ROVINCIALI COUR/INT Jakarta belooft onderzoek dood Nederlandse journalist op Timor w Nog meer Bange zigeuners ontvluchten Kosovo Veiling Kapelle volgend jaar dicht Buurt eist dat van ontucht verdachte bewoner vertrekt 4 WEKEN ft Vrees voor epidemie Creutzfeldt-Jakob Staat u op het punt een auto te kopen? SGP laat tanden zien Benauwd avondje Feyenoord Officieel begin Plan Tureluur Supermarkt verkoopt vaak vis met luchtje VOOR 16,00 JA, ik wil; 20° Wisselend (ju en dan zon, maar ook een enkele bui, aan zee kans op onweer. Maximumtemperatuur 20 graden. :e jaargang no. 225 inderdag 23 september 1999 asse nummers 1,80 betere stoffeerders waken het! geremd. Ook in de winkels en kramen kan het beter. Nogal wat fi lets waren besmet met een ziekmakende bacterie. Ook de kwaliteit van het fileren liet te wensen over. Soms wa ren stukken huid en graten achtergebleven. Van de vijf zeer goed gefileerde filets kwamen er overigens vier uit een viswinkel. Volgens de Consumenten bond is nog niet direct sprake van gevaar voor de volksge zondheid, maar zeker wel van smaakbederfANP Een zigeunergezin aan de maaltijd vlakbij de grens met Macedonië. foto Boris Grdanoski/AP van onze redactie buitenland SKOPJE - Honderden Kosovaarse vluchtelingen, vooral zigeuners, wachten aan de Macedonische grens ter hoogte van Blace tot ze toe gelaten worden. Dit zei gisteren een woordvoerder van de Unhcr, de vluchtelingen organisatie van de Verenigde Naties. Volgens hem staan er sinds gis termorgen 450 zigeuners te wachten. De vluchtelingen melden dat er nog zo'n zeshonderd anderen worden verwacht. De zigeuners zijn bang voor wraakacties van de Albanese bevolking in Kosovo. De Albanezen zeggen dat de zigeuners tijdens de oorlog hebben samengewerkt met de Serviërs. De Unhcr onderhandelt met de Macedonische regering om de vluchtelingen toe te laten. AFP van onze redactie buitenland NEW YORK - De Indonesische minister van Buitenlandse Za ken, Alatas, heeft toegezegd dat er snel een on derzoek komt naar de moord op de 30-jarige Neder landse journalist Sander Thoe- nes. Zijn lichaam is gistermor gen gevonden in een buitenwijk van de Oost-Timorese hoofd stad Dili. Alatas reageerde hiermee op het verzoek van minister Van Aartsen van Buitenlandse Za ken. Deze heeft gevraagd of een Nederlander kan worden toege voegd aan het onderzoeksteam, dat waarschijnlijk zal bestaan uit leden van de internationale vredesmacht Interfet en Indo nesiërs. Van Aartsen die in New York is voor de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, noemt de dood van Thoenes 'in één woord verschrikkelijk'. Alatas, die Thoenes persoonlijk kende, sprak zijn afschuw uit over de moord. Minister Van Aartsen riep alle Nederlandse journalisten die plannen hebben om naar Oost- Timor te reizen of daar reeds verblijven op zich te melden bij de multinationale vredesmacht. „Wie dat niet doet loopt moge lijk gevaar". De vredësmacht kan volgens de minister tot op zekere hoogte instaan voor de veiligheid van journalisten die zich onder haar protectie bevin den. Onbekend is of Thoenes, die onder meer werkte voor de Britse zakenkrant The Finan cial Times en het weekblad Vrij Nederland, zich had aangemeld bij de door Australië geleide vredesmacht. Brommer De Australische ambassadeur Wensley kon Van Aartsen niet veel anders melden dat Thoenes van Jakarta naar Dili was ver trokken en na aankomst op het vliegveld daar op een motor was vertrokken. Zijn lichaam is door de plaatselijke bevolking ge vonden. Tegen de tijd dat de Au stralische VN-troepen op de plaats des onheils arriveerden, waren er al Indonesische mili tairen aanwezig. Volgens de man die Thoenes op zijn motorfiets rondreed werd de journalist bij een wegblok kade doodgeschoten door zes bewapende mannen in unifor men van het Indonesische leger. Het duo probeerde op de motor te ontkomen, maar kwam ten val toen. De bestuurder wist te ontkomen. Na de moord op hun collega hebben de meeste Nederlandse journalisten aangegeven Dili te wallen verlaten. Transportpro blemen staan hun vertrek tot nog toe echter in de weg. Het stoffelijk overschot van Thoe nes is van Dili overgevlogen naar Darwin. In de journalistieke wereld is geschokt en verontwaardigd ge reageerd. Twee andere journa listen werden dinsdag heel huids door de vredestroepen opgepikt nadat hun wagen door milities was aangevallen. De twee hielden zich een nacht lang schuil in de bossen. ANP/GPD zie ook pagina 5 van onze redactie buitenland LONDEN - De belangrijkste medisch adviseur van de Britse regering waarschuwt voor een mogelijke epidemie van Creutzfeldt-Jakob, de menselijke vorm van de gekkekoeienziekte (BSE), in Engeland. De ongunstigste voorspellingen gaan uit van miljoenen mensenlevens in de komende jaren. Dit rapporteerde professor Donaldson giste ren aan de Britse minister van Landbouw Brown. De voorspellingen over de omvang van een epidemie van Creutzfeldt-Jakob lopen uit een van een paar honderd tot een paar miljoen slachtoffers. BSE wordt in verband gebracht met een variant van deze fatale hersenziekte. Het huidige relatief lage aantal doden van de Creutzfeldt-Jacob variant wil niet zeggen dat het ergste achter de rug is, aldus Donaldson. Door de lange incubatietijd van de dodelijke ziekte kan 'de menselijke epidemie in komende jaren redelijk groot worden'. De resultaten van het rapport werpen een schaduw over het eer dere positieve nieuws van Donaldson dat het veiligis omhet, sinds december 1997 geldende, verbod op rundvlees-aan-het-bot op te heffen. Wetenschappers vermoeden dat bot- en been merg BSE kunnen overbrengen. RTR NS geven geld terug bij zwangerschap UTRECHT - Vrouwen die tijdens zwangerschaps verlof tijdelijk geen ge bruik maken van hun NS- abonnement, kunnen voortaan geld terugkrij gen. De reizigersvereni ging Rover, die zich voor deze zaak heeft ingezet, heeft dat gisteren bekend gemaakt. Volgens Rover heeft de NS een reizigster die zich ge wend had tot de Geschil lencommissie Openbaar Vervoer per brief laten weten volledige restitutie te geven voor de periode van het zwangerschaps verlof. De directie heeft daartoe besloten in ver band met vele soortgelijke verzoeken. ANP van onze redactie binnenland BOLSWARD - Bewoners van de wijk Noord 1 in Bolsward zijn geschrokken en verontwaar digd over de komst van een man die wordt verdacht van ontucht. Een actiecomité heeft 250 hand tekeningen verzameld, die wor den aangeboden aan woning stichting De Friese Greiden. De woonwijk was vijf jaar gele den in het nieuws omdat er een grootschalige zedenzaak aan het licht kwam. Het is nog onduidelijk hoe de buurt achter het verleden van de 57-jarige man kwam. Tot voor kort woonde hij in het dorpje Schraard, op een steenworp af stand van Bolsward. De handte keningenactie kwam spontaan op gang. Onder de rechter Woordvoerder W. Haanstra van de gemeente Bolsward bena drukt dat de zaak tegen de Bols- warder nog onder de rechter is en dat de gemeente niet op de hoogte was van zijn komst. De gemeente beraadt zich intern over de situatie. De gemeentewoordvoerder vindt het wrang dat de zaak naar buiten komt, juist op het moment dat burgemeesters dis cussiëren over de vraag of zij van dergelijke gevallen op de hoogte moeten zijn. „Wij heb ben niet aan die discussie deel genomen. Een gemiste kans, want wij zijn ervaringsdeskun digen op dit gebied. Het is heel erg jammer dat wij niet in de discussie gekend zijn." Verbazing Woningstichting De Friese Greiden heeft de handtekenin gen nog niet in ontvangst geno men, maar verwacht dat dat (Advertentie) Kijk snel op pag. 38 voor enkele belangrijke aandachtspunten. KAPELLE - The Greenery zet met ingang Wegens fors dalende omzetten moet The tocht staan is nog niet bekend. De voor van volgend jaar de veilingklok stil in Greenery het mes zetten in de organisatie, malige Coöperatieve Veiling Zeeland was haar vestiging in Kapelle. De veiling- en Verwacht wordt dat landelijk tweehon- ooit de op één na grootste van het land. verkooporganisatie voor groente en fruit derd arbeidsplaatsen verloren gaan. Hoe- Drie jaar geleden ging de CVZ op in The houdt er alleen nog een opslagruimte over. veel van de dertig banen in Kapelle op de Greenery. zie ook pagina 23 )ok gebaar middeninkomens minima in ie maak Hans van Soest Wilbrink BLAAG - De paarse in de Tweede Ka- vragen om een half extra lastenver- chting voor de minima de middeninkomens, gezinnen met kin- >ren moeten extra wor- !n ondersteund. ■t geld voor deze ingrepen is Igens de regeringsfracties be- lükbaar omdat het Rijk meer lastingmeevallers boekt dan dacht. Dat bleek gisteren in t debat over de Miljoenenno- jwaarin het kabinet de begro- igvoor 2000 presenteert, it kabinet voelde niets voor tra uitgaven ten gunste van jiima en middeninkomens, '.ar in vertrouwelijk overleg PvdA D66 en WD zwichtte nister Zalm van Financiën, wil 800 miljoen uit- om volgend jaar het ar- te verhogen, t komt ten goede aan de wer- Kok staat onder druk ook enkele honderden mil- in te zetten voor gezin- schoolgaande kinderen een hogere kinderbijslag. PvdA en D66 kan dit de rijksuitgaven meeval len. Het kabinet bestrijdt dit. Ook andere partijen wensen een ruimere ondersteuning van ge zinnen met kinderen. Het CDA wenst een forse verhoging van de kinderbijslag met 250 gulden per kind per jaar, het kabinet houdt het op gemiddeld vijftig gulden. Arbeidsmarkt Plet CDA daagde de regerings coalitie verder uit niet langer aan algemene lastenverlichting te doen. CDA-leider De Hoop Scheffer hield Paars voor dat haar beleid een steeds grotere krapte op de arbeidsmarkt ver oorzaakt. De christen-demo craten en GroenLinks willen in komstenmeevallers bij het rijk vooral gebruiken om gericht problemen op te lossen. De Tweede Kamer roept het ka binet op met spoed iets te doen aan de steeds grotere perso neelstekorten in sectoren als on derwijs, zorg en defensie. PvdA WD en D66 willen een reserve potje aanspreken om de ar beidsvoorwaarden in deze be roepen te verbeteren. Het gebrek aan arbeidskrach ten leidde tot nieuwe pleidooien om in te grijpen in het groeiend aantal arbeidsongeschikten. De helft van de Kamer (75 zetels) voelt er steeds meer voor om het de werkgevers te verbieden WAO'ers te ontslaan. GPD De Noorse spits John Carew bezorgde Feyenoord gisteravond een benauwd Europacup-avondje. De Rotterdammers namen in de uitwedstrijd tegen Rosenborg twee keer een voorsprong, maar werden door twee goals van de lange aanvaller van winst afgehouden (2-2). Door het gelijkspel houdt de landskampioen kansen om de volgende ronde te ha- '4' "4; len. Begin 1991 werd Plan Tureluur als een natuurlijk toekomst perspectief voor de Oosterschelderegio gelanceerd. Volgende week geeft staatssecretaris Faber het officiële startsein voor de uitvoering van het natuurbouwplan, dat ongeveer 2000 hectare omvat. Een belangrijk moment voor een 80 miljoen gulden kostend project, dat de paling en tu- "4 K reluur terug in Zeeland moet brengen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6 en 7; radio en televisie: 9; jong: 10 en 11; mode: 13,14,15,17 en 19; zeeland: 23,25,27,29 en 31; sport: 32 en 33; buitengebied: 35,36,37,39 en 41 van onze redactie binnenland DEN HAAG - De kwaliteit van vis in Nederlandse su permarkten, viswinkels en marktkramen is slecht. Dat zegt de Consumentenbond, die een onderzoek deed naar kabeljauwfilet. Vooral in su permarkten was de vis vaak droog, rook naar ammoniak en 'lag korrelig op de tong'. Van de vijftig onderzochte fi lets kwamen er 25 uit super markten en de rest uit vis winkels en marktkramen. Volgens de bond hebben de proevers geen enkele keer vis geproefd die sappig, stevig en vers was. In enkele geval len moest het predikaat 'rot' worden uitgedeeld. us verkijkt zich RUZALEM - De piloot van 1 Russisch verkeersvliegtuig te zijn toestel gisteren bijna de drukke autosnelweg tus- Aviv en Jeruzalem aan de in de veronderstelling het de landingsbaan was 1 het vliegveld Ben Gurion. luchtverkeersleiders merk- de vergissing van de piloot konden hem nog net op tijd arschuwen, aldus de Israeü- radio. AP rn—mmm—imm „Verruiming van de ar- bortuswet en euthanasie uit strafbare sfeer. Zo'n kabinet moet maar strui kelen." Er is iets geknapt in het hoofd van SGP- voorman Bas van der Vlies. Gisteren maakte hij bekend dat zijn van natu re gezagsgetrouwe partij nu 'op waardige wijze' het zwaard opneemt tegen Paars. GOES Marconistraat 13, KRUININGEN Zandweg 1b, MIDDELBURG Korendijk 34 Volgens de bond blijkt uit on derzoek dat zuurstofarm verpakte vis in de super markten geen succes is. Het bederf wordt onvoldoende WÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊÊimÊÊÊÊÊÊBÊmÊÊÊmÊmmÊÊÊÊÊÈÊÊËmmÊÊmÊmMMtÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊaÊÈÊÊm (Advertentie) woonideeën in TMC's Trendhuis'! u leiden door 4 complete woning en met een toekomstig klassiek, odem, internationaal of romantisch trendinterieur. Ontdek 't bij TMC! binnenkort zal gebeuren. De Friese Greiden heeft toegezegd de klacht van de buurtbewoners serieus in behandeling nemen. De verdachte heeft met de Bols- warder zedenzaak van vijf jaar geleden niets te maken. Wel is er verbazing over het feit dat de man naast één van de toenmali ge slachtoffers woont. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 16,00 een abonnement. De terste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 34,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 96,50 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 1