Terneuzen nog in race voor outlet Van (Apenstaartje tot apenkooi Poffertjeskraam Terneuzen brandt uit Met z'n allen op zoek naar zwerfvuil W oningstichting moderniseert en sloopt aanbod zeeland zaterdag 25 september 1999 z 1 5 Ontwikkelaar wacht op Rijk Adviseur Hulster café ziet geen oplossing in vervroegen sluitingstijd Begraafplaatsen in Oostburg en Breskens moeten deels geruimd VOLVO door Joost Bosman TERNEUZEN - Projectontwik kelaar Stable International heeft nog steeds belangstelling voor Terneuzen als vestigings plaats voor een fabriekswinkel. Volgens directeur W. Veldhuizen is die gemeente de beste locatie voor een dergelijk koopjespaleis in Zeeuws-Vlaanderen. „Ik wil me niet te veel in de dis cussie mengen, maar Terneuzen heeft een regiofunctie en is daarom het meest geschikt voor een factory outletcentrum", verklaart directeur W. Veldhui zen van Stable International. Hij stelt dat Terneuzen voor zijn bedrijf beslist geen tweede keus is na Lelystad, waar Stable ook bezig is een koopjespaleis op te trekken. Gescheiden Veldhuizen: „Het zijn volstrekt gescheiden markten. Zowel in Lelystad als Terneuzen zien we een kans. Mocht het in Lelystad niet doorgaan, dan is het niet zo dat dan pas Terneuzen weer in beeld komt. Het heeft ook geen zin om zo'n eind uit de buurt van Lelystad wel een fabriekswin kel te bouwen. Een outletcen trum is aantrekkelijk voor men sen, maar ze gaan er niet ruim twee uur voor omrijden", zegt Veldhuizen. Het plan dat Stable Internatio- Snelheidscontrole TERNEUZEN - Bij een snel heidscontrole aan de Guido Ge- zellestraat in Terneuzen hebben 226 van de 419 gecontroleerde auto's de maximumsnelheid van vijftig kilometer per uur over schreden. De hoogst gemeten snelheid was 88 kilometer per uur. Daar waar 70 kilometer per uur is toegestaan, reden 36 au tomobilisten te hard. De hoogst gemeten snelheid was 90 kilo meter per uur. nal voor Terneuzen ontwikkelt, zou één dezer dagen op de deur mat van het college van burge meester en wethouders moeten vallen. De ontwikkeling ver loopt echter iets trager dan ge pland. Veldhuizen: „We hebben wat meer tijd nodig, vanwege de discussie over fabriekswinkels op landelijk niveau. Daarom willen we nog niet al te wilde plannen maken. We zijn nog in overleg met de overheid, van het Rijk willen we eerst zekerheid. Zodoende komen we minder snel naar buiten met ideeën dan onze collega's", zegt Veldhui zen, daarmee doelend op onder meer de Utrechtse projectont wikkelaar Inno vast. Die heeft al vergevorderde plannen ontwik keld voor een fabriekswinkel in Sas van Gent. Veldhuizen ver wacht dat de gemeente Terneu zen binnen enkele weken een af geronde plantekening tegemoet kan zien. Volgens hem heeft Stable nog geen eventuele bouwer op het oog. Wel heeft aannemer Van der Poel in Terneuzen zelf al la ten weten interesse te hebben in de bouw van een eventuele fa briekswinkel in de Scheldestad. Volgens adjunct-directeur R. van Panelen is dat nog steeds zo. „Als Stable inderdaad met con crete plannen komt, zullen we zeker contact met hen opnemen. Dan moeten we natuurlijk wel eerst bekijken hoe de gemeente en andere partijen tegenover de komst van een fabriekswinkel staan." De gemeente Terneuzen staat niet afwijzend tegenover het initiatief. Hoewel het college zegt voorlopig geen actieve rol te vervullen, heeft het al wel aangegeven dat het oude terrein van De Hoop, naast het nieuwe waterschapskanlior, alsmede een terrein aan de 1161 nabij de hallen van Zeeland Supply aan de Haarmanweg in aanmerking komen voor een eventuele fa briekswinkel. TERNEUZEN - De bibliotheek in Terneuzen heeft rondom de kinderboekenweek verschillen de activiteiten georganiseerd. Op woensdag 6 oktober start het leesprogramma 'Van ©pen staartje tot apenkooi'. Kinderen worden uitgenodigd vierhoeken over school te lezen. De finale is opwoensdag 24 no vember in het schoolmuseum. Hier krijgen de kinderen een leesdiploma. Woensdag 13 oktober kunnen kinderen van 14.00 tot 15.00 uur knutselen in de bibliotheek rond het thema school. Zaterdag 16 oktober speelt pop pentheater Reutemeteut de voorstelling 'Geen apenkooi zonder @penstaartje' voor kin deren van 4 tot 7 jaar. De hele maand oktober is er in de biblio theek een tentoonstelling te zien van voorwerpen en wandplaten uit het schoolmuseum. In Biervliet zijn in de vitrinekast van de bibliotheek oude school- leesboekjes uit het schoolmuse um te zien. De leners van bibliotheek in Sluiskil stellen hun schoolher inneringen ten toon. Ook in deze twee bibliotheken kunnen kin deren meedoen aan het leespro gramma. In Zaamslag worden tijdens de kinderboekenweek afgeschreven boeken verkocht. Fabriekswinkel moet keuze blijven DEN HAAG - Gemeenten en provincies moeten de vrijheid krijgen om de vestiging van factory outlet centra, fabrieks winkelcentra, op hun grondgebied toe te laten. VVD, D66 en PvdA hebben hierop aangedrongen in Kamervragen aan mi nister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Plannen zoals in Zeeland moeten, volgens WD-Kamerlid P. Verbugt, op regionaal en lokaal niveau worden beoordeeld. Dat moet naar haar mening niet in Den Haag gebeuren. „Gemeenten en provincies moeten de be leidsruimte krijgen om hun eigen afweging te maken. Zij weten het beste welke invloed de vestiging van een factory outlet center heeft op al bestaande winkelcentra. Hoe groot zo'n centrum kan worden. En welke locatie daarvoor het meest gèschikt is." Pronk heeft eerder in de Tweede Kamer aangegeven dat hij niet tegen de komst van fabriekswinkel centra is, waar merkartikelen tegen (lage) fabrieksprijzen worden verkocht. Hij vreest echter wildgroei. Om dat te voor komen, wil hij afspraken maken met provincies. Man gewond bij botsing OOSTBHRG - Een 65-jarige inwoner uit Oostburg heeft vrij dag bij een aanrijding verschillende beenbreuken opgelopen. De man fietste over de Melkweg en werd daar aangereden door een 31-jarige automobilist uit Oostburg. Waarschijnlijk zag de automobilist door de laagstaande zon de fietser over het hoofd. De fietser is naar het ziekenhuis in Gent gebracht. Weigeren bloedproef bestraft TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter J. Begheyn veroordeelde gisteren een 40-jarige man uit Terneuzen voor het weigeren van de bloedproef tot vijftien maanden rij-ont- zegging, waarvan drie maanden voorwaardelijk en veertig uur werkstraf opgelegd. De Terneuzenaar kon op 29 juni in zijn woonplaats niet voldoen aan de blaastest, omdat het ap paraat niet goed werkte. Toen hij verzocht werd om zich aan een bloedproef te onderwerpen, weigerde hij. „Ik ben bang voor een prik", verklaarde de verdachte op zitting. Uit het strafblad bleek dat de man twee keer eerder was veroordeeld voor het weigeren van een bloedproef. De recidive liet de offi cier meewegen in zijn eis: twee weken cel en vijftien maanden rij-ontzegging. „Het is niet mijn schuld. Ik heb netjes meege werkt aan de blaastest", reageerde de verdachte. Fietser breekt sleutelbeen CLINGE - Een 67-jarige fietser uit het Belgische Temse heeft gisteren na een valpartij zijn sleutelbeen gebroken. De man fietste over de kruising Bietenweg/Kijkuitstraat toen hij uit gleed over losliggend grind. De man werd per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. Boete voor intrappen winkelruit TERNEUZEN - Een 23-jarige inwoner uit Kapellebrug is vrijdag door de Terneuzense politierechter veroordeeld tot 450 gulden. Rechter J. Begheyn achtte bewezen dat de ver dachte 1 juli dit jaar een ruit bij Aldi in Hulst had ingetrapt. Drankrijder voor de rechter TERNEUZEN - Negen maanden rij-ontzegging en 1900 gul den boete, waarvan 700 voorwaardelijk. Dat vonnis velde de Terneuzense politierechter J. Begheyn gisteren over een 30- jarige Westdorpenaar, die op 3 juli te diep in het glaasje had gekeken bij de Terneuzense Havenfeesten. De zeven glazen bier waren goed voor een score van 760 microgram. „Ik had niets gegeten", probeerde hij de forse uitslag van de blaastest te verklaren. door Donja Odijk TERNEUZEN - Voor de uitgebrande pof fertjeskraam ligt iets wat ooit een stoel moet zijn geweest. Het ding is zwartge blakerd en vervormd door de hitte en de rook. De 30-jarige Roermondse eigenaar van de kraam loopt verslagen over het kermisterrein. Zijn zaak in Terneuzen is vrijdagochtend in vlammen opgegaan. Een getuige heeft een ontploffing ge hoord. Deze werd direct gevolgd door vuur. Een technisch onderzoek heeft nog geen oorzaak opgeleverd. De brand in de kraam op het Stadhuis plein moet omstreeks half vijf zijn begon nen. Tien minuten later rukte de gewaar schuwde brandweer uit met twee wagens. De vlammen sloegen uit het dak van de kraam toen politie en brandweer arri veerden. De brand was snel geblust. Gasflessen De achterkant van de poffertjeskraam, die als bar en keuken werd gebruikt, is volledig uitgebrand. Het interieur is nau welijks meer herkenbaar. Al het keuken gerei ligt door elkaar op de grond en de aluminiumwanden zijn kromgetrokken. Enkele gasflessen die in de kraam stonden zijn door de hitte geëxplodeerd. De scha de wordt geschat op enkele tonnen. De poffertjeskraam is verzekerd. Na het on derzoek gaat een bergingsbedrijf aan de slag om de ravage op te ruimen. De kermis in Terneuzen duurt nog tot en met zondag. Het laatste weekend trekt meestal veel bezoekers en levert de ex ploitanten veel inkomsten op. „Het kan net het plakje ham op de boterham zijn," aldus wethouder J. Baart die samen met collegawethouder K. van der Hoofd een kijkje kwam nemen. Vorige week waren zij aanwezig bij de opening van de kermis, die verricht werd in de poffertjeskraam. De ontploffing en de brand hebben een enorme ravage aangericht in de poffertjeskraam. foto Charles Strijd door Jean-Lou de Gucht HULST - „Het lijkt er op dat het voornemen van het Hulster ge meentebestuur om twee zaken in de Grote Bagijnestraat tijde lijk een vroeger sluitingsuur op te leggen een politiek getinte be- slissing is." Dat zegt adviseur F. de Maat van eigenaar S. Zware- kant van de Hulsterse bar De j Smidse, één van de betreffende zaken. „Doordat er steeds maar geroe pen wordt dat de gemeente Hulst nu eindelijk eens moet op treden tegen de overlast van het uitgaanspubliek hebben ze deze oplossing bedacht. Hoewel op lossing, de vraag blijft of daar van hier wel sprake is. Inzicht Op dit moment is er nog geen in zicht in de vormen van overlast noch in de omvang ervan. De ge meente kan met dit voornemen van het opleggen van een vroe ger sluitingsuur goede sier ma- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redterri@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ken: kijk maar, we doen wel wat." Volgens burgemeester A Kessen van Hulst zorgen café De Smid se en shoarmazaak Sphinx 2 in de Grote Bagijnestraat vooral in het weekeinde tussen twee en vijf uur 's morgens voor veel overlast in de buurt. Hij wil de twee zaken bij wijze van experi ment een maand, van vrijdag 15 oktober tot maandag 15 novem ber om twee uur sluiten. Alvorens de maatregel ingaat, worden de twee eigenaren aanstaande woensdag op een hoorzitting gehoord. Omzetverlies De Maat schat het omzetverlies van De Smidse door deze maat regel op ongeveer 50%. „Dit zou wel eens de ondergang van de ondernemers in de Grote Bagij nestraat kunnen betekenen. Daarbij durf ik op dit moment nog niet eens te denken aan de gevolgen voor de openbare orde. Hoe gaat het uitgaanspubliek reageren als het om twee uur op straat gezet wordt? Het heeft er alle schijn van dat er meer aan symptoombestrijding wordt ge daan dan aan een actieve oor zaakidentificatie. Bedrijven die op zich geen over last veroorzaken worden in hun bedrijfsvoering beperkt, terwijl zij die lak hebben aan ander mans rust ongecorrigeerd hun gang kunnen gaan." De Maat verwacht in het meest gunstige geval een verplaatsing van de overlast binnen Hulst. Een min der gunstige ontwikeling zou volgens hem zijn dat door de nu voorgestelde maatregel het uit gaanspubliek Hulst gaat mij den. Burgemeester A Kessen was niet bereikbaar voor commen taar. Kinderen uit Nieuwvliet zoeken onder aan de dijk naar zwerfvuil. foto Peter Nicolai door Wilma Valk NIEUWVLIET - Rechtdoor, rechts- of linksaf, zo werden de groepen scholieren op school ingedeeld en de wijk in gestuurd om zwerfvuil op te ruimen. Op initiatief van de Stichting Mens, Milieu en Werk werkten vrijdagmiddag ruim 450 kinderen en circa vijftig leerkrachten en ouders van veertien basisscholen in West-Zeeuws-Vlaanderen aan een beter milieu en een scho nere plaats. De gemeente Oostburg ver leende medewerking door vuilniszakken, grijpers en handschoenen beschikbaar te stellen. Van de stichting ont vingen alle deelnemende kin deren een witte pet en een t- shirt, Er werd volgens coördi nator en voorzitter van de Stichting Piet Huysser goed gewerkt: „De kinderen waren goed gemotiveerd, alle scholen deden mee, de openbare en de christelijke scholen. Dus bij het werk aan het milieu viel deze scheiding weg." Huyser hoopt deze actie volgend jaar te kunnen herhalen. „Alleen heel teleurstellend dat Sluis- Aardenburg niet meewerkte; misschien volgend jaar wel." De Stichting Mens, Milieu en Werk hoopt met deze actie via de kinderen ook de ouders meer attent te maken op een schoner milieu. „Uit onder- zoek blijkt dat de meeste men sen zich aan een vuile omge ving storen. Nu moeten we nog bereiken dat iedereen ook meewerkt om de straten en pleinen schoon te houden." door Pascalle Cappetti BRESKENS - In Oostburg en Breskens dreigt op korte termijn een tekort aan be graafplaatsen. De situatie is zo urgent dat de gemeente Oostburg wil overgaan tot het ruimen van een aantal vakken. Daarbij heeft zij een terrein achter de rijksweg in Breskens aangekocht om in te richten als nieuwe begraafplaats. Het vi j f tot zes hectare grote terrein moet over een jaar of vier geschikt zijn om de stoffelijke overschotten uit Breskens ter aarde te bestellen. De huidige begraaf plaats aan de Ringlaan biedt geen moge lijkheid om uit te breiden. De enige op lossing op korte termijn is het ruimen van een aantal graven. Wethouder R, Leent- faar en hoofd gemeentewerken W. van der Houwen verwachten niet dat dit tot veel protesten zal leiden.We pakken dat altijd heel voorzichtig per vak aan. Oost burg gaat hierbij soepel om met de wette- lijke regels. Natuurlijk zijn er altijdmen- sen die opeens emotioneel worden, maar over het algemeen lopen we daarbij niet tegen problemen aan." Hevig verzet, zo als dit jaar in Axel, denken zij niet te ont moeten. Het ruimen van de graven, wat ook in Oostburg moet gebeuren, biedt geen structurele oplossing. Daarom heeft de gemeente het terrein tussen de Boskreek en de koelhuizen van Oosterbaan ge kocht. Ook in Oostburg wil de gemeente op termijn uitbreiden. „We hebben bin nen het college nog even overwogen om in de gemeente Oostburg één centrale be graafplaats aan te leggen. Maar dat vin den we niet passend. Als elke kern een ei gen voetbalveld krijgt, mag elke kern ook een eigen begraafplaats", aldus Leentfaar. Hij wil wel in overleg met de kerken praten over de inrichting van de nieuwe begraafplaats in Breskens. Nu heeft elke kerk een eigen deel. Zo begra ven de katholieken alleen in gewijde grond. Daar wil Leentfaar eigenlijk van af. De grond die de gemeente nu heeft ge kocht, is te groot voor een begraafplaats alleen. Daarvoor is vierenhalve hectare genoeg. De rest komt de gemeente van pas voor de aanleg van de rondweg om Breskens. Het tracé loopt daar precies langs. door Pascalle Cappetti BRESKENS - Een videofoon en alarmeringssysteem, een op af stand te bedienen verwarming of zonnescherm en een elektro nische oppas tijdens de afwe zigheid van de bewoner. De Al gemene Woningstichting Zeeuws-Vlaanderen is bezig een 'wonen plus pakket' te ont wikkelen. Elke nieuw te bou wen ouderenwoning van de stichting, wordt uitgerust met de bekabeling, die de aanslui ting van dergelijke voorzienin gen in de toekomst maken. De woningstichting wil hiermee de kwaliteit van haar woningen verhogen en anderzijds inspelen op de nieuwe mogelijkheden die er zijn op het gebied van electro- nica en communicatie. Via ser viceabonnementen kan de be woner dergelijke voorzieningen in huis krijgen. Doormiddel van de maatregelen wil de woning stichting de woningen zodanig geschiktmaken, dat ouderen er lange tijd kunnen wonen. Ook het verbeteren van de toegang, door middel van brede deuren, hoort daarbij. Sloop De operatie wordt meegenomen in het strategisch voorraadbe heer van de woningstichting. De woningstichting concludeert op basis van onderzoek en aan de hand van het Regionale Volks huisvestingsplan dat er de ko mende jaren 56 nieuwe ouderenappartementen bij moeten komen. Daarnaast zet de corporatie in op de bouw van nog eens 12 koopappartemen ten. Daar tegenover staat de ver koop van 142 en de sloop van in totaal 72 eengezinswoningen. Waar gesloopt moet worden, wil directeur J. de Rechter nog niet zeggen. Dat gebeurt dinsdag 28 september wél tijdens een voor lichtingsbijeenkomst in het Le- deltheater in Oostburg. Alle huurders zijn dan uitgenodigd om van de plannen van de wo ningstichting te vernemen. Sloop en verkoop zijn volgens De Rechter nodig om als wo ningbouwcorporatie goed voor bereid de toekomst in te gaan. „We hebben op dit moment nog niet echt een probleem. Maar we willen de kop niet in het zand steken." De Rechter erkent dat de woningstichting een aantal jaren geleden nog weinig voelde voor de verkoop van huurwo ningen. „We vinden het oppor tuun om al te zeer mee te gaan in de hausse op de koopmarkt. Maar we willen de ogen er ook niet voor sluiten. We zien de lage rentestand, de mogelijkheden die er voor mensen met een laag inkomen bestaan om een huis te kopen. We zien ook dat we teveel eengezinswoningen - vooral die uit de jaren zeventig - hebben, dat mensen uit West-Zeeuws- Vlaanderen vertrekken en dat het aantal ouderen toeneemt." Verkocht Het grote voorbeeld van de stichting is de wijk Sint Albert in Sas van Gent. Daar werden de afgelopen jaren diverse wonin gen gesloopt, gerenoveerd en verkocht. Ook de omgeving kreeg een opknapbeurt. Het re sultaat is een mooie wijk, waar de mensen graag wonen, oor deelt De Rechter. „De woningen zijn eigenlijk bedoeld voor de verkoop, maar de huurders wil len niet weg en dat hoeven ze ook niet." De Rechter erkent dat sloop vaak heftige reacties van bewo ners oplevert. „We zijn ons be wust dat dit gevoelig ligt. Zo ver als in de Betonwijk in Axel zul len we niet gaan, maar wat we willen, zal toch ingrijpend zijn voor een wijk." Daarom gaat de woningstichting na de informa tiebijeenkomst 'de wijk in'. Tij dens deze gesprekken - 'des noods halen we de mensen thuis op' - komen de uitvoering en de wensen van de bewoners aan de orde. Individueel worden daar na verdere afspraken gemaakt. De oudere, maar gewilde wo ningen van eind jaren veertig koestert de woningstichting. De stichting trekt voor deze wonin gen per stuk, 291 in totaal, 50 mille uit om ze van een nieuwe keuken, stucwerk, plafonds en brede deuren te voorzien. (Advertentie) Test onze nieuwe S80 CAI CAPPENDIJK Mr. F.J. Haarmanweg 49 TERNEUZEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 61