Total overleefde in het Sloe PZC zeeland donderdag 23 september 1999 sbw 31 Pieken en dalen Provinciebestuur wil consulent streektaal en stichting erfgoed Scholieren in debat voor Europarlement TOTAL 25 jaar! gefeliciteerd namens: Raffinaderij in Vlissingen-Oost bestaat 25 jaar door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Zeeland krijgt een consulent streektaal. Het dagelijks provinciebestuur stelt Provinciale Staten voor in de loop van volgend jaar iemand aan te trekken die zich bezig kan houden met voorlichting, edu catie en andere culturele activi teiten rond het Zeeuws. De con sulent streektaal moet een plaats krijgen in een toekomsti ge Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. De belangstelling voor dialec ten is de laatste jaren toegeno men. De kans is groot dat het Zeeuws volgens het Europees handvest als streektaal wordt erkend. Dat maakt een consu lent noodzakelijk, vindt het provinciebestuur. In de loop van volgend jaar wordt een Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland gevormd door samenvoeging van de Monu menten wacht Zeeland, het Pro vinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland, het Bureau Provinciaal Museumconsulent en de consulent regionale ge schiedbeoefening. Daaraan wordt de nog te benoemen streektaalconsulent toege voegd. Versnippering Gedeputeerde Staten willen de versnippering op het gebied van het cultureel erfgoed tegen gaan. Organisaties die alleen te werk gaan, zijn kwetsbaar, in een groter geheel is de afstem ming beter en het wordt duide lijker wat de verantwoordelijk heid van de provincie is en wat aan het particulier initiatief toebehoort. Daarom denkt de provincie al lang aan een Zeeuws steunpunt voor cultu reel erfgoed. Het dagelijks pro vinciebestuur wil nu dat een stichting op dit gebied, waarin bestaande organisaties plus de streektaalconsulent zijn gefu seerd, uiterlijk in januari 2001 actief is. De stichting moet worden ge huisvest in een Erfgoedhuis Zeeland. Daarvoor heeft de pro vincie het voormalige Hotel De Burg aan de Burg in Middelburg op het oog, waarin nu nog pro vinciale ambtenaren zijn ge huisvest. Dat pand komt begin 2001 vrij. Monumentenzorg In het Erfgoedhuis zou ook een steunpunt monumentenzorg kunnen worden opgenomen. Het Rijk denkt erover per pro vincie zo'n steunpunt op te rich ten. Particuliere organisaties op het gebied van cultureel erf goed, zoals de Zeeuwsche Ver- eeniging voor Dialectonder zoek, de Bond Heemschut en het Gilde Vrijwillige Molenaars, kunnen eveneens een plek krij gen in het Erfgoedhuis. De kosten voor een Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland schatten Gedeputeerde Staten op ruim 1,8 miljoen gulden per jaar. Nu wordt aan de gezamen lijke organisaties anderhalf miljoen gulden per j aar uitgege ven. Het voorstel aan de Staten is daarom vanaf volgend jaar 350.000 gulden extra te beste den aan cultureel erfgoed. Daarvan kunnen in 2000 een in terim-directeur voor de stich ting, een consulent streektaal en tijdelijke huisvesting worden bekostigd. (Advertentie) Marine Industry feliciteert TOTAL Raffinaderij Nederland NV met haar 25-jarig jubileum!! Postbus 319,4380 AH Vlissingen tel. 0118-444444 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Elf Zeeuwse VWO-scholieren ruiken deze week aan de Europese politiek. Zij hebben zitting genomen in het Europees modelparlement en discussiëren met leeftijdge noten uit alle delen van Neder land 'vol vuur' over Europese vraagstukken. Met als inzet: uitverkoren worden voor het Europese scholierenparlement, dat later bijeenkomt in Straats burg of Brussel. De belangstelling onder leerlin gen van Zeeuwse scholen voor het modelparlement was niet al te groot. Europa staat zeker zo ver weg van het bed van jonge ren als van ouderen. Willem van Bork] leerling VWO 5 van Chris telijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middel burg, had ook zo zijn bedenkin gen. Toch meldde hij zich aan. „Voor de grap." „En het is hartstikke leuk", is zijn ervaring na enkele dagen 'volksvertegenwoordiger' te zijn geweest. „En dan heb ik het over het hele politieke spelletje, het schrijven van resoluties, het verdedigen van je standpunten. Je moet behoorlijk goed gebekt zijn." Vrijblijvend is het zeker niet. El ke provincie vertegenwoordigt in het modelparlement een an dere EU-lidstaat. Zeeland is Oostenrijk. „Dan moet je je goed inbeelden wat Oostemij kers vinden van kwesties als de toe nemende bureaucratie in de Eu ropese Unie", noemt Van Bork een onderwerp dat hij behan delt in zijn commissie. Groningen Het modelparlement vergadert tot het einde van de week in Den Haag. Over enkele weken wordt be kend welke Zeeuwse scholier als Europarlementariër mag doorstoten naar Brussel of Straatsburg. Of hij die hoofd prijs in de wacht sleept, waagt Van Bork te betwijfelen. Zijn al aanwezige politieke belangstel ling is wel gestimuleerd door de deelname aan het modelparle ment. ,Maar ik ga geen politico logie studeren. Ik volg op het VWO een economisch profiel. Ik zoek het in die richting." Werkgevers eisen vrije levering industriewater VLISSINGEN - Noord-Bra bant moet concurrentie toe staan in de levering van indu striewater. De Brabants- Zeeuwse Werkgeversvereniging (BZW) vraagt dit aan Provinci ale Staten van Noord-Brabant. Delta Nutsbedrijven probeert al jaren een vergunning te krijgen om industriewater te leveren aan bedrijven in West-Brabant, maar kreeg die tot op heden niet. Meer marktwerking zal volgens de BZW leiden tot lagere prij zen. Bovendien is concurrentie goed voor het milieu, merkt de werkgeversvereniging op om dat industriewater wordt ge maakt van oppervlaktewater. Delta Nutsbedrijven is met de provincie Noord-Brabant in een juridisch gevecht verwikkeld over de levering van industrie water in West-Brabant. De ge meente Bergen op Zoom en de provincie houden Delta buiten de deur om de Waterleiding maatschappij Noordwest-Bra bant te beschermen. Volgens J. P. van Mourik, secre taris milieu van de BZW, heeft een rechter dat standpunt ver worpen. „De provincie moet op nieuw beargumenteren waarom Delta Nutsbedrijven geen indu striewater mag leveren." Delta- woordvoerder F. Deij bevestigt dat. „We wachten nog op het antwoord van de provincie Noord-Brabant. (Advertentie) Petropl us Petroplus Tankstorage International B.V. Petroplus Tankstorage Vlissingen B.V. Max Euwelaan 25 Oosterfiavenweg 14 3062 MA Rotterdam 4382 NL Vlissingen September 1969 li Total onderzoekt de mogelijk- heid van een raffinaderij in het H gebied van de Westerschelde. Gedacht'wordt aan Vlissingen- j| Oost of Ossenisse. Maart 1970 Total spreekt zijn voorkeur uit voor Zeeland. De gunstige geo grafische ligging, de goede be reikbaarheid van België, Duitsland, Engeland en Scan dinavië en een 'bijzondere rijkssubsidie' van enkele tien tallen miljoenen winnen het van Rotterdam (ruimtegebrek) en Amsterdam (gebrek aan af- zetmogeli j kheden en daar zit al een grote raffinaderij). Binnen Zeeland is vestiging nabij Ter- neuzen afgevallen. Met de komst van Total is een investe ring gemoeid van ongeveer 250 miljoen gulden. Naar verwach ting levert de raffinaderij werk aan 200 mensen. Juli 1970 I Definitieve overeenstemming met het ministerie van Econo- niische Zaken over vestiging in II het Sloegebied. Augustus 1972 De eerste paal voor de raffina derij wordt geslagen. Februari 1973 PvdA/PPR in Borsele presen teren een zwartboek. Voorlich ting en inspraak waren vol strekt onvoldoende. De bevol king en milieuverenigingen hebben regelmatig geprotes teerd omdat zij de gevolgen voor het milieu, de leefbaar heid en de veiligheid vrezen. December 1973 De eerste olietanker legt aan in de Westerschelde. Oktober 1974 Prins Bernhard opent de Total Raffinaderij. Minister van Economische Zaken Lubbers zegt dat het de grote wens van de regering was om de indu strie in Zeeland een stimulans te geven. Augustus 1978 Total wil samenwerken met Shell. Zeeland vreest voor ver lies van werkgelegenheid. September 1978 Sluiting van de raffinaderij wordt door de directie niet uit gesloten. Provincie, onderne mingsraad, vakbonden en po litici in de Tweede Kamer verzoeken minister van Aar- denne van Economische Zaken alles te doen de werkgelegen heid veilig te stellen. Zelfs de hulp van prins Bernhard wordt ingeroepen. September 1980 Dow is voor 20 (later 45) pro cent aandeelhouder geworden. Samen willen zij 800 miljoen gulden investeren in een hy- drocracker. 1986 De hydrocracker wordt in ge bruik genomen. Oktober 1989 Total investeert 90 miljoen gul den voor de bouw van een fa briek voor de productie van benzeen en xyleen. April 1993 Total beschikt als één van de eerste bedrijven en als eerste raffinaderij in Nederland over een goedgekeurd milieuzorg en veiligheidssysteem. Januari 1994 De onderneming heeft vooruit lopend op een milieu-overeen komst tussen overheid en raffi naderijen een bedrijfsmilieu plan opgesteld. Februari 1996 De provincie eist beperking van de uitstoot van zwaveldi oxide. December 1997 Een recordproductie dit jaar: 8,6 miljoen ton brandstoffen. Juni 1998 ff Investering van zestig miljoen in milieutechniek, als voorbe- freiding op de strengere eisen ff die vanaf 2000 gelden. December 1998 Total fuseert met Petrofina tot TotalFina. Augustus 1999 TotalFina gaat samen met Elf Aquitaine. Open dag NIEUWDORP - Total houdt zaterdag 25 september van 08.30 tot 17.00 uur een open dag. I In een tent zijn een expositie en een videopresentatie te bekij ken over de raffinaderij en het 25-jarig bestaan. Verder is het mogelijk een rondrit van een uur te maken. Belangstellen den hiervoor moeten zich voor zaterdag telefonisch aanmel den. De Totalraffinaderij in het Sloegebied. foto Aero Lin Photo door Maurits Sep Nieuw zaad voor Zeeland, luidt de titel van een docu mentaire over de komst van olieraffinaderij Total naar het Sloegebied in Vlissingen-Oost. De film gaat in mei 1975 in pre mière, een half jaar nadat prins Bernhard de vestiging officieel heeft geopend. De titel geeft feilloos aan hoe belangrijk de raffinaderij voor Zeeland werd geacht door overheid en be drijfsleven. In een kwart eeuw is Total, zij het met horten en stoten, uitgegroeid tot één van de pijlers van de Zeeuwse eco nomie. Zeeland heeft begin jaren ze ventig dringend een stevige impuls nodig. Er is de regering veel aan gelegen de econo misch zwakkere regio's wat op te peppen. Total is in die visie precies wat de provincie nodig heeft. De raffinaderij zal werk bieden aan 200 mensen. Het Franse moederbedrijf heeft een lichte voorkeur voor Rotterdam, omdat daar sche pen van 200.000 ton de haven in kunnen. Vanwege ruimtege brek aldaar verlegt Total de blik naar Amsterdam en Vlis singen. Maar alleen met een 'bijzondere rijkssubsidie' zoals Hoechst en Pechiney die eerder kregen, is het bedrijf bereid zich in het Sloegebied te vesti gen. Dat geld moet de aanleg van pijpleidingen bekostigen, die nodig zijn om olie vanaf een steiger in de Westerschelde naar het complex te transpor teren. In het belang van de Zeeuwse economie en werkge legenheid komt het kabinet met die tientallen miljoenen over de brug. Een kwart eeuw later is huidig voorzitter J. Robin van de raad van bestuur van Total Raffina derij Nederland slechts ten de le gelukkig met de keuze van toen. „Ik ben tevreden omdat we hier kwalitatief goed perso neel hebben gevonden. Maar strikt vanuit het bedrijf gere deneerd, heeft deze plek een paar handicaps." Kostenbesparing Total is de enige olieraffinade rij in Vlissingen-Oost. Dat be tekent dat er geen voordeel is te behalen door samen te werken met andere raffinaderijen. Ro bin: „Denk maar aan de be drijf siarand weer of aan de energievoorziening. Synergie met anderen zou onze positie kunnen verstevigen." Hij be vestigt dat met aluminium smelter Pechiney wordt gestu deerd op de mogelijkheid in het Sloegebied een nieuwe gasge stookte elektriciteitscentrale te laten bouwen door een bui tenlands consortium. „Dat zou een kostenbesparing kunnen opleveren." Een tweede handicap van Vlis singen-Oost is het ontbreken van een pijpleidingennet, Ro bin is daarom wel eens jaloers op concurrenten in Rotterdam. „Pijpleidingen zijn de goed koopste manier om onze pro ducten te transporteren." Ten tijde van de beslissing om in Vlissingen-Oost een ï-affina- derij te bouwen, werkt de nu 55-jai-ige Robin bij concurrent BP (British Petrol). Pas in 1992 stapt hij over naar Total. Sinds 1997 is hij de hoogste baas bij de Nederlandse tak van het olieconcern. „BP was in Frankrijk aan het inkrimpen, ik zag voor mezelf meer moge lijkheden bij Total, dat groei de." Prins Bernhard En gegroeid is Total, al ziet het daar de eerste jaren niet naar uit. Nauwelijks vier jaar na de opening lijkt het in september bin op. „Het gaat niet om grote veranderingen. Dat is niet no dig en dat zou ook verkeerd zijn, maar kleine verbeterin gen zijn noodzakelijk." Beter worden is ook mogelijk, vindt Robin. „Let wel, wat we doen, doen we efficiënt. We boeren goed. We hebben 350 mensen in dienst en lenen er honderd in van andere bedrij ven. Bovendien kopen we 45 procent van wat we nodig heb ben in Zeeland. Onze impact op zowel de directe als de indirec te werkgelegenheid is dus groot. Maar dat betekent niet dat we tevreden en zelfverze kerd achterover kunnen leu nen en niks meer hoeven te doen. Je moet realistisch zijn, goed naar je omgeving en je concurrenten kijken. Het ver schil tussen ons en hen is niet groot, maar dreigt wel te groei en. Wij kunnen beter worden, maar grote bedrijven kunnen dat sneller." Milieu Als olieraffinaderij heeft Total voortdurend te maken met vrees voor aantasting van het milieu. Wanneer in 1970 be kend wordt dat in het Sloege bied een raffinaderij wordt ge bouwd, is dat één van de belangrijkste kritiekpunten van omwonenden. Total is altijd op de voet ge volgd als het gaat om de uit stoot van schadelijke stoffen. Aan goede wil ontbreekt het niet. Total is in 1993 de eerste raffinaderij in Nederland die over een goedgekeurd milieu zorgsysteem beschikt, nog voordat dat wettelijk verplicht is. Hetzelfde geldt voor het op stellen van een bedrijfsmilieu plan, dat al in 1994 gebeurt, terwijl afspraken tussen over heid en bedrijfsleven hierover nog in de maak zijn. Toch wordt het bedrijf in de jaren negentig enkele keren op de vingers getikt voor overtredin gen. Robin: „Onze emissies gaan nog steeds omlaag, maar tegelijkertijd worden de eisen scherper. Zeeland is zeer at tractief om in te wonen en te re creëren. Daar tegenover staat de industrie, die onmisbaar is voor een goede economische basis. Daar moeten we met zijn allen een goede balans tussen zien te vinden." De plant: een metalen landschap. foto's Dirk-Jan Gjeltema tioneel beroep op prins Bern hard. Uiteindelijk blijkt Dow Che mical de reddende engel. Het chemiebedrijf neemt eerst twintig procent van de aande len over en bezit inmiddels 45 procent. De rest is nog steeds in handen van Total. „De samen werking met Dow is cruciaal geweest voor ons voortbe staan", zegt Robin. „De problemen die Total eind jaren zeventig had, waren niet zo bijzonder als ze leken. Alle raffinaderijen hadden met de zelfde problemen te kampen. Waar andere werden gesloten, bleven wij open. Grote investe ringen konden we hier niet doen, maar dankzij de bijdrage van Dow lukte dat later wel." Het beste voorbeeld is de hy drocracker die in 1986 in ge bruik wordt genomen. Die maakt het mogelijk al naar ge lang de vraag van de markt verschillende producten te ma ken. Zo is Total minder afhan kelijk van de olieprijs. De crac ker is zijn investering van achthonderd miljoen gulden meer dan waard. De grens aan de groei is nu wel bereikt, stelt Robin. „Sinds de overname van Petrofina door Total, eind 1998, heeft TotalFi- Laboratorium na ook raffinaderijen in Ant werpen en Duinkerke. Onze grote broer in Antwerpen is drie keer zo groot als wij en Duinkerke is maar twee urn- rijden. Wij zullen echt niet gro ter meer worden. Daar is geen ruimte meer voor." Gevolgen Bovendien maakte TotalFina vorige maand bekend samen te gaan met het Franse Elf Aquit aine. De weinige gevolgen die dat zal hebben voor de vesti ging van Total in, Vlissingen- Oost zullen slechts positief zijn, voorspelt hij. „Voor een productie-afdeling als de onze maakt het niet uit wie en hoe groot de aandeelhouder is. Het vergroot wel de mogelijkheden voor onze werknemers om van baan te veranderen en het maakt het voor ons gemakke lijker personeel uit te ruilen met andere vestigingen. Vanaf 2000 doen we dat met Fina in Antwerpen, maar het zou ook kunnen met Elf Atochem in Vlissingen-Oost. Mits de be trokken werknemers dat wil len, want aan ongemotiveerde mensen heb je niks." Samenwerking met zusterbe drijven kan de kosten drukken en dat is hard nodig, merkt Ro- Leidingenwoud 19 7 8 al weer gedaan met de raf finaderij in Vlissingen. Als on derhandelingen over nauwe samenwerking met een Neder lands chemiebedrijf misluk ken, is sluiting niet ondenk baar, stelt de directie. Lokale, provinciale en landelijke poli tici en de vakbonden vragen het kabinet de helpende hand toe te steken. De onderne mingsraad doet zelfs een emo- Voorzitter J. Robin van de Raad van Bestuur van Total Raffinaderij Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 31