Oog in oog met de pure natuur Maleisisch Borneo 38 39 41 43 en 45 zaterdag 25 september 1999 Een lichtblauwe deur. In onbeholpen letters is er 'DOOK 8op geschilderd. Deur acht. Langzaam zwaait hij open. Naar voren komt een magere, oude man. Hij heeft een fleurig shirt aan en een kennelijk nieuwe, glimmende trainingsbroek. De 'headman', de hoofdman, van het Long House van Batang Ai, hartje jungle in Maleisisch Borneo. Dat hij de hoofdman is kun je zien: van enkels en polsen tot in zijn hals zit hij vol met tatoeages. Bij zijn volk het teken van veel gereisd te hebben, en dat verschaft gezag. BRUNEI MALEISIË Ik kijk de oude man aan. Hij zal toch niet óók'...? Nee, daarvoor is hij té oud. Rond de zestig schat ik. Maar zijn vader waarschijnlijk wel, zijn grootvader zeker? De hoofdman maakt deel uit van het volk van de Dayaks, tot halverwe ge deze eeuw beruchte koppen snellers. Nu is het niet zo dat koppensnellen voor de Dayaks dagelijks werk was, maar het pas te in hun cultuur en als het zo te pas kwam, tja... Je kunt het je nu niet meer voorstellen. De vrouwen en mannen in het Long House van Batang Ai maken een vriendelij ke, maar ook bescheiden, schuch tere indruk. De vriendschap met bezoekers wordt bezegeld met een of meer glaasjes rijstwijn. Geholpen door een gids schenkt de hoofdman ze zelf in, gehurkt op de rieten mat ten van de veranda die zich over de hele lengte van het Long House, en dan heb je het toch over vele tien tallen meters, uitstrekt. Dat het zelfgebrouwen rijstwijn is wordt duidelijk door het feit dat de alco holhoudende drank geschonken wordt uit de meest uiteenlopende flessen. Er zit er zelfs een van Smirnoff Wodka bij. Long House Oog in oog met Dayaks, in hun Long House. Het is een bijzondere belevenis, maar hij is 'te koop'. De Oad, de touroperator uit het Over ijsselse Holten, heeft Maleisië tot Verre Reizenspeerpunt van ge maakt, en een speciale 200 pagi na's tellende Maleisië-brochure uitgebracht. De Oad hoopt in sa menwerking met Malaysian Air ways, dat dagelijks rechtstreeks van Schiphol naar de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur gaat vliegen, zo'n 20.000 Nederlanders naar deze bestemming te vervoe ren. Dat zijn er net zoveel als het totale aantal Nederlanders dat Maleisië de afgelopen jaren be zocht. De Maleisische autoriteiten rekenen erop dat de inspanningen van alle andere Nederlandse tour operators, die Maleisië in hun pro gramma hebben, tot de komst van nog eens 10.000 landgenoten leidt, zodat het totaal op 30.000 zou ko men. In het Oadprogramma ligt de na druk op Oost-Maleisië, op de deel staten Sabah en Sarawak. Dat is niet zomaar het oostelijk deel van Maleisië, nee, het ligt 650 kilome ter van de rest van het land van daan, overzee, op het eiland Borneo, dat gedeeld wordt met In donesië - dat onder de naam Kali- mantan het grootste deel van dit op Groenland - en Irian Jaya grootste eiland van de wereld in handen heeft, en met het piepklei ne Sultanaat Brunei, dat vooral bekend is vanwege het feit dat de Sultan dankzij de olie-inkomsten de rijkste man van de wereld is. De luxe van een hotel, op de grens van en contrasterend met het tropisch regenwoud. Kuala Lumpur, met in het hart de 450 meter hoge Twin Towers, gefoto grafeerd van de 420 meter hoge communicatietoren. prachtige parken, een gezellig Chinatown waar je op de markt al gauw een namaak-Rolex voor twee tientjes op de kop kunt tik ken, royale shoppingmogelijkhe- den, gezellige uitgaansgelegenhe den. Zonder de verstikkende sexindustrie van een Bangkok of Manilla, want Maleisië is officieel een moslimstaat. Maar wel een li berale, zonder al te strenge regels; lol in het leven is er genoeg, en op een harmonieuze manier samenle ven met mensen van andere gods diensten lijkt er geen probleem. Oude stadshart Op West-Maleisië heb je verder nog de wat vertrouwdere bestem mingen als het eiland Penang (wel de Parel van de Oriënt genoemd), de stranden van Langkawi aan de oostkust, Malacca met zijn prach tige, oude stadshart waar de Ne derlandse invloed uit koloniale tijden van weleer nog herkenbaar is: er is een museum dat Stadhuys heet en er is een Jonkerstraat. Ja, we zijn er nadrukkelijk ooit ge weest en wat de Maleisiërs betreft mogen we terugkomen! Rob de Vries Info: Maleisië, de voormalige Britse kolonie (het is sinds 1957 onafhanke lijk) is ongeveer tien keer zo groot als Nederland en telt 20 miljoen inwoners. Het is een multiraciaal land, dat uit twee delen bestaat: West-Maleisië, dat begrensd wordt door Thailand in het noorden en Singapore in het zuiden, en Oost-Maleisië op het eiland Borneo. Maleisië is een redelijk welvarend land, met goede wegen, goed vervoer, gezondheidszorg en hygiëne. Men kan er goed met Engels terecht. Het land is redelijk goedkoop. In het nieuwe Oad programma wordt een basisreis Malei sië van 5 dagen inclusief vlucht (12 uur rechtstreeks vliegenen logies in een tweesterrenhotel in Kuala Lumpur aangeboden voor f 995. Daar bovenop zijn allerlei extra 's tegen meerprijs mo gelijk. De apen worden gevoerd in het Sepilok orang oetan-rehabilitatiecentrum op Sabbah. Nederlanders kennis laten maken met de jungle, het tropisch regen woud, dat is de bedoeling van het Oad-programma. Uiteraard zon der schade aan te richten, maar de kans daarop is praktisch uitgeslo ten. De jungle blijkt volstrekt on doordringbaar, slechts via rivie ren kun je er van 'proeven', kun je raken aan de randen van het re genwoud. Ook de Long Houses (lange huizen) van de Dayaks zijn slechts per boot, een lang en smal vaartuig, bereikbaar. Dat van Ba tang Ai eigenlijk alleen via de aan legsteiger bij het Hilton Hotel Ba tang Ai, dat ook al in de vorm van een Long House gebouwd is. Zo'n Long House is de traditionele woonvorm van de Dayaks. Een lang houten huis op palen, waarin vaak zo'n 20 families, 200 mensen in totaal, wonen. Iedere familie heeft er zijn eigen kamer, geza menlijk hebben ze de veranda die over de hele lengte van het huis voor de woninkjes langsloopt. De veranda is de plek waar men el kaar treft, waar de sociale contac ten onderhouden worden, waar 's avonds de mannen over de zaken des levens doorpraten; de vrou wen worden dan geacht achter de deur van de woning bij de i'est van de familie te zijn... Oost Maleisië: het is een in wezen op toeristisch gebied nog nauwe lijks ontgonnen terrein. In een Kosmos reisgids uit 1991 over Ma leisië, acht jaar geleden nog maar, wordt het gebied niet eens behan deld 'omdat nog slechts weinig Nederlanders een bezoek brengen aan de afgelegen junglestaten van Oost-Maleisië'. Maleisisch Borneo valt, zoals ge zegd, in twee deelstaten uiteen: Sabah en Sawarak. Allebei met, hoe gek het waarschijnlijk ook klinkt, hun eigen douane, die ex treem veel stempels nodig heeft om je toe te kunnen laten. Sawa rak is het ruigste, minst geculti veerde deel van Maleisisch Bor neo. Een groot deel van Sabah wordt in beslag genomen door plantages met oliepalmen. Palm olie is een van de belangrijkste ex- portprodukten van Maleisië. Het wordt gebruikt voor margarine, maar tegenwoordig ook om er mo torolie van te maken. Orang oetans Maar ook Sabah heeft zijn jungle. Vanuit het noordelijk op het ei land gelegen Sandakan kun je bij voorbeeld een excursie maken naar het Orang Utang Centrum in Sepilok. Midden in de 'bush' is daar een rehabilitatiecentrum voor orang oetans, die slachtoffer zijn geworden van illegale handel in deze dieren, door houtkap die hen hun territorium afnam, of doordat ze als huisdier (en dat is tegenwoordig gelukkig verboden) zijn gehouden. De bedoeling van de rehabilitatie is om de dieren, en er zijn er, alleen op Borneo en Su matra, nog maar 20.000 van, op een gegeven moment terug te kun nen plaatsen in de natuur. In het centrum zijn vertederende beel den te zien van orang oetans (en ook andere apen, zoals makaken) die twee maal per dag, voor je ge voel toch wel midden in de natuur, door boswachters gevoed worden. Een ander bijzonder uitstapje vanuit Sandakan is dat naar de Gomatong Caves, torenhoge grot ten, die niet alleen bewoond wor den door miljoenen vleermuizen, maar ook door klipzwaluwen. Die nestelen hoog in de grot en omdat hun nestjes vanwege de zwalu- wenspeeksel die er in zit, buiten gewoon geliefd zijn bij liefhebbers van vogelnestjessoep hebben ver schillende Maleisiërs een redelijke boterham aan het verzamelen van die nesten. Daarvoor moeten ze wel levensgevaarlijke klimtoch- ten over een touwladder naar een hoogte van vaak 90 meter maken! Een excursie naar de grotten laat zich goed combineren met een be zoek aan een Jungle Lodge, een soort restaurant op de grens van rivier en oerwoud. Een boottocht je daarvandaan brengt je, als je ge luk hebt, naar plekken waar je, vanuit de boot. apen in de pure na tuur en bijzondere vogels, zoals de neushoornvogel met z'n dubbel deks snavel, kunt bewonderen. Maar het blij ft ruiken aan de j ung- le, erin, laat staan er doorheen, kan niet. Metropool Uiteraard is er ook in West-Malei sië, dat meer cultuur in plaats van natuur biedt, het nodige te bekij ken: hoofdstad Kuala Lumpur met z'n twee miljoen inwoners bij voorbeeld. Een echte metropool met een indrukwekkende skyline, Ranke kastjes en ijle tafeltjes in de slaapkamer Klassieke stoelen weer in productie Schuurmachine voor kleine klussen Speelgoedgidsen worden gespeld Vergeten ovengerechten Nieuwe tijdschriften volfit-cultuur Frankfurt toon auto van de toekomst Zandhapper van Honda Fietskleding wordt steeds grijzer Routeplanner voor de hersenchirurg Sleutelhanger zendt radiogolven uit Puzzel en postzegels

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 37