V oetbalmanager heeft trucs nodig PZC Verantwoord griezelen voor kinderen wetenschap en techniek 45 Tegenstrijdige reacties op computerspel postzegels Millenniumprobleem kan ook thuis spelen Rechtbank Middelburg op Internet puzzel zaterdag 25 september 1999 Voctbalmanagement- simulaties zijn al vanaf de oertijd van de pc kaskrakers. Al in de jaren '80 kon je op de Commodore '64 het Spel Footballmanager spelen en de stroom spellen op dit gebied is ieder jaar een succes. De nieuwste loot aan deze stam zijn Premier Manager '98 en '99 van de firma Gremlin die op Somy Playstation draaien. De gebruikers zijn óf laaiend enthousiast, óf ze kraken het tot op de grond toe af. Maar de hoge omzetcijfers tonen aan dat voetbalmanagement- spelletjes nog steeds razend populair zijn. Premier Manager '99, de meest recente versie, verschilt niet veel van de voorganger uit 1998. De spelerslijsten zijn actueel ge maakt en de mogelijkheid bestaat om naast de Engelse ook met de Italiaanse competities te spelen. Voor het overige is het principe hetzelfde. Je bent de manager van een voetbalelftal uit een van de vier Britse competities. Zo kun je kiezen voor de topper Arsenal, een gemiddeld team als Manchester City of de laagvlieger Brighton. Tevoren wordt het doel van de competitie gesteld: kampioen worden, Europees voetbal halen, eindigen in de middenmoot of de gradatie voorkomen. Als manager heb je een aantal spelers tot je be schikking met diverse technische vaardigheden, die je tijdens trai ningen kunt verbeteren. Voor ie- Spelscène uit Premier Manager '98 en '99 van Gremlin. dere wedstrijd maak je een opstel ling, bepaal je de tactiek en pas je een zo goed mogelijk oefenschema aan. In zoverre lijkt dit op alle eer dere managementspelen. Je hebt een budget te verdelen over medi sche zorg, het jeugdteam en het toewijzen van trainingsplaatsen. Daarnaast kun je op de transfer markt je team versterken of spe lers te koop aanbieden. Tot zover is er niets nieuws onder de zon en zal iedereen goed met dit spel uit te voeten kunnen. Leuk zijn de trucjes om de boel om de tuin te leiden. Premier Manager zit vol van deze lekken en het le vert weken lang prettig puzzelen op om het systeem stuk te spelen. Stel je voor: je bent fan van Stoke City, een traditionele club uit de eerste divisie, die al sinds mensen heugenis geen prijs meer gewon nen heeft. Daar wil je verandering in brengen. Aan het begin van het seizoen kan het oefenprogramma aangepast worden. Als je in beide uitwedstrijden Juventus kiest, krijg je automatisch 4 miljoen pond erbij op je conto. Maar on danks al dit geld zij n goede aanko pen nóg te duur. Spelers als Beek- ham en Bergkamp hebben geen zin om bij je te komen spelen. Bo vendien zal de voorzitter een al te grote transfer tegenhouden, om dat dit te zwaar op de begroting drukt. Oplossing De oplossing is simpel: vier teams tegelijkertijd managen. Naast Stoke City kies je voor Manches ter, Arsenal en Newcastle. Als Sto ke doe je een bod op de vedetten van deze clubs; je betaalt geen transfersom en salaris. Als Man chester laat je Schmeichel voor nul Pond naar Stoke vertrekken. Daarnaast loos je je oude spelers en je hebt geen salariskosten. On der de vlag van Arsenal ga je daar naast shoppen in het buitenland om spelers als Ronaldo en Weah te strikken, die weer voor niets aan Stoke worden overgedaan. Het laatstgenoemde team zet al deze gratis spelers op een tienjarig con tract en begint aan een onstuitba re opmars die eindigt met de Euro pacup I. Ook buiten deze trucs blijft pre mier Manager een mooi spel, dat volgens deskundigen als Kevin Keegan en Bobby Robson de es sentie van het moderne voetbal weergeeft; de zorg om iedere week een goed team de wei in te sturen, geldproblemen en ruzie met de voorzitter, die je ieder moment de laan uit kan sturen als de resulta ten tegenvallen. Ben Oerlemans Premier Manager '98 en '99 kosten f 129,50. Sommige winkels wijken af van deze adviesprijs en vragen minder. Het Dracula-spel valt zonder meer volledig in de categorie kindvriendelijke software. Een griezelprogramma voor kinderen vanaf een jaar of vier; het klinkt nogal merkwaardig. Toch is het spelprogramma 'Het geheim van Dracula', onlangs uitgebracht door het Vlaamse multimediabedrijf Transposia, zowel griezelig als ontzettend leuk. Kinderen vinden griezelen best leuk, als het maar op een grappige manier wordt gebracht, weten ze bij het bedrijf. En het Dracula-spel valt zonder meer volledig in de categorie kindvriendelijke software. Het geheim van Dracula is het eer ste griezelverhaal van Transposia. De onderneming werd in de afge lopen j aren inNederlandenBelgië vooral bekend door de gelokali seerde versies van Amerikaanse computerspellen als Freddi Fish enBlinky Bill. Deze nieuwe inter actieve tekenfilm op cd-rom is dus weer eens iets heel anders, maar nog altijd van prima kwaliteit. Familiewapen Het spel draait rond graaf Dracu la, die in zijn kasteel in Transsyl- vanië zijn jonge bezoekertjes al lerlei avonturen laat beleven. De bedoeling is onder meer om de ontbrekende onderdelen van het familiewapen te vinden. Op aller lei plaatsen in het programma ko men de kinderen raadsels en ande re spelletjes tegen, die alleen door logisch na te denken kunnen wor den opgelost. 'Het geheim van Dracula' is inge deeld in verschillende moeilijk heidsgraden. Hierdoor is het spel geschikt voor kinderen van vier tot twaalf jaar. De cd-rom heeft een adviesprijs van 59,90. Bij AW. Bruna verschenen de af gelopen weken weer nieuwe titels in de succesvolle en leerzame Edu- rom-reeks. Deze serie, onder re dactie van Addo Stuur, vormt een speelse en daardoor heel attractie ve ondersteuning van de belang rijkste leervakken op de basis school. In de taai-reeks kwamen pro gramma's uit met leesoefeningen, woordjes spellen, ontleden en werkwoordspelling. Voor het vak rekenen verscheen een cd-rom met als thema rekenen met breu ken. De educatieve serie kan op school worden gebruikt, maar is Met het naderen van de millenniumwisseling bereidt de digitale wereld zich voor op de Grote Sprong Terug. Hoewel het zogenaamde millenniumprobleem vooral rampzalige consequenties voor (grote) bedrijven kan hebben, loont het de moeite om het eigen pc'tje in de slaap- of hobbykamer te controleren. GT brengt een simpel program maatje uit op diskette waarmee in vijf minuten tijd de eigen com puter is doorzocht op punten waar het mogelijk mis zou kunnen gaan met de overgang van de 20e naar de 21e eeuw. Systeemeisen stelt het programma - vanzelfsprekend -niet. Het werkt kinderlijk eenvoudig. Nadat het programma geïnstal leerd is wordt de computer door Y2000rtc op mogelijke problemen gecontroleerd. Daarna wordt de pc drie maal opnieuw opgestart. Wanneer het hele opstartcircus voltooid is moet het programma opnieuw gestart worden op te zien wat de conclusies van de uitvoeri ge check zijn. Gewone pc Een gewoon Windows 98 pc'tje, niet overdreven groot of krachtig, niet met een ingewikkeld netwerk verbonden en met alleen gewone gebruikersprogramma's aan boord, blijkt - geheel onverwacht - niet millenniumbestendig te zijn. Niet millenniumbestendig?! Voor een beetje fanatieke computeraar een doodsvonnis. Wie verwacht nou dat het besturingsprogramma Windows 98, slechts twee jaar voor de millenniumwisseling ge bouwd, nog niet helemaal voorbe reid zou zijn voor het probleem? Y2000rtc legt echter duidelijk uit wat precies het probleem zou zijn. Het stelt nagenoeg niks voor. Wan neer de thuis-pc tij dens de komen de jaarwisseling aan zou staan, zou het klokje van de computer moeilijkheden kunnen krijgen. Oplossing: de computer niet aan laten staan tijdens de wende. Voor mensen die toch er voor kiezen om de laatste seconden van het twee de millennium achter een beeld scherm te zitten biedt het programma een reparatiemoge lijkheid. Y2000rtc van GT is beschikbaar voor Windows 3.11,95 en 98. Men sen die met Apple-Macintosh computers werken zullen het pro gramma moeten missen. Dat maakt niet veel uit, omdat het hele millenniumprobleem niet speelt met Apple-computers. De kalen der van deze computers dreigt pas in problemen te komen in 2048. Tijd genoeg om voorbereid te zijn. Guido van der Heijden vooral geschikt als ondersteuning thuis. De Eduroms hebben een ad viesprijs van 19,95 per stuk. Paul Houkes Het Openbaar Ministerie (OM) Middelburg heeft, in navol ging van de landelijke moederor ganisatie, een site geopend op In ternet. De pagina is verbonden met alle andere afdelingen van het parket in Nederland en geeft in formatie over het reilen en zeilen binnen de rechtbank. Via deze pa gina is ook de veelbesproken boe tebase op te roepen, waarop de diverse straffen voor kleine ver grijpen zoals verkeersovertredin gen staan. Op de voorpagina wordt in het kort uitgelegd wat het OM precies is, wat de organisatie volgens de wet mag en kan doen en hoe een strafzaak in elkaar steekt. Verder op in het menu komt de Middel burgse afdeling aan bod. De lezers kunnen kennis maken met de Offi cieren van Justitie, de afdeling voorlichting en krijgen een over zicht van de dagelijkse gang van zaken. Het is de bedoeling dat in de nabije toekomst ook een gedetailleerde beschrijving van de organisatie van het parket op de site wordt op genomen. Daarnaast zullen ook persberichten op deze manier worden gepubliceerd. http://wiviu.openbaarministerie.n- l/ap-middelburglindex.htm België treedt op 4 oktober een nieuw postaal tijdperk in. Die dag verschijnen de laatste zegels in franken en worden de eerste ze gels met dubbele waarde-aandui- ding uitgegeven. Bij de laatste gaat het om te beginnen om de eer ste permanente zegel in franken en euro's met een nieuwe beeltenis van koning Albert II. Waarde: 17 fr./0,42 e. Exclusieve voorverkoop van deze zegel van 1 tot 4 oktober op de postzegeltentoonstelling Bruphila 99 in Brussel. Sinds de kroning van koning Al- bert betekent deze uitgifte het be gin van de derde permanente reeks Albert-zegels. De eerste hep van december 1993 tot juni 1996, de tweede (hierop draagt de koning een bril) van juni 1996 tot nu en de derde reeks, met dubbele waarde- -aanduiding zal, tenzij er iets on verwachts gebeurt, tot 31 decem ber 2001 lopen. Daarna worden de waarden alleen in euro's uitge drukt en krijgen we dus de vierde reeks in ruim acht jaar. NB. Bel gië- en staatshoofden-verzame laars: enkele Albert-zegels heb ben maar een uitermate korte looptijd gehad. is daarnet al gevallen. Met Bruphila wordt 150 jaarBelgische postzegels gevierd en ter gelegen heid daarvan wordt eenBruphila- -velletje uitgegeven. In dat velle tje de zes koningszegels, die eerder met bijslag (voor Bruphila) ver schenen. Op de bovenste rij: 50 fr., Leopold I, 32 fr., Leopold Et en 17 fr. Albert I (25 januari j.l.) en on der: 17 fr., Leopold HI, 32 fr., Bou de wijn I en 50 fr., Albert H (16 fe bruari 1998). BELGIQUE-BELGIË gemeenschappelijk uitgiften in: Portugal en Macao (75 jaar vlieg verbinding Portugal-Macao); Singapore-Honkong/China (toe ristische bezienswaardigheden); Rusland en China (herten) en Griekenland en Cyprus (400 jaar helinismus). Op 4 oktober verschijnen ook de eerste bijzondere zegels met dub bele waarde-aanduiding: de jaar lijkse Jeugdfilatelie-zegels. Ze zijn ook dit jaar gewijd aan strips; negen 17 fr./0,42 e.-zegels in een velletje. Daarover de volgende week meer. Dan komt ook het vier de Nederlandse stripvelletje (met 2x80 c.-zegels) aan bod, dat 8 ok tober verschijnt en waarop (dan weet u dat alvast) Kuifje, kapitein Haddock en het hondje Bobby in een raket op weg zijn naar de maan (het velletje memoreert de maanlanding dertig jaar geleden). De naam Bruphila 99 (de postze geltentoonstelling die van 29 sep tember tot en met 3 oktober op de Brusselse Heizei wordt gehouden, Twee jaar geleden gaf België zijn eerste boekje uit met tien zelfkle vende zegels zonder waarde-aan duiding (azalea). Op Bruphila wordt het tweede boekje gelan ceerd, nu met een Pelargonium F1 Zonale 'Matador'. Tot slot op 4 oktober een gemeen schappelijke uitgifte met Zweden (dat 30 september met de zegels komt). Afgebeeld worden gete kende portretten van Belgische winnaars van de Nobelprijs voor de vrede. Henri Lafontaine (1854-1943), winnaar in 1913, staat op de zegels van 17 fr. en 7 kr. en August Beernaert (1829-1912), winnaar in 1909, op devan21fr.en eveneens 7 kr. De Zweedse zegels zitten in boekje (4x7 kr.). NB. Wat Zeden betreft gaat het hier om de jaarlijkse Nobelprijsserie, de 39e op rij. Nog even terug naar Zweden waar 2 oktober vier brev-zegels (8 ze gels in één boekje; 40 kr.) verschij nen waarop dansorkestjes staan afgebeeld: Stan Stanley, Thor- leifs, Lotta Engbergs en Arvingar- na. Er verschijnen ook vier maxi- mumkaarten. België gaf eerder (17 mei) een ge meenschappelijke zegel (of vriendschapszegel of zegeltwee ling) uit met Israël (de schilder En- sor) en Zweden had 12 augustus een gemeenschappelijke emissie met Singapore (vlinders). Verder Enkele lezers attendeerden mij er op dat er tot nu toe geen twaalf 5-guldenzegels zijn verschenen (rubriek 11/9), maar dertien. Aan de opsomming dient nog de 5-gul- denzegel van 1896 (hangend haar) te worden toegevoegd. Stempelnieuws Ter gelegenheid van de 50+ Beurs in Utrecht (30 september tot en met 3 oktober) en de postzegelten toonstelling Bruphila in Brussel (29 september tot 4 oktober) wor den bijzondere stempels gebruikt. Uw poststukken kunt u tot 1 okto ber in een gefrankeerde omslag sturen naar: PTT Post Verzamel- service, Postbus 30051, 9700 RN Groningen. Op de omslagen res pectievelijk vermelden; 50+Beurs of Bruphila. Hero Wit Horizontaal: 1. Deel van het servies; 6. stortplaats; 12. deel van de hals; 13.treuzelaar; 14. rund; 16. hard klinkend; 18. voet balpool; 19. Japans bordspel; 20. vulkaan op Sicili'; 22. gebrek; 24. bericht; 26. aanwijzend vnw.; 28. moment; 30. knaagdier; 31klaaglied; 32. delfplaats; 33. boom; 34. bevel; 36. troefkaart; 37. heilige; 38. plaats in Duitsland; 40. trots; 43. de onbekende; 44. persoon van adel; 45. plat gebak; 47. telwoord; 49. driekroon; 51menigte; 52. stad in Frankrijk; 55. deel van een boom; 56. nachtspie gel; 57. voegwoord; 58. zangvogel; 61. nauwelijks; 64. werpanker; 67. eenjarig dier; 69. geldstraf; 70. zandspie- ring; 72. deel van een molecule; 74. boom; 76. rivier in Duitsland; 77. bladader; 78. persoonlijk vnw.; 79. boom; 81. gezichtsorgaan; 83. onderwereld; 84. eren; 85. top prestatie; 86. in orde; 87. Europeaan; 89. kooppoging; 90. Engelse titel; 92. schande; 94. schoonmaakmiddel; 95. voorzetsel; 96. schoorsteenzwart; 98. droogvloer; 100. editie; 101. geest; 102. goedje; 104. branden; 105. werkonderbreking. Verticaal: 1Urgent; 2. United Kingdom; 3. muziekteken; 4. biljart- stok; 5. brandstof; 7. luxe kerstbrood; 8. ton; 9. overal; 10. americium (scheik.); 11. koosnaam; 15. soort dolk; 17. sluimering; 18. ogenblik; 19. spitten; 21. kneep; 23. kledingstuk; 25. palmsoort; 27. overwegen; 29. schaal dier; 34. honende opmerking; 35. vaat; 38. levenslucht; 39. oude lengtemaat; 41. dierengeluid; 42. tocht; 44. ik (Lat.); 46. stuk hout; 48. uit een nalatenschap verkrijgen; 50. projectiel; 52. halsbont; 53. ivoor; 54. insect; 58. weerkundige; 59. kunstwerk; 60. half; 62. ondergrondse; 63. hafachtig zoutmeer; 64. hardhorend; 65. vertra gingsmiddel; 66. violent; 68. overblijven; 69. bloembed; 71Frans lidwoord; 73. voorzetsel;75. gulzigaard; 78. ar moede (Barg.); 80. binnenwater; 82. vruchtbaar oord; 83. houten blaasinstrument; 87. loot; 88. Trans-Europa- -express; 91. cijfer; 92. gekheid; 93. overblijfsel; 94. de fect; 97. uitroep van schrik; 99. plaats in de Ardennen; 101. aldus; 103. Chinese afstandsmaat. De letters uit de vakjes: 71-41-78-14-2-99-33-36-87 en 56-9-75-55-25-104-76-98-65 vormen twee sleutelwoorden. Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur die naar onze puzzelredactie.Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA Vlissingen Vermeldt uw naam, adres en woonplaats.De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV- -bon van 50,-; tweede, derde en vierde prijs een WV- -bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijs winnaars vindt u in de PZC-bijlage 'Vrije Tijd' van volgende week. Oplossing doorloper: De prijswinnaars van de doorloper van vori ge week zaterdag zijn: N. Hendrikse, Zuids traat 117, Westkapelle (WV-bon 50,-). De WV-bonnen van 25,-gaan naar: C. Letzer, Burggang 24, Middelburg; P.J. de Leeuw-Tegelaar, Haverstraat 11, Brui- nisse en L. de Koeijer, Lingestraat 43, Ter- neuzen. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toe gezonden. wegbereiderstro amoebeboemelaar toonklontideaal eerdernaareinde regenuitingpisa me rent e11erneen enameltenueiris lepelereisprent omeletetenpoter emotiedoroelema neststempeliran armoeappelgenot klierlorriemier eelteosinenaeli rotssnelopentel mata «m-" HfltTeam Rating <- 4 KttyfteSit Hid -W> 7 PadTköem SU «Wfirsssröh**» m rfTPüWdi 'KB **i 5W 9 DafrenJtoKbGüram Alt** 58* tö Jhimy Gartoa Al! 55* foffeyöamfaKeqw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45