Camping huisvest asielzoekers Verplaatsing Emulsion PZC PZC /Vfvalwaterstelsel Zeeuwse Eilanden gaat op de schop Gemeente heeft geen behoefte aan geld van Leger des Heils zeeland 15 Opvang voor noodsituaties Celstraf, boete en rijontzegging Zeeuwse VWO-ers mogen naar Europees scholierenparlement Deel Grevelingendam gaat dicht Drankrijder is rijbewijs kwijt Provinciebestuurders op bezoek Fabriekswinkel moet keuze blijven Schade door brand in droger wasserij Goes zaterdag 25 september 1999 Door Ali Pankow RENESSE - Camping Brem pe Renesse Verhuurcentrale in Renesse is met ingang van Üinsdag 5 oktober gereed voor Re tijdelijke opvang van asiel- [oekers. Dit kampeer- en ver huurbedrijf heeft voor de perio de van 5 oktober tot en met 9 november een contract afgeslo- en met het Centraal Orgaan Ipvang Asielzoekers (COA). De rluchtelingen zullen gedurende leze weken worden onderge- iracht in caravans. Jirecteur C. Wiessner van het 'OA-regiokantoor in Zierikzee s blij met deze verruiming van Ie zogeheten bufferopvang op Ichouwen-Duiveland. Tot nu oe waren alleen bij de familie 1. van Damme aan de Zwanen- (urgse Weg in Ouwerkerk 26 tij- lelijke opvangplaatsen be- chikbaar. Deze tijdelijke luisvesting dient als wachtka- ner voor vluchtelingen die nog liet terecht kunnen in de lande- ijke onderzoekcentra waar hun uridische procedures worden ipgestart. Met regelmaat on- taan er noodsituaties doordat leze onderzoekcentra de toe- oop aan asielzoekers niet aan- :unnen. FERNEUZEN - Voor een forse överschrijding van het maxi- uaal toegestane alcoholpercen tage werd een 31-jarige man uit plinge gisteren veroordeeld tot weken cel, 9 maanden rij-ont- tegging en 1.900 gulden boete, politierechter J. Begheyn sprak Ret vonnis bij verstek uit. De Rrankrijder werd op 28 juni in Hulst aangehouden met bijna per keer meer dan de toegesta ne limiet. Daanaast bleek dat hij [eed terwijl hem een rijverbod pas opgelegd. Vluchtelingen die Nederland binnenkomen, moeten eerst naar één van de drie aanmel- dingspunten in Zevenaar, Rijs- bergen of op Schiphol. Van daaruit zouden ze rechtstreeks in een van de onderzoekcentra ondergebracht moeten worden. De opvangscapaciteit blijkt daar echter vaak niet toerei kend. „Op zo'n moment is er dus acuut behoefte aan noodopvang en wordt er een beroep op ons ge daan", zegt Wiessner. Om snel hulp te kunnen bieden, is er be hoefte aan bufferopvang waar op direct een beroep kan worden gedaan. Volgens hem is nu nog niet zeker of er direct op 5 okto ber asielzoekers op camping Brem in Renesse worden onder gebracht. „Dat hangt er dus vanaf of er wel of niet voldoende ruimte is in de onderzoekcen tra." Spontaan Het gaat bij deze bufferopvang altijd om kortlopende contrac ten met particulieren of organi saties die tijdelijke huisvesting aanbieden. Zodra de COA een spontaan aanbod aan accom modaties krijgt, wordt bekeken of de locatie geschikt is. Volgens Wiessner voldoen de caravans op camping Brem aan de eisen en kunnen er 32 vluchtelingen worden ondergebracht. De COA zoekt zelf ook naar mo gelijke opvangplaatsen. „Maar we maken er geen jacht op. Dat zou de prijs alleen maar verho gen", meent Wiessner. Hij er kent dat COA ook aanbiedingen krijgt van 'mensen met dollarte kens in de ogen'. Getracht wordt woekerpraktijken te voorko men. De landelijke afdeling werving en bestuurlijke samen werking van COA onderhandelt op basis van vraag en aanbod en kwaliteit van de accommodatie over een reële vergoeding voor de tijdelijke opvang van asiel zoekers. Op camping Brem aan de Hoogenboomlaan in Renesse kunnen vanaf 5 oktober 32 asielzoekers worden ondergebracht. foto Janne Wolterbeek door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Twee van de elf Zeeuwse scholieren die de afgelopen week hebben mee gedaan aan het Europees mo- delparlement in Den Haag zijn uitgekozen voor het Europese scholierenparlement. Dit komt later dit jaar bijeen in Lissabon en Luxemburg. De twee uitverkorenen zijn Tom Louwei'se uit Serooskerke van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSWj en Mayke Vermeer uit Kam perland. Zij zit op het Sint Willibrord college in Goes. Zo'n 130 scholieren van 5 VWO deden de afgelopen week mee aan het Europees model- parlement in Den Haag. De he le week discussieerden ze over verschillende vraagstukken binnen de Europese politiek. Op maandag en dinsdag deden ze dat in verschillende com missies, de andere dagen wa ren alle scholieren bijeen in een algemene vergadering. Elke scholier richtte zich op een bepaald onderwerp. Zo hield Tom Louwerse zich bezig met Landbouw en Platte landsontwikkeling en Mayke Vermeer met Veiligheid en De fensie. Vermeer: „De eerste twee dagen hebben we in een commissie gesproken over het onderwerp en hebben we een resolutie in elkaar gezet. De aridere dagen kon iedereen de ze in de algemene vergadering aanvallen. Resolutie Onze resolutie heeft het uit eindelijk niet gehaald, maar dat was ook geen voorwaarde om door te mogen naar het Eu ropees scholierenparlement. Er werd gekeken naar hoe je discussieerde en naar welke argumenten je naar voren bracht." Ze weet nog niet of ze straks naar Lissabon of Luxemburg moet. „Elk jaar wordt het scholierenparlement in een andere Europese hoofdstad gehouden. Een deel van de scholieren gaat dit jaar naar Lissabon en een ander deel naar Luxemburg, maar wie waar heen gaat is nog niet be kend." Ze is blij met haar uitverkie zing. „De afgelopen week was erg leerzaam, maar ook inten sief en vermoeiend. Het waren lange dagen. Dat kwam ook omdat we 's avonds gezellig uitgingen met elkaar." En maandag weer gewoon naar school. De scholieren moeten de afgelopen week gewoon in halen. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag 27 op dinsdag 28 sep tember wordt het noordelijke deel van de Grevelingendam van 22.00 tot 5.00 uur afgesloten in verband met asfalterings- werkzaamheden In overleg met de betrokken instanties zal Rijkswaterstaat het verkeer die nacht omleiden over de Philipsdam en Steen bergen. Hulpverleningsdiensten hoeven niet om te rijden; die kunnen gebruik maken van de parallelweg. Ook voor het langzaam verkeer wordt een speciale regeling getroffen. De volgende nacht wordt ook nog gewerkt aan de hoofdrijbaan, maar dan kan al het verkeer tussen 22.00 en 5.00 uur worden omgeleid via de parallelweg. De weg over de Oosterscheldekering gaat donderdag 30 sep tember van 14.00 tot 14.20 uur dicht. Dat houdt verband met de plaatsing van een installatie waaraan de windwaarschu- wingsborden zijn bevestigd. Hulpverleningsdiensten kunnen in die periode eventueel wel passeren. De stremmingsperiode is dusdanig gekozen dat lijndienstbussen hiervan geen hinder ondervinden. Het overige wegverkeer kan tijdens de strem ming wachten tot het werk gereed is of omrijden via de Zee- landbrug. BURGH-HAAMSTEDE - Een 30-jarige bestuurder van een personenauto werd in de nacht van donderdag op vrijdag om streeks 1.00 uur aangehouden op de Hogeweg in Burgh. Om dat de man naar alcohol rook, werd hij meegenomen naar het politiebureau in Zierikzee voor een alcoholtest. Hij bleek tweemaal zoveel te hebben gedronken dan wettelijk is toege staan. Zijn rijbewijs werd ingenomen. De man moet zich bin nenkort voor de rechter in Middelburg verantwoorden. RENESSE - Ongeveer driehonderd provinciebestuurders uit Nederland strijken woensdag 29 september neer op Schou wen-Duiveland. De bijeenkomst vindt plaats in het kader van de jaarlijkse conferentie van het Inter Provinciaal Overleg, die dit keer in Middelburg wordt gehouden. De deelnemers (commissaris sen van de koningin, Statenleden en topambtenaren) brengen om 14 uur onder meer een bezoek aan het Transferium in Re nesse, waar hen de opzet van het vervoer in de Schouwse kust streek wordt uitgelegd. Tevens wordt het uit Renesse afkomstige initiatief van de kampeerlodge voor het voetlicht gebracht. Het gezelschap verplaatst zich vervolgens naar de landschapscamping Kijk Uit in Zonnemaire, waar korte presentaties worden geven over dit specifieke fenomeen en de andere economische dra gers van het Schouwse platteland. DEN HAAG - Gemeenten en provincies moeten de vrijheid krijgen om de vestiging van factory outlet centra, fabrieks winkelcentra, op hun grondgebied toe te laten. WD, D66 en PvdA hebben hierop aangedrongen in Kamervragen aan mi nister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Plannen zoals in Zeeland moeten, volgens WD-Kamerlid P. Verbugt, op regionaal en lokaal niveau worden beoordeeld. Dat moet naar haar mening niet in Den Haag gebeuren. „Gemeenten en provincies moeten de be leidsruimte krijgen om hun eigen afweging te maken. Zij weten het beste welke invloed de vestiging van een factory outlet center heeft op al bestaande winkelcentra. Hoe groot zo'n centrum kan worden. En welke locatie daarvoor het meest geschikt is." Pronk heeft eerder in de Tweede Kamer aangegeven dat hij niet tegen de komst van fabriekswinkel centra is, waar merkartikelen tegen (lage) fabrieksprijzen worden verkocht. Hij vreest echter wildgroei. Om dat te voor komen, wil hij afspraken maken met provincies. loor René Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden denkt de ko mende jaren voor in totaal 123 miljoen gulden aan de rioolwa ter-zuiveringsinstallaties te moeten versleutelen. Nagenoeg het hele Zeeuwse afvalwater systeem boven de Westerschel- de wordt letterlijk op de schop genomen. Kleine zuiveringsinstallaties verdwijnen en afvalwaterstro men zullen anders gaan lopen. Dit werk zal in een periode van acht jaar uitgevoerd worden. In feite had het waterschap al in 1998 aan scherpere eisen voor de uitstoot van fosfaten en stik stof via het afvalwater moeten voldoen. In verband met de fusie van de waterschappen boven de Wes- terschelde werd uitstel verleend tot 2003. Tevens moet het sys- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www. pzc. n I e-mail: redactie@pzc.nl teem als gevolg van de werken een grotere capaciteit krijgen. Inmiddels wordt bij de uitvoe ring van nieuwe werken al reke ning gehouden met de nieuwe eisen. Dat is bijvoorbeeld het geval bij het werk aan de riool waterzuiveringsinstallatie te Tholen. Die zal als hij eind dit jaar ge reed is aan de nieuwe eisen vol doen. De kleinere zuivering te Poortvliet kan dan komen te vervallen. Tussen Poortvliet en Sint-Maartensdijk komt een nieuwe persleiding. Ook het gemaal Verseput bij Kerkwerve op Schouwen-Dui- veland wordt aangepast, waar door die in Dreischor en Brou wershaven kunnen vervallen. Persleiding Tussen Dreischor en de Verseput zal een nieuwe en voor een deel verbeterde persleiding komen. De zuivering in de Camperland- polder op Noord-Beveland moet eveneens vernieuwd wor den. Daarna kunnen de instal laties in Kortgene en Colijns- plaat vervallen. Tussen deze drie locaties komt een nieuwe persleiding te lopen. Verder moeten de installaties bij Rit- them en in de Willem Annapol- der onder handen worden geno men. De transportleiding tussen Rilland en Waarde moet worden uitgebreid. De installaties Mastgat achter Oosterland, Sint-Maartensdijk, Sint-Phi- lipsland en Waarde moeten worden gerenoveerd danwel uitgebreid. De installatie Wes- terschouwen wordt geoptimali seerd. Begroting De algemene vergadering van het waterschap buigt zich dins dag 12 oktober over het zuive- ringsbeheer. In die vergadering komt ook de begroting voor 2000 aan de orde. Het dagelijks bestuur stelt voor de waterschapsheffing met 3 procent te verhogen. Zo gaat de omslag gebouwd per 5000 gul den waarde van het object om hoog van 3,45 gulden naar 3,55 gulden. De omslag ongebouwd stijgt van 111,34 gulden naar 114,68 per hectare. De ingezetenomslag gaat van 91 gulden naar 94 gulden per woonruimte en de verontreini gingsheffing van 102 gulden naar 105 gulden per vervui lingseenheid. Het ziet ernaar uit dat Emulsion Holland aan de Scheepstiinmerdijk in de nabije toekomst plaatsmaakt voor woningbouw. foto Janne Wolterbeek Gemeente stelt anderhalf miljoen gulden beschikbaar door Ali Pankow ZIERIKZEE - Na jaren van overleg zit er plotseling schot in de verplaatsing van Emul sion Holland BV van de Scheepstiinmerdijk in Zierik zee naar het industrieterrein aan de Straalweg. Het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland is be reid 1,4 miljoen gulden te be talen om dit milieubelastende bedrijf uit de binnenstad weg te krijgen. Bovendien draagt de gemeente ruim acht ton bij in de kosten van bodemsane ring van het terrein van Emul sion Holland waar vroeger de Zierikzeese gasfabriek stond. Na verplaatsing van dit pro ductiebedrijf in emulgatoren wordt de vrijgekomen grond aan de Scheepstiinmerdijk be stemd voor woningbouw. „De puzzelstukjes lijken uiteinde lijk in elkaar te vallen", zegt wethouder G. J. van de Vélde- de Wilde van milieuzaken. De provincie Zeeland wil op korte termijn opdracht geven tot sa nering van de vervuilde grond. Daarmee komt ook de voorge nomen verplaatsing van Emulsion Holland in een stroomversnelling. Van der Velde erkent dat de gemeente beide zaken graag ziet samen vallen. Verhuizen Indien Emulsion alsnog be sluit om niet te verhuizen naar het industrieterrein zal de bo dem op minder intensieve wij ze gesaneerd worden dan wan neer de grond vrijkomt voor woningbouw. „Mocht het be drijf na jaren toch vertrekken dan moet er alsnog extra gesa neerd worden en ben je dus dubbelop bezig", aldus Van de Velde. De voormalige gemeen te Zierikzee vormde enkele ja ren geleden al een reserve voor de verplaatsing van Emulsion Holland. Daar heeft de ge meente Schouwen-Duiveland de afgelopen drie jaar de mi- heugelden uit de rijkspot voor Stad- en Dorpsvernieuwing aan toegevoegd. Dat heeft in middels een bedrag van 1,4 miljoen gulden opgeleverd. Het college van burgemeester en wethouders is bereid dit be drag te gebruiken als bijdrage in de kosten van de bedrijf s- verplaatsing. Dat komt neer op een tegemoetkoming van zestig procent in het begrote totaalbedrag van 2.380.000 gulden. Met die boodschap is de wet houder naar de directie van Emulsion Holland gegaan. „Zij toonden zich zeer onder de indruk van deze handrei king. Er is nog geen definitief besluit genomen over de be drijf sverplaatsing, maar het aanbod van de gemeente geeft Emulsion aanleiding de moge lijkheden serieus te onderzoe ken". aldus Van de Velde. Volgens haar zijn die moge lijkheden er beslist. Op het in dustrieterrein aan de Straal weg is grond beschikbaar en planologisch levert de vesti ging van zware industrie hier geen problemen op. Volgens de wethouder kost de sanering van het vervuilde ter rein van de vroegere gasfa briek aan de Scheepstiinmer dijk circa tien miljoen gulden. De gemeente is wettelijk ver plicht daar 7,5 procent in bij te dragen. Dat komt neer op een bedrag van 848.000 gulden. De totale reserve sanering mi- lieuhinderlijke bedrijven bij de gemeente bedraagt 943.683 gulden. Uit dat bedrag wil het college ook nog 50.000 gulden putten voor een bijdrage in de sanering van het terrein van de voormalige gasfabriek aan de Provinciale Straatweg in Brouwershaven. De voorstellen komen aan de orde in de vergadering van de commissie grondgebiedzaken, openbare werken en milieu die maandag 4 oktober vanaf 19.30 uur vergadert in het Zie rikzeese gemeentehuis. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft voorlopig geen behoefte aan fi nanciële steun van het Leger des Heils voor de opzet van sociaal- culturele activiteiten. Wethou der P. Berrevoets-Ringelberg geeft aan eerst goed te willen zien uitgezocht wat de aanver wante organisatie Sociaal Kul- tureel Werk (SKW) De Licht boei in Zierikzee eilandbreed kan betekenen, alvorens wordt besloten tot het aangaan van een speciaal project binnen dat kader. Bij het SKW heerst onbegrip voor 'overschillige wijze' waar op Berrevoets het aanbod van de Stichting Welzij ns- en Ge zondheidszorg van het Leger des Heils tot dusver naast zich heeft neergelegd. Volgens direc teur RPrager is de wethouder al geruime tijd op de hoogte van de mogelijkheid tot financiële steun, die naar zijn opvatting uitstekend kan worden ge bruikt in de strijd tegen de verveling en overlast van j onge- ren op Schouwen-Duiveland. Potje Afgelopen voorjaar is de wet- houderop hethoofdkantoorvan de ideële organisatie in Almere nog eens nadrukkelijk gewezen op het bestaan van het 'potje', aldus Prager. ,Ik ben heel nieuwsgierig waar om ze geen actie onderneemt." Om er zeker van te zijn dat de in formatie op de juiste plaats te recht komt, heeft hij nu ook alle fracties uit de gemeenteraad ge reformeerd. Volgens Prager heeft het Leger landelijk zo'n dertig miljoen gulden te verdelen. In steden als Dordrecht, Amsterdam, Rotter dam, maar ook het kleinere Zuidlaren zijn met het geld in middels diverse doelgroepge richte projecten opgezet. Die variëren van hulp aan sociaal geïsoleerde ouderen tot aan het opvangen van jongeren met ge dragsproblemen. De Heilsstich- ting neemt drie j aar de volledige kosten van dergelijke projecten voor haar rekening. Berrevoets bevestigde vrijdag desgevraagd af te weten van het steunfonds. „Het klopt ook dat ons projectgeld is aangeboden. Maar het punt is dat we met het SKW in overleg zijn om een to taalbeeld te ontwikkelen voor wat betreft hun inzet op heel Schouwen-Duiveland, dus niet meer alleen in Zierikzee. Pas wanneer we dat helemaal hel der hebben, weten we wat we daarmee willen. Dat kan best nog een jaar duren. Om dan tus sentijds nieuwe zaken op te starten, lijkt me niet zo'n slim plan. Het geld loopt niet weg. Ook dat hebben ze me verzekerd in Almere." Initiatief De wethouder geeft aan dat het aanbod bovendien met de nodi ge randvoorwaarden is om- Meed. Het gaat immers om projecten die passen binnen de doelstel ling van de christelijke wel zij nsstichting. Daarnaast is zij er niet van overtuigd dat een dergelijk initiatief de gemeente helemaal niets zal kosten. „Meestal moet je er bij dit soort dingen geld bijleggen, al is het alleen maar om het na afloop van de projectdatum te kunnen continueren. Daar komt bij dat je het als gemeente tevens moet zien te begeleiden. Dat vergt ook de nodige inspanning voor onze organisatie. Geld krijgen is aardig, maar zoiets komt nooit zonder zorgen." GOES - Een brand in een droger in de wasserij van Zeetax/Lips aan de Verrijn Stuartweg in Goes-Zuid heeft aanzienlijke schade veroorzaakt. De brand werd bij toeval ontdekt door een werknemer van Zeetex die rond zeven uur vrijdagavond zijn au to kwam omwisselen. Hij rook een brandlucht en waarschuw de de brandweer. Hoe de brand is ontstaan is vol gens bevelvoerend officier S. Oostinga van de Goese brand weer nog een raadsel. De wasse rij lag sinds kwart over twaalf vrijdagmiddag stil en er was na dat tijdstip niemand meer in het pand geweest. De brand in de droger moet al even aan de gang zijn geweest toen de werknemer alarm sloeg, want de hele fa briek stond vol dikke rook. De brandweerlieden moesten dan ook met perslucht naar binnen om de boel te blussen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55