Onzekerheid troef op Zanddijk bej2idennhuiSar pzc Fliplandse tweeling houdt al veertig jaar de stem in conditie bij VZOS Maak kennis met de Selection Strandpaviljoens Vlissingen blijven tot twee uur open Gemeente Reimerswaal kan bewoners weinig antwoorden bieden Wachtlijsten VOOr zeeland donderdag 23 september 1999 b 26 De Mercedes C-klasse. Automobielbedrijf Van Oeveren B.V. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - De bewoners van de Zanddijk in Kruiningen voelen zich gegijzeld door het gemeentebestuur van Reimers waal. Al een jaar lang proberen ze erachter te komen wat nu de bedoeling van het gemeentebe stuur is met de zeven woningen aan de Zanddijk en het boeren bedrijf daar. Dat de gemeente wil dat het hele rijtje verdwijnt, is wel duidelijk, maarnog steeds niet tegen welke voorwaarden, op welke termijn en waarom. Want, zo werd de bewoners tij dens een hoorzitting woensdag avond andermaal verzekerd: voor het dertig meter hoge vriesveem dat Lamb Weston Meijer een paar honderd meter verderop wil bouwen, hoeven ze niet weg. De hoorzitting in het dorpshuis in Kruiningen was uitgeschre ven in verband met de herzie ning van het Bestemmingsplan SP-kamerlid eist meer geld voor probleemjeugd DEN HAAG - Het aantal behan delingsplaatsen voor jongeren in justitiële inrichtingen moet met spoed worden uitgebreid. SP-kamerlid A Kant vindt het ongehoord dat onder meer vier verzoeken van de Stichting Jeugdzorg Zeeland om pro bleemjongeren te plaatsen zijn verworpen. De kinderrechter vond plaat sing wel dringend noodzakelijk. Volgens Kant had dan ook tot plaatsing overgegaan moeten worden. Het ministerie van Jus titie besliste echter anders van wege plaatsgebrek. In 2002 dreigt het tekort zelfs op te lopen tot 279 justitiële plaat sen. Kant heeft woensdag in ka mervragen staatssecretaris M. Vliegenthart van Volksgezond heid, Welzijn en Sport (VWS) opgeroepen extra geld vrij te maken. Als dat op korte termijn niet mogelijk is, moet er volgens het SP-kamerlid een voorlopige maatregel worden getroffen om die jongeren toch goed te kun nen helpen. Nishoek. De gemeente wil het bedrijventerrein uitbreiden met de lap grond tussen de Nisseweg en de A58, maar meteen willen burgemeester en wethouders het mogelijk maken dat een vriesveem voor Lamb Weston Meijer 30 meter hoog in plaats van 25 meter hoog mag worden. In het nu geldende bestem mingsplan is de maximale hoogte 22 meter, maar B en W hebben een vrijstellingsbe voegdheid tot 25 meter. Tot vrij dag kan bezwaar worden ge maakt tegen de procedure die het bedrijf in staat stelt hoger te bouwen. De hoorzitting ging echter over de herziening, waartegen tot 10 oktober bezwaar kan worden gemaakt. En bezwaren zijn er te over. De bewoners van de Zand dijk weten, hoewel er in april al een taxateur over de vloer is ge weest, nog steeds niet wat de ge meente hen als genoegdoening wil bieden. Dat is, bleek uit de woorden van wethouder J. Bliek, die de vakantievierende verantwoordelijke wethouder M. van Overloop moet vervan gen, ook afhankelijk van wat de provincie en het bedrijfsleven willen schokken. Als de ge meente het allemaal alleen moet ophoesten, gaat de grond in het bedrijventerrein te duur wor den. De bewoners lieten weten dat ze daar weinig mee te maken heb ben. Ze verwijten het college en de overwegend ja-knikkende raad dat ze proberen om het Lamb Weston Meijer zoveel mo gelijk naar de zin te maken, ten koste van de belangen van de burgers. Beurs De nadrukkelijke verklaring dat de huizen niet hoeven te ver dwijnen voor het vriesveem maar op termijn voor de uitbrei ding van het bedrijventerrein, werd ook opgevat als een poging om het bedrijf voor een al te gro te greep in de beurs te behoeden. Intussen weten de Zanddijkers niet waar ze aan toe zijn. Ze kunnen niet investeren in hun woning, kunnen hem niet ver kopen en weten ook niet waar en tegen welke prijs ze op zoek moeten gaan naar andere woon ruimte. Van het vriesveem ver wachten ze alleen maar ellende omdat er vele vrachtwagens ko men laden en lossen, ook 's nachts en in het weekeinde. De ervaring leert dat veel van die wagens uit het Oostblok komen: oude bakken die de motor moe ten laten draaien om de koeling op gang te houden. Hun erva ring met de handhaving van mi lieuregels door de gemeente Reimerswaal heeft hun vertrou wen onder het nulpunt doen zakken. Een praatje door de architect van het vriesveem kon de geest drift ook niet wekken. Scham per werd er gelachen bij de be wering dat het gevaarte van 80 meter breed, 130 meter lang en 30 meter hoog, goeddeels achter een rijtje bomen zou verdwij nen. Een vraag over de funde ring van het veem: Wordt er geheid of geboord?, kon de ar chitect niet beantwoorden. Sonderingen moeten uitwijzen hoe de bodemgesteldheid van het bouwperceel is. Volgens de architect zullen de bwoners van de sondering geen last hebben, maar de bewoners lieten weten geen heistelling te zullen pik ken. door Arjan van Westen VLISSINGEN - De Regionale Indicatie Organen (RIO) van Walcheren en Zeeuws-Vlaande ren worstelen met achterstan den. In de Oosterschelderegio en Tholen hebben deze commis sies, waar ouderen langs moeten als ze een beroep op zorg doen, de 'aanloopproblemen' over wonnen. RIO's werden twee jaar geleden opgericht om te bekijken welke zorg een oudere nodig heeft. Als een oudere zich, op advies van de huisarts, bij een RIO meldt, onderzoeken de medewerkers of hulp van een verzorgingshuis, een verpleeghuis of van de thuiszorg nodig is. Bedoeling was om de administratieve rompslomp van zorginstellin gen te omzeilen. Al gauw bleek dat bij de RIO's wachtlijsten ontstonden. Het Walcherse RIO heeft aan drie deelnemende gemeenten extra geld gevraagd. Directeur J. A Kollaard: „We moeten 7000 indicatiestellingen verrichten, terwijl we maar op 5900 mensen berekend zijn." De wachtlijsten zijn niet opgelost. Momenteel wachten ruim tachtig mensen enkele maanden om doorverwe zen te worden naar een verzorg- of verpleeghuis. Het Walcherse RIO kampt met een hoog ziekteverzuim. Boven dien moeten instellingen als thuiszorg en het ziekenhuis er aan wennen dat het RIO een deel van hun taak heeft overgeno men. En het kost tij d om het per soneel te laten werken met een nieuw computersysteem. Kollaard is optimistisch. De in dicatiestelling voor de thuis zorg heeft geen achterstand meer. De verwachting is dat de nieuwe software straks voor deel oplevert. Bovendien spreekt hij over een goede ver standhouding met de gemeen ten. „En die met de zorginstel lingen wordt steeds beter." Toch voorziet Kollaard nog pro blemen. Het duurt enige tijd voordat extra personeel gevon den en ingewerkt is. „Het be roep van indicatiesteller be staat eigenlijk niet." En straks moeten de RIO's ook gehandi capten doorverwijzen. Waar door de werkdruk weer groter wordt. In Zeeuws-Vlaanderen ligt de achterstand gevoeliger. Sinds 1 september is H. Kunne aange steld als interim-manager. Kun ne kan niet zeggen hoe lang de wachtlijsten zijn. „Die verande ren toch elke week." Maar dat het langer dan de toegestane zes weken is,-staat buiten kijf. De werkdruk is te hoog volgens Kunne. Personeel moet bij de jonge instelling aan elkaar wen nen. De manager heeft inmid dels aan de bel getrokken „Volgende week ga ik met het bestuur overleggen. Ik heb er al le vertrouwen in." Dat Kunne namens de gemeente Terenden voor 16 uur in de week als tijde lijk manager bij het RIO func tioneert, heeft volgens hem niets met de wachtlijsten en spanningen te maken. Kinderziekten De nieuwe software heeft vol gens Kunne de achterstand eer der vergroot „Er zitten kinder ziekten in. Dat is een enorme frustratie voor onze medewer kers. Ze zijn vaker hier de pro blemen aan het oplossen, dan dat ze nog bij mensen thuis langs gaan", aldus de manager. Op Tholen en bij het RIO in Goes zijn wij wel geen problemen mei wachtlijsten meer. „We hebben het geluk gehad dat we hier als voorloper van het RIO een zorg- loket hadden", verklaart A Pinxteren, directeur van het Thoolse RIO. De huizen, thuis zorg en gemeente waren daar door al gewend samen te wer ken. Omdat Tholen een van de eerste regio's was waar het nieu we computersysteem is inge voerd, is de onbekendheid van het personeel ermee volgens Pinxteren zo goed als verdwe nen. Kraanmachinist raakt gewond RITTHEM - Aan de Engeland- weg in Vlissingen-oost is woensdagochtend een Vlissing- se kraanmachinist gewond ge raakt bij een val tussen de dek lading van een schip. De man liep voor zijn werk over de deklading en is daarbij ver moedelijk over iets uitgegleden. Hij is per ambulance vervoerd- naar het Streekziekenhuis in Vlissingen. kinderen woensdag 6 oktober een waterspeurtocht lopen in Goes en een middagje neuzen in het lab van het Nederlands In stituut voor Oecologisch On derzoek (NIOO) in Yerseke. De activiteiten zijn op touw ge zet in het kader van Vrije Vogel- week. De speurtocht is bedoeld voor kinderen zes tot en met acht jaar. Ze moeten het spoor van waterdruppels volgen. On derweg mogen ze spelletjes doen die met water te maken hebben en zoeken naar kleine waterdie ren. Deelnemers worden om 14 uur verwacht in het MEC in Hollandsche Hoevegebied aan de Kattendijksedijk in Goes. Kinderen van negen tot en met twaalf jaar zijn welkom bij-het NIOO in Yerseke, waar onder zoek wordt gedaan naar brakke en zoutwatermilieus. Zij mogen mee om op Oosterschelde wa termonsters te nemen. Belang stellenden moeten om 14 uur bij het NIOO zijn aan de Korringa- weg 7 in Yerseke. Aanmelden bij het MEC is noodzakelijk: 0113-252628. Bijeenkomst vrijwilligers SINT-MAARTENSDIJK - De werkgroep Steunpunt Vrijwilli gers houdt vandaag, donder dag, een informatieavond voor bestuursleden van vrijwilli gersorganisaties op Tholen. Het steunpunt wil duidelijk ma ken wat zijn doelstelling en werkwijze is. De bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van het Rode Kruis aan de Rad- da Barnenstraat in Sint-Maar tensdijk en begint om 20.00 uur. Zingen bij Vooruitgang Zij Ons Streven is volgens Leo en Joop Neele keihard werken. foto Willem Mieras door Jeanne de Ni js SINT PHILIPSLAND - Voor de tweeling Leo en Joop Neele (54) is Vooruitgang Zij Ons Streven een stukje van hun leven. Al veertig jaar, vanaf de oprichting van de Christelijk Gemengde Zangvereniging in Sint Philips- land. Ze halen het niet in hun hoofd zomaar een repetitie over te slaan. „Het is toch een soort van topsport. Mis je twee of drie repetities, dan heb meteen een verschrikkelijke achterstand", is Leo's ervaring. Hij rijdt dus iedere week op dinsdagavond 'even' van Den Haag naar Flipland voor de re petitie. Ook tientallen jaren ge leden, toen hij van zijn geboor tedorp naar Sint-Maartensdijk verhuisd was, kostte 'de zang' hem al het nodige geregel. Met een geleende auto reed hij weke lijks naar de toenmalige diri gent in Bergen op Zoom, om samen via het pontje bij Vosse- meer op Flipland te komen. Een vaste verbinding tussen Tholen en Sint Philipsland was er toen immers nog niet. Bij ijzel wilde het weieens een uur of drie 's nachts worden eer hij thuis was. maar van opgeven wilde Leo niet weten. Hij was bovendien gedurende dertig j aar voorzitter van het koor, en is vanuit die functie sinds ongeveer een kwart eeuw voorzitter van de Zeeuwse Zangersbond, die weer is aangesloten bij de landelijke koepelorganisatie. „Je wordt dan geacht ook twee keer per jaar een vergadering in Fries land bij te wonen." Volgens de twee broers is de in zet geen repetitie te willen mis sen alle 27 koorleden eigen. „Dat is voor een groot deel te danken aan de enorme inzet van Jan Wesdorp, die al dertig jaar onze dirigent is", concludeert Joop. Oliebollenactie Leo en Joop zijn nog de enige le den van het eerste uur. Maar veel verloop is er niet bij VZOS. Le den die stoppen doen dat vol gens de Neeles meestal omdat ze verhuizen, of in verband met hun leeftijd. „Maar er is steeds weer jonge aanwas die hun plaatsen inneemt", aldus Leo. Naast de stuwende kracht van de dirigent is ook het onderling sociaal contact een bindende factor, blijkt uit het verhaal van detweelingbassen. „VZOS is ei genlijk één grote familie", legt Joop uit. „Ieder lid draagt zijn steentje bij. Bijvoorbeeld bij de oliebollenactie op de braderies op Tholen en Sint Philipsland. Iedereen moet dan opgeven wanneer hij beschikbaar is, want het is een hele organisatie. Je moet een hele goede band met elkaar hebben wil zoiets luk ken. Ik denk dat dat het behoud van ons koor is. Er zijn volgens mij maar weinig koren die een veertigjarig jubileum kunnen vieren." Toch is VZOS niet zomaar een gezelligheidsclubje. Er wordt volgens de broers kei- en kei hard gewerkt. Dat leverde het koor inmiddels een keer een wisselbeker, en diverse prijzen op bij het concours van de Zeeuwse Zangersbond. „We hebben inmiddels een repertoi re van 472 nummers, in een heel breed scala", laat Joop daarbij weten, „van eenvoudige muziek tot voor een amateurkoor hele moeilijke werken.Het koor oe fent momenteel hard voor het jubileumconcert aanstaande zaterdag vanaf half acht in de Grote Kerk in Tholen, dat gratis toegankelijk is. Het is een van de vele activiteiten die de jubile umcommissie, waarvan ook Joop deel uitmaakt, heeft opge zet. Aan het concert werken het Roosendaals Begeleidingsor kest en diverse solisten mee. Op het programma staan onder meer het Agnus Dei van Hassler, koralen van Bach, Mendelsohn- Bartholdy en Schein, orkestetu des van Sugar, het Ave Verum van Gounod en werk uit de Mes siah van Handel. De uitvoering wordt afgesloten met het Gloria van Vivaldi. Na afloop is er een receptie in De Wingerd in Tho len. door Nils ten Brinke ZIERIKZEE - Wethouder C. W. Veerhoek wil de uitvoering van het Zierikzeese museumhaven project deels financieren via de uitgifte van aandelen. Het gaat om een aandelenpakket ter waarde van 136.000 gulden, dat door een actieve inzet van de Schouwse ondernemersbran ches aan de man moet worden gebracht. De Federatie Ondernemersver enigingen Schouwen-Duive- land is enthousiast. „Het plan verdient een snelle uitwerking", zegt FOS-voorzitter D. Meul- blok. Haast is inderdaad geboden. Gedeputeerde Staten (GS) ver langen voor 1 oktober duide lijkheid over de financiering van de toekomstige toeristische attractie om en nabij de Oude, Haven in Zierikzee. Anders zoe- j ken GS naar een andere beste-J ding voor het door de Europese! Unie beschikbare gestelde be-1 drag van twee ton. .Het is de bedoeling dat er aan-] delen worden uitgegeven ter| waarde van honderd, tweehon- derd of vijfhonderd gulden. Wie een aandeel koopt, zal er niet rijk van worden. „Er zal geen rente of dividend over die aan- delen worden verstrekt. Het be langrijkste is de stimulerende werking die er van uit gaat. Na, verloop van tijd worden de aan-1 delen uitgeloot en krijgen de mensen, als ze dat willen, hun geld terug." De kosten voor een museale scheepswerf en een expositie, i'ond de bruine vloot bedragen in totaal 2,4 miljoen gulden. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen gaat niet in op het verzoek van buurgemeente Vee- re om de sluitingstijden van de strandpaviljoens te vervroegen van twee naar elf uur 's nachts. Burgemeester A van Dok-van Weele beklemtoont geen aanlei ding te zien om uit het oogpunt van openbare orde de sluitings tijd van de Vlissingse strandpa viljoens af te laten wijken van de overige Vlissingse horeca. De Veerse gemeenteraad nam met een krappe meerderheid (WD, D66 en RPF/GPV waren tegen) in het voorjaar van 1998 de Verordening sluitingstijden horeca aan. Ge volg was dat de sluitingstijd van de strandpa viljoens werd vervroegd tot 23.00 uur. Die regel ging direct in, met uitzondering voor de strandpaviljoens in de voorma lige gemeenten Valkenisse en Westkapelle. Die moeten in 2001 om elf uur het licht uit doen. Veere vindt dat er door de afwij kende sluitingstijden van de pa viljoens op de stranden van Walcheren knelpunten ont staan. Strandbedrijven in Veere voelen zich achtergesteld en groepen jongeren zouden na elf uur richting Vlissingen trekk- en.Veere wil deze winter de sluitingstijden evalueren. Dat kan leiden tot een aanpassing van het beleid. Maar: 'Niet aan nemelijk is dat deze zal leiden tot een aanpassing van de sluitingstijd in de door de on dernemers gewenste zin (tot 2.00 uur)', aldus de burgemees ter van Veere, A C. de Bruijn. De argumenten kunnen de Vlis singse burgemeester niet over tuigen. Van Dok reageert dat zij geen aanleiding ziet om de wij ziging van de sluitingstijden in Vlissingen te bevorderen. De C-klasse is een fraaie, compacte, zeer complete limousine. Bij deze Mercedes-Benz zijn alle extra's in feite standaard. ABS, ESP, ASR, airbags, sidebags, BAS, en mobiló-life: de C-klasse heeft het allemaal. En om u nog meer luxe, comfort en sportiviteit te bieden, hebben wij onder de naam Selection voor de Classic-, de Esprit- en de Elegance-uitvoering een pakket samengesteld dat uw Mercedes C-klasse nog unieker maakt. Bij Selection hoort uiteraard ook een uiterst selecte prijs die u zeker aangenaam zal verrassen. Mercedes-Benz Albert Plesmanweg 2, 4462 GC Goes, tel. 0113-212730, fax 0113-221327 Servicepunt voor reparatie onderhoud: Mercuriusweg 25, 4382 NC Vlissingen, tel. 0118-418351, fax 0118-418884

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 46