Economie stemt IMF positiever In het leer naar kantoor Opta kraakt Internet-actie KPN De alternatieve troonrede Swedish Match concentreert zich in Assen Aandelen van eigen bodem uit gratie bij pensioenfondsen v„ financiën en economie donderdag 23 september 1999 Crises sneller voorbij economie wijzer (sjfc. Prognose Internationaal Monetair Fonds (IMF) W" VS Japan economische groei inflatie werkloosheid :10 9 8 ;'0uCSt:23i 2St - N*J:2.1 1,° 0ua£t:C.8 Mr 5 i 3.7. SB 99 2000 i 'D '37* SS S9 2D93 j J •97 '33 93 2000 onp bron IMF De productie van wegwerpaanstekers in Assen. foto Karei Zwaneveld/ANP van onze redactie economie ASSEN - De Zweedse multinational Swedish Match concentreert haar divisie Lighter (aanstekers) in Nederland. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De productiecapaciteit van de door een reorganisatie ontmantelde aanstekerfa- briek in Lyon is overgeheveld naar Assen, terwijl het hoofdkantoor in Genève in ja nuari naar de Drentse hoofdstad verhuist. De totale reorganisatie kost het concern enkele tientallen miljoenen guldens. In Assen is drie miljoen geïnvesteerd. Vol gens directeur P. Nilsson van de Swedish Match Lighter Division brengt de verhui zing op korte termijn geen nieuwe ar beidsplaatsen met zich mee. ANP joor Raymond Peil WASHINGTON - De economen uil het Internationaal Mone- air Fonds (IMF) zijn optimis- ascli over de groei van de we- itldeconomie. Japan krabbelt sneller op dan zij nog geen twee aaanden geleden dachten, ter- vijl Rusland minder lang en liep in de misère blijft dan ver lacht. Dit blijkt uit het IMF-rapport •ver de vooruitzichten voor de ïereldeconomie, gisteren vrij geven in Washington tijdens je jaarvergadering van het jfflds en de Wereldbank. De pngste ramingen gaan uit van «n wereldwijde groei van drie socent dit j aar en 35 procent in iet komende jaar. Japan De betere cijfers zijn vooral te anken aan het onverwacht geile herstel van Japan: één :rocent groei dit jaar en ander- alf procent in 2 0 0 0In mei ging iet IMF voor dit jaar nog uit van «nachteruitgang van 1,1 pro fent in het land van de rijzende [ion. Rusland noteert eveneens Aanzienlijk beter. Dit jaar zal iet land pas op de plaats maken volgend jaar twee procent {roeien. In beide gevallen is dat j«n verbetering van twee pro pt. Dankzij deze meer rooskleurige prognoses nadert de wereldeco nomie gestaag het niveau van 3,8 procent groei, het niveau dat gemiddeld van 1970 tot 1998 werd genoteerd. De verschillen tussen pieken en dalen in de cij fers zijn daarbij sinds 1970 steeds verder afgenomen, wat wijst op een stabieler groeipa troon, dat minder kwetsbaar is voor tegenslagen als bijvoor beeld de crises in Rusland en Azië. Op de pof Voor behoud van de fraaie voor uitzichten, zo tekent de IMF- staf aan, is van belang dat de af nemende groei in de Verenigde Staten een 'zachte landing' maakt en niet plots inklapt. De uitbundige groei in de VS werd vooral op de pof gefinancierd, wat gisteren nog eens bleek toen een recordhandelstekort werd bekendgemaakt, leidend tot een flinke domper op Wall Street. Daarentegen mag er, wat het IMF betreft, een rem op de stij gende koers van de Japanse yen, die exporten uit dit land duur der en minder gewild maakt. Dat kan het herstel in Azië ver der belemmeren. Een harde lan ding in de VS en een te sterke yen kunnen dit en komend jaar achtereenvolgens 1.2 en 0,8 pro cent van de wereldwijde groei afschaven. In euroland kost dat 1,2 en 0,6 procent groeicijfers van 1,9 en 2,7 procent. En dan is er uitgegaan van aanhoudend herstel in de rest van Azië en in Latijns-Amerika. GPD door Fred van Essen DEN HAAG - KPN Telecom laat de vijf miljoen huishoudens die helemaal geen Internet-aan- sluiting hebben opdraaien voor de stunt met 'gratis' Internet en voor betalingen aan Interprovi- ders. Door de subsidiëring van Internet zijn gewone lokale ge sprekken zo'n vijftien procent te duur, aldus toezichthouder Op ta, die KPN heeft gemaand de tarieven te veranderen. De Consumentenbond eist 'een grondig onderzoek naar de on doorzichtige tarieven van KPN Telecom.' Volgens KPN bemoeit Opta-voorzitter J. Arnbak zich met dingen die hem en Opta niet aangaan. „Internetverkeer is een aandachtsgebied waar ze niets over te zeggen hebben", al dus een woordvoerder. Sinds enige weken adverteert KPN druk met 'gratis Internet' via zijn dochter Het Net. Vol gens Arnbak gaat KPN daarmee op meerdere fronten in de fout. Ten eerste lijkt KPN opeens ruimte genoeg'te hebben voor massa's nieuwe Internet-ge- bruikers, terwijl ze bellers van concurrerende bedrijven geen verbindingen kan leveren we gens 'capaciteitsproblemen.' Ten tweede berekent KPN de kosten van 'gratis' Internetge bruik kennelijk door aan de an dere abonnees. Arnbak: „Gratis Internet bestaat niet. Iémand betaalt natuurlijk voor de kos ten." Opta heeft van KPN voor maan dag alle informatie opgeëist waaruit de tariefstructuur van Internetgebruik blijkt.' Lokaal Een lokaal telefoontje zou vol gens Opta zo'n vijftien procent goedkoper zijn, wanneer KPN zijnInternetkosten bij de eigen lijke gebruikers in rekening zou brengen. De Opta rekent daar bij de bedragen mee die KPN betaalt aan sendee providers ('ISP's') die hun klanten via KPN-kabels over Internet laten surfen. De ISP's krijgen van KPN gemiddeld de helft uitbe taald van het bedrag dat de ISP- abonnees tijdens hun Internet- sessies verbellen (tegen lokaal tarief van zes cent per minuut). Opta vindt dat KPN ook daar mee zijn boekje te buiten gaat. „Een Internetgebruiker betaalt maar drie cent per minuut, ie mand die zijn oma belt zes cent." Dat mag niet, want KPN moet voor iedereen dezelfde ta rieven rekenen. Opta nam ook een besluit waar door concurrenten, zoals Ener- tel en Versatel, aan KPN een hoger bedrag voor dezelfde doorverbinding mogen vragen dan omgekeerd. De Europese regels zijn nu eenmaal strenger voor ex-monopolisten dan voor nieuwkomers, aldus Arnbak. De toezichthouder liet ook we ten niet voetstoots akkoord te gaan met de splitsing van ge sprekken en Internetverkeer via aparte centrales die KPN nog dit jaar wil invoeren. GPD Activisten verstoren Nike-beraad HILVERSUM - Ongeveer veertig actievoerders hebben gis termiddag geprobeerd de aandeelhoudersvergadering van Nike in Hilversum te verstoren. Daarbij raakte een man ge wond aan zijn been. De actie werd gehouden in het kader van de 'Schone Kleren Kampagne'De actievoerders vragen aandacht voor de slech te arbeidsomstandigheden in de fabrieken waarNike-schoe- nen worden geproduceerd, in met name Azië. De aandeelhoudersvergadering van de multinational werd dit jaar in Nederland gehouden omdat de bijeenkomsten in het buitenland al jaren het toneel van protesten zijn. De politie arresteerde vier actievoerders. ANP Topman Friesland Coberco weg MEPPEL - In de top van de zuivelcoöperatie Friesland Co berco Daiiy Foods is onenigheid ontstaan over het te voeren beleid. Als gevolg van dit meningsverschil is J. Lokhorst uit de concerndirectie gestapt. Wat er precies wringt, wil de di rectie niet zeggen. De zuivelcoöperatie wil sterker worden in merkkazen om zo minder afhankelijk te worden van de laag renderende buik kaas en -zuivel. Dat betekent dat veel van het beschikbare geld naar de uitbouw van merkkaas gaat. De coöperatie wil ook in Europa met merkkaas een grotere rol spelen. Lokhorst begon in 1995 als directielid bij Coberco. Sinds eind 1997 zat hij in de hoofddirectie van Friesland Coberco Dairy Foods. Hij was daar verantwoordelijk voor de Europese con sumentenproducten, Coberco Zuivel en Riedel. ANP Topdrukte bij juweliers DEN HAAG - De bestedingen voor juweliersartikelen en uur werken is vorig jaar uitgekomen op 2030 miljoen. In 1997 was dat 1920 miljoen. Per hoofd van de bevolking gingen de bestedingen in de j uwe- liersbranche vorig jaar van 123 naar 130. blijkt uit het Jaarboek Detailhandel 1999-2000 van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. Ruim driekwart van de aankopen doet Nederland bij de echte juwelier. De rest komt voor rekening van aanbieders als marktkooplieden, goud- en zilversmeden en warenhuizen. De belangrijkste juweliersketens maken deel uit van de Sie- bel-groep, die op haar beurt onderdeel is van Vendex. ANP Boringen Occidental in Colombia BOGOTA - De Colombiaanse regering heeft de Amerikaanse oliemaatschappij Occidental Petroleum een concessie ver leend om olieboringen te verrichten vlak naast een gebied dat is toegewezen aan een indianenstam. De U'wa-indianen, een semi-nomadische stam met ongeveer 8.000 leden, dreigden in 1997 met massale zelfmoord als er op hun land naar olie zou worden geboord. Nu de regering heeft besloten dat vlak naast hun bij de Venezolaanse grens gelegen reservaat te laten doen, komen zij opnieuwinhet geweer. „Dit voorspelt culturele en ecologische genocide", zei woordvoer der Ebaristo Tegria. AP Voorman Gist naar Internatio ROTTERDAM - H. Scheffer (51), de man die jarenlang be stuursvoorzitter was van Gist-Brocades en dat bedrijf uitein delijk aan DSM heeft verkocht, wordt de hoogste man bij handelshuis Internatio-Müller. Scheffer leidde Gist-Brocades sinds 1989. Hij tradin 1975 bij het Delftse bedrijf in dienst. In 199 8 kwam Gist in handen van DSM, waar Scheffer een plaats kreeg in de raad van bestuur. Scheffer neemt bij Internatio (handel en distributie van tech niek, chemie en geneesmiddelen) de plaats over van P. Groe nenboom, die op 1 januari met pensioen gaat. ANP Landal stelt beursgang uit HAAG - Landal Green- aanbieder van vakantie in Nederland en heeft de voorgeno- aeu gang naar de Amsterdamse voorlopig afge- llazen. Als reden noemt de on- Icrneming het slechte beurskli- naat voor middelgrote fondsen «de geringe belangstelling van leleggers. )e aanhoudende internationa- die de positie van mid- bedrijven op de Am- terdamse effectenbeurs verder «der druk zal zetten, lijkt de van Landal voor een te zullen dwarsbo- Toch stelt algemeen direc- tur L. van der Meer dat er van fstel geen sprake is. )e beursintroductie had de aamsbekendheid van de op iree na grootste vakantiehuis- Esbezitter in Nederland moeten en de schuldenpositie verkleinen. Bovendien de voormalige Aegon- met de opgehaalde een leidende rol te spelen in het concentra- ieproces. De afgeblazen beurs- lannen doorkruisen die strate- ieniet, aldus de topman. Ie directie zal nu samen met de andeelhouders Indofin Group a Charterhouse op zoek gaan aar alternatieven. Details wil nog niet kwijt. ruim 3300 vakantiebunga- hebben Landal in de eerste maanden van dit jaar een ettowinst opgeleverd van ƒ61 dertien procent meer an het jaar daarvoor. Het be- njfsresultaat nam iets gema- gder toe; met negen procent tot 12,4 miljoen. ANP aan zich voorbijgaan. Zij heb ben te maken met de bezuini gingen. Zij merken dat het nieu we belastingstelsel hen niet of nauwelijks goed doet. Natuurlijk, ook het kabinet liet weten dat verbeteringen in het onderwijs en de zorg geboden zijn en dat versterking van de solidariteit in onze samenleving wenselijk is. Maar dit lij ken eerder plichtma tige opmerkingen te zijn dan duidelijke verplichtingen. De alternatieve koningin, de Rot terdamse huisvrouw Hetty Westgard, wees in haartoornre- de op de keerzijde van de medaille. De px'ijs voor de eco nomische voorspoed blijkt een toenemende tweedeling in onze samenleving te zijn en gekort wiekte zorg- en onderwijssecto ren. Hoe rijk we ook met ons allen zijn, we kunnen blijkbaar het geld niet opbrengen om onze le raren en verpleegsters behoor lijk te waarderen. Ellenlange wachtlijsten in de zorg hebben blijkbaar geen prioriteit. Vandaar de alternatieve troon rede op initiatief van de Socia listische PartijVandaar ook het gemor alom. Maar Kok c.s. heb ben de (economische) wond mee en kunnen daarmee iedere waarschuwing of tegenwerping wegwimpelen. Worden de eisen serieus, dan kan Zalm ze verwerpen met een verwijzing naar de EU-plich- ten. Het is een vernietigende beves tiging van het gevoel van mach teloosheid aan de andex~e, min der bedeelde kant van onze samenleving. GPD Arjo Klameris hoogleraar in de eco nomie van kunst en cultuur aan de Erasmus Universiteit door Frank Hendrickx AMSTERDAM - Pensioenfond sen verkopen op grote schaal Nederlandse aandelen. Het aandelenbezit in Nederland daalde het afgelopen kwartaal met 7,2 procent (8,5 miljard gul den), terwijl in die periode de koersen gemiddeld juist met 4,5 procent stegen. De institutione le beleggers investeren hun ka pitaal steeds meer over de grens. Dat blijkt uit een onderzoek van De Nedexiandsche Bank. In het tweede kwaxfaal nam het bui- tenlands aandelenbezit van de pensioenfondsen toe met ruim vijftig miljard gulden, een stij ging van 23,2 procent. De tendens van institutionele be leggers om internationaler te opereren zet zich daarmee door. De komst van de eux'o was het startsein voor de verschuiving. De aandelenportefeuilles van pensioenfondsen bestaan mo menteel voor zeventig procent uit buitenlandse aandelen. Aan het begin van dit jaar was dat nog 63 procent. Een andere verklaring ziet De Nederlandsche Bank (DNB) in de toegenomen aandacht voor de beleggingspx-estaties van pensioenfondsen. Verder heeft liet zogenoemde index-beleg gen aan populariteit gewonnen. Pensioenfondsen kopiëren in dat geval exact de samenstel ling van Europese indices. Voor al de middelgrote en kleine fondsen, die niet zijn opgeno men in een index, zijn de dupe. Herstel De beleggingsfondsen boekten het afgelopen kwartaal een fors herstel. Het ingelegde bedrag bereikte met ruim vier miljard gulden het hoogste niveau sinds twee jaar. Ook hier waren vooral de Europese beleggingsfondsen populair. Particuliere beleggers lijken echter ook steeds meer geld op zij te zetten om eventueel te be leggen. De neiging om geld voor langere tijd vast te zetten raakt steeds meer uit de mode. Het geld dat op liquide deposito's wordt gestald gx'oeit snel, ter wijl er juist minder kapitaal op langlopende rekeningen staat. In de maand juli groeiden de li quide deposito's met 11,8 pro cent, ruim 66 miljard gulden. Dit wijst ex-op dat mensen liqui diteit willen hebben om onder meer aandelen te kunnen ko pen. Anderzijds is het ook een indicatie voor een toegenomen consumptiedrift. Ook werd er meer geleend. Vooral de hypotheekkredieten groeien nog steeds sensationeel. In het tweede kwartaal stegen de hypotheken met het recox-d- bedrag van ruim 16,5 miljard gulden tot ruim 372 miljard gul den. GPD Advertentie De Rover 400 heeft hec allemaal. Comfort, techniek, klasse, souplesse en niet te vergeten de absolute uitstraling van een zakenauto. Het prachtige lederen interieur maakt hem als Business Edition helemaal af. Ook ABS, airconditioning, licht metalen velgen en een 77kW/105 pk sterke turbodieselmotor behoren tot de uitrusting van de Rover 420 SDi Business Edition. Completer konden we deze auto echt niet maken. En in het leer op kancoor aankomen zonder dat uw collega's ervan op zullen kijken behoort met deze auto absoluut tot de mogelijkhedent U rijdt in een Rover 420 SDi Business Edition voor fl 46.490,-. door Arjo Klamer Het was een mooie troonrede, die tevredenheid uitstraal de over de periode die achter ons ligt, sprak over de kwaliteit van onze samenleving en was vol goede voornemens. Wat een verschil met de troonre de van vorig jaar. Toen werden we nog gewaarschuwd voor zware tijden. Die ban is reeds lang gebroken. Er lijkt geen vuiltje aan de lucht te zijn. Althans, dat wil het kabinet ons via de Koningin doen geloven. Haar cijfers geven daar goede redenen voor. Het kabinet wil volgendjaar239milj ard gulden uitgeven. Belangrijker is het te weten dat de overheid bijna net zoveel wil innen als het wil uit geven want uit dat voornemen resulteert een laag tekort: onge veer 0,5 procent van het totale binnexxlandse product (bbp). D at is mooiwant dat ziet de Eu ropese Urxie graag. Dat tekort komt weer bij de staatsschuld, maar omdat de to tale productie sneller groeit dan die schuld, loopt de schxxld als percentage van die totale pro ductie terug naar 62,6 procent. Ook dat ziet de Europese Unie graag. Het gaat dus goed met de BV Ne derland. Terwijl de rest van Eu ropa nog steeds kwakkelt, loopt de Nederlandse economie als een trein. Iedere dag komen er nieuwe banen bij en de vraag is nu hoe bedrijven him vacatures kunnen vullen. Toch was er in de reacties op de troonrede veel gemor te horen. De gezondheidssector was onte vreden, de milieubeweging was teleurgesteld, mensen uit het hoger onderwijs wax'en zelfs enigszins ontsteld. E dan was er Hetty Westgard leest de alternatieve toornx-ede voor. de tooimrede, een alternatieve troonrede waaronder ook ik mijn naam heb gezet. Vanwaar al dat geklaag, zal u zich afvragen. Is het dan nooit goed? Het is maar waar je kijkt. Kijk rond in de kapitaalkrachti ge wex-eld van de managers en bestuurders, in de snelle wereld van de jonge, nieuwe onderne mers en caxrièremakers of in de opmerkelijk welvarende wereld van de tweeverdieners, dan klopt het beeld dat de troonx-ede geeft. Dan gaat het ongelooflijk goed met BV Nederland. foto Roger Dohmen/ANP kennis, want kennis is de motor van de huidige economie. De alternatieve troonrede wil duidelijk maken dat we ook an ders naar de huidige situatie kunnen kijken. Die ziet er ge woon veel minder rooskleurig uit vanuit het gezichtspunt van de miljoen Nederlanders die moeite hebben de eindjes aan el kaar te knopen. De werkers zon der een hoge opleiding, alleen staande moeders, gezinnen met éénverdienex- lerax-en en wer kers in de zorgsector Deze groep ziet de voorspoed In die wereld gaat het erom dat Nederland mee gaat in de vaart der volkeren en worden we ge acht ons druk te maken over mondialisering en buitenlandse concurrentie. Ruimte In dat licht zijn de belasting plannen van Vex-meend en Zalm goed te begrijpen. Kapitaal krachtige en ondernemende ty pen hebben de ruimte nodig en daarom wil je ze minder zwaar belasten. Ook is het begrijpelijk dat het kabinet wil investeren in

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 7