Versekse drukkerij in nieuw pand Serie lezingen over de liefde [et stunt galeries New York binnen Vorsten noch bloemen bij opening van Schelde-Rijnkanaal Meeüs Assurantiën op het overnamepad Moses Isegawa praat over tweede roman zeeland in detail loeteweij vanuit kern verhuisd naar rand dorp ondernemend zeeland 1900-2000 kunst cultuur ESZETH Charlotte Mutsaers en Van Dis in Terneuzen donderdag 23 september 1999 door Claudia Sondervan ÏERSEKE - Pal aan de invals- iveg naar Yerseke ligt het nieu we, ruime en lichte bedrijfsge bouw van drukkerij Zoeteweij. Het bedrijf verruilde de behui zing in de dorpskern voor een nieuw pand op vijfduizend vierkante nieter aan de Molen- dijkseweg. Vrijdag 24 septem ber, een dag na de 66ste ver jaardag van directeur C. J. Zoeteweij, houdt de drukkerij open huis tussen 15.30 en 19.00 uur. Bouwbedrijf Dronkers uit De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-47Ó102. DSG Apple Industries houdt zaterdag 25 september open huis in het nieuwe pand aan de Rijksweg te Kapelle. De nieuwbouw is gereed en de drie partners die zich in DSG Apple industries verenigd hebben willen dat laten zien aan klan ten en andere relaties. Het open huis is bedoeld voor bouwers, personeel, klanten en toeleve ranciers. DSG is een samen werking tussen Goense Fruit- products Oudelande, Diafrost dt België en Steensma uit Leeuwarden. De Scheldebrouwerij in 's- Gravenpolder houdt zaterdag 25 september de Open Brouw- dag ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de brou werij van Zeeuwse speciaal- bieren. De Zeezuiper, Lamme Goedzak, Strandgaper, Wit heer en Merck toch hoe Sterck worden gepresenteerd in het nieuwe proeflokaal aan de Rangeerstraat, Industrieterrein B van 's-Gra- Yerseke zette het gebouw, naar ontwerp van de Goese archi tect L. de Putter, zo neer dat wijzigingen in indeling een voudig zijn. Zoeteweij is blij met de verjonging van de on derneming, die 51 jaar bestaat en zestien medewerkers telt. „Het nieuwe magazijn alleen is al groter dan de vorige druk- hal. We zijn uitgegaan van een heel goed machinepark, het ge bouw is daar omheen ontwor pen." Zoeteweij groeide op met drukinkt, zoals hij het zegt. Zijn vaderE. Th. Zoeteweij be gon het bedrijf nadat een brand zijn werkgever drukkerij Van der Peijl in 1940 verwoestte. „De machines werden ver kocht als oud ijzer. Om werk te hebben heeft mijn vader een aantal gekocht om op te knap pen. Uiteindelijk begon hij zelf te drukken." De later bijgekochte trapde- gelpers staat glanzend ge poetst in de entreehal. Op deze pers werd in de oorlogsjaren venpolder tussen 9.00 en 20.00 uur. Kippers Hobby houdt zater dag 25 september open huis in verenigingsgebouw De Arne in Amemuiden. Tussen 10.30 en 16.00 uur worden hobbytech nieken gepresenteerd als glas beschilderen, het decoreren van hout, zink en steen en nog veel meer. Een nieuw advies- en kennis centrum voor zelfstandig on dernemers is de Raad voor het Zelfstandig Ondernemer schap, die deze zomer is inge steld. De RZO, Badhuisweg te Den Haag, is opgericht door de Hoofdbedrijfsschappen De tailhandel en Ambachten als marktgerichter opvolger voor de RMK, Raad voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Restaurant La Bonne Auber- ge te Koudekerke houdt vrij dag 1 oktober een Savarin- avond, waarbij een diner van veertien gangen wordt gecom bineerd met drie wijnen en een verhaal over 'meneer Savarin'. doorTheo Giele In de nacht van 23 op 24 sep tember 1975, om 0.00 uur, wordt het Schelde-Rijnkanaal opengesteld. Het kanaal, 32 ki lometer op Nederlands en vijf op Belgisch grondgebied vormt een rechtstreekse verbinding tussen de wereldhavens van Rotterdam en Antwerpen. Maar er was geen vorst om een sluis deur officieel de openen, geen commissaris der koningin om een toespraak te houden, zelfs geen eenvoudige burgemeester om een lintje door te knippen. Geen toespraken, geen bloe men. Alsof het een illegale on derneming betrof die het dag licht niet kon verdragen, werd een van de belangrijkste bin- nenvaartverbindingen in de we reld stilletjes in gebruik geno men. De planning was anders. Ko ningin Juliana en koning Bou- dewijn zouden op 23 september naar Bergen op Zoom komen. In het stadspaleis Markiezenhof zouden plechtige woorden ge sproken, de samenwerking tus sen de buurlanden zou bezon gen en op de toekomst zou gedronken worden. Zou... Kleindochter Maanden waren er gestoken in de voorbereiding van de officië le opening van het kanaal. Vier dagen voor de drieëntwintigste was er nog niets aan de hand, maar op zaterdag 20 september kwam het slechte nieuws. Op verzoek van de Belgische rege ring zagen Boudewijn en zijn gevolg af van deelname aan de feestelijkheden. Voor Neder land zit er niets anders op dan de festiviteiten af te blazen: tot verbijstering van iedereen die een rol is toebedeeld. De vierja rige Xandra Zuurdeeg, klein dochter van de hoofdingenieur directeur van Rijkswaterstaat, mocht de bloemen aan de konin gin geven. Maar het speciaal door moeder vervaardigde Thoolse dracht kon in de kast blijven. De koningin blijft thuis. „Alles is voor de kat zijn staart geweest", zei de hoofdvoorlich- ter van Verkeer en Waterstaat. De man van het ministerie heeft de regie van de festiviteiten. Hij mag nu alles en iedereen afbel len. Schippers hebben de haven van Antwerpen geblokkeerd. De Belgen zijn bang dat zij de festi viteiten zullen verstoren, zo wordt door de Belgen als reden aangevoerd voor de afwezig heid van koning Boudewijn bij de officiële opening. Walen Maar nog sterker spelen de Waals-Vlaamse spanningen een rol. De Walen zijn boos omdat er tussen Nederland en België ge sproken wordt over het terug dringen van de vervuiling van de Maas. In Wallonië vreest men voor het voortbestaan van de in dustrie. Deze Maas verdragen zijn gekoppeld aan afspraken over het afsnijden van de bocht bij Bath. Deze voordelen voor Antwerpen en Vlaanderen gaan in Waalse ogen ten koste van het Franstalige landsdeel. En zo worden interne Belgische twis ten ook in Nederland voelbaar. Tot verdriet van Xandra en al die anderen die zich zo op de komst van twee vorsten hebben verheugd. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Meeüs Assurantiën te Vlissingen heeft Adriaanssen Assurantiën in Vlissingen overgenomen. H. Adriaans sen, eigenaar van het eenmansbedrijf, gaat zich op nieuwe activiteiten richten. Zijn bedrijf is het tweede binnen drie maanden dat werd verworven door de Zeeuwse dochter van de Meeüs Groep te Breda. Ook Comcom Verzekeringen te Middelburg, een eenmansbedrijf van J. van Vliet, is overgenomen. Makelaardij in verzekeringen, onroerend goed en financiële diensten Meeüs streeft naar een dominante rol op de Zeeuwse markt. Het bedrijf heeft nu vestigingen in Goes, Middelburg en Vlissingen en wil op korte termijn neerstrijken in Zeeuws- Vlaanderen door een volgende overname. Regiodirecteur D. Mik wil nog geen verde re informatie geven over de aanstaande aqcuisitie, maar zegt wel dat het om een kantoor met personeel gaat. Daarnaast verwacht hij in januari nog een Walchers kantoor over te nemen. Bij Meeüs in Zee land werken nu 28 mensen. Door kleine kantoren aan te kopen wil Meeüs Assurantiën de eigen groei verster ken, meldt Mik. Die is dermate sterk dat voor dit jaar een omzetverhoging wordt verwacht van 35 procent, stelt Mik. „De materie in onze branche wordt dermate complex dat kleine kantoren daartoe de kennis niet meer in huis kunnen halen. Dat soort kantoren hebben twee opties; specia lisatie of aansluiting zoeken bij een groter verband." Hij erkent dat er in het streven naar schaalvergroting veel financiële dienst verleners uit zijn op dergelijke acquisities. „Een klantenbestand is veel geld waard." een dichtbundel van Simon Vestdijk gedrukt, die destijds in de omgeving was onderge doken, vertelt Zoeteweij. „Er is ons wel eens gevraagd of we nog exemplaren of proeven hadden liggen - die zouden zeer kostbaar zijn - maar er is he laas niets bewaard." Een in boekdruk gedrukt pamflet bij de pers verhaalt de geschiede nis. Aan de wanden hangen inge lijste collecties van oude eti ketten die de drukkerij vroeger vervaardigde. In de hoge druk- hal worden nog steeds veel kleurige etiketten gedrukt voor onder meer de schelpdier enindustrie in Yerseke. Veel van de opdrachtgevers van het bedrijf zijn bedrijven uit Zee land. Zoeteweij vervaardigt drukwerk van reclamepresen taties tot taf eikaart en, van billboardposters tot geboorte kaartjes. Die worden soms zelfs nog met het oude handwerk ge maakt en uit de letterkast ge zet, vertelt Zoeteweij. Als mo derne tegenhanger van het handwerk staat in de drukhal de nieuwe vijf kleuren Komori drukpers. Medewerkers Het bedrijf is gegroeid door de inbreng en de samenwerking met de medewerkers, stelt Zoe teweij. „Sommigen werken hier dertig jaar, je bent met el kaar vergroeid geraakt. Komt er een opdracht waar eigenlijk geen ruimte voor is, dan steken we de koppen bij elkaar en overleggen we hoe we dat ge daan kunnen krijgen. Dat is goud waard." Zijn zoon E. J. C. Zoeteweij werkt bij de volledig geauto matiseerde drukvoorberei- ding. Zoeteweij hecht eraan dat met zijn opvolging het be drijf als eenheid doorgaat. Hij heeft het voornemen wat min der tijd in het bedrijf door te brengen. Maar wegblijven doet Zoeteweij niet. „Een mens moet wat omhanden hebben", lacht hij. Drukhal in het nieuwe pand van Zoeteweij. foto Willem Mieras In het laatste jaar van de twintigste eeuw blikt de PZC van dag tot dag terug op nieuws feiten uit Zeeland. (Advertentie) nieuwe MUZIEK leektf GROTE KERK VEERE vr. 24 september van 18.00 tot 23.30 uur f) VAN DER GRINTEN/HERMAN JAZZ QUARTET ft JJ SENEM DIYICI zang uit Turkije met traditionele band FRANCIS B. QUARTET Tryttcn-Armilo; Breuker-Fidget (wp) 'pa ca Strawinskv-Three pieces; Breuker-Strijkkwartet van de week '=s WILLEM BREUKER KOLLEKTIEF mei GREETJE BLJMA n KLOVENIERSDOELEN MIDDELBURG za. 25 september van 14.00 tot 23.30 uur LEEN DE BROEKERT Schubert op hammerklavier MICHIEL BORSTLAP piano MIGUEL MARTINEZ altsax attiop TRISTAN HONSINGER cello SEAN BERGIN sax •g MISHA MENGELBERG piano HAN BENNINK slagwerk D Toegang per avond f 25 DONATEUR nieuwe MUZIEK gratis Mosselen f7,50 INFO: CENTRUM nieuwe MUZIEK 0118-623650 Achter de Houttuinen 30 Middelburg www.zeelandnet.nl/cnmzld astenaar Jan Willem Hament zit tussen eigen werk: „In het schilderen vind ik rust." foto Willem Mieras IwrErnst Jan Rozendaal IDES - Kunstenaars moeten ras een stunt uithalen om de indacht op zich te vestigen, in Willem Hament (32) uit >oes bedacht een hele goeie. Na nenlang anoniem te hebben [werkt, toog hij eerder deze laand met redacteur Eric van oon van het Rotterdamse Msttijdschrift De Weegschaal naar New York. In drie dagen tijd maakte hij 99 tekeningen die hij op 9 september 1999 voor het Guggenheim Museum uit stalde. In de tussentijd bestook te Van Loon de twintig beste ga leries ter plekke. Resultaat is dat Hament in januari in twee New Yorkse galeries kan komen exposeren. In het dagelijks leven is hij, zo als hij het zelf noemt, ambulant reclametekenaar. Met een kar retje achter zijn auto bezoekt hij de dagmarkten in Nederland, waar hij in hoog tempo met vilt stift op plastic reclameborden maakt voor de handelaren. Snel werken is daarbij het parool. „Ik maak soms zeven, achthon derdborden op een dag. Ze moe ten natuurlijk niet al te veel op elkaar lijken, want markthan- delaren willen de aandacht op zich vestigen. Daardoor heb ik een enorme snelheid van wer ken ontwikkeld. Bij mij is het eerst doen en dan denken." Sinds hij een vaste klantenkring heeft opgebouwd en dus van een stabiel inkomen is verzekerd, richt Hament zich op het maken van kunst. „Je kunt 's avonds in de kroeg hangen of een beetje schilderen. Zo bekijk ik het. Ik heb last van een hoge motoriek. In het schilderen vind ik rust. De ondergrond voor zijn schil derijen is ook plastic. Platen van 80 bij 60 centimeter - formaat reclamebord - en voor grote schilderijen van één bij twee meter Hij gebruikt olieverf, maar ook viltstift en zelfs witte schoensmeer. Na jarenlang in stilte te hebben gewerkt en nau welijks te hebben geëxposeerd, vindt Hament het tijd geworden zijn werk onder de aandacht te brengen. De manier die hij daarvoor heeft gevonden, is ronduit spectaculair. Hij is onlangs uit de Verenigde Staten teruggekeerd, waar hij de datum 9-9-1999 als uit gangspunt nam voor een stunt. „Noem het maar gerust een Blitzkrieg. We hebben de gale ries daar overdonderd met kunstwerken. In een paar dagen moest een sfeer ontstaan van: Wat gaat hier gebeuren?" Internet Met Van Loon had Hament via Internet twintig galeries in New York uitgezocht waarop ze hun pijlen zouden richten. Ze namen hun intrek in een hotel niet ver van Harlem, waar Hament in razend tempo tekeningen begon te maken op basis van eerder ge maakte schetsen. Het materiaal was opnieuw viltstift op plastic. Per kwartier maakte de Goese kunstenaar een tekening („Ik kan elk moment van de dag be ginnen. Ik heb een ongelimi teerde scheppingsdrang"). Op enkele ervan is de invloed van Picasso, Miro, Keith Haring en Cobra waarneembaar, andere doen denken aan strips, maar de serie als geheel vertoont beslist een eigen handschrift. Naast 99 tekeningen van het bekende re clamebordenformaat, maakte Hament speciaal voor de gale ries nog zestig verschillende prenten op A4-afmetingen. Die bezorgde Van Loon drie dagen achtereen bij de twintig geselec teerde galeries. Boodschap ach terop de kunstwerkjes was: Nog drie dagen! Nog twee dagen! Nog één dag! Op 9 september werden de 99 kunstwerken die Hament in drie dagen had ver vaardigd uitgestald tegen de muur van Central Park, recht tegenover het prestigieuze Gug genheim Museum. Hament: „Van de twintig gale riehouders kwamen er zes kij ken. Bij drie ervan kan ik ko men. Bij twee vanaf januari en bij de derde per direct, maar dat kostte geld. Daar kon ik good will kopen, maar dat vonden we niet interessant. Ik heb natuur lijk een map met foto's van mijn schilderijen laten zien, want via mijn tekeningen wil ik die in de galerie krijgen." Grote ambities heeft Hament niet. Hij wil aansprekende en betaalbai-e kunst maken. „Ge woon eerlijk werk voor ieder een. Art for all. Ik produceer veel dus ik moet snel verkopen. Wat heb ik aan een enorme voor raad? Als ik een flinke collectie verkocht heb, hoop ik geld te hebben voor een volgende stunt We denken erover in januari een lint van kunstwerken tegen de Chinese muur te zetten." (Advertentie) Als u van aparte mode lioudt OPEN HUIS 23, 24 en 25 september van 10.00 uur tot 17.00 uur met thee en koffie complet Loskade 9, Middelburg 0118-023246 di. t/m zat. van 10.00 tot 17.00 uur Plastic Het leeseizoen is weer begon nen en tal van schrijvers zijn uitgenodigd de komende maanden in Zeeland een lezing te komen geven. Zowel in Mid delburg, Terneuzen als Zierik- zee kom,en auteurs van naam. In Middelburg spreken Kader Abdolah, Jean Pierre Rawie, Manon Uphoffen Kristien Hem- merechts over de liefde, in Porgy Bess in Terneuzen worden Charlotte Mutsaers en Adriaan van Dis verwacht en Zierikzee pakt uit met Moses Isegawa. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - De üteraire lezingenserie van de Stichting Literaire Activiteiten Zeeland gaat dit jaar over de liefde. Om de bezoeken van schrijvers aan Zeeland een impuls te geven, vraagt SLAZ ze tegenwoordig iets te vertellen over een be paald thema. Vorig jaar kwam onder meer het thema beelden de kunst en literatuur aan bod, nu is de beurt aan de liefde. Verschillende aspecten van dit thema worden van oktober tot en met januari in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg be handeld door de schrijvers Ka der Abdolah, Jean Pierre Rawie, Manon Uphoff en Kristien Hemmerechts. De in 1954 in Iran geboren auteur Kader Abdolah spreekt over vader landsliefde. Hij ontvluchtte in 1985 zijn vaderland en vestigde zich in Zwolle. Zijn betover grootvader was omstreeks 1870 premier van Perzië, maar behal ve dat ook een beroemd dichter. Hij was de grondlegger van de moderne Perzische literatuur en Kader Abdolah heeft het altijd als een roeping ervaren in zijn voetsporen te treden. In 1994 debuteerde hij met de bundel De adelaars. Het knappe van Abdolahs stijl is dat hij ondanks de beperkingen van een aan vankelijk vreemde taal zeer po ëtisch weet te schrijven. In Mid delburg zal Abdolah op 12 oktober ongetwijfeld praten over twee vaderlanden. Enkele weken later (2 nov.) is de beurt aan dichter Jean Pierre Rawie. Hij spreekt over liefde in de poëzie. Rawie is in 1949 ge boren in Den Haag, opgegroeid in Winschoten en sinds jaar en dag de bekendste dichter van de stad Groningen. Na Abdolah is Manon Uphoff de binnenkort Zeepijn uit. Het boek gaat over uiteenlopende dingen als een verrassende vriendschap, wandelende den- neappels, de kerstklokken van Oostende, zeebloesem, vissen- humor en een kappende cow boy. Naar het boek wordt uitge zien en de korte beschrijving geeft aan waarom: Mutsaers heeft de afgelopen jaren bewe zen een van de oorspronkelijk ste schrijvers van Nederland te zijn. Haar stijl is verzorgd, haar thematiek eigenzinnig en ze is erg grappig. Adriaan van Dis staat dezer da gen alom in de belangstelling vanwege het verschijnen van zijn roman Dubbelliefde. In no vember komt hij daarover in Porgy Bess vertellen. Van Dis' boeken zijn in een meeslepende en superieure stijl geschreven en ook zijn literaire lezingen zijn een belevenis. Enkele jaren geleden besloot hij zijn lezing in Terneuzen met ter plekke ge maakte, zeer grappige, lime ricks op rijmwoorden die hij van publiek kreeg aangereikt. Beide zondagmiddaglezingen be ginnen om 15 uur. ZIERIKZEE - Wanneer zelfs het Journaal aandacht besteedt aan het verschijnen van een roman, kun je van een literaire sensatie spreken. Het overkwam Moses Isegawa (1963) onlangs. Ter ge legenheid van het uitkomen van zijn tweede roman Slangenkuil bezocht Marga van Praag de Oe- gandese schrijver in zijn woon plaats Beverwijk. Het sënsationele van Isegawa's literaire loopbaan stoelt overi gens vooral op de reputatie die hij in korte tijd wist te verwer ven met zijn debuutroman Abessijnse Kronieken. Het is .een schokkend én vrolijk ver slag van de belevenissen van het Oegandese jongetje Moegezi, in een aantal opzichten de alter ego van Isegawa. De enkele we ken geleden verschenen roman Slangenkuil gaat over het Oe ganda van dictator Idi Amin. PZC-criticus Hans Warren prees Abessijnse Kronieken om zijn humor, verrassende beeld spraak, onthutsende directheid en het onvergetelijke portret dat van het jongetje Moegezi wordt geschetst. Over Slangenkuil was hij min der te spreken. Hij vroeg zich af of de schrijver zijn stilistische vermogens heeft verloren. Wellicht kan Isegawa dinsdag 26 oktober een ant woord geven. In de regionale scholengemeenschap Professor. Zeeman in Zierikzee wordt hij, geïnterviewd door Frank van Doeselaar. Aanvang 19.30 uur. TERNEUZEN - Na de lezing van de Belgische geschiedkun dige Sophie de Schaepdrijver in september, zijn in oktober en november rasechte literatoren aan de beurt. Op zondagmiddag 24 oktober komt Charlotte Mut saers naar Porgy Bess in Ter neuzen. Een maand later (21 no vember) volgt Adriaan van Dis. Van "Charlotte Mutsaers komt Charlotte Mutsaers tweede Volkskrant-columniste in de serie. Ze gaat het hebben over 'de ware in beeld'. Uphoff (1962) is een van de meest ge prezen jonge schrijvers in Ne derland, vanwege haar stijl en vreemde, om niet te zeggen mor bide, verhaalwendingen. Kristien Hemmerechts is op uit nodiging van SLAZ vaker in Middelburg geweest. Op 11 ja nuari komt ze praten over eeu wige trouw. Hemmerechts (1955 is de succesvolste schrijfster van België. Ze schrijft over fa lende relaties tussen mannen en vrouwen. Een bekende titel is Taal zonder mij, het verhaal over haar leven met de twee j aar geleden overleden dichter Her man de Coninck. De lezingen beginnen om 20uur. Moses Isegawa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 27