Indonesië schort wet op na rellen Offensief tegen Milosevic verloopt PZC Andreotti vrijuit in proces moord op Italiaanse journalist Tweede giraffetweeling BEELDHUIS buitenland 5 opman politie uriname uit unctie gezet Bellen in 't weekend vanaf Huiszoekingen bij vetsmelter België na berichten zwart geld Bart trekt verwoestend spoor in het zuid-westen van Japan Publieke executies en amputaties Douane onderschept vogelspinnen Witwassen drugsgeld bestraft Paar ondergaat sekseverandering Turkije neemt heroïne in beslag Ongeregeldheden eisen zeker vier levens Rode kater stapt in de politiek zaterdag 25 september 1999 Advertentie KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. VERHAGE MIDDELBURG ANTIEK GEVRAAGD voor onze najaarsveiling in de Schouwburg te Middelburg Schilderijen, meubilair, porselein, munten, juwelen, goud- en zilverwerk etc. etc. A. I. Verhage 0118-627639 1RAMARIBO - De comman- üit van de Surinaamse Mobie- Eenheid, Ruben Peiter, heeft ich aangegeven bij de politie Paramaribo. Tegen Peiter opt op verzoek van België een ternationaal arrestatiebevel, heeft de chef van het Suri- amse politiekorps, Carlo ansel, gisteren bevestigd. Pei- rwordt verdacht van smokkel Ji twintig kilo cocaïne naar ilgië Hij is op non-actief ge- ',maar is nog op vrije voeten, politie wacht op aanwijzin- n van het Openbaar Ministe- f, voordat er verdere stappen orden genomen. eBelgische en Surinaamse po- ie deden gezamenlijk onder- eknaar de cocaïnesmokkel in tgeholde boomstammen, die üm twee jaar geleden werd itdekt. et zal zeker niet tot uitlevering nBelgië komen, omdat de Su- naamse grondwet deze maat- gel verbiedt. Peiter keerde en- k dagen geleden ongemoeid ■ar Paramaribo terug. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Belgische po litie heeft gisteren huiszoe king gedaan bij vetsmelter Verkest in het Vlaamse Dein- ze, een van de hoofdverdach ten in de Belgische dioxine crisis. De actie van de gerech telijke politie volgde op be richten over zwart geld van de eigenaar Verkest senior. De krant Het Laatste Nieuws meldde gisteren dat Lucien Verkest in april 1993 ruim 421 miljoen frank (meer dan 23 miljoen gulden) op een gehei me rekening bij een bank in Luxemburg staan. Volgens de VRT-radio is de politie ook bij de krant geweest om de be treffende bankdocumenten op te halen. Het dioxineschandaal krijgt daarmee een staartje. Het ge recht in Gent probeert al enige tijd de oorsprong van de di oxinevervuiling te vinden. De bijzondere Belasting In spectie (BBI) wil nu inzage in die dossiers. BBI-topman Vandercapellen vermoedt fis cale fraude in de vorm van zwarte leveranties. Veel boe ren zouden meer dieren hebben dan toegestaan is. Daardoor moeten ze bij vee voederfabrikanten zwart aankopen doen. Die fabrikan ten moeten op hun beurt buiten de boeken om grond stoffen inkopen. De regering- Verhofstadt besloot gisteren tot de oprichting van een di oxinefonds van vier tot zeven miljard frank (2,2 miljard tot 3,8 miljard gulden), waaruit gedupeerde bedrijven een schadevergoeding betaald krijgen. De regering rekent op al dan niet verplichte bijdra gen van bedrijven die mede verantwoordelijk zijn voor de crisis. Regeringscommissaris Willockx gaf te verstaan dat varkenshouders die zwart dieren houden, geen vergoe ding krijgen. De steun geldt alleen voor- kleine landbouwbedrijven en niet de grote mengvoederfa brikanten. ANP/BELGA Personenauto 's werden in Kumamoto op het zuidelijke eiland Kyushu meegesleurd door de vloedgolven. foto EPA van onze redactie buitenland TOKIO - De wervelstorm die sinds gisteroch tend het zuid-westen van Japan teistert, heeft tot nu toe aan zeker 26 mensen het leven ge kost. Verschillende mensen verdronken in vloedgol ven, anderen werden gedood door onder meer rondvliegend glas. De winden van de typhoon Bart bereikten een snelheid van 238 kilometer per uur. Veel huizen zijn door het water verwoest en ze ker 2300 woningen liepen onder, zo verklaarde de politie. Bijna 7000 mensen moesten elders onderdak zoeken. De zware regenval veroorzaakte aardver schuivingen. In het westen van het land moest het vervoer worden stilgelegd. Trein- en lucht verkeer waren niet meer mogelijk. AFP/ANP KABOEL - Een Afghaanse moordenaar is gisteren voor het oog van duizenden nieuwsgierigen in het sportstadion van Kaboel ter dood gebracht. Even daarvoor had de moeder van het slachtoffer geweigerd gratie te verlenen. De zeer strikte versie van de islamitische wetten die het Af ghaanse Taliban-bewind voorstaat, voorziet in de mogelijk heid dat de familie van het slachtoffer het leven van de dader spaart, in ruil voor een financiële vergoeding. Als de familie dat weigert, mag een van de naaste familieleden de moorde naar executeren. Nadat de broer van het slachtoffer het vonnis voltrok, volg den nog enkele amputaties. Bij twee straatrovers die onder narcose waren gebracht werd een voet en een hand afgehakt, waarna ze naar een ziekenhuis werden overgebracht. AP FRANKFURT - Duitse douanebeambten hebben gisteren 1300 vogelspinnen onderschept. Een vrouw probeerde de die ren in twee koffers vanuit Mexico Duitsland binnen te smok kelen. Het transport had een marktwaarde van honderddui zenden guldens. De handel in vogelspinnen, een bedreigde diersoort, is verbo den. De smokkelaar kan tot drie jaar gevangenisstraf krijgen. De douanebeambten zeiden dat 112 spinnen de reis niet had den overleefd. ,,Het is onze grootste vangst van beschermde dieren dit jaar, aldus een woordvoerder van de Frankfurtse douane. Het was ook de grootste Duitse spinnen vangst ooit. De meeste spinnen waren zwangere vrouwtjes. RTR BRUSSEL - Een rechtbank in Mechelen heeft een 32-jarige Belg gisteren veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, waarvan 1,5 jaarvoorwaardelijk, voor het witwassen van Ne derlandse drugsverdiensten. Het ging om ruim 27 miljoen gulden afkomstig van koffieshops uit Nederland. De man bracht tussen juli 1992 en december 1993 zeker zes honderd maal geld over van vier koffieshops. De guldens wer den omgezet in verschillende valuta's. De wisselagent uit Mechelen die de transacties uitvoerde, kreeg zes maanden voorwaardelijk plus een boete van iets meer 22.000 gulden. De rechter confisceerde verder 22 miljoen gulden aan goede ren van het bedrijf, dat verder nog een boete van ruim 136.000 gulden schuldig is. ANP/Belga BUDAPEST - Een Hongaars echtpaar heeft besloten letter lijk van plaats te verwisselen. Beide echtelieden ondergaan een behandeling om van geslacht te veranderen. Ziekenhuispersoneel moest het transseksuele paar donder dag na een onderzoek in het geheim naar huis brengen om een groot aantal journalisten te omzeilen. Het tweetal wil zijn identiteit niet bekend maken en schuwt elk contact met de media. RTR ISTANBOEL - De Turkse politie heeft twee partijen heroïne die voor Nederland bestemd waren, in beslag genomen. De 172,5 kilo had volgens het persbureau Anatolië een geschatte waarde van ongeveer vijfentwintig miljoen gulden. De politie hield zeven verdachten aan. Eén van hen, een Turk, sprong na z ij n arrestatie van de vij f de verdieping van het p oli- tiebureau. Hij heeft zijn val niet overleefd. De identiteit van de overige verdachten is niet bekendge maakt. Het grootste deel van de onderschepte partijen drugs was afkomstig uit Iran. DPA/RTR nonze redactie buitenland 1KARTA - Na twee dagen van vechten tussen politie en de- mstranten in Jakarta, waar- jzeker vier doden vielen, heeft LONDEN - De vierjarige rode kater Mandu heeft gisteren het gedeelde lei- j derschap van de Britse e 'Official Monster Raving Loony Party' (Officiële Volslagen Geschifte Par tij) op zich genomen. Mandu en zijn eigenaar Howling Laud Hope ein digden na de verkiezingen voor het partijleiderschap 1 met gelijk aantal stem men. Hope had als partij voorzitter de beslissende stem, maar wilde niet te gen zijn kat stemmen. Hij stelde daarom een gedeeld leiderschap voor. De partij moest een nieu we leider kiezen, omdat hun vorige boegbeeld Screaming Lord Sutch drie maanden geleden zelfmoord pleegde. Hij heeft aan veertig verkie zingen meegedaan. De politieke overtuiging van Mandu is niet bekend, maar zijn eigenaar denkt dat hun visies niet veel verschillen. Het verkie zingsprogramma van de partij heeft een aantal on orthodoxe punten. Zo willen ze verwarmde toi- ietbrillen voor bejaarden en verlenging van de Ka naaltunnel tot in Zwitser land zodat Groot-Britan- më ook een belasting paradijs wordt. De ver- kiezingsslogan is: 'Stem voor waanzin, je weet dat het verstandig is!RTR de Indonesische regering giste ren de wet opgeschort die het le ger in crisissituaties speciale bevoegdheden geeft. President Habibie zal de veiligheidswet voorlopig niet tekenen. Ook in de Javaanse steden Surabaya, Yogyakarta en Semarang bra ken ongeregeldheden uit. Voorts werden rellen gemeld in Mana- do op Celebes. In de nacht van donderdag op vrijdag was de hoofdstad Jakar ta het toneel van bloedige rellen waarbij ten minste vier doden vielen en 115 gewonden in het ziekenhuis belandden. De rellen hielden de hele nacht aan. De studenten zien in de donderdag door het parlement goedge keurde veiligheidswet een be dreiging van de democratie. Ze vrezen een terugkeer naar de si tuatie van voor de omwenteling in mei vorig jaar, toen president Soeharto gedwongen werd af te treden. Indonesische veiligheidstroe pen en studenten kwamen giste ren in Jakarta opnieuw met el kaar in botsing. De oproer politie schoot op een menigte van ongeveer duizend mensen die protesteerden tegen de nieu we wet. De demonstranten gooiden met stenen en benzine bommen naar de militairen en de oproerpolitie, die een weg in de buurt van de Atmajaya-uni- versiteit hadden afgesloten. Honderden zwaar bewapende politiemannen hielden de door gaans zeer drukke verkeersader de hele dag bezet en schoten re gelmatig in de lucht. Dat ge beurde ook als er geen demon stranten waren. Journalisten De luxueuze winkelcentra in de buurt waren gesloten. Ook kan toorgebouwen bleven op slot en voor de ingang van de grote in ternationale hotels waren prik keldraadversperringen opge richt. Enkele westerse journalisten liepen klappen op van relschop pers die erop uit waren Austra liërs aan te pakken. Australië wordt medeverantwoordelijk geacht voor de afscheiding van Oost-Timor. Bovendien voert het land de VN-vredestroepen aan die sinds dinsdag proberen de orde te herstellen en de pro- Indonesische milities te ontwa penen. GPD/RTR/AFP/DPA (Advertentie) in ruil voor strafvermindering de 'omerta' (zwijgplicht) van deze criminele organisatie heb ben gebroken. Doofpot Een van de kroongetuigen in beide processen is voormalig maffia-bons Tommasso Buscet- ta. Zijn beschuldigingen over de criminele relaties tussen Andre otti en de maffia dreigden een historische beerput te openen. In het proces-Peccorelli werd Andreotti ervan beschuldigd opdracht te hebben gegeven tot de moord op de journalist. Pec- corelli stond op het punt onthul lingen te publiceren over An- dreotti's betrokkenheid bij de ontvoering en moord op de christen-democratische partij voorzitter Aldo Moro een jaar eerder. Volgens een zuster van de jour nalist, Rosita Peccorelli, is de beerput nu een doofpot gewor den. ,Ik ben in tranen uitgebar sten en totaal verbitterd", zei ze gisteren voor de tv-camera's. Grote blijdschap was er echter bij rechtse politici die zelf van corruptie worden beschuldigd op basis van door 'pentiti' geleverd bewijsmateriaal. „Het recht en de realiteit hebben gezegevierd, zei een van hen, oppositieleider en mediamag naat Silvio Berlusconi gisteren. GPD OLOMOUC - Het personeel van de dierentuin in het Tsjechische Olomouc is bijzonder trots op de geboorte van een giraffetweeling. Tot gisteren kwam er alleen in Tokyo een tweeling van deze diersoort in gevangeschap ter wereld. foto Vladislav Galgonek/AP door Hans Gertsen BOEDAPEST - De Servische oppositie stevent op een regel recht debacle af. Het met veel ophef aangekondigde nieuwe offensief tegen president Slobo dan Milosevic dreigt dood te bloeden voor het goed en wel op gang gekomen is. Oppositielei der Zoran Djindjic en zijn 'Alli antie voor Verandering' krijgen, in plaats van meer, iedere dag minder mensen op de been, zo lijkt het. De Alliantie, een samenwer kingsverband van zeven oppo sitiepartijen, begon afgelopen dinsdag een nieuwe reeks pro testen die Milosevic uiteindelijk tot aftreden zou moeten dwin gen. Via dagelijkse demonstra ties in tientallen steden die iede re dag meer mensen zouden mobiliseren, hoopten Dijindjic en de zijnen de druk op de Joe goslavische president steeds verder op te voeren. Dit najaar zou de druk zo groot worden, dat Milosevic geen andere keuze dan aftreden zou resten, zo was het idee. Vooralsnog komt er van dat sce nario niets terecht. Afgelopen dinsdag wist de oppositie in Belgrado ondanks het zeer slechte weer nog 20.000 mensen op de been te krijgen en nog eens enkele tienduizenden in diverse andere steden. Maar donderdag kwamen nog maar een paar dui zend mensen opdagen. Zoran Djindjic leek gisteren al reke ning te houden met het misluk ken van het offensief tegen Milosevic. „Als het volk niet be reid is voor haar rechten te vechten, zal de protestcampag ne worden afgebroken. Maar ook dat is een politiek resul taat", aldus Djindjic. Onduidelijk Waarom de Serviërs, die twee jaar geleden nog maandenlang dagelijks massaal de straat op gingen om te betogen tegen Milosevic, het dit keer laten af weten, is onduidelijk. „We zijn dat nog druk aan het bestude ren", aldus Veran Matie, woord voerder van het Centrum voor Politieke Analyse, een onafhan kelijk instituut in Belgrado. Volgens hem is het best mogelijk dat het protest volgende week alsnog de massa's op de been brengt die het nu laten afweten. ,Veel zal afhangen van de vraag of de studenten aan de protest campagne gaan deelnemen. Daar wordt druk over gepraat, zo heb ik begrepen", aldus Ma- tic. De onvrede over Milosevic en het sociale en economische verval in Servië zijn wijdver breid, maar tegelijkertijd is ook het vertrouwen in de onderling bitter verdeelde oppositie zeer gering. Veel Serviërs zijn het eeuwige geruzie tussen kop stukken als Zoran Djindjic en zijn aartsrivaal Vuk Draskovic beu. Ook dit keer slaagde het tweetal er niet in een front te maken te gen Milosevic. Terwijl Djindjic en de zijnen het aftreden van Milosevic eisen, weigert Dras kovic die eis te steunen. GPD door Hans Geleijnse ROME - Giulio Andreotti hoeft niet naar de gevangenis. Vol gens het gerechtshof in Perugia heeft de 80-jarige Italiaanse po liticus (zeven keer premier, 33 maal minister en senator voor het leven) niets te maken met de moord in 1979 op schandaal journalist Mino Peccorelli. De officier van justitie had levens lang geëist tegen Andreotti en vijf mede-beklaagden, van wie vier regelrechte maffiosi. Maar het hof (twee beroeps- en zes le- kenrechters) sprak het zestal gisteravond vrij na een proces dat tweeënhalf jaar heeft ge duurd. Andreotti was zelf niet in de rechtszaal aanwezig, liet zich later in Rome door Rai-tv inter viewen. „Ik dank de Heer. Ik wist dat de rechters in Perugia zeer objectief zijn", zei hij. Maffia Andreotti, ikoon van de op komst en ondergang van de Ita liaanse christen-democratie, kan nu toeleven naar de afloop van zijn tweede proces. Dat wordt gehouden in de Siciliaan- se hoofdstad Palermo en draait om de beschuldiging dat Andre otti deel uitmaakte van de maf fia. Ook de bewijslast in die zaak komt voornamelijk van 'pentiti', maffia-verklikkers die Advertentie s Nachts en gedurende het hele weekend belt u binnen uw eigen regio voor 2 cent per minuut. Starttarief: 10 cent per gesprek. Collectief voor Communicatie Drukkerij De Lange (0113) 215719 http://www.beeldhuis.nl Photographies Fotografie en Grafische Vormgeving (0113) 251317 Touch! Reclame Marketing (0113) 231400 http://www.touchnet.nl Delta Automatisering (0113) 230630 http://www.deltaweb.nl Deltabron Softwaremakers (0113) 252220 hllp://www.dellabron.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 5