I H Provincie spant sociaal vangnet SoirSSrering Boerderijen baden in het licht Op de catwalk bij Braamfeest M 13 ■nm 4 zeeuwse almanak Klassiek ulnk offset (24 uur per dag tot een formaat van 71 x 102 cm.) Drukt door terwijl u slaapt! Grote groep kwetsbare inwoners weet weg naar voorzieningen niet Vreugde en verdriet Voorzitter Vereniging Gehandicaptenzorg wil bemiddelaar in Arduin J PZC zeel lar zaterdag 25 sep ld tember 1999 Bockhandel de RUITER 2*' van 27 se ptember -c ■s t/ml oktober 5. elke dag nog M geopend aan de Paul Krugerstraat 55 van 16.00-18.00 uur 1 4 4 c r O 4 4 Boekhandel O 1 Cf De Ruiter Fanoy c 't Spui §r Oude Markt 5 L 1 Vlissingen door Jean-Lou de Gucht HENGSTDIJK - Een lint van licht was gisteravond te zien in de polders in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Niet alleen het licht van de boerderijen en buurtschap pen of het licht van de vele auto's en fietsers, maar ook het licht van de blik semstralen en de maan. De Zuidelijke Land- en Tuinbouwor ganisatie (ZLTO) hield voor de tweede maal de verlichte boerderijenroute in het kader van de Week van het Platte land en de Week van het landschap. De lengte van de route was ongeveer 28 kilometer en was gelegen op de schei ding van het Land van Axel en het Land van Hulst. Er kon gestart worden vanaf mini-cam ping De Oude Haven in Hengstdijk. Vervolgens doken de deelnemers de duisternis van de polders tussen Vogel waarde en Zaamslag in. De route was in dit gebied uitgezet, omdat er geen door gaande wegen lopen en geen industrie is gevestigd waardoor nog veel authen tiek is gebleven. Onderweg kon men genieten van de mooi uitgelichte boerderijen en buurt schappen zoals Hoek van de Dijk, Kam pen en Reuzenhoek. Langs de verlichte route waren er diverse activiteiten ge organiseerd. Zo kon er in Zaamslag koffie met een pannenkoek genuttigd worden, was er een fototentoonstelling en stonden er vogelverschrikkers in een schuur. Op de Campense dijk stond zo waar een 'Gents druppelkot' voor de liefhebbers. foto Charles Strijd De leiders van de criminele or ganisatie, een 40-jarige Am sterdammer en een 36-jarige man uit Hoorn, hadden in 1997 en 1998 via Vlissingen twee par tijen cocaïne (57 en 72 kilo) in gevoerd. Justitie was getipt door een kroongetuige, tevens verdachte uit Suriname. Twee broers uit Eindhoven, ingescha keld voor het transport, dachten cocaïne af te leveren, maar jus titie had de harddrugs in de Vlissingse haven vervangen door frituurvet. De leiders toon den hun ongenoegen door de Eindhovenaren zwaar te mis handelen. Ze zetten hen een ge laden pistool op het hoofd en go ten bij één van de twee kokend water over zijn benen. De verdediging wees op de af wezigheid van de kroongetuige, wat tot niet-ontvankelijkheid van het OM zou moeten leiden. Ook werd een relatie gelegd met de aanklacht tegen voormalig legerleider Bouterse. Verder zou de chef van de Centrale Inlich tingen Dienst, H. van Hecke, bij de rechter-commissaris hebben verklaard dat de partij groter was. De verdachte uit Hoorn had gezegd dat er nog eens dui zend kilo cocaïne op de markt was verschenen. Er zou dus met medeweten van het OM hard drugs zijn doorgelaten. Boven dien zou de Vlissingse douane voor tonnen zijn omgekocht. De rechtbank is daarvan niets ge bleken. Advertentie HET BETOVERDE PLEIN Abdijplein/Zeeuws Museum Elke zondag 11.30 uur RONDLEIDING Nico Out Aanmelden: Informatiekiosk Info: (0118) 62 66 55 (Advertentie) v": W Gcijtenbeck da's in goede handen (0113) 230 230 door Ali Pankow NIEUWERKERK - Zorro's en cowboys gingen vrijdagmiddag hand in hand bij openbare ba sisschool Duiveland in Nieu- werkerk. De uitgebreide mode show tijdens het jaarlijkse Braamfeest leverde nog veel meer opmerkelijke combinaties op. Arabieren samen met Chine zen bijvoorbeeld en Hollandse boertjes met Engelse Spice Girls. De grappige uitdossingen ge tuigden van creativiteit en oog voor detail. Veel ouders hebben er ongetwijfeld heel wat uurtjes in geïnvesteerd. Het resultaat was een bonte presentatie waar bij alle leerlingen bij toerbeurt konden schitteren. De kinderen van groep 4 en 5 mochten als eersten het plan kier betreden, zodat de kleuters uit de laagste groepen de kunst van het showen even konden af kijken. Belangstelling De kleintjes hadden het snel door. Sabina toonde zich als geisha een volleerd mannequin. Huib begeleidde haar als be dachtzaam Chineesje. Nils ma nifesteerde zich als Indiaan en Brian liet als onverschrokken cowboy even zijn revolver knal len. De belangstelling voor deze bij zondere modeshow was groot. Het evenement bood ouders de gelegenheid grappige kiekjes van hun kroost te maken. Alle jeugdige mannequins en dressmen kregen als aandenken een Braamcertificaat en een glas. Het Braamfeest werd 's och tends gevierd met een spelle tjescircuit. Ook daarbij stond het landenthema centraal. De kinderen speelden wedstrijden in jeux de boules, bierpullen gooien, alpenjump, skippybal- lenrace en emmertjes water ha len. foto Janne Wolterbeek hapjes s theater rO Zaterdag 23 oktober, theater 'De Parel'. Voor u treden op: Kees Versluys met showballet The Rudolf Filskie Dancers en zanger/entertainer Peter Heyt Vanaf 19.00 uur genieten van een avondvullend programma J met 'i-gangen koud en warm buffet voor f59,50 p.p. (inclusief welkomstcocktail). Reserveer snel, vol vol De volgende Dinner Music Show is op 27 november a s. Of er één dag in de week op ad hoe basis een ad interim scri bent kon worden ingeschakeld, vroeg de Vlissingse. I Waarom? „Ik doe een cursus Latijn." Bel, voor een vrijblijvende scherpe offerte, met: Vink Offset Axel telefoon 0115 - 56 80 00 of Robbert-Jan Hanemaaijer 06 53 81 29 25 door Frank Balkenende MIDDELBURG - Er zitten te veel gaten in de zorg en op soci aal vlak doen zich serieuze pro blemen voor. De provincie wil die gaten dichten en knelpunten te lijf gaan. Dat moet in samen spraak met gemeenten en het 'veld' gebeuren. Dat is mogelijk in de vorm van doelgerichte projecten. De provincie heeft er ook geld voorover: 675.000 gul den per jaar en eenmalig een half miljoen gulden voor onder- Parkeerruzie ontaardt in poging tot doodslag VLISSINGEN - De politie heeft donderdagavond een 37-jarige Vlissinger ingesloten. Hij wordt verdacht van poging tot dood slag op een 33-jarige plaatsge noot. Die raakte bij een ruzie op het Stadhuisplein gewond aan zijn hoofd. De Vlissinger is vrij dag voorgeleid aan de officier van justitie. Beide mannen wilden rond tien voor zeven hun auto parkeren op het Stadhuisplein. Daarbij maakten zij over en weer op merkingen over eikaars par- keergedrag. Uiteindelijk ont aardde dat in een vechtpartij. De 37-jarige Vlissinger stapte in zijn wagen en reed vervolgens op de ander in. Deze werd ge schept en sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit. De 37-jarige man reed naar het politiebureau, waar hij werd ge arresteerd. Het slachtoffer is na de aanrijding door zijn vriendin in zijn eigen auto naar het zie kenhuis Walcheren gebracht voor behandeling van een hoofdwond. De man hield daar naast een hersenschudding over aan het voorval. zoek, advies en tijdelijke inzet van deskundigen. Het provinciebestuur vindt het hard nodig een sociaal vangnet te spannen. Het constateert dat een grote groep kwetsbare Zeeuwen niet of niet goed de weg weet naar voorzieningen. En als ze die vinden, voldoen die niet altijd aan de wens (lees: zorgvraag) van de cliënt. Verder komen in de zorgsector mensen regelmatig op de verkeerde af deling terecht en zijn er nog steeds wachtlijsten. Maar het gaat niet alleen om zieken of ouderen. Ook jongeren heeft de provincie op het oog. Ze maakt zich ernstig zorgen over schooluitval, het groeiend van dalisme en de vorming van 'randgroepen'. Hoe dat komt? Omdat, denkt de provincie, er op sommige plaatsen geen soci aal netwerk meer bestaat. Geen toezicht op en geen interesse in de jeugd. Overigens treft de afwezigheid van een sociaal netwerk mensen van jong tot oud. Die raken in een isolement. Een aantal ge meenten heeft al programma's ontwikkeld om daar wat aan te doen. Via een eigen 'beleidskader so ciale zorg' wil de provincie op deze fronten een handje helpen. Sleutelwoorden zijn: leefbaar heid, veiligheid, kwaliteit. Op het gebied van zorg moeten pro jecten zich richten op huisves ting, werk, openbaar vervoer en maatwerk. Kwetsbare groepen moeten extra aandacht krijgen. Op sociaal terrein wil de provin cie gemeenten bijstaan en vrij willigerswerk (inclusief ama teuristische kunstbeoefening) steunen. Jeugdmonitor Voor de jeugdproblematiek be tekent dat concreet: ontwikke ling van en steun aan het brede school-concept, programma's om schooluitval te voorkomen (jeugdmonitor), ouders helpen door opvoedingslessen, pro gramma's om jeugdcriminali teit uit te bannen en verdraag zaamheid te kweken. De provincie wil in elk geval dat het geweld op straat én achter de voordeur afneemt. Op zorggebied moeten behoef ten en indicatiestellingen (via een betrouwbaar informatie systeem) beter worden geregi streerd en afgestemd. Wacht lijsten moeten korter worden. Dat kan samen met zorgverze keraars door een flexibele inzet van budgetten. De provincie is verder een warm voorstander van nieuwe leef vormen voor ouderen en gehan dicapten, zoals zorgboerderij en. Ook zijn huisbezoeken aan ouderen nodig om na te gaan of ze vereenzamen, of ze hulp no dig hebben en of ze de juiste hulp krijgen. Nog meer van zul ke experimenten heeft de pro vincie in petto, onder meer om financiële drempels voor zorg vragers te verlagen. Een aantal activiteiten is in middels in gang gezet, zoals een stimuleringsregeling voor zorg boerderijen, het verbeteren van de indicatiestelling, afstem ming en wachtlijstbeheer, de opzet van een jeugdmonitor en meer steun aan sociaal beleid van gemeenten. Het provincie bestuur verwacht dat de be schikbare 675.000 gulden hier aan grotendeels opgaan. Het half miljoen (eenmalig) is nodig om andere thema's en projecten voor te bereiden en uit te wer ken. Dat vergt het inhuren van een bureau. Ook is geld nodig om om regiovisies voor de zorg, te maken door de provincie, ver sneld op te stellen. De voorstellen komen 4 oktober en 11 oktober aan de orde in de provinciale commissies welzijn en algemeen bestuur. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Een aantal ge meenten in Zeeland krijgen vanaf 1 januari 2001 minder geld van de rijksoverheid. Al leen Borsele, Goes, Hontenisse, Kapelle, Reimersvvaal en Vlis singen zien de uitkering stijgen. De hardste klap krijgt Sluis- Aardenburg, dat zeven procent moet inleveren oftewel 750.000 gulden op een rijksbijdrage van ruim elf miljoen gulden. Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft een herverdeling gemaakt van het gemeente fonds, waarmee al te grote nega tieve of positieve effecten van een grote herverdelingsoperatie uit 1997 moeten worden wegge werkt. De operatie in 1997 viel voor veel Zeeuwse gemeenten al slecht uit. Met name Borsele, Oostburg en Noord-Beveland gingen toen fors achteruit. En opnieuw is Zeeland per saldo de klos. Eén procent Zeeuwse gemeenten krijgen nu gezamenlijk ruim 525 miljoen gulden van het Rijk. Dat bedrag daalt, volgens de nieuwe reken methode, met bijna vier miljoen gulden tot iets meer dan 521 miljoen gulden. Dat is al met al nog niet één procent van de to tale rijksuitkering aan gemeen ten in Zeeland. Van gemeente tot gemeente be staan er grote verschillen. In geld schiet de gemeente Schou- wen-Duiveland het verst in de min. Op een bijdrage van ruim 53 miljoen gulden gaat 1,5 mil joen gulden verloren. Dat is bij na drie procent. Alleen Sas van Gent, Oostburg en Sluis-Aar- denburg leveren verhoudings gewijs meer in. Sas van Gent moet ongeveer 400.000 gulden inleveren op 12 miljoen gulden en Oostburg 854.000 gulden op zo'n 26 miljoen gulden. Sluis- Aardenburg heeft de twijfel achtige eer tot de top tien-dalers van heel Nederland te behoren, met bijna 7 procent in de min. Ook Hulst en Terneuzen moeten behoorlijk inleveren, respectie velijk 796.000 en 866.000 gul den. Zij behoren daarmee in Zeeland tot de top tien dalers. Andere gemeenten die achter uitgaan, zijn Middelburg, Tho- len, Veere, Noord-Beveland en Axel. Zij verliezen allemaal minder dan één procent. Zes van de zeventien gemeenten in Zeeland kunnen opgelucht adem halen: Borsele, Goes, Hontenisse, Kapelle, Reimers- waal en Vlissingen. Kapelle wint verhoudingsgewijs het meest: plusminus twee procent oftewel 255.000 gulden op een uitkering van ruim 12 miljoen gulden. Vlissingen ontvangt in geld de grootste plus: 538.000 gulden op een totale rijksbij drage van 68 miljoen gulden. Ook bij de grote herverdelings operatie van 1997 kreeg Vlissin gen er geld bij. Borsele moest toen juist veel inleveren. Wat er vanaf 2001 bijkomt, maakt dat oude zeer nauwelijks goed. De druiven zijn dubbel zuur voor Schouwen-Duiveland, Sluis- Aardenburg, Terneuzen en Oostburg. E»ie hebben in 1997 ingeleverd en moeten dat weer in 2001. Gemeentebestuurders uit Zeeuws-Vlaanderen zijn daar al tegen in het geweer ge komen. Inwoners Juist veel Zeeuwse gemeenten schieten in de min, omdat het ministerie van Binnenlandse Zaken bij de herverdeling van de rijksbijdragen het aantal in woners zwaar heeft laten mee wegen. Gemeenten met verhou dingsgewijs veel grond en weinig inwoners gaan daardoor achteruit ten gunste van dich- terbevolkte regio's als de Rand stad en Zuid-Limburg. Het voorstel voor de herverde ling van het gemeentefonds komt in november in de Tweede Kamer. immmmÊKÊÊÊÊÊ/m Negen jaar voor drugssmokkel via Vlissingen (Advertentie) MIDDELBURG - De twee hoofdverdachten van een om vangrijke cocaïnesmokkel via de haven van Vlissingen zijn vrijdag in Middelburg veroor deeld tot negen jaar gevange nisstraf. Tegen de twee was twaalf jaar geëist. De rechtbank hield er rekening mee dat ze twee, bij de smokkel betrokken, Eindhovenaren zwaar hadden mishandeld. Drie medeplichti ge Amsterdammers, kregen tweeënhalf tot drie jaar. omslag leiden. Er zijn meerdere wegen die naar Rome leiden." Bottelier zegt overtuigd te zijn van de goede intenties van Van denBeemt. „Dat wil niet zeggen dat hij niet te drastisch en te snel te werk gaat." Hij wil geen namen van mogelij ke bemiddelaars noemen. zie ook pagina 29 (Advertentie) door Roelf Reinders GOES - Er moet een 'wijze man' komen die tussen klagende ou ders en Arduin-directeur P. van den Beemt moet bemiddelen. Dat zegt voorzitter P. Bottelier van de Vereniging Gehandicap tenzorg Nederland (VGN) over het conflict tussen Van den Bee mt en tientallen ouders van ge handicapten bij Huize Den Berg in Goes en Zierikzee. Volgens Bottelier heeft niemand belang bij een koude oorlog. „Als iedereen bij z'n standpunt blijft, ouders die zeggen dat Van den Beemt weg moet en Van den Beemt die niet weg wil, ontstaat er een machtsstrijd. Het is de vraag of dat wel de goede weg is." Ongeveer zeventig ouders vin den dat Van den Beemt moet op stappen omdat hij de oorzaak zou zijn van een verziekte sfeer onder het personeel waar de ge handicapten onder lijden. Uitleggen Bottelier zegt dat het conflict aangeeft dat Van den Beemt niet in staat is geweest goed uit te leggen wat hij met Arduin wil. „Hij heeft in Zeeland iets heel waardevols opgebouwd. Nu kunnen de ouders wel zeggen dat hij weg moet maar de>vraag is of dat iets verandert. In een ui terste poging moeten beide par tijen tot elkaar worden ge bracht." Misschien moet er wat meer ruimte voor de ouders komen, zegt Bottelier. „Dat kan moge lijk tot een trager tempo van de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 53