Goes woedend om vertrek schap Boycot verspreiding protestaffiche PZC zeeland Twee Zeeuwse VWO-ers naar scholierenparlement Wethouder voelt zich slachtoffer handjeklap Middelburg en Zeeuwse Eilanden Nutsbedrijf herstelt gasleiding geruisloos Geen geboortestenen voor millenniumbaby's PvdA-fractie in Staten wijst met vinger naar burgemeester Verbree Waterschap kon uitvoerig winkelen Gemeentearchief van Vlissingen kan straks weer 20 jaar vooruit Je ^efftee^e/i \A fftee/ zaterdag 25 september 1999 w 16 door René Schrier GOES - Het is maar de vraag of het ooit nog goed komt tussen de gemeenten Goes en Middelburg. De voorgenomen verhuizing van het waterschap Zeeuwse Eilanden, naar de Zeeuwse hoofdstad heeft bij het Goese gemeentebestuur veel kwaad bloed gezet. Goes ziet Middel burg als een onbetrouwbare partij en voelt zichzelf de morele winnaar van de slag om het wa terschap. Daarnaast zou het dagelijks be stuur van het waterschap be wust toegerekend hebben naar deze optie, onder meer door ge goochel met cijfers. Goes wil nu van het provinciaal bestuur we ten wat het vindt van deze gang van zaken. De Goese wethouder C.R.M.M. Linssen heeft het over 'handje klap'. De Middelburgse burge meester L. H. B. Spahr van der Hoek vindt 'dat de pot de ketel verwijt dat die zwart ziet'. Hij heeft niet in de vijver van de ge meente Goes zitten vissen, zegt hij. Het waterschap heeft zelf signalen afgegeven dat een ves tiging buiten Goes ook tot de mogelijkheden behoorde. Hij heeft het in dat kader over de 'ergens-nergens-variant'. Ondertussen weet Linssen niet meer wat hij aan het gemeente bestuur van Middelburg heeft: „Het ene moment zit de wethou der van economische zaken van Goes aan de tafel met de Mid delburgse burgemeester over de gezamenlijke aquisitie te pra ten. En een kwartier later pro beert Middelburg een bedrijf uit Goes weg te kapen. Zo horen we als gemeenten in Zeeland niet met elkaar om te gaan.'' Volgens Spahr van der Hoek gaat die vergelijking niet op. De provinciale aquistitiegroep richt zich op bedrijven die van buiten de provincie binnenge haald kunnen worden. Verder wijst hij er op dat de afgelopen 15 tot20 jaar heel wat bedrijvig heid uit Middelburg is vertrok ken 'en ook niet altijd spon taan'. Als voorbeelden noemt hij het huidige kantoor van het waterschap en het kantoor van het ziekenfonds. Bedrogen Wethouder Linssen voelt zich bedrogen. Hij mist allerlei gege vens van het waterschap. Zo was uitbreiding van het huidige kantoor richting Frans den Hol landerlaan volgens hem een reëele en betaalbare optie. Het echte verschil in de aanbiedin gen tussen Middelburg en Goes was volgens hem dan ook geen 11 miljoen gulden, maar 2,5 mil joen. „Als ik nu het voorstel van het dagelijks bestuur van het wa terschap zie dan vallen mij de schellen van de ogen. In een ver gadering waarin het voltallige college van B en W van Goes aanwezig was is namens het wa terschap geconstateerd dat er geen beter plan was dan het wa terschapskantoor in het Bek- hofgebied. Daar zou het water schap onder de mensen zitten en aan de slag kunnen met gege vens als land, lucht en water. Al les was er op gericht om het het waterschap zo veel mogelijk naar de zin te maken. Het lijkt wel alsof ik nu ineens andere mensen hoor praten. Ik kom nu ineens zaken tegen die eerder niet aan de orde waren. Ik kan me niet aan de indruk onttrek ken dat er bewust naar Middel burg is toegerekend. Zo is er ook geschoven met de data waarop de verschillende opties opgele verd kunnen worden. Middel burg heeft de grond nog niets in eigendom. Die is nog van de Ne derlandse Spoorwegen." Opgeheven hoofd Linssen: „Kijk als je het zakelijk bekijkt heeft Middelburg ge wonnen. Maar moreel gezien is Goes winnaar. Wij kunnen dit met opgeheven hoofd aan onze burgers uitleggen, terwijl ik de indruk heb dat het gemeentebe stuur van Midelburg wel eens achter een boom wegkruipt om iets niet uit te hoeven leggen." Hij voegt er aan toe dat Goes een uitspraak wil van het provinci aal bestuur over deze manier van handelen van Middelburg. „In Zeeland kun je alleen iets doen als je het samen doet. Niet op deze manier." Overigens is Spahr van der Hoek nog niet zo ver dat hij de vlag uitsteekt. Hij wijst er op dat de algemene vergadering van het waterschap en de Middel burgse gemeenteraad nog him goedkeuring aan de verhuizing moeten hechten. Maar hij heeft er wel een goed gevoel over en noemt zich gematigd optimis tisch: „De duiven op de Middel burgse markt vertellen me dat het politiek wel gedragen wordt." Een reactie op de boze gevoelens in Goes: „Dat kan ge beuren." door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Twee van de elf Zeeuwse scholieren die de afge lopen week hebben meegedaan aan het Europees modelparle- ment in Den Haag zijn uitgeko zen voor het Europese scholie renparlement. Dit komt later dit jaar bijeen in Lissabon en Luxemburg. De twee uitverko renen zijn Tom Louwerse uit Se- rooskerke van de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren (CSW) en Mayke Vermeer uit Kamperland. Zij zit op het Sint Willibrord college in Goes. Zo'n 130 scholieren van 5 VWO deden de afgelopen week mee aan het Europees modelparle- ment in Den Haag. De hele week discussieerden ze over verschil lende vraagstukken binnen de Europese politiek. Op maandag en dinsdag deden ze dat in ver schillende commissies, de ande re dagen waren alle scholieren bijeen in een algemene vergade ring. Elke scholier richtte zich op een bepaald onderwerp. Zo hield Tom Louwerse zich bezig met Landbouw en Plattelandsont wikkeling en Mayke Vermeer met Veiligheid en Defensie. Ver meer: „De eerste twee dagen hebben we in een commissie ge- sproken over het onderwerp er hebben we een resolutie in el kaar gezet. De andere dagen kor iedereen deze in de algemem vergadering aanvallen. Onze re solutie heeft het uiteindelijl niet gehaald, maar dat was ooi geen voorwaarde om door t* mogen naar het Europees scho- lierenparlement. Er werd geke ken naar hoe je discussieerde er naar welke argumenten je naai voren bracht." Vermoeiend Ze weet nog niet of ze straks naar Lissabon of Luxemburg moet. „Elk jaar wordt het scho lierenparlement in een ander* Europese hoofdstad gehouden Een deel van de scholieren gaai dit jaar naar Lissabon en eer ander deel naar Luxemburg maar wie waar heen gaat is noj niet bekend." Ze is blij met haai uitverkiezing. „De afgeloper week was erg leerzaam, maai ook intensief en vermoeiend Het waren lange dagen. Da' kwam ook omdat we 's avondi gezellig uitgingen met elkaar; En maandag weer gewoon naai school. De scholieren moetendi afgelopen week gewoon inha len. door Edith Ramakers VLISSINGEN - In navolging van Nijmegen zou ook in Vlis- singen een aantal geboorteste nen het Vlissingse straatbeeld kunnen opfrissen. In die ge boortestenen zouden de namen en geboortedata van borelingen die in het jaar 2000 worden ge boren, gegraveerd worden. Dat was het voorstel van de Vlis singse W. Punt-Slothouber aan het college van burgemeester en wethouders. Het college heeft het idee afgekeurd. „Heel jammer", merkte Punt- Slothouber. „Ik loop er heel lang mee rond. Het jaar 2000 leek me een mooie gelegenheid om dit idee te introduceren en uit te voeren. Iedereen heeft het over de nieuwe eeuw, dat het zo'n bij zonder moment is. Dat kunnen we laten merken, dacht ik. De kinderen die in 2000 geboren worden, zouden mooi vereeu- wigd worden op een geboorte steen." Onder de overkapping van d< Lange Zelke zouden de geboor testenen goed uitkomen. „Maai ik hoef er niet langer meer ovei na te denken. Het gaat allemaa niet door. Dat schreef het colle ge. Ik deed het niet voor mezelf want ik ben zeventig jaar, maai het zou voor de jonge bevolkinj een aardig aandenken zijn." Het college reageerde dat he' 'met interesse had kennisgeno men van het idee'. Maar he1 wees op het feit dat er jaarlijki tussen de 450 en 500 kinderer uit Vlissingse moeders wordei geboren. „Het graveren van eet dergelijk aantal tegels, het lich ten van de oude en het opnieuv leggen van de gegraveerde te gels vergt een aanzienlijk be drag. En er zijn bovendien noga wat aspecten van organisatori sche aard aan verbonden." door Richard Hoving MIDDELBURG - Burgemeester A Verbree van Reimerswaal gaat niet vrijuit in de bestuurlij ke chaos binnen zijn gemeente. Verbree had onwettig genomen raadsbesluiten moeten voor dragen voor vernietiging bij de Kroon, aldus de Statenfractie van de PvdA vrijdag in de ver gadering de commissie ruimte, milieu en water. Het ministerie van VROM veeg de onlangs de vloer aan met de wijze waarop de gemeente Rei merswaal omspringt met de regels voor ruimtelijke ontwik keling en milieu. PvdA-fractievoorzitter L. Ver- meulen-Geschiere noemde de conclusie dat de gemeente structureel in strijd met de wet handelt 'ronduit beschamend'. Vermeulen-Geschiere stelde vervolgens de rol van Verbree aan de kaak. De Gemeentewet schrijft volgens haar voor dat een burgmeester onwettig geno men raadsbesluiten voordraagt voor vernietiging. Gedeputeer de J. G. van Zwieten (WD, ruimtelijke ordening) bevestig de de lezing van de fractievoor zitter van de PvdA Lezen Burgemeester Verbree liet giste ren aan het begin van de avond in een reactie weten dat het voordragen van een onwettig besluit geen plicht, maar een be voegdheid is van een burgmees ter. „Men had er goed aan ge daan de Gemeentewet beter te lezen." Dat het rapport van de VROM-inspecties aan de orde is geweest in de Statencommissie verbaast hem. Volgens Verbree is er niets aan de hand binnen zijn gemeente. „Er wordt van een mug een olifant gemaakt. Alles is altijd in alle openheid gebeurd." Dat het ministerie van VROM het onderzoeksrapport zonder toelichting van Reimerswaal naar buiten heeft gebracht, noemt Verbree kwalijk. „Het is tegen alle afspraken in en leidt nu tot stemmingmakerij." Vermeulen-Geschiere wilde van gedeputeerde Van Zwieten we ten welke stappen het dagelijks provinciebestuur richting Rei merswaal gaat ondernemen. Van Zwieten benadrukte dat de provincie op het terrein van ruimtelijke ordening niet direct een mogelijkheid heeft om op te treden. „Dat is een taak van het Rijk." Hij beloofde de gemeente we' aan te spreken op het met voeter treden van de milieuregels. Rei merswaal heeft met de provin cie een convenant gesloten waarin beide partijen belover elkaar aan te spreken op hun ge drag ten aanzien van het milieu beleid. Op bezoek Van Zwieten noemde het in d( commissievergadering onver mijdelijk dat de Reimerswaals* burgemeester binnenkort bi; commissaris van de koningir W. T. van Gelder op bezoel moet. De commissaris van d( koningin houdt namens de mi nister van Binnenlandse Zaker toezicht op het functionereE van burgemeesters. Wanneei het gesprek tussen Van Geldei en Verbree plaatsvindt, kon d( gedeputeerde gisteren niet zeg gen. De Zeeuwse commissaris verkeert momenteel in het bui tenland. Het onafhankelijk Statenlid M Weststrate, tevens lid van df Reimerswaalse gemeenteraad vond de ophef over het optreder van de gemeente Reimerswaal en de rol van Verbree zwaai overtrokken. De reactie vandf fractievoorzitter van de Pvd.J deed hij af als 'te dramatisch' „Over de bevindingen van he! ministerie van VROM haal il mijn schouders op", aldus West strate. Gedeputeerde Van Zwieter noemde het gedrag van de Rei merswaalse bestuurders niet al leen slecht voor de gemeente maar ook voor de rest van df provincie. „Dat Reimerswaal ei op aangekeken wordt, is nie! mijn probleem. Erger is dat df hele affaire een smet op Zeelanc werpt." Man breekt gewond bij aanrijding OOSTBURG - Een 65-jarige in woner uit Oostburg heeft vrij dag bij een aanrijding verschil lende beenbreuken opgelopen. De man fietste over de Melkweg en werd daar aangereden door een 31-jarige automobilist uit Oostburg. Waarschijnlijk zag de automo bilist door de laagstaande zon de fietser over het hoofd. Df fietser is naar het ziekenhuis in Gent gebracht. GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden had de keus uit in totaal zeven loca ties en aanbiedingen voor de vestiging van een nieuw kan toor of de uitbreiding van het bestaande kantoor. In Goes waren in de aanbie ding: - herhuisvesting in het Sta tionspark op de kavel van de Greenery; herhuisvesting locatie voormalige garage Pik; - herhuisvesting op de locatie voormalige garage Zwarte- poorte. Dit plan is uitge werkt en de stichtingskosten zouden 43,1 miljoen gulden bedragen; - herhuisvesting op het Bek hof. Ook dit plan is uitge werkt en de stichtingskosten bedragen 43 miljoen. Later heeft de projectontwikke laar een hernieuwde aanbie ding voor deze locatie ge daan met een volgens het waterschap uitgeklede vari ant: kosten 34.8 miljoen gul den. De ondernemingsraad van het waterschap beoor deelde dit plan als onwerk baar. - uitbreidingsvariant Bek hof, wraarbij op het Bekhof een soort satellietkantoor van het huidige water schapskantoor zou komen. Stichtingskosten 14 miljoen gulden. Ook dit werd als on werkbaar voor de organisa tie beoordeeld. In Middelburg had het wa terschap de keus uit de vol gende locaties: - locatie Mortiere, volgens het waterschap onder meer te ver van openbaar vervoer; - locatie Veldzigt, stichtings kosten 41,2 miljoen gulden; - locatie Stationsgebied, stichtingskosten 32 miljoen gulden. Fietser breekt sleutelbeen CLINGE - Een 67-jarige fietser uit het Belgische Temse heeft gisteren na een valpartij zijn sleutelbeen gebroken. De man fietste over de kruising Bieten weg/Kij kuitstraat toen hij uitgleed over losliggend grind. De man werd per ambu lance naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht. door Cris Sohier VLISSINGEN - Het gemeente archief moet verdwijnen van de zolder van het Vlissingse stad huis. Na de renovatie van het stadhuis komt daar kantoor ruimte. Daarom zal het grootste gedeelte van de 210 0 strekkende meter papieren archief verhui zen naar de kelder. Daar moet in totaal ruimte ko men voor ongeveer twee kilo meter in zowel vaste als verrijd bare stellingen. Deze ruimte moet toereikend zijn voor de ko mende twintig jaar De gemeen te besteedt het geschikt maken van de ruimte en het verplaat sen van het archief uit aan een bouw- of verhuisbedrijf. Hier voor is 120 mille beschikbaar. De verhuizing gaat noodge dwongen gepaard met een op schoningsactie. Het huidige ar chief is veel omvangrijker dan dat het eigenlijk behoort te zijn en zou in deze vorm niet in de nieuwe ruimte passen. De reden is dat door diverse oorzaken het bijhouden van het archief aan zienlijke achterstand heeft op gelopen. Vernietiging Om deze achterstand in één klap goed te maken, maakt de ge meente voor 643.000 gulden ge bruik van de diensten van het archiefbewerkingsbureau Van Heijst Information Consulting. Dit bureau zoekt uit welke stuk ken er naar de kelder gaan. On geveer een kwart van de stuk ken die nu op de zolder van het stadhuis liggen, had eigenlijk al vernietigd mogen worden. Ook mag een deel worden overge bracht naar het openbare ar chief in de Heilebardierstraat. Als dit eenmaal is uitgezocht zou het afgeslankte archief in zijn nieuwe ruimte moeten pas sen. Momenteel werkt de ge meente aan plannen voor gere gelde periodieke bijwerkingen in de toekomst. Deze moeten voorkomen dat er een nieuwe achterstand ontstaat en zorgen dat het archief ook blijft passen. Hier zijn echter nog geen con crete plannen voor. Om ruimte te besparen, wordt er ook gewerkt aan plannen voor een digitaal archief. Dat is voor lopig nog toekomstmuziek. De mogelijkheid om bestaande do cumenten achteraf alsnog te di gitaliseren is wel onderzocht, maar het college meent dat het de moeite niet loont, gezien de kosten. Over het voorstel wordt in de raadsvergadering van 30 september besloten. Terwijl het (losgekoppelde) gasleidingnet van Kloosterzande en omgeving werd gerepareerd, zorgden gasflessen ervoor dat de toestroom naar de huizen doorliep. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus KLOOSTERZANDE - Bewoners van Kloosterzande en omgeving hebben niet ge merkt dat ze vrij dagochtend tijdelijk van het reguliere gasleidingnet waren losgekop peld vanwege reparatiewerk. „Ik heb het vanochtend getest in hotel Van Leuve in Kloosterzande, waar ze koffie nog op de ou derwetse manier zetten", lacht A Parre, woordvoerder van Delta Nutsbedrijven. „En de koffie was goed en heet." De gastoevoer verliep tijdelijk via gasfles sen op grote trailers, die het Zeeuwse ener giebedrijf huurde van concurrent de Gas unie. Kosten voor de huur: vijftienduizend gulden. „We hadden er ook voor kunnen kiezen de gaskraan tijdelijk dicht te draaien en de mensen via de officiële kanalen te waarschuwen", verklaart Parre. „Maar dan waren er altijd mensen geweest die het bericht niet hadden gehoord, die ons dan weer gaan bellen. Als je de kosten daar van uitrekent, dan kom je ongeveer op het zelfde uit." De reparatie was nodig, omdat van de zomer een scheur was ontstaan in het leidingennet. Met een lekbeugel, een soort van noodverband, werd het lek tijdelijk ge dicht Maar zo 'n lekbeugel houdt het slechts voor bepaalde tijd en er moest nu een defini tieve oplossing komen. „We hebben ervoor gekozen het nu te doen, in de nazomer en niet in de winter, zodat het gasverbruik laag zou zijn", aldus Parre. 's Middags werd een dergelijke operatie uitgevoerd in de omgeving van Westdorpe. door Marcel Modde ZIERIKZEE - De makers van het satirische blad Het Laatste Nieuws ondervinden tegen werking bij de verspreiding van de bijgaande protestaffi che tegen de nieuwbouw van het gemeentehuis in Zierikzee. Drie commerciële bedrijven, onder wie PTT Post, weigeren mee te werken aan de huis- aan-huis bezorging van het raambiljet op Schouwen-Dui- veland. Daarnaast laat de ge meente openbaar aangeplakte affiches direct verwijderen. Eén van de initiatiefnemers achter de satirische reeks, the atermaker R. Laan (alias Karei Klok), spreekt het vermoeden uit dat de gemeente achter de blokkade zit. Bewijzen daar voor heeft hij evenwel niet. Laan verwijst naar de juridi sche stappen die burgemeester J. Asselbergs aankondigde te zullen nemen naar aanleiding van het verschijnen van de vo rige editie, De Verzetskrant. Die procedure heeft tot dusver tot niets geleid. De satire schrijver voelt zich aangetast in zijn recht op vrijheid van meningsuiting. Asselbergs doet de suggestie, dat hij iets te maken zou hebben met de ver spreidingsproblemen, af als 'volslagen belachelijke onzin'. Het Laatste Nieuws heeft tot dusver bij drie commerciële bedrijven tevergeefs aange klopt voor de verspreiding van de affiche. Daarop prijken de de gemeente. Rekla Service verspreidt namelijk ook het weekblad Ons Eiland, waarin een vaste pagina is gereser veerd voor gemeentelijke in formatie. Vanuit die hoek is aangegeven dat ze liever niet hadden dat het affiche bij het weekblad zou worden inge- vouwen. „Dat zou verwarring kunnen opleveren. Maar het is beslist niet zo dat we door de gemeente, als een belangrijke klant, onder druk zijn gezet," Beklad Burgemeester Asselbergs wil weinig woorden meer vuil ma ken aan de kwestie. „Dat de ge meente de affiches van haar eigen aanplakborden laat ver wijderen, is haar goed recht. En dat geldt tevens wanneer de burgemeesters woning met dergelijk materiaal wordt be klad, dunkt mij. Maar de ge meente zou nimmer andere or ganisaties kunnen verbieden tot verspreiding over te gaan. Wanneer die organisaties be sluiten dat niet te doen, dan heeft dat misschien te maken met een stuk walging van het aangeboden product. De ge meente heeft al haar energie nodig om zich bezig te houden met andere, belangrijkere za ken dan deze onzin!" Laan laat weten zich nog niet gewonnen te geven. Hij over weegt verkopers van de straat krant uit Rotterdam in te zet ten om het raambiljet alsnog eilandbreed verspreid te krij gen. getekende portretten van bur gemeester en wethouders, ver gezeld van de tekst 'verdwijn en neem je gemeentehuis mee! bedoeld als protest tegen de 'kostbare' nieuwbouwplannen van de gemeente Schouwen- Duiveland. Volgens K. van Tankeren van PTT Post was met name de toonzetting en de herkenbaarheid van de personen op de poster voor zijn organisatie reden de opdracht te wei geren. „Het totale beeld op het affi che is voor de men sen die er op staan onnodig kwetsend. Op basis daarvan hebben wij, na in tern overleg met de afdeling j uridïsche zaken, besloten niet mee te werken aan de versprei ding. Mede om te voorkomen dat mensen die er niet van gediend zijn, ons aanrekenen dat wij iets derge lijks in hun brie venbus stoppen." De beslissing is volgens Van Tan keren conform het beleid van PTT Post op dat vlak. Met name de mo gelijke negatieve reacties van de ontvangers waren tevens voor de particuliere onderneming van S. Wiebrens uit Bruinisse doorslaggevend om niet met de satireschrijvers in zee te gaan. „Of ik het wel of niet eens ben met de boodschap die ze uit- Het gewraakte affiche, dat niemand schijnt te willen verspreiden. dragenwil ik in het midden la ten. Maar de vorige keer heb ben we wel De Verzetskrant rondgebracht en dat is onze bezorgers niet door iedereen in dank afgenomen." Rekla Service Zeeland in Vlis singen zegt voor de eer te hebben be dankt, omdat op de poster ook staat vermeld dat het blad is uitgegeven door Het Gekrook- te Riet, de Stich ting Stad en Om meland en het Landelijk Milleni um Plateau. De twee laatstge noemden zijn niet- bestaande organi saties. Het Ge- krookte Riet is geen bedenksel, maar een kerkelij ke hulporganisatie die niets met het initiatief heeft te maken. „We hebben die mensen gebeld en die stonden ook niet achter de ac tie. Dat is voor ons de directe reden geweest het niet te doen. We gaan geen leugens ver spreiden", aldus L. Post van de afde ling verkoop. Post erkent dat ze vooraf contact heeft gezocht met

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 16