Steun voor verruimen bijstand Stilte in het Dijkwater PZC Vergeefs protest in Tholen PZC ïoese sluiproutes leels afgesloten na dachten bewoners Eindelijk zicht op gezamenlijk pand voor hulpdiensten zeeland studie jeugd armere gezinnen Dief krijgt tien maanden cel Binnenvaartschip loopt vast Waterlek in straat 's-Gravenpolder Ruim 4700 weggebruikers bekeurd Celstraf voor diefstal en inbraken Dansspektakel lets op Bach donderdag 23 september 1999 b horRolf Bosboom ;0ES - Goes gaat onderzoeken jhoeverre jongeren uit armere ezinnen worden beperkt in hun felname aan sociale activitei- tn. Het gaat daarbij bijvoor- eeld om het lidmaatschap van en vereniging of het meegaan iet schoolreisjes. Het onder- oek wordt begin volgend jaar jtgevoerd. \V. Schipper, chef afdeling so- iale zaken, kondigde het on- erzoek woensdagavond aan in e raadscommissie sociale za- en. Aanleiding was de discus- :eover de verruiming van de re- els voor het declaratiefonds en ecategoriale bijstand, iit het declaratiefonds kunnen jensen met een uitkering of een eigelijkbaar inkomen een bij- rage krijgen om bijvoorbeeld en cursus, een abonnement oor de bibliotheek of het «embad, de contributie van en vereniging of een treinkaart ibetalen. Nu gaat het om een edrag van 140 gulden per jaar. [et college wil dat - en bijna de oltallige commissie was het aar van harte mee eens - verho en naar 200 gulden. Ie Cliëntenraad vroeg nadruk- ebjk aandacht voor de jonge- 31 van twaalf tot en met zeven en jaar uit minder bedeèlde ezinnen. Daarvoor krijgt een ezin nu jaarlijks een extra be- rag van honderd gulden per ind. Volgens de Cliëntenraad ju dat omhoog moeten naar veehonderd gulden. ympathiek e meeste commissieleden onden sympathiek tegenover at idee, maar wilden eerst in eeld krijgen wat dat de ge- ieente zou gaan kosten. Alleen i.vanEwijk (GroenLinks) wil- i direct tot invoering over aan. Het college wil eerst :hter de resultaten van het on- arzoek afwachten. WD'er R. Strating pleitte al vast voor een onderscheid tus sen de groep 12-14 jaar en de groep 15-17 jaar. Voor de oudere groep wilde hij de bijdrage niet verhogen, omdat die in zijn ogen heel goed in staat is om een flin ke zakcent te verdienen. „Kin deren uit arme gezinnen kunnen net zo goed werken." De regels voor de categoriale bijstand wil de gemeente ook verruimen. Eens in de drie jaar kan iemand met een minimum inkomen nu achthonderd gul den krijgen om bijvoorbeeld een wasmachine, een koelkast of een televisie aan te schaffen. Dat bedrag gaat omhoog naar duizend gulden. Bovendien kan het geld voortaan ook worden gebruikt voor de aanschaf van een fiets of een naaimachine. Computer De Cliëntenraad en het Plat form Arme Kant Goes hebben ervoor gepleit ook een computer in het pakket op te nemen, om te voorkomen dat kinderen uit minder rijke milieus in een ach terstandspositie belanden. Di verse commissieleden zeiden, gezien de hoge kosten van een computer, meer te zien in geza menlijk gebruik in club- en buurthuizen en op scholen. Wet houder C. R. M. M. Linssen wil de nog niets toezeggen, maar zei het belang van computers voor vooral jongeren te erkennen. J. D. Lukasse (SGP/GPV/RPF) liet, in tegenstelling tot fractie genoot J. A Capel, een afwij kend geluid horen. Hij sprak zich uit tegen een verruiming van zowel het declaratiefonds als de categoriale bijstand. Als argument gaf hij dat Goes in vergelijking met andere ge meenten een ruimhartig mini mabeleid voert. Bovendien vond hij dat er genoeg werk is - en noemde als voorbeeld de fruitpluk - maar dat mensen er nauwelijks toe te bewegen zijn. Omwonenden van de Ten Ankerweg kregen geen kans om de delegatie van het gemeentebestuur te praten. foto Willem Mieras door Jeanne de Nijs THOLEN - Moeders met kin deren stonden woensdag klaar om een delegatie van gemeen tebestuurders en ambtenaren te wijzen op hun bezwaren te gen de plannen met de omge ving van de Ten Ankerstraat in Tholen. Ze kregen echter niet de kans om met de delegatie in gesprek te raken over de reconstructie. De bestuurders hadden in ver band met een regenbui beslo ten het traject niet te voet af te leggen en reden zonder te stop pen voorbij Een bewoonster van de Ten Ankerweg toonde zich gister avond, na afloop van het kern- bezoek, diep teleurgesteld- „Had niet iemand ons kunnen zeggen: het regent, dus wij rij den door?" Burgemeester H. A van der Munnik kon zich wel iets van de teleurstelling voor stellen. Maar hij wees erop dat voor een gesprek een verzoek ingediend had moeten wor den. Wethouder K. Heijboer liet overigens weten dat de procedure voor de reconstruc tie is afgerond. Naar verwach ting wordt eind dit jaar met de uitvoering begonnen. Bezoek Het zogeheten kemenbezoek aan Tholen was eigenlijk be doeld om na te gaan of de kracht van de stad Tholen ver der uitgebuit kan worden, met name op gebied van toerisme en recreatie en in de histori sche sfeer. Het college van bur gemeester en wethouders, een afvaardiging van de gemeen teraad en ambtenaren heeft het kernbezoek gisteren aan Tholen onder meer gebruikt om daar ideeën over op te doen. De opgedane ervaringen moe ten overigens eerst geïnventa riseerd worden, alvorens be keken wordt of, en op welke wijze, daar verder onderzoek naar komt. „Een aantal knelpunten zit al in het verkeerscirculatieplan, dat in uitvoering is", liet bur gemeester Van der Munnik weten. „Maar wanneer je bij voorbeeld bij de supermarkt kijkt kun je zien dat de straten daar kapotgereden worden, in een 630 jaar oud stratenpa- troon. De een wil wel auto's in de binnenstad, de ander niet. Ons uitgangspunt is de poten tie van de stad Tholen te ver diepen. Die discussie is niet zomaar gevoerd. Misschien concluderen we over twee, drie jaar wel: we moeten niets doen". Inbraken Mevrouw J. Meerman-Ott- evanger onderstreepte na af loop van het kernbezoek nog de klachten van bewoners van het nieuwe plan Molenhoek over het groeiend aantal in braken. „Bij mij is al verschil lende keren ingebroken. We hebben al zoveel beveiligingen aangelegd, dat ik soms een beetje een concentratiekamp- gevoel krijg". Van der Munnik benadrukte dat het wel zaak is dat de bewoners aangifte doen. De politie heeft namelijk eerder minder dan meer aan giften van diefstal of inbraken uit de betreffende wijk gekre gen. Wethouder W. C. van Kempen liet nog weten dat voor het eind van dit jaar meer bekend wordt over het Slachtveld, waar twee supermarkten ge pland zijn. Hij liet verder we ten dat de gemeente voor het terrein van de te slopen oude Mavo op de kruising Molen- vlietsedijk/Ten Ankerweg denkt aan woningbouw. „Hoe en in welke vorm is nog niet duidelijk". MIDDELBURG - Een 45-jarige Rotterdammer moet tien maanden de cel voor het stelen van portemonnees in een Mid delburgs zorgcentrum. Ook moet hij het gestolen bedrag, 400 gulden, aan de slachtoffers teruggeven. Dat heeft de recht bank in Middelburg woensdag gevonnist. De man had in het Middelburgs zorgcentrum twee keer geld weggenomen, waarbij hij de laatste keer werd betrapt. Een poging in een Krabbendijks verzorgingshuis leverde niets op. De man pleegde diefstallen om zijn drugsverslaving te bekostigen. De officier van justitie had anderhalf jaar cel geëist. STAVENISSE - Op de Oosterschelde, ter hoogte van Stave- nisse, kwam woensdagavond het Nederlandse binnenvaart schip Vayal vast te zitten. Het schip kwam met 2300 ton cokes uit België en liep om half acht (enkele uren voor laag water) aan de grond. Sleepboot Zephyrus van Nultraschip in Ter- neuzen trok het schip vlot, waarna het op eigen kracht weer verder kon varen. 's-GRAVENPOLDER - Een scheur in een plastic waterleiding heeft woensdag een flink deel van de Populierenstraat in 's- Gravenpolder onder water gezet. Het water zorgde voor een flinke overlast en rommel in onder meer de tuinenEen duide lijke aanleiding voor de breuk was er niet, omdat er geen werkzaamheden in de buurt waren. Als gevolg van de lekkage kwamen de bewoners van de straat zonder water te zitten. Nadat de breuk gerepareerd was heeft de gemeente de straat schoongespoten. Tegen het eind van de middag konden de bewoners weer over water uit de waterlei ding beschikken. VLISSINGEN - Bij intensieve controles op de Zeeuwse we gen zijn de afgelopen week ruim 4700 weggebruikers be keurd. De controles werden van maandag 13 september tot en met zondag 19 september gehouden in het kader van het ver- keershandhavingsproject Zeeland. De meeste bekeuringen werden uitgeschreven op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen-Dui- veland. Daar werden 1600 bestuurders betrapt op een snel heidsovertreding. Op Walcheren werden 881 hardrijders be boet, op Tholen 846, in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 881 en in West-Zeeuws-Vlaanderen 155. De overige overtredingen be stonden uit: het niet dragen van een autogordel (154 op Tho len en 66 in Oost-Zeeuws-Vlaanderen) en rijden door rood licht (136 keer op Tholen). Op Walcheren werden bovendien zes bestuurders beboet voor rijden onder invloed. Twee mo tor/bromfietsrijders kregen op Tholen een bekeuring voor het niet dragen van een helm. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens^ dag een 19-jarige Vlissinger veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, precies de eis van de officier van justitie. De man had enkele inbraken en diefstallen op zijn kerfstok. Ver der moet hij een kleine 2000 gulden vergoeding betalen aan benadeelden. De aan drugs verslaafde man werd begin juni betrapt toen bij een inbraak in een pand van Emergis in Mid delburg. Toen bleek dat hij nog andere inbraken en diefstallen had ver richt. Zo had hij samen met vrienden een auto gestolen in Middelburg, waarop een achtervolging door de politie volgde. Hij kon echter te ontkomen. Ook had hij in Vlissingen een mo biele telefoon ontvreemd, een (geld)kluis gestolen uit het Sportfondsenbad en in een woning ingebroken. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het is voor al de ongelooflijke stilte op dat kleine stukje van natuurge bied het Dijkwater bij Sirjans- land, dat Philomène op 't Hof In de Week van het Land schap (20 tot' en met 25 september) laat de PZC een aantal Zeeuiven ver tellen over hun favoriete stukje landschap. Van daag deel 4, met de Schouwse coördinator Vluchtelingenwerk Phi lomène op 't Hof. zo aantrekt. Ze komt er alleen af en toe in het weekend. „Om de batterijen weer op te la den", zoals ze zelf zegt. Haar favoriete plekje in het land schap grenst aan een stukje bouwland van haar echtge noot waarop aardappelen worden geteeld. „Het ligt onderaan de dijk aan een onverhard landweggetje en een plas waar vrijwel nie mand komt. Het is er absoluut stil. Er is daar vroeger zee ge weest en je vindt er nog steeds schelpen op het land. Daarom is het er zo mooi, zo bijzonder. Philomène Op 't Hof is coördi nator bij Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland dat ge vestigd is in het Asielzoekers centrum Burgh-Haamstede. Ze werkt er ruim veertig uur per week, waarvan de helft be taald en de helft als vrijwillig ster. Vaste kern Het is intensief werk en ze is nauw betrokken bij de zorgen en onzekerheden waarmee vluchtelingen te maken krij gen. De hulpverlening is er in de loop der jaren niet eenvou diger op geworden. Sommige vrijwilligers haken na verloop van tijd weer af. De vaste kern houdt stand. Volgens Op 't Hof is het van belang af en toe eni ge afstand te nemen van het werk. Vandaar ook haar be hoefte geestelijk bij te tanken op dat unieke plekje Dijkwa ter in Sirjansland. Shakespeare Ze houdt ook van literatuur. Shakespeare is één van haar favorieten. Enkele jaren gele den had ze nog tijd om speci fieke Shakespeare-cursussen voor de Zeeuwse Volksuniver siteit te geven. Dat komt er nu niet meer van. Ze leest hooguit nog eens wat sonnetten op haar lievelingsplekje. Tijdens een mooie zomer zet ten de Op 't Hofs er ook wei eens een tentje neer om te over nachten. De feestjes voor de verjaardagen van dochter Li- za(13) en zoon John (5) worden ook meestal in het Dijkwater gevierd. Philomène Op 't Hof is Ierse. Zij woont al zeventien jaar op Schouwen-Duiveland. In Ier land woonde ze in een dorpje op veertig kilometer afstand van de zee. „Mijn droom was altijd om direct aan de zee te wonen. Die droom is dus uitge komen." Het Ierse landschap verschilt veel van het Duive- landse. „Hier ligt de zee altijd achter een dijk, maar verder is het land veel vlakker dan in het heuvelachtige Ierland." Met enige regelmaat gaat ze voor korte tijd terug naar haar geboorteland. Het landschap daar mist ze niet. „Nee. land schap kun je tenslotte in je bin nenste meenemen." Agenda: Excursie bijen onder leiding van Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. Vertrek 11.00 uur bij het bezoekerscentrum van het Verdronken land van Saeftinge in Emmadorp. oor Rolf Bosboom 0ES - De Westsingel in Goes ordt aan één kant afgesloten aor doorgaand autoverkeer en et eenrichtingsverkeer op de -Heer Hendrikskinderendijk de parallelweg van de Mid- elburgsestraat wordt omge- taaid. Met die maatregelen oopt Goes de verkeershinder ihet gebied in te dammen, ewoners van de 's-Heer Hen- rikskinderendijk hebben in fe- ruari bij de gemeente aan de el getrokken, omdat zij de rerlast van het verkeer in hun uurt beu zijn. De straat wordt Is sluiproute gebruikt, er zou te ard worden gereden en de bus sdie de leerlingen van de scho- n aan de Tiendendreef, De liedberg en De Kring, brengen i halen zorgen 's ochtends en 's liddags voor grote drukte. 1 overleg met de bewoners is et college van burgemeester en ethouders nu tot een aantal laatregelen gekomen. De REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L. Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Westsingel wordt voor door gaand autoverkeer afgesloten nabij de aansluiting op de 's- Heer Hendrikskinderendijk en het eenrichtingsverkeer voor auto's op de Westsingel en de Tiendendreef wordt opgeheven. Verder draait op twee trajecten het eenrichtingsverkeer om: op de 's-Heer Hendrikskinderen dijk tussen de Middelburgse straat en de Nieuwstraat (wordt: richting Goese Polder) en op de parallelweg van de Middelburgsestraat tussen de 's-Heer Hendrikskinderendijk en de Westsingel (wordt: rich ting centrum). Fietsers De maatregelen worden volgens M. Sinke, een van de initiatief nemers van de actie in februari, breed gedragen in de buurt. De bewoners wijzen nog op de situ atie in de bocht van de parallel weg van de Middelburgsestraat, vlakbij de kruising met de Ring baan-West. Mede door de- vele fietsers die daar van die route gebruik maken, ontstaan er re gelmatig gevaarlijke situaties. De gemeente zoekt nog naar een oplossing. Mensen die bezwaren hebben tegen de verkeersmaat regelen moeten die voor 3 no vember kenbaar maken bij het college. Dan valt ook een beslis sing over het realiseren van een 30-kilometerzone. Verder wordt er waarschij nlij k vergun- ningparkeren ingevoerd. Een ander probleem dat de buurtbewoners begin dit jaar bij de gemeente hadden aange kaart was de overlast die zij on dervinden van het taxibedrijf ZWN Citax Zeeland, dat inmid dels onder de naam Connexxion rijdt. De belangrijkste klachten zijn dat de taxi's soms 'roeke loos' rijden en dat het warm draaien van de bussen 's och tends vroeg lawaai en stank geeft. Een geluidsonderzoek heeft in middels uitgewezen dat het be drijf sommige (geluids)normen in de milieuvergunning over treedt. De gemeente heeft daar om Connexxion tot 1 oktober de tijd gegeven om op straffe van een dwangsom de zaken op orde te brengen en aan de milieuver gunning te voldoen. Volgens wethouder S. J. Heijning slaagt het bedrijf daarin, onder meer dankzij de geplande vervanging van oude bussen door moderne re, die minder overlast geven. Bij Connexxion kon woensdag niemand dat bevestigen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gezamen lijke huisvesting van de regio politie, de ambulancedienst en de regionale en stadsgewestelij ke brandweer is in zicht. Voor 1 oktober is duidelijk of het mi nisterie van Binnenlandse Za ken zijn handtekening zet onder het financieringsvoorstel. „De voorbereidende besprekingen zijn zodanig geweest dat afron ding binnenkort plaatsvindt", zegt woordvoerder J. van Mou- rick van de regiopolitie Zee land. De regionale brandweer wilde niet langer wachten. De vier partners in het Veilig heidshuis Stromenpoort tussen Vlissingen en Middelburg pra ten al vier jaar over een geza menlijk onderdak. Aanvanke lijk wilde de politie Zeeland de voorbereidingen voor nieuw bouw zelf ter hand nemen. Later nam een extern bureau die werkzaamheden over. De groot ste hobbel bleek het geld. Daar over beslist Den Haag. In juli dreigde de regionale brandweer uit het Veiligheids huis te stappen. De brandweer heeft het geld voor de nieuw bouw al geleend en moet daar over nu al rente betalen. Die kosten zijn inmiddels opgelo pen tot 1,3 miljoen gulden. Het bestuur van de regionale brand weer stuurde een brandbrief naar de andere partners in het huisvestingsproject, waarin het aandrong op duidelijkheid. Van Mourick bevestigt dat het ministerie bezig is met de afron ding van het contract en dat 'een dezer weken' groen licht uit Den Haag wordt verwacht. „Het ziet er allemaal goed uit, maar je bent pas rond als je rond bent." Dat de financiële goedkeuring zo lang op zich laat wachten, heeft te maken met de CAO-pe- rikelen waarbij door het minis terie een rekenfout je van enkele miljoenen is gemaakt. Sinds dien worden alle plannen minu tieus doorberekend. Reactie De regionale brandweer rea geert bij monde van M. Mat- thijsse, sectorhoofd bestuursza ken en bedrijfsvoering, verheugd op de recente ontwik kelingen. „We zitten echt in spanning te wachten. In augus tus hebben we gezegd dat we snel duidelijkheid wilden heb ben. Het antwoord daarop mocht best enige uitloop heb ben, maar we moeten wel weten waar we aan toe zijnWe kunnen niet blijven zitten waar we nu zitten." De regionale brandweer heeft de partners in het huisvestings project laten weten dat zij de nieuwe uitterster datum op 1 oktober heeft gesteld. Rond die tijd vindt namelijk ook een be stuursvergadering plaats. Mat- thijsse: „Er gloort nu eindelijk licht aan het einde van de tun nel." Advertentie door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soir: Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 ^.?TI VA> Naam: Philomène Op 't Hof, coördinator Vluchtelingenwerk. Favoriete plek: het Dijkwater in Sirjansland. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 45