reenery zet veilingklok stil Scholieren de boer op Verpleegster in oorlogstijd Kritiek op Arduin verbaast CFO en AbvaKabo Nu in het Postkantoor 23 apelle vanaf volgend jaar nog slechts opslagcentrum tyZ wil tunnelkorting voor alle Zeeuwen De Paar h 6 W*H PoM a besteS Vishandelaar claimt schade actie justitie zeeuwse almanak Argentinië PZC WIJDDEN zeeland donderdag 23 september 1999 nor Ben Jansen ilPELLE - De commerciële rtiviteiten van The Greenery lernational in Kapelle vvor- met ingang van volgend irbeëindigd. Voor de voorma- Coöperatieve Veiling Zee- md blijft dan nog slechts de mctie van opslagcentrum over. welke mate deze reorganisa- banen kost staat nog niet lit. Greenery, de grootste vei- _j- en verkooporganisatie in derland voor groente en uit, kampt met een forse om haling. Die is een gevolg van slechte prijzen van groenten afruit. Verwacht wordt dat de azet dit jaar op 2 miljard gul- zal blijven steken. Vorig iar was dat nog 2,7 miljard, he Greenery wil een kostenbe- jarmgsprogramma uitvoeren at per jaar 36 miljoen gulden ioet opleveren. Landelijk gaan jardoor tot eind volgend jaar !0 arbeidsplaatsen verloren, jj de onderneming werken nu !00 personen. Geconcentreerd commerciële en logistieke ïviteiten worden geconcen- ird in Barendrecht, Bleis- njk, Breda, De Lier en Wer- eshoof. De vestigingen in [apelle, Bemmel, IJsselmui- b, Nieuw-Amsterdam, Veld- bven en Utrecht behouden al- jmhun opslagfunctie, hde veiling in Kapelle werken pdertig personen. Woordvoer- kS. Roos van The Greenery mniet zeggen of er banen ver ben zullen gaan. Dat zal uiter- jkeind 2000 pas duidelijk zijn. fet besluit het veilingcomplex jKapelle uitsluitend nog te ge- ruiken voor de opslag van fait, betekent in elk geval dat rilingklok niet meer zal draai- i hiitteler en oud-veilingbe- luurder S. Oudkerk uit Goes si zich voor te kunnen stellen at het stilzetten van de klok emoties oproept. ,,Het is een volgende stap in het proces. Uit eindelijk gaat het erom waar de beste prijs kan worden ge maakt. Het is mij om het even waar dat gebeurt." Oudkerk verwacht dat in Kapelle nog ge noeg activiteiten overblijven, omdat het complex als verza melpunt voor het Zeeuwse fruit zal blijven fungeren. Aarzelend De Coöperatieve Veiling Zee land (CVZ) in Kapelle is in 1987 in bedrijf genomen. De opening vormde de afsluiting van een langdurig en aarzelend fusie proces, waarbij de fruitveilin gen van Kapelle, Krabbendijke, Goes en Terneuzen betrokken waren. De noodzaak het aanbod van fruit te concentreren en zo in te spelen op de wensen van de steeds grootschaliger opereren de handel, haalde de leden van de afzonderlijke veilingen uit eindelijk over de streep. De fusie en de daaropvolgende bouw van het nieuwe veiling complex in Kapelle maakte de CVZ tot de op een na grootste veiling van Nederland.We zijn klaar voor de toekomst", zei toenmalig directeur P. Vèrmaire dan ook trots toen de eerste par tijen werden geveild. De toe komst van de CVZ als zelfstan dige veiling reikte echter niet ver. Inkopers van supermarkt ketens gingen een steeds grotere rol spelen aan de vraagkant van de markt. Voor een goede prijs vorming was het voortdurend noodzakelijk de aangeboden partijen fruit te clusteren tot grotere eenheden. Veilingklok- ken werden gekoppeld en de fu siegolf ging door. Uiteindelijk ontstond in 1996 The Greenery. Eerder deze maand heeft de Ne derlandse Mededingingsautori teit voorlopig een stokje gesto ken voor de samensmelting van The Greenery met Fruitmasters, waartoe de veilingen van Gel- dermalsen, Ochten en Wijk bij Duurstede behoren. Leerlingen van de basisschool in Kamperland bezochten een boerderijwinkel. foto Willem Mieras door René Schrier KAMPERLAND - De ongeveer 200 kin deren op de Noord-Bevelandse basisscho len wonen midden op het platteland, maar toch is het goed dat ze eens wat nader ken nis maken met het boerenbedrijf. Met die gedachte gingen de scholieren woensdagmorgen de boer op. Allerlei soorten agrarische bedrijven kregen be zoek, behalve de varkenshouders omdat dat in verband met de hygiëne op prakti sche problemen stuit. De bedrijfsbezoe ken werden gehouden in het kader van de week van het platteland. Eén van de organisatoren, A Wisse, gaf aan dat het wel degelijk zinvol is dat ook kinderen uit een plattelandsgemeente eens op een boerderij kijken. Het aantal boerenkinderen op de basisscholen is tot een minimum gedaald. Dus de andere kin deren gaan ook niet meer bij die kinderen op de boerderij spelen. Ook de leerkrach ten hebben niet allemaal evenveel affini teit met de gang van zaken op de boerde rij Voor heel wat kinderen was het bezoek aan de boerderij dón ook erg verhelde rend. De ene agrariër nam ze mee het land op om iets te vertellen over de oogst. De ander vertelde de kinderen waarom het nodig is dat bij het plukken het steeltje aan de appel vast blijft zitten. Woensdag is het landelijke lespakket over 'ondernemers van nature' bij de scholen bezorgd. Daarmee kan een vervolg wor den gegeven aan het bedrijfsbezoek. aorRichard Hoving IDDELBURG - Alle inwoners in Zeeland moeten korting rijgen op het tarief voor de lesterscheldetunnel. Dat stelt 8 Partij voor Zeeland in een rief aan het dagelijks provin- lebestuur. DA-Statenlid B. Pauwels roeg verantwoordelijk gede- iiteerde J. Hennekeij (WD) 8ze week om een lager tunnel- irief voor Zeeuws-Vlamingen, fc Partij voor Zeeland (PvZ) indt dat dit voordeel aan alle iwoners van Zeeland moet toe vallen. Zonder reductie wordt de tunnel volgens de PvZ voor veel mensen onbetaalbaar. Het verlagen van het tarief voor de Westerscheldeturmel kost vol gens de partij niet alleen geld. Een dergelijk besluit maakt de verleiding om via de goedkope re Liefkenshoektunnel om te rijden kleiner. Dat betekent meer verkeer en inkomsten voor de Westerscheldetunnel, aldus de PvZ. De driekoppige Staten fractie denkt dat een lager tarief ook een gunstige invloed kan hebben op het bedrijfsleven. Gedeputeerde Hennekeij wees een gereduceerd tunneltarief eerder deze week van hand om dat gemaakte afspraken met het Rijk hier niet in voorzien. Vol gens de PvZ moet het college zich niet bij voorbaat 'achter het Rijk verschuilen'. De provincie moet de reductie zelf mogelijk maken. De PvZ stelt voor om een beroep te doen op de winst uitkering die de provincie van Delta Nutsbedrijven ontvangt. „Het gaat hier om gemeen schapsgeld, dat het best besteed kan worden door het zo terug te geven aan diezelfde Zeeuwse gemeenschap." Vlissingse schrijft boek over frontervaringen Advertentie hypotheek adviseur ahhypotheek Als u droomt over die fraaie 2-onder-l-kap... Als u uw zinnen heeft gezet op een keuken die van alle gemakken is voorzien... Als u eigenlijk ook vindt dat u beter kunt kopen voordat de huur alwéér omhoog gaat... Dan kunt u op het Postkantoor terecht bij een expert die uw wensen begrijpt. En die ze ook uit kan laten komen. Als u een afspraak maakt vóór 15 oktober, ontvangt u een Boncadeau t.w.v. fl. 15,-. Loop dus eens binnen bij een van de onderstaande Postkantoren of ,rs. BEL GRATIS M 0800-0012 postkantoor U vindt ccn hypotheekadviseur in de volgende Postkantoren: Grote Markt 14 in Goes. Minderbroedersstraat 3 in Hulst. Lange Noordstraat 48 in Middelburg. Alvarczlaan lb in Terneuzen, A. Dekenstraat 10 in Vlissingcn, Poststraat 39 in Zicrikzcc. door Arjan van Westen MIDDELBURG - Vijf jaren in dienst van Artsen zonder Grenzen tekende het leven van Leanne Olson (35) uit Vlissingen. De uit Canada af komstige verpleegkundige werd met de dood bedreigd in Zaire en zag hoe haar medisch centrum in Bosnië door oorlog werd verwoest. Vrijdag ver trekt ze naar haar geboorte land. Om haar eerste boek A cruel paradise te promoten. Olson staakt enige tijd haar werk voor het Middelburgse asielzoekerscentrum voor in terviews, lezingen en signeer sessies ter promotie van haar eerste boek. A cruel paradise, een persoonlijk document van de jaren die Olson als ver pleegkundige in oorlogsge bieden werkte, kwam toeval lig tot stand. Een vriend uit Winnipeg toonde interesses voor deze periode. Olson zocht de dagboeknotities weer op en een Canadese uit gever was bereid haar verhaal te publiceren. In 1994 meldde Olson zich bij Artsen zonder Grenzen. Na een korte training werd ze uit gezonden naar Liberia. Veel wist ze nog niet van Afrika. Ondanks de ellende, zoals de kindsoldaten die Olson zag, beleefde ze een interessante tijd. „Ik leidde een- centrum voor kinderen en we waren bezig met een voedingspro gramma." Ze raakte over tuigd van de werkwijze van Artsen zonder Grenzen. „Dat als je weggaat goed getrainde mensen achterlaat. Dat je weet dat het zin heeft." Het werd haar drijfveer voor nieu we missies. Ontgoocheling Veel hulpverleners houden het naar een zending voor ge zien. Olson niet. Ze leerde le ven met oorlog en ontgooche ling. „Ook al zie je dat een medisch cehtrum is verwoest, moet je je realiseren dat in korte tijd ook veel mensen zijn geholpen." Na Liberia ging ze naar Bosnië. Ze ontmoette daar haar man. Voortaan reis de ze samen met de uit Vlissin gen afkomstige Rink. In maart 1996 vertrok het paar naar Zaire. Met nog een hulpverlener waren ze getuige van een massaslachting van Tutsi-vluchtelingen in een klooster. „Ze hadden niets met de strijd in Zaïre te doen. Leanne Olsen tussen de kinderen van het asielzoekerscentrum in Middelburg. foto Lex de Meester Dan weet je dit is oorlog. Zo gaat het." Mede door hun ge tuigenis zijn later vijfduizend Tutsis naar een veiligere ge bied geëvacueerd. Nog geen maand na de slach ting bij het klooster hielden in Masisi in Zaïre geïnfiltreerde Rwandese soldaten Olson en haar man aan. Het echtpaar had niet mogen zien dat deze soldaten naar Zaïre waren ge komen om krijgsheer Kabila aan de macht te brengen. Op het moment dat de gruwelijke dreiging ter sprake komt, schakelt ze over op het Engels. „Ze hielden Rink een pistool bij het hoofd. Ik dacht ze schieten hem neer", herinnert Olson zich. „Onze chauffeur en een lokale verpleegkundi ge werden wreed geslagen. Bij mijn hoofd hielden ze een gra naat." De verontwaardiging is nog groot. Waarom doen ze dit? We wilden alleen maar medicijnen naar het zieken huis brengen." Na het inci dent stopte ze. „Ik wist hier ligt mijn grens." Drie maan den later ging het echtpaar toch weer naar een door oor log verscheurd land Rwanda deze keer. De verantwoorde lijkheid om mensen in moeilij - ke omstandigheden te helpen, bleek te groot. Het echtpaar regelde deze keer dat ze in een minder geïsoleerd gebied te recht kwamen. In 1997 kwam er een einde aan het werk in ontwikkelingslanden. Haar man vond een baan in een asielzoekerscentrum in Os- sendrecht, Leanne in Middel burg. Ze herkent de verhalen van de vluchtelingen. „Ik was daar ook, ik weet wat er ge beurd." Nu in Canada de eerste vijf duizend exemplaren van A cruel paradise zijn uitgege ven, breken er spannende tij den aan. Olson is benieuwd naar de reacties van familie en vrienden. „Ik vertelde nooit over mijn ervaringen." Bedoe ling is dat in j anuari de Neder landse vertaling verschijnt. door Roelf Reinders VLISSINGEN - De vakbonden CFO en AbvaKabo zijn ver baasd over de heftige kritiek van personeel van locatie Den Berg op de directie en het perso neelsbeleid van Arduin. Op een ledenvergadering in Goes eer der dit jaar is hen niets gebleken van grote ontevredenheid. Voor de Arduin-vestigingen op Wal cheren komt er een onderzoek naar de gevolgen voor het per soneel van de vernieuwende vi sie van de stichting voor ver standelijk gehandicapten. „Ik schrik van de kritiek", zegt C. Meulblok van CFO. J. van Dongen (AvaKabo): „Het was hartstikke druk op de vergade ring. Maar daar zijn geen zaken naar voren gekomen zoals die nu op tafel liggen." Meer dan negentig personeelsleden van de Den Berg-vestigingen Goes en Zierikzee hebben een lijst met zware kritiek ondertekend. Ze eisen meer personeel, minder verantwoordelijk werk voor on geschoold Melkert-personeel, meer vrijheid om hun mening te kunnen uiten en minder hiërar chie omdat de strenge verhou dingen een voortdurende bron van frustratie zouden zijn. Eer der maakten ouders gewag van wantoestanden bij Den Berg en zegden meer dan zeventig ou ders het vertrouwen in directeur P. van den Beemt op. Volgens Meulblok is voor Den Berg 'het cruciale moment' aan gebroken dat de Arduin-loca ties op Walcheren vorig jaar al meemaakten: de omschakeling van het oude naar het vernieuw de model-Arduin. Ook toen kwamen ouders in opstand te gen misstanden en klaagde per soneel over het personeelsbe leid. CFO en AbvaKabo zijn toen met Van den Beemt in ge sprek gegaan. De vakbondsbe stuurders vinden niet dat zij hebben gefaald nu Arduin-per soneel weer met klachten komt. ANTWERPEN - Voormalig vis handelaar C. A de Ridder uit Arnemmden, tegenwoordig woonachtig in België, dient de ze week een schadeclaim in bij de Hoge Raad in Den Haag. Hij zal tegelijkertijd minister B. Korthals van Justitie om ge noegdoening vragen, omdat zijn bedrijf volgens hem tien jaar ge leden door een actie van justitie kapot is gemaakt. De Ridder die vanavond, don derdag, aan het woord komt in het programma Oog in Oog van Net 5wil nog niet vertellen hoe veel geld hij eist van de Neder landse staat. In 1994 had hij het in deze krant al over een vergoe ding van 'miljoenen guldens'. Vervolgens is het nog niet tot een schadeclaim gekomen, omdat hij 'absolute zekerheid' wilde hebben. Justitie heeft zijn visgroothan- del te gronde gericht door in 1989 een inval te doen in zijn be drijf, aldus De Ridder. Hij werd verdacht van de handel in ille gale vis. De actie was grootschalig opge zet. Op zeven plaatsen in België en in Zeeland vonden huiszoe kingen plaats. Het is echter nooit tot een rechtszitting geko men. Op advies van zijn toen malige advocaat betaalde De Ridder wel een schikking van 15.000 gulden. Wielertalent ,Het enige waarop ze me uitein delijk konden pakken", zei hij in 1994 in deze krant, „was het feit dat alles onder 'verse zeevis' was geboekt, zonder specifica tie. Ook dat had ik kunnen win nen, maar dan had ik nog ontzettend lang moeten proce deren." De Ridder zag daar in dertijd vanaf vanwege familie omstandigheden. Zijri^O-jarige zoon, een groot wielertalent, overleed in 1989 plotseling aan een hartstilstand. Later pakte De Ridder de draad toch weer op, omdat hij vindt dat hem groot onrecht is aange daan door justitie. Net 5, Oog in Oog. 22.20 uur. „Nu zit Den Berg in de kritieke situatie dat het personeel de ge volgen van de omslag voelt, toen was het Arduin op Walcheren", aldus Meulblok. Er zijn wel de gelijk resultaten geboekt, zegt zij. Controle Volgens Van Dongen is het voor nemen van Van den Beemt om uitzendpersoneel in een eigen Arduin-uitzendbureautje on der te brengen onder druk van de bonden afgeblazen. Meul blok: „Ik heb de indruk dat we de situatie bij Arduin op Wal cheren redelijk onder controle hebben. De informatiestroom van de directie naar het perso neel is goed op gang gekomen." Maar dat het personeel van Den Berg zich nu roert, zit haar dwars,Het is j ammer dat wij er niet in zijn geslaagd dit op een goede manier te ondervangen." Eén van de afspraken die met Van den Beemt is gemaakt, is een onderzoek naar de gevolgen van de reorganisatie voor het personeel. Dat geldt alleen voor Arduin op Walcheren omdat daar vorig j aar de klachten van daan kwamen. Den Berg-personeel voelt zich geïntimideerd en zien de coa ches als verklikkers van de di rectie. „Als dat waar is, moet de bezem erdoor", zegt Van Don gen. „Dat is in strijd met ge maakte afspraken. Maar dat moet dan eerst wel worden vast gesteld." Een onderzoek naar Den Berg komt er niet, dat was ook niet de afspraak. Maar Meulblok sluit niet uit dat dit na de nieuwe golf klachten alsnog gebeurt. „Maar nu is dat niet zinvol omdat mensen in hun emotie moeilijk afstand kunnen (Advertentie) BOEKHANDEL FAN0Y nieuw: het vervolg op De as van mijn moeder Frank McCourt De nieuwe wereld 39,90 vandaag vanaf 17.00 uur in onze Brasserie Herfstpot met veldsla ƒ13,50 t/m 3 oktober Walcherse Woonweken adviezen over kopen en. huren, belastingen en geldzaken, bouwaanvragen, tuinaanleg, enz. door Adviesbureau Magnée 22/9, 24/9, 25/9, 28/9 13.30- 16.00 uur medewerkers van, en Arend Jan van der Horst TUINADV1EZEN zaterdag 25 september 10.00 -. 16.30 uur interieuradviezen door bureau Vorm in Ruimte 25 september t/m 13 oktober de Zeeuwse architect Ben Gillissen met ontwerpen voor bebouwing in de [Veerse Poort zaterdag 25 september 14.30 - 16.30 uur Blokfluit ensemble van de muziekschool Goes de Winkel KERY 3eeld& Geluid Gehoord op de voice-mail van een Vlissingse student bedrijfs economie: „Ben er niet. Zit in Argentinië om even wat recht te zetten, 'k Geloof dat m'n vriendin vreemd gaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 23