Gestichtstuin is echte Van Gogh PZC Filmfestival start met ongelukkige liefdes Hepar Sulphuris tegen ontstekingen O varia donderdag 23 september 1999 Modern onderzoek maakt eind aan twijfel rond schilderij homeopathie Heer Bommel en de Wisselschat puzzel het weer recept Kip met paprika's en rijst door Pieter van Lierop Het Nederlands Film Festi val is gisteravond van start gegaan met de wereldpremière van Unter Den Palmen, geregis seerd door Miriam Kruishoop. De organisatie kan met deze keuze onmogelijk het idee heb ben gehad de hotemetoten en andere genodigden het funda ment te verschaffen voor een so lide feeststemming. Het was doorbijten geblazen. Als deze of gene toch nog kans zag de Jaarbeurs te verlaten in een wolk van vrolijkheid, dan is dat volledig te danken geweest aan de royaal uitgeschonken drank na afloop. Het Utrechtse programma telt maar liefst tien speelfilms die hun roulement nog moeten aan vangen. Als daarvan Unter Den Palmen een van de beste moet zijn, dan slaat je de schrik in de benen. Heeft men wellicht de dynamiek willen belonen waar mee een 28-jarig talent bezig is zich een eigen weg te banen in het Europese filmlandschap? Of wilde men aangeven welke rich ting het op moet met de vader landse cinema in de volgende eeuw? Hoofdrolspeler Udo Kier is suc cesvol in duistere zaken en draagt bij in het onderhoud van halfbroer Helmut Berger en diens vriendin Sheri Hagen, maar op dusdanig schrale wijze dat aanvullende fondsen moe ten worden verworven door het uitschudden van verdwaalde automobilisten. Eén zo'n over val levert een foto op van een ge blondeerde Thorn Hoffman en prompt raakt Berger van slag. Hij weet Hoffman te vinden en er bloeit iets op tussen die twee, tot misnoegen van Hagen. Er komt moord en doodslag van in een verhaal dat niet veel meer te ventilerenheeft dan dat ontwor telde moderne mensen 'loners' zijn die elkaar manipuleren. Unter Den Palmen heeft als 'in ternationale Nederlandse kunstfilm van de toekomst' een opmerkelijke tegenvoeter in het door Frans Weisz geregisseerde Vrouw van het Noorden als 'in ternationale Nederlandse kunstfilm van het verleden'. Ook in deze film raakt iemand ver van huis amoureus door de bliksem getroffen. Aan de basis ligt een roman van Couperus die beschrijft hoe de stijve weduwe van een Nederlandse archeo loog zich in Italië verliest in een hartstochtelijke maar kansloze relatie met een dubieuze leger arts. Johanna Ter Steege speelt heel dapper de tragische hoofd rol. Maar de clichématigheid van dit hopeloos gedateerde melodrama breekt gruwelijk op. Het enige niet voorspelbare is dat Johanna uiteindelijk naar Het Noorden terugkeert. Dat was dan ook niet zo door Coupe rus verzonnen en betreft een laf fe concessie aan een publiek dat niet tegen troosteloze finales kan. GPD door Frangoise Ledeboer Wetenschappelijk onder zoek naar Van Goghs schilderij 'De tuin van de inrichting Saint Paul' heeft uit gewezen dat de versie uit de col lectie van het Van Gogh Muse um geen vervalsing is. Volgens conservator Louis van Tilborgh bestonden er twijfels, vooral door de gedetailleerde lijnvoe- ring op het werk. Die spoort niet met het geliefkoosde beeld dat velen nog steeds van de spon taan werkende kunstenaar koesteren: „Maar dat valt Van Gogh natuurlijk niet kwalijk te nemen." Aanleiding voor het onderzoek was de aanstaande tentoonstel ling over de collectie van dokter Gachet. Onder de titel 'Van Cé- zanne tot Van Gogh' exposeert het Amsterdamse museum van af morgen een groot aantal Van Goghs uit de verzameling van de arts Gachet. Die stond de kun stenaar in de laatste zeventig dagen van zijn leven in Auvers- sur-Oise terzijde. Daarnaast zijn er de komende maanden twaalf olieverfschil derijen van Cézanne en werken van Guillaumin, Pissarro, Mo net, Renoir en Sisley te zien. Dankzij een bruikleen van Mu seum Folkwang uit Essen kan op de tentoonstelling een verge lijking worden gemaakt met de eerste versie die Van Gogh van de gestichtstuin maakte. Het werk uit Essen dateert uit okto ber/november 1889, het schil derij van het Van Gogh Museum maakte de kunstenaar een maand later. Het verschil tussen de beide varianten ligt met na me in de 'beredeneerder' pen seelstreek op het werk dat Ga- chets zoon Paul in 1954 aan de Vincent van Gogh Stichting schonk. Volgens Van Tilborgh is door Jacques van Dam Hepar Sulphuris (in het ver volg Hepar) wordt gemaakt uit de middelste laag van de oes terschelp. Samen met Sulphur (zwavel) wordt dit in een vuur verhit. Daarna wordt het zo ont stane poeder sterk afgekoeld en verder bewerkt tot een homeo pathisch medicijn. Het wordt al meer dan 150 jaar toegepast bij een scala van klachten. De lichamelijke klachten staan meestal voorop en ze lokken een bepaald mentaal/emotioneel beeld uit. Het karakteristiekste symptoom is ontsteking met et tervorming. Deze ontsteking kan acuut, chronisch, eenmalig of steeds weer terugkerend zijn. Typerend is de kouwelijkheid. De patiënt kruipt diep weg on der de dekens (bij acute aandoe ningen) of trekt veel kleren aan- als hij naar buiten gaat. Daarbij zweet de patiënt overmatig. Dit geeft geen enkele verlichting, en de patiënt blijft het koud heb ben. Het kan bijvoorbeeld gaan om een vrouw met veel 'opvliegers' tijdens de overgang, gepaard gaande met enorme transpira tie. terwijl ze het toch heel koud heeft. Het zweet kan erg stin ken, meestal naar oude kaas. Ook andere uitscheidingen kunnen stinken naar oude kaas (oorloop, neusloop, stoelgang, de adem. en de wonden). Wat verder opvalt is de overge voeligheid van de patiënt voor alle invloeden; kou, pijn, aanra ken, geuren en tocht. De patiënt is snel geïrriteerd en kan door een kleinigheid heel boos wor den. Soms is hij zich dit bewust, maar kan hij er niets aan doen. Vooral voor pijn is hij overge voelig. De minste pijn is onver draaglijk en de patiënt kan gewelddadig worden of flauw- (Advertentie) Retour vluchten rafrtïiSÜ München 289F Lissabon gS 289r Genève S3 349r Toronto EE3 549" Vancouver 649r; méde pcijun zijn p p„ waarin de koningen reeds n verwekt, op basis van een retour vlucht, exd de door de luchtvaanmaai- I? schappijen en overheden opgelegde lucht- havenbelastingen en klaariegkosten. Prijzen gelden alleen Indien 2 pers. samen reizen. Bel nü: W. DreizenDêREKT 0900-0622 07 dagen per week geopend I nUal j van 08.00 - 22.00 uur OF CA HAM (OF BIL) ÜN VAN ONll D-RltllH VAKA.NTIFWINKELS (ZII VOOR TILHUMMIRS SBS TFXT PAC. SOI OFCOUDLHCIDS) dat verschil ijnakkelijk te ver klaren: „We weten uit brieven dat Van Gogh zichzelf te haastig vond schilderen en dat hij bij voorbeeld ook van 'De Maaier' een betere variant met een gra- fischer lijnvoering probeerde te maken." Hij vermoedt dat de twijfels over de authenticiteit vooral zijn gebaseerd op de zichtbaar mindere kwaliteit van de ge- vallen. Hoe zieker hij is hoe meer hij zal huilen. Vooral hui len in combinatie met hoesten is een duidelijke indicatie om Hepar voor te schrijven. Voor elke vorm van chronische ettering of abcesvorming zou Hepar het aangewezen medicijn kunnen zijn, mits de patiënt kouweüjk is en overgevoelig voor pijn. Die wordt omschre ven alsof er splinters in het li chaam zitten. Het kan een abces zijn in het gezicht, de gehoor gang, op het tandvlees, in de long, dé prostaat enzovoort. Ook voor acne kan Hepar het passende medicijn zijn. De acne gaat gepaard met ontstekingen en kleine abcessen die etter pro duceren. De kwaal is heel ge voelig. -Ook aangezichtspijn is soms te behandelen met Hepar. Typisch is dat vooral 's nachts het ge zicht heel heet en pijnlijk is. Toch vermindert de pijn door warme applicaties. De armen en benen van de patiënt zijn heel koud. Bij chronische sinusitis die gepaard gaat met hoofdpijn en vermindert door warmte en verergert door koude en tocht, kan Hepar helpen. Bij astma en bronchitis is er sprake van etterige expectora- tie; het ophoesten van etterige fluimen die naar oude kaas kun nen stinken. Ook dit gaat vaak samen met overvloedige trans piratie en kouwelijkheid. Bij een chronische prostaatontste king met ettervorming kan Hepar soelaas bieden. Een acute keelontsteking met een scherp, stekende pijn (vooral tijdens slikken) die kan uitstralen naar het oor, kan met Hepar behan deld worden, mits de klachten verergeren door kou en vermin deren door hete dranken. Jacques van Dam is klassiek homeo- paat te Oostkapelle. Op een middag in de late zomer stond Tom Poes voor zijn huisje en keek bezorgd naar de verzakte muur en de gescheurde balken. Het was duidelijk, dat het pandje bouwvallig begon te worden, maar opknappen kost geld. Tom Poes had echter nooit veel belangstelling voor geld gehad en dat wreekt zich vroeg of laat. Daar stond hij nu- .Maar gelukkig leefde hij in een welvaartsstaat, waarin niemand zo maar kan verkommeren en daar naderde dan ook reeds de ambte naar eerste klasse Dorknoper met een tas vol papieren. „Goedemid dag", sprak deze. „Ik moet eens met u spreken, meneer Poes. U ont trekt u aan de Sociale Voorzieningen, u betaalt geen premies voor uw AOW, u vult uw belastingpapieren niet in, u leeft van de hand in de tand en u hokt in een krot. Dat gaat zo niet." „Nee", zei Tom Poes bedrukt. „Maar wat moet ik eraan doen? Het 1 S W P I O E R T 2 K R O P A A Z G 3 IJ B L N O T E D 4 K W E A N R K E 5 N S L T I O E R 6 S O N P A A T K 7 Z P A O L N E S 8 D I R E O O M T 9 B R L A O O N D 10 G D R O A V A I 11 S T E O R O M E 12 B I A N R O D K 13 B P R L I IJ E M 14 S V T O E M P N Streep op elke regel de letters weg, die sa men het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende letters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. I.Laddertrede;2. deel v.e. jas; 3. rood le vensvocht; 4. zuivel product; 5. mannelijk dier; 6. guit; 7. huis dier; 8. voorstelling in de slaap; 9. voedings middel; 10. wending; II. waterdamp; 12. bouwstijl; 13. els; 14. vuistslag. Oplossing woensdag: studie b-h-i-a-i apart-r-1 n-s-extra kapel-e-n --e--blad bolero o-e--n kennis Zeeland: Gevarieerd stichtstuin uit de Van Gogh-col- lectie. De kruistocht tegen 'valse' Van Goghs wordt sinds enige jaren aangevoerd door de Fransman Benoit Landais. Maar al na de schenking van 1954 heersten er zoveel twijfels over 'De tuin' dat Van Goghs neef, ingenieur Wil lem Vincent, het werk zelfs nooit heeft willen ophangen. Doek Dankzij geavanceerde weten schappelijke methoden kon echter met zekerheid worden vastgesteld dat Van Gogh ook de tweede versie wel degelijk zelf heeft geschilderd. Bij de presen tatie van de resultaten wees res taurator Ella Hendriks gisteren onder meer op het soort doek waarop Van Gogh de gestichts tuin schilderde. „We hebben 35 doeken uit dezelfde periode on derzocht. Daaruit bleek dat Van Gogh voor 32 schilderijen het zelfde type als voor 'De tuin' ge bruikte." Bovendien waren grondige vergelijkende analy ses van de verfpigmenten en ge detailleerde, uitvergrote foto's van de penseelstreek op het doek beschikbaar. „Op een van de bomen ontdekten we maar liefst elf lagen verf over elkaar heen en net als de 'zigzaggende' streken was dat typerend voor Van Goghs werkwijze. Een ver valser moet wel van heel goede huize komen om dat na te boot sen", stelt Hendriks vast. GPD De expositie 'Van Cézanne tot Van Gogh, De collectie Dokter Gachet' in het Van Gogh Museum (Paulus Potterstraat 7, Amsterdamduurt tot en met 5 december. De openings tijden zijn dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur Toonder Studio's Door: Jordi Bloem De komende dagen blijft het beeld gevarieerd: perioden met zon en een aantal buien wisselen elkaar af. Juist onze regio krijgt de meeste buien te verduren. Een lagedrukgebied met het centrum bij Ier land stuurt allerlei buienstoringen naar de lage landen en hoge- drukgebieden liggen te ver weg om enige invloed te krijgen. On danks het begin van de astronomische herfst vandaag, blijft de temperatuur het goed doen. Pas dit weekeinde lijkt het een tikkel tje koeler te worden, maar volgens de weercomputers is dit van korte duur. Vandaag dus enkele buien, mogelijk met onweer, vooral aan de kust. Tussen de buien door laat de zon zich gere geld zien en stijgt de temperatuur tot 20 graden. Als we bedenken dat het in deze fase van september 18 graden hoort te worden, is er geen reden tot klagen. De wind is zuidwestelijk en matig, aan de Scheldemondingen en op zee soms vrij krachtig, 5 Beaufort. Vanavond en vannacht blijft het landinwaarts meest droog, ter wijl een brede kuststrook nog steeds gevoelig is voor een enkele bui. Morgen en zaterdag lijken sterk op el kaar: perioden met zon en een paar (lichte) buien wis selen elkaar af met een hoogste temperatuur van 21 graden. De zuidwestenwind is tamelijk sterk en bereikt van tijd tot tijd kracht 5. Zon dag neemt de wind gas te rug, maar ligt het kwik een stukje lager met 19 graden. Maandag moet de tempera tuur nog een graad inleve ren en passeert er waar schijnlijk een venijnig lage drukgebied met flink wat buien en veel en donkere wolken. komende n Vooruitzichten vrijdag zaterdag zondag maandag weer éÊL max. 21 20° 19° 18° min. 15° 14° 13° 12° wind ZW 5 ZW 5 ZW 3 W 3 Zon donderdag onder 19.42 op 7.34 O vrijdag Maan donderdag onder 19.35 vrijdag op 5.46 Nautisch bericht De zuidzuidwestenwind bereikt kracht 3 a 4. Het zicht zal goed zijn. De kustwatertemperatuur schommelt omstreeks 19 graden. Een enkele bui kan gepaard gaan met onweer. Waterstanden DONDERDAG Hoog water Laag water 23 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur c Vlissingen 01.31 200 13.48 202 07.40 154 20.06 18 Terneuzen 01.50 224 14.08 227 08.02 164 20.36 19 Bath 02.42 262 15.06 265 09.00 192 21.30 21 Roompot Buiten 01.30 153 13.50 150 07.35 111 20.10 13 Z'zee/Colijnsplaat 02.55 155 15.10 150 08.55 11621.20 14 Stellendam Buiten 01.37 149 13.55 140 07.34 060 19.55 05 Wemeldinge 03.00 175 15.15 170 09.00 130 21.25 15 Krammersl. West 03.00 165 15.20 159 08.55 124 21.15 14 VRIJDAG Hoog water Laag water 24 SEPTEMBER uur cm uur cm uur cm uur en Vlissingen 02.06 230 14.25 227 08.15 168 20.46 ia Terneuzen 02.26 255 14.42 253 08.46 178 21.11 20 Bath 03.22 298 15.42 294 09.47 207 22.15 23. Roompot Buiten 02.05 175 14.25 168 08.15 118 20.40 14 Z'zee/Colijnsplaat 03.40 171 16.00 162 09.35 119 22.00 141 Stellendam Buiten 02.13 172 14.31 162 08.09 065 20.25 09 Wemeldinge 03.45 193 16.00 186 09.40 134 22.00 16 Krammersl. West 04.00 181 16.15 169 09.40 129 22.00 15 beviel me best, tot nu toe."„Jaja", hernam de beambte schamper. „De krekel en de mier. Dansen en zingen zolang de zon schijnt - en klagen als de nood aan de man komt. Laat u inschrijven, zoals ieder weldenkend burger; laat u op de lijst voor woningzoekenden plaat sen en meldt u aan voor overbruggingssteun. Wij zijn niet on welwil lend."„Maar ik wil hier blijven wonen!" riep Tom Poes uit. „Dit is een prettig huis - en het is van mij!" „Een prettig huis", herhaalde de ambtenaar somber. Hij legde een beschuldigende wijsvinger op de verzakte muur, zodat deze gedeeltelijk instortte en de bewoner plotseling voor een bouwval stond. „Een prettig huis", zei de heer Dorknoper. „Ja, ja. Dit pand is hiermede onbewoonbaar verklaard, meneer Poes. Wendt u tot de aangewezen instanties, raad ik u. Goe demiddag." L lagedrukgebied H HogsdrukgeCied Samengesteld front O A lichte sneeuw -* matige sneeuw ■fc** zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen ~7 7^ hagS Europa: Extreme eraf Hans Belterman Niet iedereen zal verheugd opspringen bij het zien en lezen van een re cept waarin verse paprika's worden verwerkt. Paprika's kunnen maag- bezwaren oproepen en dat is niet prettig. Om dat te voorkomen is het ver standig om de paprika's tevoren te ontvellen. Halveer daartoe de paprika's en leg ze met de bolle kanten naar bovengekeerd op een bakplaat. Plaats de bakplaat onder een hete ovengrill en wacht tot de paprika's vrijwel overal zwart zijn geblakerd. Verpak de hete paprika's in aluminiumfolie en laat ze enigszins afkoelen. Trek daarna de vellen van de paprika's af en snijd het vruchtvlees in de gewenste formaten. Voor 2 personen: 125 - 150 gram droogkokende (Basmati)rijst; zout; 200 gram borstfilets van kip; witte peper uit de molen; 1 grote of 2 kleinere rode paprika('s); 2 1/2 eetl. (zonnebloem)olie; 1 kleine ui, gesnipperd; 1 teentje knoflook, ragfijn gehakt; 1 theel. Japanse sojasaus (Kikkoman); 1 eeti. fijn gesneden (Chinese) bieslook of stone leeks. Kook de rijst volgens aanwijzingen op de verpakking in water waaraan wat zout is toegevoegd droog en gaar. Laat de rijst op een zeef volkomen koud worden. Maak het kippevlees droog met keukenpapier. Snijd het in smalle reepjes. Strooi er wat zout en peper over. Neem de steelaanzetten van de paprika's weg. Halveer ze en verwijder de kernen, zaad en zaadlijsten. Snijd het vruchtvlees in zeer smalle reepjes. Verhit de wok en laat de olie er even door walsen. Voeg de ui toe en laat deze 2 minuten, onder voortdurend roeren en omscheppen fruiten. Doe de knof look er bij en voeg na 1 minuut de paprikareepjes toe. Temper de warmte bron. Laat alles, onder voortdurend roeren en omscheppen 3 minuten zachtjes bakken. Schuif daarna alle ingrediënten naareen zijde van de wok. Laat het mengsel op de bodem van de wok dan zolang koken tot door het in dampen het vocht is verdwenen en de olie is overgebleven. Bak de reepjes kippenvlees er zolang in tot ze beginnen te kleuren (ca. 4 minuten). Schep de overige ingrediënten er door. Sprenkel de sojasaus er over. Voeg daarna de rijst bij gedeelten toe en ga door met het omscheppen tot alles door en doorwarm is geworden. Verdeel het gerecht over voorverwarmde borden. Strooi bieslook of stone leeks er over. Tip: het gerecht kan ook met kippenvlees en gekookte ham worden bereid. Reken dan op 2 gewichtsdelen kippenvlees en 1 gewichtsdeel gekookte ham. Snijd de ham in smalle reepjes. Ze behoeven niet te worden gebak ken. Ze dienen tegelijk met de rijst aan het gerecht te worden toegevoegd. U kunt er apart een tomatensalade bij opdienen. Vf RWACHTiNG VOOR OONDEROAGWIDDAG ?3 SEPTEMBER 19« De thermometers in Europa zijn zakkende. Echt koud is het echter nog nergens, maar grote afwijkingen naar boven komen ook niet meer voor. Niettemin is een gemiddelde van zo'n 20 graden voor het westen van Europa geen slechte score. Zeker niet aangezien hel in die streken wisselvallig is. Deze zone strekt zich uit van het wester van Spanje, via Frankrijk, Benelux en Duitsland naarZuid-Scandina- vië. Verantwoordelijk hiervoor is een lagedrukgebied boven Ierland en bijbehorend frontensysteem ver vooruit. De meeste activiteit is te vinden in de Vogezen, Jura en het zuidwesten van Duitsland. El ders schijnt ook af en toe de zon. Naar het oosten toe wordt het snel zonniger en blijft het droog. De Alpenlanden zijn daar een goed voorbeeld van. Alleen in het westen van Zwitserland komt meer be wolking voor met een bui. Op de meeste alpenpaden is het wande len met temperaturen rond 24 graden. In het zuiden van Europa is het in alle badplaatsen, gelegen dus aan de Middellandse Zee zon overgoten. Het wordt er 's middag tussen 25 en 29 graden. Een der tiger is erg schaars geworden. Wel neemt ook daar de daglengte sterk af. De nachten zijn vanaf vandaag ook weer langer dan de da gen. In Italië blijft het weer de gehele week mooi en warm. Alleen het noordwesten blijft gevoelig voor een paar buien. De tuin van de inrichting Saint Paul, de versie van het Van Gogh Museum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 4