'aviljoens luiten niet gelijktijdig Stilte in het Dijk water PZC Loopfiets wekt onbegrip joese sluiproutes leels afgesloten na dachten bewoners Veere stimuleert duurzaam bouwen zeeland ,25 lissingen: tot twee uur open Dansspèktakel lets op Bach donderdag 23 september 1999 doorCris Sohier arEdith Ramakers iJSSINGEN - De gemeente gingen gaat niet in op het fioek van buurgemeente Vee- de sluitingstijden van de Badpaviljoens te vervroegen a twee naar elf uur 's nachts. Hgeineester A van Dok-van (ele beklemtoont geen aanlei- ag te zien om uit het oogpunt a openbare orde de sluitings- Jvan de Vlissingse strandpa- Ijoens af te laten wijken van overige Vlissingse horeca. Veerse gemeenteraad nam een krappe meerderheid TO, D66 en RPF/GPV waren gen) in het voorjaar van 1998 tVerordening sluitingstijden ?ca aan.Daarin kon ook een ndbrief van het Bureau voor [eugdbrandweer ictief op NK EsSINGEN - De post Vlissin- van de stadsgewestelijke dbrandweer neemt zater- lg 2 oktober deel aan het Ne- irlands Kampioenschap in Le- lad. aspiranten (vijftien tot en achttien) jaar beginnen om 50 uur op een voor hen onbe- ide locatie. De Vlissingse ig eindigde in de voorselec- redstnjden op een eerste liegen leden en hun begelei- breizen op 1 oktober af naar jdrecht voor een overnach- sg in de kazerne. Samen met azwaarste tegenstanders, de :eg uit Mijdrecht, vertrekken naar Lelystad. De landelijke idstrijden worden gejureerd »r verschillende jeugdleiders b andere jeugdbrandweer- tpsen uit het hele land. ■andere ploeg van het Vlis- ■gse korps, de junioren, ein- [de eind juni tijdens de natio- ie kampioenschappen in smstede op de tweede plek. Toerisme Zeeland geen veran dering aanbrengen. Het Bureau schreef dat het toeristisch pro duct Zeeland door de aanscher ping van de tijden ernstig aan getast zou worden. Gevolg was dat de sluitingstijd van de strandpaviljoens werd vervroegd tot 23.00 uur. Die re gel ging direct in, met uitzonde ring voor de strandpaviljoens in de voormalige gemeenten Val- kenisse en Westkapelle. Die kwamen in een overgangsrege ling terecht. Zij moeten volgend jaar rond middernacht sluiten en in 2001 zullen ook zij, zoals het er nu uitziet, om elf uur het licht uit moeten doen. Veere vindt dat er door de afwij kende sluitingstijden van de pa viljoens op de stranden van Walcheren knelpunten ont staan. Het dagelijks bestuur stelt dat strandbedrij ven in Vee- re zich achtergesteld voelen. Daarbij zouden groepen jonge ren, wel of niet baldadig, na elf uur richting Vlissingen trekken voor een bezoek aan die strand paviljoens. Concrete aanwijzin gen dat dit ook daadwerkelijk gebeurt, of dat het verschil in sluitingstijden daarvan de oor zaak is, heeft Veere niet. Rust Veere zegt voor rust aan de kust te hebben gekozen. De gemeen te wil echter deze winter met be langengroeperingen de slui tingstijden evalueren. De burgemeester van Veere, A C.de Bruijn stelt dat die evaluatie kan leiden tot een aanpassing van het beleid. Maar: 'Niet aan nemelijk is dat deze zal leiden tot een aanpassing van de sluitingstijd in de door de on dernemers gewenste zin (tot 2.00 uur)'. De argumenten kunnen de Vlis singse burgemeester niet over tuigen. Van Dok reageert dat zij geen aanleiding ziet om de wij ziging van de sluitingstijden in Vlissingen te bevorderen. MIDDELBURG - Ineke Mar- jee uit Middelburg heeft door een aandoening problemen met lopen. Ze was tot voor kort op krukken aangewezen om zich te voet te verplaatsen. Sinds een week heeft ze een loopfiets, een relatief nieuw loophulpniiddel. „Het is een geweldig ding en ik ben er dan ook erg blij mee", aldus Mar- jee. „Tot ik er voor het eerst mee ging winkelen. Toen was de lol snel over." De loopfiets heeft kleine wiel tjes, geen trappers en ziet eruit als een soort step om op te zit ten. Hij dient hetzelfde doel als rollators en rolstoelen; het voor gehandicapte mensen makkelijker maken om zich te verplaatsen. Marjee is erg te spreken over het hulpmiddel. „Hij heeft een hele kleine draaicirkel en is dus erg wend baar. Ik heb het idee dat ik met deze loopfiets smaller ben dan wanneer ik op krukken loop. Bovendien zijn mijn benen bij na niet belast als ik erop zit. Er zit eigenlijk maar één nadeel aan: wie niet goed kijkt, denkt al snel dat ik op een fiets zit." Naar buiten De gevolgen daarvan zijn haar al snel duidelijk geworden. Ze heeft de fiets nu een week en is er al twee keer mee gaan win kelen. „Ook daar is hij op zich heel geschikt voor. Ik kan nu als ik wil een hele winkelstraat door. Op krukken kostte dat veel te veel moeite", aldus Marjee. Het probleem doet zich voor in de winkels. Veel winkeliers denken dat ze op een gewone fiets in de winkel rijdt en sturen haar zonder pardon naar buiten. „En niet bepaald discreet. Als ze me nu even persoonlijk aan zouden spreken, maar dat doen ze niet. Het winkelpersoneel roept door de hele winkel'Mevrouw, naar buiten met die fiets!Dan kijkt iedereen naar je en dan voel je je zo voor paal staan..." Angstig Op die manier bereikt de fiets volgens haar juist het tegen overgestelde van wat de be doeling is, een vermindering van de mobiliteit. „Op een ge geven moment wordt je ang stig om naar winkels toe te gaan. Je kunt niet meer op je gemak winkelen, want je bent constant bang dat het perso neel je naar buiten stuurt. Zelf sta ik wel stevig in mijn schoe nen, maar ik kan me voorstel len dat als meer mensen zo'n fiets krijgen, die angst voor sommigen wel eens een reden kanzijnommaarzomin moge lijk naar buiten te gaan." Het probleem zit volgens Mar jee in het feit dat de mensen niet de moeite nemen om eens goed te kijken of na te denken voordat ze wat gaan roepen. „Ze zien een stuur, denken aan een fiets en hebben gelijk een oordeel klaar. Terwijl iedereen die wel goed kijkt, direct ziet dat het geen fiets is. Trouwens, wi e fietst er nu een winkel bin nen Als ik iemand de winkel in zie fietsen, zou ik juist gaan kijken of ik het wel goed gezien heb." Zolang de loopfiets nog niet herkend wordt, heeft Marjee een tijdelijke oplossing be dacht. In de winkels rijdt ze met een bord rond waarop staat dat haar fiets een hulp middel is. „Maar dat is ook niets. Er staat 'Dit is een loop- hulpmiddel', maar zo heeft het dezelfde lading als 'Ik ben ge handicapt'. Zo loop je te koop met je handicap." Ineke Marjee: „Het hele winkelpersoneel roept door de hele winkel: Mevrouw, naar buiten met die fiets!" foto Lex de Meester Dief krijgt tien maanden cel MIDDELBURG - Een 45-jarige Rotterdammer moet tien maanden de cel voor het stelen van portemonnees in een Mid delburgs zorgcentrum. Ook moet hij het gestolen bedrag, 400 gulden, aan de slachtof fers teruggeven. Dat heeft de rechtbank in Middelburg woensdag gevonnist. De man had in het Middelburgs zorg centrum twee keer geld weggenomen, waarbij hij de laatste keer werd betrapt. Een poging in een Krabbendijks verzor gingshuis leverde niets op. De man pleegde diefstallen omzijn drugsverslaving te bekostigenDe officier van justitie had an derhalf jaar cel geëist, gezien het ellenlange strafblad van de verdachte. Binnenvaartschip loopt vast STAVENISSE - Op de Oosterschelde. ter hoogte van Stave- nisse, kwam woensdagavond het Nederlandse binnenvaart schip Vayal vast te zitten. Het schip kwam met 2300 ton cokes uit België en liep om half acht (enkele uren voor laag water) aan de grond. Sleepboot Zephyrus van Nultraschip in Ter- neuzen trok het schip vlot, waarna het op eigen kracht weer verder kon varen. Ruim 4700 weggebruikers bekeurd VLISSINGEN - Bij intensieve controles op de Zeeuwse we gen zijn de afgelopen week ruim 4700 weggebruikers be keurd. De controles werden van maandag 13 september tot en met zondag 19 september gehouden in het kader van het ver- keershandhavingsproject Zeeland. De meeste bekeuringen werden uitgeschreven op de routes Goes-Grevelingendam en Vrouwenpolder-Schouwen-Dui- veland. Daar werden 1600 bestuurders betrapt op een snel heidsovertreding. Op Walcheren werden 881 hardrijders be boet, op Tholen 846, in Oost-Zeeuws-Vlaanderen 881 en in West-Zeeuws-Vlaanderen 155. De overige overtredingen be stonden uit: het niet dragen van een autogordel (154 op Tho len en 66 in Oost-Zeeuws-Vlaanderen) en rijden door rood licht (136 keer op Tholen). Op Walcheren werden bovendien zes bestuurders beboet voor rijden onder invloed. Twee mo- tor/bromf ietsrijders kregen op Tholen een bekeuring voor het niet dragen van een helm. Celstraf voor diefstal en inbraken MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft woens dag een 19-jarige Vlissinger veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, precies de eis van de officier van justitie. De man had enkele inbraken en diefstallen op zijn kerfstok. Naast de celstraf moet hij in totaal een kleine tweeduizend gulden vergoeding betalen aan benadeelden. De aan drugs verslaafde man werd begin juni betrapt toen hij wilde inbre ken in een pand van Emergis in Middelburg. Toen bleek dat hij nog andere inbraken en diefstallen had verricht. Zo had hij samen met vrienden een auto gestolen in Middelburg.. Ook had hij in Vlissingen iemand een mobiele telefoon afhandig gemaakt en een (geld)kluis gestolen uit het Sportfondsenbad. Ook een inbraak in een woning in de havenstad kwam aan het licht. Bibliotheek week later open VLISSINGEN - De Vlissingse bibliotheek/mediatheek 't Spui aan de Spuistraat opent een week later dan gepland haar deuren. De officiële opening gebeurt op maandag 4 oktober om 13.00 uur. Belangrijkste reden voor de vertraging is dat de afron ding van het netwerk op zich laat wachten. „Daarom hebben we de openingsdatum verzet. Maar wel met pijn in ons hart", zegt directeur C. A Hamann vandebibliotheek.Ookmoetnog een laatste hand worden gelegd aan de balustrade. door Ali Pankow SIRJANSLAND - Het is voor al de ongelooflijke stilte op dat kleine stukje van natuurge bied hel Dijkwater bij Sirjans- land, dat Philomène op 't Hof zo aantrekt. Ze komt er alleen af en toe in het weekend. „Om de batterijen weer op te la den", zoals ze zelf zegt. Haar favoriete plekje in het land schap grenst aan een stukje bouwland van haar echtge noot waarop aardappelen worden geteeld. „Het ligt onderaan de dijk aan een onverhard landweggetje en een plas waar vrijwel nie mand komt. Het is er absoluut stil. Er is daar vroeger zee ge weest en je vindt er nog steeds schelpen op het land. Daarom is het er zo mooi, zo bijzonder." Philomène Op 't Hof is coördi nator bij Vluchtelingenwerk Schouwen-Duiveland dat ge vestigd is in het Asielzoekers centrum Burgh-Haamstede. Ze werkt er ruim veertig uur per week, waax*van de helft be taald en de helft als vrijwillig ster. Vaste kern Het is intensief werk en ze is nauw betrokken bij de zorgen en onzekerheden waarmee vluchtelingen te maken krij gen. De hulpverlening is er in de loop der jaren niet eenvou diger op geworden. Sommige vrijwilligers haken na verloop van tijd weer af. De vaste kern houdt stand. Volgens Op 't Hof is het van belang af en toe eni ge afstand te nemen van het werk. Vandaar ook haar be hoefte geestelijk bij te tanken op dat unieke plekje Dijkwa ter in Sirjansland. Shakespeare Ze houdt ook van literatuur. Shakespeare is één van haar favorieten. Enkele jaren gele den had ze nog tijd om speci fieke Shakespeare-cursussen voor de Zeeuwse -Volksuniver siteit te geven. Dat komt er nu niet meer van. Ze leest hooguit nog eens wat sonnetten op haar lievelingsplekje. Tijdens een mooie zomer zet ten de Op 't Hofs er ook wei eens een tent je neer om te over nachten. De feestjes voor de verjaardagen van dochter Li- za(13) en zoon John (5) worden ook meestal in het Dijkwater gevierd. Philomène Op 't Hof is Ierse. Zij woont al zeventien jaar op Schouwen-Duiveland. In Ier land woonde ze in een dorpje op veertig kilometer afstand van de zee. „Mijn droom was altijd om direct aan de zee te wonen. Die droom is dus uitge komen." Het Ierse landschap verschilt veel van het Duive- landse. „Hier ligt de zee altijd achter een dijk, maar verder is het land veel vlakker dan in het heuvelachtige Ierland." Met enige regelmaat gaat ze voor korte tijd terug naar haar geboorteland. Het landschap daar mist ze niet. „Nee, land schap kun je tenslotte in je bin nenste meenemen." In de Week van het Land schap (20 tot en met 25 september) laat de PZC een aantal Zeeuwen ver tellen over hun favoriete stukje landschap. Van daag deel 4, met de Schouwse coördinator Vluchtelingenwerk Phi lomène op 't Hof. Agenda: Excursie bijen onder leiding van Chiel Jacobusse van het Zeeuwse Landschap. Vertrek 11.00 uur bij het bezoekerscentrum van het Verdronken land van Saeftinge in Emmadorp. or Rolf Bosboom )ES - De Westsingel in Goes irdt aan één kant afgesloten or doorgaand autoverkeer en I eenrichtingsverkeer op de Heer Hendrikskinderendijk de parallelweg van de Mid- Iburgsestraat wordt omge- aaid. Met die maatregelen opt Goes de verkeershinder het gebied in te dammen. woners van de 's-Heer Hen- kskinderendijk hebben in fe- ïari bij de gemeente aan de I getrokken, omdat zij de arlast van het verkeer in hun urt beu zijn. De straat wordt sluiproute gebruikt, er zou te rd worden gereden en de bus die de leerlingen van de scho- i aan de Tiendendreef, De edberg en De Kring, brengen halen zorgen 's ochtends en 's ddags voor grote drukte, overleg met de bewoners is [college van burgemeester en REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.rtl te Goes: M.J. Schrier (chef) R. Bosboom I. Huïbers A.M. van der Jagt E. Soesman te Vlissingen: L.Fransen E.L. Ramakers M.J. van der Schot A.A. van der Sluis K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 e mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl wethouders nu tot een aantal maatregelen gekomen. De Westsingel wordt voor door gaand autoverkeer afgesloten nabij de aansluiting op de 's- Heer Hendrikskinderendijk en het eenrichtingsverkeer voor auto's op de Westsingel en de Tiendendreef wordt opgeheven. Verder draait op twee trajecten het eenrichtingsverkeer om: op de 's-Heer Hendrikskinderen dijk tussen de Middelburgse straat en de Nieuwstraat (wordt: richting Goese Polder) en op de parallelweg van de Middelburgsestraat tussen de 's-Heer Hendrikskinderendijk en de Westsingel (wordt: rich tingcentrum). Fietsers De maatregelen worden volgens M. Sinke, een van de initiatief nemers van de actie in februari, breed gedragen in de buurt. De bewoners wijzen nog op de situ atie in de bocht van de parallel weg van de Middelburgsestraat, vlakbij de kruising met de Ring baan-West. Mede door de vele fietsers die daar van die route gebruik maken, ontstaan er re gelmatig gevaarlijke situaties. De gemeente zoekt nog naar een oplossing. Mensen die bezwaren hebben tegen de verkeersmaat regelen moeten die voor 3 no vember kenbaar maken bij het college. Dan valt ook een beslis sing over het realiseren van een 3 0 -kilometerzone Een ander probleem dat de buurtbewoners begin dit jaar bij de gemeente hadden aange kaart was de overlast die zij on dervinden van het taxibedrijf ZWN Citax Zeeland, dat inmid dels onder de naam Connexxion rijdt. De belangrijkste klachten zijn dat de taxi's soms 'roeke loos' rijden en dat het warm draaien van de bussen 's och tends lawaai en stank geeft. Een geluidsonderzoek heeft in middels uitgewezen dat het be drijf sommige (geluids)normen in de milieuvergunning over treedt. De gemeente heeft daar om Connexxion tot 1 oktober de tijd gegeven om op straffe van een dwangsom de zaken op orde te brengen en aan de milieuver gunning te voldoen. Volgens wethouder S. J. Heijning slaagt het bedrijf daarin, dankzij de geplande vervanging van oude bussen door modernere, die minder overlast geven. Bij Con nexxion kon woensdag nie mand dat bevestigen. door Lukas Fransen KOUDEKERKE - De gemeente Veere gaat duurzaam bouwen stimuleren. Mensen die een wo ning willen (ver)bouwen kun nen tegen een lage rente maxi maal vijftienduizend gulden van de gemeente lenen als ze energiebesparende maatrege len treffen, zoals het aanbren gen van een grijs watercircuit of het plaatsen van zonneboiler. In de zomer van 1998 heeft de Veerse gemeenteraad het 'Plan van aanpak duurzaam bouwen' vastgesteld. Een onderdeel van het plan was het zoeken naar mogelijkheden om subsidies te verstrekken om duurzaam bou wen te stimuleren. De gemeente heeft die mogelijkheid gevon den in de stichting Stimule ringsfonds Nederlandse Ge meenten. Die stichting beheert een fonds met geld van de deel nemende gemeenten. Op aan wijzing van de gemeenten ver strekt de stichting leningen aan derden tegen vier tot vijf pro cent onder de marktrente voor het verbeteren van de kwaliteit van de volkshuisvesting in de meest brede zin. Omdat alle ren te en aflossingen weer in het sti muleringsfonds terugvloeien, kan het geld steeds opnieuw worden gebruikt. Veere heeft besloten om uit dit fonds leningen te verstrekken aan inwoners, die hun woning op een duurzame manier (ver) bouwen. De gemeente wil met de goedkope leningen haar in woners stimuleren milieuzuini- ge maatregelen te treffen in de eigen woning en hoopt zo het energie- en watergebruik in ge bouwen te verminderen. Het college van burgemeester en wethouders beoordelen een aanvraag voor een lening. Als de aanvraag voldoet aan de gestel de voorwaarden, verzoekt het college de stichting de lening te verstrekken. Leningen worden verstrekt voor het aanbrengen van een grijswatercircuit, waarbij regenwater wordt op gevangen en wordt gebruikt voor bijvoorbeeld het doorspoe len van het toilet. Maar ook voor het aanbrengen van een zonne boiler al dan niet in combinatie met een hoogrendement cv-ke- tel, het installeren van een wa terbesparend bad of het plaat sen van zonnecellen. Het ontwerp-voorstel voor de stimuleringsleningen wordt vanavond (donderdag) om half acht behandelt in de commissie Ruimtelijke Ordening, Volksge zondheid en Milieu in het ge meentehuis in Koudekerke. Jas gestolen VLISSINGEN - Een 40-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats en een 41-jarige Vlissinger hebben woensdag ochtend een jas ter waarde van 60 gulden gestolen uit een win kel aan de Walstraat. De 40-ja- rige bedreigde daarbij met een mes een medewerker van de winkel die de achtervolging op de twee had ingezet. De mannen konden door de politie worden ingerekend. Advertentie door Alain Platei Roel Dieltiens Les Ballets C. de la B. Ensemble Explorations wonderlijke mix van show, dans, variété en de top-30 van Bach NRC: Applaus voor virtuoos circusspel van Platei PZC: Dans brengt hemelse muziek terug op aarde Le Soïn Een monsterachtige nood aan tederheid Standaard: Platei raapt theater van de straat ZeelandNet Studio's Kamperland, 24 en 25 sept 20.00 u informatie en kaartverkoop 0118 659 659 ^nv£V' Naam: Philomène Op 't Hof, coördinator Vluchtelingenwerk. Favoriete plek: het Dijkwater in Sirjansland. foto Janne Wolterbeek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 25