Goes woedend om vertrek schap PZC PZC Waterschap kon uitvoerig winkelen Vredesduif voor Oud-Vossemeerse kerk Brand veroorzaakt aanzienlijke schade in Goese wasserij Fietspad Wemeldinge officieel geopend zeeland 15 Wethouder voelt zich slachtoffer handjeklap Middelburg en Zeeuwse Eilanden General Electric straft jersoneel voor opzetten digitaal pornonetwerk Fruitfeest en Solextoer Finalisten Zeeuwse Belofte Fabriekswinkel moet keuze blijven Maatschappelijk Werk verbouwt Fracties tegen sloop pand Goes Deel Grevelingendam gaat dicht Twee Zeeuwse VWO'ers naar scholierenparlement zaterdag 25 september 1999 GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden had de keus uit in totaal zeven locaties en aanbiedingen voor de vesti ging van een nieuw kantoor of de uitbreiding van het be staande kantoor. In Goes waren in de aanbie ding: - herhuisvesting in het Sta- tionspark op de kavel van de Greenery; - herhuisvesting locatie voor malige garage Pik; - herhuisvesting op de locatie voormalige garage Zwarte- poorte. Dit plan is uitgewerkt en de stichtingskosten zouden 43,1 miljoen gulden bedragen; - herhuis vesti ng op het Bekhof. Ook dit plan is uitgewerkt en de stichtingskosten bedragen 43 miljoen. Later heeft de pro jectontwikkelaar een her nieuwde aanbieding voor deze locatie gedaan met een volgens het waterschap uitgeklede va riant: kosten 34,8 miljoen gul den. De ondernemingsraad van het waterschap beoordeel de dit plan als onwerkbaar. - uitbreidingsvariant Bekhof, waarbij op het Bekhof een soort satellietkantoor van het huidige waterschapskantoor zou komen. Stichtingskosten 14 miljoen gulden. Ook dit werd als onwerkbaar geacht. In Middelburg had het water schap de keus uit de volgende locaties: - locatie Mortiere, volgens het waterschap onder meer te ver van openbaar vervoer; - locatie Veldzigt, stichtings kosten ruim 41 miljoen gulden; - locatie Stationsgebied, stich tingskosten 32 miljoen gulden. ioor René Schrier 10ES - Hel is maar de vraag of iet ooit nog goed komt tussen de emeentenGoes en Middelburg. Ie voorgenomen verhuizing an het waterschap Zeeuwse Üanden naar de Zeeuwse oofdstad heeft bij het Goese emeentebestuur veel kwaad loed gezet. Goes ziet Middel- urg als een onbetrouwbare lartij en voelt zichzelf de morele innaar van de slag om het wa lschap. Daarnaast zou het agelijks bestuur van het wa lschap bewust toegerekend lebben naar deze optie, onder neer door gegoochel met cijfers, oes wil nu van het provinciaal iestuur weten wat het vindt van leze gang van zaken. )e Goese wethouder R. M. M. Linssen heeft het •er 'handjeklap'. De Middel- urgse burgemeester L. H. B. jpahr van der Hoek vindt 'dat Ie pot de ketel verwijt dat die wart ziet'. Hij heeft niet in de ijver van de gemeente Goes zit- en vissen, zegt hij. Het water- ehap heeft zelf signalen afge- even dat een vestiging buiten Joes ook tot de mogelijkheden «hoorde. Hij heeft het in dat lader over de 'ergens-nergens- /ariant'. )ndertussen weet Linssen niet neer wat hij aan het gemeente- lestuur van Middelburg heeft: Het ene moment zit de wethou- ler van economische zaken van ïoes aan de tafel met de Mid- lelburgse burgemeester over de jezamenlijke aquisitie te pra- en. En een kwartier later pro- leert Middelburg een bedrijf uit Joes weg te kapen. Zo horen we ils gemeenten in Zeeland niet net elkaar om te gaan." Volgens Spahr van der Hoek jaat die vergelijking niet op. De irovinciale aquistitiegroep richt zich op bedrijven die van buiten de provincie binnenge haald kunnen worden. Verder wijst hij er op dat de afgelopen 15 tot 20 jaar heel wat bedrijvig heid uit Middelburg is vertrok ken 'en ook niet altijd spon taan'. Als voorbeelden noemt hij het huidige kantoor van het waterschap en het kantoor van het ziekenfonds. Bedrogen Wethouder Linssen voelt zich bedrogen. Hij mist allerlei gege vens van het waterschap. Zo was uitbreiding van het huidige kantoor richting Frans den Hol landerlaan volgens hem een reële en betaalbare optie. Het echte verschil in de aanbiedin gen van Middelburg en Goes was volgens hem dan ook geen 11 miljoen gulden, maar 2,5 mil joen. ,,Als ik nu het voorstel van het dagelijks bestuur van het waterschap zie dan vallen mij de schellen van de ogen. In een vergadering waarin het voltalli ge college van B en W van Goes aanwezig was is namens het wa terschap geconstateerd dat er geen beter plan was dan het wa terschapskantoor in het Bek- hofgebied. Daar zou het water schap onder de mensen zitten en aan de slag kunnen met gege vens als land, lucht en water. Al les was er op gericht om het het waterschap zo veel mogelijk naar de zin te maken. Het lijkt wel alsof ik nu ineens andere mensen hoor praten. Ik kom nu ineens zaken tegen die eerder niet aan de orde waren. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat er bewust naar Middel burg is toegerekend. Zo is er ook geschoven met de data waarop de verschillende opties opgele verd kunnen worden. Middel burg heeft de grond nog niets in eigendom. Die is nog van de Ne derlandse Spoorwegen." Linssen: „Kijkalsjehetzakelijk door Mieke van der Jaqt BERGEN OP ZOOM - General Electric Plastics in Bergen op Zoom heeft vrijdag maatrege- genomen tegen een aantal werknemers die zich schuldig lebben gemaakt aan het ver spreiden en onderhouden van een pornonetwerk op het inter ne computernet van het bedrijf. Het zou gaan om tien procent an het totale aantal werkne- ers: 200 van de 2000 mensen ie bij GE Plastics werken. Per- neelsmanager Brian Davis il niet ingaan op de aard en de [omvang van de maatregelen. iTwee weken geleden kwam er [bij de personeelschef een klacht [binnen over porno op het inter- jne net. Meteen is een onder zoeksteam aan de slag gegaan om te achterhalen hoe ver het pornonetwerk verspreid was. Dat viel, volgens Davis, behoor lijk tegen. Hij maakt duidelijk dat voor alle werknemers zon neklaar is wat de gebruiksregels voor het interne computernet REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.ril te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl bekijkt heeft Middelburg ge wonnen. Maar moreel gezien is Goes winnaar. Wij kunnen dit met opgeheven hoofd aan onze burgers uitleggen, terwijl ik de indruk heb dat het gemeentebe stuur van Midelburg wel eens achter een boom wegkruipt om iets niet uit te hoeven leggen." Hij voegt er aan toe dat Goes een uitspraak wil van het provinci aal bestuur over deze manier van handelen van Middelburg. „In Zeeland kun je alleen iets doen als je het samen doet. Niet op deze manier." Overigens is Spahr van der Hoek nog niet zo ver dat hij de vlag uitsteekt. Hij wijst er op dat de algemene vergadering van het waterschap en de Middel burgse gemeenteraad nog hun goedkeuring aan de verhuizing moeten hechten. Maar hij heeft er wel een goed gevoel over en noemt zich gematigd optimis tisch: „De duiven op de Middel burgse markt vertellen me dat het politiek wel gedragen wordt." Een reactie op de boze gevoelens in Goes: „Dat kan ge beuren." zijn en dat verspreiding van pornografie ten strengste ver boden is. Of er mensen ontsla gen zijn, wil Davis niet zeggen. Wel dat beëindiging van de ar beidsovereenkomst de directie duidelijk ter beschikking staat als sanctie voor een dergelijke overtreding. De gebruiksregels en de sancties staan, volgens de personeelsmanager, zwart op wit en zijn bekend bij iedere ge bruiker van het interne net. Dow Dergelijk misbruik van het be- drijfscomputernet leidde begin vorig jaar bij Dow Benelux in Temeuzen tot ontslagen en an dere sancties. Hoewel kleiner in omvang, leidde de invoer van pornografische afbeeldingen en spelletjes bij Dow tot overbelas ting van het net, zodat het tijde lijk niet kon worden gebruikt. Onderzoek naar de oorzaken van het ongemak leverde daar een aantal schuldigen op. De be trokken werknemers die in dienst waren van onderaanne mers werd de toegang tot het terrein van Dow verder ontzegd en de vaste werknemers moes ten hun winstdeling, gemiddeld zo'n drieduizend gulden, inle veren. De ondernemingsraad bij Dow schaarde zich achter die beslissing. In Bergen op Zoom is'geen over leg gevoerd met de onderne mingsraad of de bonden. Davis ziet daarvoor geen aanleiding en zegt dat hij zijn beslissing heeft medegedeeld. FNV-bond- genoten, waar districtsbestuur ders zich er zorgen over maken dat de GE Plastics-top bij het onderzoek inzage heeft gehad in correspondentie tussen weik- nemers en de vakbond, was vrij dag nog niet op de hoogte van de preciese sancties. KWADENDAMME - Tapperij 's Lands Welvaren in Kwaden- damme houdt op zaterdag 2 ok tober een plukfeest aan het eind van het fruitplukseizoen. Het feest begint 's middags met een Solex-toertocht. De Solextocht begint om 15.30 uur en voert door de Zak van Zuid-Beveland. Inschrijven kan vanaf 15.00 uur bij de tap perij. Het feest zelf is 's avonds, dit jaar in Ierse stijl met Iers bier en Ierse whisky. O.M.A en Pig Meat geven optredens. door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - De bestrating voor de katholieke kerk aan de Dorpsweg in Oud-Vossemeer is een waar kunstwerkje gewor den. De kleuren van de stenen geven een zon aan, wolken en een vredesduif, compleet met een palmtak in de snavel. De nieuwe bestrating, inclusief parkeerplaatsen kon worden aangelegd dankzij een legaat van pastoor A Vermeulen. Hij gaf van 1963 tot 1975 leiding aan de Oud-Vossemeerse parochie. Hij overleed in maart vorig jaar. „Er lagen oude waalsteentjes", vertelt aannemer C. W. vanHaaf- ten.,Om die te herstraten zou vrij prij zig worden, dat is allemaal handwerk. Toen hebben we een alternatief gezocht. Ik stelde voor een figuur in de steentjes te leggen. De duif die ik in eerste instantie had getekend was meereen postduif", lacht hij. Al met al kwam uiteindelijk het huidige ontwerp voor de bestrating tot stand. „We waren intussen ook enthousiast geworden om er iets moois van te maken", vertelt de pastor W. Wiertz verder. „Iets wat een meerwaarde aan de kerk geeft. Als parochiebestuur denk je niet meteen aan zoiets. We zijn ontzettend blij met de uitvoering. In een tijd dat veel kerken gesloten worden is het goed dat wij de on ze nog kunnen gebruiken en verzorgen. Hier heeft ook de komen de generatie wat aan. Geen overdreven luxe, maar wel mooi". WEMELDINGE - Wethouder G. J. J. Burger van de gemeente Kapelle en dijkgraaf W. A Gos- selaar hebben gisteren per tan dem het nieuwe fietspad op de dijk tussen Wemeldinge en Kat- tendijke geopend. Het pad moet fietsen tussen de twee plaatsen een stuk veiliger maken. Wethouder Burger sprak tij dens de opening over een lang ge koesterde wens van de gemeen te Kapelle. „Jarenlang is er in de raad aangedrongen op maatre gelen die het fietsverkeer op de dijk tussen Wemeldinge en Kat- tendijke veiliger maken. Dit fietspad is de oplossing." Het plan voor de aanleg van het fietspad ging echter bijna niet door. Kapelle zou samen moeten werken met de gemeente Goes, maar die gaf geen prioriteit aan de fietsverbinding, waardoor het plan tijdelijk de ijskast in ging. Kapelle besloot hierop om het fietspad alleen aan te leggen, op haai- eigen grondgebied. Als be heerder van de dijk voerde het waterschap de regie over de werkzaamheden. Het fietspad werd in juli aange legd door de Zeeuwse Bouw en Wegenbouw Maatschappij (ZB- TERNEUZEN - De popgroe pen Orange Bud uit Zierikzee en Fiction Defenc/se uit Hulst completeren het deelnemers veld voor de finale van de Zeeuwse Belofte. Vrijdag avond werd in Kalashnikov in Terneuzen de tweede voorron de gehouden voor deze jaarlij- ke provinciale popprijs die toegang geeft tot het concours De Grote Prijs van Nederland. Behalve de uitverkoren bands namen ook Firma Hopeloos, No Shame en South West Con nection deel aan de voorronde. De jury prees het 'jonge, wilde en enthousiaste' karakter van Orange Bud en was zeer te spreken over de 'originele composities, mooie sound en goede presentatie' van Fiction Defenc/se. Vorige week werden in Zierik zee de - groepen Nimbus uit Middelburg en Trippin' uit Terneuzen voor de finale - vrij - dag 15 oktober in het Vlissing- se Arsenaal theater - geselec teerd. Consulent popmuziek Cor de Jonge van Scoop is blij met de deelname van twee Zeeuws-Vlaamse bands aan de Zeeuwse popfinale. „Er ge beurt in Zeeuws-Vlaanderen op muziekgebied meer dan men in de rest van de provincie beseft." DEN HAAG - Gemeenten en provincies moeten de vrijheid krijgen om de vestiging van factory outlet centra, fabrieks winkelcentra, op hun grondgebied toe te laten. WD, D66 en PvdA hebben hierop aangedrongen in Kamervragen aan mi nister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Plannen zoals in Zeeland moeten, volgens WD-Kamerlid P. Verbugt, op regionaal en lokaal niveau worden beoordeeld. Dat moet naar haar mening niet in Den Haag gebeuren. „Gemeenten en provincies moeten de be leidsruimte krijgen om hun eigen afweging te maken. Zij weten het beste welke invloed de vestiging van een factory outlet center heeft op al bestaande winkelcentra. Hoe groot zo'n centrum kan worden. En welke locatie daarvoor het meest geschikt is." Pronk heeft eerder in de Tweede Kamer aangegeven dat hij niet tegen de komst van fabriekswinkel centra is, waar merkartikelen tegen (lage) fabrieksprijzen worden verkocht. Hij vreest echter wildgroei. Om dat te voor komen, wil hij afspraken maken met provincies. GOES - Stichting Maatschappelijk Werk Oosterschelde gaat voor ongeveer drie miljoen gulden verbouwen aan het pand in Goes. De huidige huisvesting is te klein. Gedeputeerde Staten willen 250.000 gulden bij dragen in de kosten van de nieuw- en verbouw. De provincie subsidieert het maatschappelijk werk al voor ongeveer tien procent van het budget voor de toe gangsfunctie van het bureau jeugdzorg en de sociaal-medi sche teams. Het college wil bijdragen aan de verbouwings- kosten omdat de kwaliteit van de zorgverlening schade kan oplopen bij slechte huisvesting. GOES - De stedebouwkundige randvoorwaarden voor de bouw van een nieuw stadskantoor in Goes zijn van de agenda van de commissie ruimtelijke ordening, financiën en onder wijs, afgevoerd. Onderdeel van het voorstel was de instem ming van de raad met de sloop van het pand op de hoek van de Albert Joachimikade en de Oostsingel. Daarvan, zo bleek de ze week in de commissie economische zaken, is slechts een en keling in de Goese raad geporteerd. Tijdens die vergadering eisten de meeste fracties uitleg van een deskundige over de cultuurhistorische waarde van het pandje. Het dagelijks be stuur van de gemeente kon niet op korte termijn regelen dat een architect de keuze voor sloop bij de raad komt toelichten. Dat zal wel gebeuren tijdens de volgende vergadering van de commissie economische zaken, over een krappe maand. ZIERIKZEE - In de nacht van maandag 27 op dinsdag 28 sep tember wordt het noordelijke deel van de Grevelingendam van 22.00 tot 5.00 uur afgesloten in verband met asfalterings- werkzaamheden. In overleg met de betrokken instanties zal Rijkswaterstaat het verkeer die nacht omleiden over de Philipsdam en Steen bergen. Hulpverleningsdiensten hoeven niet om te rijden; die kunnen gebruik maken van de parallelweg. Ook voor het langzaam verkeer wordt een speciale regeling getroffen. De volgende nacht wordt ook nog gewerkt aan de hoofdrijbaan, maar dan kan al het verkeer tussen 22.00 en 5.00 uur worden omgeleid via de parallelweg. De weg over de Oosterscheldekering gaat donderdag 30 sep tember van 14.00 tot 14.20 uur dicht. Dat houdt verband met de plaatsing van een installatie waaraan de windwaarsehu- wingsborden zijn bevestigd. Hulpverleningsdiensten kunnen in die periode eventueel wel passeren. De stremmingsperiode is dusdanig gekozen dat lijndienstbussen hiervan geen hinder ondervinden. Het overige wegverkeer kan tijdens de strem ming wachten tot het werk gereed is of omrijden via de Zee- landbrug. door Mieke van der Jagt GOES - Een brand in een droger in de wasserij van Zeetax/Lips aan de Verrijn Stuartweg in Goes-Zuid heeft aanzienlijke schade veroorzaakt. De brand werd bij toeval ontdekt door een werknemer van Zeetex die rond de klok van zeven uur vrijdag avond zijn auto kwam omwisse len. Hij rook een brandlucht en waarschuwde de brandweer. Hoe de brand is ontstaan is vol gens bevelvoerend officier S. Oostinga van de Goese brand weer nog een raadsel. De wasse rij lag sinds kwart over twaalf vrijdagmiddag stil en er was na dat tijdstip niemand meer in het pand geweest. De brand in de droger moet al even aan de gang zijn geweest toen de werknemer alarm sloeg, want de hele fa briek stond vol dikke rook. De brandweerlieden moesten dan ook met perslucht naar binnen om de boel te blussen. Ook over de schade kon Oostin ga nog niets zinnigs zeggen. De droger is helemaal vernield, het wasgoed wat er inzat is ver brand en al het wasgoed wat in de wassrij aanwezig was, moet opnieuw worden gewassen, gesteven, gestreken en inge pakt. Recherche De brandweer zal in samen spraak met de deskundige van Salvage onderzoeken wat de schade is en hoe de droger in brand is kunnenraken. Komend weekeinde zal ook duidelijk worden of de technische recher che eraan te pas moet komen. De Goese brandweer bestreed de brand met een ladderwagen en een tankautospuit. Met een club van tien man was de brand weer het vuur snel meester en kon precies een uur na de mel ding al slangen oprollen en persluchtapparaten opruimen. door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Twee van de elf Zeeuwse scholieren die de afge lopen week hebben meegedaan aan het Europees modelparle- ment in Den Haag zijn uitgeko zen voor het Europese scholie renparlement. Dit komt later dit jaar bijeen in Lissabon en Luxemburg. De twee uitverko renen zijn Tom Louwerse uit Se- rooskerke van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren (CSW) en Mayke Vermeer uit Kamperland. Zij zit op het Sint Wlllibrord college in Goes. Zo'n 130 scholieren van 5 VWO deden de afgelopen week mee aan het Europees modelparle- ment in Den Haag. De hele week discussieerden ze over verschil lende vraagstukken binnen de Europese politiek. Op maandag en dinsdag deden ze dat in ver schillende commissies, de ande re dagen waren alle scholieren bijeen in een algemene vergade ring. Elke scholier richtte zich op een bepaald onderwerp. Zo hield Tom Louwerse zich bezig met Landbouw en Plattelandsont wikkeling en Mayke Vermeer met Veiligheid en Defensie. Ver meer: „De eerste twee dagen hebben we in een commissie ge sproken over het onderwerp en hebben we een resolutie in el kaar gezet. De andere dagen kon iedereen deze in de algemene vergadering aanvallen. Onze re solutie heeft het uiteindelijk niet gehaald, maar dat was ook geen voorwaarde om door te mogen naar het Europees scho lierenparlement. Er werd geke ken naar hoe je discussieerde en naar welke argumenten je naar voren bracht." Vermoeiend Ze weet nog niet of ze straks naar Lissabon of Luxemburg moet. „Elk jaar wordt het scho lierenparlement in een andere Europese hoofdstad gehouden. Een deel van de scholieren gaat dit jaar naar Lissabon en een ander deel naar Luxemburg, maar wie waar heen gaat is nog niet bekend." Ze is blij met haar uitverkiezing. „De afgelopen week was erg leerzaam, maar ook intensief en vermoeiend. Het waren lange dagen. Dat kwam ook omdat we 's avonds gezellig uitgingen met elkaar." En maandag weer gewoon naar school. De scholieren moeten de afgelopen week gewoon inha len. door Jurriaan de Reu Wethouder Burger en dijkgraaf Goselaar openen - samen op de tandem - het nieuwe fietspad. foto Willem Mieras WM) en is ruim 1500 meterlang nendijk is bij de bouw aange- onderhandelt met de gemeente en tweeënhalve meter breed. pakt. De totale kosten bedragen Goes over de verdere aanleg van Ook het kruispunt op de Bin- ruim twee ton. Het waterschap het fietspad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 49