Korstanje beoogd wethouder Veere Heeft u een neus voor een mooi openingsaanbod? PZC Offer voor stadskantoor Goes is te hoog Betrokkenheid maakte Gelok geliefd bij burger Het Huis Hardy Opticiens In kaart brengen van milieu-effecten groei stortplaats niet nodig zeeland 20 Onderwijsman moet Gelok opvolgen Accordeonclub houdt reünie in Vlissingen Akkoord over collectief vervoersplan Z-Vlaanderen een fles vorstelijke Fleurie cadeau! 198,- 200,- 450,- Feestelijke heropening van v ..ijktt:!.!;: HET HUIS k HARDY a woensdag 22 september 1999 door Lukas Fransen GAPINGE - De PvdA-fractie van de gemeente Veere heeft J. Korstanje (62) uit Gapinge voorgedragen als nieuwe wet houder. Korstanje moet E. J. Gelok opvolgen, die per 1 oktober burgemeester van de gemeente Strijen wordt. Korstanje is geen onbekende in de politiek. Hij is van 1982 tot 1994 raadslid geweest in Mid delburg, waarvan zes jaar als fractievoorzitter. In het dage lijks leven werkt hij voor de Al gemene Onderwijsbond (AOB). VLISSINGEN - De Vlissingse accordeonvereniging Accor- deola houdt op zaterdag 2 okto ber een reünie van oud-leden uit de afgelopen veertig jaar. Deze samenkomst wordt georgani seerd ter gelegenheid van het naderende jubileum in novem ber. Op de reüniedag is een tentoon stelling te zien over de activitei ten van de vereniging door de jaren heen. Ook wordt er een speciaal voor de reünistenor kest samengesteld uit oud-le den die daar zin in hebben. Het is de bedoeling dat dit gelegen heidsensemble een muziekstuk je instudeert voor het grote jubi leumfeest dat in november in het Arsenaaltheater plaats vindt. Door speurwerk heeft de accor deonvereniging de adresgege vens van ongeveer driehonderd ex-leden kunnen achterhalen. Al deze mensen hebben een uit nodiging gekregen en ongeveer vijftig van hen hebben inmid dels laten weten de hereniging bij te zullen wonen. De reünie wordt gehouden in het clubgebouw van Accordeola aan de Adriaan Coortelaan in Vlissingen in de voormalige Vis- serijschool. De dag begint om 16 Daarnaast is hij vice-voorzitter openbaar primair onderwijs Walcheren Archipelscholen. „Maar", zegt Korstanje, „het toeval wil dat ik per 1 oktober stop met werken. Dan heb ik veertig jaar in het onderwijs ge werkt. Dat is echt een bijzonde re samenloop van omstandighe den." Zuid-Afrika Korstanje nam in april 1994 af scheid als Middelburgs gemeen teraadslid. Enkele weken later vertrok hij als VN-waarnemer naar Zuid-Afrika. Hij was een van de zeven Nederlandse waarnemers, die onder de vlag van de Verenigde Naties toe zicht hielden op de eerste non- raciale verkiezingen in het Afri kaanse land. In 1995 verhuisde hij naar Gapinge en stond een jaar later tijdens de verkiezin gen in de gemeente Veere voor de PvdA op de kieslijst. „De af bouw van mijn werkzaamheden gaf me wat meer tijd om me te ontplooien op het politieke vlak." De PvdA'er gaat ervan uit dat hij als wethouder aan de slag kan. „We willen graag onze positie in de coalitie behouden. Jaap Ge lok heeft met onder meer sociale zaken, sport en welzijn een por tefeuille waarmee je veel in con tact komt met de burger. En dat is voor mij heel belangrijk. De gemeente en politiek moeten in dienst staan van de gemeen schap." Korstanje wil op dezelfde weg voortgaan als Gelok. Ik kan Jaap nageven dat hij een hele boel dingen op de rails heeft ge zet. Ik ga trachten zijn beleid voort te zetten en hoop dat even goed te doen." J. Korstanje is door de PvdA- fractie Veere voorgedragen als opvolger van scheidend wet houder E.J. Gelok. foto Lex de Meester door Rolf Bosboom GOES - De Goese politiek heeft grote moeite met de sloop van het pandje op de hoek van de Al- bert Joachimikade en de Oost singel. Volgens het college van burgemeester en wethouders zou dat moeten verdwijnen om de uitbreiding van het stads kantoor mogelijk te maken. In de commissie personeel en orga nisatie stuitte het idee dinsdag avond op grote bezwaren. C.F. Möhlmann (SGP/GPV/ RPF) zei zich 'overvallen' te voelen door de plannen van het college, omdat het voornemen altijd was het pand op de hoek te handhaven. Ook zette hij vraag tekens bij het oordeel van de be trokken architecten, die van mening zijn dat de woning niet genoeg waarde heeft om het voor sloop te behoeden. „Ook architecten kunnen wel eens be drijfsblind zijn", aldus Möhl mann. PvdA'er F. A de Kaart uitte eveneens zijn zorgen over de sloopplannen. „Er moeten wel heel zwaarwegende argumen ten zijn om dat pand af te bre ken." Hij wees op de gang van zaken bij de nieuwbouw van Ter Weel, waarbij op aandringen van de gemeente de oude villa is blijven staan. „Toen zijn wij vrij streng geweest. Als we streng zijn voor anderen, moeten we dat zeker voor onszelf zijn." Vriendelijk A A van Oosten (GroenLinks) sprak van een 'markant' pand. „Het heeft iets vriendelijks; het verzacht de omgeving." Het idee om het te slopen en te vervangen door een bouwblok van drie a vier etages, stuitte hem tegen de borst. „Dat komt heel strak en fors over. Met zo'n gebouw op die plaats gaat het stadsbeeld van Goes er zeker niet op voor uit." Wethouder S. J. Heijning was door Lukas Fransen KOUDEKERKE - Nadat de Veerse wethouder E. J. Gelok (48) vorige week per 1 oktober benoemd werd tot burgemees ter van de gemeente Strijen, is hij overstelpt met kaarten, faxen en bloemen. Een Dom- burgse betreurde zijn vertrek zelfs zo, dat ze Gelok feliciteer de en vervolgens vroeg hoe hij dat nou kan doen. PvdA'er Ge lok zelf is overweldigd door alle felicitaties. „Ik bewaar ze alle maal." Sinds zijn benoeming tot burge meester van Strijen. staat Gelok volop in de belangstelling. De vertrekkende wethouder blijft er nuchter onder en slaat zich zelf niet op de borst. „Ik blijf ge woon dezelfde. Maar ik geniet van alle belangstelling. Het heeft een grote impact op het he le gezin. Maar we zijn nuchter genoeg om weer over te gaan tot de orde van de dag." Met Gelok verliest de gemeente Veere een politicus in hart en nieren. In 1970 sloot hij zich aan bij de PvdA Twintig jaar later werd hij politiek actief als raadslid in de voormalige ge meente Valkenisse. „Ik deed mijn eerste ervaringen op in de raad aan de hand van Peter Hol- tring, die toen fractievoorzitter was. Ik moest er ingroeien en dat had tijd nodig." De verkiezingen in 1994 lever den Gelok een wethouderszetel op. Weliswaar in deeltijd, omdat hij het werk combineerde met zijn baan als directeur van een Vlissingse basisschool. „Dat waren tropenjaren", zegt Gelok. „Ik had twee banen in deeltijd, maar probeerde ze allebei voor honderd procent te doen. Ik was nooit thuis. Ik pleegde roof bouw op mijn lichaam en mijn gezin." Verademing Na de gemeentelijke herinde ling kwam Gelok terug als full time wethouder. De keuze tus sen het onderwijs en de politiek was voor hem geen moeilijke. „Ik heb onderwijs altijd leuk ge vonden. Maar dan wel het ma- nagementgedeelte, niet het les geven." Voor Gelok was het een verade ming dat hij zich nu zich hele maal op de politiek kon storten. „Het stelde me in staat meer aandacht te besteden aan de mensen waar het om gaat: de burgers." De aandacht voor en betrok kenheid van de burger is waar het volgens Gelok in de politiek allemaal om draait. „Als je denkt dat dat vanzelfsprekend is, krijg je problemen." Gelok heeft daarom altijd geprobeerd de burger bij de besluitvorming te betrekken. Een voorbeeld daarvan is de kadernotitie speelruimtebeleid Veere, die de wethouder onlangs presenteer de. Hij benadrukt hierin dat de jeugd nauw betrokken moet worden bij het ontwikkelen van beleid dat hen aangaat. Hij trad jongeren ook zelf tegemoet en nodigde ze uit op het gemeente huis om hun verhaal aan te ho ren. Zijn betrokkenheid bij de burger heeft hem populair ge maakt bij diezelfde burger. Gelok heeft zich in de nieuwe gemeente Veere niet alleen be ziggehouden met het ontwikke len van een speelruimtebeleid, maar heeft ook het sociale be leid vorm gegeven. „Ik hecht veel waarde aan het totale wel zijnsbeleid. Dat gaat iedereen altijd aan." Hij graait in een lade en haalt een artikel boven met de titel: Lokaal sociaal beleid is cement in de samenleving. „Dat is pre cies wat ik vind en waar ik als wethouder mee bezig ben ge weest." De vraag rijst waarom hij ver- juist van mening dat het stads beeld er 'zeker niet op achteruit' gaat. „Het is inderdaad een leuk huisje, maar ik vind het abso luut niet passen op die plek. "De wethouder zei af te gaan op het oordeel van de architecten en memoreerde dat de Rijksdienst voor de Monumentenzorg later ook nog een stem heeft. „We gaan dus zeer zorgvuldig te werk." Gemeentesecretaris C. G. M. Maas herinnerde de commissie leden eraan dat de uitbreiding van het stadskantoor, in ver band met de ruimtenood, drin gend noodzakelijk is en dat haast geboden is. „Laten we niet vergeten dat het om een serieus probleem gaat." Dat vond ook D. W. van de Merwe (D66). „Ik ben bereid in mijn fractie de sloop van het pand te verdedi gen, mits er een goede oplossing voor de hoek wordt gevonden." De WD hield zich nog op de vlakte. P. Favier (CDA) liet mer ken grote moeite te hebben met de sloop, maar zei over onvol doende informatie te beschik ken om een gefundeerd oordeel te kunnen geven. Hij zei er be hoefte aan te hebben van een van de architecten de argumen ten te horen waarom het huisje kan worden gesloopt en wilde ook een goede indruk krijgen van wat ervoor in de plaats zou kunnen komen. Wethouder Heijning zegde dat toe. „Ik denk dat dat toch ver standig is. Je kunt het huisje al leen maar slopen als er iets mooiers voor terug komt. Het gaat niet tegen de vlakte voor dat er een goed alternatief is." Onmisbaar Als de fracties in meerderheid vasthouden aan het behoud van het hoekpand, dan komen de huidige uitbreidingsplannen voor het stadskantoor in gevaar, liet gemeentesecretaris Maas doorschemeren. De bedoeling is om in elk geval naar twee en waarschijnlijk naar drie kanten uit te breiden. De ruimte op de hoek is daarbij vrijwel onmis baar, omdat het nu al passen en meten is. Als het hoekpand moet blijven staan, blijft er op het huidige terrein te weinig ruimte over, vreest Maas. „Dan wordt het buitengewoon lastig." door Mieke van der Jagt NTEUWDORP - Gedeputeerde Staten vinden het niet nodig dat voor de uitbreiding van de stort plaats bij Nieuwdorp een Milieu Effect Rapport (MER) wordt ge maakt. Het Openbaar Lichaam Afvalverwijdering Zeeland (OLAZ) heeft haast met de uit breiding. Een MER zou de zaak alleen maar ophouden, waar door het OLAZ het risico loopt dat de stortplaats helemaal niet meer mag worden uitgebreid. Bovendien onderschrijft het da gelijks provinciebestuur de op vatting dat een MER weinig uit haalt. Volgens de letter van de wet zou voor de uitbreiding die OLAZ van plan is (1,5 miljoen kubieke meter, goed voor vij ftien tot der tig jaar storten) wel een MER worden gemaakt. Daarin wordt echter niet bekeken of een stort plaats nodig is of niet, maar wel op welke manier het milieu er het minste onder leidt. In Nieuwdorp, middenin het in dustriegebied, is er echter maar één alternatief: een ondoorla- tende laag met daarop het te storten afval, dat binnen dertig jaar na aanleg van de onderlaag van een afdeklaag moet worden voorzien. De enige extra druk op het milieu komt bij een uit breiding van de vuilnishoop, is het langer aan en afrijden van vuilnisauto's omdat de stort plaats langer open blijft. Draagvlak In een MER wordt ook altijd het maatschappelijk draagvlak on derzocht. Voor de stortplaats worden geen problemen ver wacht. In het verleden zijn nooit bezwaren gekomen op vergun ningsaanvragen voor de stort- De aanzienlijke verlenging van de levensduur van de stort plaats zou het meest zwaarwe gende argument zijn om een MER te verlangen. Vergunnin gen en termijnen zijn bij de wet geregeld en in de wet is niet ge rekend met perioden tot dertig jaar na nu. Het Rijk is er name lijk op uit om op den duur hele maal niets meer te storten en landelijk geldt dan ook een mo ratorium op het uitbreiden van stortplaatsen. Uit milieutech nisch oogpunt verdient storten in Zeeland echter voorlopig noj verre de voorkeur boven anden manieren van verwerking waarbij het afval over grote af standen moet worden vervoerd, OOSTBURG - De zeve Zeeuws-Vlaamse gemeente; lijken elkaar gevonden te heli ben in het collectief vervoers plan voor heel Zeeuws-Vlaar deren. Ambtelijk bestaat e overeenstemming over de voi ming van één collectief vraagal hankelijk vervoer. Wanneer dat ook op bestuurlij niveau gebeurt, ligt de wegvr voor één openbaar vervoerssy: teem voor alle Zeeuws-Vlamii gen, dat met provinciaal gei wordt opgezet. De drie gemeenten hebben enige jaren een eigen collecti vei*voer. Gehandicapten en oi deren kunnen met een door i overheid betaalde strippei kaart ritten maken, bijvoo beeld voor familiebezoek, ci turele activiteiten en socia contacten. Daarbij is een ma_> mum aan het aantal strippeng steld. De overige gemeent wilden daar tot voor kort n aan, omdat zij liever een indii duele bijdrage verstrekten a gehandicapten en ouderen, c zo hun eigen vervoer te regel en organiseren. Op 1 juni 2000 loopt echter! huidige contract met Taxico de uitvoerder van collectief vi voer af en dan ligt de markt wi helemaal open. Dat was het n ment voor de drie gemeenteni de anderen over de streep trekken. De provincie wil fli bijdragen, op voorwaarde i alle zeven meedoen. PvdA'er E.J. Gelok, vanaf 1 oktober wethouder Veere-af en nieuwe burgemeester van de gemeente Strijen: „We blijven gewoon ons strandhuisje in Dishoek houden." foto Lex de Meester trekt als zijn werk in de gemeen te Veere nog niet af is. „Het feit dat ik vertrek, betekent niet dat het beleid stop wordt gezet. De beleidskaders zijn gezet. Ik heb het gevoel dat ik in mijn nieuwe functie mijn vaardigheden en talenten optimaal kan inzetten in dienst van de gemeenschap. Leiding en sturing geven zit een beetje in me. Een beetje veel. Strijen is een mooie gemeente voor een beginnend burgemees ter om aan de slag te gaan. Het is een mooi gebied en enigszins vergelijkbaar met Veere. Het ligt ook maar op een uurtje rij den van Zeeland." Trots Gelok kan niet wachten tot hij daadwerkelijk aan de slag kan als burgemeester. Hij heeft al kennisgemaakt met de wethou ders van Strijen. „Het klikt", lacht hij, terwijl hij trots een fo to van het indrukwekkende ge meentehuis van Strijen toont. Het is hem nog niet gelukt om zelf een woning in Strij en te vin den. „Dat is een probleem, dus voorlopig blijven we in Koude- kerke wonen." Helemaal af scheid nemen van Veere, doet de familie Gelok niet. „We blijven gewoon ons strandhuisje in Dis hoek houden." De Collectie van HET HUIS Vaste montuurprijs De GlasCollectie van HET HUIS Enkelvoudige glazen per paar De GlasCollectie van HET HUIS Bi- of Miiüifocale glazen per paar Alle sterktes in glas of kunststof, inclusief ontspiegeling en hardingslaag Op donderdag 23 september heropent Het Huis Hardy Opticiens aan het Bellamypark 38 een nieuw ingerichte win kel. U zult versteld staan van wat de vernieuwde vestiging u te bieden heeft. Met nóg meer eigentijdse monturen, de allernieuwste apparatuur èn onze vertrouwde service is zien zonder zorgen ook voor u binnen handbereik. Tijdens de "Open Huis Dagen" van 23 september t/m 9 oktober is een bezoek aan Hft Huis Hardy extra aantrekkelijk. Want wanneer u dan besluit een nieu we bril of contactlenzen aan te schaffen, maakt u kans op een weekend naar Parijs voor 2 personen ter waarde van 1000,-! Voor uw nieuwe montuur en glazen kunt u een keuze maken uit onze ruime collectie topmerken of uil de vriendelijk geprijsde Collectie van Het Huis. Bovendien krijgt u tijdens de "Open Huis Dagen" bij .aanschaf van een montuur met glazen een fles vorstelijke Fjeurie van het vermaarde wijnhuis Georges Duboeuf cadeau. Dan heeft u thuis ook nog een openingsfeestje! Graag tot ziens bij Het Huis HARDY! zien zonder zorgen HET HUIS HARDY Opticiens, Vlissingen, Bellamypark 38, Tel. (0118) 41 20.10

Provinciale Zeeuwse Courant | 1999 | | pagina 20