Ajacied Laudrup velt Vitesse Siemerink laat Lapentti ontsnappen Europese competitie Vandenbroucke topfavoriet op WK PZC Volleybalsters geven EK toch nog kleur sport zaterdag 25 september 1999 21 Arnhemmers dichtbij gelijkspel in Arena Bondscoach overweegt vertrek bij judobond Bokser Watson wint rechtszaak LONDEN - De voormalige Britse profbokser Michael Watson heeft een juridisch gevecht tegen zijn bond gewonnen. De rechter besliste vrijdag dat de boksbond verantwoordelijk is voor het blijvend hersenletsel dat Watson m 1991 opliep in zijn partij tegen WBO-kampioen Eubank. De 34-jarige En gelsman kan rekenen op een schadevergoeding van 3 miljoen gulden. De rechter verwijt de bond dat de medische hulp on voldoende was toen de bokser zwaar knock-out ging. Watson onderging een spoedoperatie in het ziekenhuis, waar artsen een bloedprop uit de hersenen verwijderden. Als de bokser sneller eerste hulp in de ring had gehad, was de kans op volle dig herstel groter geweest, zo stelde de rechter. Watson kan zich nu alleen in een rolstoel verplaatsen. Hij lijdt aan geheu genverlies en kan moeilijk spreken. AFP/SID Oogoperatie Davids noodzakelijk TURIJN - Edgar Davids moet de komende dagen een operatie ondergaan aan het rechteroog. Zijn Italiaanse club Juventus maakte bekend dat de middenvelder voor zes weken is uitge schakeld. Davids moet behandeld worden wegens een lichte vorm van staar. Volgens Juventus-clubarts Agricola heeft de operatie geen vervelende consequenties voor de carrière van Davids. RTR Polti moet Leblanc fors betalen AIX-EN-PROVENCE - De Italiaanse wielerploeg Polti moet renner Luc Leblanc 1,6 miljoen gulden betalen, zo heeft een rechtbank in Aix-en-Provence bepaald. Leblanc had een zaak aangespannen, omdat Polti hem in december '98 on danks een nog doorlopend contract heeft ontslagen. Polti had geld nodig om in zijn plaats Richard Virenque aan te trekken. RTR Bestuur Volendam mag blijven HAARLEM - Het bestuur van FC Volendam mag voorlopig in functie blijven. Dat heeft de president van de rechtbank in Haarlem vrijdag in kort geding bepaald. De Raad van Toe zicht van FC Volendam had de rechter gevraagd het bestuur te mogen ontslaan, omdat het incompetent zou zijn. De raad mag het bestuur pas ontslaan als hierover volgens de statuten een besluit is genomen. In dat besluit moet ook de benoeming van nieuwe bestuursleden worden opgenomen. Bovendien moet de raad met een plan van aanpak komen over hoe het nieuwe bestuur de financiële problemen van de club wil oplossen, aldus de rechtbank. Het begrotingstekort van de FC Volendam bedraagt op dit moment 2 miljoen gulden. De raad moet verder aannemelijk maken waarom het plan van het nieuwe bestuur beter zou zijn dan dat van het huidige. ANP Europa leidt in Ryder Cup BROOKLYNE - De Europese golfers hebben in de strijd om de Ryder Cup een voorsprong genomen van 2 1/2-1 1/2 op hun Amerikaanse rivalen. In Brooklyne, Massachusetts was de partij van Sergio Garcia en Jesper Parnevik tegen de Ameri kanen Tiger Woods en Tom Lehman het leukst. Garcia en Par nevik wonnen. Voor de enige Amerikaanse zege zorgdenMag- gert en Sutton, die Westwood èn Clarke bedwongen. DPA Zeiler Heiner in halve finale SYDNEY - Roy Heiner heeft zich vrijdag in de Sydney Har bour Regatta geplaatst voor de halve finale matchracen in de zeilklasse Soling. Hij won drie van de vijf wedstrijden. Heiner ontmoet daarin het Zweedse team van schipper Hans Wallen. ANP van onze sportredactie AMSTERDAM - Veel aandacht ging vrijdagavond in de Arena uit naar Ajacied Nikos Machlas. Ploeggenoot Brian Laudrup ontpopte zich in de thuiswed strijd tegen Vitesse echter als uitblinker. De Deense spits stond met twee gave treffers aan de basis van de zwaarbevochten zege op de Arnhemse ploeg: 3-1. Het duel tussen de nummer vijf (Ajax) en acht (Vitesse) was om verscheidene redenen interes sant. Beide ploegen hebben de ambitie en de begroting om in de strijd om de landstitel mee te doen. Zowel Ajax als Vitesse zoekt echter nog naar de juiste vorm, opstelling en taktielc. Opvallend was wel, dat de Arn hemse formatie opnieuw veel aanvallende aspiraties had. Amper een week geleden maak te Vitesse zich met één spits te gen de Portugese tweedeklasser Beira Mar in Aveiro (1-2) nog belachelijk. Op last van de mor rende spelersgroep stuurde de bekritiseerde coach Neumann daarna in de thuiswedstrijd te gen Sparta (2-1) veel meer man schappen naar het front. Dat of fensieve speelplan handhaafde hij verrassend in de Arena. Nieuwelingen Collega Jan Wouters presen teerde twee relatieve nieuwelin gen in zijn elftal. Ferdi Vierklau (rechtsback) en tiener Kevin Bobson (rechterspits) versche nen voor de eerste keer dit sei zoen in het basisteam. Nieu- wenburg en Arveladze moesten op de bank beginnen. Winter, die in de laatste wedstrijd tegen RKC (1-1) aan de rechterkant speelde, fungeerde tegen Vitesse als libero. Witschge, in Waal wijk bij wijze van experiment in het hart van de defensie, speelde als vanouds op het middenveld. Bovenal was het duel tussen Aj ax en Vitesse de wedstrij d van Nikos Machlas. De Griekse spits speelde drie seizoenen met veel succes voor de Arnhemmers. Bij zijn nieuwe club Ajax wil het nog niet echt lukken. Na zijn openingstreffer op 15 augustus legen Heerenveen (3-2) viel hij in de competitie stil. Machlas klaagde over een gebrek aan steun en bruikbare voorzetten. In de eerste helft toonde Machlas ongewild zijn gelijk aan. De 26-jarige Kretenzer, die in de Italiaan De Marchi een stugge opponent had, kwam slechts twee keer in scoringspo- sitie. Zijn kopballen van dicht bij misten evenwel kracht en precisie. In de 73e minuut mocht hij van de ontevreden Wouters gaan douchen. Blunder Een blunder van doelman Grim bracht Vitesse in de beginfase onverwacht op voorsprong. Bij het uitverdedigen schoot hij de bal tegen Sikora op. Van Hooij- donk haalde meteen doeltref fend uit, 0-1Tien minuten later kwam Ajax op gelijke hoogte. Laudrup schoot diagonaal raak door de benen van De Marchi, 1- 1. De thuisploeg deed zich met die ruststand te kort. Ajax had het beste van het spel, kreeg ook de meeste kansen, maar was slordig in de afronding. Het team van Wouters keerde niet in goeden doen terug uit de kleedkamer. Het balverlies in alle linies stapelde zich op. Me de daardoor had Vitesse aan vankelijk het initiatief. Na een uur knokte Ajax zich knap terug in de wedstrijd. Laudrup fun geerde als gangmaker. Binnen vijf minuten vervulde de Deen een hoofdrol bij drie grote kan sen. In de 62e minuut schoot hij zelf, na eerst Van Hintum in de maling te hebben genomen, 2-1. Vitesse leek daarna niet meer in de gelijkmaker te geloven. Toch was de Neumann-brigade nog dicht bij 2-2. Een vrije trap van specialist Van Hooijdonk stuitte in de 81e minuut tegen de lat. De rebound was aan invaller Amo- ah niet besteed. Met een hals brekende solo maakte Arvelad ze het duel in de 84e minuut af voor Ajax: 3-1. Ajax - Vitesse 3-1 (1-1). 13. Van Hooijdonk 0-1, 22. Laudrup 1-1, 62. Laudrup 2-1, 84. Arveladze 3-1. ScheidsrechterBossen. Aantal toe schouwers: 40.000. Gele kaart: Riga (Vitesse). Ajax: Grim; Vierklau, Verlaat, Win ter en De Cler; Knopper, Witschge en Dani (87. Nieuwenburg); Laudrup, Machlas (73. Arveladze) en Bobson (72. Wamberto). Vitesse: JevricJochemsen, Kreek, De Marchi en Van Hintum; 70 (75. Amoah), Grozdic, Janssen Laros; Van Hooijdonk en Sikora (85. Van den Brom). ANP Nicos Machlas (rl), vorig jaar nog topscorer bij Vitesse, in duel met Marco de Marchi. foto Hans van Weel/GPD van onze sportredactie ROME - De volleybalsters kun nen het EK toch nog een beetje kleur geven. Door de winst met 3-1 (29-27 22-25 25-23 25-23) op Polen in de eerste wedstrijd van de troostfinale blijft Neder land in de race voor deelname aan het olympische kwalifica tietoernooi in januari in Bre men. Als Oranje zaterdag Roe menië verslaat, is de ploeg van Pierre Mathieu zeker van een startbewijs. Ook bij verlies is er nog een kans voor Nederland. Rusland kwa lificeerde zich als halve finalist voor Bremen. De verwachting is echter dat de Russinnen zich in november bij de World Cup in Japan al zullen plaatsen voor de Spelen. ,,Maar we moeten ge woon voor die vij f de plek gaan" aldus Mathieu. „Het EK telt nu niet meer. Sydney staat cen traal, dat moeten we halen." Mathieu had met zijn team het EK na de overwinning op Roe menië definitief afgesloten. „Het hek van het tussenstation Rome hebben we met een harde klap dichtgesmeten", aldus de coach die ter illustratie keihard met zijn hand op de tafel sloeg. „We zijn op de Road naar Syd ney gestapt. Het gaat om het tic ket naar Bremen. Het EK kan ons gestolen worden. We moeten naar de Spelen." In de tweede wedstrijd tegen Italië had Nederland ook al goe de olympische zaken kunnen doen. Toen ging de ploeg volle dig ten onder aan de druk. Tegen Polen, van wie Oranje in de laat ste vijf duels niet had gewon nen, wist Mathieu het grootste gedeelte van de spanning weg te nemen. „Ik moest mijn vrouwen een worstje voorhouden om de beleving terug te krijgen. Nu we alles om Sydney laten draaien, zijn de ogen geopend en hebben ze wel kunnen knokken." De finale op het EK gaat tussen Rusland en Kroatië. De Russen versloegen Duitsland met 3-0, Kroatië bleef gastland Italië net de baas: 3-2. ANP Australië en Frankrijk dicht bij eindstrijd Schalken brengt Nederland naast Ecuador in Davis Cup-duel Yll gCSClCCtCCrd VOO F BRISBANE - Australië en Frankrijk hebben riant uitzicht op de finale van de Davis Cup. De Australische tennissers na men op de openingsdag van de halve finales in Brisbane een voorsprong van 2-0 op Rusland. Frankrijk sloeg in Pau een bres met België. In de promotie/degradatieduels staat titelhouder en veelvoudig winnaar Zweden op de rand van degradatie uit de wereldgroep. De ploeg staat 2-0 achter tegen Oostenrijk. De Belgen waren niet in staat tot een nieuwe stunt, na hun sterke partijen tegen Nederland en Zwitserland. Ditmaal spelen ze ook niet thuis. Sebastien Grosjean, die eerder dit jaar de finale van Key Bis- cayne van Krajicek verloor, bracht de Fransen op voor sprong. Het 21-jarige talent maakte korte metten met Xa- vier Malisse, ook al zo'n veelbe lovende youngster. De Franse topspeler Cédric Pioline klopte daarna Filip De- wulf. De Belgische routinier, ooit halve finalist op Roland Garros, gaf zich pas na een hero ïsche partij gewonnen: 6-3 5-7 3-6 6-3 6-2. Australië nam met twee inval lers een voorsprong van 2-0 op Rusland. De keuze voor een grasbaan bleek een slimme zet. Lleyton Hewitt versloeg in de eerste partij Marat Safin. In de tweede zegevierde Wayne Ar thurs over Yevgeni Kafelnikov. Pat Rafter en Mark Philippous- sis konden niet voor Australië tennissen wegens blessures. Teenager Hewitt speelde, in juli van dit jaar, pas één keer Davis Cup. Wayne Arthurs maakte op 28-jarige leeftijd zijn debuut. Hij was nog nooit eerder opge roepen omdat er altijd veel bete re spelers voorhanden waren. Vrijdag maakte Arthurs, zoals hij zelf verkondigde, de mooiste dag van zijn leven mee. Hij ver sloeg in vier sets de nummer twee van de wereld, Yevgeni Ka felnikov: 6-2 6-7 6-2 6-0. Hewitt gebruikte eveneens vier sets te gen Safin: 7-6 6-2 4-6 6-3. Beide Russen hadden zichtbaar grote moeite met de omstandigheden. Zweden moet vrezen voor de gradatie uit de wereldgroep. Zonder de geblesseerde spelers Thomas Enqvist en Thomas Jo hansson verloor Zweden met Magnus Norman en Magnus Gustafsson beide enkelspelen. Markus Hipfl klopte Norman simpel met 6-4 6-3 6-4. Stefan Koubek maakte de sensatie compleet tegen Gustafsson: 6-4 4-6 6-4 4-6 10-8. RTR door Martijn van Beeten GUAYAQUIL - Nicolas La pentti te sterk, Luis Morejon te zwak. De bespiegelingen vooraf waren eenvoudig voor het pro motie/degradatie-duel in de Davis Cup tussen Ecuador en Nederland. De theorie werd gis teren praktijk, al mocht Jan Sie merink zich voor de kop slaan. De nieuwbakken wereldtopper Lapentti was nauwelijks be stand tegen de druk. maar de Rijnsburger liet hem in vier sets ontsnappen. Schalken schitter de ook niet, maar had uiteinde lijk geen kind aan Morejon. Blijven de voorspellingen uit komen, dan wordt het dubbel spel van vandaag beslissend. Want over de uitkomst daarvan is geen zinnig woord te zeggen. Lapentti verbleekte in Gua yaquil, maar de brutale uitda ger ook. Siemerink wilde ver rassen met een race naar het net en die werd niet afgestraft door de Ecuadoraanse nummer veer tien van de wereld. Maar ook de Rijnsburger kwam niet tot zijn Recette gestolen Davis Cup-duel GUAYAQUIL - De tennisfede- ratie van Ecuador heeft aan den lijve ondervonden hoe onveilig het is in de stad Guayaquil. Donderdag werd bij een in braak in het kantoor van de bond in het centrum van de stad het grootste deel van de recette voor de Davis Cup-wedstrijd te gen Nederland gestolen. Het ging om een bedrag van 70 mil joen sucres, ongeveer 13.000 gulden. ANP normale niveau. Na vier sets (6- 4 4-6 6-3 6-2) mocht Lapentti Siemerink dankbaar zijn. Laagvlieger Schalken, die nauwelijks initia tief nam tegen laagvlieger Luis Morejon, bracht Nederland on danks een matige start langszij: 7-6 6-2 6-0. De Ecuadoraan, 198e op de wereldranglijst, had een hapklare brok moeten zijn voor de Limburgse nummer 43 van de ATP-ranking. Morejon had dit jaar nog niet gewonnen van een tennisser uit de top hon derd. Maar Schalken ondernam te weinig om hem rimpelloos aan de kant te zetten. In de eer ste set verspeelde hij een 5-2- voorsprong, kreeg hij in de tie break twee setpoints tegen om daarna met 11-9 te ontsnappen. Daarmee was het verzet van Morejon gebroken. „Ik was het ritme op mijn servi ce helemaal kwijt," beaamde Siemerink na zijn onnodige ne derlaag. „Aan een kant keek ik vol in de zon en Michiel Scha pers adviseerde me mijn service te veranderen. Daardoor raakte ik helemaal het spoor bijster. Dat de arbiter na elke foute eer ste service het publiek tot stilte maande, maakte het er ook niet makkelijker op. Zeg dan ge woon niks. Mijn opslag was de sleutel en daarop heb ik een mooie kans gemist." GPD door Koen de Vries ZOETERMEER - De Neder landse tafeltennisbond heeft Kalun Yu uit Middelburg gese lecteerd voor de poulewedstrij- den van de Europese competitie in de tweede divisie. Naast Yu komen ook Nermin Smajic, Daan Sliepen en Chen Sung in actie. Jörg de Cock is vanwege competitieverplichtingen in Oostenrijk niet van de partij. De Europese competitie wordt op 2 en 3 oktober in Luxemburg gehouden, en valt gedeeltelijk samen met de nationale mas ters. Het toernooi waaraan de sterkste Nederlanders en de beste buitenlanders in de Nede- landse competitie deelnemen, wordt op 3 oktober in Hilver sum gehouden. De kans is groot van onze sportredactie NIEUWEGEIN - Louis Wijden- bosch beraadt zich op zijn posi tie als bondscoach van de man- nenjudoka's. Voor de tweede keer in korte tijd doorkruiste het bestuur van de Judobond Nederland (JBN) een van zijn beslissingen. Het bestuur besloot vrijdag, te gen de zin van Wij denbosch, Martin van den Berg in de klasse tot 100 kilogram af te vaardigen naar de WK judo, van 7 tot 10 oktober in Birmingham. Hij vervangt Ben Sonnemans, die deze week met een kniebles sure afhaakte en drie maanden uitgeschakeld is. Wijdenbdsch wilde pas in het weekeinde een keuze maken tussen Van den Berg en Rogier Smulders. Zij zouden tijdens het NK voor clubteams voor junioren een on derlinge wedstrijd judoën. Ook Smuldsers is ontstemd over de actie van de bond en over weegt om naar de rechter te stappen. Voordracht Ook in de klasse tot 73 kilogram week de bond af van de voor dracht van de keuzeheer. Wij- denbosch wilde Koen van Nol en Valerie Khabuliani een be slissingswedstrijd geven in Minsk, maar de JBN wees Kha buliani aan voor de WK. Van Nol spande vorige maand ver geefs een kort geding aan tegen de bond. dat Kalun Yu door de NTTB ver plicht wordt om in Hilversum aan te treden. Dit tegen de zin van bondscoach Peter Engel, die hem liever twee dagen in Luxemburg in actie ziet. Nermin Smajic maakt in Luxemburg zijn debuut voor Nederland. Hij is op verzoek van de NTTB vervroegd speel gerechtigd verklaard. Volgens de regels van de internationale federatie zou de Rotterdammer pas volgend jaar voor Neder land mogen uitkomen, omdat hij op het WK van 1995 in China voor Bosnië uitkwam. Het Nederlandse team treft op zaterdag Luxemburg, Finland en Ierland. Op zondag volgen kruiswedstrijden tegen Portu gal, Schotland, Noorwegen of IJsland. Wij denbosch weet nog niet of hij op deze manier wil aanblijven. „Ik ga deze daden overwegen. Het is de tweede keer dat het be stuur mij overvleugelt. Ik weet nog niet of ik de WK meemaak. Daar ga ik een paar dagen over nadenken." ANP Elektronisch toezicht op voetbalvandalen GRONINGEN - Justitie gaat voetbalvandalen met een lande lijk stadionverbod op wed strijddagen onder elektronisch toezicht plaatsen. Dit voorne mentot 'huisarrest' kondigde de Groninger officier van justitie mr. Van Leest vrijdagmorgen aan tijdens een zitting van de politierechter. Volgens Van Leest is pure re pressie van overheidszijde noodzakelijk omdat supporters met een stadionverbod de opge legde maatregel massaal aan hun laars lappen. Van Leest maakte zijn opmer kingen naar aanleiding van een vechtpartij tussen supporters van.FC .Groningen en FC Den Bosch, eind vorig seizoen in Veendam. De officier van justi tie'verbaasde zich over het nieu we type voetbalaanhanger. „Ze hebben een woning, werk en een wederhelft. Dat zetten ze met onbezonnen acties allemaal op het spel." GPD Sjeng Schalken had na de eerste set geen kind meer aan Adrian Morejon. van onze sportredactie AVILA - Franck Vandenbroucke heeft zijn bedoelingen voor het aanstaande WK nog eens extra duidelijk gemaakt. De Belg verkeert in topvorm en kan op bergachtig terrein iedereen aan. Dat be wees hij vrijdag in de 19e etappe van de Ronde van Spanje met een nieuwe krachtexplosie in de slotfase. Vanden broucke won de rit onbedreigd. Jan Ullrich kwam zonder veel problemen door de dag en heeft, na het geel in de Tour van 1997, nu het 'goud' van de Vuel- ta voor het grijpen. De tijdrit van zater dag over ruim 46 kilometer is hem op het lijf geschreven, de leiderstrui zit hem met een halve minuut voorsprong op de Spanjaard Igor Gonzalez Galdeano als gegoten. De 24-jarige Vandenbroucke was gebe ten op zijn tweede dagsucces. Hij demar reerde twee kilometer voor de eindstreep op een lastig stuk vals plat zo fel, dat con currentie Mikel Zarrabeitia nauwelijks de tijd had voor een reactie, laat staan de macht. De Spanjaard, die gehoopt had alleen aan te kunnen komen, was volko men afgebluft. Hij finishte op veertien seconden als tweede. Ullrich, Gonzalez Galdeao, Heras en Tonkov, de andere klassementsrijders, volgden op twintig seconden van Vandenbroucke. De Belg is dus weer helemaal terug na zijn veelbesproken dopingaffaire en gre tiger en sterker dan ooit. De winnaar van Luik-Bastenaken-Luik was door zijn werkgever Cofidis enige tijd geschorst nadat hij in alle onschuld had toegegeven zich te laten soigneren door de omstreden Franse paardenfokker Bernard Sainz. Volgens Vandebroucke ging het slechts om homeopathische middelen. In die pe riode is hij ook nooit betrapt op het ge bruik van verboden prestatiebevorde rende middelen. Eind juli maakte de Belg zijn rentree in het peloton na beloofd te foto Dolores Ochoa/AP hebben alleen nog de ploegarts van Cofi dis te zullen consulteren. Vandenbroucke is derhalve een gegadig de voor de wereldtitel, Ullrich voor de eindzege in de Vuelta. Hij zou na Rudi Altag (1962) en Rolf Wolfshohl (1965) de derde Duitser worden die het evenement op zijn naam brengt. „Jan heeft het nu bijna voor elkaar", prees Telekom-ploegleider Pévenage. „Als zich niet meer iets stoms als een val of materiaalpech voordoet, dan is de Vuelta beslist. In de tijdrit pakt Ullrich nog twee, drie minuten. De Tourvorm van '97 heeft-ie nog niet, maar hij is toch weer aardig sterk." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 21