Chic de nieuwe eeuw in 22] 14 17 19 PZC 13 Mode 1999/2 /rouwen/schoenen lingerie/sieraden cosmetica/haar u feestkleding 1 Lange strapless japon van René Lezard met kunststof bandje om de hals en een combinatie (zie ook foto 4) van glanzend gilet met bijpassend chabot met bandplooibroek van Carlo Pignateili. 2 Lange taftzijde japon kanten en tule stroken naast een grijs pak met lang haast koetsierjasjes aandoend colbert in wol met acetaat van Pignateili. 3 Topje met apart kolletje, rokje en bijbehorend jasje met zilver af gezet van Versace naast een Pignatelli-pak in wol-acetaat met een geborduurd gilet. fotografie Tjerk Hoek De jaarwisseling nadert met ras?e schreden. Nog 99 dagen om exact te zijn. Het zal niemand ontgaan zijn dat 'oud en nieuw' dit jaar een extra dimensie heeft, omdat we leen nieuwe eeuw in gaan. Voor de een betekent dat een spirituele overstap, voor de ander is het gewoon een jaarwisseling met een extra lading. Wat zal er in de computergestuurde wereld allemaal mislopen. Doemscenario's te over. Toch zullen er weinigen zijn die bang zijn voor de apocalyps. De wereld zal gewoon doordraaien ook na die beruchte middernacht. We stappen die eeuwdrempel over en leven Vervolgens, zij het misschien met wat technische aanvangsprobleempjes, gewoon verder. Dus waarom er geen groot feest van gemaakt. Een wervelende millenniumparty thuis of in een feestelijke gelegenheid. Bij feesten hoort mooie kleding. Een overzicht van feestelijke glanzende japonnen en elegante, opvallend belijnde kostuums donderdag 23 september 1999| Ruisende japonnen, fonkelende glazen vol schuimende champagne en een verantwoord strijkorkestje in de hoek van de sfeervol verlichte balzaal. De glanzend opgewreven houten vloer weerspiegelt de verlichting van talloze kroonluchters. De perfecte ambiance voor een sprankelende nieuwsjaarsparty. De realiteit zal in de meeste gevallen wel anders zijn. Tenslotte verleent een aantal Zeeuwse gemeenten geen ver gunning voor grootste millenni- umparties... Maar 'gepartied' zal er zeker worden in de nacht van 31 december op 1 januari. We gaan tenslotte niet ieder jaar een nieuwe eeuw in. Er vanuit gaand dat er gefeest wordt in een kring van intimi, zonder daarvoor per vliegtuig af te rei zen naar allerlei oorden waar de klok als eerste twaalf slaat, zal menigeen zijn of haar garderobe doorspitten op zoek naar het ul tieme feestkleed. De partymo de, zoals die langzamerhand in de winkels verschijnt, biedt vol doende handvatten om voor ie der wat wils te vinden. De feestkleding voor vrouwen is over het algemeen vrij sober van belijning. Geen tierelantijnen en overbodige frutsels, maar so bere japonnen die als gegoten om het lichaam zitten en soepel met alle bewegingen meevloei- en. Een voorproefje van wat er op partygebied te beleven valt, viel onlangs te zien in het Vlis- singse hotel Arion waar de Goese modezaken het Witte Paerdje en Jaap Herenmode in samenwerking met Harry Hut- jens (sieraden) hun visie gaven op feestkleding. Bij de vrouwen sprong die soberheid duidelijk in het oog. Simpel „Het is allemaal heel simpel, niet te veel toeters en bellen. De belijning is de hoofdzaak. Een jurk zit of zit niet", vertelt Ali Schoester van het Witte Paerd je. Lachend: „En godzijdank zijn de jurken allemaal goed lang. Het is gewoon geen gezicht als een lange jurk zo halverwege je benen hangt. Er af halen lukt altijd wel, maar we kunnen er nu eenmaal geen stukje aan breien." De details maken een japon op vallend. Die zijn bijvoorbeeld te vinden in een fraai rugdecolleté met een draperie, pluizige ap plicaties of een capuchon. Maar, zoals gezegd, de belijning moet het 'em doen. Ali pakt er een jurkje van Versace bij. „Dit is gewoon mooi, heel simpel. Een kolletje, hoog opgesneden en een A-lijn. En natuurlijk zwart. Dat zie je heel veel in partykle- ding. Ik vind zelf overigens don kere tinten het mooist voor feestkleding. Dat ziet er altijd chic uit." Naast zwart zijn er wat crèmige en grijzige tinten. Er zijn hier en daar wat fellere kleurtjes als fuchsia te zien, maar die voeren zeker niet de boventoon. De meeste jurken zijn vrij slank gesneden. Schoudervullingen zijn niet of nauwelijks terug te vinden. De A-lijn is veel te zien, naast veel rechte japonnen of modellen die wijd uitlopen naar beneden. Dan is de rok bijvoor beeld glad aan de voorkant en valt achter klokkend wijd. Een beetje ballonvormige rokken zijn ook aanwezig. De materialen lopen uiteen van velours naar acetaat en een dun ne wol. „Acetaat is heel belang rijk bij de feestkleding. Het wordt met name in combinatie met polyester verwerkt. Het is een heel makkelijk materiaal dat niet kreukt en soepel valt. Je kunt het makkelijk in je koffer meenemen." De acetaat geeft een mooie glans aan de kleding. Naast bovengenoemde materi alen is er ook satijn te vinden. Iets dat je overigens veel gaat zien, zeker ook voor feestkle ding, is kreukmetallic. Als je die stof aanpakt en in je hand sa menknijpt blijft het ook zo zit ten. Het draagt lekker, het is heel zacht omdat die metallic door de stof geweven is." Ceremonia Naast een fraaie avondjurk hoort geen afgetrapte jeans, dus ook de mannen moeten aan de slag. Jaap Scheffer van Jaap Herenmode weet daar wel raad mee. Hij is buitengewoon en thousiast over de partykleding voor mannen. Hij spreek het liefst over 'ceremonia', kleding voor feestelijke gelegenheden. Een fraai woord dat in dit geval de lading dekt. Er zijn prachtige party kostuums, pardon, cere monia te vinden. „Wat mij betreft springen er vier merken uit. Ten eerste Carlo Pignateili, een Italiaans merk dat pas zo'n één tot anderhalf jaar in ons land is vertegen woordigd. Een weelderige lijn met mooie wollen stoffen en acetaat voor de glans. Vrijwel alle combinaties hebben een gi let, uiteenlopen van drie- tot achtknoops. Meestal is er een chabot bij in dezelfde stof als het gilet. Daarnaast heb je Thierry Mugier, heel elegant. De pakken hebben een mooie prin- sesselijn die mooi slank af- kleedt. Ze zijn eigenlijk behoor lijk vrouwelijk. Je bent er heel apart mee en toch is het goed draagbaar. De details zitten in de afwerking zoals bijvoorbeeld schuine zakzettingen. De kos tuums zijn vervaardigd in hoog waardige wol met een eigen na tuurlijk glans. Er zit geen acetaat bij." De derde lijn is die van Kenzo. „Duidelijk voor de wat jongere man. Een beetje een vervolg op Mugier, maar dan wat slanker. Er zitten bijvoorbeeld Mao- achtige pakken in de lijn met aparte verdekte sluitigen. Broe ken hebben vaak geen band- plooi." En last but zeker not least is de totaalcollectie van Doris Hartwich. Inderdaad, een vrouw in de mannenwereld. Zij tekent voor een brede collectie, uiteenlopend van kleding tot accessoires. „Ze verwerkt veel techno-stoffen. Ik noem het snotterige stoffen, maar dat is niet helemaal het juiste woord. Het zijn stoffen die heel soepel, zacht en meegevend zijn. Doris is altijd vernieuwend met apar te ritsen, sluitingen en opstaan de dubbele boorden." De kleuren in de partykleding voor mannen lopen uiteen van ecru naar zwart, van grijs naar bordeauxrood en kobaltblauw naast gepoederde, zachte zwart-bruinen, een beetje de tussenkleuren. Voor iedere feestganger valt dus de juiste outfit te vinden. Nu nog op jacht naar de ultieme miUeniumparty. Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 13