Euthanasierecht kind strandt Hartslagmeter spoort illegalen op bij Vlissingse rederij Dart Line De Winckelaer presenteerbw IJ NATUURLIJK^'1*"WONEN Mobiele bellers kunnen torenhoge nota's niet betalen Studenten protesteren in Jakarta tegen veiligheidswet Auto Leasen? Hogeschool Zeeland in top-3 hbo's Bond komt met rijbewijs voor skeelers Nederlandse roker begint proces leerderheid Tweede Kamer tegen verlagen grens tot onder zestien jaar N-macht in lost-Timor eschoten Pelsdierfokkers slaan in op actievoerders Waterschap naar Middelburg Blijlevens vertrekt definitief 'Beste Koop' Rembrandt zag zichzelf graag in de spiegel dat naar Engeland probeert te komen, toeneemt. „Het komt niet dagelijks voor dat asielzoekers illegaal met on ze schepen naar Engeland gaan, maar wij controleren uiteraard wel dagelijks", zegt woordvoer der Hyde van Dart Line. „We (Advertentie) Antiek en nieuw geloogd grenen meubelen, Mexicaans grenen meubelen, donker en teakhouten meubelen WiJSST Advertentie U least al een VW Passat vanaf/ 865,- pei maand* 'Op lease 5 jr./20.000km./p.j. exc], b.i.w., assurantiën Bet otto*VOO' eenotterte'. AUTO-LEASE Walcheren Tel.* 01.18 424000 Fax.: 0118 416699; (iet koud wolkenvelden en zon. Vooral en vanavond een paar buien kans op onweer. Maximaal 21 graden. }2e jaargang no. 226 rljdag 24 september 1999 )Sse nummers 1,80 van onze regioredactie ytlSSlNGEN - De Hoge school Zeeland wordt hoge lijk gewaardeerd door de ei gen studenten. Met Brabant en Utrecht komt de Zeeuwse instelling voor hoger beroeps onderwijs het beste uit een on derzoek van het NIPO, uitge voerd in opdracht van het weekblad Elsevier. Ipe Vlissingse opleidingen communicatie en werktuig bouwkunde staan zelfs op nummer één. Het NIPO vroeg zesduizend studenten van de tien popu lairste hbo-studies naar hun ervaringen met onder meer het onderwijsprogramma, do centen, stagebegeleiding, toetsing ên de interne commu nicatie. Zes van die tien oplei dingen worden door de Hoge school Zeeland verzorgd. Naast communicatie en werk tuigbouwkunde zijn dat com merciële economie, bedrijfs economie, bouwkunde en civiele techniek. van onze redactie binnenland ZWOLLE - De Skeelerbond Nederland komt met een skeelervaardigheidsbewijs SVB. Aan leiding is het ongeluk in de IJ-tunnel, afgelo- pen weekeinde, waarbij tientallen skeelers be- j trokken waren. 'Een rijbewijs voor skeelers', i noemt bondsvoorzitter Harrie Oosterhuis het. j Volgens Oosterhuis wordt een cursus opgezet van zes tot tien lessen, waarin de basisvaardig heden van het skeeleren worden aangeleerd. 'We waren er al mee bezig, maar door het onge luk bij de Dam tot Damloop is het in een stroomversnelling geraakt', zegt hij. Bij het ongeluk in de IJ-tunnel zouden te veel onervaren deelnemers op de skeelers hebben gestaan. Niet te controleren, verweerde de or ganisatie zich. 'Met het SVB zou dat wel kun nen', vindt Oosterhuis. zie ook pagina 3 Voor het eerst gaat in Nederland een roker de tabaksindustrie voor de rechter slepen. De man is ziek geworden door langdu rig roken. Hij wil, naar Amerikaans voorbeeld, de tabakspro ducenten aansprakelijk stellen voor zijn ziekte en een schade claim indienen. Volgens de Stichting Volksgezond heid en Roken maakt de zieke roker kans het proces 'J te winnen. nonze redactie binnenland SN HAAG - Kinderen der de 16 jaar krijgen ïarschijnlijk toch niet I recht zelf te beslissen Een meer- rheid van de Tweede heeft moeite met van het kabinets- orstel over euthanasie. ikabinet houdt er nu dan ook mee dat dit wordt ge zei minister Borst gisteren in debat over de MÜjoenenno- Premier Kok liet eerder al dat het kabinet heroverweegt. Volgens nzijnbepaalde onderwerpen gevoelig om beslissingen te nen op basis van uitsluitend i meerderheid'. Het kabinet de ernstig zieke kinderen ïaf 12 jaar in bepaalde om- tidigheden het recht geven te zen voor euthanasie. Alleen PvdA zou hier nog voor zijn. ikabinet had eerst dit zelf be- üdtingsrecht niet in het irstel staan. De Raad van - Pro-Jakarta milities in hebben gisteren eerst sinds de aankomst door Walter Devenijns AMSTERDAM - De enorm ge stegen verkoop van GSM-tele- foons levert de incassobureaus steeds meer werk op, omdat het aantal onbetaalde rekeningen fors oploopt. Volgens de Nederlandse Vereni ging van Incasso-ondernemin gen (NVI) loopt het bedrag aan openstaande rekeningen op tot ongeveer 50 miljoen op jaar basis bij onder meer telecom- aanbieders als KPN, Libertel en Telfort. NVI-secretaris R. van der Starre is helemaal niet verbaasd over het miljoenenbedrag. Neder land telt immers miljoenen mo- biele-telefoongebruikers. „Van alle contracten komt twee tot vijf procent bij de incassobe drijven terecht"zegt hij Hij schat dat elk jaar weer zo'n 80.000 gebruikers hun rekening niet betalen. De gemiddelde vordering loopt op tot zeven honderd gulden per persoon. Sommigen hebben zelfs een schuld van 80.000. „Waar schijnlijk hebben die mensen erg veel met het buitenland ge beld." Het aantal opdrachten van de telecomsector om de schulden te innen is enorm toegenomen, vertelt Van der Starre. Internet De schuldenlast is verdeeld over alle lagen van de bevolking, hoewel de lagere sociale klassen er meer last van hebben. Op ter mijn groeit die berg nog meer, want draagbare telefoons zijn nog maar relatief kort op de markt. Met zorg kijkt de secretaris ook NIJMEGEN - Een groep pels dierfokkers heeft actievoerders van het dierenactienetwerk Het Zwarte Schaap op het Stations plein in Nijmegen in elkaar ge slagen. Een politie-agent en een actie voerder moesten aan hun ver wondingen worden behandeld; de rest liep builen en schram men op. Negen fokkers zijn aan gehouden wegens mishande ling. ANP feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; kunst cul tuur: 9,10,11,13 en 14; zeeland: 15,16,17,19 en 21; sport: 23, 24,25 en 27. naar internet. Steeds meer men sen kunnen daar producten ko pen met creditcards. Van der Starre is ervan overtuigd dat over een paar jaar de incassobu reaus hier eveneens aan de slag moeten. De vorderingen zullen daarbij net zo hoog oplopen als bij de telecomsector, zo meent hij. Meer schulden betekent meer werk voor de incassobureaus, maar leuk vinden ze het niet, stelt voorzitter P. Schnellen. „We straffen de mensen een beetje af. Is niet gezellig, geld raakt mensen emotioneel." Soms wordt hij er wanhopig van. „Dan kom je jongelui tegen met een schuld van 80.000 gul den. Dat is bijna niet meer te in casseren." ANP State wees er echter op dat het recht om te kiezen voor eutha nasie voortvloeide uit het feit dat kinderen wel iets te zeggen hebben over hun medische be handeling. De andere onderde len van het voorstel behelzen het uit de strafbare sfeer halen van het plegen van euthanasie. Inkomens Het kabinet trekt volgend jaar ruim een miljard gulden extra uit voor ondersteuning van de laagste inkomens en voor pro blemen inhet onderwijs, de zorg en defensie. Dit bedrag komt bovenop het miljard dat al was gereserveerd voor algemene las ten verhchting in het jaar 2000. De regering honoreerde gisteren vrij soepel een groot aantal wensen van de Tweede Kamer. Deze nam alvast een voorschot op de te verwachten financiële ruimte die ontstaat door hoge economische groei. In totaal trekt de regering vol gendjaar 670 miljoen gulden uit voor ondersteuning van de mi nima: 500 miljoen lastenver lichting via verlaging van de belastingen en 170 miljoen voor verhoging van de kinderbijslag. Dit laatste komt neer op een verhoging van gemiddeld 100 gulden per kind per jaar. Hoe wel de Kamer had aangedron gen op specifieke inkomenson dersteuning van alleen de laag ste inkomens, hield het kabinet vast aan maatregelen die ieder een ten goede komen. Verder komt er 20 miljoen bij voor computers in het onder wijs, 70 miljoen voor meer kin deropvang en 50 miljoen voor het aantrekken van extra defen siepersoneel bij vredesopera ties. Daarnaast wordt er 150 miljoen uitgetrokken voor de zorg, in de vorm van verhoging van het zak- en kleedgeld voor bewoners in AWBZ-instellin- gen, meer dagbesteding voor ge handicapten, meer psychische noodhulp en terugdringing van de wachtlijsten in ziekenhui zen. Het onderwijs krijgt 110 mil joen gulden extra voor taalles sen aan allochtonen, het gedeel telijk terugdraaien van de bezuinigingen op het beroeps onderwijs, hogere salarissen voor leraren op achterstand- scholen en uitbreiding van de voorschoolse opvang. GPD zie ook pagina 2 de VN-vredesmacht Inter- geschoten op Australische epen. Dat gebeurde vanuit i hinderlaag. gens commandant Cosgrove lerzoekt Interfet ook berich- :dat zich in West-Timor mili- groeperen om de VN-macht 1 te vallen. Circa vijfhonderd ijders zouden zich verzameld )ben in het plaatsje Liquisa, n 50 kilometer van Dili t terugtrekkende Indonesi- ie leger verwoest openbare louwen en kazernes. Britse urkas traden op tegen zich idragende soldaten, stromen uitgehonger- vluchtelingen uit de bergen Dili. Met hen keren ook rijders terug, die uit op wraak. ANP/DPA/RTR zie ook pagina 2 JAKARTA - Met een waterkanon probeert de Indonesische politie in Jakarta studen- Volgens lokale media kwamen bovendien drie studenten om het leven, maar dat werd ten te verspreiden die betogen tegen een nieuwe veiligheidswet. Tientallen studenten niet bevestigd door de autoriteiten. De gisteren door het parlement in Jakarta goed- raakten tijdens de rellen gisteren gewond door rubberkogels of doordat ze werden ge- gekeurde wet geeft het leger vergaande bevoegdheden in het geval dat de noodtoe- slagen met knuppels. stand wordt uitgeroepen. foto RTR (Advertentie) Het hoofdkantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden zal waarschijnlijk toch van Goes naar Middelburg verhuizen. Het dagelijks bestuur van het schap heeft voor de Zeeuwse hoofdstad gekozen omdat het Middelburgse aanbod miljoe nen voordeliger is. Het laatste woord over de verhui zing is aan de Algemene Vergadering van Zeeuwse Eilanden. Sprinter Jeroen Blijlevens ver trekt definitief bij de TVM-Farm Frites-wielerploeg. Met manager Cees Priem bereikte hij donder dag overeenstemming over ont binding van zijn contract dat nog een jaar doorloopt. Blijlevens' nieuwe werkgever is nog niet be kend. Hij kan een tweejarig con tract tekenen bij het Italiaanse Polti. Als opvolger heeft TVM- Farm Frites de Australische sprinter Robbie McEwen van de Rabobank-formatie vastgelegd. door Maurits Sep VLISSINGEN - De Vlissingse rederij Dart Line zet als eerste veerdienst in Nederland een speciale hartslagmeter in om il legalen op te sporen die zich in containers hebben verstopt. Het apparaat is een verbeterde ver sie van eerdere modellen, die bij onderzoeken technisch onge schikt bleken. Dart Line gaat de hartslagmeter vanaf maandag zes weken testen. Het apparaat kan van buiten de hartslag registreren van perso nen die zich in een container be vinden. Eerdere uitvoeringen waren voorzien van een anten ne, maar bleken daardoor te sto- ringsgevoelig. Daarom staat de Koninklijke Marechaussee nog sceptisch tegenover het appa raat. Het nieuwe model heeft evenwel geen antenne meer. Dart Line vaart vanuit Vlissin- gen met vrachtschepen naar Groot-Brittannië. Dat land is zeer in trek bij illegale vluchte lingen. Tot september van dit jaar arresteerde de Vlissingse marechaussee 175 illegalen. Zij komen uit alle windstreken. Vo rige week hield de politie van Vlissingen nog 42 Kosovaren aan. De marechaussee ontkent echter dat het aantal illegalen Sunil Ta uitgeroepen tot Makkelijk en schoon voor een Sunil prij! moeten een boete betalen voor elke illegaal die aan boord wordt aangetroffen. Ook draai en wij op voor de kosten van de tentie en moeten we hen mee te rugnemen naar Nederland." „Bovendien is het erg gevaar lijk. Onlangs werden illegalen aangetroffen in een container met brandbare stoffen. Zij had den daarin zitten roken. Een klein lek was voldoende ge weest om niet alleen de contai ner, maar het hele schip op te blazen", aldus Hyde. De controles op verstekelingen worden nu uitgevoerd door per soneel van de rederij, in samen werking met havenautoriteiten en de marechaussee. Daarbij worden ook honden ingezet. Hoewel met deze methode ne gentig procent van de illegalen wordt opgespoord, is die ook zeer tijdrovend en dus duur, legt Hyde uit. De hartslagmeter moet het opsporen van vluchte lingen gemakkelijker en dus sneller maken. W. J. van Tatenhove van de Ha ven van Vlissingen hoopt dat de hartslagmeter zal werken. Hij is wel benieuwd naar de gevolgen van het apparaat. „Wij moeten schepen binnen een bepaalde tijd laden of lossen. De vraag is of dat niet in gevaar komt." Advertentie PAGINA 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1