m Hulp voor mensen met uitkering [n Dow vond Total zijn reddende engel Het ergst zijn die blokkades Provinciebestuur wil consulent streektaal en stichting erfgoed Werkgevers vragen om vrije levering van industriewater Scholieren in debat voor Europarlement Ictie Hulst en Hontenisse zeeland TOTAL 25 jaar! gefeliciteerd namens: donderdag 23 September 1999 z O I doorErnst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeland krijgt een consulent streektaal. Het dagelijks provinciebestuur stelt Provinciale Staten voor in de loop van volgend jaar iemand aan te trekken die zich bezig kan houden met voorlichting, edu catie en andere culturele activi teiten rond het Zeeuws. De con sulent streektaal moet een plaats krijgen in een toekomsti ge Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De belangstelling voor dialec ten is de laatste jaren toegeno men. De kans is groot dat het Zeeuws volgens het Europees handvest als streektaal wordt erkend. Dat maakt een consu lent noodzakelijk, vindt het provinciebestuur. In de loop van volgend jaar wordt een Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland gevormd door samenvoeging van de Monu- mentenwacht Zeeland, het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland, het Bureau Provinciaal Museumconsulent en de consulent regionale ge schiedbeoefening. Daaraan wordt de nog te benoemen streektaalconsulent toege voegd. Versnippering Gedeputeerde Staten willen de versnippering op het gebied van het cultureel erfgoed tegen gaan. Organisaties die alleen te werk gaan, zijn kwetsbaar, in een groter geheel is de afstem ming beter en het wordt duide lijker wat de verantwoordelijk heid van de provincie is en wat aan het particulier initiatief toebehoort. Daarom denkt de provincie al lang aan een Zeeuws steunpunt voor cultu reel erfgoed. Het dagelijks pro vinciebestuur wil nu dat een stichting op dit gebied, waarin bestaande organisaties plus de streektaalconsulent zijn gefu seerd, uiterlijk in januari 2001 actief is. De stichting moet worden ge huisvest in een Erfgoedhuis Zeeland. Daarvoor heeft de pro vincie het voormalige Hotel De Burg aan de Burg in Middelburg op het oog, waarin nu nog pro vinciale ambtenaren zijn ge huisvest. Dat pand komt begin 2001 vrij. In het Erfgoedhuis zou ook een steunpunt monumentenzorg kunnen worden opgenomen. Het Rijk denkt erover per pro vincie zo'n steunpunt op te rich ten. Particuliere organisaties op het gebied van cultureel erf goed, zoals de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonder zoek, de Bond Heemschut en het Gilde Vrijwillige Molenaars, kunnen eveneens een plek krij gen in het Erfgoedhuis. De kosten voor een Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland schatten GS op ruim 1,8 miljoen gulden per jaar. Nu wordt aan de gezamenlijke organisaties an derhalf miljoen per jaar uitge geven. Het voorstel aan de Sta ten is daarom vanaf volgend jaar 350.000 gulden extra te be steden aan cultureel erfgoed. Daarvan kunnen in 2000 een in terim-directeur voor de stich ting, een consulent streektaal en tijdelijke huisvesting worden bekostigd. Koffie bij de boswachter TERNEUZEN - De bos wachter van de Smits- schorre heeft zondag 26 september René Steijn, medewerker natuur en landschap van de provin cie Zeeland op de koffie. Steijn legt zijn visie over het thema Faunabeheer of Jacht uit. De koffie wordt heet geschonken om 10 uur in restaurant Zomer- lust in Axel. Daarna volgt een wandeling over de Smitsschorre om het be sprokene in de praktijk uit te leggen. Aanmelden moet via Staatsbosbeheer excursietelefoon (0117- 306069). Donateurs van Stichting Het Zeeuwse Landschap mogen op woensdag 29 september om 13.15 mee doen aan de Saeftinghe- excursie. Aanmelden bij het bezoekerscentrum (0114-633110). De deel nemers moeten in een goe de lichamelijke conditie zijn en kinderen onder de 10 jaar mogen niet mee. Parkinsonpatiënt Rob Dellaert zet ervaringen op papier door Donja Odijk TERNEUZEN - „Het leven is op elk mo ment van de dag vallen en opstaan. Hoe typisch het ook is, je ziet mij lopen, zonder problemen, dus duidelijk een on-moment. Ogenblikken die de kijker doet vermoe den dat hier aanstellerij aan de orde is. Is dit een ziekte die bij de psychiatrie hoort? Is Parkinson de basis voor luie mensen?" Rob Dellaert (52) uit Terneuzen zette zijn ervaringen als Parkinsonpatiënt op pa pier. Hij probeert zo de hardnekkige mis verstanden over Parkinson uit de weg te helpen. „Ik was 3 8 j aar en werkte als kapper in een herenkapsalon in Hoek", vertelt Dellaert, „ik stond de hele dag en kreeg last van het rechtergedeelte van mijn rug. Het zal wel psychisch zijn, zei de dokter. Na een paar gesprekken wist hij het ook niet meer. Ik ging naar de neuroloog, die zei dat ik ar beidsongeschikt was. De klachten bleven en ik bezocht het Dijkzigtziekenhuis in Rotterdam. Daar werd Parkinson vastge steld. Ik was zo opgelucht dat de diagnose gesteld was. Mijn vrouw en ik hebben er een feestje van gemaakt en zijn lekker uit eten geweest, eindelijk was die onzeker heid voorbij." De ziekte van Parkinson is een hersenaan- doening die ontstaat door afsterving van de 'zwarte kern' in de hersenstam. Deze maakt de stof dopamine, die mede verant woordelijk is voor de impulsoverdracht tussen zenuwcellen. Als deze stof niet meer wordt aangemaakt, bemoeilijkt dit de beweging van armen en benen, romp en nek. De meest voorkomende verschijnse len zijn beven, stijfheid en traagheid. Een ander gevolg van de ziekte is de enorme vermoeidheid. Dellaert: „Die heeft je zo in de ban dat j e soms ineens in slaap valt. Een van de ergste verschijnselen vind ik de 'blokkade', ineens sta je stil, je kunt niks meer bewegen. Dit overkomt me soms wel tien keer op een dag, mensen staan vaak raar te kijken, ze weten niet wat er aan de hand is." Dagboek Ondanks deze vervelende bijverschijnse len gaat Dellaert zonder problemen de deur uit. „De meeste patiënten zoeken het alleen zijn op, die gaan zitten verpiete ren." Dellaert is echternog bijna dagelijks actief bij de radio- en televisieomroep van verpleeghuis Ter Schorre. Verder doet hij veel werk voor de Parkinson Patiënten Vereniging. Zijn dagboek zal in acht tot tien delen worden gepubliceerd in het ver enigingsblad Papaver. Dellaert is vertegenwoordiger van de ver eniging en bezoekt patiënten bij wie on langs Parkinson geconstateerd is. In deze functie bezoekt hij conferenties in bin nen- en buitenland. Van 15 tot en met 17 oktober is er een Europese Conferentie in Veldhoven. Hier komen jonge Parkinson- patiënten om te praten over de ontwikke lingen op het gebied van behandeling van de ziekte. Er zullen hierbij ook neurolo gen aanwezig zijn. Minister Borst van Volksgezondheid opent de conferentie 16 oktober. Zij opent dan ook een expositie over de ziekte. De tentoonstelling zal drie jaar door het land reizen. Operatie Het is niet mogelijk de ziekte van Parkin son te genezen. Er zijn wel medicijnen die de verschijnselen onderdrukken, maar deze hebben vaak nare bijwerkingen. Naast medicijnen is het ook mogelijk een operatie te ondergaan. Dat gebeurt pas als medicijnen niet meer werken. Dellaert verwacht dat hij in de toekomst steeds va ker een rolstoel zal moeten gebruiken. Rob Dellaert is één van de 43.000 Parkin- sonpatiënten in Nederland. Hij is waar schijnlijk ook een van de actiefste: „Als ik geen Parkinson had, zou ik nooit zoveel kunnen doen." Parkinsonpatiënt Rob Dellaert: „De meeste patiënten zoeken het alleen zijn op, die gaan zitten verpieteren." foto Charles Strijd InorRené Hoonhorst iLOOSTERZANDE - In Hon- jflisse en Hulst hoeft geen uit- jringsgerechtigde meer 'ach- (r de geraniums' te blijven jllcn. De twee Oost-Zeeuws- faarnse gemeenten hebben een eleid op poten gezet, waarmee lensen die om wat voor reden in ook al jaren niet (meer) aan [slag komen uit hun sociale clement worden gehaald. [etSamenwerkingstraject Ac- vering en Praktijkervaring JTAP) moet mensen ertoe isngen weer aan het maat- ihappelijk leven deel te nemen, oor nuttige activiteiten te on tnemen, zelfontplooiing te jmuleren en een 'arbeidsrit- ie' aan te leren, komen mensen it hun sociale isolement en tijgen ze tegelijkertijd weer eer gevoel voor eigenwaarde i zelfrespect. „Stapje voor apje komen deelnemers aan it project weer onder de men- ii. Ze doen dingen die door an- >ren worden gewaardeerd en it geeft ze een 'plusgevoel'. indaar dat wij het begelei- ngsproject Sociale Activering titel STAP PLUS hebben eegegeven", verklaarde pro efleider M. Aerssens woens- ig tijdens de presentatie van rtnieuwe beleid, iilst liep acht jaar terug al «rap met het Project voor In- Dsieve Begeleiding van Lang- irig Werklozen (PIBLW). In- ssen draaien die projecten iielle wieltjes ÏRNEUZEN - Gehandicap- asportvereniging De Snelle leitjes Zeeuws Vlaanderen ert het tienjarig bestaan za- rdag 25 september met een en dag. naf 12.00 uur presenteert de ïb zich in sporthal de Oude art in Terneuzen met onder :er een tienkamp. met veel succes in heel Zeeuws- Vlaanderen. Naast de langdurig werklozen die met veel begelei ding aan een baan kunnen wor den geholpen, blijft echter altijd een (kleine) categorie over die tussen de wal en het schip valt en bijna geen kans heeft op het vinden van een betaalde baan. De gemeenten hebben 'een zorgplicht' om ook die uitke ringsgerechtigden maatschap pelijk zinvolle bezigheden te bieden, zeggen de wethouders F. van Driessche (Plontenisse) en B.Picavet (Hulst). Om aan die verplichting te vol doen is STAP+ opgezet. Het Eu ropees Sociaal Fonds (ESF) steekt de komende twee jaar drie ton in sociale activering van Oost-Zeeuws-Vlamingen. Hulst (tweederde) en Hontenis se (een derde) doen daar samen nog ruim 130 mille bij. Voor dat geld moeten enkele tientallen mensen zich over enige tijd niet langer 'sociaal overbodig' voe len. Dat kan het best worden be werkstelligd door hen iets nut tigs te doen te geven. Vrijwilli gerswerk is daar zeer geschikt voor. Klusjes De werkzaamheden waarbij de langdurig werklozen kunnen worden ingezet, zijn zeer divers, legt projectleider Aerssens uit. Helpen bij verpleeg- en verzor gingshuizen of De Sterre, bood schappen doen voor ouderen en/of gehandicapten, het op knappen en onderhouden van tuinen bijvoorbeeld. De twee gemeenten willen binnenkort een 'klusbus' laten rijden, waar bij de twee vaste krachten ook nog wel hulp van STAP-plus- sers kunnen gebruiken. Aers sens: „De enige voorwaarden waaraan moet worden voldaan, is dat er geen concurrentiever valsing plaatsvindt. Deelne mers aan STAP PLUS mogen dus geen invulling geven aan betaalde banen." DeTotalraffinaderij in het Sloegebied. foto Aero Lin Photo bonden vragen het kabinet de helpende hand toe te steken. De ondernemingsraad doet zelfs een emotioneel beroep op prins Bernhard. Cruciaal Uiteindelijk blijkt Dow Chemi cal de reddende engel. Het che miebedrijf neemt eerst twintig procent van de aandelen over en bezit inmiddels 45 procent. De rest is nog steeds in handen van Total. „De samenwerking met Dow is cruciaal geweest voor ons voortbestaan", zegt Robin. „De problemen die Total eind jaren zeventig had, waren niet zo bijzonder als ze leken. Alle raffinaderijen hadden met de zelfde problemen te kampen. Waar andere werden gesloten, zijn wij opengebleven. Grote in vesteringen konden we hier niet doen, maar dankzij de bijdrage van Dow lukte dat later wel. Het beste voorbeeld is de hydro- cracker die in 1986 in gebruik wordt genomen. Die maakt het mogelijk al naar gelang de vraag van de markt verschillen de producten te maken. Zo is To tal minder afhankelijk van de olieprijs. De cracker is zijn in vestering van achthonderd mil joen gulden meer dan waard. De grens aan de groei is nu wel bereikt, stelt Robin. „Sinds de overname van Petrofina door Total, eind 1998, heeft TotalFi- na ook raffinaderijen in Ant werpen en Duinkerke. Onze grote broer in Antwerpen is drie keer zo groot als wij en Duinker ke is maar twee uur rijden. Wij zullen echt niet groter meer worden. Daar is geen ruimte meer voor," Bovendien maakte TotalFina vorige maand bekend samen te gaan met het Franse Elf Aquit- aine. De weinige gevolgen die dat zal hebben voor de vestiging van Total in Vlissingen-Oost zullen slechts positief zijn, voorspelt hij. Het vergroot de mogelijkheden voor onze werk nemers om van baan te verande ren. En het maakt het voor ons gemakkelijker personeel uit te ruilen met andere vestigingen. „Wat we doen, doen we effici ent", stelt Robin. „We boeren goed. We hebben 350 mensen in dienst en lenen er honderd in van andere bedrijven. Boven dien kopen we 45 procent van wat we nodig hebben in Zee land. Onze impact op zowel de directe als de indirecte werkge legenheid is dus groot. Maar dat betekent niet dat we tevreden en zelfverzekerd achterover kun nen leunen. Je moet goed naar je omgeving en je concurrenten kijken. Het verschil tussen ons en hen is niet groot, maar dreigt wel te groeien. Wij kunnen beter worden, maar grote bedrijven kunnen dat sneller." Milieu Als olieraffinaderij heeft Total voortdurend te maken met het milieu. Wanneer in 1970 bekend wordt dat in het Sloegebied een raffinaderij wordt gebouwd, is dat één van de belangrijkste kri tiekpunten van omwonenden. Een tweede chemiegigant naast Pechiney is te veel van het goe de, vindt men. Total is altijd op de voet gevolgd als het gaat om de uitstoot van schadelijke stoffen. Aan goede wil ontbreekt het niet. Total liep in het verleden vaak voor op wettelijke milieuregels.Toch is het bedrijf enkele keren op de vingers getikt voor overtredin gen. „Het milieu is altijd een di lemma in Zeeland" stelt Robin vast. „Onze emissies gaan nog steeds omlaag, maar tegelijker tijd worden de eisen scherper. Zeeland is zeer attractief om in te wonen en te recreëren. Daar tegenover staat de industrie, die onmisbaar is voor een goede economische basis. Daar moe ten we met zijn allen een goede balans tussen zien te vinden." (Advertentie) Marine Industry feliciteert TOTAL Raffinaderij Nederland NV met haar 25-jarig jubileum!! Postbus 319, 4380 AH Vlissingen tel. 0118-444444 door Maurits Sep VLISSINGEN - Noord-Bra bant moet concurrentie toe staan in de levering van indu striewater aan bedrijven. De Brabants-Zeeuwse Werkge versvereniging (BZW) pleit hiervoor in een brief aan Pro vinciale Staten van Noord-Bra bant. Delta Nutsbedrijven probeert al jaren van het provinciebestuur een vergunning te krijgen om industriewater te leveren aan bedrijven in West-Brabant, maar kreeg die tot op heden niet. Meer marktwerking zal volgens de BZW leiden tot lagere prij zen. Concurrentie noopt water bedrijven namelijk tot het ontwikkelen van nieuwe initia tieven. Dat kan ertoe leiden dat er meer industrie water tegen la gere tarieven verkrijgbaar is. Bovendien is concurrentie goed voor het milieu, merkt de werk geversvereniging op. Omdat in dustriewater wordt gemaakt van oppervlaktewater, zal er minder grondwater nodig zijn. Daar is toch al een groeiend ge brek aan. Delta Nutsbedrijven is met het provinciebestuur van Noord- Brabant in een juridisch ge vecht verwikkeld over de leve ring van industriewater in West-Brabant. Het Zeeuwse nutsbedrijf kreeg daar geen toe stemming voor. De gemeente Bergen op Zoom en de provincie houden Delta buiten de deur om de Waterleidingmaatschappij Noordwest-Brabant te bescher men. Volgens J. P. van Mourik, secre taris milieu van de BZW, heeft een rechter dat standpunt ver worpen. „De provincie moet op nieuw beargumenteren waarom Delta Nutsbedrijven geen indu striewater mag leveren aan West-Brabantse bedrijven." Woordvoerder F. Deij van Delta Nutsbedrijven bevestigt dat. „We wachten nog op het ant woord van de provincie Noord- Brabant." door Harmen van der Werf DEN HAAG - Elf Zeeuwse VWO-scholieren ruiken deze week aan de Europese politiek. Zij hebben zitting genomen in het Europees modelparlement en discussiëren met leeftijdge noten uit alle delen van Neder land 'vol vuur' over Europese vraagstukken. Met als inzet: uitverkoren worden voor het Europese scholierenparlement, dat later bijeenkomt in Straats burg of Brussel. De belangstelling onder leerlin gen van Zeeuwse scholen voor het modelparlement was niet al te groot. Europa staat zeker zo ver weg van het bed van jonge ren als van ouderen. Willem van Bork, leerling VWO 5 van Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middel burg, had ook zo zijn bedenkin gen. Toch meldde hij zich aan. „Voor de grap." „En het is hartstikke leuk", is zijn ervaring na enkele dagen 'volksvertegenwoordiger' te zijn geweest. „En dan heb ik het over het hele politieke spelletje, het schrijven van resoluties, het verdedigen van je standpunten. Je moet behoorlijk goed gebekt zijn." Vrijblijvend is het zeker niet. El ke provincie vertegenwoordigt in het modelparlement een an dere EU-lidstaat. Zeeland is Oostenrijk. „Dan moet je je goed inbeelden wat Oostenrijkers vinden van kwesties als de toe nemende bureaucratie in de Eu ropese Unie", noemt Van Bork een onderwerp dat hij behan delt in zijn commissie. Groningen Het modelparlement vergadert tot het einde van de week in Den Haag. Over enkele weken wordt be kend welke Zeeuwse scholier als Europarlementariër mag doorstoten naar Brussel of Straatsburg. Of hij die hoofd pijijs in de wacht sleept, waagt Van Bork te betwijfelen. Zijn al aanwezige politieke belangstel ling is wel gestimuleerd door de deelname aan het modelparle ment. „Maar ik ga geen politico logie studeren. Ik volg op het VWO een economisch profiel. Ik zoek het in die richting." afjïnaderij in Vlissingen-Oost bestaat 25 jaar orMaurits Sep tfieuw zaad voor Zeeland, luidt de titel van een docu- intaire over de komst van eraffinaderij Total naar het legebied in Vlissingen-Oost. sfilm gaat in mei 1975 in pre- ère, een half jaar nadat prins mhard de vestiging officieel eft geopend. De titel geeft Hoos aan hoe belangrijk de [finaderij voor Zeeland werd acht door overheid en be- ijfsleven. In een kwart eeuw is lal, zij het met horten en sto- i, uitgegroeid tot één van de Iers van de Zeeuwse econo- eland heeft begin jaren ze- ntig dringend een stevige im- lsnodig. Er is de regering veel n gelegen de economisch akkere regio's wat op te pep- n. Total is in die visie precies itde provincie nodig heeft. De Efinaderij zal werk bieden aan eehonderd mensen, it Franse moederbedrijf heeft atiwel een lichte voorkeur or Rotterdam, omdat daar iepen van 200.000 ton de ha ll in kunnen. Vanwege ruim- lebrek aldaar verlegt Total de k naar Amsterdam en Vlis- igen. Maar alleen met een 'bi j - idere rijkssubsidie' zoals lechst en Pechiney die eerder ogen, is het bedrijf bereid zich liet Sloegebied te vestigen. It geld moet de aanleg van opleidingen bekostigen, die dig zijn om olie vanaf een liger in de Westerschelde naar tcomplex te transporteren. In t belang van de Zeeuwse eco- mie en werkgelegenheid ut het kabinet met die tien- lenmiljoenen over de brug. n kwart eeuw later is huidig orzitter J. Robin van de raad 0.bestuur van Total Ra ff ma rt] Nederland slechts ten dele lukkig met de keuze van toen. iben tevreden omdat we hier kwalitatief goed personeel heb ben gevonden. Maar strikt van uit het bedrijf geredeneerd, heeft deze plek een paar handi caps, waardoor onze concurren tiepositie slechter is." Total is de enige olieraffinaderij in Vlissingen-Oost. Dat bete kent dat er geen voordeel is te behalen door samen te werken met andere raffinaderijen. Ro bin: „Denk maar aan de be drijfsbrandweer of aan de ener gievoorziening. Synergie met anderen zou onze positie kun nen verstevigen." Hij bevestigt dat met aluminiumsmelter Pe chiney wordt gestudeerd op de mogelijkheid in het Sloegebied een nieuwe gasgestookte elek triciteitscentrale te laten bou wen door een buitenlands con sortium. „Dat zou een kosten besparing kunnen opleveren." Een tweede handicap van Vlis singen-Oost is het ontbreken van een pijpleidingennet. Robin is daarom wel eens jaloers op concurrenten in Rotterdam. „Pijpleidingen zijn de goed koopste manier om onze pro ducten te transporteren." Ten tijde van de beslissing om in Vlissingen-Oost een raffinade rij te bouwen, werkt de nu 55- jarige Robin bij concurrent BP (British Petrol). Pas in 1992 stapt hij over naar Total. Sinds 1997 is hij de hoogste baas bij de Nederlandse tak van het olie concern. „BP was in Frankrijk aan het inkrimpen, ik zag voor mezelf meer mogelijkheden bij Total, dat groeide." En gegroeid is Total, al ziet het daar de eerste jaren niet naar uit. Nauwelijks vier jaar na de opening lijkt het in september 1978 alweer gedaan met de raf finaderij in Vlissingen. Als on derhandelingen over nauwe samenwerking met een Neder lands chemiebedrijf mislukken, is sluiting niet ondenkbaar, stelt de directie. Lokale, provinciale en landelijke politici en de vak (Advertentie) Petroplus 'etroplus Tankstorage International B.V. kx Euwelaan 25 MA Rotterdam Petroplus Tankstorage Vlissingen B.V. Oosterhavenweg 14 4382 NL Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 69