Sagro aan kop voor gemeentehuis PZC Boycot verspreiding protestaffiche >^eetH, Je JH.ee t 11 Vredesduif voor Oud-Vosmeerse kerk Verhuizing schap zet kwaad bloed bij gemeente Goes Beste koersballers strijden om Zeeuws kampioenschap zeeland 16 Aannemer 's-Heerenhoek heeft beste plan voor pand in Haamstede Weigeren bloedproef bestraft zaterdag 25 september 1999 door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het aannemings bedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek gooit de hoogste ogen in de strijd om het voormalige ge meentehuis van Westersehou wen in Haamstede. Enkele tien tallen projectontwikkelaars en andere gegadigden voerden de afgelopen maanden een hevige concurrentieslag om het oude raadhuis te kunnen verwerven. Sagro trekt daarbij vermoede lijk aan het langste eind. Het voormalige gemeentehuis van Westersehouwen staat se dert de gemeentelijke herinde ling op Schouwen-Duiveland leeg. Daarom wil het gemeente bestuur het gebouw van de hand doen. Het bleek een begeerd ob ject; er meldden zich welgeteld zevenentwintig kandidaat-ko pers. Het college van burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland meent, dat de plan nen die Sagro indiende de voor keur verdienen. Dat wordt dui delijk uit een voorstel dat het dagelijks gemeentebestuur aan de raadscommissie voor Grond gebiedzaken, Openbare Werken en Milieu heeft gestuurd. De toekomstige koper van het Finalisten Zeeuwse Belofte bekend TERNEUZEN - De popgroepen Orange Bud uit Zierikzee en Fiction Defenc/se uit Hulst completeren het deelnemers veld voor de finale van de Zeeuwse Belofte. Vrijdagavond werd in Kalashnikov in Terneu- zen de tweede voorronde gehou den voor deze jaarlijke provin ciale popprijs die toegang geeft tot het concours De Grote Prijs van Nederland. De jury prees het 'jonge, wilde en enthousiaste' karakter van Orange Buden was zeer te spre ken over de 'originele composi ties, mooie sounden goede pre sentatie' van Fiction Defenc/se. Vorige week werden in Zierik zee de groepen Nimbus uit Mid delburg en Trippin' uit Terneu- zen voor de finale - vrijdag 15 oktober in het Vlissingse Arse naaltheater - geselecteerd. vroegere gemeentehuis dient aan een aantal strikte voor waarden te voldoen. Zo eist het gemeentebestuur dat op de plek appartementen voor ouderen worden gebouwd. Het college van burgemeester en wethouders is tot de voorlo pige slotsom gekomen, dat het plan van Sagro (35 luxe koopap partementen) het hoogst scoort. Een definitieve beslissing kan daarover echter nog niet wor den genomen, omdat het Sagro- plan nog nadere uitwerking be hoeft. Mocht Sagro alsnog af vallen. dan hebben het aanne mingsbedrijf Gebr. Blokland en Westerweel Projectmanage ment de beste papieren. Afvallers Het betekent dat de projecten die een aantal Schouwse gega digden indienden, vrijwel zeker buiten de boot vallen. Zo toon den ook de woningbouwvereni ging Beter Wonen, het zorgcen trum Duinoord, Princebouw BV uit Burgh-Haamstede en Bouw- bedrijf Boogert BV. uit Ooster- land grote interesse. Het dagelijks gemeentebestuur heeft zich bij zijn (voorlopige) keuze laten leiden door een aan tal criteria. De plannen zijn on dermeer getoetst op het gebied van architectuur, er is gekeken of ze voorzien in voldoende par keerruimte en ook wil de ge meente dat het gebied rondom het voormalige gemeentehuis een parkachtige invulling krijgt. Wethouder G. J. van de Velde-de Wilde verwacht dat de defini tieve keuze omstreeks het eind van dit jaar kan worden ge maakt. Kans Complicerende factor is een ju ridische touwtrekkerij die tus sen de gemeente en makelaar M. Geense uit Bruinisse is ont staan rond het oude gemeente huis van Westersehouwen. Hij meent dat hem geen eerlijke kans is geboden. Geense ligt ook met de gemeente overhoop over de verkoop van het voormalige gemeentehuis in Bruinisse. De verkoop van het vroegere raadhuis van Westersehouwen komt maandagavond 4 oktober in de commissievergadering aan de orde. Die vergadering begint om 19.30 uur. foto Willem Mieras. door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - De bestrating voor de katholieke kerk aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer is een waar kunstwerkje geworden. De kleuren van de stenen ge ven een zon aan, wolken en een vredes duif, compleet met een palmtak in de sna vel. De nieuwe bestrating, inclusief parkeer plaatsen kon worden aangelegd dankzij een legaat van pastoor A Vermeulen. Hij gaf van 1963 tot 1975 leiding aan de Oud- Vossemeerse parochie. Hij overleed in maart vorig jaar. „Er lagen oude waalsteentjes", vertelt aannemer C. W. van Haaften. „Om die te herstraten zou vrij prijzig worden, dat is allemaal handwerk. Toen hebben we een alternatief gezocht. Ik stelde voor een fi guur in de steentjes te leggen. De duif die ik in eerste instantie had getekend was meer een postduif", lacht hij. Al met al kwam uiteindelijk het huidige ontwerp voor de bestrating tot stand. „Wf waren intussen ook enthousiast geworder om er iets moois van te maken", vertelt dt pastor W. Wiertz verder. „Iets wat eer meerwaarde aan de kerk geeft. Als paro chiebestuur denk je niet meteen aan zo iets. We zijn ontzettend blij met de uitvoe ring. Vooral in een tijd dat veel kerker gesloten worden is het goed dat wij onzt kerk nog kunnen gebruiken en verzorgen Hier heeft ook de komende generatie wat aan. Geen overdreven luxe, maar we' mooi". door René Schrier GOES - Het is maar de vraag of het ooit nog goed komt tussen de gemeenten Goes en Middelburg. De voorgenomen verhuizing van het waterschap Zeeuwse Eilanden naar de Zeeuwse hoofdstad heeft bij het Goese gemeentebestuur veel kwaad bloed gezet. Goes ziet Middel burg als een onbetrouwbare partij en voelt zichzelf de morele winnaar van de slag om het wa terschap. Daarnaast zou het dagelijks be stuur van het waterschap be wust toegerekend hebben naar deze optie, onder meer door ge goochel met cijfers. De Goese wethouder C. R. M. M. Linssen heeft het over 'handjeklap'. De Middel burgse burgemeester L. H. B. Spahr van der Hoek vindt 'dat de pot de ketel verwijt dat die zwart ziet'. Hij heeft niet in de vijver van de gemeente Goes zit ten vissen, zegt hij. Het water schap heeft zelf signalen afge geven dat een vestiging buiten Goes ook tot de mogelijkheden behoorde. Ondertussen weet Linssen niet meer wat hij aan het gemeente bestuur van Middelburg heeft: ,Het ene moment zit de wethou der van economische zaken van Goes aan de tafel met de Mid delburgse burgemeester over de gezamenlijke aquisitie te pra ten. En een kwartier later pro beert Middelburg een bedrijf uit Goes weg te kapen. Zo horen we als gemeenten in Zeeland niet met elkaar om te gaan." Volgens Spahr van der Hoek gaat die vergelijking niet op. De provinciale aquistitiegroep richt zich op bedrijven die van buiten de provincie binnenge haald kunnen worden. Verder wijst hij er op dat de afgelopen 15 tot 2 0 j aar heel wat bedrijvig heid uit Middelburg is vertrok ken 'en ook niet altijd spon taan'. Als voorbeelden noemt hij het huidige kantoor van het waterschap en het kantoor van het ziekenfonds. Wethouder Linssen voelt zich bedrogen. Hij mist allerlei gege vens van het waterschap. Zo was uitbreiding van het huidige kantoor richting Frans den Hol landerlaan volgens hem een reëele en betaalbare optie. Het echte verschil in de aanbiedin gen tussen Middelburg en Goes was volgens hem dan ook geen 11 milj oen guldenmaar 25 mil joen. „Als ik nu het voorstel van het dagelijks bestuur van het wa terschap zie dan vallen mij de schellen van de ogen. In een ver gadering waarin het voltallige college van B en W van Goes aanwezig was is namens het wa terschap geconstateerd dat er geen beter plan was dan het wa terschapskantoor in het Bek- hofgebied. Daar zou het water schap onder de mensen zitten en aan de slag kunnen met gege vens als land, lucht en water. Al les was er op gericht om het het waterschap zo veel mogelijk naar de zin te maken. Het lijkt wel alsof ik nu ineens andere mensen hoor praten. Ik kom nu ineens zaken tegen die eerder niet aan de orde waren. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat er bewust naar Middel burg is toegerekend. Zo is er ook geschoven met de data waarop de verschillende opties opgele verd kunnen worden. Middel burg heeft de grond nog niets in eigendom. Die is nog van de Ne derlandse Spoorwegen." Opgeheven hoofd Linssen: „Kijkalsjehetzakelijk bekijkt heeft Middelburg ge wonnen. Maar moreel gezien is Goes winnaar. Wij kunnen dit met opgeheven hoofd aan onze burgers uitleggen, terwijl ik de indruk heb dat het gemeentebe stuur van Midelburg wel eens achter een boom wegkruipt om iets niet uit te hoeven leggen." Hij voegt er aan toe dat Goes een uitspraak wil van het provinci aal bestuur over deze manier van handelen van Middelburg. „In Zeeland kun je alleen iets doen als je het samen doet. Niet op deze manier. Overigens is Spahr wijst er op dat de algemene vergadering van het waterschap en de Mid delburgse gemeenteraad nog hun goedkeuring aan de verhui zing moeten hechten. Maar hij heeft er wel een goed gevoel over en noemt zich gematigd opti mistisch: „De duiven op de Mid delburgse markt vertellen me dat het politiek wel gedragen wordt." Een reactie op de boze gevoelens in Goes: „Dat kan ge beuren." Van Dok wil samenwerking met Antwerps havengebied VLISSINGEN - Zeeland maakt deel uit van het havengebied Antwerpen, and that's it. Dat zei de Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele vrijdagmid dag tijdens een bijeenkomst van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid Zeeland. „We zul len veel meer moeten samen werken met onze buren. Tot op heden is er absoluut geen econo mische en ruimtelijke samen hang." Van Dok voegde eraan toe dat de organisaties tot op heden te veel naar binnen en op zichzelf zijn gericht.Momenteel speelt het feit dat Antwerpen een simula tie/trainingscentrum voor lood sen wil bouwen. Daardoor zal Vlissingen, of Zeeland niet op haar achterste benen moeten gaan staan, om koste wat kost dat centrum hier naar toe te ha len, legt ze uit. „Misschien heeft dat centrum daar in Antwerpen de beste kansen om te floreren. In gesprek met Antwerpen moe ten we vervolgens wel kijken wat onze specifieke bijdrage in zo'n centrum kan zijn." Volgens de burgemeester is er in Zeeland een breed specialisme ontwikkeld op het gebied van alles wat met water te maken heeft. Maar die kwaliteit is el ders nog niet diep genoeg door gedrongen. Dat tipte ook K. Scherphuis, voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid aan. „Bel Zeeland als je iets van water wilt weten. Dat moet een vanzelfsprekend heid worden." Kleine schaal Ze versterkte die constatering met nog een voorbeeld. „Ik hoor van Vlissingers dat we er niets aan hebben dat Hessenatie (het Antwerps havenbedrijf dat in Zeeland wil investeren in een containerterminal) hier komt. Dat levert geen werkgelegen heid op voor Vlissingen hoor ik dan, want Hessenatie gaat toch naar het Sloegebied. Dan vraag ik u? Het denken op dié kleine schaal deugt niet." Ze vervolgde dat de positie van Zeeland nooit verbeterd kan worden, als 'we eng blijven denken. Zeeland zal econo misch groeien door haar blik te verruimen. „De interactie is nu te vaak en alleen maar dichtbij geconcentreerd.We plukken vruchten als we Zeeland in het Deltagebied plaatsen. Dan heb ik het over de Delta rond het Belgisch Vlaanderen, Zeeuws- Vlaanderen, Nord Pas de Calais en Walcheren." door Marcel Modde ZEERIKZEE - De makers van het satirische blad Het Laatste Nieuws ondervinden tegen werking bij de verspreiding van de bijgaande protestaffi che tegen de nieuwbouw van het gemeentehuis in Zierikzee. Drie commerciële bedrijven, onder wie PTT Post, weigeren mee te werken aan de huis- aan-huis bezorging van het raambiljet op Schouwen-Dui veland. Daarnaast laat de ge meente openbaar aangeplakte affiches direct verwijderen. Eén van de initiatiefnemers achter de satirische reeks, the atermaker R. Laan (alias Ka- rel Klok), spreekt het vermoe den uit dat de gemeente achter de blokkade zit. Bewijzen daarvoor heeft hij evenwel niet. Laan verwijst naar de ju ridische stappen die burge meester J. Asselbergs aankon digde te zullen nemen naar aanleiding van het verschij nen van de vorige editie, De Verzetskrant. Die procedure heeft tot dusver tot niets ge leid. De satireschrijver voelt zich aangetast in zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Asselbergs doet de suggestie, dat hij iets te maken zou heb ben met de verspreidingspro blemen, af als 'volslagen bela chelijke onzin'. Het Laatste Nieuws heeft tot dusver bij drie commerciële bedrijven tevergeefs aange klopt voor de verspreiding van de affiche. Daarop prijken de getekende portretten van bur gemeester en wethouders, ver gezeld van de tekst 'verdwijn en neem je gemeentehuis mee! bedoeld als protest tegen de 'kostbare' nieuwbouwplan- nen van de gemeente Schou wen-Duiveland. Herkenbaarheid Volgens K. van Tankeren van PTT Post was met name de toonzetting en de herkenbaar heid van de personen op de poster voor zijn organisatie re den de opdracht te weigeren. „Het totale beeld op het affi che is voor de mensen die er op staan onnodig kwetsend. Op basis daarvan hebben wij, na Het gewraakte affiche, dat niemand schijnt te willen versprei den. intern overleg met de afdeling juridische zaken, besloten niet mee te werken aan de versprei ding. Mede om te voorkomen dat mensen die er niet van ge diend zijn, ons aanrekenen dat wij iets dergelijks in hun brie venbus stoppen." De beslis sing is volgens Van Tankeren conform het beleid van PTT Post op dat vlak. Met name de mogelijke nega tieve reacties van de ontvan gers waren tevens voor de par ticuliere onderneming van S. Wiebrens uit Bruinisse door slaggevend om niet met de sa tireschrijvers in zee te gaan. „Of ik het wel of niet eens ben met de boodschap die ze uit dragen, wil ik in het midden laten. Maar de vorige keer hebben we wel De Verzets krant rondgebracht en dat is onze bezorgers niet door ieder een in dank afgenomen." Rekla Service Zeeland in Vlis singen zegt voor de eer te heb ben bedankt, omdat op de pos ter tevens staat vermeld dat het blad is uitgegeven door Het Gekrookte Riet, de Stichting Stad en Ommeland en het Landelijk Millenium Plateau. De twee laatstgenoemden zijn niet-bestaande organisaties. Het Gekrookte Riet is geen be denksel, maar een kerkelijke hulporganisatie die niets met het initiatief heeft te maken. „We hebben die mensen gebeld en die stonden ook niet achter de actie. Dat is voor ons de di recte reden geweest het niet te doen. Het moet wel kloppen. We gaan geen leugens ver spreiden", aldus L. Post van de afdeling verkoop. Overleg Post erkent dat ze vooraf con tact heeft gezocht met de ge meente. Rekla Service verspreidt namelijk ook het weekblad Ons Eiland, waarin een vaste pagina is gereser veerd voor gemeentelijke in formatie. Vanuit die hoek is aangegeven dat ze liever niet hadden dat het affiche bij het weekblad zou worden inge- vouwen. „Dat zou verwarring kunnen opleveren bij de men sen. Maar het is beslist niet zo dat we door de gemeente, als één van onze belangrijke klan ten, onder druk zijn gezet." Burgemeester Asselbergs wil weinig woorden meer vuil ma ken aan de kwestie. „Dat de gemeente de affiches van haar eigen aanplakborden laat ver wijderen, is haar goed recht", werpt hij tegen. „En dat geldt tevens wanneer de burgemees terswoning met dergelijk ma teriaal wordt beklad, dunkt mij. Maar de gemeente zou nimmer andere organisaties kunnen verbieden tot ver spreiding over te gaan. Wan neer die organisaties besluiten dat niet te doen, dan heeft dat misschien te maken met een stuk walging van het aangebo den product. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft al haar energie nodig om zich be zig te houden met andere, veel belangrijkere zaken dan deze onzin!" Straatkrant Laan laat weten zich nog niet gewonnen te geven. Hij over weegt verkopers van de straat krant uit Rotterdam ('ook andere belangstellenden zijn altijd welkom') in te zetten om het raambiljet alsnog eiland- breed verspreid te krijgen. Vlissinger krijgt 240 uur voor autodiefstallen AR*NHEM - Het waren bijna al lemaal Opeis, voor het grootste deel van het type Kadett. Er werden er een paar de vijver in gereden, twee werden gebruikt als botsauto en met één werd net zolang over een berg zand ge sprongen totdat de auto niet meer kon rijden. Een twintigja rige Vlissinger hoorde gisteren bij de Arnhemse rechtbank twaalf maanden celstraf waarvan zes maanden voor waardelijk eisen wegens zijn betrokkenheid bij de dertig au todiefstallen en -inbraken. De feiten werden begin vorig jaar in twee maanden tijd in en rond Arnhem gepleegd.Het mo tief voor de diefstallen en de po gingen daartoe werd gisteren tijdens de zitting niet duidelijk. Een rapport van de reclassering gaf wel een verklaring voor het gedrag van de Vlissinger. De twintigjarige zou nauwelijks normbesef hebben, en een groot tekort aan verantwoordelijk heidsgevoel aan de dag leggen. Hoewel de officier van justitie vond dat de Vlissinger 'een hele stevige afstraffing' verdiende, pleitte hij er toch voor de ver dachte uit de gevangenis te hou den. Hij eiste een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk, om te zetten in 240 uur dienstverle ning en betaling van een scha devergoeding van in totaal 2500 gulden aan slachtoffers. De rechtbank doet op 8 oktober uitspraak. (APA) doorCris Sohier NIEUW- EN ST. JOOS- LAND - De zes beste koers- bal-spelers van Zeeland stre den vrijdag in het buurthuis van Nieuw- en St. Joosland om het Zeeuws kampioen schap. De zes waren de win naars van voorronden waar aan 24 clubkampioenen hadden deelgenomen. E. de Smet uit Westdorpe mocht zich aan het einde van de dag Zeeuws kampioen noemen. Dit jaar werd het kampioen schap koersbal voor het eerst gehouden. Bij koersbal is het de bedoeling om grote ballen die niet helemaal rond zijn, zo dicht mogelijk bij een klei ne bal te gooien. De moeilijk heid zit vooral in het feit dat de bal bij lage snelheden bochtjes maakt. Organisator P. Remeeus, lid van de koersbalbond en zelf ook koersballer, verklaart waarom er behoefte was aan een Zeeuws kampioenschap. Bekendheid „Degenen die hier in de fina le staan, dat zijn allemaal al zeer goede spelers. Het gaat erbij dit kampioenschap dan ook niet zo zeer om te bepa len wie er van hen nu de beste is. Het is meer de bedoeling om het koersbal als sport meer bekendheid te geven en het niveau waarop gespeeld wordt te verhogen." Bij het organiseren van het evenement heeft Remeeus vooral gekeken naar andere sporten. Zo is er een systeem ontstaan waar via twee voor ronden uiteindelijk de beste drie koersballers van Zeeuws-Vlaanderen het in de finale opnemen tegen de beste drie Walcherse club kampioenen. Om te winnen moet je vol gens deelnemer W. Kalle vooral over inzicht en tech niek beschikken. „Maar er komt ook altij d wat toeval bij kijken. Soms kan je uit een gewonnen positie door één goede bal nog alles verliezen. Maar winnen is niet het be langrijkste, ik vind het al heel wat dat ik bij de laatste zes zit. Met een positie bij de laatste drie ben ik tevreden." De eindrankschikking na vi j f onderlinge wedstrijden: 1. E. de Smet (Westdorpe), 2. H. Op den Brouw (Ouwerkerk), 3. J. de Jonge (Ouwerkerk), 4. N. Koudijzer (Molstraat woensdag, 5. B.M. Hoekstra (WOZOKO), en 6. W. Kalle (Westdorpe). TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter J. Begheyn ver oordeelde gisteren een 40-jarige man uit Terneuzcn voor het wei geren van de bloedproef tot vijf tien maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en veertig uur werk straf opgelegd. De Terneuzenaar kon op 29 juni in zijn woonplaats niet voldoen aan de blaastest, omdat het ap paraat niet goed werkte. Toen hij verzocht werd om zich aan een bloedproef te onderwerpen, weigerde hij. „Ik ben bang voor een prik", verklaarde de ver dachte op zitting. Drs. J. B. Visser, huisarts te Zierikzee zoekt zo spoedig mogelijk een ENTHOUSIASTE DOKTERSASSISTENTE (voor 9-13 uur per week en in geval van afwezigheid van de assistente 40 uur per week). Functie-omschrijving o.a.: - Beantwoorden van telefoon en ontvangst van patiënten aan de balie - Assisteren bij kleine chirurgische ingreepjes - Het geven van injecties; bloedsuiker- en bloeddrukmetingen - Urine-conlrole - Gedeeltelijke begeleiding zwangerschapscontroles - Alle voorkomende administratieve werkzaamheden Functie-eisen: - Diploma doktersassistente/ervaring als doktersassistente - Flexibiliteit; nauwkeurigheid; stressbestendigheid - Typevaardigheid - Enige ervaring met de computer is een pre Uw schriftelijke sollicitatie kunt u vóór woensdag 13 oktober richten aan: Dhr. J. B. Visser, huisarts Postbus 401, 4300 AK Zierikzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 56