Klachten patiënten vaak gegrond Knap voordelig. Netelenbos geeft voorkeur aan nagneettrein naar het Noorden PZC binnenland Dode baby in Appelscha slachtoffer van misdrijf liekenhuizen in meeste gevallen in ongelijk gesteld Chauffeur in lelgië gegijzeld loeren breiden tallen niet uit Vermeend ontziet filmsector in nieuwe belastingwet Stroomstoring legt groot deel Rotterdam plat Rembrandt toont zichzelf Discovery stinkt nog steeds Cd-rom begroting niet te koop Parkeerautomaat blijft doelwit Zeven jaar voor doodslag op zoon Kritiek op koffietest Pronk Alarm na ontdekking legionellabacterie in sporthal Zwaag fi (M U krijgt steeds meer toestellen, maar ,fi hoe blijft u optimaal bereikbaar? Bellen. 638 excl. BTW donderdag 23 september 1999 van onze redactie binnenland APPELSCHA - De twaalf maanden oude baby Risanne Tingen uit Appelscha die maandagavond dood werd aangetroffen in een sloot ach- |er de ouderlijke woning, was liet slachtoffer van een mis drijf- De politie acht het uitgesloten dat het meisje op eigen kracht in de tuin achterhaar ouderlijk huis terecht is gekomen. Ze is, zo blijkt uit sectie, door ver drinking in de greppel om het leven gekomen. De politie houdt er ernstig rekening mee dat het meisje door onbeken den uit de woning is meegeno men. Het kind verdronk in een laagje van hooguit 15 centime ter water. Het sporenonderzoek van de politie is nog niet afgerond. De buurtbewoners hebben maan dagavond niets verdachts ge zien. Ook de twee andere jonge dochtertjes hebben niets ge merkt van de verdwijning van hun zusje. Om kwart over tien 's avonds hadden haar ouders Patrick Tingen en Johanna de Boer hun huis verlaten voor een wande ling met de hond. Boven lagen hun drie dochtertjes te slapen. Na een ommetje van tien tot vijftien minuten kwamen de ouders terug. Het ledikantje van Risanne was leeg. Overstuur belde haar vader aan bij de buren. Die hadden het meisje niet gezien. De ou ders waarschuwden de politie, die een zoekactie op touw zet te. Twee rechercheurs vonden het meisje, levenloos, in de sloot achter het huis. GPD isnonze redactie binnenland HAAG - De meeste klach- to over ziekenhuizen blijken De Geschillencom- Ziekenhuizen stelde vo- tien klagers in het gelijk, werden ongegrond ïrklaard. totaal toegekende schade- edrag bedraagt 19.611 gulden, a blij kt uit het jaarverslag van e Stichting Geschillencom- üssies voor consumentenza al. Sjde commissie zijn 58 zieken- ïizen en dependances aange ven, ongeveer eenderde van He algemene ziekenhuizen. De jmmissie behandelt schade- lachten en zij kan een vergoe- - Een 24-jarige uit Hoo- blijkt naar gisteren be- is geworden dinsdagavond uren te zijn gegijzeld jortwee onbekenden in de om- iving van het West-Vlaamse ibbeke. e man werd uiteindelijk na ie uur vrijgelaten door zijn dagers. Zij gingen er vandoor et zijn vrachtwagen en een be ug van tweeduizend frank, lim honderd gulden, echauffeur raakte bij degijze- ig üchtgewond. Hij was vol- de Rijkswacht op weg naar toen hij na een tussen- in Jabbeke twee onbeken- aantrof in zijn cabine, dwongen hem richting grens te rijden. Die werd hter nooit bereikt, omdat de de chauffeur uiteinde- Ie enkele uren door de Vlaam- Westhoek lieten dolen. ANP EN HAAG - De varkens- en ppenboeren breiden hun stal- ii nauwelijks nog uit. De in- steringen zijn jarenlang niet laag geweest. Dat blijkt uit die minister Brink- (Landbouw) gisteren aan Kamer heeft gezon- n. kregen in het kwartaal 62 bouwver- een jaar eerder wa dat er nog 16 6Naar kippen- gingen 52 vergun- tegen 80 in het eerste /artaal van '98. iboeren kampen met lage op- engsten en onzekerheid over nieuwe mestvoorstellen van inkhorst. ANP ding van maximaal 7500 gulden toekennen. Mensen die een ho gere schadeclaim willen indie nen, moeten naar de rechter. In 1998 werden bij de commissie 43 klachten tegen ziekenhuizen ingediend. Een aantal kon niet worden behandeld omdat de klacht was verjaard, buiten het werkgebied van de commissie viel of omdat het ziekenhuis niet bij de geschillencommissie was aangesloten. In zeventien ge vallen deed de commissie een uitspraak. Tien vielen uit in het voordeel van de klagende patiënt, zes voor het ziekenhuis en een kla ger werd niet ontvankelijk ver klaard. De redenen voor toekenning waren het onvoldoende inlich ten van de patiënt over de risi co's en eventuele complicaties, het niet tijdig stellen van de juiste diagnose, of het onzorg vuldig uitvoeren van een in greep. Ook mensen die in het zieken huis persoonlijke bezittingen zijn kwijtgeraakt, kunnen naar de commissie stappen. De toegekende schadevergoe dingen liepen uiteen van 350 gulden tot 3425 gulden. De geschillencommissie is als experiment opgezet en bestaat inmiddels drie jaar. Begin vol gend jaar volgt een evaluatie van de werkzaamheden. ANP Filmproducent Van Heijningen neemt zijn Gouden Kalf in ontvangst uit handen van Tweede-Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Staatssecretaris Vermeend van Financiën wil voorkomen dat de Nederland se filmsector schade lijdt door de nieuwe belastingwetge ving. De bewindsman zei dat gister avond in Utrecht tijdens zijn openingsspeech van de negen tiende editie van het Neder lands Film Festival. Een fiscaal voordelige regeling voor particulieren die in Ne derlandse films investeren, komt niet meer voor in het be lastingstelsel dat in 2001 in gaat. De filmbranche maakt zich daar grote zorgen over. In middels is al een totale investe ring van in totaal 100 miljoen gulden voor zes films van de grond gekomen. Vermeend beloofde gisteren met oplossingen te komen, maar kon nog niet zeggen wel ke. Wel gaf hij aan dat de rege ling op cultuurgebied voor méér dan alleen de film zou moeten gelden. Voor de Grolsch Filmprijs zijn Abeltje van Ben Sombogaart, The Delivery van Roel Reiné en Lef van Ron Termaat genomi neerd, zo werd gisteravond be kend. De films zijn geselecteerd door een vakj uiydie bestaat uit Re- né Mioch, Willeke van Ammel- rooy, Monique van der Ven en Paula van der Oest. Een pu blieksjury bepaalt zaterdag wie van de drie regisseurs 30.000 gulden van de Twentse brouwer ontvangt. Het eerste Gouden Kalf, de cultuurprijs van het festival, ging naar producent Matthijs van Heijningen. Het is voor het eerst dat deze prijs naar een producent gaat. ANP zie ook pagina 4 nonze redactie binnenland HAAG - Minister Netelen- s (Verkeer) geeft voor een spoorverbinding naar vooralsnog voorkeur aan een magneet- 'eeftrein. Ze verkiest die bo- n een normale hogesnelheids- in zoals die tussen Am- irdam en Parijs gaat rijden. bewindsvrouw vraagt het binet in te stemmen met een albaarheidsstudie naar het iject. Netelenbos wil het be drijfsleven nauw bij het onder zoek betrekken, omdat Den Haag tot 2010 geen geld heeft voor de aanleg van de zogeheten Zuiderzeelijn (van de Randstad naar Groningen via de Flevo- polder). De door het Duitse Siemens ont wikkelde magneettrein (Trans rapid) komt in een studie van het Centraal Planbureau naar voren als aantrekkelijkste op tie, schetst Netelenbos. De Zui derzeelijn moet de gehele regio ten goede komen, niet alleen Groningen mag ervan profite ren. Bij een HSL-lijn zou dat laatste wel het geval zijn. Een TGV - die langzaam afremt en optrekt - staat op het relatief korte traject nauwelijks tussen stops toe, en is vooral nuttig als snelle doorgaande verbinding. Met de Transrapid zijn wel snel le tussenstops mogelijk. De Nederlandse Spoorwegen hebben gemengde gevoelens bij de Transrapid. Als groot nadeel noemt een woordvoerder dat Advertentie 1. Gillette series scheergel, duopak moe van 18.70 voor iU.yO 2. Fa douche, 2 flacons 250 ml van 9.58 1 r 7.18 3. Studio Line styling, 2 stuks 1 /I no van 19.98 voor 14.yö 4.Sanex deodorant, spray of roller, duopak van 9.98 voor 7.48 5. Prodent tandpasta, coolmint; soflmint of gel, 5-pack - n van 11.95 voor 1U.~ Aanbiedingen alleen met Bonus kaart en geldig t/m 26 september as. een totaal nieuwe infrastruc tuur nodig is die niet, zoals bij een HSL, aansluit op het be staande railsysteem. Siemens maakte in juni bekend graag de zweeftrein te willen aanleggen. De Duitsers verza melden daarvoor ABN Amro, Ballast Nedam en HBG in een consortium. In de Siemens-plannen moet de Zuiderzeelijn tevens aansluiten op een zweeftreincirkel die de vier grote steden in West-Ne derland met elkaar verbindt. De totale kosten bedragen 21 mil jard, waarvan de overheid 2,5 miljard voor haar rekening moet nemen. ANP ROTTERDAM - Een stroomsto ring heeft gisteren voor chaos gezorgd tijdens de avondspits in Rotterdam. Bijna twee uur lang konden trams en metro's niet rijden. De storing ontstond tegen kwart voor vijf. In Kralingen, Ommoord en een deel van Ca- pelle deden telefoons en stop lichten het niet en konden trams en metro's niet rijden. Ook het treinverkeer ondervond hinder. Op de lijn met Gouda reden een half uur lang geen treinen meer. De brandweer kreeg tientallen meldingen van mensen die vast zaten in liften. Rond half zeven was de storing verholpen. ANP DEN HAAG - Directeur F. Duparc (m.) van het Mauritshuis geeft uitleg aan koningin Beatrix en Unilevertopman M. Tabaksblatt bij het schilderij 'Zelfportret met twee cirkels'. Dat gebeurde gister avond in Den Haag tijdens de opening van de tentoonstelling 'Rem brandt Zelf'. De expositie van de zelfportretten - 28 schilderijen, 31 etsen en zeven tekeningen - is van 25 september tot en met 9 januari te bezoeken. Het is voor het eerst dat een zo groot aantal zei fport ret- ten van Nederlands beroemdste meester bijeen is. De tentoonstel ling beslaat 80 procent van het aantal portretten dat Rembrandt van zichzelf maakte. Dezelfde expositie was afgelopen maanden al in de National Gallery in Londen te zien en trok daar 225.000 be langstellenden. foto Roger Dohmen/ANP ROTTERDAM - Rederij Stena Line wil nog één aanpassing aan de veerboot Discovery doen, in een ultieme poging de klachten over geluids- en stankoverlast te smoren. In de loop van oktober krijgt de catamaran speciaal ontwikkelde nieu we verstuivers. Kosten: anderhalve ton. De Discovery werd twee jaar geleden in de vaart genomen. Sindsdien regent het klachten. De boot stinkt en maakt te veel herrie, vinden de bewoners van Hoek van Holland. Stena Line probeerde van alles. Zo worden tegenwoordig bij het binnen lopen de turbines afgezet, hoewel de onderhoudskosten daar door met tonnen oplopen. Maar ook dat baatte niet. ANP DEN HAAG - De cd-romversie van de Miljoenennota, die mi nister Zalm dinsdag vol trots als verrassing uit zijn koffertje toverde, is niet te koop. De papieren Miljoenennota is sinds jaar en dag wel te bestellen bij uitgever Sdu. De voormalige Staatsdrukkerij ziet geen markt voor het zil veren schijfje omdat de complete Miljoenennota ook op de website van het ministerie staat (www.minfin.nl). Die site was gisterochtend overigens onbereikbaar, volgens een woordvoerder van het ministerie waarschijnlijk door de overweldigende belangstelling. ANP AMSTERDAM - Criminelen hebben in Amsterdam de eerste acht maanden van dit jaar al 1,2 miljoen gulden gestolen uit parkeerautomaten. Vorig jaar liep de gemeente 1,8 miljoen gulden mis. Volgens een woordvoerder van de dienst Stadstoezicht wor den de parkeerautomaten steeds beter beveiligd. Zo zijn de parkeerautomaten al voorzien van een metalen kap om te voorkomen dat ze worden stukgeboord. Ook hebben de auto maten een eigen slot gekregen, zodat ze niet langer met de zelfde sleutel te openen zijn. Desondanks slagen de criminelen er in de automaten te kra ken. Soms worden de automaten zelfs met paal en al uit de grond gerukt en meegenomen. ANP DEN HAAG - De rechter heeft een veertigjarige Hagenaar gisteren wegens doodslag tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij schoot op 4 juni bij een snackbar aan het Lo- rentzplein in Den Haag' zijn achttienjarige zoon Jantje dood. Tegen de man was tien jaar celstraf geëist. Tijdens de behandeling van de zaak twee weken geleden, be riep de verdachte zich op noodweer. Aan de fatale schietpartij zouden een heleboel bedreigingen vooraf zijn gegaan. Zowel zijn zoon als diens vrienden zouden de man hebben bedreigd. Volgens getuigen zou de vader het slachtoffer echter gerichtin de rug hebben geschoten. De officier stelde dat de man zijn zoon 'willens en wetens' doodschoot. ANP DEN HAAG - De Stichting Max Havelaar is boos op minister Pronk (VROM). Die pleit voor een duurzame samenleving, maar uit de automaten op zijn ministerie komt koffie van Douwe Egberts. Foute koffie, vindt Max Havelaar. Na klachten van ambtenaren organiseerde VROM een test on der het personeel. Winnaar werd DE. Onbegrijpelijk, aldus directeur H. Bolscher van Max Havelaar. DE had helemaal niet mogen meedoen, en ook niet hoeven meedoen. „Er zijn in middels vijf verschillende koffiemerken die zowel het Max Havelaar Keurmerk als het Eko-keurmerk hebben." Na het nuttigen van 13.753 bekertjes koffie ging 32 procent van de stemmen naar Douwe Egberts. Slechts twaalf procent stemde Max Havelaar. ANP van onze redactie binnenland HOORN - De Gewestelijke Ge zondheids Dienst in West-Fries land en de huisartsen in Hoorn zijn gisteren gealarmeerd nadat in een sporthal in Zwaag de le gionellabacterie is aangetrof fen. De GGD heeft tot nog geen ziektegevallen ontdekt. Het warmwatersysteem van de Sporthal Zwaag is twee weken geleden gecontroleerd door het provinciaal waterleidingbe- drijf. Dinsdag werd het bewijs geleverd dat het om de gevaar lijke variant van de legionella bacterie gaat. De douches in de kleedkamers zijn nu verboden gebied voor de sporters; het sys teem is afgesloten. De besmetting is van het soort legionella pneumophilia: die de gevreesde veteranenziekte kan veroorzaken. De GGD roept ie dereen op die de afgelopen drie weken in de sporthal is geweest en ziekteverschijnselen heeft die op die van griep lijken, con tact op te nemen met de huis arts. Het bestuur van de hal heeft de betrokken sportclubs op de hoogte gebracht. In april van dit jaar werdNeder- land opgeschrikt door een grote uitbraak van de veteranenziek te nadat talrijke bezoekers van de Westfriese Flora in Boven- karspel besmet waren geraakt. Later bleek dat een verwarmd bubbelbad de besmettings haard was. Door deze uitbraak zijn meer dan twintig mensen overleden. GPD (Advertentie) pakket Hom ISDN-lijn met de ISDN Homevox. Geschikt voor zowel analoge als ISDN toestellen. Maximaal 1 ISDN-lijn en 14 toestellen Gesprekken doorverbinden en doorschakelen naar externe num mers. I Scheiding van privé en zakelijke gesprekken. I Gesprekskostenweergave via de pc. I ISDN-faciliteiten. (750,-* incl. BTW). Bi) gelijktijdige aanschaf van ISDN. Er is ook een ISDN-entreebedrag van 191,50 verschuldigd. De bestellijn voor ondernemers 0800-0403 Altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 3