Jzc Belastingen verhoogd in 2000 Stilte in het Dijkwater Meer werk in constructiebedrijf Museumhaven geeft aandelen uit Raadsleden morrend akkoord zeeland Dief krijgt tien maanden cel Binnenvaartschip loopt vast Waterlek in straat 's-Gravenpolder Ruim 4700 weggebruikers bekeurd Bibliotheek week later open burgemeester wil snel ;xtern onderzoek naar )rganisatie gemeente Kledingbeurs in Goes-Zuid Dansspektakel lets op Bach door Claudia Sondervan ZEERIKZEE - Een nieuwe fa briek voor serieproductie van pijpen en platen zorgt in de ko mende jaren voor zestig tot tachtig nieuwe arbeidsplaat sen bij G. C. De Jong Con struction BV in Zierikzee. Met de investering is zes miljoen gulden gemoeid, vertelt direc teur C. de Jong. De bouw van de nieuwe hal aan de Deltastraat in Zierik zee moet medio 2000 gereed zijn. Het bedrijf zoekt naar mensen op MTS- en HTS-ni- veau. „Dit vergt een andere bedrijfsorganisatie met hoger opgeleid personeel," zegt De Jong. De nieuwe, sterk geauto matiseerde productie moet in fasen naar een drieploegen dienst groeien. Het bedrijf, waar nu 35 men sen werken, maakt construc ties uit een speciale staalcom- posiet, Fedur, waarbij zeer hard, slijtvast staal metallisch is verbonden met een taaie laag die de belastbaarheid van een constructie waarborgt. Belangrijk aspect van Fedur is volgens De Jong de goede meetbaarheid van waarden 'van constructies. „Dat maakt de veiligheid en kwaliteit van een constructie goed contro leerbaar en scheelt veel in on derhoud." Baggerindustrie De composiet is door het be drijf ontwikkeld in samenwer king met Voest-Alpine Stahl te Linz, Oostenrijk, waar het halffabrikaat wordt gemaakt. In Zierikzee wordt dat verder verwerkt voor de eindgebrui ker. Tot nu toe werkte het be drijf enkel in stuksproductie, waarbij de baggerindustrie een grote afnemer is. Fedur is toegepast in 's werelds groot ste baggerschep W. DF airway en Queen of the Netherlands van Boskalis. Daarnaast pro duceert G. C. De Jong Con struction voor de mijnbouw, grintwinning, cementindu- strie en industrieën als Hoog ovens. Het bedrijf handelt we reldwijd, slechts vijf tot tien procent van de afzet blijft in Nederland. G. C. de Jong begon het bedrijf als vertegenwoordiger in tech nische producten van buiten landse producenten. Dertien jaar geleden nam C. de Jong met zijn broer het bedrijf over van zijn vader. Tien jaar gele den richtten zij het productie bedrijf op in Zierikzee. Het technisch handelshuis De Jong Trading BV is in 1998 verplaatst naar Moerdijk, dichter bij de afnemers. „We kozen Zierikzee omdat grond hier goedkoop is en de arbeidsmotivatie hier toen ho ger lag dan in de Randstad. Ons enige probleem hier is de verbinding met Rotterdam", duidt De Jong. Hij heeft bij ge meente, provincie en Rijkswa terstaat de wens neergelegd het wegtransport te verruilen voor watertransport. Een ei gen loswal buiten de sluis zou transport met duwbakken mo gelijk maken zonder tussen komst van vrachtwagens. Een dagend probleem is het vinden van voldoende, ge schoold personeel. Vooral technisch personeel is schaars. G. C. De Jong Construction wil een deel van de benodigde mensen uit de eigen bedrijfs- school halen. Daartoe zijn contacten gelegd met de LTS in Goes en Zierikzee, waar het bestaan van de bedrijfsschool onbekend was, merkte plant manager E. Aggenbach. „Hier in het bedrijf werken de leer lingen gewoon mee." hor Nils ten Brinke üERIKZEE - De meerderheid jn de leden van de raadscom- tissie Algemene en Interne Za- (n(AIZ) stemt in met de verho og van alle gemeentelijke tlastingen voor het jaar 2000. <rder dan de verhoging voor Bt jaar willen de Schouwse po- itieke fracties niet gaan, bleek ijdens de AIZ-vergadering die ïoensdagavond plaatsvond in gemeentehuis van Zierik- if. Voordat de voorjaarsnota ,jor de periode 2000-2003 rordt vastgesteld, verlangen de artijen een grondige discussie ver de toekomst en de kosten an de sociale voorzieningen op diouwen-Duiveland. fethouder D. van der Wekken PvdA) legde woensdagavond e tweede versie van de voor- sarsnota voor, een meerjaren- egroting voor de periode 2000- 003. In juli wees de gemeente- jad het eerste plan nog af, we- ais de omstreden verhoging andertien procent op de onroe- mde zaakbelasting. Een stij- ing van tien procent willen de seeste commissieleden wel ac hteren, zij het dan met grote soeite, zo bleek gisteren tijdens ^commissievergadering AIZ. lorgelijk De feiten zijn zoals ze zijn", achtte G. van den Ouden- wart (WD), doelend op de argelijke financiële situatie an de gemeente. Alleen de jmmissieleden C. Flikweert iGP/GPV) en H. De Vries Jroen Links) wezen de belas- ngvoorstellen af. Flikweert cht een stijging van vijf pro- ant van de onroerende zaakbe- sting het maximum. Het uit- angspunt van Van der Wekken ai niet verder te tornen aan de iciale voorzieningen op het ei- ind, wilde hij niet onderschrij- an. „Als ik moet kiezen voor elastingverhogingen of aan- isting van de sociale voorzie ningen, dan kies ik voor het laatste." Een uitzondering be treft de verhoging van de toeris tenbelasting. Die kan, wat Flik weert betreft, best met vijftien procent stijgen zoals aanvanke lijk was geraamd. De Vries betreurde het dat de verhoging van de onroerende zaakbelasting en de toeristen belasting beiden met drie pro cent is teruggeschroefd. „Het zijn juist deze twee belastingen die effect hebben op de grote in komensverschillen." Zij vreest dat de verhoging van vijftien procent van de overige gemeen telijke belastingen 'juist de mensen treft die het hoofd am per boven water kunnen hou den'. Bezuinigingen De overige fracties stemden morrend in met de nota, maar alleen voor het jaar 2000. Vol gens R. Geluk (D66) is het pro bleem van de nota dat er alleen maar is gekeken naar de inkom stenkant. „Er moet maar eens een inhoudelijke heroverwe ging plaatsvinden van de socia le voorzieningen die de gemeen te in stand houdt", stelde ze met instemming van de overige le den. Maar volgens de wethou der is dat in dit stadium onver antwoord. „We kunnen nu niet van alles gaan roepen over be zuinigingen op dorpshuizen of voetbalvelden. Pas als er een zorgvuldige toekomstvisie heb ben ontwikkeld kunnen we de discussie over ombuigingen aan. Van de Wekken deed dan ook een dringend beroep op de com missieraadsleden om de gehele voorjaarsnota, en niet alleen de begroting voor het jaar 2000, tij dens de raadsvergadering van 30 september goed te keuren. „Als dat niet gebeurt, is de kans groot dat de gemeente onder, preventief toezicht van de pro vincie komt te staan, en dat is uitermate hinderlijk", voor spelde de wethouder. donderdag 23 september 1999 s MIDDELBURG - Een 45-jarige Rotterdammer moet tien maanden de cel voor het stelen van portemonnees in een Mid delburgs zorgcentrum. Ook moet hij het gestolen bedrag, 400 gulden, aan de slachtof fers teruggeven. Dat heeft de rechtbank in Middelburg woensdag gevonnist. De man had in het Middelburgs zorg centrum twee keer geld weggenomen, waarbij hij de laatste keer werd betrapt. Een poging in een Krabbendijks verzor gingshuis leverde niets op. De man pleegde diefstallen om zijn drugsverslaving te bekostigen. De officier van justitie had an derhalf jaar cel geëist, gezien het ellenlange strafblad van de verdachte. STAVENISSE - Op de Oosterschelde, ter hoogte van Stave- nisse, kwam woensdagavond het Nederlandse binnenvaart schip Vayal vast te zitten. Het schip kwam met 2300 ton cokes uit België en liep om half acht (enkele uren voor laag water) aan de grond. Sleepboot Zephyrus van Nultraschip in Ter- neuzen trok het schip vlot, waarna het op eigen kracht weer verder kon varen. 's-GRAVENPOLDER - Een scheur in een plastic waterleiding heeft woensdag een flink deel van de Populierenstraat in 's- Gravenpolder onder water gezet. Het water zorgde voor een flinke overlast en rommel in onder meer de tuinen. Een duide lijke aanleiding voor de breuk was er niet, omdat er geen werkzaamheden in de buurt waren. Als gevolg van de lekkage kwamen de bewoners van de straat zonder water te zitten. Nadat de breuk gerepareerd was heeft de gemeente de straat schoongespoten. Tegen het eind van de middag konden de bewoners weer over water uit de waterlei ding beschikken. VLISSINGEN - Bij intensieve controles op de Zeeuwse we gen zijn de afgelopen week ruim 4700 weggebruikers be keurd. De controles werden van maandag 13 september tot en met zondag 19 september gehouden in het kader van het verkeers- handhavingsproject Zeeland. De meeste bekeuringen werden uitgeschreven op de routes Goes-Grevelingendam en Vrou- wenpolder-Schouwen-Duiveland. Daar werden 1600 be stuurders betrapt op een snelheidsovertreding. Op Walcheren werden 881 hardrijders beboet, op Tholen 846, in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 881 en in West-Zeeuws-Vlaan deren 155. De overige overtredingen bestonden uit: het niet dragen van een autogordel (154 op Tholen en 66 in Oost- Zeeuws-Vlaanderen) en rijden door rood licht (136 keer op Tholen)Op Walcheren werden bovendien zes bestuurders be boet voor rijden onder invloed. Twee motor/bromfietsrijders kregen op Tholen een bekeuring voor het niet dragen van een helm. VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek/mediatheek 't Spui aan de Spuistraat opent een week later dan gepland haar deuren. De officiële opening gebeurt op maandag 4 oktober om 13.00 uur. Belangrijkste reden voor de vertraging is dat de afronding van het netwerk op zich laat wachten.Als dat sys teem niet werkt, dan kunnen we géén boeken uitlenen. Daar om hebben we de openingsdatum verzet. Maar wel met pijn in ons hart", zegt directeur C. A Hamann van de bibliotheek. Ook moet nog een laatste hand worden gelegd aan de balus trade en heeft de algemene afwerking meer tijd nodig dan voorzien. Manager E. Aggenbach wil de arbeidsplaatsen bij de nieuwe fabriek in Zierikzee voor een deel invullen met mensen uit de eigen be drijfsschool. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het is voor al de ongelooflijke stilte op dat kleine stukje van natuurge bied het Dijkwater bij Sirjans- land, dat Philomène op 't Hof zo aantrekt. Ze komt er alleen af en toe in het weekend. „Om de batterijen weer op te la den", zoals ze zelf zegt. Haar favoriete plekje in het land schap grenst aan een stukje bouwland van haar echtge noot waarop aardappelen worden geteeld. „Het ligt onderaan de dijk aan een onverhard landweggetje en een plas waar vrijwel nie mand komt. Het is er absoluut stil. Er is daar vroeger zee ge weest en je vindt er nog steeds schelpen op het land. Daarom is het er zo mooi, zo bijzonder." Philomène Op 't Hof is coördi nator bij Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland dat ge vestigd is in het Asielzoekers centrum Burgh-Haamstede. Ze werkt er ruim veertig uur per week, waarvan de helft be taald en de helft als vrijwillig ster. Vaste kern Het is intensief werk en ze is nauw betrokken bij de zorgen en onzekerheden waarmee vluchtelingen te maken krij gen. De hulpverlening is er in de loop der jaren niet eenvou diger op geworden. Sommige vrijwilligers haken na verloop van tijd weer af. De vaste kern houdt stand. Volgens Op 't Hof is het van belang af en toe eni ge afstand te nemen van het werk. Vandaar ook haar be hoefte geestelijk bij te tanken op dat unieke plekje Dijkwa ter in Sirjansland. Shakespeare Ze houdt ook van literatuur. Shakespeare is één van haar favorieten. Enkele jaren gele den had ze nog tijd om speci fieke Shakespeare-cursussen voor de Zeeuwse Volksuniver siteit te geven. Dat komt er nu niet meer van. Ze leest hooguit nog eens wat sonnetten op haar lievelingsplekje. Tijdens een mooie zomer zet ten de Op 't Hofs er ook wei eens een tentje neer om te over nachten. De feestjes voor de verjaardagen van dochter Li- zat 13) en zoon John (5) worden ook meestal in het Dijkwater gevierd. Philomène Op 't Hof is Ierse. Zij woont al zeventien jaar op Schouwen-Duiveland. In Ier land woonde ze in een dorpje op veertig kilometer afstand van de zee. „Mijn droom was altijd om direct aan de zee te wonen. Die droom is dus uitge komen." Het Ierse landschap verschilt veel van het Duive- landse. „Hier ligt de zee altijd achter een dijk. maar verder is het land veel vlakker dan in het heuvelachtige Ierland." Met enige regelmaat gaat ze voor korte tijd terug naar haar geboorteland. Het landschap daar mist ze niet. „Nee, land schap kun j e tenslotte in j e bin nenste meenemen." Agenda: Excursie bijen onder leiding van Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. Vertrek 11.00 uur bij het bezoekerscentrum van het Verdronken land van Saeftinge in Emmadorp. typ In de Week van het Land schap (20 tot en met 25 septemberlaat de PZC een aantal Zeeuwen ver tellen over hun favoriete stukje landschap. Van daag deel 4, met de Schouwse coördinator Vluchtelingenwerk Phi lomène op 't Hof. oor Nils ten Brinke IERIKZEE - Een extern on- (rzoeksbureau moet op zeer »rte termijn onderzoeken wat 'precies aan schort binnen de ganisatie van de gemeente ckouwen-Duiveland. Dit ver- laarde burgemeester J. Assel- :rgs woensdagavond tijdens 'commissievergadering Alge- ene en Interne Zaken in het ierikzeese gemeentehuis. Het iderzoek zal zich vooral rich- nop de personeelsomvang en :t organisatiemodel van de ge- eente. ffeeëneenhalf jaar na de ge- )orte van de gemeente Schou- en-Duiveland is er nog steeds ;en sprake van een 'slagvaar- ig bestuur, een acceptabel ni- ;au van dienstverlening en een sultaat gerichte bedrijfsvoe- ng', constateerde burgemees- r J. Asselbergs tijdens de com- ïssievergadering. Hij acht het jd dat er een groot organisatie- ïderzoek komt, dat door een REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl W.J. van Dam (chef) P. Kleemans M. Modde A.M.L. Pankow N.ten Brinke P.B. Godrie (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl extern bureau moet worden ver richt. Het liefst al in november dit jaar, zodat er begin 2000 al concrete uitkomsten en aanbe velingen voor verbeteringen zijn te verwachten. Signaleren De directe aanleiding voor het onderzoek is de begroting van 1998. Een nadere analyse van deze jaarrekening toonde in au gustus aan dat de gemeente nauwelijks in staat is om grote financiële mee- en tegenvallers tijdig te kunnen signaleren. Een extern bureau moet nu gaan on derzoeken of de problemen door het gekozen organisatiemodel van de gemeente onstaan en of de personeelsomvang niet be perkt kan worden. De Schouwse gemeenteraadsleden hebben al vaker om een dergelijk onder zoek gevraagd, maar nu neemt het college zelf het initiatief. „En er is haast bij geboden", stelde Asselbergs. Het Schouwse college van B&W wil deze week nog een voorstel klaarhebben waarin de precieze bedoeling en de tijdsplanning van het onderzoek wordt vast gelegd. Het onderzoek kan als uitkomst hebben dat het secto renmodel wordt afgeschaft en dit heeft grote consequenties voor het personeel. Om die rede nen worden de medewerkers van de gemeente deze week nog over het op handen zijnde on derzoek ingelicht. De Onderne mingsraad zal om advies wor den gevraagd. Voorafgaand aan de raadsvergadering van 30 september is er om half zes een extra vergadering van de com missie Algemene en Interne Za ken gepland in theater Mondra- gon te Zierikzee. Tijdens die vergadering komt ook aan de orde welk adivesbureau de klus moet gaan uitvoeren. GOES - De werkroep Bijzonde re Activiteiten houdt dinsdag 28 en woensdag 29 sepember een kinderkledingbeurs in buurt huis De Pit in Goes-Zuid. Tijdens deze beurs is er ook ge legenheid voor in- en verkoop van speelgoed. De inname van kleding en speelgoed gebeurt dinsdagmiddag tussen 13.00 en 14.30 uur. Woensdag worden de producten op hetzelfde tijdstip verkocht. door Nilsten Brinke ZIERIKZEE - Wethouder C. W. Veerhoek wil de uitvoering van het Zierikzeese museumhaven project deels financieren via de uitgifte van aandelen. Het gaat om een aandelenpakket ter waarde van 136.000 gulden, dat door een actieve inzet van de Schouwse ondernemersbran ches aan de man moet worden gebracht. De Federatie Onder nemersverenigingen Schou wen-Duiveland is enthousiast over het voorstel. „Het plan ver dient een snelle uitwerking", zegt FOS-voorzitter D. Meul- blok. Haast is inderdaad geboden. „Het is vijf voor twaalf", vindt wethouder Veerhoek. Gedepu teerde Staten (GS) verlangen voor 1 oktober duidelijkheid van de gemeente Schouwen- Duiveland over de financiering van de toekomstige toeristische attractie om en nabij de Oude Haven in Zierikzee. Komt die duidelijkheid er niet, dan zoe ken GS naar een andere beste ding voor het door de Europese Unie beschikbare gestelde be drag van twee ton. Veerhoek doet dan ook een be roep op ondernemend Schou wen-Duiveland om op korte ter mijn 136.000 gulden bijeen te krijgen. „Het is de bedoeling dat er aandelen worden uitgegeven ter waarde van honderd, twee honderd of vijfhonderd gulden. Iedereen kan die aandelen ko pen. Wie een aandeel in de museum haven koopt, zal er niet rijk van worden.,Er zal geen rente of di vidend over die aandelen wor den verstrekt. Het belangrijkste is de stimulerende werking die er van uit gaat. Het is een verge lijkbare constructie die met de bouw van het oude VW-kan- toor in Renesse is toegepast. Na verloop van tijd worden de aan delen uitgeloot en krijgen de mensen, als ze dat willen, hun geld terug." Passief FOS-voorzitter D. Meulblok juicht het initiatief toe. „Men sen kunnen mede-eigenaar worden van de club, dat is leu ker dan passief een donatie te geven." Wel vindt Meulblok dat er nu heel snel een uitgewerkt plan op tafel moet komen om de aande- lenverkoop te starten. De kos ten voor het inrichten van een museale scheepswerf en het op zetten van een expositie rond de bruine vloot bedragen in totaal 2,4 miljoen gulden. Door de in het vooruitzicht gestelde subsi dies van de Europese Unie, de provincie en de stichting Renes se ligt er al een budget van 1,7 miljoen gulden op tafel. Voor de ontbrekende zeven ton is Veerhoek nog in onderhande ling met drie geldschieters bui ten Zeeland. „Voor half oktober is er uitsluitsel of zij over de streep zijn getrokken." Volgens de wethouder zit er een klein beetje rek in de deadline die GS de gemeente heeft gesteld. „Maar half oktober is de uiter ste termijn." (Advertentie) door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soin Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 --£ri vA>' Naam: Philomène Op 't Hof, coördinator Vluchtelingenwerk. Favoriete plek: het Dijkwater in Sirjansland. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 55