Kinderboerderij krijgt subsidie PZC Kr* Braamfeest gaat op internationale toer Ondernemingsraad steunt reorganisatie ziekenhuizen Eindelijk zicht op gezamenlijk pand voor hulpdiensten -i li Theater Nieuwe Kerk nog ver weg Wachtlijsten voor verwijzing naar bejaardenhuis zeeland ;26 Nog vier ton aan sponsorgelden nodig voor nieuw hoofdgebouw WÊÊ Paviljoens sluiten niet gelijktijdig Wmm donderdag 23 september 1999 door Willem van Dam ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur van Schouwen- Duiveland is bereid een subsidie van 70.000 gulden te verstrek ken voor de nieuwbouw van kinderboerderij De Punt in Zie- rikzee. Daarmee is de realise ring van de nieuwbouwplannen een stapje dichterbij gekomen. De totale financiering is echter nog niet rond. De nieuwbouw vergt een inves tering van ongeveer 500.000 gulden. Geprobeerd wordt het ontbrekende geld via sponso ring bijeen te krijgen. Bij het dagverblijf Brugzicht, dat sinds enkele jaren de kinderboerderij De Punt beheert, bestaat goede hoop dat dit lukt. Gebreken Het hoofdgebouw van de kin derboerderij aan de Schelde- straat is al geruime tijd drin gend aan vervanging toe. Het SP-kamerlid eist meer geld voor probleemjeugd DEN HAAG - Het aantal behan delingsplaatsen voor jongeren in justitiële inrichtingen moet met spoed worden uitgebreid. SP-kamerlid A Kant vindt het ongehoord dat onder meer vier verzoeken van de Stichting Jeugdzorg Zeeland om pro bleemjongeren te plaatsen zijn verworpen. De kinderrechter vond plaat sing wel dringend noodzakelijk. Volgens Kant had dan ook tot plaatsing overgegaan moeten worden. Het ministerie van Jus titie besliste echter anders van wege plaatsgebrek. In 2002 dreigt het tekort zelfs nog op te lopen tot 279 justitiële plaat sen. Kant heeft woensdag in kamer vragen staatssecretaris M. Vlie- genthart van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) opge roepen extra geld vrij te maken. Als dat op korte termijn niet mogelijk is, moet er volgens het SP-kamerlid een voorlopige maatregel worden getroffen om die jongeren toch goed te kun nen helpen. gebouw vertoont tal van gebre ken; het is niet geschikt voor de ontvangst van groepen, het dak lekt en de toiletten voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. Ook het stallencomplex is ver ouderd. Dagbesteding De Punt bestaat ruim tien jaar en werd destijds door enkele particulieren opgezet. Onge veer vijf jaar geleden werd de boerderij overgenomen door het dagcentrum Brugzicht voor verstandelijk gehandicapten. Sindsdien vervult De Punt een belangrijke rol bij de dagbeste ding voor de clienten van Brug zicht. Eind vorig jaar concludeerde de leiding van het dagcentrum dat het hoofdgebouw van De Punt hoognodig vervangen dient te worden. Aanvankelijk werd gedacht dat daarvoor een bedrag van onge veer 300.000 gulden nodig was. Om een (deel van) dat geld bij een te brengen werden allerhan de inzamelingsacties gehouden. Die acties hebben tot dusver on geveer 20.000 gulden opge bracht. Inmiddels is duidelijk gewor den, dat de nieuwbouw aanmer kelijk meer kost dan aanvanke lijk werd verondersteld: 500.000 gulden. Met de toege zegde gemeentelijke subsidie én de opbrengsten van de inzame lingsacties is daarvan ongeveer 90.000 gulden binnen. Er gaapt derhalve nog een gat van ruim 4 ton. Kaasmakerij Desonsdanks gaat Winfried van Westen, begeleider van de kin derboerderij ervan uit dat de fi nanciering via sponsoring ('er zit aardig wat in de pen') rond komt. Volgens Van Westen ont staat daarover binnen twee of driemaanden duidelijkheid. In dien het benodigde geld gevon den wordt, zal eind dit jaar of begin volgend jaar met de nieuwbouw worden begon nen. Het toekomstige hoofdgebouw- wordt geheel in stijl van de boerderij opgetrokken en wordt gecombineerd met de bouw van nieuwe stallen. Ook voorzien de plannen in onder meer een edu catieve ruimte en een kaasma kerij. ÉÉ1 WmRm -vi\. Naast een nieuw hoofdgebouw zijn er ook plannen voor een educatieve ruimte en een kaasmakerij in kinderboerderij De Punt. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow NIEUWERKERK - Het Braamfeest op de openbare basisschool Duiveland in Nieu- werkerk gaat internationaal. Thema van het traditionele festijn dat vrijdag 24 sep tember wordt gevierd is 'landen'. Dat thema krijgt gestalte met een spelletjes ochtend en een modeshow. De leerlingen van alle groepen nemen aan het feest deel en ouders en belangstellen den zijn de gehele schooldag van harte welkom. Vanaf 's ochtends half negen worden er spelletjes gespeeld, zoals het Franse jeux de boules, een Zwitserse Al- penjump, een Belgische grottentocht, een internationaal vissersspel, bierpullen omgooien op Duitse wijze, een Australi sche skippyballenrace en het Hollandse twee emmertjes water halen. De winnaars van dit landen-spelletjescircuit krijgen de Braamtrofee uitgereikt. De modeshow wordt vanaf 13.30 uur ge houden en biedt een smeltkroes aan cultu ren en kledingstijlen. Het optreden van de jeugdige mannequins en dressmen wordt omlijst met passende muziek en deskun dig commentaar. Legaat Het Braamfeest is een specifiek festijn voor de openbare basisschool in Nieuwer- kerk. Het geld voor de viering komt uit de rente van een legaat van Maximiliaan Braam. Hij werd in 1850 in Nieuwerkerk geboren. Als jongen al droomde hij ervan om schoolmeester te worden. Tot zijn vijf entwintigste jaar echter werkte hij in de landbouw, maar toen had hij er toch in eens genoeg van. Max Braam gooide zijn schrepeltje tussen de suikerbieten en zei: 'Dae komme 'k nooit mi'. Hij reisde naar Amerika, studeerde er zijn verdere leven langga f er tot hoge leeftij d les en verdien de veel geld. Met een legaat van ruim zes duizend dollar bedacht hij bij zijn dood de school in zijn geboortedorp. De levens loop van Maximiliaan Braam staat be schreven in een boekje dat vorig jaar werd samengesteld door Frans Beekman en Ar nold Schiettekatte ter gelegenheid van het 65e Braamfeest bij o.b.s. Duiveland in Nieuwerkerk. door Marcel Modde Z1ERIKZEE - De onderne mingsraad van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen on derschrijft 'in grote lijnen' het reorganisatieplan van de Raad van Bestuur. Wel meent de OR dat eerst heel zorgvuldig moet worden nagegaan of de voorge nomen centralisatie van de in terne geneeskunde in Goes echt haalbaar is. In dat onderzoek moet worden meegenomen wel ke categorie patiënten mogelijk toch in Zierikzee kunnen blij ven worden opgevangen, ver klaarde woordvoerster W. Schipper woensdag. De ondernemingsraad van de ziekenhuizen in Goes en Zierik zee bracht gisteren haar advies uit aan de Raad van Bestuur. Volgens Schipper wijkt het standpunt niet veel af van de in steek die het bestuur heeft geko zen voor de herschikking van functies over beide locaties. „We hebben aanleiding gezien voor slechts een paar kantteke ningen. Daarbij gaat het met name om de beschouwende en transmurale zorg." In die eerste vakgroep valt onder meer de cardiologie en de interne ge neeskunde. De OR is het met het bestuur eens dat 'op termijn' omwille van de kwaliteit niet valt te ont komen aan concentratie van de cardiologie in Goes. Wat de in terne geneeskunde betreft, is het personeelsorgaan daar nog niet direct helemaal van over tuigd. Ze zien nog een mogelijk heid tot behoud van een beperkt deel in Zierikzee en willen graag onderzocht zien of dat inder daad haalbaar is. Daarmee wijkt de OR duidelijk af van het standpunt van de Medische Staf Vereniging (MSV), die ook de af deling interne volledig in Goes wil onderbrengen. Brief Hoe de kanttekening aangaan de de transmurale zorg (de zorg die grotendeels buiten het zie kenhuis wordt verleend) luidt, wilde Schipper gisteren niet zeggen. „In een brief aan de Raad van Bestuur wordt alles duidelijk omschreven en gemo tiveerd. Ik heb niet de behoefte dat via de krant naar buiten te brengen." Volgens Schipper is het voor de OR niet vanzelfspre kend dat personeelsleden, na het opheffen van hun functie in Zierikzee, rekening moet hou den met een min of meer ge. dwongen overplaatsing. „Die keuze moet je aan de mensen zelf laten." Rapportage Ziekenhuisbestuurder J. Broer tjes was gisteren niet bereik baar voor een reactie op het ad vies van de OR. Zijn assistente C. de Jong liet weten dat alle ad viezen (onder meer ook die van de MSV en de klankbordgroep) worden gebundeld. Die rappor tage wordt volgende week voorzien van een notitie van Broertjes, besproken in het ma nagementteam. In deze verga dering zijn alle geledingen binnen het ziekenhuis vertegen woordigd. De verwachting is dat dan in ieder geval wordt be sloten tot uitbreiding van het aantal operatie-uren (binnen kantoortijden) in Zierikzee. Daarbij gaat het om ingrepen zonder groot risico, waartoeook patiënten uit Goes kunnen wor den doorverwezen naar de an dere kant van de Zeelandbrug, De overige maatregelen worden de komende jaren gefaseerd doorgevoerd. Herien Wieringa zingt in Renesse RENESSE - Zangeres Herien Wieringa geeft zaterdagavond 2 oktober een concert in de Jaco- buskerk in Renesse. Het is het laatste concert in een serie van vier zomerconcerten in de ker ken van Renesse en Noordwelle, Dit vierde concert, met het the ma Dansante, staat geheel in het teken van de diverse dansen in de muziek, zoals de Allemande, Gavotte, Sarabande, Gigue, Po lonaise en de Bolero. Op het programma staan liede ren van onder anderen Bach, Pergolesi, Gluck, Britton, Ravel en Bernstein. De uitvoerenden zijn: Herien Wieringa (mezzo-sporaan), Piet Wethoeve (orgel), Dik de Ko ning (gitaar) en de danseressen Suzanne Verhage en Katjah van Minde. Het concert begint om 20.00 uur. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gezamen lijke huisvesting van de regio politie, de ambulancedienst en de regionale en stadsgewestelij ke brandweer is in zicht. Voor 1 oktober is duidelijk of het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zijn handtekening zet onder het financieringsvoorstel. „De voorbereidende besprekingen zijn zodanig geweest dat afron ding binnenkort plaatsvindt", zegt woordvoerder J. van Mou- rick van de regiopolitie Zee land. De regionale brandweer wilde niet langer wachten. VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat niet in op het verzoek van buurgemeente Vee- re om de sluitingstijden van de strandpaviljoens te vervroegen van twee naar elf uur 's nachts. Burgemeester A van Dok-van Weele beklemtoont geen aanlei ding te zien om uit het oogpunt van openbare orde de sluitings tijd van de Vlissingse strandpa viljoens af te laten wijken van de overige Vlissingse horeca. De Veerse gemeenteraad nam met een krappe meerderheid in het voorjaar van 1998 de Veror dening sluitingstijden horeca aan.Daarrn kon ook een brand brief van het Bureau voor Toe risme Zeeland geen verandering aanbrengen.Gevolg was dat de sluitingstijd van de strandpa viljoens werd vervroegd tot 23.00 uur. Veere vindt dat er door de afwij kende sluitingstijden van de pa viljoens op de stranden van Walcheren knelpunten ont staan. Het dagelijks bestuur stelt dat strandbedrij ven in Vee- re zich achtergesteld voelen. Daarbij zouden groepen jonge ren, wel of niet baldadig, na 23.00 uur richting Vlissingen trekken voor een bezoek aan die strandpaviljoens. De argumenten kunnen de Vlis singse burgemeester niet over tuigen. Van Dok reageert dat zij geen aanleiding ziet om de wij ziging van de sluitingstijden in Vlissingen te bevorderen. De vier partners in het Veilig heidshuis Stromenpoort tussen Vlissingen en Middelburg pra ten al vier jaar over een geza menlijk onderdak. Aanvanke lijk wilde de politie Zeeland de voorbereidingen voor nieuw- bouwzelf terhandnemen. Later nam een extern bureau die werkzaamheden over. De groot ste hobbel bleek het geld. Daar over beslist Den Haag. Rente In juli dreigde de regionale brandweer uit het Veiligheids huis te stappen. De brandweer heeft het geld voor de nieuw bouw al geleend en moet daar over nu al rente betalen. Die kosten zijn inmiddels opgelo pen tot 1,3 miljoen gulden. Het bestuur van de regionale brand weer stuurde een brandbrief naar de andere partners in het huisvestingsproject, waarin het bestuur aandrong op duidelijk heid. Van Mourick bevestigt dat het ministerie bezig is met de afron ding van het contract en dat 'een dezer weken' groen licht uit Den Haag wordt verwacht. „Het ziet er allemaal goed uit, maar je bent pas rond als je rond bent." Dat de financiële goedkeuring zo lang op zich laat wachten, heeft te maken met de CAO-pe- rikelen waarbij door het minis terie een rekenfout je van enkele miljoenen is gemaakt. Sinds dien worden alle plannen minu tieus doorberekend. Spanning De regionale brandweer rea geert bij monde van M. Mat- thijsse, sectorhoofd bestuursza ken en bedrijfsvoering, verheugd op de recente ontwik kelingen. „We zitten echt in spanning te wachten. In augus tus hebben we gezegd dat we snel duidelijkheid wilden heb ben. Het antwoord daarop mocht best enige uitloop heb ben, maar we moeten wel weten waar we aan toe zijn. We kunnen niet blijven zitten waar we nu zitten." De regionale brandweer heeft de partners in het huisvestings project laten weten dat zij de nieuwe uitterster datum op 1 oktober heeft gesteld. Rond die tijd vindt namelijk ook een be stuursvergadering plaats. Mat- thijsse: „Er gloort nu eindelijk licht aan het einde van de tun nel." i r Door een verbinding te maken tussen Dikke Toren en Nieuwe Kerk ontstaan er mogelijkheden voor culturele activiteiten op deze lo catie. foto Janne Wolterbeek Provincie wil wel meebetalen, maar onder harde voorwaarden door Ali Pankow ZIERIKZEE - De provincie Zeeland houdt de gemeenten Schouwen-Duiveland, Goes, Middelburg, Vlissingen en Terneuzen enkele worsten voor om samenwerking op het gebied van theaterprogram mering af te dwingen. Gede puteerde Staten zijn bereid de komende vier jaar acht ton bij te dragen in bouw en renovatie van de theateraccommodaties in deze gemeenten, maar aan dat douceurtje kleven wel voorwaarden. Zo zullen de verbouwings plannen moeten voldoen aan landelijke technische normen en dienen de plannen getoetst te worden door de Rijks schouwburg Commissie. Ver der moeten de gemeenten ook het zogeheten gesubsidieerd podiumaanbod in him thea terprogrammering opnemen. Om voor geld van de provincie in aanmerking te komen, moe ten de vijf gemeenten zich ook uitspreken voor nauwe sa menwerking op het gebied van programmering en publiciteit. Volgens provinciaal ambte naar voor cultuurbeleid J. A J. A van Aspert de pro vincie is er lang over nage dacht hoe gs nu daadwerkelijk vorm kunnen geven aan de fel begeerde samenwerking tus sen de Zeeuwse theaters. In het rapport 'Bouwstenen en plan kenkoorts' van het raadge vend bureau voor de kunsten STOA werd daar ruim twee jaar geleden al op aangedron gen. In de tussentijd echter brokkelde de samenwerking tussen de schouwburgen in de provincie steeds verder af. Gelederen In een poging de gelederen in de toekomst weer gesloten te krijgen, stellen GS nu voor toch maar met geld over de brug te komen voor (ver)bouw van theateraccommodaties, terwijl die kosten voorheen volledig voor rekening van ge meenten kwamen. De provincie sluit met dit voorstel aan op het voornemen van het ministerie van OC&W, dat ook bereid is de komende jaren geld beschikbaar te stel len voor bouw en renovatie van de theaters in deze vijf Zeeuwse gemeenten. De voor stellen en voorwaarden komen dinsdag 26 oktober aan de or de in het Provinciaal Podium Overleg (POP) tussen provin cie en gemeenten. Cultuurambtenaar B. Stuit van de gemeente Schouwen- Duiveland betwijfelt of het ge meentebestuur voor de bouw van een theater in de Nieuwe Kerk in Zierikzee van deze ex tra financiële mogelijkheden gebruik kan maken, gezien de voorwaarden die eraan gekop peld zijn. Een podium voor popmuziek en theater in dit monumentale kerkgebouw lijkt nog ver weg. Geld van de provincie voor onderzoek en ontwikkeling van de plannen zou welkom zijn volgens Stuit, maar voor toezeggingen over podiumaanbod en samenwer king met andere gemeenten lijkt het nu nog veel te vroeg. Het gemeentebestuur heeft wel de adviezen van de klank bordgroep voor het podiumbe- leid overgenomen en onder zoekt de mogelijkheden van een theateraccommodatie in de Nieuwe Kerk. Zo bracht het college van burgemeester en wethouders al een oriëntatie- bezoek aan theater De Maagd in Bergen op Zoom, dat ook in een voormalig kerkgebouw huist. De bouw daarvan kostte tien jaar geleden al 12,5 mil joengulden. De Rijksgebouwdienst heeft een onderzoek laten uitvoeren naar mogelijkheden voor een intensiever gebruik van de Sint Lievensmonstertoren. Woordvoerder H. K. A Frieling van onderzoeksbu reau De Witte Raaf in Apel doorn ziet mogelijkheden om de toren in verbinding te bren gen met de Nieuwe Kerk. Hij brengt daar de Rijksgebou wendienst dit najaar rapport over uit. Cultuurambtenaar Stuit sluit niet uit dat in de toekomst het gehele plein rondom kerk en toren voor culturele manisfes- taties wordt ingericht. door Arjan van Westen VLISSINGEN - De Regionale Indicatie Organen (RIO) van Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren worstelen met achterstan den. In de Oosterschelderegio en Tholen hebben deze commis sies, waar ouderen langs moeten als ze een beroep op zorg doen, de 'aanloopproblemen' over wonnen. RIO's werden twee jaar geleden opgericht om te bekijken welke zorg een oudere nodig heeft. Als een oudere zich, op advies van de huisarts, bij een RIO meldt, onderzoeken de medewerkers of hulp van een verzorgingshuis, een verpleeghuis of van de thuiszorg nodig is. Bedoeling was om de administratieve rompslomp van zorginstellin gen te omzeilen. Al gauw bleek dat bij de RIO's wachtlijsten ontstonden. Het Walcherse RIO heeft aan drie deelnemende gemeenten extra geld gevraagd. Directeur J. A Kollaard: „Wemoeten 7000 indicatiestellingen verrichten, terwijl we maar op 5900 mensen berekend zijn." De wachtlijsten zijn niet opgelost. Momenteel wachten ruim tachtig mensen enkele maanden om doorverwe zen te worden haar een verzorg- of verpleeghuis. Het Walcherse RIO kampt met een hoog ziekteverzuim. Boven dien moeten instellingen als thuiszorg en het ziekenhuis er aan wennen dat het RIO een deel van hun taak heeft overgeno men .Enhetkosttijdomhetp er- soneel te laten werken met een nieuw computersysteem. Kollaard is optimistisch. De in dicatiestelling voor de thuis zorg heeft geen achterstand meer. De verwachting is dat de nieuwe software straks voor deel oplevert. Bovendien spreekt hij over een goede ver standhouding met de gemeen ten. „En die met de zorginstel lingen wordt steeds beter." Werkdruk Toch voorziet Kollaard nog pro blemen. Het duurt enige tijd voordat extra personeel gevon den en ingewerkt is. „Het be roep van indicatiesteller be staat eigenlijk niet." En straks moeten de RIO's ook gehandi capten doorverwijzen. Waar door de werkdruk weer groter wordt. In Zeeuws-Vlaanderen ligt de achterstand gevoeliger. Sinds 1 september is H. Kunne aange steld als interim-manager. Kun ne kan niet zeggen hoe lang de wachtlijstenzijn. „Die verande ren toch elke week." Maar dat: het langer dan de toegestane zes' weken is, staat buiten kijf. De werkdruk is te hoog volgens Kunne. Personeel moet bij de jonge instelling aan elkaar wen nen. De manager heeft inmid dels aan de bel getrokken. „Volgende week ga ik met het bestuur overleggen. Ik heb er al le vertrouwen in." Dat Kunne namens de gemeente Terenden voor 16 uur in de week als tijde lijk manager bij het RIO func tioneert, heeft volgens hem niets met de wachtlijsten en spanningen te maken. De nieuwe software heeft vol gens Kunne de achterstand eer der vergroot „Er zitten kinder ziekten in. Dat is een enorme frustratie voor onze medewer-' kers. Ze zijn vaker hier de pro blemen aan het oplossen, dan dat ze nog bij mensen thuis langs gaan", aldus de manager Op Tholen en bij het RIO in Goes zijn nagenoeg geen problemen met wachtlijsten meer. „We hebben het geluk gehad dat we hier als voorloper van het RIO- een zorgloket hadden", ver klaart A Pinxteren, directeur van het Thoolse RIO. De huizen, thuiszorg en gemeente waren daardoor al gewend samen te1 werken. Omdat Tholen een van de eerste regio's was waar hel nieuwe computersysteem is in gevoerd, is de onbekendheid, van het personeel ermee volgens Pinxteren zo goed als verdwe- Celstraf voor jonge inbreker MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woensdag een 19-jarige Vlissinger veroor deeld tot acht maanden gevan genisstraf voor verschillende diefstallen. Naast de celstraf moet hij in totaal tweeduizend gulden vergoeding betalen. De aan drugs verslaafde man werd in juni betrapt toen hij wilde inbreken in een pand in Middelburg. Toen bleek dat hij nog andere diefstallen had ver richt. Zo had hij een auto gesto len in Middelburg. Ook had hij in Vlissingen een mobiele tele foon afhandig ontvreemd en een kluis gestolen uit het Sport- fondsenbad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 56