Medische routeplanner voor de hersenchirurg MP3-speler heeft toekomst Aceton zuivert grond wetenschap en techniek 43 Neuronavigator Bosbessen goed voor het geheugen Snelle schimmeltest bieten Wespen bestrijden terrorisme Radiogolven dienen het gemak Uien eten tegen broze botten Zuinig klokje duur in aanschaf Oud glas kan asbest vervangen zaterdag 25 september 1999 Opereren in de hersenen vraagt een grote mate van precisie. De neurochirurg moet vooraf zo goed mogelijk weten waar hij wil opereren en hoe hij daar het makkelijkste kan komen zonder onnodige schade aan te richten. De neuronavigator is daarbij een belangrijk hulpmiddel. Deze 'routeplanner' helpt de chirurg zijn weg te zoeken in de hersenen van de patiënt. Zoemend beweegt de robotarm boven de tafel en stopt boven de schedel waar zich diep in de hersenen een tumor bevindt. De chirurg heeft de vorige dag aan de hand van MRI-beelden bepaald dat dit de beste plek is om de sche del van de patiënt binnen te gaan en de tumor te verwijderen. Door de microscoop in de robot arm kijkt hij naar de schedel waar hij met de boor een 'botlapje' wil verwijderen. Tegelijk ziet hij in stippellijntjes de contouren van de eronder liggende tumor, zodat hij weet hoe groot hij de opening moet maken. Ook beschikt hij over in formatie hoe diep de tumor zit en wat de exacte vorm is van het ge zwel. Tijdens de operatie kan hij steeds nieuwe 'plakjes' van de tumor op roepen, zodat hij weet hoe diep hij zit en hoeveel tumorweefsel hij nog moet verwijderen. De chirurg krijgt al deze informatie via de computer zonder dat hij zijn ogen van de patiënt hoeft af te wenden. Dit systeem, de 'neuronavigator', maakt het mogelijk met grote pre cisie in de hersenen te opereren. Voordelen Arts-onderzoeker Peter Willems van het Universitair Medisch Cen trum Utrecht doet onderzoek naar de voor- en nadelen van de 'neuro navigator'. Voor de patiënt heeft het grote voordelen, meent hij. De arts kan nauwkeuriger werken. Hij kan nu vaak volstaan met een kleiner gat in de schedel en loopt minder kans op schade aan ander hersenweefsel. Hierdoor neemt het risico op complicaties af en herstelt de patiënt sneller. Daarnaast is deze manier van werken minder ingrijpend voor de patiënt. ,,Als heel precies aan de hand van foto's moest worden ge opereerd, dan kreeg de patiënt tot voor kort een groot frame op z'n hoofd geschroefd. Dat was nodig voor de arts om de coördinaten te bepalen en uit te rekenen waar hij naar binnen moet. Voor patiënten was dit zeer vervelend enpijnlijk." Met dit frame moest de patiënt ook de MRI of CT-scan in voor het maken van opnamen van de herse nen. ,,Een zeer benauwende erva ring." Met dat frame liep de pati ent rond tot na de operatie. Nu kan worden volstaan met stickertjes op het hoofd om de positie te bepa- 1 Klinisch-fysicus Christiaan van Swol (links) en arts-onderzoeker Peter Willems in het Universitair Medisch Centrum Utrecht. len. Is een grote mate van nauw keurigheid nodig, dan gebruikt de chirurg schroefjes die hij in de schedel vastzet. Dat gebeurt onder plaatselijke verdoving. De patiënt heeft daar weinig last van. De chirurg kiest voor schroefjes als hij bijvoorbeeld hele kleine tu moren wil verwijderen. Bij het ge bruik van stickertjes kan een af wijking ontstaan van ongeveer 5 millimeter. Dat kan bij kleine tu moren al te veel zijn, waardoor de chirurg net zijn doel mist. Voor de arts is de 'routeplanner' voor de hersenen een belangrijk hulpmiddel. In bepaalde situaties is het volgens Willems mogelijk ingrepen te doen waar de chirurg zonder navigator vanaf zou zien, omdat het risico op hersenschade voor de patiënt te groot zou zijn. De arts is nu ook beter in staat om vooraf de operatie te plannen. „Eerder deed hij dat aan de hand van foto's. Op basis van zijn erva ring maakte hij voor zichzelf een voorstelling van de omvang van de tumor en koos de beste plek voor het gat in de schedel. Nu helpt de navigator daarbijMet behulp van de MRI-beelden en de bewerking door de computer krijgt de chirurg een driedimensionaal beeld van de tumor en kan het gezwel rustig van alle kanten bekijken. Met die extra informatie kan hij de beste plek bepalen om naar binnen te gaan, zodat hij snel en precies kan werken." Nadelen Volgens klinisch fysicus Christi aan van Swol kleven er aan het systeem nog wel enkele nadelen. Zo werkt de chirurg tijdens de operatie met MRI-beelden van een dag oud. „Er kunnen tijdens de operatie veranderingen in de structuur van de hersenen optre den. Zo verandert de druk in het hoofd als je er een gat inmaakt of doordat hersenvocht tijdens de operatie wegloopt. Dit zorgt voor een bepaalde onnauwkeurig heid." Om ook tijdens de operatie verze kerd te zijn van verse beelden zou de patiënt liggend in een MRI of CT-scan geopereerd moeten wor den. Volgens Willems is dit uiterst kostbaar. Bovendien is het lastig opereren voor de neurochirurg. Enkele onderzoekers werken aan een computermodel om te kunnen voorspellen hoe de hersenen ver anderen als het vocht uit een van de hersenkamers wegloopt. Maar de ontwikkeling hiervan bevindt zich nog in het beginstadium. Zolang voor dit probleem nog geen oplossing is gevonden, zal de chirurg nooit blindvaren op de na vigator. „Hij zal altijd in eerste in stantie uitgaan van wat hij ziet en weet en de informatie uit de com puter als extra hulpmiddel ge bruiken." Omdat de meeste tumo ren al snel een doorsnee van twee tot drie centimeter hebben, is een afwijking van een halve centime ter „meestal aanvaardbaar", stelt Willems. Nieuwe toepassingen voor de neu ronavigator liggen in het ver schiet. Zo is het volgens Van Swol technisch mogelijk om de robot arm zelf een stukje uit een tumor te laten halen voor onderzoek. De chirurg hoeft dan alleen nog maar een opening in de schedel te ma ken. De robot kan dit waarschijn lijk beter - zonder schokken - dan de mens zelf. Maar juridisch zitten hier nogal wat haken en ogen aan. Want wie is er uiteindelijk aan sprakelijk als er iets misgaat: de robot of de dokter? Gerard Akkerman Een dieet met veel bos bessen verbetert de evenwichtscoördinatie en het geheugen van ratten op leeftijd. Acht weken lang kregen ratten van negentien maanden oud dagelijks ex tracten van bosbessen, aardbeien of spinazie te eten. Alle drie afzonderlijk verbeterden het korte ter mijn geheugen. De consumptie van bosbes sen verbeterde tevens het evenwicht. Dit is de eerste studie die aantoont dat groente en fruit de achter uitgang van het zenuwstel sel als gevolg van veroude ring kan keren. .Beweging is een van de eer ste zaken die mindert bij het ouder worden, omdat het ze nuwstelsel minder alert rea geert", aldus de onderzoeker James Joseph van het insti tuut voor Humane Voeding en Veroudering in Boston, Massachusetts. Bij ratten gaat de motorische bewe ging vanaf twaalf maanden achteruit. Normaal kunnen ratten gemiddeld dertien se conden balanceren op een dikke draad, De proefdieren van negentien maanden oud houden dat nog maar vij f se conden vol. Maar na con sumptie van bosbessen ble ven de ratten gemiddeld elf seconden in evenwicht. Vol gens de onderzoeker komt de leeftijd van de gebruikte ratten overeen met die van mensen tussen de 65 en 70 jaar oud. Bosbessen, aardbeien en spinazie hebben een hoog gehalte aan anti-oxidanten, die afrekenen met stoffen die verantwoordelijk zijn voor veroudering via be schadiging van celmembra nen en DNA Eerder hebben dezelfde onderzoekers aan getoond dat fruitconsump tie bij ratten de achteruit gang van vitale organen als nieren en lever vertraagt. Peter de Jaeger Het is verwonderlijk hoe weinig stof de introductie van de MP3-spelers heeft doen opwaaien. Terwijl het apparaat toch een kleine revolutie heeft veroorzaakt in de wereld van platenbonzen, muziekhandelaren en elektronicafabrikanten. Het grote publiek lijkt deze nieuwe manier van muziek vast te leggen als een volkomen logische volgende stap in opneembare audio te accepteren. MP3, een compressie-techniek voor geluid (zoals MPEG dat is voor videofilms), maakt het mo gelijk muziek van cd-kwaliteit via Internet op je computer binnen te halen. De afgelopen twee jaar wa ren het vooral de ervaren Internet ters die uit alle hoeken van het net muziek weghaalden en zo op de harde schijf een digitale disco theek opbouwden. Platenmaat schappijen keken argwanend toe, omdat artiesten nu zonder hen muziek kunnen distribueren. Wat ook prompt gebeurde. Met de komst van de MP3-player werd het mogelijk om ook buitens huis van je per computer binnen gehaalde muziek te genieten. Daarmee kwam deze techniek op eens in de belangstelling bij de ge middelde consument. Nu staat de muziekwereld aan de vooravond van een revolutionaire nieuwe ontwikkeling. Want wat moet je nog met een platenzaak als je alles op het net kunt krijgen? En welk nut heeft een platenmaatschappij als artiesten zelf hun muziek ver spreiden. Er tekenen zich binnen de elektro- nica-industrie al twee kampen af. Sony, dat een eigen muziekpoot heeft, is verklaard tegenstander van MP3. Philips, dat zijn Poly gram net van de hand heeft ge daan, stelt dat het verspreiden van muziek via Internet een legitieme manier van distribueren is. Sony kwam op de laatste IFA in Berlijn daarom niet met een MP3-speler, Philips dus wel. Ook een flink aan tal andere fabrikanten kwam met eigen modellen MP3-spelers. De consument lijkt zich nauwe lijks te verbazen over de geheel nieuwe manier van muziek opne men. Flashtechniek De MP3-spelers slaan him infor matie namelijk op een dim geheu genplaatje op, zonder dat er ook maar iets beweegt of ronddraait. Deze flashtechniek is al bekend van de geheugenkaarten van de handpalmcomputer. Deze zoge noemde solid statetechniek heeft volgens de fabrieken de toekomst. Omdat er geen bandjes of schijfjes rondgedraaid moeten worden is er veel minder stroom nodig. De ap paraatjes kunnen dus uiterst dun en licht worden gebouwd. Samsung heeft op dit moment wellicht het allerplatste appa raatje in de aanbieding. De Yepp, met 32 MB geheugen goed voor een halfuur muziek, meet slechts 58 bij 85 millimeter, is maar een beetje dikker dan een creditcard en weegt slechts 62 gram. De ge heugenkaarten worden in rap tempo uitgebreider: volgend jaar komt er al een met een capaciteit van 128 MB. De Yepp is ook als dictafoon te gebruiken. Het appa raat gaat zo'n 500 gulden kosten, inclusief interface voor koppeling aan de pc. Arnoud Cornelissen Vervuilde grond kan worden schoon gemaakt met aceton, een organisch oplosmiddel dat ook in nagellakverwijderaar en lijm zit. In aanmerking komt grond die is vervuild met polycy clische aromatische koolwater stoffen (pak's). Dat zijn verbindin gen die vrijkomen bij onvolledige verbranding. Ze komen ook voor in sigarettenrook en in hambur gers die te lang op de barbecue lig gen. In de bodem zijn ze te vinden onder voormalige gasfabrieken en benzinestations. Reiniging van dergelijke grond was tot nog toe alleen mogelijk door thermische behandeling of verhitting. „Dat is erg duur, zeker als er veel vocht in de bodem zit", zegt Erna Noordkamp die eerder deze maand op dit onderwerp pro moveerde aan de Landbouwuni versiteit Wagen in gen. - Daarom wordt meestal besloten tot afgra ven en dumping van de grond in afvaldepots. Goedkoper De nieuwe methode, het WAU- acetonproces, is goedkoper, zo blijkt uit Noordkamps haalbaar heidsstudie. Bovendien kan de grond, waar geen biologisch leven meer in zit, opnieuw worden ge bruikt in de huizen- en wegen bouw. Voor reiniging moet de vervuilde grond in een reactor be zinken. Van onderen af wordt er aceton door de grond gejaagd, waardoor de pak's meteen oplos sen. De aceton met de daaraan gebonden verontreiniging wordt opgevangen. Door destillatie wor den het water en pak's verwijderd. „Je houdt pure aceton over en die kan zo weer opnieuw worden ge bruikt", aldus Noordkamp. Het procédé is ontwikkeld om baggerslib uit de Amsterdamse Petroleumhaven te zuiveren. Hiervoor wordt binnenkort een proefopzet gebouwd met een ca paciteit van een ton slib per uur. Volgens de onderzoeker ligt groot schaliger toepassing in het ver schiet. Het Belgische milieube drijf SOILS toont interesse voor verdere ontwikkeling van het pro ces. GPD Telers van suikerbieten krijgen de beschikking over een snelle en goedkope test die zes verschillende schimmelsoorten kan identifice ren, waardoor gerichte bestrijding mogelijk wordt. De toets is ontwik keld door het onderzoeksinstituut voor het Amerikaanse landbouw in Noord-Dakota. Boeren nemen een stukje blad dat is aangetast. Via de polymeer ketting reactie (PCR) reproduceert de test miljoenen kopieën van delen planten- weefsel waarin schimmels huizen. Uit dit verzamelde DNA in stukken gehakt door een enzym, is binnen acht uur een genetische vingerafdruk te maken van de ziekteverwekker. Dank zij deze geavanceerde techniek, waarmee ook menselijke ziekten snel kunnen worden opgespoord, hoeven n iet eerst schimmels te worden geïsoleerd uit zieke wortels of bladeren. Bij deze conventionele methode duurt het dagen eer de boosdoener is ontmaskerd. Snelle identificatie van de schimmelsoort helpt de boer de juiste schimmeldoder te kiezen, voordat heel zijn veld is aangetast. De technologie kan ook worden toegepast om schimmels in de bodem te analyseren. Inzicht in de mate van besmetting van een perceel helpt de boer om het volgende jaar eventueel te kiezen voor een ander gewas. Kleine parasitaire wespen die in kassen worden ingezet om vretende rupsen aan te vallen, krijgen een nieuwe taak. De insecten kunnen helpen bij de opsporing van bommen, mijnen en zenuwgassen die wor den gebruikt voor terroristische aanslagen. Zo blijkt uit Amerikaans onderzoek. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de zeer fijne neus van de sluipwes pen. In de natuur- gebruiken de insecten deze eigenschap om planten te vinden waar rupsen op zitten die kunnen dienen als gastheer voor hun eitjes. De dieren kunnen worden getraind om niet-natuurlijke geuren waar te nemen, zoals die van cyclohexanol, trinitrolueen (TNT) en ander explosieve ingrediënten. Wetenschappers van het Amerikaanse minis terie van Defensie hebben dat bewezen. Bij detectie gaan ze, net als een speurhond, een typisch gedrag vertonen. Dat gedrag wordt geregi streerd door de gevoelige antennes van de wesp te verbinden met een draadloze sensor verderop die de elektrische prikkels opvangt. Radiogolven doen hun intrede in de apparaatjes voor afstandsbedie ning. Zoals in een sleutelhanger waarmee lampen in de woonkamer of de koff iezetter kunnen wordenbediend. Radiogolven hebben een gro ter bereik daninfrarood. Men kan er bij voorbeeld mee werken vanuit de tuin. De signalen worden opgepikt door een speciale stekkerdoos, waar op het te bedienen elektrische apparaat is aangesloten. De stekkerdoos past in ieder stopcontact. Naast een sleutelhanger, bestaat er ook een muurschakelaar die radiogolven uitstraalt en als afstandbediening voor allerlei apparaten fungeert. Voor de muurschakelaar moet echter pakweg vijftig gulden worden betaald, terwijl de sleutelhanger op veer tig gulden komt. De speciale stekkerdozen zijn voor enkele tientjes verkrijgbaar. Info: Philips Consumer Electronics, Eindhoven, 040 - 2736401. Met het knopje op deze sleutelhanger kunnen lam pen in de woonkamer of de koffiezetter worden be diend. Uien en peterselie zijn goed middelen om broze botten te voorkomen en zelfs enigszins te herstellen. Osteoporose of botontkalking ver oorzaakt bij oudere mensen veel heup- en beenfracturen, vooral bij vrouwen. Een onderzoeksgroep uit het Zwitserse Bern heeft gekeken naar het effect van gangbare groenten en kruiden op de botsamenstel- ling van ratten. Bij mannelijke ratten steeg de beenmassa van de botten met bijna een vijfde, nadat ze vier weken lang elke dag een gram ui gevoerd kregen. Hetzelfde effect trad op na dagelijkse inname van een mengsel van 500 milligram sla, tomaten, komkommer, uien, knoflook en peterselie. Voor naamste bij dragen kwamen van de peterselie en knoflook. Opmerkelijk is dat er geen meetbare bijdrage was van melkpoeder, dat rijk is aan cal cium, de voornaamste bouwstof van beenderen. Bij vrouwelijke ratten op leeftijd is het positief effect van uien en peter selie nog groter. De botdiehtheid werd zelfs tot een kwart hoger. De groenten en kruiden beïnvloeden de aanmaak van de twee belangrijkste bouwstoffen alendronaat en calcitonine. Het maximale effect op beide stoffen werd bereikt zes tot twaalf uur na de voedselinname. De behandeling tegen botontkalking met oestrogeen werkt pas na twee dagen. De tijd staat stil op het Seiko- klokje 'Auto Relay', zodra het drie dagen met rust wordt gelaten. Maar het bijzondere is dat een in gebouwd chip je het uurwerk me teen activeert als het wordt aange raakt en dat het dan tevens keurig op de juiste datum en tijd springt. Daar komt geen batterijtje aan te pas; de benodigde energie wordt opgewekt door bewegingen van de drager. Volgens de fabrikant kan het me chanisme in slaapstand vier jaar blijven werken en heeft nog nooit een uurwerk op aarde zo'n lange energiereserve gehad. Zo'n klokje kost tenminste ƒ900. Duitse onderzoekers hebben lichtgewicht platen ontwikkeld uit ge recycled glas die asbest kunnen vervangen. Het materiaal is wa terproof, vuurbestendig en ongevoelig voor zuren. Bovendien is het makkelijk te zagen en te doorboren. Het vezelvrij materiaal, reapor gedoopt, bestaat uit verpulverde glas korrels die door verhitting weer aaneen zijn gesmolten. Op de plek waar de kleine korrels elkaar raken ontstaan super sterke verbindingen, waardoor aanvullende chemische bindmiddelen overbodig zijn. De ge bruiker kan de dichtheid van het glasmateriaal zelf kiezen, afhankelijk van de gewenste akoestische of warmte-isolatie. Een proeffabriek in Stuttgart voor de productie van panelenfn de systeembouw van kanto ren is al in bedrijf. Volgend jaar wordt begonnen met de industriële pro ductie van reapor. Overigens wordt gegranuleerd glas al langer toegepast in de woning bouw. De glaskorrels worden aan cementspecie toegevoegd om de mate riaaldichtheid en het gewicht te verlagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 43