Baltimore voorbeeld Middelburg PZC Vfvalwaterstelsel ;aat op de schop PZC Chemiebedrijf Elf Atochem geeft antwoord op vragen in milieukrant Vredesduif voor Oud-Vosmeerse kerk Van Dok roept op tot samenwerking met haven Antwerpen zeeland 15 en W tevreden terug uit VS Finalisten Zeeuwse Belofte bekend Brand in Goese wasserij Weigeren van bloedproef streng bestraft zaterdag 25 september 1999 IIDDELBURG - B en W van liddelburg hebben in de Ver- aigde Staten oriënterende (Sprekken gevoerd met twee [ojectontwikkelaars voor uit leiding van het Veerse Meer ;et daaraan gekoppeld een rootschalig attractiepark. Het edebouwkundig BVR onder iiding van Riek Bakker heeft pdracht gekregen om samen iet de Amerikanen een voor- :udie te maken voor een haal- jarheidsonderzoek. Met het foject De Scheg is een investe- ng gemoeid van honderden iljoenen guldens, ré ziet in het Veerse Meer gro- mogelijkheden om Middel ing' direct aan het water te leg- ;o, waarin recreatief wonen en «reatiewoningen wordt ont- ikkeld. Door het meer en Mid- ilburg meer naar elkaar toe te len groeien, ontstaan kansen lor toerisme en recreatie. BVR inkt aan jachthavens in com- inatie met andere voorzienin- •n. De polder Wulpenberg, aan monding van het Kanaal :or Walchex-en bij de overgang ar het Veerse Meer, moet in de «komst ruimte bieden aan een Iractiepark. et college, vergezeld van Bak- en Jan Kerstens van BVR en ree ambtenaren, bracht deze eek drie dagen door in Balti- ore en Orlando. Namen van de ibiedsontwi kkelaars'waar- se is gesproken, wil wethou- r P. M. Bruinooge (Ruimtelij- Ordening) niet noemen. „In Istadium is dat nog te vroeg." altimore de miljoenenstad Baltimore ceek de Middelburgse dele te hoe het ooit totaal ver- arloosde havengebied is gebloeid en een belangrijke ciaal-economische factor is worden. ,,Die schaal is mis kien wel heel anders, maar je int je afvragen wat zo'n club |x' ons kan betekenen. Balti- iiorAb van der Sluis more is twintig jaar bezig. Je moet zo'n enorm project ook stapje voor stapje aanpakken. We praten in Middelburg ten slotte ook over een periode van dertig jaar." Werkgelegenheid De ontwikkelaar in Orlando is gespecialiseerd in reci-eatie en toerisme in relatie tot het creë ren van werkgelegenheid. Bruinooge: „We zijn enthousi ast tei'uggekomen, zowel be stuurlijk als ambtelijk. We gaan nu kijken wat die bedrijven kunnen betekenen voor de ont wikkeling van De Scheg. Eerst moeten we een haalbaarheids studie formuleren: wat willen wij als gemeente met dat gebied. In de Kwaliteitsatlas staat het gebied grofmazig opgeschre ven. De volgende stap is het plan tot in detail uit te werken. Daar na moeten we kijken of het fi nancieel haalbaar is en of het uitvoerbaar is." De Middelburgse gemeenteraad oefende onlangs kritiek uit op de reis van het college naar Amerika. Bruinooge vindt die opstelling niet terecht. ,,Als je met zo'n grootschalige ontwik keling bezig bent, dan moet je je wel goed oriënteren. Een ver keerde ontwikkeling kost meer geld. Het is juist goed om j e te la ten informeren en je blik te ver ruimen voor je stappen neemt die onomkeerbaar zijn. De grote winst of meeiwaarde van zo'n bezoek is dat je met eigen ogen kunt zien - weliswaar op een an dere schaal, maar daar moet je doorheen kijken - wat voor ef fecten ingrepen kunnen hebben. De haven van Baltimore lag honderd jaar stil. Het was daar een dooie, vieze, smerige boel. Daar is nu een enorme levendig heid. Kijk eens naar ons Sta tionsgebied; dat is ook drie keer niks. Amerikanen hebben een vernieuwende aanpak. Die kij ken niet met een Nederlandse blik naar zo'n gebied als het Veerse Meer." jorRené Schrier K)ES - Het waterschap ecuwse Eilanden denkt de ko- lende jaren voor in totaal 123 liljoen gulden aan de rioolwa- r-zuiveringsinstallaties te oeten versleutelen. Nagenoeg !l hele Zeeuwse afvalwater- steem boven de Westerschel- wordt letterlijk op de schop nomen. Kleine zuiveringsin- allaties verdwijnen en afval- aterstromen zullen anders aan lopen. Dit werk zal in een iriode van acht jaar uitge- oerd worden. feite had het waterschap al in 398 aan scherpere eisen voor 'uitstoot van fosfaten en stik- of via het afvalwater moeten jldoen. Wegens de fusie van de aterschappen werd uitstel erleend tot 2003. Tevens moet et systeem een grotere capaci- it krijgen. imiddels wordt bij de uitvoe- ing van nieuwe werken al reke- ing gehouden met de nieuwe isen. Dat is bijvoorbeeld het aval bij het werk aan de riool- REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.ril te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I.Huibers A.M. van derJagt E. Soesman teVlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van derSluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl waterzuiveringsinstallatie te Tholen. Die zal als hij eind dit jaar gereed is aan de nieuwe ei sen voldoen. De kleinere zuive ring te Poortvliet komt te ver vallen. Tussen Poortvliet en Sint-Maartensdijk komt een nieuwe persleiding. Kerkwerve Ook het gemaal Verseput bij Kerkwerve op Schouwen-Dui- veland wordt aangepast, waar door die in Dreischor en Brou wershaven kunnen vervallen. Tussen Dreischor en de Verseput zal een nieuwe en voor een deel vei'beterde persleiding komen. De zuivering in de Camperland- polder op Noord-Beveland moet eveneens vernieuwd wor den. Daarna kunnen de instal laties in Kortgene en Colijns- plaat vervallen. Tussen deze drie locaties komt een nieuwe persleiding te lopen. Verder moeten de installaties bij Rit- them en in de Willem Annapol- der onder handen woi'den geno men De transportleiding tussen Rilland en Waai'de moet worden uitgebreid. De installaties Mastgat achter Oosterland, Sint-Maartensdijk, Sint-Phi- lipsland en Waai'de moeten worden gerenoveerd of uitge breid. Die van Westerschouwen wordt geoptimaliseerd, De algemene vergadering buigt zich 12 oktober over het zuive- i'ingsbeheer, Dan komt ook de begroting voor 2000 aan de or de. Het dagelijks bestuur stelt voor de waterschapsheffing met 3 procent te verhogen. Zo gaat de omslag gebouwd per 5000 gulden waarde van het object omhoog van 3,45 gulden naar 3,55 gulden. De omslag onge bouwd stijgt van 111,34 gulden naar 114,68 per hectare. De ingezetenomslag gaat van 91 naar 94 gulden per woonruimte en de verontreinigingsheffing van 102 gulden naar 105 gulden per vervuilingseenheid. De Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele bekijkt samen met C-. F. Braakman, directeur van Elf Atochem Vlissingen, het eer ste exemplaar van het milieublad. foto Lex de Meester door Lukas Fransen VLISSINGEN - De Vlissingse burge meester A van Dok-van Weele kreeg vrij dag het eerste exemplaar van het Elf Ato- chem-milieublad uitgereikt uit handen van C. F. Braakman, directeur van Elf Atochem Vlissingen. Het blad geeft een beeld van de grondstoffen en producten die het chemische bedrijf vervaardigt en hoe het dat doet. Elf Atochem maakt onderdeel uit van één van de grootste chemische ondernemin gen ter wereld en maakt grondstoffen en producten die in vrijwel alle industx'iële sectoren worden toegepast. „Maar de meeste mensen uit de omgeving weten niet wat we doen", zegt Braakman. „We hebben daarom al eerder een bumtklank- groep opgericht, waarin mexxsen uit de omgeving zitten. Zij komen een paar keer per jaar naar ons bedrijf en houden ons een spiegel voor. Zo komen we te weten hoe men over ons denkt en kunnen we in discussie treden met de omgeving." Beter beeld Als de buurt-klankgroep iets duidelijk maakte, was het wel dat mensen Elf Ato chem niet goed kennen. Braakman: „Met het milieublad, dat een verslag van onze activiteiten in 1998 geeft, willen we men sen een beter beeld geven van onze onder neming. We hopen ook respons te krijgen. Mensen kunnen met vragen komen, of zelf een kijkje nemen in ons bedrijf." Het mi lieublad, dat eenmaal per j aar verschijnt, wordt aangeboden aan dorpsraden en scholen in de omgeving en aan alle ge meentebesturen in Zeeland. Mensen die geïnteresseerd zijn, kunnen het blad aan vragen. Van Dok-van Weele sprak lovende woor den over het milieubeleid van Elf Ato chem „Dit bedrijf gaat daarin eigenlijk een stapje verder dan menig ander bedrijf op dit gebied." De Vlissingse burgemees ter vindt het milieublad een goed initia tief. „Dit blad spreekt me aan. Het is be langrijk voor de omgeving en voor Elf Atochem zelf. Het is belangrijk dat een bedrijf in contact staat met zijn omge ving." door Jeanne de Nijs OUD-VOSSEMEER - De be strating' voor de katholieke kerk aan de Dorpsweg in Oud- Vossemeer is een waar kunst werkje geworden. De kleuren van de stenen geven een zon aan, wolken en een vredesduif, compleet met een palmtak in de snavel. De nieuwe bestx-ating, inclu sief parkeerplaatsen kon wor den aangelegd dankzij een legaat van pastoor A Vermeu len. Hij gaf van 1963 tot 1975 leiding aan de Oud-Vosse- meerse parochie. Hij overleed in maart vorig jaar. Alternatief „Er lagen oude waalsteen tjes", vex*telt aannemer C. W. van Haaften. „Om die te her straten zou vrij prijzig wor den, dat is allemaal handwerk. Toen hebben we een alterna tief gezocht. Ik stelde voor een figuur in de steentjes te leggen. De duif die ik in eerste instan tie had getekend was meer een postduif", lacht hij. Al met al kwam uiteindelijk het huidige ontwerp voor de bestrating tot stand. „We waren intussen ook en thousiast geworden om er iets moois van te maken", vertelt de pastor W. Wiertz verder. „Iets wat een meerwaarde aan de kerk geeft. Als parochiebe stuur denk je niet meteen aan zoiets. We zijn ontzettend blij met de uitvoering. In een tijd dat veel kerken gesloten wor den is het goed dat wij de onze nog kunnen gebruiken en ver zorgen. Hier heeft ook de ko mende generatie wat aan. Geen ovei'dreven luxe, maar wel mooi". foto Willem Mieras TERNEUZEN - De popgroepen Orange Bud uit Zierikzee en Fiction Defenc/se uit Hulst comple teren het deelnemersveld voor de finale van de Zeeuwse Belofte. Vrijdagavond werd in Kalash- nikov in Terneuzen de tweede voorronde gehou den voor deze jaarlijke provinciale popprijs die toegang geeft lot het concours De Grote Prijs van Nederland. Behalve de uitverkoren bands namen ook Firma Hopeloos, No Shame en South West Connection deel aan de voorronde. De jury prees het 'jonge, wilde en enthousiaste' karakter van Orange Bud en was zeer te spreken over de 'originele composi ties, mooie sound en goede presentatie' van Fic tion Defenc/se. Vorige week werden in Zierikzee de groepen Nim bus uit Middelburg en Trippin' uit Terneuzen voor de finale-vrijdag 15 oktober in het Vlissingse Ar senaaltheater - geselecteerd. Consulent popmu ziek Cor de Jonge van Scoop is blij met de deelna me van twee Zeeuws-Vlaamse bands aan de Zeeuwse popfinale. „Er gebeurt in Zeeuws- Vlaanderen op muziekgebied meer dan men in de rest van de provincie beseft." door Mieke van der Jagt GOES - Een brand in een droger in de wasserij van Zeetax/Lips aan de Verrijn Stuartweg in Goes-Zuid heeft aanzienlijke schade veroorzaakt. De brand werd bij toeval ont dekt door een werknemer van Zeetex die rond de klok van ze ven uur vrijdagavond zijn auto kwam omwisselen. Fabriekswinkel moet keuze blijven DEN HAAG - Gemeenten en provincies moeten de vrijheid krijgen om de vestiging van factory outlet centra, fabrieks winkelcentra, op hun grondgebied toe te laten. WD, D66 en PvdA hebben hierop aangedrongen in Kamervragen aan mi nister J. Pronk van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Plannen zoals in Zeeland moeten, volgens WD-Kamerlid P. Verbugt, op regionaal en lokaal niveau worden beoordeeld. Dat moet naar haar mening niet in Den Haag gebeuren. „Gemeenten en provincies moeten de be leidsruimte krijgen om hun eigen afweging te maken. Zij weten het beste welke invloed de vestiging van een factory outlet center heeft op al bestaande winkelcentra. Hoe groot zo'n centrum kan worden. En welke locatie daarvoor het meest geschikt is." Pronk heeft eerder in de Tweede Kamer aangegeven dat hij niet tegen de komst van fabriekswinkel- centra is, waar merkartikelen tegen (lage) fabrieksprijzen worden verkocht. Hij vreest echter wildgroei. Om dat te voor komen, wil hij afspraken maken met provincies. Fracties tegen sloop pand Goes GOES - De stedebouwkundige randvoorwaarden voor de bouw van een nieuw stadskantoor in Goes zijn van de agenda van de commissie ruimtelijke ordening, financiën en onder wijs, afgevoerd. Onderdeel van het voorstel was de instem ming van de raad met de sloop van het pand op de hoek van de Albert Joachimikade en de Oostsingel. Daarvan, zo bleek de ze week in de commissie economische zaken, is slechts een en keling in de Goese raad geporteerd. Tijdens die vergadering eisten de meeste fracties uitleg van een deskundige over de cultuurhistorische waarde van het pandje. Het dagelijks be stuur van de gemeente kon niet op korte termijn regelen dat een architect de keuze voor sloop bij de raad komt toelichten. Dat zal wel gebeuren tijdens de volgende vergadering van de commissie economische zaken, over een krappe maand. Deel Grevelingendam gaat dicht ZIERIKZEE - In de nacht van maandag 2 7 op dinsdag 2 8 sep tember wordt het noordelijke deel van de Grevelingendam van 2 20 0 tot 50 0 uur afgesloten in verband met asfalterings- werkzaamheden. In overleg met de betrokken instanties zal Rijkswaterstaat het verkeer die nacht omleiden over de Phi- lipsdam en Steenbergen. Hulpverleningsdiensten hoeven niet om te rijden; die kunnen gebruik maken van de parallel weg. Ook voor het langzaam verkeer wordt een speciale rege ling getroffen. De volgende nacht wordt ook nog gewerkt aan de hoofdrijbaan, maar dan kan al het verkeer tussen 22.00 en 5.00 uur worden omgeleid via de parallelweg. De weg over de Oosterscheldekering gaat donderdag30 september van 14.00 tot 14.20 uur dicht. Dat houdt verband met de plaatsing van een installatie waaraan de windwaarschuwingsboi'den zijn bevestigd. Hulpverleningsdiensten kunnen in die periode eventueel wel passeren. De strenxmingsperiode is dusdanig gekozen dat lijndienstbussen hiervan geen hinder ondervin den. Het overige wegverkeer kan tijdens de stremming wach ten tot het werk gereed is of omrijden via de Zeelandbxug. Provinciebestuurders op bezoek RENESSE - Ongeveer driehonderd provinciebestuurders uit Nederland strijken woensdag 29 september neer op Schou- wen-Duiveland. Dat gebeurt in het kader van de jaarlijkse conferentie van het Inter Provinciaal Overleg, die dit keer in Middelburg wordt gehouden. De deelnemers (commissaris sen van de koningin, Statenleden en topambtenaren) bx'engen om 14 uur onder meer een bezoek aan het Transferium in Re- nesse. Tevens wordt het uit Renesse afkomstige initiatief van de kampeerlodge voor het voetlicht gebracht. Het gezelschap verplaatst zich vervolgens naar landschapscamping Kijk Uit in Zonnemaire, waar korte presentaties worden geven over economische dragers van het Schouwse platteland. Hoe de brand is ontstaan is vol gens bevelvoerend officier S. Oostinga van de Goese brand weer nog een raadsel. De wasserij lag sinds kwart over twaalf vrijdagmiddag stil en er was na dat tijdstip niemand meer in het pand geweest. Ook over de schade kon Oostin ga nog niets zinnigs zeggen. De droger is helemaal vernield, het wasgoed wat er inzat is ver brand. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Zeeland maakt deel uit van het havengebied Antwerpen, and that's it. Dat zei de Vlissingse burgemeester A van Dok-van Weele vrijdagmid dagtijdens een bijeenkomst van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid Zeeland. „We zul len veel meer moeten samen werken met onze buren. Tot op heden is er absoluut geen econo mische en ruimtelijke samen hang." Van Dok voegde eraan toe dat de organisaties tot op heden te veel naar binnen en op zichzelf zijn gericht. „Om nauwer samen te werken, zullen we van het vol strekt wederkerigheidsbeginsel uit moeten gaan. Dat betekent niet dat we met onze kennis of kwaliteiten te koop moeten lo pen. Ook houdt dat zeker niet in dat we zoveel mogelijk bedrij ven naar ons eigen gebied moe ten trekken. We moeten juist het lef hebben onze buur iets te gxxn- nen." Momenteel speelt het feit dat Antwerpen een simulatie/trai ningscentrum voor loodsen wil bouwen. Daardoor zal Vlissin gen, of Zeeland niet op haar achterste benen moeten gaan staan, om koste wat kost dat centrum hier naar toe te halen, legt ze uit. „Misschien heeft dat centrum daar in Antwerpen de beste kansen om te floreren. In gesprek met Antwerpen moeten we vervolgens wel kijken wat onze specifieke bijdrage in zo'n centrum kan zijn." Volgens de burgemeester is er in Zeeland een breed specialisme ontwikkeld op het gebied van alles wat met water te maken heeft. Maar die kwaliteit is el ders nog niet diep genoeg door gedrongen. Dat tipte ook K. Scherphuis, voorzitter van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid aan. „Bel Zeeland als je iets van water wilt weten. Dat moet een vanzelfsprekend heid worden." Hij vulde ter vei-- duidelijking aan dat het toch dood en doodzonde is dat een bedrijf dat zich bezig gaat hou den met grootschalige kweek van zeekraal ngar Eemshaven gaat. „Zo'n bedrijf hoort hier in de provincie thuis, waar zee kraal van oudsher bekendheid heeft." Van Dok constateerde dat er iets mex'kwaardigs in Zeeland aan de hand is. Ze gaf aan dat de komst van de Westerschelde- tunnel lang niet door iedereen op Walcheren met gej uich wordt ontvangen. „Je hoort dan her en der brommen dat Goes er wel bij vaart, maar dat die tunnel slecht voor Vlissingen is." Kleine schaal Ze versterkte die constatering met nog een voorbeeld. „Ik hoor van Vlissingers dat we er niets aan hebben dat Hessenatie (het Antwerps havenbedrijf dat in Zeeland wil investeren in een container-terminal) hier komt. Dat levert geen werkgelegen heid op voor Vlissingen hoor ik dan, want Hessenatie gaat toch naar het Sloegebied. Dan vraag ik u? Het dexxken op dié kleine schaal deugt niet." Ze vervolgde dat de positie van Zeeland nooit verbeterd kan worden, als 'we eng blijven dexxken. „Daardoor blijft een verkramping van het beeld be staan. En dat is des te vervelen der omdat die vex-kramping van het beeld zich ook in de Rand stad voordoet. Als je daar zegt: We gaan het in Zeeland eens heel anders bekijken, dan word je binnen één week platge walst." Zeeland zal economisch groeien door haar blik te verx-uimen. „De interactie is nu te vaak en alleen maar dichtbij geconcen treerd. We plukken vruchten als we Zeeland in het Deltagebied plaatsen. Dan heb ik het over de Delta rond het Belgisch Vlaan deren, Zeeuws-Vlaanderen, Nord Pas de Calais en Walche ren." TERNEUZEN- De Temeuzense politierechter J. Begheyn ver oordeelde gisteren een 40-jarige man uit Terneuzen voor het wei geren van de bloedproef tot vijf tien maanden rij-ontzegging, waarvan drie maanden voor waardelijk en veertig uur werk straf opgelegd. De Ternexizenaar kon op 29 juni in zijn woonplaats niet voldoen aan de blaastest, omdat het ap paraat niet goed wrerkte. Toen hij verzocht werd om zich aaxx een bloedproef te onderwerpen, weigerde hij„Ik ben bang voor een prik", verklaarde de ver dachte op zitting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 15