Pabo definitief in Duitse handen PZC Grijperspecialist bestaat 75 jaar De Kok tevreden over kunstlobby Galerie geeft overzicht van veelzijdig werk Paul Bartels Kleurrijk lint van gaaf fruit trekt door Goese straten zeeland vrijdag 24 september 1999 16 1900-2000 Van Zweden laat ook langzaam deel symfonie tot zijn recht komen Dansspektakel lets op Bach Nieuwe banen verwacht bij postorderbedrijf in erotica ondernemend zeeland Micro Electro heropent filiaal Goes kunst cultuur in detail Koopavond K*®» IS^ftowT^ In het laatste jaar van n :ij de twintigste eeuw F j blikt de PZC van dag tot Kj j dag terug op nieuws- 1 feiten uit Zeeland. 24 SEPTEMBER 1955 De fruitfee reikt de eerste prijs uit tijdens het corso van 1957. foto archief PZC HULST, basiliek St. Willibrord London Philharmonic Orchestra, onder leiding van Jaap van Zweden, met medewerking van Derek Han, piano. Werken van Adams, Beetho ven en Tsjaikovski door Jos Verpoorten Dirigent Jaap van Zweden is een musicus die zich in he roïsche momenten uit het sym fonische repertoire duidelijk het meest in zijn element voelt. Zijn energieke persoonlijkheid en benadering staat het volledig recht doen aan poëtische ge deelten weieens in de weg. Vreemd genoeg was donderdag in de basiliek te Hulst het lang zame deel uit de vierde symfonie van Tsjaikovski één van de hoogtepunten van de avond. In deze symfonie kwam het voortreffelijke London Philhar monic, dat hij de eer had te mo gen leiden, ook het meest tot haar recht. Het is niet vreemd, dat het be luisteren van dit orkest in een hoogromantisch werk als dit, zo'n genoegen verschaft. Met dit repertoire hebben deze musici duidelijk de meeste affi niteit. Het vijfde pianoconcert van Beethoven, dat deze avond ook was geprogrammeerd, deed in deze bezetting - met perfecte uitvoeringen op pianoforte in de oren - eigenlijk een beetje ana; chronistisch aan. Pianist Derej Han is zeker een vakman, maai verlaat in zijn vertolking ner- gens de gebaande wegen e heeft evenals dirigent Van Zwe den te weinig raffinement inziji spel om de voor Beethovens mu ziek toch minder geëigende nrö derne vleugel te doen vergeten Mede door de wat ongeduldig benadering van Han was er me het orkest ook nogal eens ee verschil in timing. Eerlijkheid gebiedt te zegge dat ook in het hedendaagse 'Thi Chairman dances' van de in zij: land uiterst populaire Ameri kaan John Adams door het or kest hoge ogen werden gegooid Enthousiast en vakkundig weit deze charmante mengeling var minimal music en zoetge vooisde Mantovani-melodiè overgoten met een oosters saus je ten gehore gebracht. Akoestiek De akoestiek van de prachtij gerestaureerde Hulster basilie! is niet te vergelij ken met die var een concertzaal. Er liggen diverse valkuilen oj de loer. Bij de fortissimo gedeel ten resulteerde dit te vaak in ti veel decibellen die zeker in d: koperblazers-aanhef van Tsjai kovski 's symfonie pijn aan d oren deden. Toch was het een plezierige mu zikale avond. Mede door het ve le publiek in een volledig uitver kochte basiliek. (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir; Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 'TffyV" De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Terugblik in jubileumuitgave NEMAG Postorderbedrijf PABO uit Walsoorden is overgenomen door het Duitse bedrijf Beate Uhse AG. foto Charles Strijd door Ali Pankov WALSOORDEN - Het Wals- oordense postorderbedrijf in erotische artikelen Pabo wordt definitief overgenomen door het Duitse bedrijf Beate Uhse AG. De honderd mensen die nu bij Pabo werken, hoeven niet bang te zijn voor hun baan. De, vooral internationale groei, van Pabo zal de komende jaren naar verwachting alleen nieu we banen opleveren. Pabo blijft een zelfstandige GOES - Micro Electro her opende donderdag het filiaal aan de Marconistraat in Goes. Begin dit jaar werd het pand in brand gestoken, waardoor het bedrijf gedwongen was tijde lijk naar de Zaagmolenstraat te verhuizen. Het filiaal heeft nu een vloer oppervlakte van driehonderd vierkante meter en is daarmee ruimer dan voor de brand. Dit komt omdat het pand hoger herbouwd is, waardoor het ma gazijn en de personeelsruimte op een verdieping boven de winkel zitten. „Qua pand zijn we uit de brand", zegt bedrijfsleider D. Zweedijk toepasselijk. „Het is een hele verbetering, vooral met het pand aan de Zaagmolenstraat. Daar was het erg warm en onoverzichte lijk." Over de eerste halve dag in het nieuwe pand is Zweedijk tevre den. „Het gaat boven verwach ting goed. Om half tien hebben we de deuren geopend en sinds dien zijn er voortdurend klan ten binnen geweest." Zweedijk is niet bang dat de clientèle het laat afweten als de 'nieuwigheid' eraf is. „De eerste dagen hebben we openingsaanbiedingen, daar komen natuurlijk veel mensen op af. Daarna verwacht ik dat het ook goed zal gaan, want we hebben onze vaste klanten kring." eenheid binnen het concern, dat een leidende positie heeft op de Duitse markt van seks winkels en postorderactivitei ten. De overname door Beate Uhse, sinds een half jaar geno teerd aan de beurs in Frank furt, werd al sinds enkele maanden verwacht. Pabo heeft zo'n zeventig procent van de Nederlandse postordermarkt in erotiek en had vorig jaar een omzet van 48 miljoen gulden. Omzet Dit jaar wordt een omzet van zo'n zestig miljoen gulden ver wacht, waardoor de totale om zet van de postorderactivitei ten van Beate Uhse tot boven de honderd miljoen gulden zou stijgen. Na Nederland, België, Frankrijk, Oostenrijk en Enge land (waar dit j aar de eerste ca talogus verscheen) begeeft Pa bo zich volgend jaar ook op de Amerikaanse markt. Voor de groeiende buitenlandse activi teiten is de directie van Pabo uitgebreid met P. de Schrijver, die directeur was bij de Terneu- zense vestiging van het uit zendbureau Tènce. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het bedrijf NE MAG in Zierikzee bestaat 75 jaar. Ter gelegenheid van dit ju bileum is een boekje uitgege ven met een terugblik op de ontwikkeling van kleine ma chinefabriek tot wereldwijde producent van grijpers. Grondlegger van het bedrijf was Abraham Grootveld. Hij nam in 1924 samen met zijn compagnon Van Ameyden de firma Hopman over. Samen startten zij een kleine machinefabriek. Al snel had den zij vier man personeel no dig voor de vele scheepsrepara- ties en het herstellen van grijpers. Een bakfiets diende als vervoermiddel. Bram Grootveld legde zich toe op verbeteringen van grijpers en besloot weldra deze werk tuigen evenals kranen en ande re transportinrichtingen zelf te gaan produceren. De naam NEMAG werd in 1932 inge voerd als afkorting voor: Ne derlandse Machinefabriek van Ameyden en Grootveld. Kort daarop kocht Grootveld het deel van zijn compagnon op en ging als directeur/eigenaar verder. In 1936 betrok het be drijf een nieuw pand aan de Erststraat in de Rotterdamse wijk Katendrecht. NEMAG breidde de productie uit tot lie ren, stuurmachines, persen, transportrollen, stalen draai bruggen en complete staalcon structies voor fabriekshallen. Rond 1950telde het bedrijf 150 medewerkers. De huidige directeur Rob Grootveld nam in 1965 de lei ding van zijn vader over. Grij pers besloegen toen hooguit twintig procent van de produc tie, maar waren wel het enige product dat geëxporteerd werd. Het maken van grijpers kwam in een stroomversnelling toen NEMAG de eerste schaar- grijper introduceerde. Het af zetgebied werd wereldwijd. Een deel van het werk moest worden uitbesteed onder meer aan De Lignie in Herkingen, dat later door Grootveld werd opgekocht. Ook het bedrijf Bo- dewes Winches in Krimpen a/d IJssel werd overgenomen om belangrijke toelevering veilig te stellen. Eind zeventiger jaren besloot de Rotterdamse overheid tot sanering van Katendrecht. NEMAG zocht en vond een an dere vestigingsplek: het fa briekspand van Smit Bolnes aan de Deltastraat in Ziei'ikzee dat al enige tijd leeg stond. De komst van NEMAG werd beju beld met name door toenmalig burgemeester Th. H. de Mees ter. De werkgelegenheid op Schouwen-Duiveland kon wil wat impuls gebruiken. De mogelijkheid van vervoer over water voor grote grijpei'- constructies droeg bij- aan het besluit naar Zierikzee te ko men. Het bedrijf telt thans veertig medewerkers. „De con currentie op de wereldmarkt is in de loop der jaren enorm toe genomen", erkent directeur Reint Grootveld, kleinzoon van de oprichter. De kringen Midden-Zeeland en Zeeuws-Vlaanderen van de Brabants Zeeuwse Werkge versvereniging ontvangen donderdag 30 september ir. R. C. Engelaai', rayonmanager van PTT Post BV Zeeland. En gelaar spreekt voor de kringen over de dienstverlening' van PTT Post voor het bedrijfsle ven, inclusief grensoverschrij dende postbezorging. De bij eenkomst is tussen 16.00 en 18.00 uur in Hotel Au Port te Philippine. Advansis Automatisering heeft zich gevestigd aan de Welleweg in Dreischor. De on derneming van P. Rentier en P. van der Nagel richt zich met name op het midden- en klein bedrijf en biedt een volledig pakket informatietechnologie diensten. Rentier heeft erva ring met procestechniek en het bouwen van computersyste men. Van der Nagel was IT- consultant voor verschillende bedrijven in Rotterdam. Ad vansis Automatisering is 24- uur per dag bereikbaar. De on derneming wil binnen afzien bare tijd verhuizen naar een betere locatie in Zierikzee. GOES - De winkeliers in de binnenstad van Goes houden op zaterdag 2 oktober een extra koopavond. Veel winkels zijn die avond ge opend van zeven tot tien uur. Ook is er 's middags om twee uur en half vier en 's avonds om kwart voor acht een modeshow op een lange loper tussen Rial en het Bevahuis in de Lange Vorststraat. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Galerie De Ruimte in Middelburg toont op het ogenblik 'wat werk' van kunstenaar Paul Bartels uit Heinkenszand. Het is een keuze uit de zeefdrukken, gravures in lood, schilderijen en computer prints die de afgelopen veertien jaar zijn gemaakt. Dat maakt de expositie divers. Tegelijkertijd is waar te nemen hoe Bartels' af beeldingen steeds complexer zijn geworden. De zeefdrukken en papierschil derijen zijn van de vroegste da tum. In de bekende serie zeef drukken Stiertjes of de zonen van St Lucas (1985) is waar te nemen dat Bartels uitbundige expressiviteit afwisselt met een sobere vormgeving in lijnen. Op zijn papierschilderijen zet hij dat laatste voort. Op het gro te tweeluik Moeder/Kind dat in De Ruimte te zien is, lijkt het alsof hij van het negatief van een foto de omtrekken heeft na geschilderd. Het geraffineerde gebruik van de kleuren paars en roze zorgt ervoor dat onduide lijk is of de lijnen waarmee moe der en kind woi'den weergege ven nu zijn geschilderd of uitgespaard. Een blik van dicht bij leert dat het hele oppervlak - lijnen en omtrekken - nauwkeu rig met een dunne penseel is op gebracht. Het tweeluik intri geert door de tegenstelling tussen de schematische voor stelling en de precieze, tijdro vende manier van werken. Gravures Erg mooi zijn de gravures in lood van vergelijkbare voorstel lingen. Als beelden uit een ver verleden lichten vrouwen, een kerktoren, een handtas of een barkruk op uit het donker. De combinatie van twee voorstel lingen suggereert een verhaal en de ouderwetse manier van in lijsten benadrukt niet alleen het idee van een herinnering maar zorgt opnieuw voor een con trast, bijvoorbeeld tussen ou derwets en modem (de loodbe- werking). Op zijn recente schilderijen en computerprints combineert Strugglin' van Paul Bartels. foto Dirk-Jan Gjeltema Gedeputeerde peutert extra geld los voor Zeeuwse theaters door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Hij heeft het idee twee vliegen in één klap te hebben geslagen. Door te belo ven dat hij meebetaalt aan de bouw en renovatie van theaters in Zeeland heeft gedeputeerde G. de Kok van cultuur extra geld van het Rijk losgepeuterd en een middel in handen gekre gen om het Zeeuwse overleg over podiumkunsten uit het slop te trekken. „Ik ben wel te vreden." Toch is de manoeuvre opmerke lijk. Deze week stelde het dage lijks provinciebestuur voor, de komende vier jaar 800.000 gul den te investeren in gemeente lijke theateraccommodaties in Goes, Middelburg, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. Door een zeker even grote bijdrage van het Rijk kunnen deze ge meenten in totaal anderhalf tot twee miljoen gulden voor hun theaterplannen tegemoet zien. Inbreng De beslissing valt ruim ander half jaar na vaststelling van de cultuurnota Boven het maai veld, die tot en met het jaar 2000 loopt. Daarin staat dat de pro vincie 'de komende jaren geen financiële inbreng zal hebben bij de totstandkoming van nieu we theatervoorzieningen dan wel de verbouw van bestaande voorzieningen'. Er heeft zich dus een fikse beleidswijziging voorgedaan. De Kok zegt daarvoor goede re denen te hebben. Het Rijk steunt uit de pot Landelijke Po diumplanning Kunsten elk jaar de bouw van theaters in een be paalde regio. Is dat bedrag uit gekeerd, dan moet de betreffen de streek of provincie even niet meer zeuren. Regio „In Zeeland hebben we te ma ken m et heel veel bouwinitiatie- ven tegelijkertijd", verklaart de gedeputeerde. „Gewoonlijk in vesteert het Rijk één keer in de vijf jaar in een bepaalde regio. Dat zou voor Zeeland hebben betekend dat een beperkt be drag was vrijgekomen voor één of twee initiatieven. Ik ben naar het ministerie gestapt en heb ze daar aangesproken op hun me dewerking aan het STOA-rap- port dat enkele jaren geleden is verschenen. Daarin wordt ge adviseerd de bouwinitiatieven voor theaters in verschillende Zeeuwse regio's op elkaar af te stemmen. 'Hoor eens', heb ik ge zegd. 'Het probleem is onder kend. Als jullie a zeggen, moet je ook. b zeggen.' Daar toonde men zich op het ministerie gevoelig voor, maar dan moesten wij ook laten lieten zien wat het ons waard was." De provincie moest dus ook met geld voor theaters over de brug komen. Dat is een minder grote beleidswijziging dan het lijkt, aldus De Kok. De in Boven het maaiveld omschreven doelstel ling was te komen tot samen werking op het gebied van podi umkunsten in Zeeland. Door nu in de bouwkosten van theaters te investeren, denkt De Kok dat te kunnen afdwingen. „Ge meenten redeneren dat wij makkelijk kunnen praten over afstemming en samenwerking als zij het moeten betalen. Naar mijn mening is die samenwer king absoluut noodzakelijk. Je kunt niet in vijf steden aan theatermanagement en promo tie en noem het allemaal maar op doen. Dat is onnodig ge meenschapsgeld verspelen. Door aan de bijdrage voor de bouw strikte voorwaarden op dit gebied te verbinden, hebben we als provincie en Rijk nu een sturingsinstrument in handen. Als de gesprekken óver samen werking jarenlang niet vlotten, kun je zeggen: 'Het heeft geen zin', je kunt er ook een duw te gen geven. Dat hebben we nu gedaan." De Kok wijst erop dat in het ka der van de volgende cultuurno ta vanaf 2001 jaarlijks nog eens een ton zal worden uitgetrokken om de samenwerking op thea- tergebied in Zeeland te bekosti gen. Over de verdeling van het bouwgeld moet nog worden ge sproken, maar De Kok laat doorschemeren dat de grote the aters in Middelburg en Terneu zen vanwege hun bovenregio nale functie meer kunnen verwachten dan de overige. De vraag is waarom het totale bud get niet tussen Middelburg en Terneuzen wordt verdeeld. I? het versnipperen van geld over de regio's niet een typisch Zeeuws voorbeeld van niet dur ven kiezen? Samenwerking „Het is ook nooit goed", ver zucht De Kok. „Ik worstel zelf ook wel met die vraag. Het is ba lanceren tussen de samenwer king zo goed mogelijk tot stand brengen of vooral bovenregio nale theatervoorzieningen steu nen. In dat laatste moet j e niet te ver willen gaan. De provincie heeft veel waardering voor wat alle gemeenten proberen te doen. In Goes is men jaren bezig met een theater voor de Beve- landen waar 100.000 mensen wonen. En een gebied als Schouwen-Duiveland moet toch een theatervoorziening hebben? Dat is voor het culture le klimaat in den brede een goe de zaak. De ontwikkeling van die theaters in de gemeenten gaat toch wel dooi'. Het geld van provincie en Rijk is het cement waarmee die afzonderlijke ini tiatieven aan elkaar gemetseld worden." Bartels zijn geregeld terugke rende motieven van moeder en kind, pin ups en aapjes. Door ze in verschillende kleuren over el kaar te schilderen, ontstaan af beeldingen die doen denken aan de raderpatronen van een naai ster: volg het lijntje en de vorm dient zich aan. Dat Bartels de vormen door elkaar heeft ge hutseld, is in diverse opzichten een verrijking van zijn werk. Thematisch verbeeldt hij de complexiteit van de samenle ving of de diffuusheid van de herinnering, schilderkunstig gezien benaderen zijn aan de realiteit ontleende beelden de abstractie van een kleurig vuur werk. Expositie: Watwerk van Paul Bartel t/m 1 okt in galerie De Ruimte in Middelburg, do-za van 13-17 uur. Gedeputeerde G. de Kok van cultuur. foto Dirk-Jan Gjeltema doorTheo Giele Het eerste fruitcorso in Goes liet zich alleen in superla tieven beschrijven: grandioos, fascinerend, enthousiast, uit stekend, overweldigend; en dat ook nog onder een 'heerlijk sep- tember-zonnetje'. De PZC-verslaggever trok alle registers open om de 'zonnige en veelbelovende start' van het 'kleurrijk schouwspel' dat door 'overbevolkte straten' trok, te beschrijven. In 1955 sloegen fruittelers en de Goese middenstand de handen ineen om de producten van de Bevelandse gaarden te promo ten in de Ganzenstad. Op 24 september 1955 trok het eerste fruitcorso door de stad. De stoet vormde het hoogtepunt van de Goese fruitweek. Het was een schot in de roos. Naar schatting 25.000 mensen bekeken de twintig praalwa gens die met 'mooi gekleurd fruit' waren 'omgetoverd tot lusthoven'. Langs de hele route1 van de Markt over de kaden en de Oostsingel naar het veiling) terrein, stonden de toeschou wers rijen dik. Niet alleen fruittelers reden mee; de deelnemerslijst meldf ook de Goese Middenstandsvei- enigingen, de Goese Midden standsvrouwenvereniging en- Garagebedrijf Louisse en de Koninklijke Maatschappijn voor Tuinbouw en Plantkunde! In korte tijd groeide het Goese1 fruitcorso uit tot een fenomeen,i Elke derde zaterdag van sep tember trok het kleurrijke linfl door de stad. Halverwege de ja ren zestig kwam echter de klad; in het corso. Er heerste ci'isisin de fruitteelt; boomgaarden va- dwenen. Geld voor het bouwen van de dure praalwagens ont brak. In 1968 waren er maar acht in-' schrijvingen. Te weinig oordeel) de het bestuur en het corso werd' afgeblazen. Voorgoed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 44