iiiii Bijstandsouder krijgt werkplicht BiySFO Jorritsma maakt korte metten met topman Van Wijnbergen Gestrande reizigers leggen NS lam Zakenlieden lopen Rat Race voor ziek kind 4 WEKEN wmaw Festival Nieuwe Muziek (abinet schrapt uitzondering alleenstaande ouder met kind onder vijf jaar Koe blijkt slimmer Jan hond Nederlanders pakken vier Serviërs op Ver slapen Straf voor molesteren dove meisjes Tennissers gelijk in Davis Cup De Noordzee raakt uitgeput Boeren krijgen schade door slecht tarwezaad vergoed van coöperatie KOOPZONDAG VLISSINGEN VOOR 16,- JA, Britse jongeren bagatelliseren seksueel geweld 42e jaargang no. 227 gterdag 25 september 1999 isse nummers 2,60 20° 13° Eerst zon aag eerst zon, later enkele buien met ians op onweer. Middagtemperatuur rond 20 graden. PAGINA 14 van onze redactie binnenland BOTTERDAM - Gestrande treinreizigers tussen Rotter dam en Gouda hebben gister avond massaal voor de benen- ivagen gekozen. Rond zes uur kwamen drie trei nen tussen Rotterdam en Gou da tot stilstand als gevolg van een stroomstoring. De reizi gers, het waren er volgens de Nederlandse Spoorwegen hon derden, besloten te voet over de spoorbaan naar Rotterdam te gaan, een afstand van naar schatting een kilometer of vier. Dat had tot gevolg dat de NS op het nog te berijden gedeelte geen treinen meer durfden te laten rijden in verband met de veiligheid. Daardoor kwam het hele treinverkeer tussen Rot terdam en Gouda tot stilstand. Omstreeks kwart voor acht hadden de laatste treinreizi- gers-te-voet het Centraal Sta tion van Rotterdam bereikt en konden de treinen weer gaan rijden. De stroomstoring was vermoedelijk het gevolg van een kapotte stroomafnemer van een trein. Woensdagavond zorgde een 'gewone' stroom storing in Rotterdam tijdens de avondspits ook voor uitval van treinen tussen Rotterdam en Gouda. ANP loorLianne Sleufjes HEN HAAG - Een alleen- laande bijstandsmoeder if -vader met een kind onger dan vijf jaar, moet II uur in de week gaan ter ken. iel kabinet wil met dit voorstel :eer mensen aan het werk krij- en. Nu hoeft een bijstandsou- Ier met een kind onder de vijf ear niet te werkenAls de Twee- je Kamer akkoord gaat moet :e een baan zoeken of zich Ia ën om- of bijscholen om mak- ïlijker aan het werk te komen, ien alleenstaande bijstandsou- Ier met kinderen boven de vijf ar heeft nu al volledige ar- eidsplicht. Het kabinet gaat er anuit dat een gemeente zorgt lat er voldoende mogelijkheden ijn voor kinderopvang. Overi gs mogen gemeenten per ge il beslissen of de bijstandsou- sr geheel of gedeeltelijke otheffing krijgt van de partti- :e arbeidsplicht. iezwaren let CDA ziet niets in het voor- iel. De partij wil dat alleen- taande bijstandsouders wor- ien vrijgesteld totdat hun inderen twaalf jaar zijn. Bij- KOPENHAGEN - Deens onder- loek heeft uitgewezen dat de ioenet zo intelligent, of zelf in- lelligenter, is dan een hond. Dat Wijkt uit onderzoek, dat de af gelopen twee jaar onder 66 Deense koeien is uitgevoerd. De resultaten zijn gisteren ge publiceerd in het internationale ilad over diergedrag 'Applied taimal Behaviour Science'. Sen van de onderzoekers heeft ïgenover het persbureau AFP ifrklaard dat de koeien snel ianhankelijk worden als ze (oed worden behandeld. Als zij iecht worden bejegend, gaan ze :un belager mijden en minder nelk geven. De koeien kunnen ook kleuren lerkennen. Ze reageren positief ip blauw, de klein- van de kle iing van de meeste Deense boe- en. Die hebben dan ook de ge- roonte een andere kleur kleren an te trekken, als zij de koeien tijn moeten doen. AFP standsmoeders moeten zelf kunnen kiezen of ze willen gaan werken of niet. De Socialistische Partij vindt het voorstel volstrekt verwerpe- lijk. Departij heeft gevraagd om een spoeddebat over de zaak. Het voorstel voor een gedeelte lijke arbeidsplicht is onderdeel van de nota arbeid en zorg die staatssecretaris Verstand naar de Kamer stuurde. Daarin staat ook het voorstel om mensen die thuis langdurig zieken hebben, het recht te geven onbetaald zorgverlof op te nemen. Een werkgever kan dit weigeren als hij kan aantonen dat dit in strijd is met het bedrijfsbelang. Onbe taald zorgverlof kan ook in deeltijd worden opgenomen en geldt ook voor werknemers die hun zieke ouders willen verzor gen. Hoe lang het verlof mag du ren, moet nog worden bepaald. Het kabinet wil werknemers de mogelijkheid geven om jaarlijks tien procent van hun bruto j aar salaris op te sparen voor het op nemen van verlof. Sparen kan in geld en tijd, via verlofdagen. De gespaarde tijd wordt omgere kend in geld. Er mag voor maxi maal een jaar verlof worden ge spaard. Dat gespaarde geld is dan een appeltje voor de dorst, dat wordt uitgekeerd tijdens het onbetaalde zorgverlof. Een werknemer mag niet sparen om eerder met pensioen te gaan. ROTTERDAM - Ruim vijfhonderd dames en heren in business-outfit namen giste ren deel aan de 'Rat Race Rotterdam'. Geïnspireerd door New Yorkse forensen die op hun gymschoenen rennen om de trein of metro te halen, was de race georgani seerd ten behoeve van het Rode Kruis. De opbrengst van het ludieke gebeuren gaat naar Mappa Mondo, een opvanghuis voor kinderen met een levensbedreigende ziekte. foto Marcel Antonisse/ANP (Advertentie) Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel. UjL ORAHOVAC - Nederlandse mi litairen in Kosovo hebben gis termiddag bij Orahovac vier vermoedelijke oorlogsmisdadi gers gearresteerd. Ze hebben daarbij hulp gehad van politieambtenaren van de VN en Duitse militairen, zo ver klaarde het ministerie van De fensie. De arrestanten hebben een Servisch-Kosovaarse ach tergrond. Bij de arrestatie heb ben zich geen gewelddadighe den voorgedaan. ANP LONDEN - Een 40-jarige Brit die door een dutje in het vlieg tuig zijn reisdoel voorbij vloog, had gewekt moeten worden. Dit heeft een Britse rechtbank gis teren beslist. Vervoerder Egyptair kreeg een boete van 350.000 gulden. Step hen Reese sliep in 1996 tijdens een tussenlanding in de Fili- pijnse hoofdstad Manila. Hij werd wakker in Tokio, 2700 ki lometer verder. DPA door Jaco van Lambalgen en Maurice Wilbrink DEN HAAG - De hoogste amb tenaar op het ministerie van Economische Zaken, Sweder van Wijnbergen, moet opstap pen. Dat heeft minister Jorrits ma hem gisteren in een 'indrin gend gesprek' laten weten. De minister riep haar secretaris generaal op het matje nadat hij kritiek had geuit op de groot scheepse belastinghervorming die het paarse kabinet heeft voorgesteld. Officieel heet het dat Jorritsma en Van Wijnbergen een 'time out' hebben genomen en maan dag hun gesprek voortzetten. Maar de advocaten van beide partijen hebben inmiddels con tact met elkaar opgenomen om te bespreken hoe de kwestie af gewikkeld moet worden. Het is uitgesloten dat Van Wijnbergen bij het departement kan blijven werken, zeggen bronnen op het ministerie. Jorritsma wilde gisteren niet meer kwijt dan dat zij niet voor niets een indringend gesprek met de topambtenaar heeft ge had. Ook premier Kok wilde na afloop van het kabinetsberaad, waar even over Van Wijnbergen gesproken is, niets inhoudelijks zeggen. Dat het gesprek maan dag wordt voortgezet, geeft aan 'hoe ernstig minister Jorritsma dit opneemt,' aldus Kok. „Maar het is primair een zaak tussen de minister en haar secretaris-ge neraal." De secretaris-generaal kwam eerder in opspraak omdat hij het financiële beleid van Paars- 2 niet behoedzaam genoeg vond. Jorritsma gaf hem toen te verstaan dat hij dergelijke uit spraken niet publiekelijk kon doen zonder haar daar eerst in te kennen. Gisteren werd bekend dat Van Wijnbergen niets ziet in de nieu we belasting op vermogen die in 2001 zal gelden. Op een besloten bijeenkomst zei hij de nieuwe forfaitaire rendementsheffing op vermogen niet meer dan een verkapte verhoging van de ver mogensbelasting te vinden. De bewindslieden op Financiën vinden de nieuwe heffing juist een vondst, omdat vermogen den er niet meer aan kunnen ontsnappen. Volgens een bron dicht bij de mi nister was Jorritsma pijnlijk ge troffen door de opstelling van haar hoogste ambtenaar. „Jor ritsma bouwt het liefst aan teamgeest. Sweder van Wijn bergen past daar niet in. Hij is soms briljant, op het exotische a f. Maar het is overduidelijk dat hij niet te handhaven is." GPD zie ook pagina 2 Vijf tieners hebben gisteren in Amsterdam forse straffen ge kregen wegens het molesteren van twee dove meisjes in een metrostel. De slachtoffertjes van respectievelijke twaalf en dertien jaar oud werden mishandeld toen ~«2 op weg waren van school naar huis. Vorige week besloot het kabinet dat een werknemer recht heeft op betaald zorgverlof van maxi maal tien dagen om te zorgen voor een ziek gezinslid. Een werkgever moet zeventig procent van het loon doorbeta len. Dat moet minimaal gelijk zijn aan het bruto minimum uurloon. GPD De Nederlandse tennissers hebben op de eerste dag van het Davis Cupduel met Equador geen afstand kunnen nemen. Jan Siemerink (foto) verloor in Guayaquil in vier sets van Nicolas Lapentti, Sjeng Schalken versloeg daar- 'ij na Luis Morejon in drie sets. Als de visserij niet drasti scher aan banden wordt gelegd, hoeft niemand zich straks nog zorgen te maken over de vangst quota voor bijvoorbeeld kabeljauw. Simpelweg omdat er helemaal geen kabeljauw meer zal zijn. De Europese Commissie ziet een forse inkrimping van de vissersvloot als redmiddel. Maar of die maat- regel op tijd komt om de Noordzee te redden, is zeer de vraag. feiten en meningen: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13,14,15,17 en 19; sport: 21 en 23; reportage: 25,27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 37; bouwen en wonen: 38; tafel en trend: 39; auto motor fiets: 41; wetenschap en techniek: 43 en 45. door Willem van Dam ZIERIKZEE - Zeeuwse, Bra bantse en Zuid-Hollandse boe ren die hun zomertarwe-oogst zagen mislukken als gevolg van ondeugdelijk tarwezaad wor den schadeloos gesteld. In to taal gaat het om een bedrag van ongeveer 1 miljoen. De coöpera tieve Zuidelijke Aan- en Ver koopvereniging CZAV heeft dat vrijdag bekend gemaakt. Enkele honderden boeren raak ten in de problemen doordat uit Frankrijk geïmporteerde tarwe niet bleek te gedijen. De boeren hadden het zaad betrokken via de corporaties CZAV, Agerland en CeHave. De gedupeerde landbouwers stelden de corporaties aanspra kelijk voor de geleden schade. Hoewel de betrokken handels ondernemingen geen juridische aansprakelijkheid aanvaarden, hebben zij besloten de schade te vergoeden. Ze zijn tot die beslis sing gekomen om hun klanten niet langer in onzekerheid te la ten over de afwikkeling. De corporaties trachten op hun (Advertentie) vanaf 26 september a.s. IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 70 BEDRIJVEN GEOPEND!! beurt de strop te verhalen op de leverancier van het zaaizaad, het Franse bedrijf Ceres. Daar over loopt op dit moment een procedure. Volgens CZAV-di- recteur A W. Bierens kan het nog wel enkele jaren duren voordat die is afgerond. De drie corporaties vergoeden in totaal ruim 1 miljoen gulden. Voor de CZAV gaat het om een bedrag van ongeveer 600.000 gulden. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: (Advertentie) Eijsink weet wat telt LONDEN - De helft van de Britse tieners gelooft dat on der bepaalde omstandighe den seksueel geweld aan vaardbaar is. Dit blijkt uit een onderzoek onder tweedui zend jongeren tussen 14 en 21 jaar. De jongeren werden onder vraagd over visie op geweld tegen vrouwen. Een op de vier tieners vindt het gerechtvaar digd om een vrouw te slaan 'als ze met een ander naar bed is geweest'. Van de meisjes is twaalf procent het hiermee eens. Het onderzoek onder jongeren toont ook aan dat een op de drie het acceptabel vindt als een vrouw gedwon gen wordt tot seksueel con tact. Volgens een op de tien is er niets ergs aan de verkrachting van een vrouw 'als men opge wonden is en niet kan stop pen' of 'als niemand het weet'. Een op de zes ziet geen be zwaar tegen verkrachten 'als de vrouw met veel mannen naar bed is geweest'. Twee derde van de ondervraagden is er overigens zeker van dat zij zelf nooit een wouw zullen aanranden. Het onderzoek werd uitgevoerd door de uni versiteiten van Glasgow en Noord-Londen in opdracht van de vereniging Zero Tole rance Charitable Trust. AFP (Advertentie) een proefabonnement van 4 weken voor 16,-. een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC,£ Antwoordnummer 123 Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Geldig t/m 25 september 1999 MIDDELBURG: Markt 45 (naast ING) CBKHkiMii 713214 0000

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1