Alles kan en alles mag fpzc Model 999/2 r Comfort voor de voeten vrouwen schoenen ESPRIT donderdag 23 september 1999I Eindelijk vrijheid. Geen dictaten meer van modeontwerpers, geen keurslijven. Alles kan en alles mag. Dat konden we de afgelopen jaren al zien aankomen, maar op de drempel van het millennium is de doorbraak voltooid. Het lijkt er op alsof er hele maal niets nieuws is voor de komende winter, maar schijn bedriegt. Er zijn zoveel stijlen, zoveel kledingstukken, dat ie dereen daar z'n eigen mode uit kan samenstellen. Persoonlijk, op maat, op smaak, op gevoel. Zoals elk half jaar zijn er wel be paalde stromingen die door fa brikanten, inkopers en mode tijdschriften naar voren worden gehaald als zijnde de nieuwe mode, maar die zijn zeer divers en bovendien kunnen ze ook nog eens met elkaar gecombineerd worden. Wat al die uiteenlopende stijlen met elkaar gemeen hebben is dat ze comfortabel zitten, func tioneel zijn en een grote luxe uitstralen. Dat schept een heel vrouwelijke mode, zacht en soe pel. Geen machomantelpakken meer om als vrouw staande te blijven in een mannenwereld, maar zachte dunne breisels voor jurken met daarbij een comfor tabel vestjasje, zonder schou dervullingen. Eigenlijk is dat misschien wel het grootste nieuws voor de ko mende tijd. Vrouwen kunnen eindelijk zichzelf zijn als het om hun kleding gaat. Wat je bent, waar j e ook werktmet de kleren voor de nieuwe eeuw zie je er al tijd goed uit. Opmerkelijk in dat geval is dat in veel collecties voor de komende tijd de echte mantelpakken ontbreken. Dat is een beetje overdreven, want ze zijn er natuurlijk wel, maar lang niet zoveel als anders. En wie zich daarin het lekkerst voelt, moet die kleren ook zeker blijven dragen, maar ook eens uitkijken naar een ander kle dingstuk is zeer de moeite waard. Hetzelfde geldt voor de mini rok; die is even verdwenen uit het beeld, tenzij ze óver een broek wordt gedragen, maar wie zich nog graag in zo'n klein stukje textiel hult, moet dat ze ker blijven doen. Vrijheid, blij heid immers. Hippie-chic De wintermode wordt onmis kenbaar een mix van stijlen, van hippie-chic tot super-sport, van het minimalisme van Prada, tot de nog altijd doorlopende trend van transparante stoffen. Hippie-chic werd vorig jaar al geïntroduceerd door ontwerper Tom Ford van het Italiaanse merk Gucci. Het is teruggrijpen naar het hippie-tijdperk. Met geborduurde jeans, fluwelen jasjes, lange wijde rokken, rijk versierde ceintuurs, ja zelfs de Afghaanse jassen. Compleet met tasjes met kraaltjes en spie- geltj es (ligt er misschien nog iets achterin de kast of op zolder?) en hoge laarzen met platte hak ken. Variant op dit thema is een mix van hippie en westernstijl. Dus ook de cowboylaarzen kun nen weer worden opgezocht. Hippie stamt uit de jaren '70 en dat tijdperk is ook duidelijk aanwezig in veel collecties. Voornamelijk door de strakke coupe van jasjes en de beetje stugge materialen als tweed en vooral veel vilt. Wie die kleren al eens heeft gedragen, kan er waarschijnlijk niet erg warm voor lopen, maar veel jongeren vinden het enig, dat strakke ge doe. Het minimalisme dat de laatste jaren in de mode was, is nog in het geheel niet verdwenen. Deze stijl van simpele, sobere kleren, maar wel gemaakt van mooie, rijke stoffen kent veel aanhan gers. Het zijn de betrouwbare basisstukken, een lange broek, een rok net over de knie (deze lengte begint nu toch terrein te winnen), de echte lange rok. Met daarbij niet zozeer de blazer, die voorlopig even in de kast kan blijven, maar truien en twin- sets. Korte en lange vesten en heel opvallend vesten met bont kraagjes. Bont is trouwens op vallend terug, zowel fake als echt. Veel kledingstukken heb ben bontrandjes, manchetten of kragen. En daar is ook weer de vertrouwde lammycoat, de ide ale jas voor een beetje koude winter. Voor als het niet al te koud is zijn er altijd nog pon cho's en capes. Behalve bont is er ook weer veel leer, voor broeken en rokken, maar ook veel jaren '70 jasjes, met smalle schoudertjes en nau we armsgaten. Sport Comfortabel daarentegen zijn de kleren in de sportieve sector, parka's en broeken van allerlei nieuwe materialen, dun, warm en glanzend. Datzelfde geldt voor de sweatshirts met capu chon van fleecestoffen, niet al leen meer in gebruik voor of na het sporten, maar ook in de da gelijkse kleding. De vele jacks, bodywarmers en gilets maken het mogelijk veel kledingstuk ken over elkaar te dragen of met elkaar te mixen, helemaal in de nieuwe stijl dus. Al sinds een paar j aar zijn trans parante stoffen in de mode, deze zomer duidelijk overal op straat te zien, en die blijven er ook voor de winter, hoe raar dat ook lijkt. Maar - en dat geldt eveneens voor de dunne breisels - het is de bedoeling dat daar van alles overheen worden gedragen, dus liggen in de winkels ook veel grote shawls en omslagdoeken. Een hele bijzonder geval is de mouwshawl, eigenlijk alleen maar twee mouwen aan elkaar, maar net lekker bescherming gevend tegen de tocht. Losse stukken stof worden trouwens ook om de heupen gedragen, zeg maar een alternatief voor de omgeslagen trui. Hoewel het een accessoire is, hoort de tas te genwoordig wel helemaal bij de outfit. Hij schikt zich als het wa re naar het lichaam, vandaar ook de naam bodybag. Kleuren Kleuren tenslotte zijn wel aan beperkingen onderhevig. Niet helemaal doorgezet heeft de trend naar overwegend grijs met hier een daar wat rood. Er is toch nog wel wat meer kleur. Naast rood in alle schakeringen, van babyroze tot dieppaars, zijn er ook donkergroenen, blauwen en winterwit. Ria Schuurhuizen 1 Half gewatteerde jas met rokje en broek van Mexx. 2 De houtje-touwtje jas duikt weer op bij Mexx. 3 Lange rode jurk in dunne wol van Turnover. 4 Masculin aandoende combinatie van Turnover. 5 Terugblikken naar vroeger tijden met deze plissé-rok. 6 Grijze outfit van de Duitse ontwerpster Annette G'rtz. (Advertentie) PALAZZO SHOES ze winter geheel in de sfeer van de gemakstrend, herintredend model. Deze moccassin-achtige modellen lijken met hun ronde vormen, overigens meer op een pantoffel dan een schoen. Ook de pasvorm is 'easy going': brede leesten, ronde of vierkan te neuzen die vaak nog een beet je 'omhoog wippen' en veel schoenen/laarzen die als een sok om de voeten zitten. Alhoe wel de schoenen redelijk dikke zolen hebben en ook de dikke sledehak die afgelopen zomer zijn intrede deed, deze winter nog doorzet, is het hele lompe er nu wel zo'n beetje af. De toren hoge 'Spice Girls-'schoen waar op trendy meisjes een paar sei zoenen geleden heel hip hun enkels braken, is ingetogener en eleganter geworden. Felgekleurd schoeisel mag deze winter in de kast blijven. De kleuren zijn sober en winters: klassiek zwart, veilig bruin en simpel grijs. Hier en daar springt de kleur roodbruin, mi litair groen en kaki-bruin eruit als blikvanger. De 2000-sehoen moet het meer hebben van de materialen dan van de kleuren. Hoog- of zacht- glanzend (lak)leer mag weer en veloursachtig suède is ook weer helemaal in the picture. Nieuw is het buffelleer met karakteris tieke bobbeltjesstructuur. Sub tiele kleurverschillen worden bereikt door gebruik van ver schillende materialen: dus twee soorten leer in één schoen ver werkt of de combinatie van stof en leer in dezelfde of verschil lende tinten. Ook trendy is een (nep)bontrandje of een flanel- rand in de stijl van Prada Sport. De veters, sluitingen en stiksels zijn in de regel ton-sur-ton met het schoeisel. Een aparte vermelding verdie nen de hakken en de zolen deze winter vanwege hun opvallend heid. Nieuw zijn bijvoorbeeld de futuristische 'kuipzolen', een trend op de catwalk gezet door het haute couturemerk Miu Miu. De zool loopt als het ware door over hielneus en zij kanten van de schoen. De bovenschoen lijkt dus in een soort kuip te lig gen. De sledehakken worden het helemaal deze winter, vooral bij laarsjes is deze doorlopende hak een hot item. Helemaal nieuw is de met bovenleer beklede zool en de zool in twee kleuren bij de wat sportievere schoenmodel len. De man kiest al langer voor een comfortabel model schoen en daarom blijven de stoere werk mansschoenen en - boots met profiel- en zogenoemde 'sand- wich'zolen favoriet bij hem Ook hier is een duidelijke com binatie te zien van de sport- en de 'gewone' mode. Luxere leer soorten op comfortabele leesten en zolen en met sportieve ele menten zoals klittenbandslui tingen, stoffen inzetstukken en polsteringen rond de enkels. Machteld Leistra De schoen van deze laatste winter van het millennium is een beetje tweeslachtig. Aan de ene kant is hij gemaakt van de allerbeste en meest luxueuze materialen, zoals zacht nubuck, kalfsleer of Perlatoleer (leer met een parelmoerachtige glans). En aan de andere kant oogt hij bijzonder sportief door dikke rubberen spekzolen en slede- hakken. Ook zijn de schoenen voorzien van allerlei details die zo uit de sportwereld lijken overgenomen, zoals klitten band, stretch- en elastiekinzet- ten, rubberen neuzen of randen, rijgkoordjes inclusief koord- stoppers, en zelfs plastic klik- klaksluitingen die je normaal aan een sportieve rugzak ver wacht. Chic met een dikke vette knipoog dus. Qua modellen staat comfort echt bovenaan. 'Boots', korte laarsjes, zijn favoriet zowel bij de heren- als bij de damesschoe nen en ook de zogenoemde 'shoets' doen het zeer goed in de collecties. 'Shoets' houden het midden tussen schoenen en laarsjes. Deze modellen lopen tot hoog op de wreef door. De in stapper, oftewel loafer en in zeer populair taalgebruik ook wel 'bordeelsluiper' genoemd, is de- Wie eenmaal lekker schoeisel aan zijn voeten heeft gehad, laat zich dat niet zomaar meer afpakken. Deze zomer liepen we al en masse op slippers en jezussandalen en ook de komende winter speelt comfort de hoofdrol in het schoenenaanbod. langeviele 2 middelburg Advertentie DIESEL DKNY CALVIN KLEIN MAG MARLBORO PALLADIUM DR. MARTENS BRAM SHELLYB DELEEUW SCHOENMODES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 14