Het museum is leuk! Carry Slee op theatertournee Handigheid en geduld Demonen op de drakenrots Veilig sporten? Laatje keuren Griezelen sportkeuring Optocht tegen dierenleed donderdag 23 september 1999 Dat de Stichting Collectieve Propaganda van het Ne derlandse Boek (CPNB) Carry Slee vroeg of ze de komende Kinderboekenweek met een theatervoorstelling op tournee wilde gaan, is geen wonder. Car ry Slee, die het Kinderboeken weekgeschenk dit jaar heeft ge schreven, werkte tot tien jaar geleden als dramadocente op middelbare scholen en weet wat er nodig is een grote groep kin deren te boeien. Samen met ac trice Elles van den Berg en het populaire duo VOF de Kunst, Lekker griezelen kan zondag 26 september in het Auto- tron in Rosmalen. Dan komen allerlei liefhebbers van eng doen bij elkaar. Vele, als griezels verklede, kinderen doen mee aan een spannende optocht, die wordt aangevoerd door een enorme griezeldraak, waarmee wordt gestreefd naar vermel ding in het Guinnes Book of Re cords. Monique Hagen (van Het Klok huis) presenteert het program ma, dat om 11 uur begint. Thea tergroep Sirius wekt de verschrikkelijke P. Onnoval tot leven, de hoofdrolspeler uit de boeken van Paid van Loon. Ove rigens zijn er verschillende au teurs aanwezig. Ook dit jaar is er een verkleed- wedstrijd, met als hoogtepunt een Griezelverkiezing. Verder is een dichtwedstrijd, waarbij de drie beste, door kinderen ge maakte, griezelgedichten wor den voorgedragen. Afsluiter vormt de Spooky-show, met veel vuur, slangen, spinnen en, als neusje van de zalm, een heu se guillotine. treedt Slee tussen 6 en 16 okt' ber tien keer op met het pr gramma 'Ha, ha, verliefd!' „Het leek me een gemiste kaï alleen op het toneel te staan vertelt Slee. Dat zou zijn nee gekomen op voorlezen uit eig werk met een toelichtend praa je erbij en dat doet ze ook ger geld op scholen overal in h land. Slee: „Maar de voorste ling moest van de CPNB w over mij en mijn werk gaan. improviserend bedachten i voor Elles drie grappige typ tjes en speel ik mezelfZo kom op bezoek op een school waar i juf, gespeeld door Elles, geenz heeft mij te ontvangen. D maak ik inderdaad wel ee mee; dan heeft een province Culturele Raad mij gevraagd kan een school er niet onderu In de andere scènes speelt EL' een aanstellerige Amerikaar dame die in plaats van e Disneyland een Boekenlandi openen en, als laatste, een kn< tergekke fan." Liedjes De sketches worden afgew seld met de liedjes die Slee vc VOF de Kunst schreef. „Het w spannend of me dat zou lukk omdat ik dat nog nooit eerc had gedaan. Maar iedereen w zeer tevreden. Het wordt in f geval een vrolijke en grappi voorstelling", vertelt Slee. I programma duurt een uur wordt steeds afgesloten met aantal van de Annie M. Schmidt-liedjes die VOF Kunst eerder op cd zette. Fran?oise Ledebt De voorstelling van Carry Slee 1 VOF de Kunst is helaas niet in l land te zien. Enkele plaatsen wi ze wel komen: Theater aan de Pa de, Den Bosch op 9 oktober, 14 uur; stadsgehoorzaal Harmoi /Vlaardingen op 13 oktober, 13 uur; Sporthal de Betuwe, Tiel op oktober, 14.00 uur foto Ruben Oreel Meer dan twintig modellen heeft de vijftienja rige Marcel van Zweden op z'n kamer staan. „Ikben nu zo'n twee jaar met deze hobby bezig. Ik heb voornamelijk auto's, tanks, vliegtuigen en he likopters gemaakt." Bij het samenstellen gaat de Middelburger syste matisch te werk. „Als ik een bouwdoos open maak, lees ik eerst de beschrijving goed door. Daarna kijk ik of alle onderdelen erin zitten. On derdeeltje waar ik later slecht bij kan, verf ik voordat ik ga lijmen. Dat kan met verf uit speciale potjes. Ik gebruik, ook voor de grotere onderde len, tegenwoordig meestal spuitbusjes. Spuiten geeft een mooier effect, zeker bij het aanbrengen van camouflage." De gereedschappen die Marcel gebruikt zijn on- dere andere een mesje, een kleine bankschroef en kwasten. „Verder heb ik een klein vijltje, waar mee ik sommige onderdelen bijwerk. Het komt re gelmatig voor dat onderdelen te groot zijn. Kleine onderdeeltjes willen nog wel eens kapot gaan. Daar baal ik dan flink van. Soms maak ik van een stukje kunststof zelf een nieuwe." De prijzen van de bouwpakketten lopen nogal uiteen. „Voor tien gulden heb je al een eenvoudig pakketje. Wanneer je pas begint met bouwen, is het verstandig om met zo'n setje te beginnen. Er zijn ook bouwpakketten van boten die echt kun nen varen of van racewagens die echt kunnen rij den; die kosten zeker vijfhonderd gulden." Handigheid en geduld zijn de sleutel tot succes. „Een simpel modelletje zit in een uurtje in elkaar. Voor de grotere heb je heel wat meer tijd nodig. Als j e bezig bent met de kleinere stukj esmoet j e j e goed concentreren." Piet Nagtegaal Wanneer Toby na een ruzie met Benjamin thuiskomt, vindt hij op tafel een briefje van zijn broer Gordon: 'Ben naar de Drakenrots. Kom me niet ach terna. Blijf thuis. Als ik tegen het ontbijt niet terug ben, roep dan de politie'. Voor Toby stond vast dat alles begonnen was met de komst van Benjamin. Vanaf het moment dat die was komen opdagen was niets nog normaal geweest. Zo had Toby's oudere broer Gordon al meteen op de eerste dag van de kerstvakantie zijn hond Flits gruwelijk verminkt dood terug gevonden, en ook de eigenaar dig onaangename kilte in huis had op een of andere manier vast en zeker te maken met het onzinnige geklets van Benj amin over een lieve dame en een draak die hij gezien zou hebben. Tobv en Benjamin zijn de twee hoofdpersonen in De draken rots van de Engelse schrijver Tim Bowler. De jongens hebben niets met elkaar, ze zijn geen fa milie en al helemaal geen vrien den. Maar omdat hun ouders vroeger op dezelfde school za ten, mocht Benjamin toen hij acht was een paar weken blijven logeren op de boerderij van To by's ouders. Hij had er alleen maar slechte herinneringen aan overgehouden en nog altijd dacht hij vol afgrijzen terug aan die keer dat Toby hem moeder ziel alleen in het bos had achter gelaten: „Toby haat me. Ik pro beerde toen terug te keren door het bos. maar raakte de weg kwijt en kwam bij die grote rots uit. Op de bodem van een vallei. Er waren een paar uitsteeksels en daar zette ik mijn voet op. Ik weet niet waarom, maar ik wil de op die rots klimmen om te zien of ik tot boven kon geraken, en daar vond ik een steen, in'een kleine holte. Hij paste er precies in, als een sleutel." Nachtmerries De steen is de reden waarom Benjamin zes jaar later toch dat onzalige logeerpartijtje nog eens wilde overdoen. Zijn vader en moeder wonen in Hong Kong en hadden hem tijdens de kerst dagen graag bij zich gehad, maar hij had erop gestaan zijn vakantie in Devon door te bren- sinds hij de steen heeft wegge nomen spookt er als hij slaapt van alles door zijn hoofd dat hij niet kan vergeten. Toen ook wa ren de nachtmerries begonnen waarin een reusachtige draak elke keer opnieuw alsmaar dichter en dichterbij komt om hem te grijpen: „Ik hoor zijn ge brul en ik voel zijn adem, maar nooit zie ik zijn kopAltijd, word ik wakker net voor ik hem te zien krijg. En tegenwoordig heb ik het gevoel dat het meer is dan alleen maar een droom." De drakenrots is het derde boek van Tim Bowler dat in het Ne derlands werd vertaald. Voor 'Mirakelman' kreeg hij een paar jaar geleden in Vlaanderen een Boekenwelp (dat is in Neder land een Vlag en Wimpel) en zijn jeugdroman 'De jongen in de ri vier' werd vorig jaar in Enge land bekroond met de Carnegie Award (vergelijkbaar met de Gouden Griffel). Bij het in ont vangst nemen van die belangrij - ke literaire prijs zei hij onder meer dat hij zich als schrijver het meest voelt uitgedaagd door lezers tussen dertien en zestien jaar: „Zij zijn de beminnelijk ste, verrijkendste en schitte rendste groep om voor te schrij ven. De meest complexe wezens op aarde, omdat ze met een voet in hun kindertijd staan en met de andere in de wereld van de volwassenen. Ze kunnen door de wol geverfd maar ook kwets baar zijn, opstandig en gevoelig, zelfverzekerd en timide, en ze kunnen bullshit ruiken van op afstand." Asjeblieft -en echt niet om te slijmen- dat zijn woorden om uit te knippen en in een lijstje boven je bed te hangen. Maar belangrijker is natuurlijk of hij in zijn boeken rekening houdt met wat hij toen zo mooi voor stelde. In De drakenrots zeker. Het is een thrillerachtig verhaal over mensen, die allemaal goed en slecht tegelijk zijn, maar ook over opgekropte haat die zich zoals een koude mist van bin nenuit over alles heen naar bui ten uitbreidt waardoor iemand overal demonen ziet. Zo'n boek in taal die jouw verbeeldings kracht de vrij e teugel gunt en te vens aangenaam gevangen, houdt door de adembenemend Van zaterdag 25 september tot en met zondag 3 oktober is het Nationale Junior Muse- umweek. Kinderen van 8 tot 12 jaar die voor twee kwartjes een Junior Museumpaspoort kopen, mogen gratis naar binnen in tweehonderd musea. Die orga niseren speciale activiteiten en een wedstrijd. Vaak is het zo dat kinderen wel naar een museum willen, maar dat de ouders denken: laten we maar niet gaan, want de kinde ren vinden een museum niet leuk." Foute gedachte, vindt Je roen Branderhorst, projectlei der van de tweede Nationale Junior Museumweek. Met dat museale kinderfeest wil hij er op hameren, dat musea ook voor de jeugd heel leuk zijn. Hij hoopt dat kinderen (en hun ouders of grootouders) na die eerste ken nismaking de smaak te pakken krijgen en ook in de toekomst de weg naar de musea weten te vin den. „Natuurlijk zijn niet alle musea kinderparadijzen. De ene col lectie is nu eemnaal leuker voor kinderen dan de andere." Maar van de 1200 Nederlandse musea (de kleintjes meegeturfd) heb ben er volgens de projectleider zo'n vierhonderd een collectie die leuk of interessant is voor kinderen. Die kinderactivitei ten variëren van een kinderate lier in het Nederlands Museum voor Knipkunst, of agent spelen in het Politiemuseum Apel doorn, waar je in een kogelvrij vest op een politiemotor kunt zitten, tot doe-middagen, speurtochten en andere leuke dingen. Er zijn zelfs musea met een speciale afdeling voor kin deren, die zo exclusief is dat vol wassenen er niet naar binnen mogen. Bijvoorbeeld het Kin dermuseum van het Tropenmu seum in Amsterdam en het Kindereiland in het Zuiderzee Museum in Enkhuizen. De Nationale Junior Museum- week staat in het teken van 'De Uitvinding'. De organisatoren zijn er van overtuigd dat dit the ma kinderen aanspreekt. „Uit vindingen en uitvinders zijn spannend. Vaak ging er veel mis voordat een uitvinding echt werkte. Sommige uitvinders zijn rijk en beroemd geworden, andere bleven onbekend- De Nationale Junior Museumweek besteedt aandacht aan allerlei soorten uitvindingen door de eeuwen heen, die hebben bijge dragen tot het aanzien van de wereld waarin wij nu leven. Kleine en grote uitvindingen. Beroemde uitvindingen. Uit vindingen waarvan niemand zich realiseert dat het ooit is uit gevonden." De tweehonderd deelnemende musea tonen de mooiste, gekste, meest praktische, meest beken de uitvindingen of juist onbe kende ontdekkingen uit hun collectie. Er is aandacht voor uiteenlopende zaken als bij voorbeeld de uitvinding van de stoel, de tafel, speciale verfsoor ten, het porselein, werktuigen, de techniek van het stenen tijd perk tot heden, het kippenbril- letje, de brandspuit of een spieraam. In ieder museum is een speurtocht uitgezet, waar bij kinderen aan de hand van een cryptische omschrijving een uitvinding uit de collectie moe ten zoeken. Aan het museumspektakel is ook een wedstrijd verbonden. Kinderen kunnen in de vorm van een verhaal, gedicht, teke ning of werkstuk laten weten wat zij de mooiste, belangrijk ste of interessantste uitvinding vinden. Zij mogen ook zelf een uitvinding bedenken. Aad Struijs Informatie over het complete pro gramma is te vinden in een gratis fol der die bij de VVV's, bibliotheken en deelnemende musea ligt. In Zeeland en omgeving doen mee: Bergen op ZoomHet Markiezenhof; Middel burg: Zeeuws Museum; Middelhar- nis: Rien Poortvliet Museum Vlissingen: Stedelijk Museum; Zie- rikzee: Stadhuismuseum Zierikzee. gen. Het was zijn enige kans de lange smalle steen met zijn ei genaardig violette kleur en sa tijnachtig zachte zijkanten aan de rots terug te geven. Alleen op die manier -wist hij- zou hij kunnen goedmaken wat hij des tijds verkeerd had gedaan. Want mysterieuze gebeurtenissen, wil je graag lezen. En nogmaals. Jan Smeekens Tim Bowler: 'De Drakenrots'. Altio- ra-Averbode; f 24,90 Tien organisaties houden aanstaande zaterdag een carnavalsoptocht door Amster dam om mensen op te roepen om dierendag (4 oktober) zonder dierenleed door te brengen. Zo zouden ze een dagje geen vlees kunnen eten of een huisdier uit het asiel kunnen halen. De organisatoren van de tocht verwachten duizend demon stranten, onder wie vijfhonderd kinderen van de jeugdafdelin gen van de Dierenbescherming. Het is de bedoeling dat de deel nemers verkleed of geschminkt als dier meelopen. De optocht start om half drie op de Dam. (ANP) Voetballen, tennissen, hard lopen. Of toch maar liever een baantje zwemmen? Maakt niet uit wat je doet. Als je maar beweegt. Want bewegen is ge zond. Daar is sportarts John IJzerman uit Bergen op Zoom ook absoluut van overtuigd. Maar hij zet hier en daar wel wat kanttekeningen. „Iedere spor ter loopt een bepaald risico. Dat hangt onder andere af van de sport, die je beoefent en hoe in tensief je dat doet. Een rondje fietsen is heel wat anders dan een marathon van 42 kilometer. Ook leeftijd speelt een rol. Vroe ger moest elke sporter worden gekeurd. Dat is afgeschaft. Te genwoordig keuren we op aan vraag." „Wie wil gaan duiken of bij voorbeeld parachute wil sprin gen, moet verplicht gekeurd worden. Ik let dan onder andere op het hart- en vaatsysteem, de bloeddruk, de spieren en het skelet. We maken ook wel hart- filmpjes, In rust en na inspan ning. Zo kom je meer te weten over de lichamelijke mogelijk heden van iemand. Zo kun je be paalde risico's voorkomen. Niet alles helaas." In principe kan ieder gezond Jonge spelers van Luctor in Heinkenszand krijgen naar aanleiding van het tienjarig jubileum van hun club een training van oud- Ajaxied Arnold Mühren. Een goede begeleiding tijdens het sporten is belangrijk om blessures te voorkomen. kind sporten zonder problemen. Kwestie van lid worden van een sportclub. „Hopelijk zijn daar dan kundige trainers aanwe zig", zegt John. „Je moet wel weten hoe je het lichaam belast en hoe ver je kunt gaan. Een goe de trainer zorgt voor een verant woorde opbouw. En zijn er op vallende zaken, dan kan hij of zij mij bellen voor een advies. Of de sporter doorsturen voor na der onderzoek. Dan kun je bij voorbeeld een tennisster met een slap schouderkapsel aange past laten trainen. Daarmee kun je een hoop ellende voorko men." Belangrijk is, dat mensen ken nis hebben van hun eigen lijf. Niet gaan forceren om de pres taties op te schroeven. „Kinde ren die in de groei zijn, lopen kans op blessures bij verkeerde of te zware belasting van de spieren en het skelet. Hielbles- sures en knieblessures zijn daar een voorbeeld van. Of rugklach ten doorgroei." Lengte, gewicht, vetpercentage. Alles wordt bij een keuring be keken. De longfunctie, maar ook of iemand suikerziekte heeft of inspanningsastma. „Maar ook het sportmateriaal zelf", zegt John. „Een tennisser met een te zwaar racket heeft grote kans op een schouderbles sure. Verkeerd schoeisel levert ook onnodige ellende op. Kort om, een sportarts kan je op alle terreinen van dienst zijn. Maar één keuring is geen keuring, Be geleiding tijdens het sporten is ook heel belangrijk." Ook John volgt trouw zijn eigen advies op. „Ik loop graag een flink stuk hard. Dus laat ik me van tijd tot tijd even bekijken door een bevriende sportarts. Verstandig sporten geldt ook voor mij", lacht hij luid. Hans Segboer Het Kindermuseum van het Tropenmuseum in Amsterdam is alleen voor kinderen. Volwassenen mogen er niet komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 10