Miljoenen voor nieuw rioolstelsel Testrijders PZC Chemiebedrijf Elf Atochem geeft antwoord op vragen in milieukrant Boycot verspreiding protestaffiche Van Dok roept op tot samenwerking met haven Antwerpen Hulst treedt ook op tegen drugsoverlast vanuit woningen PvdA-fractie in Staten wijst met vinger naar burgemeester Yerbree Aparte stichting voor Borsele asielzoekers zeeland 16 Zeeuwse Eilanden vervangt zuiveringsinstallaties Ontdek verschillen Auto Hendriks zaterdag 25 september 1999 door René Schrier GOES - Het waterschap Zeeuwse Ei landen denkt de komende jaren voor in totaal 123 miljoen gulden aan de riool water-zuiveringsinstallaties te moeten versleutelen. Nagenoeg het hele Zeeuwse afvalwatersysteem boven de Westerschelde wordt letterlijk op de schop genomen. Kleine zuiveringsin stallaties verdwijnen en afvalwater stromen zullen anders gaan lopen. Dit werk zal in een periode van acht jaar uitgevoerd worden. In feite had het waterschap al in 1998 aan scherpex-e eisen voor de uitstoot van fosfaten en stikstof via het afval water moeten voldoen. In verband met de fusie van de waterschappen boven de Westerschelde werd uitstel verleend tot 2003. Tevens moet het systeem als gevolg van de werken een grotere capa citeit krijgen. Inmiddels wordt bij de uitvoering van nieuwe werken al rekening gehouden met de nieuwe eisen. Dat is bijvoor beeld het geval bij het werk aan de ri oolwaterzuiveringsinstallatie te Tho- len. Die zal als hij eind dit jaar gereed is aan de nieuwe eisen voldoen. De klei nere zuivering te Poortvliet kan dan komen te vervallen. Tussen Poortvliet en Sint-Maartensdijk komt een nieuwe persleiding. Kerkwerve Ook het gemaal Verseput bij Kerkwer ve op Schouwen-Duiveland wordt aangepast, waardoor die in Dreischor en Brouwershaven kunnen vervallen. Tussen Dreischor en de Verseput zal een nieuwe en voor een deel verbeterde persleiding komen. De zuivering in de Camperlandpolder op Noord-Beveland moet eveneens vernieuwd worden. Daarna kunnen de installaties in Kortgene en Colijnsplaat vervallen. Tussen deze drie locaties komt een nieuwe persleiding te lopen. Verder moeten de installaties bij Rit- them en in de Willem Annapolder on der handen worden genomen. De transpox-tleiding txxssen Rilland en Waarde moet worden uitgebreid. De in stallaties Mastgat achter Oosterland, Sint-Maai*tensdijk, Sint-Philipsland en Waarde moeten worden gerenoveerd danwel uitgebreid. De installatie Wes- terschouwen wordt geoptimaliseexd. De algemene vergadering van het wa- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zeeland maakt deel uit van het havengebied Antwerpen, and that's it. Dat zei de Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele vrij dagmid dag tijdens een bijeenkomst van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid Zeeland. „We zul len veel meer moeten samen werken met onze buren. Tot op heden is er absoluut geen econo mische en ruimtelijke samen hang." Van Dok voegde eraan toe dat de organisaties tot op heden te veel naar binnen en op zichzelf zijn gericht. „Om nauwer samen te werken, zullen we van het vol strekt wederkerigheidsbegirxsel uit moeten gaan. Dat betekent niet dat we met onze kennis of kwaliteiten te koop moeten lo pen. Ook houdt dat zeker niet in dat we zoveel mogelijk bedrij ven naar ons eigen gebied moe ten trekken. We moeten juist het lef hebben onze buur iets te gun nen." Momenteel speelt het feit dat Antwerpen ee:i simulatie- /trainingscentrum voor loodsen wil bouwen. Daardoor zal Vlis- singen, of Zeeland niet op haar achterste benen moeten gaan staan, om koste wat kost dat centrum hier naar toe te halen, legt ze uit. „Misschien heeft dat centrum daar in Antwerpen de beste kansen om te floreren. In gesprek met Antwerpen moeten we vervolgens wel kijken wat onze specifieke bijdx-age in zo'n centrum kan zijn." Specialisme Volgens de burgemeester is er in Zeeland een breed specialisme ontwikkeld op het gebied van alles wat met water te maken heeft. Maar die kwaliteit is el ders nog niet diep genoeg door gedrongen. Dat tipte ook K. Scherphuis, voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid aan. „Bel Zeeland als je iets van water wilt weten. Dat moet een vanzelfsprekend heid worden." Van Dok constateerde dat er iets merkwaardigs in Zeeland aan de hand is. Ze gaf aan dat de komst van de Westerschelde- tunnel lang niet door iedereen op Walcheren met gej uich wordt ontvangen. „Je hoox*t dan her en der brommen dat Goes er wel bij vaart, maar dat die tunnel slecht voor Vlissingen is." Zeeland zal economisch groeien door haar blik te verruimen. „De interactie is nu te vaak en alleen maar dichtbij geconcen treerd. We plukken vruchten als we Zeeland in het Deltagebied plaatsen. Dan heb ik het over de Delta rond het Belgisch Vlaan deren, Zeeuws-Vlaanderen, Nord Pas de Calais en Walche- door Jean-Lou de Gucht HULST - Hulst handhaaft het verzet tegen koffieshops en han del in drugs. Dit stelt het college van burgemeester en wethou ders in de aanbiedingsbrief bij de begroting 2000. Daarbij gaat zij naast de dit jaar voor het eerst toegepaste nieu we burgemeestersbevoegdheid, die is gebaseerd op de Opium wet (de zogenaamde Wet Damo cles) gebruik maken van een nieuw juridisch instrument: de Wet Viktor. Behalve tegen drugsoverlast in en om horeca- panden kan er nu met bestuurs rechtelijke middelen worden opgetreden tegen drugsmis bruik en drugsgerelateerde overlast vanuit woningen. Door het huidige nulbeleid van Hulst verspreidt de handel in drugs zich naar woonwijken en/of buitenkernen. De ge meente wil er snel en daad krachtig tegen optreden. De Wet Viktor (artikel 174a van de Ge meentewet) geeft de burge meester de bevoegdheid om een woning te sluiten bij drugsover last. Volgens juridisch medewerker van de gemeente Hulst, W. Suij- kerbuijk, is dit wetsartikel tot op heden nog niet veel toege past. Er is dan ook weinig tot geen jurisprudentie over te vin den. De gemeente Hulst ziet de Wet Viktor vooral als stok ach ter de deur. De eerste verant woordelijkheid ligt bij de ver- huixrder van eén woning. De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele bekijkt samen met C. F. Braakman, directeur van Elf Atochem Vlissingen, het eer ste exemplaar van het milieublad. foto Lex de Meester door Lukas Fransen VLISSINGEN - De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele kreeg vrijdag het eerste exemplaar van het Elf Ato- chem-milieublad uitgereikt uit handen van C. F. Braak man, directeur van Elf Ato chem Vlissingen. Het blad geeft een beeld van de grond stoffen en producten die het chemische bedrijf vervaardigt en hoe het dat doet. Elf Atochem maakt onderdeel uit van één van de grootste chemische ondernemingen ter wereld en maakt grondstoffen en producten die in vrijwel alle industriële sectoren worden toegepast. „Maar de meeste mensen uit de omgeving weten niet wat we doen"zegt Braak man. „We hebben daarom al eerder een buurtklankgroep opgericht, waarin mensen uit de omgeving zitten. Zij komen een paar keer per jaar naar ons bedrijf en houden ons een spie gel voor. Zo komen we te weten hoe men over ons denkt en kunnen we in discussie treden met de omgeving." Als de buurt-klankgroep iets duide lijk maakte, was het wel dat mensen Elf Atochem niet goed kennen. Braakman: „Met het milieublad, dat een verslag van onze activiteiten in 1998 geeft, willen we mensen een beter beeld geven van onze on derneming. We hopen ook res pons te krijgen. Mensen kun nen met vragen komen, of zelf een kijkje nemen in ons be drijf." Het milieublad, dat eenmaal per jaar verschijnt, wordt aan geboden aan dorpsraden en scholen in de omgeving en aan alle gemeentebesturen in Zee land. Mensen die geïnteres seerd zijn, kunnen het blad aanvragen. Van Dok-van Weele spx-ak lo vende woorden over het mi lieubeleid van Elf Atochem „Dit bedrijf gaat daarin eigen lijk een stapje verder dan me nig ander bedrijf op dit gebied." De Vlissingse burge meester vindt het milieublad een goed initiatief. „Dit blad spreekt me aan. Het is belang rijk voor de omgeving en voor Elf Atochem zelf. Het is be- langxijk dat een bedrijf in con tact staat met zijn omgeving." terschap buigt zich dinsdag 12 oktober over het zuiveringsbeheei-. In dieverga- dering komt ook de begroting voor 2000 aan de ox-de. Tiet dagelijks bestuur stelt voor de waterschap she lf ing met 3 proceiit te verhogen. Zo gaat de omslag gebouwd per 5000 gulden waarde van het object omhoog van 3,45 gulden naar 3,55 gulden. De omslag onge bouwd stijgt van 111,34 gulden naar 114,68 per hectax-e. De ingezetenom slag gaat van 91 gulden naar 94 gulden per woonruimte en de vex-ontreini- gingsheffing van 102 gxdden naar 105 gulden per vervuilingseenheid. door Richard Hoving MIDDELBURG - Burgemeester A Verbree van Reimerswaal gaat niet vrijuit in de bestuurlij ke chaos binnen zijn gemeente. Verbree had onwettig genomen raadsbesluiten moeten voor dragen voor vernietiging bij de Kroon, aldus de Statenfractie van de PvdA vrijdag in de ver gadering de commissie ruimte, milieu en water. Het ministerie van VROM veeg de onlangs de vloer aan met de wijze waarop de gemeente Rei merswaal omspringt met de regels voor ruimtelijke ontwik keling en milieu. PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiex-e noemde de conclusie dat de gemeente structureel in strijd met de wet handelt 'ronduit beschamend'. Vermexxlen-Geschiexe stelde vervolgens de rol van Verbree aan de kaak. De Gemeentewet schrijft volgens haar voor dat een burgmeester onwettig geno men x-aadsbesluiten voordraagt voor vernietiging. Gedeputeer de J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) bevestig de de lezing van de fractievoox-- zitter van de PvdA Lezen Burgemeester Verbree liet giste ren aan het begin van de avond in een reactie weten dat het voordragen van een onwettig besluit geen plicht, maar een be voegdheid is van een burgmees ter. „Men had er goed aan ge daan de Gemeentewet beter te lezen." Dat het rapport van de VROM-inspecties aan de orde is geweest in de Statencommissie verbaast hem. Volgens Verbree is er niets aan de hand binnen zijn gemeente. „Er wordt van een mug een olifant gemaakt. Alles is altijd in alle opeixheid gebeurd." Dat het ministerie van VROM het onderzoeksrapport zonder toelichting van Reimerswaal naar buiten heeft gebracht, noemt Vex-bree kwalijk. „Het is tegen alle afspraken in en leidt nu tot stemmingmakerij Vermexüen-Geschiere wilde van gedeputeerde Van Zwieten we ten welke stappen het dagelijks provinciebestuur richting Rei merswaal gaat ondernemen. Van Zwieten benadi-ukte dat de provincie op het terrein van ruimtelijke ordening niet direct een mogelijkheid heeft om op te treden. „Dat is een taak van het Rijk." Hij beloofde de gemeente wel aan te spreken op het met voeten treden van de milieuregels. Rei-I merswaal heeft met de provin-1 cie een convenant gesloten waarin beide paifijen beloven elkaar aan te spreken op hun ge-1 drag ten aanzien van het milieu-1 beleid. Van Zwieten noemde het in de1 commissievei'gadering onver-1 mijdelijk dat de Reimei'swaalse bxxrgemeester binnenkort bij commissaris van de koningin W. T. van Gelder op bezoek moet. De commissaris van de koningin houdt namens de mi- rxister van Binnenlandse Zaken toezicht op het functioneren van burgemeesters. Wanneer het gesprek tussen Van Gelder en Verbree plaatsvindt, kon de gedeputeerde gisteren niet zeg gen. De Zeeuwse commissaris verkeert momenteel in het bui tenland. Het onafhankelijk Statenlid M. Weststrate, tevens lid van de Reimerswaalse gemeenteraad, vond de ophef over het optreden van de gemeente Reimerswaal en de rol van Verbree zwaar overtrokken. De reactie van de fractievoorzitter van de PvdA deed hij af als 'te dramatisch'. „Over de bevindingen van het ministerie van VROM haal ik mijn schouders op", aldus West strate. Gedeputeerde Van Zwieten noemde het gedrag van de Rei merswaalse bestuui'ders niet al leen slecht voor de gemeente, maar ook voor de rest van de provincie. „Dat Reimerswaal er op aangekeken wordt, is niet mijn probleem. Erger is dat de hele affaire een smet op Zeeland werpt." Celstraf, boete en rijontzegging TERNEUZEN - Voor een forse overschrijding van het maxi maal toegestane alcoholpercen tage werd een 31-jarige man uit Clinge gisteren veroordeeld tot 2 weken cel, 9 maanden rij-ont- zegging en 1.900 gulden boete. Politierechter J. Begheyn sprak het vonnis bij verstek uit. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De hulp en begeleiding voor vluchtelingen en asielzoekers in de gemeente Borsele zal worden onderge bracht in een zelfstandige stich ting. Werkgroepen in de ver schillende dorpen handelden tot nu toe onder de bestuurlijke verantwoordelijkheid van het Borsels Orgaan voor Samenle vingsopbouw (BOS) waar ook de coördinerende fuctionaris op de loonlijst stond. Nu in het kader van de herstruc turering van het welzijnswerk in Borsele het BOS wordt opge heven, vindt het bestuur dat het werk voor vluchtelingen en asielzoekers niet, zoals de rest van de BOS-taken, naar de ge meente moet worden overgehe veld. De gemeente kan immers, als vex'antwooi'delijke voor de huisvesting en het onderhoud van decentraal wonende asiel zoekers, partij zijn in conflicten. De begeleiding door vrijwilli gers mag zelfs niet de schijn wekken partijdig te zijn. Het bestuur van het BOS heeft bij burgemeester en wethouders van Borsele gepleit voor een Stichting Vluchtelingen Werk- I groep Borsele, los van de ge- i meente en met de huidige coör- dinator voor vluchtelingenwerk als functionaris. Het Borselse college voelt daar wel voor. Hoewel de andere ta ken van het BOS ook in veel ge- vallen door vrijwilligers wor den uitgevoerd, is hier toch 1 sprake van een essentieel ver schil, ook volgens het gemeente bestuur. De nieuwe instelling moet per 1 januari 2000 een feit zijn. door Marcel Modde ZIEREKZEE - De makers van het satirische blad Het Laatste Nieuws ondervinden tegen werking bij de verspreiding van de bijgaande protestaffi che tegen de nieuwbouw van het gemeentehuis in Zierikzee. Drie commerciële bedrijven, onder wie PTT Post, weigeren mee te werken aan de huis- aan-huis bezorging van het raambiljet op Schouwen-Dui veland. Daarnaast laat de ge meente openbaar aangeplakte affiches direct verwijderen. Eén van de initiatiefnemers achter de satirische reeks, the atermaker R. Laan (alias Ka- rel Klok), spreekt het vermoe den uit dat de gemeente achter de blokkade zit. Bewijzen daarvoor heeft hij evenwel niet. Laan verwijst naar de ju ridische stappen die burge meester J. Asselbergs aankon digde te zullen nemen naar aanleiding van het verschij nen van de vorige editie, De Verzetskrant. Die procedure heeft tot dusver tot niets ge leid. De satireschrijver voelt zich aangetast in zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Asselbergs doet de suggestie, dat hij iets te maken zou heb ben met de verspreidingspro blemen, af als 'volslagen bela chelijke onzin'. Het Laatste Nieuws heeft tot dusver bij drie commerciële bedrijven tevergeefs aange klopt voor de verspreiding van de affiche. Daarop prijken de getekende portretten van bur gemeester en wethouders, ver gezeld van de tekst 'verdwijn en neem je gemeentehuis mee! bedoeld als protest tegen de 'kostbare' nieuwbouwplan- nen van de gemeente Schou wen-Duiveland Herkenbaarheid Volgens K. van Tankeren van PTT Post was met name de toonzetting en de herkenbaar heid van de personen op de poster voor zijn organisatie re den de opdracht te weigeren. „Het totale beeld op het affi che is voor de mensen die er op staan onnodig kwetsend. Op basis daarvan hebben wij, na intern overleg met de afdeling juridische zaken, besloten niet mee te werken aan de versprei ding. Mede om te voorkomen dat mensen die er niet van ge diend zijn, ons aanrekenen dat wij iets dergelijks in hun brie venbus stoppen." De beslis sing is volgens Van Tankeren conform het beleid van PTT Post op dat vlak. Met name de mogelijke nega tieve reacties van de ontvan gers waren tevens voor de par ticuliere onderneming van S. Wiebrens uit Bruinisse door slaggevend om niet met de sa tireschrijvers in zee te gaan. „Of ik het wel of niet eens ben met de boodschap die ze uit dragen, wil ik in het midden laten. Maar de vorige keer hebben we wel De Verzets krant rondgebracht en dat is onze bezorgers niet door ieder een in dank afgenomen." Rekla Service Zeeland in Vlis singen zegt voor de eer te heb ben bedankt, omdat op de pos ter tevens staat vermeld dat het blad is uitgegeven door Het Gekrookte Riet, de Stichting Stad en Ommeland en het Landelijk Millenium Plateau. De twee laatstgenoemden zijn niet-bestaande organisaties. Het Gekrookte Riet is geen be denksel, maar een kerkelijke hulporganisatie die rxiets met het initiatief heeft te maken. „We hebben die mensen gebeld en die stonden ook niet achter de actie. Dat is voor ons de di recte reden geweest het niet te doen. Het moet wel kloppen. We gaan geen leugens ver spreiden", aldus L. Post van de afdeling verkoop. Post erkent dat ze vooraf con tact heeft gezocht met de ge meente. Rekla Service verspreidt namelijk ook het weekblad Ons Eiland, waarin een vaste pagina is gereser veerd voor gemeentelijke in formatie. Vanuit die hoek is aangegeven dat ze liever niet hadden dat het affiche bij het weekblad zou worden inge- vouwen. „Dat zou verwarring kunnen opleveren bij de men sen. Maar het is beslist niet zo dat we door de gemeente, als één van onze belangrijke klan ten, onder druk zijn gezet." Burgemeester Asselbergs wil weinig woorden meer vuil ma ken aan de kwestie. „Dat de gemeente de affiches van haar eigen aanplakborden laat ver wijderen, is haar goed recht", werpt hij tegen. „En dat geldt tevens wanneer de burgemees terswoning met dergelijk ma teriaal wordt beklad, dunkt mij. Maar de gemeente zou nimmer andere organisaties kunnen verbieden tot ver spreiding over te gaan. Wan neer die organisaties besluiten dat niet te doen, dan heeft dat misschien te maken met een stuk walging van het aangebo den product. De gemeente Schouwen-Duiveland heeft al haar energie nodig om zich be zig te houden met andere, veel belangrijkere zaken dan deze onzin!" Straatkrant Laan laat weten zich nog niet gewonnen te geven. Hij over weegt verkopers van de straat krant uit Rotterdam ('ook andere belangstellenden zijn altijd welkom') in te zetten om het raambiljet alsnog eiland- breed verspreid te krijgen. Auto Hendriks doei u een gedurfd voorstel. Van donderdag 23 tot en met zoterdag 25 september a.s. stoot een aantal splinternieuwe auto's startklaar. U kunt don een proefrit maken in een Opel van uw keuze èn een auto van een ander merk in dezelfde klasse. Want wij vinden dat niemand beter de kwaliteit van Opel kan beoordelen dan u. Wij staan in de startblokken om u te ontvangen* OPEL® O VWP. Q Peugeot 206 KWALITEIT BEWIJST ZICHZELF Alleen geldig bij Auto Hendriks Goes Auto Hendriks Goes bv, Klein Frankrijk 31, Goes Tel. (0113) 21 62 10* Fax (0113) 22 36 24 Auto Hendriks Krabbendijke bv.Westweg S. Krabbendljke Tel. (0113) S0 20 10 Fax (0113) S0 60 04

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 50