1998 een opleving van de industriële productie met eéh stijging van 0,2 procent. Die zakte daarentegen in België (0,6 procent) en Duitsland (0,4 procent) in. ANP Benzine twee cent duurder ROTTERDAM - De geadviseerde benzineprijzen gaan met twee cent per liter omhoog. Vanaf maandag kost euro loodvrij 2,32 per liter, ongelode super 2,38 en super met loodver- vanger 2,44. Diesel krijgt een adviesprijs van 1,616 en wordt daarmee een cent duurder. ANP OM onderuit in voorkenniszaak AMSTERDAM - Het Openbaar Ministerie is opnieuw onder uit gegaan in de geruchtmakende voorkennisaffaire BolsWes- sanen. Het gerechtshof in Amsterdam sprak gisteren de twee hoofdverdachten in hoger beroep vrij wegens onvoldoende bewijs. Het hof bevestigt hiermee de uitspraak van de recht bank. Ruim een jaar geleden ging het tweetal, een voormalig groepsdirecteur en de uitbater van het restaurant Blanje Blue, ook al vrijuit. Tegen de directeur had het OM zes maan den celstraf geëist, tegen zijn vermeende compaan vier. De voorkenniszaak draait om de eetgelegenheid Blanje Blue in Bentveld. De inmiddels gepensioneerde directeur zou daar cliënten beleggingstips hebben gegeven. Die zouden hen in totaal bijna zeven ton hebben opgeleverd. ANP Cisco breidt uit in Amsterdam AMSTERDAM - De Amerikaanse netwerkleverancier Cisco Systems wil de komende drie tot zes jaar haar Amsterdamse vestiging uitbreiden met 1500 werknemers. Hiertoe wordt zo snel mogelijk een kantoor gebouwd, vlakbij de huidige vesti ging in Amsterdam Zuidoost. Dat heeft de raad van bestuur in de Verenigde Staten deze week besloten. Op dit moment werken zo'n vijfhonderd mensen bij de Neder landse vestiging van het concern dat in 1998-1999 een omzet van 25,5 miljard gulden boekte. Amsterdam is het Europese hoofdkantoor voor de afdelingen logistiek, consumentenser vice en financiën. ANP Eneco zet kabelbedrijf in etalage ROTTERDAM - Energiebedrijf Eneco zet het kabelbedrijf in de etalage. Het energiebedrijf is op zoek naar samenwerking met een ander kabelbedrijf maar sluit verkoop niet uit. Volgens Eneco wordt het moeilijk om het kabelbedrijf met aansluitingen in de regio Rotterdam, de Drechtsteden en de zuidkant van Zuid-Holland zelfstandig te laten bestaan. ,Met 580.000 aansluitingen zijn we te klein om de kosten voor productontwikkeling en beheer op te brengen", aldus een woordvoerder. Een aantal bedrijven, waaronder Casema, Dutchtone en de Europese kabelgigant United Pan Europe Communications (UPC), heeft zich al bij Eneco gemeld. Met een koop is zeker 1,275 miljard gulden gemoeid. De gemeente Rotterdam, één van de drie grote aandeelhou ders, staat niet onwelwillend tegenover samenwerking of verkoopGPD/ANP door Wil Wouters Het huurwaardeforfait voor de eigen woning is afhan kelijk van de waarde van het huis. Vaststelling van deze waarde heeft plaats volgens de wet waardering onroerende za ken. Het belang van deze wet neemt toe door het belasting plan voor de eenentwintigste eeuw. Dit belastingplan verdeelt het belastbaar inkomen over drie boxen. In de eerste box zitten de inkomsten uit (vroegere) arbeid, de winst uit onderneming en de inkomsten uit de eigen woning. Op deze inkomsten komen de premies voor de levensverzeke ring met lijfrenteclausule in af trek. De tweede box omvat de winst uit aanmerkelijk belang. Daar van is sprake wanneer een par ticulier meer dan vijf procent van de aandelen in een naamlo ze of besloten vennootschap bezit. Tot de winst uit aanmer kelijk belang behoren alle voor delen die uit het aandelenbezit voortvloeien of daarmee sa menhangen. Zo zal de waarde stijging van het pand, dat door een vennootschap van de aan deelhouder met een aanmerke lijk belang wordt gehuurd, on der het belastingtarief van deze box vallen. De derde box regelt de belas tingheffing over het saldo van alle bezittingen en schulden, die niet in de eerste of tweede box in aanmerking komen. Daartoe behoren bijvoorbeeld de spaar rekeningen, de beursgenoteerde aandelen, de tweede woning en het andere verhuurde onroe rend goed. Fictief Het bijzondere van deze derde box is, dat de belastingheffing niet plaatsvindt over de werke lijke inkomsten en kosten, maar over een fictief rendement. De basis voor deze vermogensren- dementsheffing is het saldo van bezittingen en schulden. En de waarde van het onroerend goed voor het huurwaardeforfait en de vermogensrendementshef- fing volgt uit de toepassing van de bepalingen van de wet waar dering onroerende zaken. Volgens deze wet heeft de ge meente de verplichting de waarde van ieder onroerend goed bij beschikking vast te stellen. Volgens wettelijke be paling stemt deze waarcle over een met het bedrag dat de meestbiedende gegadigde zou willen betalen, wanneer het on roerend goed op de meest ge schikte wijze en na de beste voorbereiding te koop zou zijn aangeboden. Daarbij geldt de overdracht van de volle en on bezwaarde eigendom als uit gangspunt. Als toelichting op deze wet zijn een waarderings instructie, een uitvoeringsbe sluit en een uitvoeringsregeling opgesteld en gepubliceerd. Peildatum Bij het vaststellen van de waar de van het onroerend goed hou den de gemeenten en him amb tenaren rekening met de inhoud van deze toelichtingen. De vast stelling vindt plaats op een peil datum, eens in de vijf jaar op 1 januari. Een tweetal gerechts hoven heeft inmiddels uit spraak gedaan op een aantal be roepschriften, die zijn ingesteld tegen de gemeentelijke beschik kingen over de waarde van het onroerend goed. In deze uit spraken ging het over woningen die kort voor de peildatum zijn verkocht. De koopprijs was tus sen twee onafhankelijke partij en tot stand gekomen. De gemeente heeft op de peilda tum een hogere taxatiewaarde aangehouden. Het gerechtshof overwoog in het ene geval dat de betreffende gemeente geen fei ten of omstandigheden had ge steld die een hogere waarde dan de verkoopprijs rechtvaardig de. In het andere geval over woog het gerechtshof dat de ge meente niet aannemelijk had gemaakt dat er geen optimale prijs was bedongen. Verder kwam het Gerechtshof Den Haag tot de conclusie dat de waarderingsinstructie, het uitvoeringsbesluit en de uitvoe ringsregeling geen bindende kracht hebben voor de burger en de rechter. Bij de beoordeling van de juistheid van de waarde ringen moeten deze instructies dan ook volledig buiten be schouwing blijven. De huidige beschikkingen hadden als peil datum 1 januari 1995. Hoewel de bezwaarprocedures tegen deze beschikkingen nog niet be ëindigd zijn, worden thans de nieuwe beschikkingen voorbe reid met als peildatum 1 januari 1999. Het lijkt raadzaam om deze nieuwe vaststellingsbesluiten met argusogen te bekijken. Mr. C.W.B.M. Wouters is belasting adviseur te Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7