Eettenten om twee uur dicht Speuren naar hardrijders Soosjeugd wil snel actie van Oostburg Nonnen van Navarone Wachtlijsten voor verwijzing naar bejaardenhuis Plan voor collectief vervoer valt slecht Gemeenten moeten het de minima makkelijker maken Sluis uit kritiek op inbreng werkgevers zeeland Minder nachtelijke overlast Waterschap onder druk om aanleg fietspad donderdag 23 september 1999 door René Hoonhorst HULST - Twee horecagelegen heden in de Grote Bagijnestraat in Hulst moeten van 15 oktober tot 15 november om twee uur 's morgens him deuren sluiten. Met het opleggen van een ver plichte sluitingstijd voor café De Smidse en een shoarmazaak hoopt burgemeester A Kessen een halt toe te roepen aan de overlast die de buurt vooral in de weekeinden ondervindt. De burgemeester vond woens dagavond steun voor zijn 'expe riment' bij de leden van de com missie algemeen bestuurlijke zaken. De gemeente Hulst wil geen sluitingstijd voor alle ho recazaken invoeren, onder meer niet omdat het tegelijk sluiten van alle zaken waarschijnlijk voor meer overlast zorgt. Bo vendien gelden in alle omrin gende gemeenten in Nederland en België ook geen sluitingstij den. Kessen wil een uitzonderingsre gel voor de twee horecazaken in de Grote Bagijnestraat maken, omdat het de enige twee gele genheden in Hulst zijn waar na twee uur nog iets gegeten kan worden. Door de drukte bij de shoarmazaak en de in satéscho tels gespecialiseerde kroeg kun- nenbuurtbewoners in het week einde tot een uur of vijf de slaap niet vatten, betoogde de burge meester. Video Enkele commissieleden vrees den dat door de sluiting van de twee zaken de problemen zich naar elders verplaatsen. Kessen was daar niet zo bang voor om dat er nergens anders uitgebreid gegeten kan worden na tweeën. Het inzetten van videocamera's is in Hulst geen oplossing, om dat, naast problemen in de 'pri vacy sfeer', dè horecazaken teveel verspreid zijn en er geen politiemankracht is om alle op namen te bekijken.De burge meester gaf ruiterlijk toe dat hij geen idee heeft hoe de rechter - 'die ongetwijfeld door de twee exploitanten ingeschakeld zal worden' - over de beperkte slui tingsplicht oordeelt, „Maar we moeten wat proberen en de buurt laten weten dat we naar oplossingen blijven zoeken." Mie commissieleden lieten zich door dat argument overtuigen, ook al omdat er na half novem ber een uitgebreide evaluatie volgt. Moerschanswïjk Kessen benadrukte dat hij de door bewoners gesignaleerde problemen in de wijk Moer- schans 'zeker niet bagatelli seert'. „Ik rijd elke avond dooi de wijk om te kijken wat er gaande is. De aanpak van pro blemen in Moerschans heeft eerste prioriteit. Vernielde openbare eigendommen wor den direct opgeknapt en ver vuilde straten en steegjes schoongemaakt om verpaupe ring geen kans te geven." Poli tiehoofd J. van Opdorp van de basiseenheid Hulst voegde er aan toe dat vier van de elf poli tiemensen die in Hulst zijn gestationeerd als eerste aan dachtsgebied Moerschans heb ben. „Dat betekent niet dat ze elk moment in die wijk worden ingezet, maar als ze elders ge mist kunnen worden patrouille ren ze in Moerschans." De commissieleden waren daar weliswaar blij mee, maar waren toch nog een beetje sceptisch over de voorgestelde maatrege len. Zo vroeg A Hegger (Pro gressief Hulst) zich af of er volgende week woensdag 29 september wel mensen naar de informatieavond durven ko men. „Mensen zijn bang dat de tien j ongeren die voor de proble men zorgen, bij de ingang staan om te kij ken wie er naar binnen gaat enkomen dus niet." door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De Sasse to neelvereniging Siesa voert in oktober en november de thea terkomedie De Nonnen van Navarone op. Het stuk, ge schreven door Anton van Klee, wordt gespeeld in de culturele centra van Sas van Gent en Axel, respectievelijk De Speye en De Halle. De komedie gaat over het wel en wee van de nonnen in het klooster van Navarone, die le ven volgens de regels van de moderne tijd. Ze kleden zich naar eigen inzicht en zijn al leen nog maar te herkennen aan het kruisje op hun revers. Moeder overste, zuster Imel- da, haalt de nonnen over terug te gaan naar de regels van het middeleeuwse kloosterleven en de richtlijnen van Clotildis van Navarone, de stichtster van het klooster. Hoewel ze er in eerste instantie niet veel voor voelen, weet de oudste non, zuster Theresia, hen te overtuigen van de juist heid van het deugdzame leven van vroeger. De vraag is of de nonnen dit zware kloosterle ven volhouden. Annie van Hoecke heeft de re gie in handen. „Toen ik nog heel jong was, regisseerde mijn vader een jongerengroep. De repetities vonden plaats bij ons in de huiskamer in Sint Jansteen. Zodoende werd ik al snel be smet met het toneelvirus, waar ik volgens mij nooit meer van af zal raken." foto Charles Strijd door Arjan van Westen VLISSINGEN - De Regionale Indicatie Organen (RIO) van Walcheren en Zeeuws-Vlaande- ren worstelen met achterstan den. In de Oosterschelderegio en Tholen hebben deze commis sies, waar ouderen langs moeten als ze een beroep op zorg doen, de 'aanloopproblemen' over wonnen. RIO's werden twee jaar geleden opgericht om te beidj ken welke zorg een oudere nodig heeft. Als een oudere zich, op advies van de huisarts, bij een RIO meldt, onderzoeken de medewerkers of hulp van een verzorgingshuis, een verpleeghuis of van de thuiszorg nodig is. Bedoeling was om de administratieve rompslomp van zorginstellin gen te omzeilen. Al gauw bleek dat bij de RIO's wachtlijsten ontstonden. Het Walcherse RIO heeft aan drie deelnemende gemeenten extra geld gevraagd. Directeur J. A Kollaard: „We moeten 7000 indicatiestellingen verrichten, terwijl we maar op 5900 mensen berekend zijn." De wachtlijsten zijn niet opgelost. Momenteel wachten ruim tachtig mensen enkele maanden om doorverwe zen te worden naar een verzorg- of verpleeghuis. Wennen Het Walcherse RIO kampt met een hoog ziekteverzuim. Boven dien moeten instellingen als thuiszorg en het ziekenhuis er aan wennen dat het RIO een deel van hun taak heeft overgeno men. En het kost tij d om het per soneel te laten werken met een nieuw computersysteem. Kollaard is optimistisch. De in dicatiestelling voor de thuis zorg heeft geen achterstand meer, Bovendien spreekt hij over een goede verstandhou ding met de gemeenten. „En die met de zorginstellingen wordt steeds beter." Toch voorziet Kollaard nog pro blemen. Het duurt enige tijd voordat extra personeel gevon den en ingewerkt is. En straks moéten de RIO's ook gehandi capten doorverwijzen. Waar door de werkdruk weer groter wordt. In Zeeuws-Vlaanderen ligt de achterstand gevoeliger. Sinds 1 september is H. Kunne aange steld als interim-manager, Kun ne kan niet zeggen hoe langde wachtlijsten zijn, „Die verande ren toch elke week." Maar dat het langer dan de toegestane zes weken is, staat buiten kijf. De werkdruk is te hoog volgens Kunne. Personeel moet bij de jonge instelling aan elkaarwen- nen. De manager heeft inmid dels aan de bel getrokken. „Volgende week ga ik met het bestuur overleggen. Ik heb er al le vertrouwen in." Dat Kunne namens cle gemeente Terenden voor 16 uur in de week als tijde lijk manager bij het RIO func tioneert, heeft volgens hem niets met de wachtlijsten en spanningen te maken. De nieuwe software heeft vol gens Kunne de achterstand eer der vergroot „Er zitten kinder ziekten in. Dat is een enorme frustratie voor onze medewer kers. Ze zijn vaker hier de pro blemen aan het oplossen, dan dat ze nog bij mensen thuis langs gaan", aldus de manager. SP-kamerlid eist meer geld voor probleemjeugd DEN HAAG - Het aantal behan- delingsplaatsen voor jongeren in justitiële inrichtingen moe! met spoed worden uitgebreid, SP-kamerlid A Kant vindt hel ongehoord dat onder meer vier verzoeken van de Stichting Jeugdzorg Zeeland om pro bleemjongeren te plaatsen zijn verworpen. De kinderrechter vond plaat sing wel dringend noodzakelijk; Volgens Kant had dan ook tol plaatsing overgegaan moeten worden. Plet ministerie van Jus titie besliste echter anders van wege plaatsgebrek. In 200! dreigt het tekort zelfs op te lo pen tot 279 justitiële plaatsen Kant heeft woensdag in kamer vragen staatssecretaris M. Vlie- genthart van Volksgezondheid Welzijn en Sport (VWS) opge roepen extra geld vrij te maken Als dat op korte termijn nie! mogelijk is, moet er volgens he: SP-kamerlid een voorlopig! maatregel worden getroffen on die jongeren toch goed te kun nen helpen. door Lilian Dominicus OOSTBURG - Aanvraagformu lieren voor bijstand moeten een voudiger, ambtenaren moeten vriendelijker omgaan met hun cliënten en jongeren met een uitkering die zelfstandig wo nen, verdienen meer financiële steun. Dat zijn enkele aanbevelingen die het Platform Sociale Zeker heid West Zeeuws-Vlaanderen maandag 2 7 september zal doen aan burgemeester en wethou ders van Oostburg en Sluis- Aardenburg. Tijdens een giste renmiddag gehouden mini-con- ferentie over bestrijding van ar moede en sociale uitsluiting, vulden vertegenwoordigers van- OOSTBURG - De Oostburgse fractie Dorpsbelangen Toe risme (D&T) heeft er bij het al gemeen bestuur van het water schap Zeeuws-Vlaanderen opnieuw op gehamerd zich uit te spreken vóór de aanleg van fietspad Groede-Oostburg. Het schap heeft tot nu toe steeds ge weigerd mee te werken. Volgens D&T gaat het water schap volledig voorbij aan een in december 1998 genomen be sluit, waarin de meerderheid van het algemeen bestuur aan gaf positief te staan tegenover de aanleg van het fietspad. De fractie vindt het ongehoord dat het waterschap voorrang geeft aan het fietspad langs de weg Bakkersdam-Sint Mar- griete en Waterlandkerkje-ro tonde Sint Kruis. D&T vindt dit pure geldverspilling, omdat op dit traject nauwelijks wordt gefietst. „Wij vinden dat de hoogste prioriteit moet worden gegeven aan de routes waar da gelijks woon-werk en school- verkeer langs gaat", schrijft fractievoorzitter L. Baarends. Het college van burgemeester en wethouders heeft er eerder bij de verschillende fracties op aangedrongen nogmaals het schap te wijzen op de noodzaak van het fietspad.. Blijft het wa terschap zich verzetten, dan be steedt de gemeente het gereser veerde geld aan de fietsroute Cadzand-Cadzand Bad. politieke partijen, vakbewegin gen, kerken en belangenorgani saties het actiekoffertje van het Platform met hun wensen. Belangrijke wens is dat de West Zeeuws-Vlaamse gemeenten duidelijkere voorlichting geven over de mogelijkheden die ze so ciaal zwakkeren te bieden heb ben. En terugbetaling van de voorschotten, die aanvragers ontvangen in afwachting van hun uitkering, moet worden verspreid over meerdere termij nen; anders komen mensen in geldproblemen. Daarnaast zouden mensen die al in voor gaande jaren in aanmerking kwamen voor volledige kwijt schelding van gemeentebelas tingen, automatische kwijt schelding moeten krijgen. Schamen Een belangrijk themapunt van de discussie was het feit dat veel minima moeite hebben uit te ko men voor hun armoede. Zescha men zich en durven daarom niet bij de gemeente aan te kloppen voor zaken als huursubsidie of bijzondere bijstand. De dienst doende ambtenaren doen veelal weinig moeite deze mensen ge rust te stellen en ze op hun rech ten te wijzen. Ook weten de mi nima vaak niet welke wegen er te bewandelen zijn door het ambtelijke apparaat en zijn de vragen op de aanvraagformu lieren vaak volkomen ondoor zichtig. „Kun je nagaan wat voor ant woorden die zullen opleveren", sneerde iemand uit de zaal. door Sheila van Doorsselaer en Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg erkent dat de diverse jeugdsozen in de gemeente hard toe zijn aan een nieuwe locatie, maar wil hier niet veel geld aan besteden. Stichting Welzijn West Zeeuws-Vlaanderen luid de woensdagavond in een com missievergadering de noodklok, maar kreeg te verstaan zélf al ternatieven aan te moeten dra gen. Bij een bezoek langs de jeugdso zen in de gemeente, in januari dit jaar, kregen de raadsleden een zwartboek overhandigd met fotomateriaal van situaties bij de jeugdsozen.. Het verzoek was duidelijk: doe er wat aan. Tij dens de commissievergadering herhaalde C. Aernoudts van de stichting dit verzoek, ook al is er in de tussentijd al wat verbeterd aan de vaak schamele onderko mens van desozen. „De toegang tot jeugdsoos Rainbow in Schoondijke is inmiddels ver beterd en ook de kachel en de toiletten zijn vervangen, dat is positief", zei Aernoudts. WD- fractievoorzitter J. Provoost vroeg zich af of deze aanpassin gen wel nut hadden omdat het er daar volgens hem „destructief aan toe ging." Aernoudts zou graag te horen krijgen hoelang Rainbow nog aan het terrein aan de Van der Slikkestraat mag blijven. Volgens wethouder R. Leentf aar is dat afhankel i j k van de plannen met het IPC-terrein, maar het is zeker dat Rainbow daar weg moet. De tieners in Breskens ontberen ook nog steeds een eigen ruimte. Aer noudts suggereerde een vleugel bij te bouwen aan De Uitkomst, maar daarop was het antwoord van Leentf aar prompt 'nee'. Ook de jongeren van jeugdsoos Oxford, in IJzendijke zitten niet optimaal in hun onderkomen in de brandweerkazerne. „De ruimte is heel klein en heel ge sloten", vertelde Aernoudts. Leentfaar beaamde dat volle dig: „Die ruimte is volstrekt on geschikt. Kom maar met een al ternatief." Oostburg Ook de situatie van de j eugdsoos in Oostburg werd besproken. Jeugdsoos 'I' zit sinds dit jaar in de voormalige ZMLK-school aan de Schoolstraat in Oost burg. Een tijdelijke situatie, want de gemeente wil dit pand op termijn slopen om er oude renwoningen neer te zetten. Er wordt gezocht naar een defini tieve oplossing, elders in Oost burg. Aernoudts: „We willen weten hoe het staat met de alter natieve locatie." Volgens Leent faar zal er voor 'I' de laatste jaren niets veranderen, maar omdat de buurtbewoners eerder klaagden over geluidsoverlast moet de stichting wel zoeken naar iets anders. Aernoudts vond nieuwbouw wel een goed plan, maar dat werd door Leentfaar onmiddelijk afge schoten. „Ik ben echt niet van plan vijf of zes ton uit te trek ken." door Conny van Gremberghe AXEL - De werkgroepen en stichtingen voor gehandicap tenbeleid in de Zeeuws-Vlaam se gemeenten willen dat oude ren en gehandicapten een vrije vervoerskeuze houden. Momen teel wordt er in de regio in be- stuurskringen gediscussieerd over het invoeren van één col lectief, vraagafhankelijk ver voerssysteem voor heel Zeeuws- Vlaanderen. Ambtelijk is er in middels overeenstemming over zo'n vervoerssysteem, dat met provinciale en WVG-gelden zou worden opgezet. De gehandicaptenorganisaties in de regio lopen niet warm voor zo'n systeem, dat al enkele jaren in een deel van Zeeuws-Vlaan deren bestaat, maar waarover vrij vaak wordt geklaagd. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt daarentegen nog steeds voor ouderen en gehandicapten een individuele WVG-vervoers- vergoeding toegekend door ge meenten. Die regeling - zo stel len de organisaties in een brandbrief aan alle colleges en raden in Zeeuws-Vlaanderen - wordt door de gebruikers posi tief beoordeeld. De organisaties vinden dat ou deren en gehandicapten ook in de toekomst een vrije vervoers keuze moeten houden. Cliënten moeten naar eigen goeddunken kunnen beschikken over de ver strekte bijdrage voor de beste ding van vervoerskosten. Voort! stellen zij in hun schrijven dai de huidige vervoersbijdrag! voor het gebruik van de (veelal aangepasteeigen auto volledis moet worden gehandhaafd. Iel afschaffen van deze vervoers bijdrage, wat bij invoering vai het collectieve systeem het ge val zal zijn, zou volgens de orga nisaties een grote en onredelijk' beknotting zijn van de vrijheid vervoersmogelijkheden en soci ale contacten van gehandicap ten. „Het mag nooit zo zijn da de aangepaste auto 'gedwon gen' aan de kant komt te staan" schrijven de belangenclubs. Gebruiksvriendelijk Voor mensen die niet beschik ken over een eigen auto bete kent de WVG-vervoersbijdrag: dat zij een bedrag toegekèli krijgen dat zij naar eigen keua kunnen besteden. Een collectie vervoerssysteem kan voor des gemêleerde groep uitkomst bie den, maar dan moet het wel ee systeem zijn dat gebruiksvrien delijk is. De gemeenten hebbe daar tot nu toe geen zekerhede over gegeven. Als de overheden doorgaan me het uitwerken van het collectie vervoer, dan willen de bel® genorganisaties in de regi: daarbij worden betrokken. Di gemeenten worden dan ook ver zocht om overlegmogelijkhede te scheppen. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Scholieren van het Oostburgse Zwincollege die woensdagmiddag met te genwind naar huis peddelden, werden op het fietspad naast de N58 Oostburg-Sluis dooi de politie aan de kant ge maand. Eenmaal afgestapt, ontfermden enkele leden van Veilig Verkeer Nederland zich over hen om ze te vragen of ze weten 'wat hard is'. Met ande rewoorden, hoe lang is de rem weg van een auto als de be stuurder plots moet remmen. Als extraatje mochten de scholieren met een radarpis tool zelf de snelheid van het langsrazende verkeer meten. De automobilisten trapten en passant op de rem toen ze het politiebusje en de WN-ers met him fel oranje pakken in het oog kregen. Spectaculair hoge snelheden werden door de scholieren dan ook niet ge meten. Hoewel op de N58 de maximumsnelheid tachtig is, werd er keurig 70, soms wel 40 gereden. De voorlichtingsac tie Weet jij wat hard is is een initiatief van de projectgroe pen Gericht Verkeers Toezicht. De actie valt precies in de cam pagneperiode De scholen zijn weer begonnen en dat is niet toevallig. Het is namelijk ge bleken dat veel automobilis ten het prima vinden dat hun aandacht wordt gevraagd voor de fietsende schooljeugd, maar zij vinden ook dat de scholieren op hun gedrag mo gen worden aangesproken. Zo werden de scholieren vandaag gewezen op gevaarlijk gedrag Mavo-scholier Freek Matthys mag snelheid van de bus met een laserradar controleren: keurig 80 km per uur. foto Peter Nicolai zoals 'kuddefietsen' en door rood rijden, maar ook kregen zij tips over kleding en verlich ting. De WN-vrïjwilligers voelden de scholieren aan de tand of zij weten hoeveel remweg een au to nodig heeft bij een bepaalde snelheid. „Het komt namelijk vaak voor dat jonge fietsers nog snel even de weg overste ken. Vaak gaat dat geluidei g goed, maar die kinderen reali seren zich niet dat een auto niet zomaar stilstaat", zegt M. Hemelsoet van WN, Als aan de scholieren gevraagd wordt hoeveel meter de remweg is van een auto is die 80 rijdt, antwoorden de meeste lekker veilig. „Honderd meter! Vier honderd meter! Drie kilome ter!" Het enige echte juiste antwoord is 52,4 meter bij een droog, en 64,8 meter bij een nat wegdek. Freek Matthys (14) uit Mavo 3 van het Zwin College was een van de scholieren die zelf het radarpistool mocht uitprobe ren. De bus waarop het radar pistool wordt gericht, lijkt vlak voorbij Draaibrug nog veel te hard te rijden, maar vlak bij de radarpost rijdt de chauffeur netjes 80. In het voorbijgaan zwaait hij nog even. Freek mag, als hij een po laroidfoto van zichzelf in actie heeft gekregen, samen met zijn groepje weer naar huis trap pen. door Joost Bosman TERNEUZEN - De gemeente Sluis-Aardenburg is ontstemd over het feit dat ook de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging en de Kamer van Koop handel zijn betrokken bij de eerste verkennende gesprekken over de bestuurlijke knelpunten in Zeeuws-Vlaanderen. Die werden dinsdag en woens dag gevoerd tussen de zeven ge meenten en de provincie, en or ganisatieadviesbureau De Beuk.,Maar dat ook de BZW en de Kamer van Koophandel mee praten, is ons niet meegedeeld. Wij zijn daar zeer verbaasd over", zegt burgemeester C. van Liere van Sluis-Aardenburg. Op basis van onder meer de in formatie die De Beuk vaza melt, beslist de Stuurgros Krachtige Gemeenten of er i oktober rondetafelgesprekke komen over de wenselijkheli van het samenvoegen van meenten in Zeeuws-Vlaande ren. Sluis-Aardenburg heeft f bij De Beuk op aangedronge voor de eventuele vervolggd sprekken hoofdzakelijk 'sleu telfiguren' in Zeeuws-Vlaande ren uit te nodigen. „Het is tod raar dat de vertegenwoordigd van de BZW een Belgische oü dernemer is", zegt Van Liere. Ook wil Sluis-Aardenburg inè volgende besprekingen paso nen aan tafel hebben die een go meentelijke herindeling ze! hebben meegemaakt. Van Lie" noemt daarbij Schouwen-Dd veland als voorbeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 66