Nieuw pand Eversdijk Baktotaal '«MtUste eeu« MODE-SHOW PZC Maison LAMBOOY Nieuwe Muziek opent levenslustig Nieuw begin voor supermarkt Nieuwdorp Zaal puilt uit bij eerste modeshow 'Iets met Bach' is een spannend avontuurtje tussen tegenstellingen Fixet Wemeldinge Hongaars programma met de Franse slag De ondraaglijke lichtheid van een strijkkwartet zeeland 14 Bedrijf bedient vanuit Goes bakkers en horeca in detail ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur NIET DOOR Dansspektakel Iets op Bach /rfSSSSBfc (m zaterdag 25 september 1999 door Claudia Sondervan GOES - De combinatie van bakkerijgroothandel en groot handel voor de horeca door Eversdijk Baktotaal is goed ontvangen in Zeeland. De aan sluiting bij Combinatie van Kwaliteitsgrossiers CVK vorig jaar heeft horecabedrijven een nieuwe keus gegeven, naast de grootschalige leveranciers die nu de markt domineren. Dat stellen Marco en Peter Evers dijk. directeuren van Eversdijk De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Baktotaal in Goes. Vandaag, zaterdag, viert het bedrijf aan de Scottweg de officiële ope ning. Die wordt verricht door de op richter. J. Eversdijk, vader van de huidige directeuren. In 1971 gaf hij de groothandel zijn eer ste gestalte. Vier jaar later werd het pand aan de Anthony Fokkerstraat betrokken. Zoons Marco en Peter Evers dijk namen het bedrijf in 1995 over van hun vader. Er werken nu 24 mensen. Verkeersdrukte en ruimtege brek maakten de situatie aan de A Fokkerstraat verre van ideaal. De vriesopslag, groten deels ondergebracht in vier containers, was met name knelpunt. In het nieuwe com plex staat naast de ruime koel- gang een vrieszaal van zesdui zend kuub die twee maanden na intrek alweer te klein is, merkt Marco Eversdijk op. ,,De capaciteit is te krap voor de ho ge piek in de leveranties in de zomer. Daarbij groeien aanbod en vraag in diepgevroren pro ducten enorm snel. Diepvries gaat zeker het volume in 'dro ge' producten overtreffen.'' Voor uitbreiding van de koude opslag wordt naar 2000 geke ken. De zorg voor de, op warm- teherwinning gebaseerde, kou de opslag heeft het bedrijf in huis met de vestiging van Zee land Koeltechniek en Sohier en Rietveld, installateur van in dustriële koeling. Eversdijk Baktotaal heeft haar eigen technisch bedrijf ingebracht en heeft een belang van vijftig procent in beide bedrijven. Voor Sohier en Rietveld start komende maand nieuwbouw in het Sloegebied in Vlissin- gen-Oost. Naast de bake-off-methode. Parfumerie LaBan opent za terdag 2 oktober met een open huis twee Estée Lauder-salons bij de zaken aan de Lange Gee- re en de Segeerstraat in Mid delburg. De parfumeriespeci aalzaak heeft op beide adressen ook Shiseido-salons. De algemene schoonheidssa lons bij de zaken zijn nu gewijd aan Estée Lauder. De behande ling onderscheidt zich door de intensieve massages van ge zicht. armen en handen en de aandacht voor de ogen De kring Midden-Zeeland van de Brabants Zeeuwse Werkgeversvereniging komt dinsdag 5 oktober om 12.00 uur bijeen in Hotel Goes in Goes. F B. Lempers van het Brusselse kantoor van de VNO-NCW vertelt over de lobby in Brussel Dekker Accountancy heeft een nieuw kantoor betrokken in het kantorenpand aan het Stadhuisplein m Vlissingen. Burgemeester A van Dok-van Weele opent het kantoor tij dens een bijeenkomst vrijdag 8 oktober vanaf 16.00 uur. Het bedrijf houdt open huis tussen 17.00 en 19.00 uur. Marco en Peter (rechts) Eversdijk, directeuren van Eversdijk Bakte foto Willem Mieras door Claudia Sondervan NIEUWDORP - Kort na de officiële ope ning van de nieuwe Spar-supermarkt in Nieuwdorp weet mede-eigenaresse Ma thilda Otte: het gaat lukken. Woensdag opende de winkel officieel na een aantal weken van opening.,Het wordt steeds drukker en de mensen zijn enthou siast", vertelt de twintigjarige onder neemster. Zij en haar partner Edwin Blok namen de winkel over van de familie De Koeijer, die jarenlang de Promarkt aan de Havenweg dreef. ,,Ikheb jaren gewerkt bij de familie, dus ik kende de winkel. Ik heb altijd ge zegd dat ik in was voor overname als zij wilden stoppen. Dat moment kwam on verwacht snel: ik had net mijn Midden standsdiploma en liep stage als assistent- filiaalleider bij Kijkshop. Daar ben ik mee gestopt en we zijn aan de winkel begon nen." De bestaande formule werd verruild voor de Sparformule en de winkel werd vergroot van 45 vierkante meter naar 105 vierkante meter, door de achterliggende loods erbij te trekken. „De Spar is bezig met een vernieuwing van het concept, veel kleuriger en warmer en met scherpe prijzen. Ik verwacht dat de Sparformule mensen zal blijven interesse ren", denkt Otte. Ze beschouwt Nieuw dorp en de woningen in het buitengebied rondom als haar hoofdmarkt. „Makkelijk wordt het niet", weet ze. „We hebben grote steden vlakbij met allerlei supermarktfor mules. Maar de mensen zijn blij met de winkel vlakbij en we bezorgen aan huis." De Spar in Nieuwdorp bezorgt ook dage lijks bij bedrijven uit het naastgelegen Sloegebied. Dagelijks gaan levensmidde len als warm brood, banket en melk naar de bedrijven rond de havens voor lunch, tractaties en ontvangsten. het ter plekke afbakken van bevroren (half)producten, neemt de freeze-off een hoge vlucht, vertelt Peter Eversdijk. „Iedereen wil in eigen zaak versbereid ijs aanbieden. We leveren daar momenteel veel machines en grondstoffen voor." De machines staan opgesteld in de nieuwe toonzaal annex de monstratieruimte, die afgelo pen maandag werd ingewijd door een groep van dertig bak kers uit Zuid-Oost-Engeland. Het gezelschap verkende bak kersontwikkelingen tijdens een studiereis vanuit Gist-Bro- cades en deed ook Zeelandia in Zierikzee aan. Het in eigen be drijf afwerken van halfpro- ducten neemt bij jonge onder nemers in bakkerijen en horecabedrijven een hoge vlucht. Vers brood De oudere generatie bakkers stapt moeilijk af van het 's nachts bakken en slapen als de klant in de winkel komt. „Ik ken mensen, die beginnen om 6.00 uur en hebben om 8.00 uin- de winkel vol", vertelt Peter Eversdijk. „Met bake-off kan je de hele dag door vers brood le veren. Ook supermarkten be nutten die mogelijkheid te wei nig." Bake-off en freeze-off zijn en kele van de producten die dins dag 28 september en woensdag 29 september, beide dagen tus sen 12.00 en 21.00 uur, worden gepresenteerd voor de relaties uit bakkerijen en horeca. In het magazijn demonstreren alle le veranciers in een show, pro ducten als bagettes, taarten, deegsoorten, snacks en brood. Dinsdag proberen Carels, Van de Leur en Cobic in een 'Wed den dat...'-optreden in 45 mi nuten zoveel mogelijk vlaaien te maken. Het worden er tussen de 7 5 en 100schatten de broers Eversdijk. Het gebak wordt ge schonken aan de werknemers van Dethon in Goes. Op beide dagen is het Neder lands Patisserie Team aanwe zig met creaties van chocola. Woensdag is Meesterkok Ru dolph van Veen, patissier van het Koninklijk Huis, daarbij. In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. 25 SEPTEMBER 1924 doorSelma Osman De kat uit de boom kijken, is er niet bij als op donderdag 25 september 1924 de allereer ste modeshow in Zeeland wordt gehouden. De afgehuurde zaal in het Vlissingse hotel Noord- zee-Boulevard puilt uit. Dames die er niet op tijd bij zijn, moe ten blijven staan of op de grond gaan zitten. Dat laatste blijkt nog niet zo'n gekke oplossing, want een modeshow bijwonen - zo leert de ervaring - is vermoei end Niet alleen voor de manne quins, maar ook voor de be zoeksters... Daags voor de show worden de dames in de Vlissingsche Cou rant opgeroepen deze 'zeldzame attractie' gratis bij te wonen. De annonce belooft de nieuwste modesnufjes en mannequins in de smaakvolste en prachtigste costuums. Het Vlissingse Mai- son Lambooy organiseert de show. De eigenaar van het con fectiebedrijf aan het Bellamy- park wil niet achterblijven bij de zaken in de grote steden. Daarnaast is dè show een slim me oplossing voor het gebi aan etalageruimte. De enit vraag is hoe de Vlissingse vroi erop zal reageren. Daarover hoeft hij zich g«j zorgen te maken. Afgezien vaj een enkeling die ronduit durftt| zeggen 'aan dat gedoe niets ij vinden' of 'niet benieuwd te zij; naar hetgeen het komende s& zoen gedragen zal worden', ret geert de modebewuste vrouwi 1924 enthousiast. Slechts «j minpuntje wordt opgetekend Als na afloop 'de God PluviusiJ scepter zwaait' en daarmee me. nig damestoiletje dreigt te be- derven, worden drie paraplu] door bezoeksters 'aan de recb matige eigenaars onttrokken' De Vlissinger J.P. van Bel rich in een ingezonden stuk in cj krant een waarschuwend wooij tot dames die van plan zijné tweede show - vrijdags - te bt zoeken. Daarnaast roept hij 'hg edele drietal dat zich aan hg goed van anderen heeft verga pen' op zich voor minder aange- name gevolgen te vrijwaren e de paraplu's terug te bij het hotel. Bellamypark VLISSINGEN zal op DONDERDAG en VRIJDAG a. s. een houden in de. zaal van Hotel „NOORDZEE- BOULEVARD", waar de nieuwste modesnufjes zullen worden getoond. KAMPERLAND. ZeelandNet Studio's 'Iets met Bach', door Ensemble Ex plorations en Les ballets C. de la B. Muzikale leiding van Roel Dieltiens. Regie van Alain Platei. door Willem Nijssen Het - onconventioneel inge richte - programmaboekje van Tets met Bach' zegt het zo: „Bach is groot en 'iets' is klein. Bach is spiritualiteit, 'iets' is tri vialiteit. En toch vormen ze zo'n leuk koppeltje." Het is een nau welijks te vinden speld in de hooiberg, deze terloopse uit spraak. Maar wel een sleutel tot een bijzonder verrassende, boeiende en intrigerende voor stelling. Niet dat die voorstelling sleu tels nodig heeft. In het begin denk je dat misschien nog wel. Maar al gauw wordt duidelijk, dat je beter af bent zonder de be hoefte aan een sleutel. Tussen 'iets' en Bach bestaat een band, waar je toch niet tussenkomt en waar je gewoon van moet mee genieten. Tets met Bach' heeft een ver haal. Dat heeft veel facetten. Je kunt ze niet allemaal tegelijk kennen. Op de brede speelvloer (maar ook in de hoogte) gebeu ren altijd meerdere dingen tege lijk. De kern bestaat uit een circus. Of een circusgroep. Acrobatiek- artiesten, die een rommelig stel letje vormen. Kinderen lopen los rond, tussen de acts door. Er wordt bemind, er wordt geru zied. er wordt geoefend, er wordt opgetreden. Heel bijzon der om op muziek van Bach een fakir-achtige stunt te zien groeien naar zijn spannende hoogtepunt. Terwijl een groep dansers en danseressen gepassioneerd uit- (Advertentie) i.v.m. ziekte van de demonstrates gaat de Metabo Demonstratie drukking geeft aan een aria voor sopraan (ik ben niet goed thuis in 'Verzeichnissen' en de makei's hebben opzettelijk de muziek niet netjes in een pro gramma-rijtje willen zetten), terwijl dus dansers en danseres sen een smachtende stem uit beelden, smijt een circusgast achteloos een serie cirkelzagen tussen hun wervelingen door. Met een dreunende klap slaan ze zich vast in de houten wand. Een willekeurig beeld. Zo zijn er zoveel beelden. Een dans die een worsteling is, die een geraffineerde slangenmens- optreden wordt. Die uitgroeit tot een visualise ring van een prachtig duet voor alt en sopraan. Een andere dans - op een suite deze keer - die luchtig is en heftig tegelijk, en die de intensiteit, de verleiding en de vreugde heeft van een pa ringsdans. Een protestactie te gen politiek geweld overal op de wereld gaat over in een adembe nemend 'Alleluja' uit een van de missen van Bach. Nog een paar beelden uit een véél grotere reeks van veelkleurige impres sies. „Bach heeft twee kanten. De teksten (zelden van hemzelf) zijn altijd vroom, maar de mu ziek is sensueel; een cantate die alle aardse genoegens verwerpt, kan ondertussen knisteren van erotiek en verlangen." Nog een sleutel, voor wie wil. 'lets met Bach' maakt die spanning in de muziek van Bach zichtbaar, en geeft de beelden precies diezelf de dubbele kwaliteit. De roos op de vuilnisbelt. Wie vreest voor ontheiliging van Bach, vreest onnodig. 'lets met Bach' voegt nieuwe dimensies toe. De aria 'Ich habe genug' -toch al indrukwekkend- heeft zich met de dansante beelden uit deze voorstelling nog dieper gegrift. En de vele humor die in de voor stelling zit (subtiele en prikke lende) maakt de melancholie uit (slechts bijvoorbeeld) een ge dragen duet als 'O Jesu zur Hilfe' tot een ervaring, die je in eens kunt begrijpen en delen. Tets met Bach' is een bijzonde re, avontuurlijke belevenis, mu zikaal, beeldend, dansend. Een zeer mooie slotmanifestatie van de Zeeland Nazomerfesti vals. Vandaag (25 september) nog te zien in de ZeelandNet Studio's in Kam perland. Van der Grinten/Herman Jazz Quartet was de openingsact van Nieuwe Muziek. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ernstjan Rozendaal VEERE - Nieuwe Muziek leeft weer. Na een gedwongen stilte van een half jaar - wegens ziekte van de directeur - klonken vrijdag avond opnieuw de tonen van improvisatie- muziek, wereldmuziek en modern klassiek. Niet in de Kloveniersdoelen in Middelburg maar in de Grote Kerk van Veere. Het ging namelijk om een heus festival met als uit smijter het grote Kollektief van Willem Breuker, dat hulp kreeg van zangeres Greet - je Bijma. In totaal traden vier groepen op. De avond werd tegen zessen ontspannen geopend door het Van der Grinten/Herman Jazz Quartet.Na de melodieuze, heldere jazz van het kwartet volgden exotische klankpatro nen van de Turkse zangeres Senem Diyici. In een dwingend ritme werden slangenbe- zweerderige klarinetklanken en een kla gende Arabische zang vermengd met het ge luid van wind door de bomen en voetstappen in het bos. Dat de teksten on verstaanbaar waren, was geen probleem omdat de suggestieve kracht van de muziek voldoende betekenismogelijkheden aan reikte. Het Frances B. Quartet nam het stokje over (zie elders op deze pagina) waarna Breuker en Bijma met flitsende improvisaties, hu mor en vocale acrobatiek de eindsprint in zetten. De in de loop van de avond flink vol gelopen Grote Kerk bewees dat Nieuwe Muziek ook onder het publiek nog leeft. Vandaag (zaterdag) wordt het festival voortgezet in de Kloveniersdoelen in Mid delburg (van 14.00 tot 24.00 uur). AARDENBURG, St. Baafskerk Les Musiciens d'Europe. Jean Marie Curti, dirigent; Brigitte Ravenel, mezzosopraan. Werken van Berlioz, Brahms, Bartok, Liszt en Kodaly. door Arie Karreman >T es Musiciens d'Europe' is J-Jeen orkest dat een aantal malen per jaar bij elkaar komt voor de repetities. Vrij moeilijk is het dan om een hechte eenheid te bereiken. De Hongaarse mars van Berlioz, waarmee men dit Hongaarse programma opende, was dan wel groots van klank met zeer krachtig koper; het was zeker geen voorbeeld van perfect sa menspel. In de Hongaarse dan sen van Brahms hoorden we een mooie strijkersklank. De hout blazers waren met name in de derde dans zeer onzuiver, en dat is niet geheel verwonderlijk als men een paar minuten voor acht pas binnenkomtVan warm spe len komt dan niet veel meer. Deze slordige indruk wordt dan nog versterkt door maar weer een wijziging aan te kondigen i n het programma, dat sinds de festivalbrochure al meer wijzi gingen had ondergaan. En als de eerste violiste een snaar breekt kun je mijns inziens gewoon doorgaan met het concert in plaats van een orkestlid de tijd te laten vol praten met waar schijnlijk een toelichting op het programma. Na deze incidenten toch nog een paar aangename dansen van Brahms gehoord. De vijf Es- quisses Hongroises van Bartok bleken zeer speels en onderhou dend te zijn en verrassend kleurrijk van instrumentatie. Door Les Musiciens heel aan vaardbaar gespeeld. Na de pauze de dansen uit Ma- rozcek van Zoltan Kodaly. Zon der twijfel de beste compositie van dit programma. Een prach tige brede en meeslepende me lodie draagt het werk. Steeds komt daaruit weer de patheti sche melodie tevoorschijn. Heel stevig en vooral boeiend ge speeld. De twee liederen met orkest van Franz Liszt waren voor mij nieuw. In het eerste lied Die drei VEERE, Grote Kerk Francis B. Quartet, Mifune Tsuji, Lorre Lynn Trytten, viool, Aimée Versloot, altviool en Pascale Went met werken van Trytten, Strawins- ky en Breuker door Douwe Eisenga Het zal uit beleefdheid zijn geweest dat violiste Lorre Lynn Trytten haar eigen stuk Armilomet aan het eind had ge programmeerd. Die eer viel aan Willem Breuker. Toch biedt de compositie van Trytten even veel als de smeuïge broddellap- jes van Breuker. De nietigheid van Three Pieces van Igor Strawinsky maakte gisteravond ondanks het barre weer rond de Grote Kerk in Vee- re de meeste indruk. Het Francis B. Quartet speelde tijdens het Festival Nieuwe Mu ziek van vorig jaar in dezelfde samenstelling. Toen heetten ze nog Xenakis Strijkkwartet. De naam mag dan anders zijn, het programma was gisteravond voornamelijk opgebouwd rond componisten die de laatste jaren bij Nieuwe Muziek veelvuldig aan bod kwamen. Van kwartetlid Lorre Lynn Trytten klonk tijdens het festi val van vorig jaar Nacky Zen Ji ve, een zonnig en zomers stuk. Het gisteravond gebrachte Ar- milo is wat serieuzer van aard. In het eerste deel wordt een kop pige ritmiek afgewisseld met fraaie, oosters gekruide soli.ü meest spannende momenta zitten in het derde deel, hoera daar de solo van gastspeler A jen Gorter op contrabas enid zins buiten het idioom van stuk valt. Intussen begon het buiten heviJ te onweren. Juist op het moma dat het kwartet het breekbaj Three Pieces van Strawinsa met een ingetogen intensita speelde. De componist hij maar heel weinig noten nodj voor deze mooie miniatuurtje De donder en bliksem van biij tenaf versterkte vooral de bija ondraaglijke nietigheid vankj koraalachtige derde deel. i Willem Breuker heeft ook al eu ge keren bij Nieuwe Muziek ai getreden. Op een of andere na nier heeft hij altijd een hele zw noten nodig. In Fidget voor sj loviool is een bonte aaneenschi keling van korte ideetjes, a geen van alle uitgewerkt wed den. In die zin zit Breukers Strij kwartet van de Week uit 193 hechter in elkaar. In het pred in één week geschreven wei buitelt een keur van comport? ten over elkaar; Ravel, Brahrtj Weill, Beethoven, allemaal dn gen ze hun steentje bij in de vrolijke parodie op het strijl kwartet. Soms zijn de overga: gen wat bruut gemonteerd, ft Francis B. Kwartet wist giste avond echter met de juiste miló toon deze montagerimpels vrt, te strijken. (Advertentie) Zigeuner komt Liszt niet vele verder dan wat gespeel met de overmatige secunde van de zi geunertoonladder. Mignon was van betere kwaliteit. De orkes tratie was overigens zeer fraai. Het concert werd besloten met de eerste Rhapsodie van dezelf de componist. In dit festival hebben we al enkele zeer goede orkesten gehoord. Bij mij rijst dan ook de vraag of je een 'ad hoe orkest met Franse slag' moet laten optreden in een festi val van Zeeuws-Vlaanderen. We hebben mooie momenten ge hoord die voor een regionaal or kest zeer aanvaardbaar zouden zijn, maar niet passen in het ge zelschap van een Kammeraka- demie Neuss en een London Philharmonic. door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 k •fsri y>>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14