E-Life gaat erin als koek Heb jij het al eens gedaan? De baard van dr. Spock PZC Mega top 100 Bisschop Wiertz wil Osdorp Posse spreken Opblaasbare reuzenpinguïn gestolen G-STAR CUSTO EVISU All the ladies in the house say yeaaaah!" roept E-Life aanmoedigend. „Yeaaaah!" klinkt het uit een vijftigtal kelen in de Nijmeegse discotheek. „Dat kan beter", zegt de rapper op het podium en het ritueel herhaalt zich. Hiphop anno 1999. „Vanavond waren er natuurlijk veel jonge kids", zegt de Rotter dammer E-Life als hij zich na afloop van zijn optreden in de kleedkamer staat op te frissen. „Dat heb je in een discotheek als dit. In het rockclub-circuit is het publiek wel wat kritischer. En als mensen het verhaal willen horen dat ik te vertellen heb, dan kunnen ze ook beter mijn plaat kopen, weet je. Bij een op treden als dit gaat het er toch meer om een sfeer neer te zetten. 'To spread the vibe'." 'Eleven' heet het debuut-album van E-Life, de Rotterdammer van Kaapverdische afkomst die zich samen met stadgenoten Postmen tot de top van de En gelstalige hiphop in ons land mag rekenen. Vorig jaar haalde hij de top-10 met het liedje 'Mo re Days to come', volgens de 'Puff Daddy-formule' zwaar (Advertentie) PIiTKU CH1UST AUTHENTIC BASIC STORES MIDDELBURG leunend op een gelikt refreintje van de softsoul-zanger Luther Vandross. Daarvoor had hij zich al een jaar of twaalf binnen het meer besloten Nederlandse hiphopcircuit bewogen. De 27- jarige E-Life is geen man van re volutionaire statements of ar tistieke buitenissigheden. Hij koppelt gewoon een pittig ge rapte babbel aan een lekker meezingbaar r&b-refrein. En dat gaat er bij een breed publiek in als koek. Marco Borsato „Hiphop en r&b zijn natuurlijk traditioneel allebei vormen van black music", zegt de rapper. „Het belangrijkste verschil tus sen de twee is dat in de hiphop de artiest altijd z'n eigen num mers schrijft, terwijl veel r&b zangers werk van anderen ver tolken. Maar sommige artiesten doen dat zo fantastisch, dat het lijkt alsof het helemaal uit hen zelf komt. Kijk maar naar ie mand als Marco Borsato." Marco Borsato? Inderdaad. Hij bedoelt wel degelijk dezelfde. Dè Marco Borsato. En als je E- Li'fe op het podium bezig ziet besef je dat de overeenkomsten duidelijk aanwezig zijn. E-Life is in de eerste plaats entertainer. Een man die zijn pappenhei mers kent en al direct bij z'n en tree uit hetzelfde 'Is iedereen er klaar voor?'-vaatje tapt als bijvoorbeeld grote r&b-vak- broeders als James Brown en Jr. Walker. Jongleren met de show- bizclichés, daar gaat het om. En de juiste opbouw van de show, natuurlijk: Hitje, meisjes op het podium, meezingen, jongens op het podium en afsluiten met de grootste hit. Serieus ,Ik wil geen oogkleppen op heb ben. Ik luister gewoon naar alle muziek", zegt de Rotterdammer. Hij is niet "hautain. Evenmin cy nisch. Hij is een entertainer die serieus met z'n vak bezig is. „Vroeger luisterde ik in mijn bed al naar 'Met het Oog op Morgen' op Radio 1, weet je wel. Ik wil mij op geen enkele manier laten limiteren. Ik wil alles kun nen doen in mijn muziek. Des noods met een metalband optre den." „Ik zie mijzelf ook niet als Ne derlander of als Kaapverdiaan of als Amerikaanse rapper. Ik ben wereldburger. Ik kan overal aarden. Daarom rap ik ook in het Engels. Dat houdt immers niet op bij Friesland of Aruba. Nee, ik bedoel niet Amerika. Daar richt ik mij helemaal niet op. Ik rap ook geen Amerikaans slang. Wij zien Europa als een maagdelijke markt. Daar rich ten wij ons op." Peter Bruyn Je bent jong en je wilt wat. Seks. Niet dan? En dat lukt nog vrij aardig. Vier van de tien zestienjarigen is met iemand naar bed geweest. Maar van de eenentwintigjarigen twee van de acht nog steeds niet. 'Wie zeurt, krijgt een beurt. Wie niet waagt, blijft maagd', zong een Gronings studentenduo vijftien jaar geleden al. Heerlijk toch, die seksonder- zoeken. Kun je mooi even uit zoeken hoe je ervoor staat. Neuk ik wel genoeg?' Nu het Ni- po weer, dat in opdracht van condoomfabrikant Durex het seksuele gedrag van jongeren tussen de zestien en eenentwin tig jaar heeft onderzocht. Maar link ook. Want doe je het minder dan 95 keer per jaar, dan zit je toch echt bij de inactieve min derheid. Daar hou je in het fiet senhok echt je bek wel over dicht. En mannen, zonder gekheid, de vrouwtjes doen het vaker! Zeg gen ze. Want Durex heeft ont futseld dat ze het gemiddeld 104 keer per jaar doen. De jonge mannetjes komen niet verder dan 93 keer. Dus is er iets veran derd, want vorig jaar zaten de jongens met 108 keer aan hun top met de meisjes met 104 keer als goede tweede. Hoe dat komt, die verandering? Dat weten ze bij Durex ook niet. Want ze heb ben alleen maar vragenlijstjes hoeven invullen, niemand die doorvroeg: 'Oh ja, vertel 's.' Dat is beter voor de eerlijkheid, zeg gen ze bij Durex. „Dan is er wei nig interessants om mee te bluf fen." Maar dattuuh met die meisjes, vaker dan jongens dan? Dat komt omdat meisjes de voor keur hebben voor de 'iets oude re' jongen die al wat 'verder' is. D at weet de D urex-man dan wèl weer te vertellen. Verrassend ook, in dat onderzoek, hoe het zit met versieren. Want wat is nou de bedoeling. Zeg nou eer lijk. Jongen ziet meisje. Meisje verlegen, jongen de ogen iets sa mengeknepen. Want de jongen is cool. 'Drink wat van me.' Dat is dus die jongen. En ook weer die jongen die als eerste onder de bloes wil voelen. Mispoes! Dat is dus fifty-fifty. Het Neder landse meisje versiert zelf ook. Daarmee is zij een stuk actiever dan het buitenlandse meisje dat zich nog lekker laat versieren. Zegt Durex, dat ook in Polen, Amerika en nog twaalf andere landen het seksonderzoek heeft gedaan. Wat nog meer? Dat het Neder landse jongetje onzeker in bed is. Hij vindt z'n lichaam niet mooi (13%), tegen de meisjes 12 Is bang dat-ie 'm niet om hoog krijgt (4% toch nog). Is als de dood dat hij z'n bedgenote niet kan bevredigen (14%) - Durex-man: 'Jongens zijn best sociaal' - of dat hij te vroeg klaarkomt (3%). Meisjes zijn weer bang voor aids (44%, jon gens 41%). En om zwanger te worden (23%). Jongens zijn daar toch wat gemakkelijker in (14%). Dan condooms. We weten nu waar we ze het liefste kopen (bar, disco en tankstation). En dat we dat best moeilijk (40%) vinden. 'Was kosten die kondo me?' Maar niet of we ze ook ge bruiken! „Dat hebben we niet gevraagd", murmelt de Durex- man. „Iets voor volgend jaar misschien." Dat Chriet het doet, dat weten we. En Sonja. Maar doen wij het nou wel of doen wij het niet met condoom? Tijd voor een onderzoekje. Roelf Reinders foto Lex de Meester donderdag 23 september 1999 Bisschop Wiertz van Roer mond gaat de Amsterdamse rapgroep Osdorp Posse uitnodi gen voor een gesprek. Dit naar aanleiding van uitspraken die zanger Def P. van Osdop Posse zondag in Maastricht deed tij dens het festival voor religieuze muziek Musica Sacra. Def P. heeft zich volgens een woordvoerder van het bisdom tijdens zijn optreden denigre rend over paus, bisschoppen en het geloof uitgelaten. De rapper ging tekeer tegen het pauselijk verbod op condoomgebruik en tegen de 'christelijken' die eeu wenlang him kerken met het geld van ongelovigen hebben gebouwd. Ook zou hij geroepen hebben, dat 'die gozer in Roer mond' de rapgroep liever dood wil zien. Naderhand ontkende de groep dat deze uitspraak over de bisschop ging. „De bisschop wil kennismaken, en dan kennis over het geloof bijbrengen", zei woordvoerder Mathieu Bemelmans van het bisdom dinsdag. „De groep weet immers niet hoe in ons ge loof de vork in de steel zit." Wiertz wil de groep zelfs laten spelen in de hal van het bis schoppelijk paleis. In een reac tie laat Osdorp Posse weten geen belangstelling voor zo'n concert te hebben. Volgens de groep kan het bisdom hun op treden niet betalen, en voor niks komen ze niet. De uitnodiging aan Osdorp Pos- se gaat over drie weken uit, na de vakantie van de bisschop. Musica Sacra, dat in het teken van de psalmmuziek stond, had Osdorp Posse gecontracteerd omdat rap volgens de program meurs als een hedendaagse va riant van de bijbelse psalmen kan worden gezien. ANP Hogeschool Larenstein in Velp is een pinguïn van vijf meter hoog en anderhalve meter omtrek kwijt. Het gevaarte moet tussen maandagavond en dinsdagmorgen zijn meegeno men van verkeersplein Velper- broek, waar het opblaasbare dier de aandacht vestigde op het hoger agrarisch beroepsonder wijs. De pinguïn is volgens de hoge school ruim 10.000 gulden waard. Het is de directie een raadsel hoe de dieven het dier hfebben meegenomen. In opge blazen toestand was de pinguïn onhandelbaar. Leeg laten lopen zal behoorlijk veel tijd hebben gekost, wat op het drukke ver keersplein in de snelweg A12 de aandacht moet hebben getrok ken. De directie heeft aangifte van de diefstal gedaan. (ANP) Langeviele 1 en Langedelft 3 MIDDELBURG De Piek Vrijdag treden in De Piek in Vlissingen een aantal jonge bands op in het kader van 'The Kids Are Allright'. De aanvang is 22.00 uur. Zaterdag staat in het teken van funk. Trippin, winnaar van de Grote Prijs van Zeeuws-Vlaanderen èn finalist in de Zeeuwse Belofte dit jaar, geeft een con cert. De band maakt lekkere groovy dans muziek. De songs variëren qua stijl van funky hiphop of rappin' funk tot ballads methierendaarzelfswatclose harmony. In het voorprogramma staat de Walcher- se formatie MoBunk. Het viertal speelt funk met een vleugje jazz. De aanvang is 22.30 uur. BoHo In BoHo in Bergen op Zoom geeft vrijdag het Zwolse kwartet Lombeen concert. De band speelt aanstekelijke old- en new- school punk: harmonieuze vocalen smel ten samen met harde gitaren en snelle ritmes. Na het concert belicht dj Edwin Calkhoven de muziek van de jaren tach tig. Zaterdag treden in het kader van 'een blik talent' het Groningse duo Ygdrassil op, twee vrouwen met betoverende stemmen. Daarna geeft E* (Ester, ofwel E-Star) uit Willemsstad een one-woman optreden. De concerten beginnen beide dagen om 20.30 uur en eindigen om 23.00 uur. INIigtittrain In discotheekThe Nighttrain in Middel burg wordt vrijdag een Hot Hot Hot R&B Party gehouden, meteen optreden van Deante. Dj 2-Wisè draait de plaatjes. De deuren gaan open om 23.00 uur. La Plaza Dïscocafé La Plaza in Goes heeft zaterdag als thema 'La Plaza Shot Promotion'. Nieuwsgierigen kunnen er vanaf 21.00 terecht. Kalashnikov In Kalashnikov in Terneuzen wordt zater dag de tweede voorronde gehouden van de provinciale popcontest De Zeeuwse Belofte. In willekeurige volgorde treden op: Firma Hopeloos, No Shame, South West Connecton en Orange Bud. De avond begint om 20.30 uur. 1.CityToCity-The Road Ahead O) 2. Eiffel 65 - Blue (Da Ba Deel 12) 3. Lou Bega - Mambo No. 5 (3) 4. Christina Aquilera - Genie In A Bottled) 5. Ronan Keating - When You Say i;! Nothing At All (6) - 6. Enrique Iglesias - Bailamos (5) 7. Miranda - VamosA La Playa (7) 8. De Boswachters - Het Bananen- lied (U) 9. Toy-Bo* - The Sailor Song (12) 10. Britney Spears - (You Drive Me) Crazy (-) 11. Paul Johnson - Get Get Down (32) 12. A*Teens- Super Trouper (13) 13. De Poema's - Mijn Houten Hart (8) 14. Frans Bauer - De Luchtballon (19) 15.Shanïa Twain - Man! I Feel Like A Woman! (18) 16. Ome Henk - Mambo Nr. 6(11 17. TLC - Unpretty (9) 18. Passion Fruit - The Rigga- -Ding-Dong-Song (29) 19. Whitney Houston - My Love Is YourLove (10) 20. Ann Lee - 2 Times (15) 21. Westlife - If I Let You Go (20) 22.702 - Where My Girls Af?( 17) 23. Zebda - TomberLa Chemise (22) 24.5ive - If Ya Gettin'Down (16) 25. R. Kelly - Did You Ever Think (24) 26. Romeo - I'll Be Holding On (56) 27. Poco Loco Gang - Tropical Para dise (23) 28. Geri Halliwell - Mi Chico Latino (27) 29 T-Spoon - Summerlove (21 30. Moloko - Sing It Back (25) 31. Jennifer Lopez - If You Had My Love (26) 32. The Offspring - The Kids Aren't Alright (3D 33. Ricky Martin - She's All I Ever Had 171) 34. Britney Spears - Sometimes (30) 35. Da Rick - Rumble (42) 36. A'Teens - Mamma Mia (36) 37. Cartoons - Aisy Waisy (34) 38. Phil Collins - You'll Be In My Heart (35) 39. Destiny's Child - Bills. Bills. Bills (28) 40. Live - The Dolphin's Cry (67) 41. Spookrijders - Klokkenluiders (49) 42. De Kast - Yn Myn Tinzen (58) 43. Red Hot Chili Peppers - Scar Tis sue (39) 44. K-Ci Jojo - Tell Me It's Real (33) 45. Eminem ft. dr. Dre - Guilty Con- I science (37) 46. Will Smith - Wild Wild West (38) M. Beenie Man Ft C. Franklyn - Dancehall Queen (40) 48. Vengaboys - We're Going To Ibi- za!(41) 49. Puff Daddy Ft. Hurricane - P.E. 2000143) 50. The Sunclub - Splash (70) 51. Andreas Johnson - Glorious (65) 52. Bob Marley vs. Funkstar - Sun Is Shining (-) 53. Earth, Wind Fire - September '99 (Phats Small Rmx) (45) 54. Limp Bizkit - Nookie (51 55. Phats Small - Feel Good (47) 56. Shaft - (Mucho Mambo) Sway (-) 57. Sting - Brand New Day (46) 58. Chicane - Saltwater (48) 59. Another Level - From The Heart (50) 60. Blof - Zaterdag (63) 61.Deante- WeDon'tLiveTooLong (44) 62. Madonna - Beautiful Stranger I (52) 63. La Bionda - Eeah Da Da! (55) 64. Tom Jones The Cardigans - Burning Down The House (80) 65. Texas - Summer Son (64) 66. Elvis Costello - She (59) 67. Ricky Martin - Livin' La Vida Lo- ca (60) 68. Shania Twain - That Don't Im press Me Much (54) 69. Melissa Etheridge - Angels Would Fall!61) 70. Rene Froger-ICan'tStop Myself (62) 71. Jordan Knight - Give It To You (53) 72. Gordon Marlayne - Ik Kan T j Niet Alleen (79) 73. Lit - My Own Worst Enemy (91 74. Backstreet Boys -1 Want It That Way (72) 75. Kane - Where Do I Go Now (66) 76. Blessid Union Of Souls - Hey Leonardo (75) 77. All Stars - Groen Als Gras (86) 78. Goo Goo Dolls - Iris (73) 79. Nas feat. Puff Daddy - Hate Me Now (57) 80. Sixpence None The Richer - Kiss MeDH) 81. Meredith Brooks - Lay Down (Candles In The Rain) (88) 82. Chili Hifly - Is It Love (82) 83. Supergrass - Moving (81) 84. B. Streisand Vince Gill - If You j Ever Leave Me 85. BZN - Baby Voulez-Vous? (68) 86. E-Life Postmen - In Doubt '99 (93) 87. Spiros - Stekeblind (89) 88. Sasha -I Feel Lonely (-) 89. Sporty Thievz - No Pigeons (77) 90. Perfect Phase - Horny Horns (69) 91. Guano Apes - Lords Of The Boards (83) 92. Corry Konings - Hitmedley (99) 93. C. Wijdenbosch S. Bos - Ik Ge- j loof In Jou (95) 94. Ellie Campbell - So Many Ways (87) 95. Len - Steal My Sunshine (-) 96. Basement Jaxx- Rendez-Vu 184) 97. Cristina - Libera (97) 98. Lauryn Hill - Everything Is Everything (96) 99. Gerard Joling - Als Ik Met Je Vrij I (-) 100. Rebel Rebel - Turn Around (-) Eigenlijk was Neal Morse he lemaal niet meer van plan een nieuwe band te beginnen. De in Nashville woonachtige muzikant was wat dat betreft al zo vaak teleurgesteld, dat hij zich liever concentreerde op sessiewerk. Totdat z'n broer Alan hem overhaalde om toch serieus met Spock's Beard aan de slag te gaan. Inmiddels is die band alom geprezen in de pro gressieve rockwereld. En is Neal Morse een tevreden man. „Dit is het eerste project waar ik echt trots op ben." Het is dan ook niet voor niets dat Morse quasi verontwaardigd reageert op de constatering dat Spock's Beard één van de meeste veelbelovende nieuwkomers is in de progressieve- dan wel symforock. „Ho, ho, één van de veelbelovende?? We zijn de méést veelbelovende. We zijn de beste", lacht Morse, om vervol gens te benadrukken dat 'ie niet serieus is. „Nee hoor, ik maak maar een geintje. Het gaat ge woon goed met Spock's Beard. Dat had ik een paar jaar geleden nooit durven hopen." De basis voor Spock's Beard ligt in 1992. In dat jaar neemt zan ger/gitarist/toetsenist Neal sa men met z'n gitaarspelende broer Alan Morse een aantal nieuwe songs op in Los Angeles. Ondanks dat de volledig door Neal gecomponeerde muziek tamelijk complex in elkaar steekt, zijn de reacties links en rechts behoorlijk juichend en is het als gezegd Alan die er bij zij n broer op aandringt om serieus verder te gaan met dit project. „Ik was eerst heel sceptisch", blikt Neal terug. „Mijn ervaring met bands was niet al te best. De verwachtingen van de muzi kanten zijn hoog en als het niet allemaal volgens plan verloopt, haken ze al snel weer af. Toch heb ik toen samen met Alan be sloten om er dan een soort hob by-bandje van te maken. De eerste verrassing was echter dat alle muzikanten die ik vroeg di rect heel enthousiast waren. Dat is echt frappant, want de meeste muzikanten in L.A denken al leen maar aan geld. En Spock's Beard is hoe dan ook niet de meest commerciële band." Sindsdien bestaat de band, naast Alan en bandleider Neal, uit bassist Dave Meros, drum mer Nick D'Vurgilio en toetse nist Ryo Okumoto. Net als de broers Morse stuk voor stuk mu zikanten die hun sporen hebben verdiend als begeleiders van uiteenlopende artiesten als Phil Collins, Aretha Franklin, Eric Clapton en Toto-zanger Bobby Kimball. Dynamiek De staat van dienst van de Spock's Beard-leden geeft wel aan dat het hier om een club ge renommeerde muzikanten gaat. Op de vier tot nu uitgebrachte studio-albums laat de band dan ook horen dat de technische vaardigheden in ruime mate aanwezig zijn. Toch verzandt Spock's Beard nergens in oever loos gepiel, maar weet de band door pakkende melodieën en veel dynamiek de aandacht vast te houden. „Natuurlijk bestaat deze band uit goede muzikanten. Dat is handig, maar niet meer dan dat. Het is niet de bedoeling dat wij laten zien hoe goed wij wel niet kunnen spelen. Emotie en melo die zijn de sleutelwoorden in mijn nummers", aldus Morse, die The Beatles en oude 'pro- grock'-helden als Yes, ELP en Gentle Giant als z'n grootste voorbeelden noemt. Naast emotie is ook humor be langrijk voor Spock's Beard. Humor bijvoorbeeld in die zin dat het voor de muzikanten vooral leuk moet zijn om in de band te spelen. Een riant be taalde job is Spock's Beard na melijk nog steeds niet en buiten Neal Morse om moeten alle bandleden dus hun sessieklus- sen blijven doen. Naast spiritualiteit komt de hu mor ook terug in de 'tongue in cheek'-teksten van Morse. En ook de naam Spock's Beard is er eentje met een knipoog. ,Het heeft inderdaad iets te ma ken met dr. Spock uit Startrek. Ooit in een aflevering heeft hij eens een baard gehad. Alan stel de me toen voor om de band Spock's Beard te noemen. Onze muziek is wat vreemd, het komt eigenlijk uit een ander univer sum. Enhoe waan je jein een an der universum? Als je wordt herinnerd aan dr. Spock, met die vreemde baard." Han Neijenhuis Spock's Beard is maandag 27 sep tember te zien in Paradiso. Amster dam, dinsdag 28 september in 013 in Tilburg en woensdag 29 september in Metropool in Hengelo. Spock's Beard, met tweede van rechts Neal Morse. foto Lex van Rossen De Rotterdamse rapper E-Life.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 11